V "V V STADSME13WS,_ rettiontiiflia mum WUB Voorts heel het, dat zijn ziekte liet gevolg is van oen kwetsuur, opgedaan hij hot springen van oen kast, waar hij al spelen de bovenop was geklommen. Daardoor zou hij een bloeduitstorting in de linkerzij heb ben gekregen. Hofberichten. De toestand van H. .11. de Koningin blijft, volgens de berichten van heden, steeds naar wensch gaan, Wegens den voortdurend zeer bevredi genden toestand van II. 'At. de Koningin zal Z. K. II. de Prins morgen zijn afge broken Doitsche reis voortzetten. De Prins vertrekt mitsdien morgenochtend met den eersten trein voor eenige dagen naar Mcindorf in 'den Harz en zal van daar een bezoek brengen aan zijn broe der, den hertog-regent van Bronswijk, to Blankenburg. Z. K. H. denkt 2 of 3 No vember in de residentie terug te koeren. Ommen. De Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging in het district Ommen heeft eenparig be sloten de kiezers te adviseeron bij de her stemming de Candida tuur-Maekay te steu nen. De Balkanoorlog:. Uit den Haag wordt gemeld: In afwachting van de daartoe gevraag de vergunning, is kapitein Wiltert van IIoog- landt van den generalcn staf naar den Balkan vertrokken, om als militair attaché de krijgsverrichtingen in liet Bul ga ars die leger te volgen. Dr. A. van Tienhoven, uit 's-Gravenhage, zou gisteren om 7.2S uur over Weenen naar Belgrado vertrekken, om in dienst te treilen van den Itooden Kruisdienst van Servië. Twee verplegers zullen dr. Van Tienhoven vergezellen. Aangezien liet Nederl. Tloode Kruis niet voornemens is een ambulance-dienst uit te rusten, heeft een aantal notabele Nederlan ders dr. Van Tienhoven een som gelds ter hand gesteld voor een dergelijken dienst, 'die. vrij volledig zal zijn. De heer C. de Mooy, oud-kolonel bij den geneeskundigen dienst in Ned.-Indië, heeft belangloos de door hem uitgevonden bran card ter beschikking van dr. Van Tienhoven gesteld. Ned. Koode Kruis naar den Balkan. In de gisteren onder voorzitterschap van den Prins gehouden vergadering van het hoofdcomité van het Roode Kruis is be sloten, 'zoo spoedig mogelijk een ambulance ten dienste van het Grieksche Roode Kruis uit te zenden, bestaande uit 2 artsen, 2 ver plegers en S verpleegsters, Het hoofdcomité van het Nederlaudsche Roode Kruis, het plan opgevat hebbende om, door uitzending o. a. van een ambu lance naar Griekenland, te trachten bij te dragen tot verzachting van het lot der slachtoffers van den Balkan-oorlog, roept allen, die gelden tot dat doel willen bijdra gen, op, hun giften in te zenden aan den secretaris van genoemd hoofdcomité, jhr M. Mazel, Lange Voorhout 6, 's-Gravenhage. Bond ran Oranjerereenlglugen. Te Zeist is Woensdag een vergadering ge houden van den Nationalen Bond van Oran- jevereenigingen. In deze vergadering zijn de statuten vastgesteld en is hot bestuur sa mengesteld uit de hoeren: ,1. W. Luiking F. C. Llokke en .1. A. Gerritsen, allen te Zeist; J. II. Mignon, ie Utrecht; J. C. Rij kenberg, te Rotterdam; A. M. E. Papen huizen, te Schiedam; L. F. Jentes, te Go rinehem. Finnneleele verhouding tusschen Kijk on Gemeente. In de gisterenmiddag gehouden vergade ring van den Amsterdamschen raad heeft de heer Vliegen medegedeeld, dat blijkens zijn inlichtingen het wetsontwerp tot rege ling van de finaneieele verhouding tusschen Rijk en gemeente zoo goed als zeker niet vóór de verkiezing van 1913 zal worden behandeld. Do commissie van voorbereiding heeft op 20 September 1911 het laatst ver gaderd en sedert heeft zij niets meer van zich laten hooren. Vrijzinnige samenwerking Ia 1918. Heden is onderstaand stuk door de hoofd besturen van de drie vrijzinnige partijen aan etc- aangtslotmï Kiea.eteenigingen verzonden. In de hoogst gewichtige heteekenis van de aanslaande vei kiezingen vinden wij aanleiding dit woord tot U te richten. tn hreede kringen wekt de gang van zaken op staatkundig gehied steeds ernstiger bezorgd heid. Het Ministerie-Hconiskeik, dat bij zijn op treden hel voornemen te kennen gaf. m ge matigden en verzoenenden zin te willen te gewen, zet thans de tradities van het Ministerie Kuyper voort, en keert zich al scherper tegen de vrijzinnige beginselen, welke sedert 1818 ons staatsloten behcerschon. Onder den invloed van mot den dag feller optredende elementen uit de itoomsche en Cal vinistische staatspartijen wordt een reactie in geleid legen de beginselen vnu vrijheid en recht, die aan onze staatsinstellingen ten grondslag liggen en Nederland ten zegen zijn geworden. Geloofsverschillen uoiden aangescherpt on door getrokken op elk gebied van het maatschappelijk leven; het gevoel van nationale saanihooiighoid gaat te loor. De geestelijke vrijheid van hot Nedcrlandsche volk wordt aangerand. Begunstiging van be paalde kerkelijke richtingen leidt tut onoy rechtheid en veinzerij. ,.0e hcdrijfsvriihcid wordt door eene bureau cratische wetgeving meer dan noodig aan ban den gelegd, de regeling van liet bedrijf in han den gegeven van den Minister met zijn staf. Bij den opbouw van sociale instellingen wordt niet gestreefd naar ontwikkeling van eigenwerk- za unheid van arbeiders en werkgevers, naar a insluiting bij het goede, dat uit do vrije maat schappij is opgekomen. Heil wordt gezocht in ovmltoven vermeerdering van ambtenaren en ambtenaarsinvloed, in met-nationale, uitersikost,- baie organisaties, die evenmin passen in ons staatsrecht als in de ontwikkeling onzer maat schappij. Aldus wordt tegenzin gewekt tegen alle pogingen om door doeltreffende maatregelen v«ui wetgeving en bestuur de maatschappelijk zwakken te striken De handelsvrijheid, waaronder landbouw cn nijverheid. seheepFaaii en handel bloeien als nooit te voren, wordt aan de avorechtschc so ciale plannen der Regeenng len offer gobrachl, een stelsel van bescherming is voorgedragen, dat, reeds afkeurenswaardig uit een oogpuni van belastingpolitiek. buitendien onze welvaart bedreigt en tol politiek bedcif zal voeren.. Het rechtmatig streven der vrouw naai' meer zelfstandigheid wordt belemmerd. Zelfs wil men door een algemeen wettelijk voorschrift de iioinv-ambtenares, die in het huwelijk treedt, straffen met ontzetting uit haar betrekking in ri;ksdjenst of hij liet onderwijs. Tot verbetering van het algemeen volksomler- w ijs, onmisbaar voor zedelijke cn stoffelijke lerlieffiiig, wordt niets gedaan; de meest drin gende maatregelen tot verhooging van het peil, zoowel van het openbaar als van het bijzonder onderwijs, blijven achterwege. Er is slechts be langstelling voor de eenzijdige boourdeeling van do bijzondere school ten koste van du openbare. Door opgedrongen kerstening dreigt nel Moe derland de inhindsche bevolking onzer Kolo niën van zich to vervreemden. Het drijven om gouvemementsscholen te doen plaats maken voor scholen der Christelijke sccten brengt den schoolstrijd ook naar Indie over. Ons koloniaal bezit wordt aan gevaar blootgesteld tengeiolgé van eene politiek, die lijnrecht ingaat tegen jarenlang beproefde beginselen van koloniaal beleid. Het gevaar, aan den bestaanden polilieken toestand verbonden, is te grooter, wijl de door machtsbegeerte bijeengehouden, schoon imioi- lijk verdeelde coalitie in dc Tweede Kamer aan allen, die zich tegen 'haar beleid verzetten, op tyrannieke wijze haren wil oplegt. Zelfs schroomde zij niet, het Reglement v.ui Orde der Kamer, tot dusver waai borg van de rechten der minderheden, aan hare stembuspoli tick dienstbaar te maken. De hoofdbesturen van de drie vrijzinnige par tijen zijn met elkander in overleg getreden, om te overwegen, wat in deze ernstige omstandig heden de taak is der vrijzinnigen. Zij oordeel den, dat het noodzakelijk is met behoud van eigen zelfstandigheid de handen ineen lo slaan, ten einde gezamenlijk de gevaren to kun nen afwenden, die liet land bedreigen. Die nood zakelijkheid klemt ie meer, daar de vrijzinnigen strijd te voeren hebben niet alleen tegen de rechterzijde, maar evenzeer tegen de sociaal democratie, die, zich stellende op het standpunt \nn den klassenstrijd, tot bereiking van een hersenschimmig einddoel, dc grondslagen van de hedeudaagsche maatschappij ondermijnt.. De samenwerking van de drie vrijzinnige par tijen zal berusten op den navolgenden grond slag: Algemeen kiesrecht voor mannen moet wor den Ingevoerd, zonder dat aan die hervorming als voorwaarde wordt verbonden het nemen van maatregelen lot verzwakking van den volks invloed, dien men door het algemeen kies- lecht. tot volle ontwikkeling- wil brengen. Ile gelegenheid moet worden geopend, aan de vrouw hef kiesrecht te verleenen, zonder dat daarbij eischen van maatschappelijke)! welstand mogen worden gesteld. De beletselen tegen ver kiesbaarheid der vrouw moeten worden wegge nomen. Evenredige vertegenwoordiging moet worden ingevoerd. De verhouding tusschen Kroon en Volk, zoo als die in onze Grondwet is geregeld, moet wor den bestendigd. Onverzwakt moet ook als waarborg voor dc deugdelijkheid van het gehcele volksonder wijs de openbare schooi worden gehandhaafd, wa.tr ieders godsdienstige gevoelens winden ge ëerbiedigd Herziening van he-t schoolwezen en ipihetenua van de opleiding en de positie der ouderwijzers, len einde het voiksondenvijs op honger peil Ie iuengen. is dringende eisch. Verandering in onze vi ijlumdelspolitiek moot walden afgewezen. In de behoeften, ontslaan door ouderdom, moet vooizieu woid'.n door uitkeringen uit de staats kas, onverschillig of de hehoeftigen al dan niet tot do loonarbeiders "belmoren. Verzekering van idtkeeringeii hoven hef minimum, dat aan be- hoefligcji word! verstrekt, dient van staatswege bevorderd en geldelijk gesteund (e woiden. Noodzakelijk is eene algenieene voorziening op het gehied van de geneeskundige en gel delijk'- hulp hij ziekte en invaliditeit van on- en minvermogenden. Uien oor zal een .wettelijke regeling van de 'ziekenfondsen en ziekenkassen en van den daarbij van staatswege te verleenen steun het uitgangspunt moeten zijn. Tot liet verkrijgen van de voor sociale her vormingen benoodigde middelen zal, voor zoo ver dm niet gevonden worden uit bijdragen van belanghebbenden en uil bestaande inkom sten van den Slaat, niet mogen worden terug gedeinsd voor verhooging van directe heffingen. Wij noodigen U uit, uwe goedkeuring te hech ten nnn liet voorstel van de hoofdbesturen der drie vrijzinnige partijen, om, op den grondslag van voorgaand stuk, bij de verkiezingen van 1913 samen te werken. V'L AARD IN GEN, 25 Oct. De Raad dezer gemeente zal Woensdag, 30 October a.s., 'des namiddags 2 uur vergaderen. VLAARDINGEN, 25 Oct. De begrooting van ontvangsten en uitgaven, betreffende de exploitatie van bet electriselüteitsbedrijf te Vlaardingen voor het jaar 1913 sluit in ontvangst en uitgaaf met f 11835.05, waar onder een saldo-verlies van f 5885.05. VLAARDINGEN, 25 Oct. Door B. en IV. is fiari A. Zijdenbus alhier en aan M. Büt- ner, te Amsterdam, vergunning verleend in deze gemeente Argentijnse!) vleiesch in te voeren, onder voorwaarde, dal liet vleesch eerst tor keuring moet worden aangebo den. VLAARDINGEN, 25 Oct. Do anti-rev. kiesvereeniging Nederland en Oranje" beeft in de gisterenavond ge houden vergadering besloten, aangaande de verkiezing .voor een lid der Prov. Staten, de Candida tuur der Roomsch-Kath. te steu nen. Wie de candidaat der R.-K. kiesverceni- cine zal zijn is nog. niet bekend. VLAARDINGEN, 25 Oct. Bij de te Rotter- terd-nm gehouden examens vrije- cn orde- oefeningen der gymnastiek is o.m. geslaagd de heer J. Brouwer, van hier. KETHEL, 25 Oct. Bij te Rotterdam gebon den examens vrije- en ordeoefeningen is o. m. geslaagd de heer 11. v. d. Loo, van hier. OVERSCH1E, 2-1 Oct. Gisteravond 11 uur zag dl-, van Schouwen twee builende kna pen, 11 cn 12 jaar oud, op den stoep voor zijn woning zitten. Na bon binnengelatep te hebben en warm drinken te hebben ver strekt werd de politie met het geval in kennis gesteld, die de knapen mode nam naar dc wacht. Daar zij doornat waren ge regend en bovendien een van hen in ben sloot had gelegen, werden de knapen van droge kleercn voorzien. Zij vertelden toen om 1 utu uit den Haag naai' Rottendaju te zijn gewandeld om de groote zeeschepen te bezichtigen, waarover hun meester in de klas zooveel verteld had. Hedenmorgen zijn zij naar bet hoofd-bureau van politie te 's-Gravonliage gebracht, waar de ouders hen zouden komen afhalen, De Raad van State zal op Woensdag 30 October a.s., des voormiddags te elf uur verslag uitbrengen inzake bet beroep, inge steld door den beer 11. Jansen, alhier, tegen do uitspraak van Ged, Staten dezer provincie, van 23 Juli 1912, waarbij goed keuring werd vrele-end aan het plan van uitbreiding voor bet Noordelijk demi dei- gemeente Schiedam. Wij ontvangen ter plaatsing het volgende beticht Wegens tweedracht onder de leden der N. C. G. O. V., afd. Schiedam, zal er bij genoegzame deelneming een afdeeling opgericht wo;den onder: Spreuken 2-1:11. Een 5-jarig zoontje van den schipper G. J. v. II., uit Har] in gen, die een emmer water zóu scheppen uit de Scbie, verloor zijn evenwicht en viel van het schip te Water. De schipper sprong het kind na en bracht hem weer behouden aan boord. De nieuwe Armenwet. Op uitnoodiging van het bestuur der Ver- eeniging voor Armenzorg en tegen Bedelarij alhier, heeft gisteravond de heer mi. L. Lielaert Peei-bolle, referendaris aan het Mi nisterie van Binnenlandscho Zaken, in „Musis Sacrum" over de nieuwe Armenwet gesproken. Een veertigtal personen, meest bestuursleden van onderscheidene instellin gen van weldadigheid hier ter stede, waren tegenwoordig. Do bijeenkomst werd geopend door den voorzitter, den heer J. Lechner, die de aanwezigen welkom heette en zijn spijt uit sprak, dat deze vergadering niet uitgeschre ven was kunnen worden door het Comité van armbesturen, hetwelk twee jaren ge leden, na een rede van den heer Snoeck Ilcnkemans, was opgericht, maar momen teel meer in naam dan in daad nog bestaat. De heei- Liet a e r t P e e r b o 11 e, wien vervolgens het woord werd verleend, ver klaarde zich bij de uiteenzetting der nieuwe wet te zullen bepalen tot de hoofdzaken, om daardoor des te meer het licht te doen vallen op hetgeen, waarom het hier vooral gaat. Spr. hoopte daardoor te zullen bei-ei- ken, dat in Schiedam meer samenwerking op het gebied van armenzorg zou komen voor het te laat is. In de eerste plaats maakte spr. erop attent, dat de nieuwe armenwet zich aan sluit hij de historie, dat zij do overheid alleen laai ingrijpen, waar kerkelijke of bur gerlijke vereenigingen en particulieren dit niet doen, d. w. z. dat de ondersteuning van overheidswege pas wordt verleend, wanneer dit niet geschiedt door anderen, op wie de plicht rust. Een zeer te loven verandering, welke de wet zal brongen, is, dat zij erop uit is, de armlastigen op te heffen, tot zelfstandigheid te brengen en niet, zooals onder de wet van 1854, eerst dan steun te verleenen, wanneer de hongerdood dreigt en niet meer te doen dan de menschen daarvoor te be waren. Voor het zoover komt, bijv. dat dc wcrkcloozo handwerksman ertoe zal moeten overgaan, om zijn gereedschap te verkoo- pon, zal steun moeten worden verleend om hem voor dieper zinken te behoeden. Alleen in gevallen, wanneer er van ophef fing geen sprake is, dan slechts mag er sprake zijn van bedeel ing om iemand in 't leven te houden. Deze beide voorwaarden worden aan liet burgerlijke armbestuur, gesteld, n.l. indien het wenscht tc steunen. In de derde plaats geeft de wet aan dc armbesturen den wenk, om zooveel moge lijk bedoeling door werkverschaffing te ver vangen. Do burgerlijke armbesturen zullen met bovenstaande rekening moeten houden en binnen een jaar haar reglementen in dien zin moeten wijzigen. De wet schrijft voorts oen behoorlijk on derzoek voor, dat aan de ondersteuning moet voorafgaan, en geeft waarborgen tegen deprimeerendo steunbedeeling door onder steuning voor een bepaalden termijn voor te schrijven. Er moet n.l. telkens na drie maanden worden nagegaan, of met het ver leenen van onderstand aan oen bepaald persoon zal worden voortgegaan. De dub bele' bedeeling wordt geduld, maar aan de burgerlijke armbesturen wordt de wenk ge geven om het daaruit voortvloeiende kwaad het uitlokkon van bedrog zooveel mogelijk tegen te gaan. De geneeskundige armenzorg zal voortaan komen onder toezicht van Gedeputeerde Stalen. Deze zullen de gemeenten tot voor ziening kunnen dwingen. Do organiseerendo strekking in de wet gaat hiervan uit, dat de burgerlijke over heid zich niet lieeft te bemoeien mei de kerkelijke armenzorg. Ze heeft or niets mee tc maken of deze wil steunen of niet. Dit heeft de nieuwe wet met de oude gemeen. Do nieuwe wil echter dc werkzaamheden der onderscheidene instellingen 'in één [goede baan leiden, met uitsluiting van dwang. Dit zal geschieden in het instituut van den Armenraad. Wat deze zal zijn, zal afhan gen van de plaatselijke toestanden, 't Mooie van de wet is juist, dat ze niet meer dan enkele hoofdlijnen voor 3e werkzaamheden van dit lichaam aangeeft cn enkele wenken. Aan do beslaande instellingen van wel dadigheid is absolute vrijheid inzake ckxc samenwerking (de vertegenwoordiging in den Armenraad) gelaten, maar de wetge ver Wcnscht beslist, dat er zal woiden samengewerkt. Het meest gewichtige van den Armen raad in do toekomst is volgons spr., dat inzake de armenzorg de burgerlijke arm besturen in de tweede plaats zullen ko men, de kerkelijke en particuliere instel lingen in de eerste plaats. Dc aandacht verdient voorts, dal do Ar menraad het instituut van deze instellin gen zelf is. Het zal zijn een volkomen autonoom lichaam, waarin de regeering niets te zeggen hooft. Zij zal alleen in bijzondere omstandigheden den Raad kun nen opheffen. Eenige der gewichtigste functies van don Armenraad zullen zijn: lo. als informatie bureau* 2o. als wegwijzer voor de armen. 3o. als centrum van hel onderzoek, dat aan de ondei-steuning voorat moet gaan (geen enkele instelling zal echter verplicht zijn daarvan gebruik te maken), 4o. als ad viseur, 5o, als regelaar der collectes, zoodat geen enkele instelling de andere in de wie len behoeft to rijden. Aldus zou bij de armenbcdeeling bedrog kunnen worden tegengegaan, het onderzoek worden verbeterd, vele kosten worden be spaard en ordening worden gebracht in de ondersteuning, dit alles in do eerste plaats in 't voordeel der armen zelf. Een verheugend feit achtte spr. het, dat het, in den laatslen tijd juist die lichamen zijn, welke zich aanvankelijk het moest te gen het idee van den Armenraad hebben verzet, n.l. dc kerkelijke armbesturen, dat juist deze thans blijken geven de groote roeping van de Armenraden te gevoelen door thans om de invoering ervan te vragen. Niemand hoeft dan ook bang te zijn, aan de uitwerking der nieuwe wet mee te wer ken. Juist wie voor zijn beginselen gevoelt, moet meewerken oml door zijn vertegen woordiging in den Armenraad deze in dc zijns inziens goede richting te sturen. Wanneer een lichaam meedoet aan een Armenraad, zal bet niet verplicht zijn daarbij zijn inlichtingen in te winnen. Dit geldt alleen voor het burgerlijk armbestuur. Alleen zal elk armbestuur verplicht zijn aan den Armenraad, of, indien deze er niet is, aan B. en W., op verzoek mee te doe len, tot welk bedrag iemand wordt onder steund. Van de aangeboden gelegenheid tot het stellen van vragen werd door verschillende aanwezigen gebruik gemaakt. Naar aanlei ding van dio vragen deed spr. o. a. nog de volgende mededeelingea Burgemeester en Wethouders maken in iedere gemeente een lijst op der instellingen van weldadigheid. