"sTrpsyfËijwi Weten te Kiezen. roods aangekocht, tenvijl' met taJ van eige naars over aankoop wordt onderhandeld. Minister Colljn. Minister Colijn zal a.s. Dinsdag do oefe ningen van do aanvallende partij in do stel ling van Amsterdam bijwonen en komt des avonds terug. Woensdag gaat hij er weer heen, ovor- nacht dan te Haarlem, om een nachtelijke oefening bij te 'Wonen en Vrijdag keert hij terug. De minister zal vergezeld zijn van majoor Alting von Geus au en van zijn adjudant, ka pitein De Quay. Sleckte geest onder het marinepersoneel. Naar aanleiding van het bericht uit de „Soerahaja Courant" over den slechten geest onder het marinepersoneel, In ons nummer van gisteren overgenomen, schrijft de „N. R. C." onder meer: „Op dergelijke wijze uiting te geven aan grieven, kan voor militairen, steunors voor een goed deel van het gezag, onder geen voorwendsel verschoond worden. Et' kan niet streng genoeg opgetreden worden; het stemt tot gerustheid, dat de handharing van den krijgstucht bij den eskadercom- xnandant, kolonel Goodhart, in goede han den berust. ï,Het is zoo to betreuren, dat onze kra nige matrozen van de militaire marine tot zulke buitensporigheden hun toevlucht heb ben genomen. Immers, zeker bij het groot ste deel der natie heerscht wel de overtui ging, dat hot ondergeschikte marineperso neel in Indië gegronde grieven heeft. De jaren in de tropen doorgebracht, aan boord van heel warme schepen, met een vaak 'doodend eentonigen dienst, wegen voor dat personeel zwaar. Dragelijk was het, toen hun nog vergund werd van tijd tot tijd hun levenslust aan den wal uit te vieren. Zeker, die geen vreemdeling in onzen Oost is zal gereedelijk moeten toegeven, dat d,ie le venslust wel eens in losbandigheid ontaard de, zal ook weten, dat ernstige ziekien van dat passagieren vaak het gevolg waren. Juist gezien was, dat men getracht heeft Jan maat hoe lange, hoe meer gelegenheid tot gepaste ontspanning te geven; het bescha vingspeil, de eenige rem tegen uitspattin gen, kan slechts geleidelijk aan verhoogd worden. De beperking van het passagieren later wat verzacht, heeft bij het marine' personeel, dat groote behoefte aan wat af wisseling heeft, kwaad bloed gezet. „De meerderjarige schepelingen wenseh ten niet als kinderen behandeld te worden. De Bond van minder Marinepersoneel heeft overmoeid geijverd voor wederinvoering van de oude regeling van het passagieren, waar bij het den meerderjarigen schepelingen ver gund was den nacht aan den wal door te brengen." En het blad eindigt zijn beschouwingen na nog andere grieven te hebben genoemd, met de volgende opmerking: „De schuldigen zullen, als zij ontdekt worden, hun straf niet ontgaan, maar als straks jonge kerels kennis maken met de gevangenis, dan zal dit een waarschuwing te meer zijn, dat men anderen niet mot ge weid zijn zedeijklheidsbeginselen tot in het uiterste moet willen opdringen; «Je Neder- imider is daar niet van gediend. Hij gevoelt hoe 'dergelijke maatregelen uitgaan van men sehen, die, om tot de hierbedoeide kwestie terug te keeren, van het leven der rnili taire schepelingen in de Oost geen flauw begrip hebben; hij weigert ook in dat op zicht slachtoffer te zijn van politiek en geest drijverij. Hiermede hebben wij slechts ver zachtende, geen verschoonende omstandig heden genoemd. Wij