Gemengd Nieuws. con orgaan, sprekend namens eon .belang rijke vrijzinnige fi.nd.ie, erkend wordt., dal de kiezers moeten weten waar zij aan toe zijn, indien zij er in slagen do ker kelijke meerderheid te vernietigen. Ieder weet reeds nu hoe in dat. geval hoogy waarschijnlijk de samenstelling van de Ka mer zijn zalgeen vrijzinnige meerder heid, geen kerkelijke meerderheid, en een socialistische fractie die naar vrije ver kiezing de macht in handen van regeerings- partij of oppositie geven kan. Dat is een heel wat beteic toestand dan wanneer de kerkdijken meerderheid zijn: het ergste, dat de sociaal-democraten doen kunnen, is dan in. enkele gevallen den toestand in het leven roepen, dio er steeds is wan neer de kerkdijken voortdurend de macht hebben. Doch reeds nu moeten de vrijzinnige fracties weten en laten weten, wat zij zul len doen, indien hun vertegenwoordigers geroepen worden to regeeren. met een Ka- mor, samengesteld 'als hierboven is ge schetst. Hoo zullen zij het, militaire vraag stuk oplossen? Do oplossing moet er een zijn, die practisch d-ooivoerbaar is bij zulk een ongelukkig samengestelde Kamer. Hoe zrdlen zij do gelder- bijeenbrengen om in de kosten voor pensioenverzekering ie voorzien? Wij zien maar één oplossing, achten die oplossing verhooging van successierechten, en andere directe belas tingen. mogelijk en billijk. Doch wij roeenea dat de vrijzinnigen er rond en eerlijk voor uit moeten komen dat zij <Lie wenschen. Zeker, velen die eigenlijk vol bloed anti-derikaal zijn, zullen zic-h dan bij de rechterzijde aansluiten doch men moet niet vergeten dat reeds thans anti- clericale tegenstanders van verhooging der directe belastingen eeln krachtige kern van de „rechtsche"-, d.v.z. polittek-kcrkelijke- kiezers vormen. Welke wetsvoorstellen en hervormingen zullen op den voorgrond komen? Er zijd waarlijk belangrijke zaken genoeg, die op wettelijke voorziening wadden en die zelfs een zuiver „zaken-ministerie" handen vol vruchtbaar werk zouden geven. Maar laat ons weten, w;\t dat zijn zal." „Het werkprogramma dat gemaakt kan worden, zien wij met vertrouwen tegemoet. Zeker, weinigen zullen al hun wenschen bevredigd zien. En velen zullen maatre gelen helpen bevorderen, die, hadden zij alleen de macht in handen, zij niet tot stand zouden brengen. Zoo hebben reeds dadelijk do bedde hoofdpunten, in „Do Vaderlander" genoemd, slechts niatigonze sympathie; wij gelooven niet dat algemeen kiesrecht ons een betere volksvertegen woordiging zal geven, wij geven aan door den staat gesubsidieerde vrijwillige ver zekering, verbonden met beter en royaler geregelde armenzorg voor ouden van da gen, de voorkeur boven staatspensioen. Doch een gevaar zien wij in' algemeen kiesrecht niet en wij' zouden gaarne mede onzen steun verleenen tot de verkiezing van volksvertegenwoordigers, die ons land in vrijzinnigen geest zullen helpen regec- ren, ook al zullen zij dat algemeen kies recht helpen komen; wij zuilen zelfs dankbaar zijn als in plaats van de ver plichte verzekering een staatspensioen wordt gesteld. Wanneer een partij niet de meerdeiheid in de volksvertegenwoordiging heeft, zal zij moeilijk kunnen eischen. dat al haar wenschen ingewilligd worden, doch zij, die de leiding volgen van één partij, mogen wel weten welke der programpunten van die partij wè], welke niét worden uitge voerd, indien die partij