I V I V STADSNIEUWS. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Sport. Uemengd Nieuw?. 'P h k f I ten nachtarbeid in brcmdbakkorijear en van yen arbeidsduur van bakkersgezellen. i Do voorstellers schrijven in do toelich ting, dat, mocht dit wetsvoorstel tot wet twlorden verheevn, het zal bleven zijn (Minister Talma's) werk, z (j n verdienste. Zij li ebben slechts gepoogd een twee tal bezwaren weg te nemen; één princi pieel bezwaar: het patioonsverbodéén economisch bezwaar: den verkeerden in vloed op de bedrijfsontwikkeling. Zij bepalen zich in de toelichting tot do artikelen, dio gewijzigd of geheel nieuw .worden voorgesteld. Zij b'etoogen, dat het verbod van nacht arbeid van den patroon alleen uit de wet kan worden gemist, wanneer op een an dere wijze toch de concurrentie-voorwaar- den weer geljjk worden gemaakt. Dit kan geschieden, door te bepalen, dat geen deen of brood uit do bakkerij of eenige belen ding daarvan mag worden vervoerd vóór het tijdstip, 'waarop andere bakkerijen, .waarin ingevolge de Wet geen nachtar beid mag worden verricht, met het ver voer van brood een aanvang kunnen ma ken. i i Dit tijdstip 2elf in de wet te leggenj komt onraadzaam voor. Om de controle minder moeilijk te maken, is het gewensöht dat de patroon, 'die van zijn bevoegdheid ,om des nachts bakkersnaclitarbeid te ver richten, weioseht gebruik' te maken, van dit voornemen kennis geeft aan den burge meester en het districtshoofd der Arbeids inspectie, terwijl aan de toegangen tot het gebouw, Waarin de broodbakkerij zich be vindt, gedurende den tijd dat het vervoer van het 'brood niet toegelaten is, een op gave van dien tijdsduur zichtbaar moet zijn; gelijk men thans aan winkels kennis gevingen ziet: „pa 8 uur gesloten'*, of ,,'s Zondags wordt hier niet verkocht1'. Waar het concurrentiebezWaax niet be staat, wordt nog een stap verder gedaan. Behouden daarom bleef de slechts «enigszins gewijzigde bepaling, voor komende in art. 7 jo. axt. 8 van het ver worpen ontwerp. Wat de opheffing van 'het tweede (eco nomische) bezwaar aangaat, in het voorstel wordt geëisoht: drieploegenstel- sel (acht-uren-dag) en niet meer dan één weck nachtarbeid in drie weken. Ook voor dit continubedrijf zal een soortgelijk (als hierboven bedoeld) vervoerverbod gelden. Vergunning moet worden gevraagd van den Minister, die de vergunning bij niet- nakoming der voorwaarden kan intrekken. Electridteitsleverlng door Delft, Gistermiddag had tusschen de gemeenten 's-Gravenzande en Monster met Delft een bespreking plaats waarbij ook tegenwoor dig was mr. Th. A. Fruin, representant der Eerste Westl. Electriciteits-Maatschappij over de mogelijkheid van stroomlevering door Delft aan de beide eerstgenoemde ge meenten, rechtstreeksch, of door middel van de E-. W. E. M. Pret Ned werklieden In Duitschland. Onder den naam „Vaderland" is et, naar de „Stand." meldt, een vereeniging opge richt tot behartiging van de belangen van ide-Protestantsclie Nederlandsche werklie den in Duitschland. Het bestuur bestaat uit de heeren ds. C. L. F. van Schelven, predikant te Wa- geningen, voorzitter; mr. A. W. van Beeck Calkoen, oud-Gedeputeerde der provincie Utrecht, te Utrecht; mr. Alex baron van Heeckeren van Keil, burgemeester te Ede, lid .der staten van Gelderland, te Ede; mr. Ar. F.. A, C. graaf van Lynden van San- 'denbnrg, lid van de Tweede Kamer, Ge deputeerde van de provincie Utrecht, te Neer-Langbroek, ,en mr. A. J. van Schel ven, advocaat en lid van den gemeenteraad te .Rotterdam,- secretaris. i I In 1910 is ex een vereeniging opgericht ter behartiging van de xnaatschappelijk-stof- felijke belangen van de R. K. Nederland sche werklieden in Duitschland. Optochten op Zohdag. De Commissie voor de Strafverordenin gen te Rotterdam, heeft werkelijk geen gras laten groeien over de haar in de Raads zitting van 20 Juni