ceniging van soc.-dem. ge meonte raacl si eel o a heeft, naar „Hel Volk'' tneldl, do lieer A. G 'A.. Verstegen,' in Den Hel der, diet volgende voorstel ingezonden Het congres, overwegende dat het nood zakelijk is, dat in bepaalde gevallen voor eenzelfde doel de soc.-dem. gemeenteraads leden in ons land zooveel mogelijk dezelfde eischen en in denzelfden lijd aan de orde stellen, noodigt hef bestuur uit, die stappen te doen, welke tot verwezenlijking van dal doel kennen strekken. De soc.-dem. raadsfederalie te! Hengelo zou gaarne zien, en die te Enschedé ondersteund haar denkbeeld dat op de vergadering ter sprake werd gebracht en zoo mogelijk door iemand, door hel bestuur aan te wijzen, zou worden ingeleid, de wethouders-kwestie. In hoeverre het moge lijk is, dat een soc.-dem. een wethouders zetel aanvaard zonder dat de soc.-dem. een meerderheid hebben in den raad. De Tarlefwet. De Hollandsche Stoomboot Maatschappij, 'de firma's Wambersie Zoon, Wm, H. Mül- |er Co., de Koninklijke West-Indische Maildienst, de Surinaamsche Bank, de Brah ma Bananen Maatschappij, A. G. van der- Horst Jr. en de Bananas en "Zuidvruchten Import Company hebben een adres gericht tot de Tweede Kamer, waarin zij zeggen met groote belangstelling te hebben kennis genomen van het gewijzigd ontwerp-Tarief wet, waarhij het artikel bananen, dat ia het eerste ontwerp viel onder no. 99: andere verscbe of gedroogde vruchten n, a. en dientengevolge belast werd met een recht van f 3 per 100 K.G., thans is gebracht on der een afzonderlijken post 98bis, luiden- tieBananen al dan niet met den stam 100 K.G. f 1. Alhoewel zij deze vermindering van hel voorgestelde toejuichen als een stap in de goede richting, zijn zij geenszins voldaan. Al wat ten aanzien van sinaasappelen en citroenen gezegd is in het adres aan de Tweede Kamer van de Koninklijke Ne- derlandsche Stoomboot Maatschappij te Am sterdam, is ten volle van toepassing op bananen. Uitvoerig wordt dat in het adres aange toond. Zij vragen de Kamer mitsdien dringend het daarheen te willen leiden, dat bananen van invoerrechten worden vrijgesteld, op dat de nadeeten, die uit het voorgestelde recht zouden voortvloeien voor scheepvaart, doorvoerhandel en volksvoeding, worden voorkomen. Christelijk Nationale Werkmansbond. Eerste dag. Gisteren werd te Utrecht in een dei zalen van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, de zeventiende jaarverga dering aangevangen van don Christelijk Na- tionalen Werkmansbond, onder voorzitter schap van den heer P. J. Nahuijsen. Van de 143 afdeelingen waren er 75 vertegenwoordigd. In zijn openingsrede wees de voorzittei er op, dat de bond zoowel in leden als in afdeelingen vooruitgaat. Een 'eeresaluut aan den Werkmansbond acht spr, zijn be noeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau, waarvoor men H. M. de Koningin dankbaar mag zijn, Door het uitstel der behandeling van het Zipkteverzekeringsontwerp, kunnen dl fondsen van den bond zich voorloopig nog ongestoord ontwikkelen. Spr. had gaarne gezien, dat de nacht arbeid voor de bakkers was afgeschaft: doch, helaas, is dat niet zoo. Een oordeel over voor- en tegenstanders uitspreken past ,pns niet, doch wel mogen we hopen, dat aan het "uvel een einde moge worden gemaakt. Spr.' brengt in dit verband ludcie aan het Nationaal Comité voor afschaffing van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf. Uit