hoeren pro!. Carpentier Alting, prof. Hee- res, mr. Fokker en de wethouder van on derwijs, do boor Van Hamel. Als verdodi gors van liet voorstel traden op de heeren mr. Aalhorse, Vergouwen, Peru en namens B. en "W. mr. Van der Lip. De voorzitter waarschuwde nog, dat, wan neer de heeren het voorstel verwierpen, ze niet moesten verwachten, dat or ooit ingevolge moederschap een voorstel tot ont slag van htm college zou uitgaan. Hoewel et- van weerszijden werd verklaard, dal hel hier geen partijzaak gold, was het weldra duidelijk, dat het zuiver links tegen rechts zon gaan. Het voorstel werd an ook met 17 tegen 13 stemmen verworpen. De gehuwde onderwijzeres blijft dus in I nklen gehandhaafd. Kamerleden en politie. De heer Schaper vertelt in „Het Volk" 'over ae wijze waarop de politie hem Uvcq maal belet heeft tot de Kamer door te dringen: „Bij den Hofsingel wilde men mij naai de Kamer niet doorlaten. Toen ik mij he riep -op mijn recht, als Kamerlid, zei men dan moet. u maar bewijzen wie u lient.T „Een half uur later hield men ons tegen ivan af den Vijverberg naar het Plein. Niemand mocht 'dien "kant op, maar een heer zei: „Mag ik' niet naar de sociëteit?'-.' „Ja", zei de bereden agent, en de man mocht door. Ik zei toen„En ik moet naar de Kamer!" „Neen, naar de Kanier mag u heelemaal niet," zei de agent." Do heer- Roodhuyzen klaagt in „Het Vad." eveneens over de politie, omdat hem belet werd per rijtuig naar de Kamer zitting te gaan. Een ander; Kamerlid moest „bewijzen" dat hij afgevaardigde was. ,,Nu vraag ik: Hoe kan men bewijzen, dat men Kamerlid is'? We kunnen toch niet met bet. proccs-verbaal van onze ver kiezing in den zak loopeu, daarbij riskee- j-entle, dat een agent van politie zegt: Dat kunt u wel van een Kamerlid hebben geleend. Ik geloof dan ook, dat het ge rechte eisch is, dat, als de politie weer eens de Kamer tegen manifestaties „bevei ligt'', ze die beveiliging niet zoo ver uit- slrekke, dat de Kamer-leden liet slechts aan toevallige omstandigheden danken, dat ze de vergaderzaal kunnen bereiken." Tweede Kamer. Bakkerswet. De „Tel." bevat het onderstaande over do gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer „Deze korte vergadering kreeg een tint van belangwekkendheid door wat er ge beurde bij de regeling van werkzaamheden. De voorzitter stelde, in overleg niet 'de Centrale Sectie (de voorzitters der afdee- lingen) voor, na de Staatsbegrooting, die 1 October en volgende dagen in de afdee lingen wordt onderzocht, ook nog een se rie andere ontwerpen te onderzoeken, waar onder: dat tot wijziging der Woningwet, dat tot wijziging van de wet op de Rijks postspaarbank en de Bakkerswet-Aal- berse. Het leek logisch. Vooral wat laatstgenoemd ontwerp be treft kon bet moeilijk anders. Die nieuwe Bakkerswet is heet van de naald beter: heet uit 'de oven ingediend. Er is ur gentie. De voorstellers hebben grooten spoed betracht. Wat natuurlijker, dan dat thans tot afdeelings-onderzoek wordt overgegaan Maar er kwam verzet. Nadat de heer Ter Laan aandrang had geoefend, ook de ontwerpen tot wijziging der Leerlielitwet te onderzoeken, kwam dr. Nolens met het voorstel, bovengenoemde drie ontwerpen (ook de Bakkerswet) van de agenda te schrappen. Dus: niet in de afdeolingen te brengen. Hij had er dezen grond voor: we moeten nu alleen wetsontwerpen onderzoeken, die met de begrooting in verhand staan. Doen we dit niet, gaan