blijven hel nu aan boord van de „De Ruyter", gebeurde, een beschamend feit voor de Koninklijke Neder- lnn'dsche Marine noemen." Dir. bel., Invoerr. en Acc. Bij Kon. besluit van 14 dezer zijn be- hoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Domburg K. N. Houtman, ont vanger derzelfde middelen te lledel tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Blokzijl, F. C. B. F. Alphcrts, ontvanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Ittervoort. yLAARDINGEN, 19 Sopt. Door de Jonge- lingsvereenigiag „Liefde en Vrede" i3 het gebouw, staande in de Callenburgstraat, waarin het kantoor van den Rijksontvan ger is gevestigd, aangekocht. Hierdoor is zij eigenares geworden van drie gebouwen. - Gemeenteraadsverkiezing, DISTRICT II. Aantal kiezers 1242 Stemdistrict I 6*21 i Uitgebracht 420 st. Van onwaarde 21 Geldig 1 399 Slemdistrict II 621 Uitgebracht 449 at. ,Van onwaarde 41 „- 1 - Geldig 408 Totaal geldig 807 Volstrekte meerderheid 404 Daarvan veilaegen de Heeren W. VAN DER H,0EK (S. D. A. P.) 323 st. J. A. M. MEIJER (R.-k.) 325 II. C. TIIEUNISSEN (C.-II.) 159 Herstemming tusschen de Heoron W. van der Hoek I sa»* I I i I J. A. M. Meijer. DISTRICT III. i (Vacature H, VAN DER DRIFT.) Aantal kiezers 1826 Stemdistrict I 831 1 1 I I Uitgebracht 574 at. r Van onwaarde 24. Geldig 550 Stemdistrict II995 1 Uitgebracht 771 st, Van onwaarde 34 I 1 Geldig 677 Totaal geldig .1227 Volstrekte meerderheid 614 Daarvan verkregen de Ileeren J. HINKELAAR (S. D. A. P.) 601 st. G. DUBBELMAN (Anti-rev.) 626 Gekozen de Heer G. Dubbelman. (Vacature W. C. GERLACH.) Aantal kiezers 1825 Stemdistrict I 831 öitgobiacht 574 st. Van onwaarde 24 Geldig 550 Stemdistrict II 995 Uitgebracht 771 st. Van onwaarde 34 Geldig 877 Totaal geldig 1227 Volstrekte meerderheid 614 Daarvan verkregen de Roeren T. VAN ES (C. H.) 600 st. W. VAN DER HOEK (S. D( A. P.) 627 Gekozen de Heer W. van der noek. V De gisteren plaats gehad hebbende ver kiezingen van 3 leden van den Gemeen teraad heeit zich niet mogen verheugen in bijzonder groote belangstelling bij de kie zers. Immers ?J pet, der kiezers hebben van hun kiesrecht geen gebpuik gemaakt. Een voorn ine oorzaak daarvan was na tuurlijk ook het feit dat de kiezers voor do keuze gojdaatst werdeneen sociaal democraat of een lid der coalitiepartijen. Natuurlijk waren er zeer vele vrijzinnigen die, nu hun partij als zoo-danig aan de ver kiezing geen deel nam, zich eveneens van deelname aan de verkiezing onthielden. Die toestand is wel treurig. Bij deze verkiezing hebben wij weder eens twee kerkelijke candidaten tegenover elkaar gezien. In district II dongen naast den socialist een katholiek en een christelijk-historisclre naar den open zetel. De laatste bleef ech ter vei' in de minderheid. Bij alle stemmingen ontliep het aantal verworven stemmen voor de concurreeren- de candidaten elkaar niet veel, In dis trict II 323 en 325; in distinct III (vaca ture v. d. Drift) 601 en 626; (vacature Ger- lach) 600 en 627. Do kiezers in district II zullen Woens dag 25 September a.s. een keuzo moeten doen tusschen den socialist en den katho liek. Dat kan een vinnigen strijd worden. Op dc voordracht voor de benoeming tot leeraar in de wiskunde aan de Kon. H. B. S., te Apeldoorn, zijn geplaatst de hoe ren W. Oosterbaan, leeraar aan de H