toet slechts één stem meerderheid gegeven opdracht tot het bren gen van zoodanige wijziging in de Verorde ning op de strantpolitie, dat de burgemees ter van de hem in art. 13 der verordening toegekende bevoegdheid geen gebruik zal maken, voor zoover het geldt het houden van met muziek of gezang rondgaande, of het karakter van betoogingen dragende optochten op den Zondag. Reeds nu is zij gekomen met een veror dening tot wijziging der verordening op do straatpolitic, waarvan het, eenig artikel al dus luidt: „Het is verboden op Hen weg op Zondag optochten, welke met muziek of gezang rondgaan, of het karakter van een betooging dragen, te houden, aan te kondigen of daaraan deel te nemen. „Het is verboden, optochten, niet val land onder het verbod der eerste alinea, op den weg te houden, aan te kondigen of daafaan deel te nemen, tenzij daartoe door den burgemeester schriftelijk vergun ning is verleend, en de aan die vergunning verbonden voorwaarden worden in acht ge nomen." De. Commissie teekent hierbij aan, dat zij zich bij het opstellen dezer 'bepaling heeft gehouden aan de opdracht zooals die is verstrekt, en dat derhalve do vraag, of de door den Raad verlangde bepaling wettig kan worden geacht, bij haar geen punt ,yan onderzoek heeft uitgemaakt. 9e Middenstands-congres. Men seint nog uit Deventer: Het officieele feestdiner ving te zes uur aan. De Deventer Handelsvereeniging had verschillende autoriteiten uihgenoodigd. De Bondsvoorzitter, do heer Jleuwsen, deelde mede, dat er een telegrafische dankbetui ging namens II. M. de Koningin voor het haai- gezonden telegram van hulde was in gekomen, welke mededeeling met een drie werf hoera werd ontvangen. Vervolgens dronk de heer Meuwson op het gemeente, bestuur van Deventer, op de Doventer-lLan- delsvereeniging en op degenen die de De venter Handels Vereeniging zoo bereidwil lig hadden bijgestaan,, in het bijzonder op haar secretaris, den heer H. \V. de Wal, den man aan wien het geheele welslagen te danken is. Wegens 'de grootte deelname aan 't diner en de gezellige stemming, werd verder van toosten afgezien. Des avonds was het algemeen feest in de stad. Om negen uur trok een vroolijke iicht- stoct door do straten, die voor het meeren- deel feeëriek verlicht waren. Van gemeen tewege was op den Brink een schitterende illuminatie aangebracht, waardoor de schoone lijaen van het gebouw des te beter uitkwamen. Ook op var-schillende andere punten had het gemeentebestuur rijn be langstelling openlijk getoond. Het nragni- fique zomerweder kwaml het feest zeer ten goede; duizenden en duizenden bewogen zich in de straten. Ten Laatste had er een volksbal op den Brink' plaats, terwijl de mid denstanders van Deventer en elders zich vereenigden in den Schouwburg, waar het tot laat zeer gezellig toeging. V De .besprekingen over de prae-adviezen werden gisteravond niet beëindigd; zij zou den vworden voortgezet na beëindiging der bespreking van het heden aan de orde gestelde ,punt Zijn de belangen van de Crediteuren bij faillissementen $oor de wetgeving voldoen de gewaarborgd? Over dit onderwerp waren prae-adviezen verschenen van de heeren mrs. J. G, Schür- mann, te Rotterdam, en J. E. Hesse, te Gro ningen. Vraag I (of een publiekrechtelijke ver tegenwoordiging Van den Middenstand met bestuursbevoegdheden noodig is) wordt be antwoord in bevestigenden zin, waarbij het congres als haar meening uitspreekt, dat een voorwaarde voor zoodanige vertegen woordiging is een krachtige vrijwillige or ganisatie. Vraag II (of zij zuiver adviseerend moet zijn) wordt beantwoord in dien zin, dat da vertegenwoordiging uitgebreider be voegdheden zal moeten, hebben dan de tegenwoordige Kamers van Koophandel en Kamers vin Arbeid, dus niet slechts zui ver adviseerend zal moeten zijn. Na ,de pauze wordt aan de orde gesteld de vraag: Is een vacant!coord