medezeggingschap krijgt in de regeering. Met andere woordenindien van pen vrij-liberaabl gevraagd wordt op een vrij zinnig-democraat te stemmen, indien een Unie-liberaal zijn stem op een vrijliberaal moet uitbrengen wat zal dan het poli tieke gevolg zijn van die zelfverlooche nende politieke solidariteit? Begrijpen wij het goed, dan voorspelt „De Vaderlander" ons, dat wij' weldra meer .zullen hooren. Wij hopen het: nog slechts negen maanden scheiden ons van do ver kiezingen en de kiezers mogen toch wél cenigen tijd krijgen om goed te overwe gen wat de leiders der politieke partijen wenschen en bedoelen." Sport. Wielrijden. Af s landsri t. Tot sluiting van het seizoen organiseert de 's Gravenhaagsche wiel rijders vereejri- ging „Excelsior" een afstandsrit over 100 K.M. op 29 September a.s. De tocht zal gaan door streken, die, hoewel door de meeste toeristen niet druk bezocht, toch alleszins aandacht verdienen. Zij is als volgt samengesteld: Den Haag Hoek van Holland Schiedam Delft Zoetermeer-Zegwaard Leiden Den Haag. !Als maximum rijtijd is gesteld 8 uur, alzoo een gemiddelde snelheid gevende van 12% K.M. per uur, een gangetje, waar aan dus zeker door ieder toerist kan wor den voldaan en waardoor men hoopt te verkrijgen, dat ook zeer vele dames dien tocht zullen mederijden. Het inlcggcdd is bepaald op ,f 1 voor niet-leden. Do deelname voor dien rit staat open voor ieder wielrij'der(rijdster), terwijl mede de inschrijving is opengesteld voor taxi' dems, triplets, enz. Teiler deelnemer(neemstcr), die den rit binnen den tijd vim 8 uur volbrengt, en le gen wiens rijden door geen der controleurs of contrólcposten zal zijn gereclameerd, ontvangt een keurig zilveren herinnerings- tccken. Het uur van vertrek is lvepaald op. 9 uur "s morgensvanaf liet Café „Het Gou den Hoofd", Groenmarkt, te 's-Gravenhagc, terwijl de eindcontrole gevestigd is Café „Bontekoe", Bezuideuhout, te Graven- hage, De inschrijving is opengesteld tot on met 25 September. Inschrijvingen moeten ver gezeld gaan van het inleggeld en zijn te richten aan den lsten secretaris, W, Ga bel lr„ Molenstraat 01, Den (lang. Kooklessen voor jongens In verschillende Lom!t\m>eho volksscho len worden kooklessen voor jongens gege ven. Do cnaring heeft geleerd dat do twaalf tot veertien-jarige jongens daarbij volstrekt niet onhandiger zijn dan de meisjes, dat zij bet werk gaarne doen en do opgedane schoolkennis ook thuis in toepassing bren gen. Natuurlijk is het onderricht beperkt tot datgene, wat in atbeidei» huishoudens noodig is te welen; docli bovendien ont vangen do jongens nog extra lessen in 't koken van den zcemaiiskost, wat velen hun ner later op hun reizen te pas komen kan. Een onderscheid tusschen de resultaten bij de jongens en de meisjes verkregen is niet v aargenomen, alleen beweert men, dal in liet broodbakken de meisjes door de jongens overtroffen worden, De leerlingen leuren ook de noodigsle huishoudelijke weikzaam- heden, zooals het wasschen en spoelen van de vaten, vegen en schuieren, en menige moeder van een arm gezin is er nu blij om, dat haar jongens haar in deze dingen een handje kunnen helpen. ALLERLEI. EEN PENSIONAAT VOOR BOERINNEN. Te Hornebuig, in Westphalen, is een boerinnen-pensionaat opgericht. Deze huis houdschool voor boerendochters bevindt zich in liet Hertog Arcnbergsche slot. Daar aan is een internaat, een eigen landbouw