we ook' andere wetten in de afdeelingen brengen, dan zijn er nog zooveel die behandeld kunnen worden. En waar is dan 't eind? En. waar halen we den tijd vandaan'? Deze redeaeering mocht wel licht voor alles opgaan maar juist voor de Bakkerswet ging ze niet op. De voor stellers hebben 'die ingediend, om ze tot stand te brengen. Wilde er nog eenige kans op 'behandeling zijn, dan moest ze thans worden onderzocht. De heer Goeman Bor- gesius zei het volkomen terecht: wanneer de indiening van dat ontwerp geen volslagen comcdie is geweest, dan moot hel nu in de afdeelingen. Do heer Drucker pleitte, na mens de Centrale Sectie, ook voor behan deling. Eveneens do voorzitter. En toen werd het voorstel-Nolerw, om de drie ontwerpen thans niet in de af deelingen te onderzoeken, met 31 tegen 27 stemmen verworpen. Tegen het onderzoek stemden o. a. de heeren Brummelkamp en Duytnaer van Twist, die steeds als hakkers-kampioenen hebben geposeerd. En tegen de behandeling stemde: de heer Aalb'erse. Ja do heer Aalberse! Do eerste onderteekenaar van de nieu we wel. De ontwerper van 't schoone plan. Die zoo'n razende haast had met de in diening. Waarlijk, de wegen der politiek zijn duister. Is mr. Aalb'erse nu al terug geschrikt van do oppositie, die zijn ontwerp in het land heeft veroorzaakt? 't Was wèl curieus. Een viertal "leden van rechts stemden, met. de goheole linkerzijde, vóór onderzoek. Dit zal dus plaats hebben." Namuloozc Vennootschap. Do „St.-Ct." na. 220 "bevat de statuien der naamlooze vennootschap „Koninklijke Noderlan'dscho Drukkerij, voorheen J. Vürt- heim Zoon, to Rotterdam, Goedgekeurd bij Kon. besluit van 15 Augustus 1912. Dool: do uitoefening van hot drukkers bc>- drijf. Duur: 25 jaar. Kapitaal f 150.000, verdeeld in 150 aandeden, elk' groot f 1000. Directeur: J. G. H, Vürtheim. Commissaris sen: J. J. Vürtheim. mr. D. van Routen en dr. J. J. G. Vürtheim, R Lnnslnk. Op initiatief van den heer Faber, inspec teur der volksgezondheid te Zwolle, bobben alle inspecteurs van de volksgezondheid uit ons land en liet lid van den Cent rillen Ge zondheidsraad de heer Man gisteren een bezoek gebracht aan het tuindorp 't Lan- sink. Eerst werden op hel bureau van de llengelosche Bomvvoreeniging verschillende plamien bezichtigd en inlichtingen gegeven door den architect, den heer Karei Mullet;, daarna maakte men een wandeling door liet tuindorp en werden de woningen van verschillende typen bezocht. Dit bij uitstek deskundig gezelschap betuigde zijn groote ingenomenheid mot de wijze, waarop 'hier tiaar een oplossing vaa het woningvraag stuk was gestreefd; deze ingenomenheid betrof niet alleen de inrichting van do wo ningen zelf en den aanleg van het geheel, maar vooral ook het denkbeeld, dat niet alleen werklieden, "doch ook andere cate gorieën van bewoners goede waningen in aangename omgeving, voor billijken prijs, kunnen huren. Van Hengelo vertrok het gezelschap naar F.nschedó, om ook daar de nieuwe -volks woningen, welke, in tegenstelling met die van het llengelosche tuindorp, mot rijks voorschot gebouwd zijn, (e bezichtigen. Ter herinnering. In de troonrede komt een zinsnede voor, uit welker gewrongen constiuctie ge wrongen zoowel naar den vorm als naai den inhoud reeds zou kunnen worden afgeleid, dat de steller van dit staatsstuk de klaarheid heeft vermeden, omdat hij meer heil zag in een vertroebeling, welke hem de gelegenheid