voor den Middenstand gewenscht Hierover jvas een prae-advies uitgebracht door ,den heer J. Das Dzn., te Utrecht. Hij beantwoordt bovenstaande vraag beves tigend en geeft een aantal eisclien, waar aan een dergelijke inrichting moet voldoen. Wat de ligging betreft, geeft de heer Das aan: 1. De omgeving van Assen; 2. De omgeving van Nunspeet; 3. De omgeving van .Valkenburg, Van deze drie plaatsen somt de heer Das in het kort de voordeelen op. Ei bergen, moj, A. den, Blanken, thans onder wijzeres to Schiedam. To Deidon is heden geslaagd voor het practisch ap.othekiersexamten 2e ged,, de heer J. Ris, van ld er. i Dir. bel., Invoerr. en bcc. Bij Kon. besluit van 8 dezer zijn de na volgende pensioenen verleend: ingevolge do Weduwenwet voor de amb tenaren 1890 en de wet van 2 Juli 1898 (Stb.lno; 18,7), als aan: B. de Noord, wed. P. Bos, kommies-ont vanger 2de categorie "bij 's Rijks belastin gen, f251; C. Jongschap, wed, A. Hoekstra, kom mies 1ste klasse bij 's Rijks belastingen, f 383, |i, I VLA A FID 1N GEN, 11 Juli. Gisteren slaagde voor het Haudelsdiploma „schrijven", der Vereen. Leeraren Schoonschrijven, te Utrecht, onze stadgenoot de heer P. Schnei der, leerling van den heer J. Koo re gevel, te Schiedam. VLAARDINGEN, 11 Juli. Meldden wij de vorige weck dat op het ligschip van W. Droppert een bedrag van £20 was ont vreemd, in den afgelóopen nacht hebben tot nog too onbekende personen zich toe gang tot het schip verschaft. Vermist wordt een kleine hoeveelheid b'oter en suiker. VLAARDINGEN, 11 Juli. Door J. C, Hoor weg alhier is vergunning gevraagd voor de oprichting van een strijkinrichting in het pand Willem Beukelszoontsraat 44b, met gebruikmaking van een stoommachine van 8 P.K, i i Aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht is p. m. bevorderd van het 1ste naar het 2e studiejaar de heer G. van der Most, van hier. Met ingang van den datum waarop bij zijn nieuwe functie b\j het toezicht op dc visscherij met standplaats Nijmegen-zal aanvaarden, is op diens verzoek eervol ontslag verleend als rijksveldwachter-bri gadier aan A. Didier alhier. Voorts is verplaatst met 15 Juli a.s. de rijksveldwachter-brigadier II. van Boekhout, van "Sommelsdijk naar hier. De Jieeren L. lleijnians en G. Mebius zijn to Rotterdam geslaagd voor het exa men feekenacte Ma, (aanvulling). Met ingang Van 1, September is benoemd tot hoofd van de CIn\ Bewaarschool te Gistermiddag is teen vierjarig jongetje van een in de Voorhaven liggend schip in het water gevallen. Een voorbijganger, die hot ongeluk zag, sprong het kind na en wist het ongedeerd opi het (droge te brengen. Zweminrichting. De temperatuur van het water was he denmorgen 68 en hedenmiddag 70 gra den. 1 1 1 i i 1 AGENDA. Heden en volgende dagen. Schiedamsche Bioscoop, 8 uur. Voorstelling. 12 en 16 Juli. Rotterd. Diergaarde, 8 uur, Concert Kon. Scherpschutters. 12 en 19 Juli. Doele, 8'/a u. Repetitie van het Mannenzangkoor voor 31 Aug. 21 Juli. Rotterd. Diergaarde, 2!/2 uur, Na middag-Concert, 4e Regt. Inf. Het Stedelijk Museum aan bet Doeleplein alhier, is eiken Woensdag van 2 tot 4 ^uur en eiken Zondag van 1 tot 2Va u. voor het publiek opengesteld. Den eersten Dinsdag van iedere maand wordt in de Ambachtschool een openbare les gegeven, die dus door belang stellenden kan worden bijgewoond. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden, e. d. g. verzoe ken wij steeds geregeld mededeeling, op dat wij die in onze agenda kunnen op nemen. Beroepen: te Marum, ds. Dijksterhuis, te Toibert. Hoooer Onderwijs. Universiteit to Leiden. Bevorderd tot doc tor in de rechtswetenschap op stellingen de h'eeren J. P. Mooyman, geboren te Rot terdam; P. Otten, geboren te 's-Gravenhage, en F. J. II, Wijmans, geboren te Batavia. Doctoraal examen plant- en dierkunde mej. M. E. Leroij. Universiteit te Utrecht. Bevorderd tot doc tor (cum laude) in de geneeskunde de heer C. G. Vervloei, geb. te Rotterdam, op proef schrift: Proeven over de oorzaken der een voudige darm zweer; en tot doctor in de scheikunde, de heer B. C. P. Jansen, geb. te Zwolle, op proefschrift: Bijdrage tot de kennis van het cholzuur. Bev. doet. geneesk. na verd. van proef schrift, get.: „Het bloedsuikergehalte en: do suikerstofwisseling tijdens de zwanger- gerschap, de baring en het kraambed", El- so Bergsma, aris, geb. te Den .Tlaag; in de rechtsw. op Stellingen, Joh. Adr. de la Hayze, cand.-notaris, geb. te Rotterdam; in de wis- en natuurkunde, op proefsch. ^Metingen over de eompressibüiteit van waterstof in het bijzonder van waterstof damp bij en beneden het kookpunt", Wan der Joh, de Haas, geb'. te Lisse. Olympische spelen. Schermen. De uitslag van, den ploegen'wedstrijd op den degen is: 1. België, 2. Engeland, 3. Nederland, 4. Zweden. Evenals bij voetbal, heeft Nederland dus ook bij degenscherman den derden prijs veroverd. Ieder deelnemer ontvangt daar door de bronzen Olympische medaille. Zwemmen. De uitslag van de 100 M. zwemmen in vrijen stijl is: 1. Kahanamoku,- Amerika, 632/5 sec.; 2. Healy, Australië, 642/5 sec.; 3. Huszagh, Amerika, 65s/s sed. Bij het zwemmen op 200 en 150O me ter werden verschillende records gebro ken. j Gymnastiek! De uitslag van den ploegenWcdstrijd gym nastiek is 1. Noorwegen; 2. Finland; 3. Denemar ken. 1 1 Groote brand te Rotterdam. Hedenmorgen 4 uur brak. te Rotterdam een hevige brand uit in het kantoor en magazijngebouw da' firma Aikema Jren Co., aan den Goudschen Singel no. 10, welke firma de agenturen heeft van buiten- landsche huizen in machinerieën voor me taalbewerking, allerlei moderne machine rieën, gereedschappen, machinebehoeftan, linoleums, wrijfwas, diverse soorten vernis sen enz. De brand brak uit op de 2e letago en wörd door een agent van politie die passeerde, ontdekt. De brandweer verscheen spoedig ter plaat se 'en stolde drie stoomspuiten en 8 sec tiespuiten. in werking met 20 stralen. Do beide bovenverdiepingen vertoonden wel dra oen geweldige vuurzee, voornamelijk door de vernissen en linoleums. Het vuur deelde zich ai spoedig ook aan het dak mede van het groote meubolmagazijn van den beer Joh. H. VerbYugge, zoodat het aanzien van den brand steeds erger werd. Met kracht trad de brandweer op en slaag de er in de brand in het meubelmagazijn te bepalen tot het dak. Reeds spoedig stortte aan de achterzijde een stuk van den gevel van hel pand der firma Aikema in ten viel 'door het dak van een pakhuis der firma Vroom en Dreesman aan het Achter klooster. Tegen uur toonde do topgevel sporen van overlieden doordat het dak weg gebrand was. De groote mechanisch te ladder was reeds uit voorzorg paar het midden van de straat gebracht. Eensklaps stortte de zware top gevel omlaag en werd een 19-jarig jong- mensch, W. II. Schadd, werkzaam bij een dei> sectiespuiten, door de zware brokken puin getroffen, terwijl een gewone brand ladder vernield werd. Het zwaai- getroffen jongm'ensch, een ad- spinfint brandweerman, werd door de brand weerlieden, opgenomen. Dr. Heerspink, die de eerste hulp verleende, constateerde sche delbreuk. Per raderbrancard naar het Zie kenhuis vervoerd, bleek hij bij aankomst reeds overleden. Drie andere brandweer lieden werden tijdens den brand nog licht gekwetst. Om 7 uur was het gevaar voor uitbrei ding geweken en kon een deel van het hluschmateriaal inrukken. De e ere te verdieping, waar de kantoren gevestigd zijn, bleef voor de brand ge spaard, doch de waterschade is enorm. Het benedengedeelte, waar de machneriieën zich bevonden, heeft ook' niet gebrand, doch daar werd door het vallend puin roe! scha de aangericht. Groote waterschade leden voorts het ta- b'akpakhuis der firma M. Hooretiick en Co., en het koloniale waren pakhuis van den heer