de vervolgens uitgebrachte versla gen blijkt, dat de bond 143 afdeelingen met 13.000 leden telt. Na de pauze hield het Tweede Kamer lid', dr. J, Th. de Visser, een inleiding over het wetsontwerp op de Outlerdoms- en Invaliditeitsverzekering. Vooraf licht spn een gelukwensch tot 'den voorzitter met diens benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau, uit welke benoeming blijkt, dat de Werkmans bond in de hoogste kringen des lands waardcering heeft gevonden. Tot zijn onderwerp komende, meende spr., dat de arbeiders dankbaar moeten zijn voor het ontwerp en geen eenzijdige oppositie daartegen moeten voeren, daai een half ei beter is dan een leege dop. Vervolgeus gaf spr. een uitvoerige uit eenzetting van den inhoud van het wets ontwerp, waarna spreker liet beginsel van hel ontwerp verdedigde tegenover dat van Staatspensionneering, Dat de ouderdomsverzekering aan de in vnlidileilsverzekering gekoppeld wordt, acht spr. uitnemend in hel ontwerp, daai in de practijk de invaliede arbeider et slechter aan toe is dan de oude werkman, hetgeen zich meestal aan het gezin wreek! Door nu eenzijdig voor Staatspensioenen ring te ijveren, ontstaat het gevaar, da1 de invaliditeitsverzekering van de haan gaat. De noodzakelijkheid van invaliditeitsver zekering blijkt uit hetgeen Duitschland leert. Sinds de invoering van de gecom bineerde verzekering, werd aan ou# animus rente 423, doch aan invaiiditeitsrente 1180 millioen Mark uitgekeerd. Bij het stels"i-Talnia wordt den patroön, dloor middel van premiebetaling feitelijk gedwongen aan 'den arbeider een heler loon uit te betalen,, terwijl hij Staatspen- sionneeflYtg zulks niet het geval is, daar de uitkeering dan ten laste van de Staats kas komt. Onrechtvaardig acht spr. het beginsel van Staatspensionneering alleen te beper ken tot de loonarbeiders, daar ambtenaren dan gedwongen zijn te betalen. Wil men het algemeen maken, dan zou het 20 mil lioen kosten en daarvoor is geen geld. Wil men Staatspensioen, dan moei men eerst de middelen aanwijzen. Spr. acht het heler, dat hel onlwerp- Talma aangenomen wordt, dan dat men de aiheiders nieuwe thooriën voorzet, ten gevolge waarvan de invaliede arbeider on verzorgd Idijft en spoot de ten slotte aan. dat deze vergadering er toe zou mede werken, dat het ontwerp spoedig in liet Staatsblad zal komen te staan. (Luid ap plaus.) Verschillende personen maakten van de gelegenheid gebruik om vragen le stellen, die door den inleider uitvoerig beantwoord werden. Medegedeeld werd, dat tol hoofdbestuurs lid gekozen was do heer E. Reudink uit Middelburg. Des avonds werd een vergadering gehou den van hot hoofdbestuur met do afge vaardigden van de provinciale comité's. VLAARDINGEN, 13 Sept. Bij het te *s-Gravenhagc gehouden examen hoofdakte is o. m. geslaagd de heer J. de Ligt, van hier. VLAARDINGEN, 13 Sept. Op aanwijzing van een knaapje van pl.in. 8 jaar, is door de politie alhier dc hand gelegd op een negental kleine deugnieten, jongens van 10 ii 12 jaar. Er is gebleken, dat dit complotje do schuldigen aan de inbraak in de villa aan den Schiedamschen weg zijn. Voor het aanwij'zen van eonig spoor der daders was 10 uitgeloofd door den aannemer. VLAARDINGEN, 13 Sept. Do St. Ct. no. 214 bevat de statuten der N. V. Mag- nesit-Fnhrieken, voorheen Rosenboom Co., te Vlaardingen: Doel: hel voortzetten der zaken tot nog