B. S,. te Schiedam, en Begeer, leeraar aa de 11. B. S. te Enkhuizen. Uit den Gemeenteraad, Het had ditmaal een korte zitting kun nen zijn, in aanmerking nemende dat de Voorzitter slechts 19 ingekomen stuk ken had mede te doelen en de agenda maar 8 punten bevatte. Doch das ware zu schön gewesen, es hat nicht sollen sein. De zitting duurde van '2 tot S'/z uur en in dien tijd is in de vergadering bewezen dat de volharding van discusf.eerende ge meenteraadsleden verbijsterend groot is. Zooals dat regel is, staat de inhoud dier discussiën in omgekeerde reden tot haar duur, zoodat wij onzen lezers slechts het belangrijkste uit die discussie zullen geven, veronderstellende dat zij een verslag van ongeveer 9 5 10 kolommen wel wat lang zullen vinden voor één onderwerp. Het punt dat den mieesten tijd heeft in beslag genomen was puiit 6 der agentia: Beslissing ,op het verzoek van W. J. Hasekamp, om grond te koopen aan den H avond ijk tegen f 6.per M2. De heer Sm!it is tegen .yerkoop van grond, waaneer het tot een nieuw bouw blok behoort en nabij de rivier gelegen is. Do Voorzitter merkt op dat het terrein van de firma Hasekamp haar eigen dom is on liet. dus niet aangaat daarbij te voegen een hoek erfpachtsgrond, dat al leen dient 0111 het terrein vierkant te ma ken. Den heer Gosling a doet het genoe gen dat nu, na tweemaal uitgesteld te zijn, deze zaak ter sprake komt. llij vindt het advies van B. en W, wat mager. Hij had verwacht dat dit College zijn stand punt zou hebben gemotiveerd, nu dit af week van het ac\vics van Grondbedrijf. Men kan zich op het standpunt plaatsen dat men liever niet verkoopt; er is een strooming in don Raad die zegt: het kan ons niet schelen wal met de industrie gebeurt, of die vóór of achteruit gaat. Maar ook kan men zich op het standpunt stel len dat het een Gemeentebelang is nieu we industrieën te trachten hierheen te halen en do hier bestaande industrieën tegemoet te k'ornen. Doet inon dat niet, dan krijgt men een slechten naam. Spr. is' van meening dat als grond, te Koop gevraagd wordt en daarvoor een re delijke prijs geboden wordt, men ook moot verkoopen. Men moet niet het onderste uit de kan willen hebben. Hot bedrijf kan alleen goe'd gaan als voortdurend verkocht wordt legen een bil lijken prijs. En als de commissie over tuigd is dat een prijs billijk', voldoende is, dan moet zij tot verk'oop advisecren. Als men het stukjo grond ziet, hel ikelige stukje grond zooals de heer Da Bruin dit zoo juist heeft genoemd dan weet men dat het. niet veel waarde heeft en dat het ook alleen gevraagd wordt 0111 het terrein van den aanvrager vierkant te maken. Een anderen aanvrage zou men er nicl licht voor krijgen. Ja, als het geheele terrein en bloc ver kocht wordt, dan zou daarbij ook dat stukje zijn, maar ook dan zal bet voor dien aanvrager van geringe waarde zijn. Waar de eigenaar van den aangrenzen- den grond dit stukje vraagt om zijn eigen lei rein re ■hthoekig te maken; waar dat' aangrenzende terrein met den opstal 2 jaar geleden gekocht werd voor 1' 4.50, daar meende de commissie dat een prijs van f (1.voor dat stukje voldoende is. De lieer v. We s te n d or p meent, dat het wc-nsohelijk is, dat een lid van bet College van B. en W. zich eerst laat hnoren, omdat deze zaak bijna wordt be schouwd als een cause célèbre. Onzo