J. W. Wederom. Nog geruimen lijd bleef de brandweer in actie met twee stoom spuiten en slangen op de waterleiding. He denmorgen 9 uur werd nog een gevaarlijk staande muur met een slang Van een der stoomspuiten oingespoten. Vele autoriteiten waren ter plaatse. Ook een officier der Hamb'urgsche brandweer in uniform woonde het blusschingswerk bij. Nationale velddag van het Leger deslleils. Evenals vorige jaren konden de 130 korp sen en afdeelingen van het Leger des Heils ook nu weer bijeenkomen op het land goed („Nimmerdor", nabij Amersfoort. De leiding van den dag was aan kom- mandant en mevr. Ridsdel, leiders van het werk in Nederland. Nadat om 9 uur de meeting was geopend door den chef-secre taris, en de vlag gehescheo, ving om tien uur de groote morgen-oefening aan in de tent, die een paar duizend 'mail kan ber gen. Hier waren leiders de kommandanten Whatmore en Ridsdel. In het middaguur waren over het ter rein. verdeeld zeven paxtieele brigade-sa menkomsten. Groote factoren voor het sla gen van zendings- of velddagen zijn mu ziek en zon. Op dat punt was alles in orde. Zoo lezen we 111 het programma mu ziekkorpsen van Utrecht, Den Haag I en III, Dordrecht, Scheveningen, Gouda, Haar lem, Amsterdam I, IV en V, Groningen II, Meppel, Rotterdam, Goes, Gorinchem, Vlaar- dingen en Apeldoorn, Zutphen, Arnhem, Enschedé en Almelo. Gezamenlijk lieten deze korpsen zich hoo- ren bij de vereenigde muzikale jongelio- den-demonstratie in den namiddag op het groote platvorm. Een programma van 18 nummers, zang, gebed, bijbellezing, muziek, ki 1 uiers pel oefen in gen, hield het groote maar buitengewoon ordelijke auditorium bijeen tot 3 uur. Daarna opstelling voor het groo te défilé. In de groote heilsbijeenkomst te 5 uur werd luitenant-kolonel en mevr. Palstra uit gezonden naar Duitschland, en brigadier en mevr. De Groot naar Java. Tegen 7 uur kwam het einde van den feestdag, die uitmuntend is geslaagd, dank zij goede voor bereiding, goede leiding en goed weer. Hen aantal meetinggangers was nog groo- ter dan het .vorig jaar. Het bezoek in den namiddag van belangstellenden of kplus- tigen was editor lang 'zoo druk niet als het vorige jaar, toen de aanwezigheid van generaal Booth do groote attractie vormde. Overtreding Loterijwet. Een rechercheur van politie te Zwolle heelt bij velschillende winkelier aldaar in beslag genomen loten en reclamebiljetten van de Eerste Rotterdamsche Spaarkas-Ver- eeniging Zonder Baatzucht, gevestigd te Rotterdam; tegen, den hoofdagent van deze spaarkas te Zwolle, F. K. van W„ is pro ces-verbaal opgemaakt ter zake van bet openlijk bevorderen, van bet deelnemen aan een ongeoorloofde loterij. Ongeluk bij het duiken Men meldt ons uit Hoek van Holland: Vanmorgen geraakte de bekende duiker Sperling bij het opruimen van onder water staande palen aan de kop van de Zuider- pier met de linkerhand tusschen de kraan- ketting beklemd, Waardoor een dier vingers \verd verbrijzeld. - -, 1 Zwavelzuur gedronken. Dinsdagavond heeft een dronken straat- maker bij de electrische centrale te Gro.' riingen uit 'n 'b'ak met zivavelzuur gedropt ken, dat hij voor water aankeek, Denhi volgenden morgen Weid buiten de stad zijn p lijk gevonden. ij '1 j i f j Verdronken. Dinsdagavond is oen sergeant van hetf- 8ste regiment infanterie te Arnhem, die met kameraden was gaan zwemmen, in den r Rijn verdronken. [- Te Roermond is gisteren de 18-jarige L, bij het baden in, de Maas verdronken. j In den Singel te Groningen is gisteren I verdronken een 3-jarig dochteitje van schip j per K. B., uit Veenrlani. j V 1 '1! Te Oldemarkt is Dinsdagavond een 1% jarig jongetje van den arbeider H. L'.} jn een kolk verdronken. Te Obdam (N.