toe gedreven door den heer K. Rosenboom, zijnde het branden en het malen van, de nan® en de agen tuur in magncsit, amaril, kwarts en an dere mineralen, alsmede hot deelnemen in dergelijke zaken met al wat daarmede ver band houdt in den ruimstcn zin geno men. Duur: tot 31 December 1937. Kapi taal f 300.000, verdeeld in 300 aandeden van f 1000, waarvan 200 geplaatst en vol gestort, gedeeltelijk door inbreng van het erfpachtsrecht van een perceel grond met de opstallen van een magnesitb'randerij, be staande uit 4 ovens, leschhuis met schaft lokaal, schuur, woning en open erf, gele gen nabij de rivier de Maas, aan de Ko ningin Wilhdminahaven no. 2 te Vlaar dingen, en van al de goederen en over eenkomsten behoorende tot de zaken tot nog toe gedreven door den hoer K. Rosen boom. tiet bestuur is opgedragen aan een directeur, onder toezicht van ten minde 3 commissarissen. Voor de eerste maal is tot directeur benoemd de heer K. Rosen boom, fabrikant, te Vlaardingen, en tot commissarissen dc hoeren P. van Dussel- dorp A.Mzn., particulier, G. Wagenaar Uurnmeünck, adjunct-directeur van de N. V. Itollandia, heiden te Vlaardingen, (t. Rosenboom, accountant, le 's-Gravenhage. VLAARDINGEN, 13 Sept. Op.Donderdag 19 September a.s., 's middags 12 uur, zal in liet gebouw hoek Markt— Schoolstraat gelegenheid zijn tot kosteloozc inenting. Aanmelding daarvoor op 16 dezer op de afdeeling Militie. STADSNIEUWS. Vuilverbranding. In verband met het vuilverb'randings- vraagsluk hier ter stede, zal morgen(Za- tordag)-middag de commissi! voor den go- meentoreinigingdienst, met den hoofdop zichter, den directeur van gas- en water leiding en den directeur voor gemeente werken een bezoek brengen aan de ver brandingsinrichting le Rotterdam. DU. Sympli. Orkest „L. von BectliOYon". Nu zoo zachtjesaan het winterseizoen weer nadert, zal liet den buitongewonen le den en allen trouwen bezoekers der „Beet hoven concerten'' zeker wel interesseeren te vernomen, dat bovengenoemde vereeni- ging een uitvoering voorbereidt, die zeker bij elk muziekliefhebber in don smaak zal vallen. Dit conceit zal plaats vindon, zoo dra de niemvo concertzaal aan de Tuin- hran gereed is. Over samenstelling van hef programma, enz., volgt binnenkort nader bericht. Ook zij belangstellenden inog ver meld, dat door activiteit der werkende le den, in 't bijzonder één van boa, do vcr- eeniging in staat werd gesteld een nieuw stel pauken (keteltrommen) aan te schaffen, onmisbare instrumenten voor een syrnpho- nie-orkest. Evenals vorige jaren zal het bestuur wederom een lijst doen eirculecren, tor aanwerving van donateurs, waarop, naar het hoopt, druk getockend zal worden. GemeentebegrootlDgr 1918. VI, 1 S Do cijfers in dc eerste kolom geven aan Ie werkelijke uitgaven in 1911, die in le tweede kolom dó bcgroolingscijJers voor 1912 en in de laatste kolom de raming voor 1913. j i 5040.01 7258.06 7865.23f- 2495.- - 35000.- - 050- - 6625.- 5050.— 4002.— 8-765.— i 1 i Ho ofd st ulc' V, Kosten van openbare werken. 