kundig bedrijf van 19 II.A. grootte, ver der een visschcrij en een model boom gaard verbonden. De dochters der landbouwkundige bevol king loeren bier alles, wat Ier leiding van een landelijk huishouden noodig is. Het grootste gewricht, wordt gehecht aan het practische onderricht en de oefening in de beroepsplichten eener vrouw op liet land. Dit geldt dan ook voor verreweg het grootste gedeelte van den onderrich- tingstijd. De alle 14 dagen wisselende hui selijke aibeid wordt in vier afdeelingen verricht: keuken, kamer, wasch en land bouwkundige afdeeling. Het leerplan om vat: godsdienstleer, rekenen, vogel- on vee behandeling, varkens mesten, vrachten-, groenten- en tuinbouw; voedingsmiddelen, ziekenverpleging, hygiëne, huishouding, landbouwkundige boekhouding, enz. Het eerste schooljaar begon met 15 leeilingen. HET VERMOGEN -VAN DEN KONING VAN ITALIË. Een Engelsch blad deed onlangs tame lijk fantastische medodeelingen over het vermogen van den koning van Italië, dat sedert den dood van koning Humbert op nieuw vastgesteld was en dubbel zooveel zou bedragen als vroeger. Het werd op 200 millioen lire geschat, de civiele lijst zou 18 millioen bedragen, waarvan de uiterst spaarzame hofhouding slechts 10 millioen verbruikte, enz. Men moet dc ci viele lijst van den koning van zijn privé- vermogen scheiden, beide worden afzon derlijk beheerd. Dat de koning 200 mil lioen lire privé-vermogen bezit, is een groote overdrijving. Zijn privé-bezitting be staat in Rome uit het paleis „Margaretha" en do villa „Ada", en in Piemont uit de kasteelen „Racconiri", „Vaklière", „Pal- lenza", dit alles wordt op 30 millioen lire geschat. De wettig vastgestelde civiele lijst bedraagt 12 millioen, maar van 1 millioen heeft do koning ten gunste zijner moeder afstand gedaan. De kroongoederen, zooals de paleizen in Venetië, Florence, Genua, Napels, Caserta, Palermo, brengen niets iu, vorderen veeleer groote sommen tot hun instandhouding. De kioongoederon zijn vrij van belasting. Daarentegen betaalt do ko ning voor zijn privé-bezitting belasting, gelijk iedere andere staatsburger. De ko ninklijke automobielen zijn net zoowel belast als die van particulieren; de ko ning betaalt voor alle uit hel buitenland geïmporteerde waren inkomende rechten, zooals ieder ander en wees een aanbod, om hem daarvan te ontheffen, oneigick af. Voor weldadige doeleinden geeft dc koning jaarlijks meer dan een millioen uit. Hoe bescheiden en eenvoudig het koningspaar leeft en dat alle praal aan het hof ont breekt, is van algemeene bekendheid. WAAROM KAN MEN IN BED DIK WIJLS MOEILIJK ADEMHALEN? Velen denken het gemakkelijkst te lig gen met een half dozijn kussens onder hoofd en rug. Dit is echter juist verkeerd; want hierdoor neemt men een kiomme houding aan, de borst wordt te zamen gedrukt, en kan zich hij het ademhalen, niet flink uitzetten. Daarom is hel raad zaam', voor hen, die moeiljjk kunnen adem halen, het hoofdkussen eerder lager dan hoogcr te leggen, opdat dc longen zich goed kunnen uitzetten; men moet dan ook niet o]i één zijde gaan liggen, maar plat op den rug en niet met do at men of mol zwaai dek de borst bezwaren, liet spreekt van zelf, dal men in de kamer van hen, die moeilijk ademhalen, veel ïrissche lucht moet inbrengen. Ouders doen er daarom goed mm, lmn kinderen vroegtijdig te gewen nen aan een gezonde houding in bed. 11ET LEDER