bood aan bef oog van den argcloozen toeschouwer te onttrekken, wat. liefst onopgemerkt moest blijven. De bedoelde zinsnede is die, welke be trekking heeft op de middelen, benoodigd voor de uitvoering van de z.g. sociale wetten, waarmede het tegenwoordig kabi net, Volgens zijn eigen verklaring, „in hoofd zaak een herziening van het tarief van in voerrechten" op het oog had. De passus uit de troonrede, waarom het hier gaat, luidt aldus: Tengevolge van de sterke toeneming van 's Rijks middelen en inkomsten laat zich de financieele toestand des lands voors hands niet ongunstig aanzien. Echter doen de vele onvermijdelijke nieuwe uitgaven, waaronder die voor de uitvoering der aan hangige wetsontwerpen op sociaal gebied, en de omstandigheid, dat niet onafgebroken op een zoo sterke toeneming der inkomsten mag worden gerekend, de "tot stunclkoining van alle ingediende ontwerpen tot duur zame versterking der middelen dringend noodzakelijk achten". Daarop volgt dan de mededeeling, dat in deze zitting de toewij ding en krachtsinspanning der Staten-Gene- raal op een zware proef zullen worden gesteld, omdat do invaliditoits- en ouder- domsverzekeiing, benevens het „voorstel tot dekking van de daaruit voor 's lands schatkist voortvloeiende kosten" allereeist de „aandacht blijven vragen". Met dit voorstel wordt dus bedoeld „in hoofd zaak" de „Tariefwet", al wordt dit woord niet uitgesproken. In ieder geval kan uit don omhaal van woorden worden verstaan, dat het tariefontwcrp-Kolkinan met de ouderdomsverzekering het eerst aan dc beurt zijn om in behandeling te worden gebracht. "Waarop intusachcn, zelfs niet van verre, wordt gezinspeeld, dat is het dubbele ka- karakter van de voorgestelde Tariefwet. Do protectionistische strekking daar van is voor deze gelegenheid geheel ach ter de fiscale weggemoffeld, en juist laarom lijkt het ons niet ondienstig nog eens even op den in hot duister gehouden kant van de Tariefwet het licht' te doen vallen. Al staat het wel wat vreemd, toch is de Regeering heengestapt over do'inelegan- lic om onmiddellijk na de verklaring "om trent de sterke toeneming van 's Rijks mid delen en inkomsten te komen met een beloog van de dringende noodzakelijkheid van nieuwe heffingen. Maar wat zij niet heeft gewaagd, dat is, om tegelijk met do getuigenis zij het dan ook in ge matigde bewoordingen door haat' om trent den gunstigen toestand van landbouw, tandel, nijverheid, scheepvaartbedrijf,ree- dersbedrijf en visschcrij afgelegd, le ko men met een betoog van de dringende noodzakelijkheid van „bescherming", d. i, van een verandering van de handelspoli tiek, waaronder deze gunstige resultaten werden verkregen. Het is tc begrijpen, dat de Regcering daar liefst bet zwijgen toe dcetll Ons lijkt dit echter juist een reden om er koi'telijks van tc gewagen door le her inneren aan de woorden van dezelfde mi nisters, 'die nu hun zegel hebben gehecht aan deze troonrede, en die ten vorigen jare in de memorie van toelichting tot het ontwerp-tariehvet zeiden, dat naast de ont vangst van meerdere baten voor de schat kist, de strekking van hel voorstel was vlo productievoorwaarden te verbet oren, waaronder tal vail Nederlatulsche indus trieën moesten werken, en dat zij zich reeds om die reden niet lot „hot voorstel len van zuiver fiscale rechten" konden be palen. Van een zeer krachtige protectionistische overtuiging hadden deze drie