127. Jaarwedden van het personeel ten dienste van het beheer der open bare werken voor zoover plet on der de volgende artikelen begrepen f 7966.f 8160, 128. Onderhoud van huizén, torens, poor ten en dergelijke gebouwen voor den openbaren dienst bestemd niet in andere hoofdstukken begrepen' 129. Onderhoud van straten, pleinen, we gen en voetpaden 130. Onderhoud van maakten, beurzen en hallen 131. Ondeiboud van wandelplaatsen en plantsoenen 132. Kosten van bruggen en overzelveeren: a. Jaarwedden van hot personeel voor de bediening l 133. b. Overige kosten 134. Onderhoud van pompen en riolen 135. Kosten van havens, vdarten, kaaimu ren, sluizen en andere waterwer ken i f J j i Cs a. Jaarwedden van het personeel daar aan verbonden t 136. b. Overige kosten 137. Onderhoud en bediening van klokken, uurwerken, speelwerken en derge lijke 13S. Kosten van de algerrtcene begraaf plaats en kosten van begraving: a. Jaarwedden 139. b. Overige kosten f 140. Overige kosten van fabricage 141. Dag- en weekgelden van werklieden voor zoover niet onder andere pos ten te brengen 142. Dag- en weekgelden ten behoeve van gemeente-inrichtingen 'in afzonder lijk beheer, van ins'tellingcn of bij zondere personen - 8979.14 - 2000. 5029.575 18225.51 802.35 850.— 1172.565 6501.725 7304.065 - 5075.- - 14407- 850,- 850- 850.- 7293- 7252.- 8368.- 1025. 32000. 1050. 8025 5437.50 5147.— 93#.— 6125- 18317- 850.- 850.- 860- 10293.- 7504 9000.- Totaal .van het Vde .-Hoofdstuk f 115694.345 f 109330 f 125085.50 Hoofd stuk VI. Kosten van inrichtingen van '-jverheid en bedrijf. 143. Uitgaven voor den Reinigingsdienst f 34078.18 f 39236,30 f 39187.10 Uitgave voor het pakhuis „de Ne derlanden" - 523.745 Totaal van het Vide Hoofdstuk f 31691.925 f 39236.30 f 39187.10 Hoofdstuk VII. Kosten voor het onderwijs. - Afdceling I. Lager on derwijs. 144. Jaarwedden der onderwijzers f 88223.48 f 90567.57 f 89967.5-1 145. Vergoeding of tegemoetkoming aan onderwijzers voor huishuur 3525.34 - 3675 f 3550. 146. Kosten van het herhalingsonderwijs Uit dezen post worden betaald: a. de jaarwedden van het onderwij 2348.— zend personeel, bedragende - 2106 - 2212 - 147. b. overige kosten. - 412.165 - 786 - 836.- 148. Kosten van het instandhouden van schoollokalen en ondenvij'zerswo- ningen - 2924.47 - 3800 - 3250.— 149. Kosten van het aanschaffen en on derhouden van schoolmoubc'.en - 1624.96 - 1740 - 1740.— 150. Kosten van het aanschaffen en on derhouden der scli ooi boeken, leer middelen en schoolbchoefton - 37i3.62 - 3900 - 3900.— 151. Kosten van verlichting, verwarming - 7637.665 - 8340 8540 en schoonhouden der schoollokalen 152. Kosten van het plaatselijk schooltoe zicht - 300.— - 300.— - 300.— 153. Kosten van hygiënisch schooltoezicht - 300 - 300.—' - 300.— 154. Kosten der commissie tot wering van schoolverzuim. - 300 - 300 - 300 155, Kosten van examens en proeflessen der onderwijzers - 223.10 - 200 - 200.— 156. Kosten van de schoolbibliotheken 1.49.485 - 200 - 200.— 157. Kosten van belooningcn en eereblij ken - 766.26 - 830 - 830.— 158. Kosten van schoolfeestjes en -reisjes - 805.53 - 870.— - '870 159. Kosten van den cursus voor ispraak- gebrekkige kinderen der lagere scho len 300- Totaal der 4ste Afdceling f 113052.075 f 118020.57 f 117431.54 Bij Kon. besluit van 10 dezer is be noemd tot ontvanger cler registratie en do meinen te Schiedam', jhr. A. A'. A. Stoop, thans ontvanger der registratie en domei nen te Gouda. Verschenen is no. 3 van „Vrijzinnig Schiedam Ontwaakt!" Het blad bevat: aan beveling der soc.