DER ALLIGATORS. Het zoogenaamde krokodillenlcdcr is se dert ccnige tientallen jaren zeer in Üe mode gekomen. Alen maakt er portemonnaies en sigarenkokers, portefeuilles, damesccin- tuurs, pantoffels en allerlei dingen van. Daar, ten gevolge bietvan,.de vraag naar alligatorhuiden zeer toegenomen is, bega ven tal van jagers, door zulk een gemak kelijke winst aangelokt, zich op do alliga- torjac.lit en richtten langs do oevers van don Mississippi ware slachtingen aan. Maar nu verkreeg dc vernietiging van den alligator zulke afmetingen, dat men het oogenbiik kon voorzien, waarop deze klasse van zoog dieren geheel zou zijn uitgeroeid. Toen kwam oen alligatorjagcr op het dunkbeeld, de dieren liever aan ie kwee- ken dan uil te roeien, en zóó ontstonden de „alligator-farms". De kwcekcrij is trou wens zeer eenvoudig, daar zij niet bijzon der veel zorg of studie vereiacht. Deze reusachtige amphibieën, die dikwijls een afmeting van 5 a 0 meter lengte bereiken, brengen het grootste gedeelte van het jaai troepsgowijze langs dc oevers dor rivieren door, waar zij bij elkaar in hol slijk lig gen. Door hun bruine kleur en onbowcgc- lijkheid, zien zij er als gevelde boomstam men uit. Hun bewegingen zijn op het land buitengewoon moeilijk, maar in het water verplaatsen zij zich zeer snel; zij werpen zich op hel dier, dat aan den oever der rivier komt drinken, en sleuren het binnen weinige oogenblikken mede naar den bo dem van het water. Ilun teelt in de „alli gator-farms" bestaat ee uig hierin, dat men alleen de volwassen mannelijke dieren doodt, maar do wijfjes en dc jongen in het leven laat. De huid wordt met de grootste zorgvuldigheid van de doode die ren afgetrokken en ondergaat op de farm een eerste bewerking. Het vleesch heeft zulk een sterken muskusgeur, dat slechts enkele negeis in staat zijn het Ie eten; in den regel werpt men het in de rivier, waar het den levenden krokodillen tot voedsel dient. Deze zoogenaamde teelt is zeer winstgevend en wordt op uitgebreide schaal gedreven. Een enkele farm' te St. Louis heeft in drie maanden tijds eens 5000 huiden, geleverd. EEN MOORSC11E LEGENDE. Een zeker sultan gaf eens zijn eersten hiinister bevel, een lijst te maken van alle domme menschen, die in zijn rijk woonden, en hem die na verloop van eeni- go 'dagen toe te zenden. De eerste minister begon zijn werk, eri bovenaan op de lijst, die zeer lang was, plaatste hij den naam van zijn vorst. De laatste was gelukkig nogal goed gestemd en vroeg glimlachend, waaraan hij die onderscheiding te 'dan ken had. „Sire," antwoordde de minister, „ik heb u bovenaan op de lijst geplaatst, omdat u, slechts een paar dagen geleden, groote sommen gelds toevertrouwde! aan een paar vreemdeHngen, met het dwaze doel om in het buitenland paarden te koopen. Zij zul len natuurlijk nooit terugkomen." „Zoo, denkt u dat? Maar veronderstel nu eens, dat ze wel terugkomen?" „Dan zal ik uw naam uitschrappen cd do hunne ervoor in do plaats zetten." NIEUWTJES VAN IIIER EN DAAR. Vele mijnwerkers in Transvaal verdie nen 360 gulden per maand en betalen een vijfde daarvan voor kostgeld. Verleden jaar vloeiden er 12.000 gulden in <lo gemeentekas van Londen, alleen door den verkoop van het papier, de blikken bussen cn allerlei verder afval, dat op straat gevonden werd. „Raad het gewicht van den geestelijke" was een van de aardigheden op eon ba zar, onlangs in Engeland gehouden. Dc prijs voor de goede oplossing, vastgesteld, viel ten deel aan een heer, die het gewicht op IVj ons na raadde. Adeline Gerée, een Fransch looneelspccl- ster, zal ia het komend seizoen oen tour nee maken door Amerika. Om de onnoo- digc vermoeienissen, verbonden aan het voortdurend verwisselen van hotel te voor komen, zal zij den tijd, dien zij niet op het tooneel is, doorbrengen in een spe ciaal voor haar vervaardigden spoorweg- wagon, die een zit-, slaap-, eet- cn badkamer bevat. Miereneieron worden in sommige landen voor een lekkernij gehouden. In Siam zijn zij slechts onder het bereik van de aan zienlijke lieden. In het noordon van Europa zijn zo een artikel van grooten handel; daar worden zij in water gekookt en tot een, sooit azijn gemaakt. Dc spoonveg-lunnel te Glenficld, bij Lei- cesier, de oudste ter wereld, is nog in gebruik, maar wordt van 's Zaterdags avonds tot 's Maandagsochtends gesloten. Do burgemeester vail oen kleine plaats in Frankrijk, weigerde aan een tooneel- veroeniging1 do voorstelling van „De Lus tige Weduwe", op grond, dat hel een on zedelijk stuk moest zjjn, Haar weduwen niol het recht Rebben om „lustig" te zijn. Dertig jaar geleden waren aan de eho- misten slechts ,24 ontplofbare stoffen he kend; nu, bedraagt haar aantal reeds mooi clan duizend. Een beroemd oogkundige, die gedurende meer 'dan dertig jaar het menschelijk oog bestudeerd heeft, verklaart, dat de meeste groote mannen van den verloden of legon- woordigen tijd grijze of blauwe oogon had den of hebben. ANECDOTEN. „Handel jo mot jo vrouw als jo doodt, vóór je niet haar getrouwd was?" „Precies eender. Ik herinner mij nog, hoo ik'gewoon was te doen toen ik pas verliefd op haar was. Ik hing over hel hekje tegenover haar huis cn keek naai haar schaduw op hef gordijn, bevreesd om binnen te gaan. En nu 'doe ik hetzelfde ais ik 's avonds Iaat thuis kom." VERGEETACHTIG. Bedelaar: „Een kleinigheidje, als je blieft, mijnheertje, ik ben doofstom." lieer: „Wat? Ben je doofstom?" Bedelaar: „Neon, ik bedoel, ik ben blind. Mijn, tweelingbroeder is doofstom, cn we lijken zoo precies op meikaar, dat ik ine zelf dikwijls met hem verwissel." BELEEFDHEID. „Maar Jantje, wat bob je vuile hnn den!" sprak de onderwijzer. „Wat zou jij wel zeggen, als ik eens met zulke vuile handen op school kwam?" „Niks, meester, ik zou te beleefd zijn om iets te zeggen." EEN ERNSTIG GEVAL. Een dokter krijgt laat in den avond hei kaartje van een collega: „Kom nog een uurtje op de soos, we hebben een derden man noodig om te kaarten." „Lieve Marie," zegt hij nu tot zijn vrouw, „ik word geroepen." „Is liet ernstig?" „Heel ernstig, een moeilijk geval. Er zijn al twee dokters bij." HIJ DACHT ER ANDERS OVER. Vader: „Ik begrijp niet, hoo iemand zoo lui kan zijn. Voor mij is werken het ccni ge genoegen." Zoon: „Ja, pa, maar wc zijn toch niet voor ons genoegen op 'de wereld." Zij: „Soms ben je een echte man, maar soms kun je net doen, of? je eeri: vrouw bént. Hoe zou dat komen?" Hij: „Ik denk dat liet iets - overerfelijks is. De eene helft mijner voorouders wa ren mannen, 'de andere helft vrouwen." Dominee: „Zeg eens, vriend Smit, waar om kom je niet meer in 'de kerk?" Smit: „Daar zijn drie redenen voor, do minee. Ten eerste houd ik niet van uw proeken, ten tweede houd ik niet van uw gezangen, en ten derde was iiel bij u in do kerk, dat ik mijn vrouw het eerst ont moette." i Bezoeker: „Kellner, ik hoor, dat het den bedienden in deze inrichting verboden, is fooien aan te nemen. Kellner (plechtig): „Mijnheer, vanaf mijn vroegsto jeugd sta ik bekend om mijn on gehoorzaamheid, ik brak er mijn moeder's hart mee. Ik Dank u, mijnheer I" Tuinman: „Dit is een heel mooi soort van tabaksplant in vollen bloei." Bezoeker: „Hoe interessant. En boe lang zou het n,u nog duren, vóór do sigaren geheel rijp zijn?" VOOR DAMES. TE VEEL WILLEN. Het streven, om zooveel mogelijk to pres toeren en te bereiken, verdient zeker waar deering; bij' menschen, die in hot leven vooruit willen komen, zet men hoogc doe len en uiterste krachtsinspanning zonder meer, voorop. Veel ten uitvoer brengen, meer bereiken dan anderen, nicer dan de mensoh in het algemeen doet, is een doel, dat menigeen verlokkend voor oogen zweeft, en de meesters van den arbeid, wier tracht aan hot bovcnmenschelijkc grenst, zijn de bewonderde voorbeelden, die men tracht na to volgen. Niet altijd tot. ons geluk en niet .altijd met succes! Een ieder zijn niet gelijke krochten in hét leven toebedeeld! Wij den ken, dat, wat anderen ten uitvoer brengen, wij ook tot stand moeten brengen, en als onze krachten bewijzen, dat zij te zwak zijn, ontstaat er een boozo disbar- monic, een afmattend worstelen zonder bevredigend resultaat. Do mensoh moet altijd boven zijn plich ten staan, nimmer mogen deze ons bo ven het hoofd groeien. Hij' moet zijn krach ten goed besteden en mag niet in blinde eerzucht meer op zich nemen, dan waar toe hij in staat is. Slecht vervulde plicht is dikw\jls erger dan heel niet op, zich genomen©half gedane arbeid minder waard, dan heel niet begonnen werk. Geluk en bevrediging ontstaan slechts daar, waar ziclx arbeidskracht en, kunnen ook met do plichten vereenigen, waar jr,j ten uitvoer gebrachte ook iets volwaardige niet iets ten lmlVe uitgevoerds is. Daarvoor is het noodzakelijk, dal wij nauwkeurig onze krachten beproeven, i'. lijd er naar strevend, ze zoo goed moge- lijk to besteden, doch niet do fijne gren zen overzien, waarmede willen en kunnen geen gelijken (red moer houden. liet „to veel willen? voert al te licht tot een versnippering der kracht, die on den mcnsch den stempel van verwante'» of verstrooiing drukt, cn hem zcnuwacb tig en slecht gehumeurd doet zijii. Neem bijv. egn huisvrouw, wier tijd goed be steed is, als zij do huishouding nauwge zet waarneemt, over do opvoeding en do studio der kinderen ceu wakend oog houdt en tevens nog een weinig aan eigen gjjjy lelijke ontwikkeling werkt. De eerzucht en het streven dezer vrouwen zijn met die doeleinden niet tevreden. Mies, wat zij bij kennissen zien, wordt thuis ook begonnen, hetzij het 'i insludeeren van een nieuw muziekstuk' betreft, het aaillceren van een nieuwe kunstbeoefening uit liefhebberij, of een fijn handwerk. Bij dat alles is zij nog voorzitster van een groot aantal vereem- gingen tcri algemeene nu Ito. Do vrouw werkt zonder ophouden van vroeg toL laat, en liet eindresultaat is, dat zij op geen enkel gebied iets beieikt. Thuis klaagt dc echtgenoot over misbruiken m de huishouding, de welopgcr ocdheid der kinderen laat veel te wenschen over, hun bezigheden worden niet genoeg nagegaan en uiten zich in slechte rapporten. De lijnt handwerken lijden onder een verkeerde behandeling bij het wasschen tot bet gron dig loeren eener nieuwe techniek is weinig tijd over, en de werken vallen daar door zeer middelmatig uit. De vcrecnigingen, welke de dame voor staat, lijden er onder, want con goed 3 zaak cischt al uw kracht. Maar dc arme, zenuwachtige, overwerkte vrouw komt mot rit bevrediging, niettegenstaande tiaar rus teloos werken. Zijl klaagt over ongunstige omstandigheden en rare toevalligheden, dia het succes van haar werk in den weg staan, en bemerkt niet, dat het. de verbrok kelde werkkracht is, waardoor zij niets ten volle bereiken kan. Er is niets', wat gelukkiger maakt, dan liet bewustzijn in een nuttig beroep iets degelijks te pres teer en, onontbeerlijk te zijn. Of onze werkkring nu groot of nauw be grensd is, de gedaelitc, dat wij onzo plaats innemen, zal ons altijd voldoening geven. Laten wij derhalve genoegen nemen met datgene, waartoe orize krachten ons in staat stellen, goed te doen, en naai- geen doeleinden to streven, die onze krachten te boven gaan. Beter in kleine dingen veel dan in groote dingen weinig te bereiken. VOOR KINDEREN. 01) REIS. In de vacanlie was ik een week bij oom Koos, in Arnhem! Vader zou met me mee gaan. Daags van tevoren had moeder het goed, dat ik moe moest nemen, al klaar gelegd; liet behoefde dus maar in het koffertje gedaan te worden. Ik moest natuurlijk van familie en kennissen af scheid gaan nemen. Hoewel wij eerst met den middagtrein, zouden vertrekken, was ik den volgenden morgen al woog bij' de hand. Ik was zoo blij, dat ik' bijna niet kon eten. „Nu, nu," zei moeder, „ik' zie wel, dat je best buiten me kunt. Denk je er wel aan, dal je me in geen acht dagen ziet?'1' Daar had ik' werkelijk niet aan gedacht. Wat zou mij dat vreemd zijn, als ik moe der 's morgens en 's avonds niet zag, cn haar geen goeden dag en goeden nacht kon zeggen! Ik zei dan ook: „Toe, moeder, gaat u dan ook mee," maar ik kreeg ten antwoord: „Neen, Frits, dat gaat niet; wie zou op het huis en op do zaken passen? Wees maar voorzichtig cp reis en in do stad, dat jc geen ongeluk krijgt.V „Dat beloof ik u,V zei ik, terwijl ik haar een kus gaf. Het was half twee ge worden, do trein vertrok om twee uur; hot was dus tijd om naar het station lo gaan. Ik zag er erg tegen op, om af scheid van moeder te nemen. Ik vloog haar om den hals, kuste haar on ging daarna met vader mee. Wat waren er een menschen aan liet station, 'i Scheen wel of allen met ons ineo naar Arnhem wilden. Met veel moeiic drong vader door tot bij het loket, vroeg en kreeg twee kaartjes, cn toen gingen we de wachtkamer binnen. liet was daar erg vol en warm; ik was tenminste blij, toen ik een man „passagiers naar Arnheny hoorde roepen, cn do groote deuren wijd opengezet werden. Wat was het leuk in den trein, en wat ging het gauwl De palen langs den weg, do huizen cn hoornen schenen ons voorbij te vliegen. Daar ging een onkel fluitje; de trein stond even stil, er werd een plaats naam geroepen, cn voort ging het weer, tot wij voor een groot slation slü hielden. De portieren werden geopend, en de meesif? menschen verlieten den trein. Wij' kwa men op het perron, cn ja daar was oom Koos. Hij was blij ons to zien, en bracht ons gauw bij tante, de neefjes en de nich tjes. Ik heb in Arnhem heel veel pret ge had, maar o, wat was ik blij, toen ik weer bij moeder thuis was. J - f"* "5

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 10