Raadsvoorzitter was destijds niet aanwezig en zoo waren 2 leden het niet eens met het 3e lid, zoodat toch eon voor stel kwam afwijzend van het advies van Grondbedrijf. Spr. betoogt dat de Commissie voor het Grondbedrijf niets anders is dan een Com missie van advies. B. en W. blijven ech- tei steeds geheel vrij tegenover den aan vrager. Spr. heeft den heer Goslinga hooren spieken over een strooming die niets voor de industrie gevoelt. Ilij hoopt dat de heer Goslinga niet meent wat hij zeide en dat leden van hot College die het niet met hem eens zijn, over eenige zaak, de gemeentebelangen zouden willen benadee- len.- Ilij heeft niet liet recht zooiets te zeggen. Ook die andere leden hebben pr steeds naar gestreefd de belangen der ge meente te bevorderen en dat doen ze nog en zullen dat blijven doen. Als F. en W. meenen dat een stuk grond een zekeren prijs moet opbrengen en de heer Goslinga komt mot een lageren prijs, dan hebben B. en "W. het recht en den plicht, om het advies van den heer Goslinga niet op te volgen. Dat de aanvragers steeds aan de zijde van den heer Goslinga staan is duidelijk; die hebben liefst den grond tegen lageren prijs. Dat B. en W. altijd den juisten prijs be palen, kan niet beweerd worden; maar evenmin kan dat van Grondbedrijf betoogt worden. Dal Schiedam een slechten naam zou krijgenOch, Schiedam heeft dien wel altijd gehad zoolang de Schiedamsche hoofd industrie bestaat, waar men komt, ook zelfs in Duitschland, kc-nt men Schiedam als „Zwart Schiedam". Eu als men spreekt van een slechten naam bezorgen, aan Schiedam, och dan zijn er wel zaken van recenten datum, die meer schado aan den naam van Schiedam heb' ben veroorzaakt die de gemeente heb hen belachelijk gemaakt- Waarom spr. tegen het voorstel is, zal hij zeggen. Ilij heeft zich altijd op het standpunt ge plaatst, dat, als een groot complex ver kocht wordt, de grond wat goedkooper kan worden afgestaan. Daarom had spr. een hoogoren prijs gewild nu slechts een klein stukje gewaagd werd. Het z g. baikengaf, dat gedempl en op gespoten is, grenst aan dit stukje. Wat is nu dc waarde van dien opgespoten grond. Is 'die waarde vastgesteld, dan moet dat kleine stukje den prijs of meer opbrengen. Naar 'die beschouwing hoeft spr. gezegd: dal(ï tukje grond moet f 7 opbrengen. Em nu wil men hier gaan zeggen: om dat ge f 7 voor dien grond vraagt, maakt go het de industrie moeilijk....Dat gaat toch niet aan! Als spr. overtuigd is, dat hij gedaan heeft wat moest, dan acht hij zich tc staan hoven een dergelijke klacht. Wij hebben, zegt spr., al eens hij een grondverkoop kwestie gehad met do firma Ilasekamp. Toen zat er een ambtenaar tus schen en daarom heeft spr. gewild, dat nu de zaak in openbare zitting zou behandeld worden. Hij heeft nu zijn meening gezegd. Wil ile 'Hand nu den grond voor f 6 ver koopen, dan is 'dat de zaak van den Raad. De heer Koop mans zal zijn steun aan het voorstel van grondbedrijf geven, omdat hot hier een schuinen hoek grond betreft. üe heer m r. Kavelaars meent, dat de waarde van het stukje vermindert, door dat daarnaa.