-dem. candidate!! voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen en de medqdcellng van de candidaatstelling voor de Statenverkiezing in 1913. Voorts een antwoord aan het „Schicd, Volksblad" over partijbenoemingen; een artikel over dclagere schoolhoofden, onder den titel „Verouderd"; over „Gemeenteraadsverkie zingen"; over „Klerikale slimheden over vrijhandel en protectie"; over „Partij-be noemingen" (vervolg); over „Eerlijkheidin dc Politiek", een polemiek met hot „Schicd. Volksblad"; over „De zodclooshcidsvcror- dening"; over „Coalitiewce"; over „Een school met den Bijbel", en „Ter overwe ging" aan de jongeren."; de laatste drie overgenomen uit andere bladen. Zekere A. N. deed gisteravond bij de poliüe aangifte, daft hij" aan dom Buitenhaven, weg door Oen hond in de linkerdij werd gebeten en bloedend werd gewond. De Koemnrktbrug was hedenmorgen hel toonc-el van onderscheidene -botsingen. Een paai' wielrijders reden op elkaar in en lagen weldra op den g.rond le spartelen. Een juf frouw, eveneens pea- rijwiel, wilde voor de. ze verwarring uitwijken, maar kwam daar door in aanraking met het op rijpaard van de tram, met het gevolg, dat het voorwiel van haar fiets werd verbogen eni cenige barer kleedingstukkcn verscheurd werden. Persoonlijk letsel bekwam zij echter niet Op den Rotlerdamschendijk reed lieden, morgen 'n auto een paard aan, dat ondei geleide was, maar plotseling op zij ging toen do auto naderde. Het beest werd cenigszins gewond en later door een Veearts verbonden. Gisteravond had I. v. d. M. een lasti- gen dronk over zich. Vooral op de Hoog straat kwam da,t tot uiting, en daarom wil den een paar politie-agenten hem mee naar het bureau nemen. Dat was colder gemak kelijker gezegd dan gedaan. M. verzette zich met alle geweld tegen zijn arrestatie. Hij deelde de noodigo slagen oti schoppen uit, zoodat eenige agenten te hulp moesten komen .orn' hem in bedwang te houden en naar het politiebureau te krijgen. Daar is hij 's nachts tot bedaren gekomen,"en hedenmorgen kon lift na verhoor, weer gaan. Zweminrichting. Do temperatuur van hef. water bedroeg hedenmorgen 56, hedenmiddag 57 graden Fahrenheit. AGENDA. lieden en volgende dagen. Schiedamscln Bioscoop, 8 uur. Voorstelling, lieden en volgende avonden. Casino 8 uur Revue Gezelschap. Ter Ilall. Heden en volgende avonden, Tivoli, 8 n. IIoll. Tooneelgezelschap. „Blanke Slavinnen". 13 Sept. Rotter.1.. Diergaarde, 8 u. Concert Kon. Scherpschutters. Groote Soho-mvlnirg, 8 uur. Rog Toon. gezelschap. „Zoo'n Wind huil". Rotterd, Diergaarde. Matinee, -le Reg. Inf. Groote Schouwburg, 7Va u. Neil Op. Rembrandtlheater. De knisclió Suzanna. Groote Schouwburg, 8 uur. Twee Weezen. (.Verminderde prijzen.) Rechtzaken. Een Schiedamschc merkenkwestie. Voor den Hoogcn Raad werd heden ge pleit in de volgende merkenzaak: Een branderij1 te Schiedam gebruik! voor de jenever, waarmede zij in de noodza kelijke behoeften van do negers aan de Goudkust voorziet, zeker merk. Een an dere branderij' maakt dat merk na en van deze vordert nu ecrstgemohlc branderij schadevergoeding op grond, dat de ma ker „zekere, niet van de cischeres afkom stige kisten gedistilleerd, voorzien van haar handelsmerk, hoeft vervoerd of doen vervoeren van zijn pakhuis to Schiedam naar Rotterdam, alwaar zij' werden ingela den in een zeeboot". Is nu dit vervoeren of doen vervoeren gebruik maken van een anders merk, in den zin van de Merken- wet? Die vraag word door het Gerechts hof te 's-Gravenhage ontkennend beant woord, en derhalve de vordering tot scha devergoeding ontzegd. Het Hof was van oordeel, dat de