-jlL) bleef de landbouwer K. Kramer, die vroeg in den morgen per 'vaartuig naar zijn akker was gegaan, on gewoon lang weg. Men ging zoeken en vond het schuitje onbeheerd drijvende en den ongelukkige verdronken in een slool. Vermoedelijk is K. uit het vaartuig ge- vallen en heeft hij zich niet kunnen red den. K. was eerst onlangs gehuwd. Scholier'Oplichter. De politie te Kampen heeft gisteren, naar de „Kamper Ct." meldt, een jongmensch aangehouden, zekeren J. S., leerling van de rijks normaallessen te Kampen, ver dacht van oplichting. Hij maakte er werk van in verschillende bladen te advertee ren, dat zij, die uit liet woord „Muziekin- sti urnen thand-el", de miecste Hcllandsche woorden konden samenstellen, voor prij zen in aanmerking kwamen. Eerste prijs gramophoon van f50, 25 'dito van f25 en 100 andere fraaie prijzen, De deelnemers moesten 40 cent aan post zegels insluiten, daarna kregen zij bericht, dat zij voor een prijs in aanmerking kwa men, waarvoor i' 1.25 moest worden overge zonden voor vracht enz. De toezending van de prijzen bleef achterwege. Mijnheer dééd alles grootscheeps, hij hield er een postbus aan het postkantoor op na, voor de vele inkomende brieven Verder is nog gebleken, dat hij zich toe legde pp het doen va,n bestellingen zonder dat betaling volgde, tot zelfs in liet bui tonland. Een goed beginnen dus. Hij is thans naar Zwolle vervoerd, ter beschikking van den officier van justitie. t de warmte doodt 20 personen. Een geWeldige warmtegolf teistert dezer dagen de Vereenigde Staten. In de ooste lijke steden zijn 20 personen tengevolge van de hitte .overleden, waarvan vijf .al leen Dinsdag te NeW-York. Dynamietontploffmg. Zondag j.l. is tengevolge van de onvoor zichtigheid van een mijnwerker in de mijn Rancageia, (in Chili) een vat dynamiet ontploft, waarbij 38 personen gedood wer den. 1 De record-ziekte. De inwoners van Potschefstroom, in Zuid- Afrika, hebben verschrikkelijke dagen door gemaakt. De 23-jarige pianist William Beri- del had zich voorgenomen het werelds record voor pianospel te breken. En dit i? hem inderdaad gelukt. De barbaar heeft 74 uur lang onafgebroken op de piano gespeeld. Een groote menigte vulde bet plein voor de zaal en stemde geestdrif tig in met het „Rule Britannia", waar mee de held zijn prestatie besloot. De pest op Cuba. Passagiers van Havana naar de Ver- oenigde Staten moeten een week in qua rantaine verblijven te Prisconia op 'Cuba. Te New-York, Boston, - Nieuw Orleans en andere •havens zijn campagnes tot verdel ging der ratten begonnen. Nieuwe pest- gevallen kwamen te Havana en Puerto- rico' niet voor. 1 1 De telefoon op het platteland. Sedert eenigen tijd heeft men in Cali* forniö langs verschillende landwegen irij richtingen aangebracht, waardoor men zich gemakkelijk in telefonische verbinding kan stellen, met de dikwijls veraf liggende plaat sen. Een maatschappij heeft aan de druk ste verkeerswegen, op afstanden van on geveer 3 K.M., aan de aanwezige telefoon palen duidelijk zichtbare, gesloten kastjes aangebracht, die een met telefoondraden! verbonden stopcontact bevatten, leder abon- né krijgt een passenden sleutel en een 1 kleine draagbare telefoon, welkte men slechts met het contact heeft te verbinden om met het dichtsbijzijnde kantoor te kunnen spre- ken. IBcr wordt dan voor de gewenschte verbinding gezorgd. Deze inrichting is voor-, al met het -oog op automobiclongelukken in gesteld, ,doch bewijst ook voerlieden, wiel rijders, .arbeiders, wegwerkers, enz., geer de diensten. Daar. de aanshiiitingkastjes slechts f.1 rie K.M. van elkaar verwijderd zijn, ,kan men ze in het ongunstigste ge val binnen een kwartier te voet bereiken. De abonnementsprijs bedraagt slechts een- dollar per maand;'deze instelling verheugt, zich jn een groot aantal abonnés en wordt zeer veelvuldig gebruikt. Vooreerst heefj men idit stelsel slechts op de wegen rond om ,Los Angelos ingevoerdplannen pestpan K h. i ii... i i K f 'f ri ?A

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2