bewindsman nen lot dusver nimmer blijk gegeven. In het jongste staatsstuk is hun nooit sterk uitgesproken beschermende neiging nu ge heel aan bet oog onttrokken. Toch niet in de hoop, dat men er ge makkelijker zal "into open? Waarschuwen tegen hetgeen men ziet kan vaak van groot nut zijn. Do nuttigste waar schuwingen blijven nochtans die, wolkede aandacht vestigen op wat men niet ziet. Vrede door Recht. (Ingezonden.) Welke hond beoogt zoozeer als deze liet algemeen welzijn? Wie kan zich een verhevener streven denken? Het in de toekomst verkrijgen van recht voor de volken, zonder oorlog. Dat denjtbeeld te verwezenlijken is slechts mogelijk, wanneer zoovéël mogelijk lieden in de verschillende Rijken van hun instem ming met dit streven getuigen, door als lid toe te treden tot dien houdt Brengt niet de oorlog jammer en ellen de over elk land? Waar dat zoo is, is het dan niet de plicht van èlk staatsburger mede te hel pen tot het doen verdwijnen van dien plaag. In vroegeren tijd kwamen in de ver schillende rijken vele burgeroorlogen voor; thans is het hiermede in de bcschaaf- d e landen zoo goed als gedaan en wel door het krachtige optreden van recht bank en p o 1 i t i e. Ten tijdo der burgeroorlogen bestonden er ook personen, die inzagen, dat die mensch-onteerende toestanden een einde moesten nemen, die begrepen, dat alleen van hooger hand door wet en recht daarin verandering gebracht kon worden. Deze personen werden als Utopisten ■gedoodverfd. liet enge verkeer, het voortdurend in aanraking komen met de naburen en de hieruit voot'vloeiende gemeenschappelijke belangen en onderlinge afhankelijkheid eischen den strengsten regel en orde. Het zoeken, om' den vereischtca regel en orde in de verhouding tot de naburen te brengen, zal van zelf tot het in het leven roepen van internationale rechtban ken leiden, die vele geschillen zullen doen voorkomen en oplossen, wat op 'den langen duur dezelfde uitwerking zal heb'- ben als de rechtbanken in het binnenland, n.l het doen verdwijnen van den oorlog. Zeer zeker zullen er steeds geschillen blijven bestaan, maar dezelfde redenen, die eens voor het binnenland golden om ge schillen door rechtbank en politie inplaats van 'door oorlog te laten beslechten, gelden nu reeds voor het bui tenland. Aangezien de vredesbeweging over de gehecle wereld enorm in voorstanders toe neemt, zal wellicht spoedig dc lijd daar zijn, dat hij, die mot de beweging spot, zich zelf daarmede niet alleen een blaam oplegt, maar een bewijs levört van eigen tekort koming. Wanneer met de opening van het Vredes paleis Nederland niet als één man juicht on jubelt bij hot aanschouwen van de ver wezenlijking van een ideaal, eeuwen on eeuwen geleden door enkele helderzienden alleen maar als een visioen aanschouwd, dan is op Nederland van toepassing: „En het licht schijnt in de duisternis, en de duisternis heeft hetzelve niet begre pen." (Job. I vers 5). Dan zal het Nederlatulsche volk behoo- reu tot de kortzichtigen, tot. dezulken, die in gebreke blijven do beteekenis der tijden op te merken, onmachtig mede te werken aan do oplossing der vraagstukken, die elk geslacht opnieuw weer op te lossen krijgt. Inplaats van alleen te juichen en te jube len over de roemrijke tijden van weleer, die ook moed, volharding enidealisme eischten, zou het beter zijn als zij thans zélf die eigenschappen aan den dag legden om! den vooruitgang van