Merkenwet haar hes ïer- ming niet uitstrekt tot merken, strekkende tot onderscheiding van waren, bestemd om in het buitenland te worden verhandeld, en dat het enkel vervoeren en inschepen van voor bet buitenland bestemde goederen, voorzien van zeker merk. niet is een ge bruik van dit merk, doch slechts is een voorbereidingshandeling tot dat gebruik, Over die opvatting van het woord „ge bruik" werd thans in cassatie gcdelmt- looid tussehen Mr. W. A. Telden, voor de eerste branderij optredend, die meende, dat dc wet geen onderscheid maakt of le waar bestemd is voor gebruik hier te lande of eldets, en mr. F. Wolfson, voor de tegenpartij optredend, die meende, dat liet Hof feitelijk heeft uitgemaakt, dat hier geen gebruik was van eens anders merk, maar slechts een voorbereidingshandeling van een eventueel gebruik. Pioeureur-generaal Noyon zal over 14 dagen conclusie nemen. Kerk en Schoot» Ned. IIeiiv. Kerk, Beroepen te Loon op Zand (N.-B.) ds. A. Dekker, te Gameren (Geld Bedankt voor het beroep te Worn brugge (toez.) ds. B. J. Werther, te Pller- loo bij Ede. De Dordlsche luchtzaak. liet provincial kerkbestuur van Zuid-Hol land heeft in hooger beroep uilsprank ge daan in de bekende zaak van de hoeren A. Vleesenbeek, E. Backman en 11. P, Kramer Bzn., te Dordrecht, die, geko zen tot loden van Hen kerkerand en door hot clnssikaa! bestuur gewraakt, omdat dit bestuurvoor onbepnaklcn tijd wegens bc- rispelijkhcid in belijdenis vervallen waren verklaard van de bevoegdheid tot het aan vaarden van kerkelijke l:c-liiiiii-ngon..J, IIcL provinciaal kerkbestuur heeft de uit spraak van liet classicaal bestuur vernie tigd, omdat dit bestuur geoordeeld Hooft waar het niet te oordeelcn had, en zijn be voegdheid heeft overschreden. En het heult gedaan wat het classicaal bestuur terstond had behooren te doen, het beeft het protest van eenige ledematen tegen- do genoemde heeren ter behanjdeling teruggezonden aan den kerkernad van Dordrecht. Voorloopig neemt dü« tb$g» zaak, dij als een zaak van teerlucht zoo hoog was ojigczet, een een voudig einde. Moge nu ook maar spoedig een definitief einde volgen, en de bevesti ging der gckoz'encn tot leien van don krrke- raad kunnen plaats hebban. („W. V. d. V. II.".) Vrije Universiteit. Aan de Vrije Universiteit zijn benoemd tot hoogleeraar: dr. P. A, E. Sillcvis Smiit, belast met liet geven van onderwijs in de ambtelijke vakken, waaronder ook de theo rie der zending en evangelisatie, en dr, D, W. Grosheide, heiast mot de exegese van het Nieuwe Testament. Sport. Cricket. „Hei Sportblad" geeft een uitvoerige be- schouwing over hot afgcloopcn cricketsei- zoen -met de gemiddelden van ut de spelers, welke aan le klas wedstrijden hebben deel genomen. Voor de Ilangsrhc Cricketclub kwamen uit 25 spelers, die te zanten 2372 runs maakten; Rood en Wil had 19 spelers met 2367 runs, A. C. C. 25 spelers met 1637 runs, Haarlem 17 spelers met 1634 mns, Hennes 16 spelers met 1300 runs, lol" harding 21 spelers met 157-1 run» en Hd vorsum 22 spelers met 1318 runs. Te zatnen speelden dus in de le |his wedstrijden 145 spelers, welke 12.202 runs gemaakt hebben. Hel blad geeft verder het volgend staatje van het aantal vangen, in de le klasse gedaan: Jleije 12; F. Koldert 10; La Chapelle \r SéC 3044.37 27G27.395 650.775 7377.67 .v'<-'-. ;SaUU#JujSil._» 1

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2