Hel groeie gevaar vnoronze iiijverlsBii ""^IMENLANÏr'' STADSNIEUWS. ingezonden Mededeelmgen. Kerk en Schoot Christ. Geref. Kerk. Sport. Luchtvaart. Mouten egrijnen niet overschat worden," al dus wordt uit NVeenen aan de „Deutsche Tagesztg." geseind: „Wat de Mcmtenegrij nen vestingwerken noemen zijn in werko- lijkheitl niets anders dan eenvoudige wacht posten, zonder versterking, die bijna allo nog uit de middeleeuwen dateeren en waar van, een klein gedeelte slechts eenigszins gemoderniseerd is. Daarbij werden al deze versterkingen over do goheele linie slechts door 1300 Turken verdedigd. Het getuigt voor do buitengewone dapperheid en mili taire flinkheid van deze zwakke Turksche bezettingen, dat de Montenegrijnen met hun aanzienlijke overmacht in hun overval van, vier drg-~ »og geen noemenswaardi ge vorderingen hebben gemaakt, dat zij zelfs voor Berana tot den terugtocht ge dwongen worden. Ook bij Toezi leden zij een nederlaag cn zulke sterk© verliezen dat koning Nikila den, vorigon Zaterdag bevelen moest, dat het gevecht gestaakt zou worden." Een achterstaand telegram meldt thans, dat Toezi thans door de Montcnegrijneu ge- bomen is. In Turkije. Uit Konstantinopel wordt aan de „Framf. Ztg." geseind, dat de Port© aan de Otto- maansche banken last gegeven heeft den gezanten te Sofia, Belgrado en Athene bet geld te verstrekken, dat zij noodig hebben Voor de terugreis. 1 i\ro.lgens te Sofia loopende geruchten zou den de Turken het Bulgaarsche consulaat te Monastir hebben geplunderd. D e tnog eir'dh eden. De Servische minister-president had in een interview met een medewerker van 'de „Neue Freie Presse" gezegd, dat wan neer Oostenrijk-Hongarije zich mocht ver zetten tegen de actie der Balkan-mogend- heden, een wereldoorlog daarvan het gevolg zou zijn. De Fransche en Russische ambas sadeurs te "Weenen, aldus wordt aan de „Voss. Ztg."- geseind, lieten nu Zondag den Servischen gezant te Weenen roepen en deelden hem mede, dat de Servische minister-president, Pasjitsj, onmiddellijk het interview in de „Neue Freie Presse" pnoest desavoueeren, daar zijn uitlating een zeer onbehoorlijke uitdaging was aan het adres van Oostenrijk-Hongarije en Frankrijk en Rusland niet kunnen dulden, 'dat een Servisch minister-president de ïïabs- burgsehe monarchie met een wereldoorlog bedreigt. Een andere afstraffing is volgens den Weenschen correspondent van de -„Vossi- sche Zeïtung" aan koning Nikita van Mon tenegro toegediend. De Russische regeering zou hem hebben meegedeeld, dat Rusland Montenegro, wegens bet afwijken van de Russische politiek door de oorlogsverkla ring aan Turkije, zal straffen door (le 21/2 millioen, die Rusland jaarlijks betaalt voor de staatsschuld, in te houden. De straf treedt met het begin van de vclgencre maand reeds in werking. GEMENGDS MED E DEE LIN GEN S pan j e. He' .peisoneel van de Zuidspoorweg maatschappij heeft gisteren, met uitzonde ring van de machinisten en stokers, het werk hervat Italië en Turk ij e. Do voorgenomen conferentie der vredes wed el egeerd en te Ouchy beeft gistermiddag plaats gehad. Over de beraadslagingen is niets toet zékerheid bekend: de indruk is echter gevestigd, dat de bespreking de on derhandelingen een aanzienlijk eind dich ter tot de oplossing heeft gebracht. Men zal op het verstrijken, van den door Italië gesteklea termijn, welke hedenavond afgeloopen is, moeten Vachten, om iets defi nitiefs te weten te k'omen. In diplomatieke kringen te Konstantino pel 'heerscht 'de meening, dat Turkije niet meer zal antwoorder, op een ultimatum van Italië, daar !de Turken gevoelen, dat men hen uit Europa wil werpen. Zij zijn daar om vastbesloten aan allen het hoofd te Meden. Van het hof. Z. K. II. de Prins hoeft het bescherm heerschap aanvaard over de Nationale en Internationale Tentoonstelling voor Sport en Toerisme, in 1913 te 's-Gravenhage te houden. Antiiüntles. Do gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag 17 dezer, die van den minister van oorlog ad interim minister van marine op Vrijdag ,18 dezer niet plaats hebben. Ridderorde. Bij Kon. besluit van 9 dezer is D, van Duin, hoofd van do school met den bijbel te Oudhoorn, benjoc-md1 tot ridder ,iri| die orde van Oranje-JNassau. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit van 14 .dezer is benoemd tot kantonrechter to Apeldoorn Mr. J. C. baron Creutz, thans kantonrechter to Zalt bommel. J, L. Recking, f De heer J. L. Becking, oud-lid tvan do Algomteejie Rekenkamer, is in de .Roodo Kruiskliniék aan de Jan van .Nassaustraat to 's-Gravenhage in den ouderdom van 88 jaar overleden. De heer Becking, in 1879 lid van de Rekenkamer, geworden, was dit gebleven tot oen paar jaar geleden. Rij was ridder in de orde van den Ncdcrlnndschun Leeuw en commandeur in de orde van Oranje-Nas san. Do teraardebostelling is bepaald op a.s. Vrijdag, op Nieuw Eik en .Duinen. Kamerverkiezingen in 1918. Aan „De Tijd"' wordt gemeld, dat mr. F. J. J. Janssen, het Kamerlid voor Maas tricht, niet voornemens is, zich wederom een candid ai uur te laten welgevallen. De overhaaste behandeling Tan de Invalldi- tellswet. I11 een gisteravond te Amsterdam gehou den, door de federatie der S. D. A. P. uit geschreven -protestvergadermg tegen hel overhaast in behandeling nemen van de Invaliditeitswet, heeft de heer J. E. W. Duys, lid van de Tweede Kamer, het woord gevoerd. Aan het slot der vergadering werd de volgende motie aangenomen: De vergadering protesteert ton sterksto tegen de dwangbelasting, die aan do ar beidsklasse tegen haar belang zal wor den opgelegdprotesteert evenzeer tegen de overhaaste behandeling van het wets ontwerp, ten 'besluit met onverzwakte kracht te zullen blijven strijden voor staats- pensionneeiing op 60-jarigen leeftijd zon der premie-betaling, als de eenige wijze waarop de oude van dagen der arbeiders klasse op bevredigende wij ze uit den nood kunnen worden geholpen. In Den Haag heeft het Kamerlid 'de heer W. 11. Vliegen gisteravond de voor stellen van minister Tahna bestreden en gepleit voor staatspensionnering. Tentoonstelling „De Vrouw 1818—1918". Men meldt ons rit Amsterdam: De subcommrime voor huisinrichting en huishouding heeft zich gevormd en .be staat uit de volgende dames: mevr. C. SandersHuidekooper, presidente, Amers foort; mevr. H, E. LelimanBosch, vice- pres., Amsterdam;;, mevr. PiersonMun tendam, secr. Amsterdam; mevr. N. Reyn- vaan—Kool, peruiiugmeestcresse, Aerden- hout, mevr. A. KuiperKolkman, Utrecht. Een «.vrouwelijke architecte, mej. II. Krophol Ler, te Amsterdam, is bereid de plannen voor de irideeling en de meubi leering van een aan alle eischen (.les tijds beantwoordend middenstamdshuis te ont werpen. In liaar jongste vergadering be sloot de cjpmmissie daarom tot de inrichting van een zoodanige woning, die in (den uitersten («hoek van het hoofdgebouw, naast de retsauratie zal worden onderge bracht en tevens tot het inrichten van eenige kamers voor alleenwonende dames. Dir. bel., Iimerr. eu Acc. Bij Kon. besluit van 12 dezer zijn, met ingang van 1 November, benoemd tot sur numerair der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen: J. P. Huyser, P. Iwenxa,' J. A. Zandée^ .T. van der Poel en J. C. D. van den Bus- scho. Flnsutleel nieuws. De minister van financiën maakt bekend a, dat op 42 Oct. jl. bij de betaalmeester., ,n kas was.f 2,871,673,46 b, dat op denzelfden dag toor de Nederl. Bank, inge volge art. 4Ibis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage vanf 40,155,925. c, dat op den genoemden datum geen schatkist papier 