dezen tijd te be vorderen.» En zeer zeker leefden er ook in die tijden toen het kleine Nederland een van de eersten onder de machtige naties werd, men- schon die kortzichtig en zwartgallig waren, die voorspelden, dat Nederland nooit groot zou worden en dat de pogingen daartoe aangewend, belachelijk en opgeblazen wa ren. De geestverwanten van deze menschen vindon wij terug in de spotters der Vredes beweging. Neen, laten wij deze pessimisten, tlie nooit geheel uit to roeien, zijn, altijd tot de min derheid trachten terug te brengen en laten wij hopen, dat Nederland ook in deze be weging zijn grootsch verleden zal waardig zijnl DVERSCIUE, 19 Sept. Met ingang van 21 September a.s. is de alhier destationneer- de rijksveldwachter J. van de Velden, op diens verzoek overgeplaatst naar Relle- voetsluis. j STADSNIEUWS. Be staking: der glasblazers. De strijd in de glasindustrie heeft nu reeds lVa maand geduurd en meer en meer doen de nadeelige gevolgen van dezen strijd zich gevoelen. Door den stilstand in die industrie out slaat een tekort aan flesschen die zoor nadeelig werkt op hel distillateursbedrijf. Do oyerzeesche afnemers van gedistilleerd toch wil;en dat artikel slechts dan accep toeren wanneer het geleverd wordt in vol maakt gelijke flesschen waarin zij dit steeds ontvingen, liet noodzakelijk gevolg daarvan is, dat do dstiillatours de bcnoodigde fles schen uit liet buitenland betrekken. Wij hebben inzage gehad van brieven van buitenlandsche afnemers die vorklaar- den dat, indien do distillateurs aan de door hen jesteklen eisch om het gedistil leerd in dezelfde flesschen te leveren, niet konden voldoen, zij zich naar Duitschlaud zouden wenden om voortaan liet artikel van daar te betrekken. Dit zou natuurlijk tengevolge hebben, dat de Scltiedamsche distillateurs hun grootste afnemers zouden verliezen, waardoor Schiedam een gevoelige klap zou krijgen. De distillateur Itehhon dan ook maat regelen genomen ont zulke gevolgen le ont gaan en hebben groote bestellingen gedaan hij Duitsclie flesschenfabrieken, die deze bestellingen gaarne aannemen en uitvoe ren. Zooals wij reeds hebben medegedeeld zijn hier Woensdag de eerste wagons met flesschon uit Duitschlaud aangekomen en 'deze zullen geregeld door andere gevolgd worden. Ook in Delft zijn de eerste zendingen uit Duitschland reeds aangekomen, - Dat dit voor de Nederlandsche alcohol industrie met tinancieele opofferingen ge paard gaat, is duidelijk, maar die lijdt na tuurlijk liever eenigen tijd verliezen dan dat ze van de overzcesche markt verdron gen wordt. In het begin der staking hebben wij er o-'p gewezen, dat de strijd om de a! schaffing van den nachtarbeid in de glas industrie bier is begonnen ingevolge een besluit der internationale glasblazersvergn ring te Hamburg, waar aan de Neder landsche glasblazers was opgedragen dien strijd aan te binden in het belang der glasblazers in alle landen. Maar dit neemt echter niet weg, dat in Duitschlaud thans dc glasindustrie profiteert van de staking in de glasindustrie in Nederland. De in ternationale solidariteit schijnt dus dam niet groot le zijn. Wanneer deze strijd zal eindigen, is niet te voorzien. De ^glasfabrikanten schijnen besloten te hebben den strijd ten einde toe vol te houden en bij de arbeiders blijkt evenmin een grooten drang te bestaan om den arbeid te hervatten. Wel hebben zich een drietal personen te Delft bereid verklaard pogingen te wil len aanwenden om een oplossing te zoeken, die aan den strijd een einde kan bren gen, Maar voorloopig zijn nog geen voor stellen geformuleerd en het moet ook wel zeer moeilijk zijn een voorstel to bedenken dat in dezen strijd otn de afschaffing van nachtarbeid beide partijen zal bevredigen. V In do stakersvergadering van Maandag 16 Sept. is een motie aangenomen van don volgenden inhoud: „De vergadering dringt hij herhaling bij de stakers ,er- op aan, zich van alle ge weldpleging te onthouden, omdat daardoor onze strijd niet wotdt gehaat; wenscht echter te constateerem, dat voor daden, van buitenstaanders, de organisa tie geen verantwoordelijkheid dragen kan; piotcsteert tegen het ontactische en ruwe optreden der politie op j.l. Zaterdagavond, waarvoor geen enkele gegronde aanleiding bestond en waardoor slechts noodelooze verbittering wordt gewekt; en wekt ook het publiek met aandrang op, geenerlei aanleiding tot ordeverstoring te geven. Door de politie is gisteravond laat aan gehouden de alhier wonende D. F. S.„ wiens opsporing was gevraagd, als verdacht van diefstal van een paard." Hij is hedenmorgen aan de politie te Hille- gersberg overgegeven. Gistermorgen kreeg in v. Oocenter's glas- fabrieken de 16-jarigo J. W. Sprong, wo nende in de Mariastraat, een wond aan het rechterbeen, doordat een andere jon gen een blaaspijp daar tegen aan wierp. Na voorloopig in de fabriek verbonden tc zijn, is hij eerst naar het ziekenhuis, waar een ander verband werd aangelegd, en daarna naar huis gebracht. Zweminrichting. De temperatuur van bet water was beden- morgen 55 en hedenmiddag 59 graden Fah renheit. AGENDA» Heden en volgende dagen. Schiedamsche Bioscoop, 8 uur. Voorstelling. Heden en volgende avonden. Casino. 8 uur Revue Gezelschap. Ter Hall. Heden en volgende avonden, Tivoli, 8 u. Holl, Tooneelgezelsehap. „Blanke Slavinnen". '22 Sept. Groote Schouwburg, 8 u. Rotterd. Too neelgoz0 ud-Hei delbcrg 22 Harmonie, Rotterdam." 8 u. Con cert Inter Nos. Solisten mej. Claes- j sen, en do heeren A. D. II. Verhey en A. Verhey Jr. Het Stedelijk Museum aan het Doéleplein alhier, is eiken Woensdag van 2 tót 4 uur en eiken Zondag van 1 tot 21/» u- voor het publiek opengesteld. Kunst en Wetenschap. Den Gulden Wmckel", Inhoud van hot nummer van 15 Sppj Schrijvers van over de Grenzen (Adiienn0 do Laulrec), door F. Smit Kleine (niet portret); Zuid-Afrikaatisclm Geschrifte,, door D. Fttldauer (met 3 portretten)Duif sche Leileren, door Jozef Cohen; Kan'tteoke. tiingen bij de Literatuur van den Dag, door Gerard van Eckcren; Boekenschouw,'door 1. Essor, Mr. J. Kal ff Jr. en G. v, e' (mot 2 illustraties); Letterkundig leven uit Tijdschriften (Herdenking Mevr. Bosboom- Toussaint); Leestafel. De bestrijding van den kanker. Op het congres van Duitsclie milumvo>-. schors en artsen te Müncheu, sprak Maan dag Geheimrat prof. Czemy over de l^han deling van kanker. Hij betoogde, dat i„ weerwil van de telkens opnieuw opduiken de middelen, om de kankergezwellen nezon, lot nog toe geen enkel specifiek geneesmiddel daartegen is gevonden en misschien nimmer gevonden zal woulen. Dc hoofdzaak is voorloojiig de behandelings methode met kanker te verbeteren. Niet minder dan 50.000 personen in het Duif. sche rijk gaan jaarlijks aan deze ziekte ten gronde en meer dan 100.000 personen zijn aan deze ziekte lijdende. Czernvzei, dat van staatswege