STADSNÏËIJWS." Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Heav. Kerk. Luchtvaart. Gemengd Nieuws. Herbenoemd werden de aftredende leden Man ,het hoofdbestuur;, 'do heeren F. Dekkers, voorzitter, *A. J.antzen, secretaris, en P. Danz, penningmeester. In ,de vacaturen van H. II. Dekkers (Rot terdam) en J. Wansink (Deventer) zal door een referendum voorzien moeten worden, evenals in de Vacatures der herkiesbare bestuursleden M. Caré (Enschedé) W, Rus (Haarlem), Lots en Oosterhoorn. Verworpen, werd een voorstel Den Haag cm een vierden gasalaiieerden bestuurder aan te stellen tnot het ,oog op de pro paganda in do 'noordelijke provincies. Aangenomen werd een voorstel-Dordrecht om het hoofdbestuur niet uit gesalarieer- den te doen bestaan. Uitvoerige discussies werden gevoerd over ,de> wenschelijkheid Van contributie ver hooging, die door het hoofdbestuur werdj verdedigd ;als een middel tot versterking van den weerstand van den Bond. Twee derdon .der vergadering sprak zich in be ginsel uit ten -gunste van .contributieverhoo- ging. Daarna werd goedgekeurd het jvoori stcl Rotterdam om 'de contributie mot één cent per week 'gedurende de eerste vijf jaren te verhoogon. Finantleel nieuws. De minister van financiën maakt bekend a. dat op '15 Juni jl. bij de betaalmeesters in kas was. i f 3,448,914.26 b. dat op denzelfden dag door de Nederl. Bank, inge volge art. llbis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage vanf 284,782.31 c. dat op den genoemden datum geen schatkist papier in omloop was. (vStc.fc.") 18 Juni. Ter herinnering aan den slag bij Water loo wappert heden de vaderlandsche vlag van den grooten toren. Het Tuinfeest Het is ons gebleken, dat bij ^ommigen do meening is ontstaan, dat de vlag op den toren een teeken zou zijn dat hot Tuin feest niet door gaat. Dat is natuurlijk niet het geval en dat kan bet ook niet zijn, om dat de toren nog niet ter beschikking van do Oraxtjevereeniging is gesteld. iWij kunnen de verzekering geven dat het Tuinfeest van avond plaats heeft overeen komstig do aankondiging. Bij het lossen van kruiken vitriool voor het pakhuis van den heer v. d. Sman aan de Hoogstraat, is vanmorgen een gevulde kruik gebroken. Gelukkig w'erd niemand door het gevaarlijke goed geraakt. Dade lijk is het van de ,straat verwijderd. Gisteravond 9 uur is door de rnannen- zangvereeniging „Zang en Vriendschap" al hier een serenade gebracht aan haar voor zitter, den heer II. v. d. Kamp. Door T. van Es, wonende in het Broers- veld, is hedenmorgen in een pand aan de Oosterstraat een brand voorkomen. Kin deren, dio alleen in huis waren, hadden blijkbaar met een brandend kaarsje ge speeld en daarbij een raamgordijn in de keuken in brand gestoken. Door v. Es, die dit zag, Werd het gordijn afgerukt en op straat geworpen, alvorens de vlam men zich aan andere voorwerpen hadden medegedeeld. Zweminrichting. De temperatuur van het water was he denmorgen 62 en hedenmiddag 63 graden. VolksbndhnlB. In de week van 915 Juni werden genomen 428 baden. kuipbaden 22 kuipbaden o4 regen 25 regen 301 schooi 5 ets. kinder 26 Het Stedelijk Museum aan Kei Doeleplein alhier, is eiken Woensdag van 2 tot 4 uur en eiken Zondag van 1 tot 2Va u. Vooi; bet publiek opengesteld: Den eersten Dinsdag van iedere maand wordt in de Ambachtschool een openbare les gegeven, dio dus door belang stellenden kan worden bijgewoond. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden, e. d. g. verzoe ken wij steeds geregeld mededeeling, op dat wij die in onze agenda kunnen op nemen. AGENDA. Heden en volgende dagen. Schiedamsche Bioscoop, 8 uur. Vooistelling. Heden en volgende dagen Casino, 8 uur variété programma. Intern, wor stelwedstrijd. 18 on 21 Juni. Rotterd. Diergaarde, 8 uur. Concert Kon. Sclierpschul.lters. 18 Juni. S. 0. V. 8Vs uur, Oranjevereni ging. Tuinfeest. Vocaal en Instru mentaal concert, illuminatie en vuurwerk. 21 Do Doelc, 81/2 uur. Samenkomst van II.H. Zangers voor 31 Augustus 1912. 23 ltotterd. Diergaarde, 21/-> uur. Na middag-Concert, 4e Regt. Inf. 28 Kantoor Bank, 2 uur. N. V. *-Ioll Alg. Verz. Bank. Jaarlijksche Al- gem. vergadering van aandeelhou dors, 28 Kantoor Bank, l3/i uur. HolL Alg. Verz. Bank. Vergadering van Polis houders. 29 Kantoor Venn., 2 uur. N. V. Distil loerderij v.h, Simon Rijnbendc en Zonen. Algetn. vergadering van aandeelhouders. Tan een Nieuwjaarswensen. De eerste kamer de Rechtbank te Am sterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van ir V. II. Rutgers, lid van den Raad te Hilversum, tegen den heer Kleine, uitgever van do Gooi- en Eemlan- der, wegens een z. i. beleedigende tirade, in een door dat blad opgenomen Nieuw- jaarswensch, tegen het einde van het vo rig jaar. Door Pieternel werd gehekeld, „duizen den te geven voor woningbouw, die in den Raad er door kwam door het gepraat van iemand, die als advocaat met dezen bouw zeer was gebaat", en daarop Thomasvaar .vragend aamvees: „bedoelt gij Rutgers". De heer Rutgers achtte zich daardoor be- leedigd en vorderde een schadevergoeding van f 500, welke hij echter toedacht aan genoemde bousvvereeniging. De Rechtbank -verklaarde eiseher niet ontvankelijk in zijn vordering. Beroepen te St. Oedenrode 'ds. A. E. K. Pols, te Serooskerke (eil. Schouwen). Aangenomen het beroep te Alphen a. d. Rijn de heer J. Bus, cand. te Gro ningen. öddankt voor het beroep te Hasselt (O.) ds. C. J. Leenmans, te Utreohtj. Geuef. Kerken. Beroepen te Gameren ds. De Jonge, te Scharnegoutumte De Knijpe (Fr.) ds. G. M. van Rennes, te Dussen (N,-B)'(. Bedankt voor het beroep te Tholen ds. G. M. van Rennes, te Dussen. Doopsgezinde Gemeente. Beroepen te Edam ds. H. J. Busé, te IJlst. Aangenomen het beroep naar "Al melo ds. P. K. Heringa, te "WarnsVeld. Oud-Kath. Kerk. De verkiezing van een Oud-Katholieken Bisschop van Haarlem (in de plaats van wijlen mgr. J. J. van Thiel) zal plaats hebben op 2 "Juli. Hooger Onderwijs. Universiteit te Leiden: Eindexamen voor den N-ed.-Ind. adm. dienst de heeren J. van der Togt en H, Fiever de Malmes van Ginkel. Technische Hoogeschool. Geslaagd zijn voor het ingenieurs examenvoor werktuig kundig ingenieur: II. P. de Koning (met lof), W. G. F. Wentink (met lof), A. A. Bienfait, G. J. Braat, J. Kortlandt, A. J1. ter Linden, L. M. A. van Loon, B. G. Meijer, P. G. Rittershaus, W. M. Roessingh van Here on, J. W. Ruskamp1, P, Smit, M. J. Verhulst en A. J. P. Welling, Aan het Technikum te MittWeida zijn, naar de „Rott." meldt, geslaagd voor elec- trotechnisch ingenieur de heeren F. Fang- man, te Keppel, en II. !e Clercq, te Rot terdam; en voor electro- en machine- ingenieur de heer II. Beijerman, te Utrecht. dejijk op het voorgedeelte van Kot omhul sel te lezen was. Het schip heeft twee zijvinnen. Omtrent het aantal inzittenden loopen de meenin- gen van hen die de „Victoria Louise" za gen, uiteen. Vermoedelijk waren het vier. Men seint ons uit Edam1: Het gansche dorp liep h'edenm'orgen tus- schen kwart voor achten en acht uur te hoop op het vernemen van een vreeselijk lawaai, hetwelk veroorzaakt bleek door de Zeppelin „Victoria Louise", welke zich plotseling boven Edam en Volendam ver toonde en jn Zuidoostelijke richting ver trok. Leeuw'ar den. De Zeppelin pas seerde te 9 uur hedenmorgen Leeuwar den. 1 i Olieslagers. Jan Olieslagers is sinds eenige weken te Etampes aan het vliegen met een nieuw toestel, een Hydro-aeroplane (Carman). Dit toestel, voorzien van een motor van 80 H.P. kan 5 reizigers met zich voeren. Met enkele plaatselijke comité's in Nederland worden thans weer onderhandelingen ge voerd over het houden van demonstraties met bet nieuwe toestel. De groote prijs van Frankrijk. De vlieger 'Garros heeft gisteren met zijn Blériot den grooten prijs van de Aëro- Club de Francto (50.000 francs) gewonnen. Hij logdo Zondag en Maandag den totalen afstand, zijnde 1188 K.M., af in 15 uur 40 min. Staking Veembedrijf te Rotterdam, In een Maandagavond gehouden perso- neel-vvexgadering van de N. V. Leidsclx; Veem werd besloten, ingaande Dinsdagmor gen, den arbeid neer te leggen. De oor zaak van dit Conflict is het opleggen van verschillende boeten aan vaste werklieden voor, naar de meening 'der arbeiders, niet gemaakte abuizen of althans zeer kleine, welke geen schade aan de N. V. brachten. De leiding berust bij den Centralen Bond van Transport- en Havenarbeiders. Zoo goed als het geheelo personeel is georganiseerd. Men seint ons heden uit Rotterdam, dat de staking vanmorgen is geproclameerd. Schuimbluschinrichting. Men deelt ons méde, dat de door het Technisch Bureau, „Gelria" met boven staand bluschsysteem1 te Rotterdam te hou den proefnemingen Wegens onvoorziene om standigheden nog 1 of 2 weken moeten worden uitgesteld. Sluwe dieven. Maandag 10 Juni kwam een als hoer gekleed perso-on bij den heer J. v. d. B., die lid is van 't armbestuur der Gerefor meerde gemeente te Watergraafsmeer. Hij wendde voor zóó uitgeput to zijn, dat het hem niet mogelijk was zijn reis te vervol gen. Met 35 cent werd hij geholpen; daar voor toch zou de Gooische Stoomtram hem naar Huizen brengen. Zaterdagavond ont ving de heer v. d. B. een anoniem schrij ven, vergezeld van een bank van leening- bricfje. Terwijl het uitgeputte persoontje hem aan 'den praat gehouden had, was een vriend van den eerste in de gelegen heid geweest een gouden horloge te ont vreemden. Dit is 'door hen beleend voor f181 Zeppeliniania. Dusseldorf. De Zeppelin „Victoria Louise" vertrok van hier te 43/i uur. Men seint ons uit Nijm'egen: De Zeppelin vertoonde zich te zes uur ongeveer boven Nijmegen op ongeveer 100 M. hoogte en trok de aandacht door liet vreeselijk geraas der schroeven. Het schip vertrok in Z.-W, richting en scheen de zil- veien streep dor Waal tot gids te nemen. B a r i c u m, 18 Juni. Een Zeppelin passeeide 6.50 uur in Noord-Westelijke richting. Men meldt ons nog uit Amsterdam Van velschillende zijden bereikte ons te lefonisch do mededeeling dat hot Zoppc- liüluelilsehip „Victoria Louise" boven de hoofdstad veisohenen was. Als een sierlijke reusachtige luchtvoge) stnek hot trotscbe luchtgevaaite boven de huizen van het Muiderpoortkwartier lang zaam maar zeker manoeuvreerend en ver volgens koeis zettend in nooul-oostelijke richting. He motor was niet zijn duizelingwekken de wentelingen op verren afstand hoorbaar en scheen als liet ware de verbaasde Am sterdammers do komst van het luchtschip aan to kondigen. Was liet wonder dat ve len uit hun huizen liepen, anderen op straat hieven staan om het luchtschip ver baasd 11a to staren. Het schip dat van Dus- seldoif over Nijmegen naar Amsterdam koers gezet had, zwenkte na zijn vluchtig luchtbezoek aan de hoofdstad in noord oostelijke richting on vervolgde zijn koers over Noord-Holland en de Zuiderzee naar de noordelijke provincies. Nader schrijft men ons nog uit Amster dam, dat de naam van hot luchtschip dtii- Ketelmuziek voor hazen, Een eigenaardig middel om de hazen van de tuinen to houden, lezen we in de „N. Ven]. Ct,", waaraan het volgende uit Iletenaveen gemeld wordt: Als een disharmonie met de heele na tuur klonk het door de stille, zoete avond lucht. 't Was een eenig-mooio zomeravond. Bladstil. Geen zuchtje rimpelde het water. Inde verte een algemeen kikvorscih gekwaak, dichtbij wat krekel-gesjirp. Anders do kal me, rustige stilte van een dorpschen zo meravond. Daar op eens dichtbij een loven en drukte, 'n roepen, schreeuwen, zingen, '11 slaan met stokken op oude ketels en deksels 1 Een akelig geluid in do zoo rus tige avondstilte. Men gimg terstond den^ ken aan ketelmuziek. Maar het kwam zoo ineens, zonder drukte, zonder voorteekens, en midden in het vrije veld. En hoor, daar begint een eind verder hetzelfde spek takel. En na een tijdje hier en daar, links en rechts en overal datzelfde akelige ge luid. En waarvoor wordt al die drukte gemaakt? Waarom blijft men soms elkan der nu 'en dan aflossende, den gehcelen tracht door spektakelen? Dat alles wordt gedaan ter eere van de hazen. Op deze manier tracht men dat schadelijke goedje uit de tuinen te honden, daar onkelo hazen in oen paar nachten soms gansche akkers met pas opkomende augurken- en boonen- plautjes kunnen vernielen. Onzo tuiniers bobben heel wat moeite met dat hazenvolkje. De brigadier heeft zich vergist I Men herinnert zich de geschiedenis van den brigadier, dio zich een vorige woek op het Rembrandtplein to Amsterdam zoo vergiste in verband met do zodolijkheids- wet, vergissing, waarvan mevrouw Speen hof! de dupo werd. Haar echtgenoot ver» vaardigde een liedje op het geval, dat gisteravond voor bet eerst met een enorm succces Werd gezongen door den auteur. Ziehier eenige coupletten: Wanneer je 's avonds uit de Kroon Gewoon naar "huis toe gaat. En als je met je eigen vrouw Nog wat te praten staat, Dan loopt er aan den overkant Een diender- op de loer, Die pakt ja vrouw d'armen beet En behandelt haar als dame. W.anneer je protesteert, Wordt je gearresteerd Rofrei n. Bi-eikman! Biekman! Diender zonder end, Snauw tocih de vrouwen niet zoo af, Al ben ja knop agent! En als je op de Singel komt, En aan het klagen gaat, Dan geven z'je daar groot gelijk, Zoo is do man gehaat. En zelfs mtencer de inspecteur, Noemt het een groot schandaal, Dio palingtrekker met z'n bril Wordt nou toch te brutaal. Maar ach, wat geeft je dat? De last heb' je gehad. Gesproken... Van Rofrei n. Biekman 1 Biekman 1 enz. Die Biekman is zoozeer bemind, Bij het politiecorps, Dat, als je aan een diender vraagt: „Waar houdt jij Biekman voor?" Dan zegt hij: „hoor 's hier meneer, Ik houd m'n mondje dicht, Voor mijn part geven z'm vannacht Eens flink op z'n gezicht." En waar je 't ook vraagt, Steeds wordt er maar geklaagd: R ef re i n. BiekmanI Biekman! enz. Dit zijn slechts de voornaamste cou pletten van de groote reeks. lederen avond, na het bekende voorval, verheugde "het Grand-Théatre te Amsterdam zich in oen 'bijzonder politietoezicht. Toen gisteravond do heer Speenhoff het liedje gezongen had, verzocht een inspecteur hem om een afschrift. De copie werd aan het bu reau Singel gedeponeerd en overgebracht naar het hoofdbureau. Tot dusver heeft de heer Speenlioff niets naders vernomen;hij is van plan, het liedje voortoopig nog iede- ren avond ten gehoore te brengen. Reeds in den afgeloopen naoht zongen de aapjes- koetsiers van het Rembrandtplein het refrein I Oogaandoening na zonsondergang Men moet zich verwonderen, dal, niette genstaande de vele waaischuwingen in dc plaatselijke bladen en anderszins, nog zoo veel patiënten zich aangemeld hebben als coglijder ten gevolge van het kijken naar de zoneclips met beschut of met onbeschut oog. Afgaande op de mededeelingen op de onlangs gehouden vergadering van oogheel kundigen kan dit aantal voor Nederland stellig op meer dan 100 geschat worden, daarbij niet in aanmerking genomen dio gevallen, waar de gezichtssloornis reeds na en-.„Ie dagen verdween en die dus geen hulp zochten. Alle patiënten vertoonden typisch het beeld van een wit vlekje (of meeidere) in de fovea en hiermede overeenstemmend een centraal seotoomi De therapie kon al leen li est aan in het afdekken van het oog voor lichtindrukken. Verreweg de meeste lijders genezen na ecnigen tijd; toch blijft een zeker aantal over bij wie de verbranding te intensief is geweest en die een blijvend centraal sco- toom zullen behouden. G,Mcd, Wbl.") Noodlottige brand. Te Brussel heeft Zaterdagavond een he vige brand gcWoed in een huis in de Visi- tandenstraat, die aan drio personen het leven heeft gekost, terwijl bovendien nog cèn bewoonster van hel huis, die uit een venster was gesprongen, met gebroken rug- gegraat van de straat werd opgenomen. Postdiefstal. Te Parijs is een zekere Rousset in hech tenis genomen, onder beschuldiging de post uit Midden-Amerika bestolen te heb ben. Hij werd in het bezit bevonden van 9 uit Cuba, Mexico en Midden-Amerika afkomstige brieven, Welke chèque's bevat ten, waarvan er 0. a. een op 500.000 fres. luidde. De diefstal m'oet waarschijnlijk ge pleegd zijn in het gebouw van het postbe- stuur. Volgens schatting heeft Rousset on geveer 200 brieven gestolen. Evenwel schijnt het hem1 nog niet gelukt te zijn, eenigo der talrijke daarin vervatten chè que's te gelde te maken. Men gelooft, dat Rousset verscheidene helpers gehad heeft. 1 Chateau-Lafite wordt verkocht Eerstdaags zal te Parijs een veiling plaats hebben, belangwekkend uit verschil lende oogpunten. Zij wordt thans reeds in het openbaar onder den 'titel „veiling Roth schild" aangekondigd en het belieft inder daad een paar fragm'enten van het familie vermogen der Rothschilds, die in contan ten zullen worden omgezet, en die af komstig zijn uit de nalatenschap van den in 1905 gestorven baron Alphome de Roth schild, den chef van bet Parij&olie bankiers. Kuis. 1 j 1 Tot het groote verm'ogen, dat hij bij zijn dood naliet, 'behooren eenige onroerende goederen, die hij aan verschillende zijner erfgenamen 'gemeenschappelijk vermaakt heeft en die thans, opdat zij zidlen worden kunnen verdeeld, aan den meestbiedenden zullen worden verkocht. In totaal veriegonwooidigen deze onroe rende goederen een waarde van 8 millioen francs; dus, van Rothschild's standpunt beschouwd, een bagatel. O.a. bevindt er zich onder het wereldberoemde Chfdou Lafito, het grondgebied in het departement Gironde, dat Wegens zijn kostelijken wijn over de geheele wereld bekend en be roemd is. „Chateau-LafiLo" is, zooals iedere kenner weet, do béste soort roodo Bordeaux-wijn, nauwkeuriger gezegd: do beste soort Médoc, en dankt zijn voortref felijke eigenschappen aan de bijzondere samenstelling van den bodem, die uit een mengsel van kwarts, zand en klei aardei bestaat. De wijnbergen van Chateau-Lafite heb ben een uitgestrektheid van 130 Hectaren, en het beste gedeelte daarvan, ongeveer 70 Hectaren, werd in het jaar 1868 door baron Alphonse de Rothschild voor éVs millioen francs gekocht. Voor de veiling van het landstuk is de grondprijs van U/2 mil lioen fiancs vastgesteld. Men zal wel niet mistasten als men aanneemt, dat de veiling slechts plaats heeft, om' den laatsten wil van den erflater foimeel ten uitvoer te leggen, maar dat Chateau-Lafite ook voortaan wel in handen der Rothschilds zal blijven, tegen wie tocli door niemand in geheel Frankrijk kauwor den opgeboden. Walgelijk beddegoed. Dc Engelse,he Regeering heeft onlangs verklaaid, da aangelegenheid der ontsmet te lompen, die dienen tot het vervaardi gen van kapok voor goedkoope bedden te hebben „aangeleekend om bij gelegenheid oen punt van overweging uit te maken". Inmiddels hieeft een bacteriologisch onder zoek aangetoond, dat in lompen van do bedoelde soort soms meer dan 10 mil liard bacteriën per gram voorkomen, en dat het aantal bacteriën, uit heit darm kanaal afkomstig, fen minste 10 millioen per gram bedraagt. Het bleek, dat deze lompen in oververhitten stoom behoorlijk kunnen worden ontsmet. Spaansthe auto-bandieten. Uit Barcelona wordt een jroofaanval ge meld die in bijzonderheden doet denken aan de Parijsch auto-bandieten. De kassier van een bank werd op don publieken weg door twee individuen, die motorfietsen bij zich hadden, overvallen en uitgeplunderd De misdadigers maakten zich meester van een geldtasch, waarin 400.000 fres. was, en trachtten op hun fietsen te ontkomen. Zij wei-den echter door ooggetuigen ach tervolgd. Plotseling trokken zij hun re volvers en schoten blindelings er op los, gelukkig zonder iemhnd te treffen, len slotte konden zij" door politie-agenten over meesterd en naar de gevangenis gebracht worden. Eigengemaakte huwelijksformulieren. Het eerste suffragistisch socialistisch hu welijk in Am'erika is Zateidag te Cambrid ge, in den s taat Massasuchctts voltrokken, alwaar miss Jessie Holiday, uit Harrow, in Engeland, artiste en suffragette, ill het huwelijk trad met mr, E. T. Dane, klein zoon van den dichter Whiltier. Bruid en bruidegom' zijn beiden socialisten en de trouwplechtigheid word voltrokken opeen grasveld van het landgoed van Dane, door een vrederechter, en wel met toepassing van oen door het bruidje opgesteld for mulier. De rechter vroeg of een der partijen ken nis droeg van eeniig beletsel tegen hun huwelijk, waarop beiden, „neen" antwoord den. Hierop vroeg de rechter, of zij elkan der wenschten te huwen, waarop hij ten antwooul kreeg: „Ja". Do volgende vraag luidde: „Zijt gij He den voornemens, elkander te helpen 011 bij te staan, en de kinderen, die gij zoudt mo gen krijgen, op te voeden zoo goed gij dit venn'oogt en tot welzijn van het menschc- lijk ras?" waarop weer hot antwoord luid de: „ja". Ilierop vioeg de vrederechter: „Wilt gij elkander uw meening openbaren0?" waar op de bruidegom zich tot de bruid wendde inot do woorden: „Ik wensch met u te le ven als mot mijn wcltige vrouw en hoop zoo te leven, dat gij nimmer uw keuze zult beklagen, als een symbool waarvan ik u dezen ring schenk." Op haar beunt zeidc nu de bruid: „Ik wensch met u Ie loven als met mijn wet tigen echtgenoot, en ik hoop een waarach tig kameraad en uw helpster te zijn, als een symbool waai van ik u dezen ring geef." 1 Ten slotte besloot de vrederechter de plechtigheid met te zoggen: „Daar gij u in het huwelijk wonsoht te vereoiifgen en daarvan voor mij en 'detect getuigen elkander konnis bobt gegeven, zoo- verklaar ik' u, krachtens het gezag waarmede ik bekleed bon, tot ïn'an en vrouw1." Isto klasse '*3e klasse, I l 1 I

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2