-rt een glasfabriek wordt ge bouwd. Do heer Goslinga handhaaft zijn be wering, 'dal or een slrooim'ng bestaat, die de industrie niet wil te gemoot komen. In besloten ziliing is gezegd, dat, als. de in dustrie den grond voor den gevraagde prijs niel wil, zij die maar moet laten en dat is door mr, v. Briel Sasso oen verderfe lijke uitlating voor .do gemeente genoemd. Ilel heeft spr. bevreemd, dat in een zoo eenvoudig zaakje als dit B. on W. hebben geadviseerd, nicl op liet advies van Grond bedrijf in te gaan. Voorts meent spr., dat een goed koop man, die eön magazijn vol goederen heeft, zal trachten zijn voorraad van dc hand te doen. Do heer v. We'stond orp wil w'el ver koopen, maar niet als do venter, die van hot standpunt uitgaat: ik verkoop, zoolang ik maar wat verdien. Do Gemeente heef! bij den grondverkoop ook te letten op do toekomst. Spr. wil ook' dc industrie tegemoet ko men, maar veel liever ziet hij havens en schepen. Hot vnJt te betwisten of in dustrie altijd voordeel voor de Gemeen te is. Do heer D c Jong meent' dat de kwestie niet over dit betrekkelijk ondergeschikt stukje grond gaat, maar dat die dieper zit. De geheele grondpolitiok treft het. De heer v. Westendorp betoogt dat G o ml bedrijf verder is gegaan dan zij mocht. Zij heeft zich «enigszins tegenover den aanvrager gebonden. Het was aan den heer Hasekamp bekend, dat Grondbedrijf den prijs van fG.zou verdedigen en daarom handhaafde hij zijn bod, toen B. en W. meer vroegen. Dat is erin fout ge weest van Grondbedrijf. Den heer Evers is daarvan niets he kend. De lieer L ager we ij betoogt dat Grond bedrijf slechts een commissie van advies is en zich niet kan verbinden. De heer Goslinga beroept zich op den grondprijs in Zaandam, waar aan de firma Conrad grond is uitgegeven in erf pacht tegen een canon van fO.LO, wat. dus een grondwaarde is van t'2.50. Aan do concurrente firma Smulders moet dus geen f 12 voor den grond gevraagd. Ten slotte wordt hot advies van B. en W. verworpen met 13 tegen 7 stemmen. Yóór stemden de hoeren De Jong, De Bruin, Ris, Lagerweij, v. Westendorp, Wittkampf en Smfiit. Tegen stemden de heeren mr. v. Briel Sasse, v. d. Meer, Koopmans, Nolet, mr. Kavelaars, Goslinga, Beukers, Schoffels, Schrouder, De Graaft v. Katwijk, v. d. Vel den en Evers. De heer Goslinga stelde nu voor den grond to verkoopen voor f 6.per vierk. M. Dit wordt ondersteund door de heeren mr. v. Briel Sasse en v. d. Velden. Het wordt aangenomen met 140 stem men. Tegen stemden de hoeren Do Jong, De Bruin, Lagerwerf, V. Westendorp, Witt kampf en Smit. Gistornamiddag omstreeks 6 uur is het 4-jarig zoontje van den heer J. de Koning, «vorn-nde aan den Oostsiugel, door een bakkerswagen van do Coöperatieve broodbakken] overreden. liet kind werd opgenomen on naar huis ge bracht. Daar bleek, dat opname in het zieken huis gewenscht was, zoodat het, na voorloopig verbonden te zijn, per rijtuig daarheen ter ver dere verpleging is overgebracht. De toestand van pet kind is, naar wij vernemen, gunstig. Gistermiddag kort vóór do trein, die hier to 12 28 u. aankomt, binnenreed, zou een zwaar beladen vrachtwagen van den vrachtrijder Van Gelder nog den overweg passeeren. Ongeluk kiger wijze zakten de wielen in den waar schijnlijk pas opnieuw bestraten weg, tenge votge waarvan de wagen bleef steken. I>e overwegwachler snelde onmiddellijk, zwaaiende met een roode vlag, den naderenden trein tegemoet, waardoor de machinist, op het gevaar opmerkzaam gemaakt, er in slaagde den trein op de brug tot stilstand te brengen. Door het optreden van den wachter is dus een ernstig ongeluk voorkomen. Gistermiddag omstreeks -H/a uur geraakte de 10-jarige B. Bauern, wonende in de Beierland- sche straal, op tiet WILheiminaplem met den linker voorarm bekneld tusschen een paal en het spatbord van een automobiel, dip hij met eenige andeVe knapen naliep, Be arm werd daarbij ernstig venvond. Nadat de knaap in de politiewacht aan de Hoofdstraat voorloopig was verbonden, is hij ter verdere verpleging naar het ziekenhuis gebracht. Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden morgen 55 en hedenmiddag 58 graden Fahr. AGENDA. Heden en volgende dagen. Schiedamsche Bioscoop, 8 uur. Voorstelling. Heden en volgende avonden. Casino. 8 uur Revue Gezelschap. Ter 'Hall. Heden en volgende avonden, Tivoli, 8 u. IIoll. Tooneelgezelschap. „Blanke Slavinnen". 20 Sept. Groote Schouwburg, 8 u. Rottend. Tooneelgez. De Aanval. 22 Groote Schouwburg, 8 u, Rotlerd. Tooneelgez. Ond-IIeidelberg. 22 Harmonie, Rotterdam. 8 u. Con cert Inter Nos. Solisten mej. Ginos sen, en do lieeren A. B. II. Verliey en A. Verhcy Jr. Ingezonden Mededeelingen. Te weten te kiezen is een uitnemende zaak; Jiet publiek heeft een goede keuze ge daan, door haar voorkeur te hechten san het Unnyadt Janos-Bitterwatcr, boven de talrijke andere purgeerwateren. Het natuur lijke HunyRill Janos verourzaakt geen ver zwakking, doch reinigt uitsluitend. Uit de Pers. De millioenennota. Do „N, R. Ct." betoogt, dat er iets onge zonds is in het financieel betoid van onzen staat, iets wat niet 'deugt. Onzo landsfinanciën verkoeren blijkbaar in zeer fortuinlijke omstandigheden en niet temin weel do minister van Financiën geeiï jaar met een begrooting te komen die sluit Ilier moet, zou de „N. R. Ct." meenen' 'dan toch iels zijn, in ons financieel bei leid, dat hapert. Indien men in jaren van zulk een overvloed voor 's lands schatkist, nis wij thans doormaken, niet een begroeting weet in te dienen, waar- op de dienst van gewone inkomsten en uitgaven klopt, wanneer zal men dat dan wèl kunnen? IToe zal het moeien gaan als er weer eens een inzinking komt, of een handelscrisis, gelijk wij er een vijftal jaren geleden een hadden, en dc gevolgen daarvan zich in onze financiën weer spiegelen. Dan komt er onvermijdelijk een groote verwarring. Als men in de zeer gunstige jaicn, gelijk wij er nu mi paar ach te1' den rug hebben, het niet ver der to brengen weet, dan dal de gewone dienst zoo ongeveer sluit, dan moeien de gewone jaren 0111 niet eens van slecliie jaren 'te spreken wel tot tekorten up den gewonen dien-d leiden, en op den duur komt men dan toch, daar de zeer- gunslige perioden uitzonderingen blijven tot een toestand, «lat de gewone inkom sten niet togen de gewone, uitgaven op wegen. Hel blad ziel nog in het rijksbeleid een andere schaduwzijdemen gaat <len finan- dooien dienst en bagatelle behandelen. Mat kan zoo'n minister een tekort van 10 of 20 millioen op de begrooting seinden. Dat komt immers vanzelf terecht. Een zinsnede in de troonrede of in de mil- iioenennota, dat „duurzame vor.-deiking van de middelen dringend noodzakelijk blijft en de zaak is voor de publieke opinie gered. Dit brengt schrijft de- ,,N, B. C,", een zekere luchthartigheid bij bet opmaken van de begroohug, waan an zonder twij fel wrange vruchten zullen woiden ge pinkt. Van die luchthartigheid geeft onk de miliioennennoia van dit jaar weer een nieuw voorbeeld. Dam woidt nu toch waarlijk ten tweede male veil eden jaar is die zotternij ook uitgehaald tot dekking van hot tekort op de hegronting van nagenoeg 10 millioen, do opbrengst van de nieuwe, ontworpen inkonwleniir- lasling, en van het debiehocht op tabak thans liet part (i 1/5 miliioen) van de opbrengst van het nieuwe tarief, waarme de de minister, altijd volgons de nnl- lieoennota van verleden jaar! in liet thans loopenrle jaar zulk een pinchlige sier maakt, ditmaal onder de middelen tot dekking achterwege. Wij nemen dit voorteeken aan, maar, in trouwe, is dit nu nog ernstig werk, of neemt de minister met iiet land een loop je? „In de verwachting, dat die behande ling (d. i. de behandeling van inkomsten belasting en dehietreclit in Tweede cn Eerste Kamer) nog voor den aanvang van het nieuwe jaar zal kunnen plaats heli- ben, meent de ondergeteekende voors hands geen voorstellen tot hclfing van tij delijke dekkingsmiddelen te moeten in dienen". Dat schrijft de minister letter lijk neer, en hij heeft prompt 5 miliioen van het tekort gedekt. Gedekt? Nu, heel zeker is do minister daar zelf ook niet op. „Mocht onver hoopt later blijken, dat uit de genoem de belastingverhoogingen geen voldoen de inkomsten zullen kunnen worden ge trokken voor den dienst van 1913, en met name dat de inkomstenbelasting niet met 1 Mei in werking kan ireden", dan zal de Minister nog een ontwerp tot voortzetting van de opcenlenhelt'ing op bedrijfs- en vermogensbelasting indie nen. Dat wordt een mooi geval. Aan dea vooravond van de verkiezingen zal do minister met zulk een voorstel veel suc ces hebben! De minister heeft geen wonder dan ook' nog een „uiterste geval" in petto: er zal tot dekking van het tekort altijd nog 3 millioen 4 ton (dc geraamde inkomst voor 1913) uit den suikerpot kunnen worden genomen. Natuurlijk,al« de nood aan den man komt, even gemak kelijk meer. Hoeveel noodig is zal wel in 1915 blijken. 1 Ziehier dus de slotsom, die wij uit deze millioenennota meenen te moeten trekken. Zeer gunstige omstandigheden hebben er toe meegewerkt, dat wij over de afgeloopen jaren over onze financiën niet ontevreden mogen zijn: kleine over schotten op den gewonen dienst, en hel snikerfonds gered, 's Ministers finnafl- eierskunst bestaat uit goede geioovig* heid, ouderwetsch optimisme, mei liet snikerfonds heel achlernf in reserve, 't is waarlijk geen heel diepzinnig be leid. 1 De „N. Ct." vindt, dat dc heer Kolkman veine heeft, „Men heeft'ó, zoo schrijft lie' bladi „hem verleden jaar hard gevallen om de zorgeloosheid waarmede l\ij «on ge raamd tekort voor een aanzienlijk dei ongedekt liet. En zie, van 'kt jaar komt lui u vertellen, dat hal met 1912 (gelijk, wij zeiden) wel op een si ui lenden gewo nen dienst zal uitloopen, dat 1911 een overschot op den gewonen dienst zal g°' ven van bijna C ton (aanvankelijk ge raamd. tekort. 10 a 12 millioen!), welk behalve aan do opbrengst der op centen geheel te danken is aan den bui tengewoon gunsügen loop der middelen over dat jaar, welke de raming met 9 /- millioen overtroffen, en aan het nieova Ion van de ,?l>esparingen''' met 16 ton, WWHTMltfa rt MWrtffirmniwrnwm

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2