tegen deze ziekte on geveer niets gedaan wordt, terwijl mil- lioeneri uitgegeven worden voor tubeicu- loso, bestrijding van veeziekte, enz. Dit laat zich daardoor vorklaren, dat tot nog toe als hel eenige middel tegen kanker de operatieve behandeling weid toegepast. Daarna sprak hij over de chemothera pie en de experimenten op dieren, en ver der over de uitvindingen van Wasserman» en Kayser, die muizen behandelden mot oen combinatie van Selien-Cosin en be wezen, dat de metaalzoulcn tot in dc kern der gezwellen doordrongen. Tot dusverre werd dit experiment niet op menschen toe gepast. Ook noemde hij de uitvindingen van Neuborg en Gaspari met hun uitvinding van koper en tin en het zoogenaamde koper- lecitin ais geneesmiddel tegen tuberculose. Na nog andere methoden te hebben ge memoreerd, kwam Czcrny tot de conclu sie, dat de regeering zeer spoedig tot de oprichting van speciale knnkermslituteii over moet gaan. Rechtzaken. Rotterdanische Rechtbank. Gisteren werden o. a. veroordeeld: J. R., 42 jaar scheepsbouwer, te Over- schie, wegens diefstal van een rateiboor, tot f 15.boete, subs. 12 dagen hechtenis, D. IC., 26 jaar, los werkman te Schie dam, wegens wederspanuigheid, tot f30 boete, subs. «30 dagen hechtenis. Tijdgeest-obligaties. Moor het kantongerecht te Helmond stond gisteren terecht A. J. M. B., winke lier aldaar-, beschuldigd van overtreding der Loterij-wet. daarin bestaande, dat hij verschillende obligation en premie-coupons van de te Rotterdam gevestigde N. V. „De Tijdgeest" tea verkoop zou hebben in voor raad gehad. Verschillende getuigen werden geboord, die allen verklaarden, dat zij zoo over de op termijnbetaling als over de contant ge kochte obligation steeds rente hadden ont vangen en zoowel premies ais hoofdsom hunner obligaties hun bij uitloting waien uitgekeerd. Ook nadat premies waren uit gekeerd, werd zoowel rente als hoofdsom der obligaties (dito laatste natuurlijk hij uit loting in do amortisatie-trekkingen) aan hen betaald. De ambtenaar va.tr het O. M. stelde op den voorgrond, dat de vervolging slechts was ingesteld om een principieel» beslis sing te krijgen over de vraag of obligatie- leeningen als de onderhavige al dan niet door de Lotcrijwet worden toegelaten en een eventueel varoordeclond vonnis te kunnen gebruiken, ,om onsolicden onder nemingen het uitoefenen, van haar bedrijf te beletten. De Ambtenaar meende, datde principieele vraag rnocsL worden beant woord in d.icn zin, dat de 'LolerijWet was overtreden. De eisch w«as 50 cent boete. Mr. W. A. van Traa, «advocaat te F ot ter-darn, voor beklaagde optredend, betoog de dat dc door „De Tijdgeest'-' uitgegeven premie-obligaties wel degelijk vallen on-1 der de door^do Lotcrijwet toegelaten pre- mieleeningein^ terwijl da premie-coupons niet mochten worden beschouwd los van die .obligaties, pkum zij' slechts recht ga ven in verhand met en onder conditio dat men rechtheibbccnde is op de obligatie, waarbij1 dc coupon behoort. De verdediger concludeerde derhalve dat beklaagde zou moeten worden vrijgespro ken. Uitspraak over 14 dagen, i Kerk en School. Neb. IIeuv. Kerk. Beroepen te Heiukenszand (foez.) ils. P. Warners, to Gapingo. l)it de Pers. De Miujoenen-nota. Uit „liet (u.-l.) Vaderland" De wijze, waarop in dc millioenemnota over de dekking van het tekort werd ge- mawanirrannrttriwiïffSii^ *v

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2