111 omloop was. (sStct.") Gemeenteraad. Vergadering van den Raad dezer ge meente op Dinsdag 22 October a.s., des namiddags 2 uur. Mejuffrouw P. J. Kooiman is benoemd tot onderwijzeres aan do openbare school to Pernis. Naar men ons mededeelt is de heer D. Hoek alhier benoemd tot onderwijzer aan do openbare school te Terbregge (ge meente Hillegersbergj. Bij de politie is gisteren aangifte gedaan door iemand die een juk onbeheerd op straat had gelaten, dat dit bij zijn terug komst verdwenen was. Gistermiddag heeft een 23-jarige timmer man. werkzaam op do in aanbouw zon de glasfabriek nabij het Huis te Riviere, een balk op het lichaam gekregen, ten gevolge waarvan een rib werd gekneusd. De man moest het work neerleggen en is door twee kameraads naai- huis gebracht. Door een barbier, W'ojnende aan 'dc Hoofdstraat is bij do politie kennis ^gege ven dat gisternacht het relamc-uithangl« bord aan zijn woning is ontvreemd. Volksbmlhuls. in de week van G—12 Oct. 4912 worden genomen 399 baden. kuipbaden 29 kuipbaden 64 regen t> 28 ïsgon 258 school 5 ets. kinder n 23 AGENDA. Heden eu volgende "dagen. Schiedarasche Bioscoop, 8 uur. Voorstelling. Heden en volgende avonden. Circus Variété. Specialiteiten.programma. Heden en volgende ((vonden Casino, 8 u. Specialiteiten-programma. 15 en 16 Oct. Tiv oli Schouwburg, 8 uur. Gezelschap Spree. Blanke Slavin nen. 15 en 18 Oct. Grooto Schouwburg, 8 u. 1 Rotterdam. .Tooneelgez. Flora Tosca. 16 Volkshuis, 8 uur. V. P. N„ afd. Schiedam. Clubavond. 16 Oct. Grooto Schouwburg, 8 uur. Ned. Opera v.h. Rembrandt - theater, Lo hengrin, 17 Groote Schouwburg, 8 uur. Ret 1 Toonecl. *t Cafétje. 18 Verkooplokaal, 8 urn-. Schied. IJs- voreeniging. Ledenvergadering. 19 Groote Schouwburg, 8 uur. Hal, Opera. Rigolctto. 20 Tivoli. Matinee, 2 uur. Het Too- ncel Royacmls. De afgevaardigde van Bombvaac. 21 Musis Sacrum (bovenzaal}, 8 u. Vergadering Coöp. Bakkerij- en Verbruiksveieeniging D. E. S. 24 Kantoor, 2i/j uur. Vergadering aan deelhouders N. V. Distilleerderij v.h. Sinron Rijnbende en Zoon. Het Fljae «lor zaak. Niets is zoo belangrijk voor ons, als een gezond lichaam te hebben en alvorens een geneesmiddel toe te passen, behoort men eerst te vragen hoe het verkregen wordt. Om die reden is het, dat men, indien men een purgeerend water moet gebruiken, de voorkeur moet geven aan het natuurlijke Hunyadl Janos, hetwelk zeker werkt en matig in prijs is. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen liet beroep te Hinde- loopen (toez.) "de heer O. W. C. van der """een, hulpprediker to Schiedam. Bedankt voor het beroep te Borculo ds. D. van Peursem, te Eindhoven; te Ezinge ds. N. W. Posthumus, te E ijs den. Beroepen te Tor Aar ds. F. G. lios- pers, te Workum; te Schennerhorn de lieer A. U. de Boer, cand. te Groningen. Geref. Kerken. Beroepen te Gameien ds. Voogel, te Puttershoek; le Velp ds. R. M. Weste rink, te Voorburg. Aangenomen het beroep te Opheus- tlen ds. G. v. Reenen, te Leiden. Bedankt voor het beroep te Harder wijk ds. 'AI. den Boer, te Dordrecht. Doopsgez. Kerk. Bedankt voor liet beroep te den Horn (Gr.), ds. F. W. W. Braak, te Surhuister- jen. IIoogër Onderwijs. Universiteit te Leiden. Bevorderd totdoc tor in do plant- eu dierkunde op proef schrift: Vei gel ijkende anatomie van de kaak- en kieuwboogspieren der Teleostei, de heer P. A. Dictz, geboren te Amster dam. De Gereformeerden en het openbaar onderwifs, Men schrijft aan de „N. Ct." uit Utrecht: Bij een predikant 'der Ned. Herv. gemeen te alhier vervoegde zich onlangs een onder wijzeres van gereformeerden huize, met verzoek om, 11a ontvangen catechetisch on derricht, als lidmate der Ned. Herv. ge meente te worden aangenomen. De predi kant informeerde bij deze nieuwe leerlin ge, waar zij tot dusver op cathechisaiie was geweest en om welke reden zij niet langer het gereformeerde godsdienstonder wijs wenschte te volgen. Zij deelde mede, dat zij leerlinge was geweest van een der gereformeerde predikanten te Utrecht, die echter bezwaar1 had gemaakt haar als lid mate der Gereformeerde Kerk aan te ne men, op gioncl van het feit, dat zij als onderwijzeres werkzaam was bij het open baar onderwijs 1 De predikant der Ned. Herv. kerk weiger de aanvankelijk dit verhaal te gelooven en deed onderzoek bij den opgegeven predi kant der Gereformeerde kerk. Deze gaf eerst op een, tot hem gericht verzoek om een en ander te willen mededeelen, geen antwoord, doch op herhaald aandringen werd tenslotte door hemi geantwoord, dat dit een zaak was van 'den Kerkeraad cn dat hij (de Ned. Herv. Predikant) zelf maar mioest informeeren naar de onderwijzeres in kwestie. Toen de Hervormde predikant hierop weer terugschreef aan zijn gerefor meerden ambtgenoot, dat dit toch niet erg broederlijk gehandeld was, kwant er ein delijk van dezen nog een nader bericht, do mododecling behelzende, dat er op do be lijdenis van het meisje in kwestie niets viel aan te merken, noch op haar gedrag, maar Rat iemand, die hot openbaar onder wijs verkoos, bij een, gereformeerd predikant niet tot het Heilig Avondmaal von worden toegelaten, 1 De Hervormde predikant deed nog een poging om ten deze hot oordeel iu te win nen van een zeer bekend gereformeerd ou derling, die een en ander bevestigde en blijkbaar ook volkomen In den haak vond. Een gereformeerde onderwijzeres, die aan een openbare school werkzaam is, kan niet waardig gekeurd worden lid barer kerk te worden. 1 De bedoelde onderwijzeres is thans op catechisatie bij den Hervormden predikant, toont zich daar een sympathieke, vlijtige en, ernstige leerlinge cn zal 'dus ook lid der Hervormde Kerk wormen. Lichamelijke opvoeding. Bijgewoond door den inspecteur van het M. O. den heer 'Ten Bruggencate, gene raal Iioogeboom, inspecteur van het Milit. Onderwijs, den heer Graafland, voorzitter- der Ilaagscho afd. der Vereen, van G. O. in Nederland, van den inspect, der gym nastiek, dr. Vinkestein, die verhinderd was, was een belangstellend schrijven ingeko men werd gisteravond de eerste verga dering van bestuur en Comm. van Toe zicht op het Centraal 1< "tituut voor de lichamelijke opvoeding gehouden. Tot voor zitter der Commissie werd gekozen het Ka merlid Roodhuijzen. Benoemd werd een commissie, die zich zal bezig bondon met do eischen van al gemeen© ontwikkeling, aan den a s. gym- nastiekonderwijzer te stellen. Een mooie tocht. Reuter seint uit "Berlijn d.d, 14 Oct. Het iinarineluc'htecihip L 1 is gisteren v.m. 8 uur 35 to Fried richshafen opgestegen, bestuurd door graaf Zeppelin zelf. Er wa rén 21 passagiers aan boord. De tocht ging in een niet onderbroken vaart van Fried richshafen over Fulda, Osnabruck naar Enridén. Van daar, gedeeltelijk tegen den tflnd in, die ern kracht bad van 13 M. per sec., kruiste het luchtschip gedu rende 11 uren, boven Noord etn Oostzee en na een vlucht over Lubeck landde het luchtschip hedenmiddag 3 uur 43 op het vliegveld Johannisthal bij Berlijn. pat is dus van het Zuiden van Duitsch- land regelrecht naar het Noorden: van ZuidjBeieren naar noordwest Pruisen on van daar Weer over Lubcck naar Berlijn. In 31 uur 8 minuten. Ens dat aan één stuk, zonder tusschenlanding. Dat bctcekent dus een du uivaart, van omstreeks 950 K.M., een feit van groote beteekenis in de geschie denis van de bestuurbare luchtschepen. De zwarte lijst. De Ilongaarsche vlieger Alexander Ta- katsch is "Zondagochtend hij Budapest ge vallen en gedood. Het grootste der gevaren, welke door de Tariefwct zullen worden in het leven geroe pen, dreigt voor onze nijverheid. Dit ge vaar is van nog ernstiger aard dan die, welke zullen ontstaan voor de andere tak ken van volkswelvaart: landbouw, handel en verkeer. Het is noodig dit nog eens na drukkelijk in het licht te stellen, omdat, zooals nu en dan blijkt, de oppervlakkige beschouwer dit niet zoo dadelijk inziet, en ook omdat de woordvoerders, die ter aan beveling van het onhverp-Kolkman optre den, het voornaamste argument van de vrij handelaren, waarvan de steekhoudendheid hun natuurlijk niet ontgaat, raet stilzwijgen voorbijgaan (wat van hun standpunt zeer begrijpelijk is) en als zwijgen onmogelijk is, zich er met een praatje trachten af te maken. Dat hetgeen aan ingewijden bekend is, den oppervlakkigen beschouwer ontgaat, be hoeft in het algemeen geen verwondering te baren, doch hier is het al heel verklaar baar. Immers de oppervlakkige beschouwer redeneert zoo: de bedoeling van de heffing van belasting bij den invoer van buiten- landsch eproducten is de voortbrengselen van de binnenlandsche industrie en cultuur tegen de concurrentie uit den vreemde te beschermen, m. a. w .de uit het buitenland ingevoerde artikelen duurder te maken, ten einde den binnenlandsclien producenten de gelegenheid te openen de prijzen van hun waren te verhoogen; en zoo redeneert men dan verder nu moge, dit niet aan allo takken van bedrijf ten goede komen en al wordt wellicht het oogmerk voor som mige beschermde bedrijven niet of niet ge heel bereikt, nadeel kan toch voor' geen enkele industrie uit die bescherming voort spruiten. Dit lijkt heel eenvoudig, en oppervlakkig zou men zeggen, dat daartegen niet veel is aan te voeren. Gelukkig is echter do on juistheid van deze foutieve redeneering al even gemakkelijk aan tc toonen. Door de heffing van invoerrechten wordt de prijs van de belaste artikelen verhoogd, rechtstreeks voor zoover de uit het buiten land ingevoerde betreft, indirect voor zoo veel aangaat de concurreerende producten van het eigen land. Na oenig tegenspartelen is dit thans ook van de zijde der protcc- tionisten ten onzent erkend. Welke artikelen zullen nu worden belast cn dus duurder worden? Minister Kolkman heeft als stelregel aan- genorrpi voor zijn tariefwct^ dat, gror.d'RoR_ feu zullen zijn vrij van rechten, en dat van halffabrikaten 3 ft 6 pCt., van afgeweikte fabrikaten 10 pCt„ en van geheel afgewerkte fabrikaten, onmiddellijk voor gebruik ge schikt, 12 pCt. belasting bij invoer zal wor den geheven. Hierdoor 7.00 redeneert de oppervlakkige beschouwer verder wordt onzo binnenlandsche nijverheid toch ook niet geschaad. Maai ho t nu vergeet hij «één kling,j\Vat zijn grondstoffen, wat halffabrikaten en wat af gewerkte fabrikaten? Die vraag is niet in het algemeen te beantwoorden, want wat voor de eene industrie halffabrikaat of zelfs geheel afgewerkt is, is voor de andere grondstof. Alen derike slechts aan wat het laken is voor den lakenwever en voor den kleermaker, het leder voor den leerlooier en den schoenmaker. Wanneer half- en heel- fabrikaten worden belast, zullen dus voor een groot aantal takken van nijveiheid de grondstoffen duurder worden. De als correctief in het vooruitzicht ge stelde mogelijkheid om voor export te wer ken in entrepot, zal iu werkelijkheid slechts Voor enkele bedrijven toe te passen zijn, en dan nog een zeer groote belemmering blij ken, Maar dit is nog lang niet alios, waardoor de prijzen Jer nijverheids producten zullen worden verhoogd. Er is meer, cn wat nu volgt geldt evenzeer voor den land- en tuin bouw cn de zuivelbereiding als voor de in dustrie. Afgezien van de hoogerc inkoops prijzen van een deei der grondstoffen wor den de productiekosten verhoogd door do meerdere uitgaven, die de gebouwen, werk tuigen, machinerieën en verdere hulpmid delen, benevens de verpakking zullen vor deren. En ook hiermede zijn wij er nog lang niet, want de kosten van voortbrenging en verzending zullen ook nog verhoogd wor den, doordat de hoogere prijzen der le vensbehoeften noodzakelijkerwijze de loo- nen zullen doen stijgen, nochtans zonder dat de arbeiders er in werkelijkheid iets van zullen genieten, daar zij voor het meer ontvangen loon zich toch niet meer zullen kunnen aanschaffen van de duurder ge worden levensmiddelen. Al deze omstandigheden zullen oorzaken zijn, dat de voortbrengselen enzer nijver heid meer zullen gaan kosten aan 'de voort brengers, die voor hun waren dus meer geld zullen moeten ontvangen, willen zij wat op den duur trouwens niet bestaanbaar zou zijn niet met verlies werken. Nu zal men hiertegen kunnen opmerken, dal de verhooging van den kostenden prijs niet zal schaden, omdat de voortbrengers voor hun waren dank zij de bescherming meer geld zullen kunnen bedingen. Alweer halt! Immers, behalve dat niet alie bedrijven zullen worden beschermd althans aanvankelijk niet vergeet men, dat de prijsverhooging voor onze producten maar alleen geldt voor het binnenland. Op de buitenlandsche markt staan de vooit- brengselen onzer nijverheid ook dan onbe schermd. En juist van het buitenland moe ten wij het hebben. Onze industrie is een export-industrie, zij bestaat grootendeeh voor en door den uitvoer, in nog meerdere mate dan onze land- en tuinbouw. Als men de export wegneemt, is het met de voornaamste takken onzer nijverheid go- daan en het meerendeel van die bedrijven, welke ook voor do binnenlandsche markt werken, zal Zich alleen daardoor niet kun nen staande houden. Ons land is maar klein en dientengevolge is ons binnen- landsch debiet betrekkelijk van geringe be teekenis. Dit is oen van de vele redenen, waarom de 200 vaak gemaakte vergelijkin gen met landen als Duitschland en Noonl- Amerika niet opgaat. Onze afnemer-s wonen over de grenzen, en daar d. i. op de wereldmarkt ont moeten onze producten de voortbrengselen van alle andere landen. Dat wij in staat zijn met succes daartegen te concurreeren, dit wordt voldoende bewezen door de voortdu rende toeneming van onzen uitvoer, en is voornamelijk te danken aan ons vrijhandel stelsel. In 10 jaar, van 1900 tot 1910 is onze jaarlijksche uitvoer toegenomen van 1635 lot 2632 millioen, alzoo met 937 millioen gulden of ruim 55 pCt. Het totaal van den uitvoer van land- en tuinbouwproducten alleen is in 'de 10 jaren, loopende van 189' tot 1907, gestegen van ÏOD1/® tot 174 mil lioen gulden, d. i. een vermeerdering met 60 pCt. Hoe zal het nu gaan, wanneer, gelijk wij hierboven hebben voorgerekend, na invoe ring der Tariefwct, de prijzen der Neder- landsche producten op de wereldmarkt niet onbelangrijk zullen moeten worden ver hoogd, want op de winst zal het verschil niet kunnen worden gevonden, dat begrijpt men onmiddellijk, wanneer men bedekt niet welk een klein winstpercentage juist de groote artikelen worden omgezet. Welnu, als ons laud den Vrijhandelskoers verlaat, dan zullen wij de voornaamste Ne* derlandscho uitvoerartikelen van de praats, die zij zich op de wereldmarkt hebben ver overd, zien verdringen dank zij de on zalige poging om ze te beschermen. In plaats van „meer werk en minder werkloosheid", "door de aanbevclers van het Kolkman-tarief steeds in bot vooruitzicht ge steld, zullen wij dan in de toekomst zien minder werk en dus meer werkloosheid, terwijl slechts onkelen inderdaad door dö protectio zullen worden bevoordeeld. Dit hebben de mannen van zaken reeds lang begrepen, en dit deed de groote or ganisatie van onze industrieelen, de „Ne- devlkhdschsi MaRackappij van, Nijverheid fettsaniobatt '^üaaatXMmmMBm Into klasse. 2ile kUaio. 1 1 1

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2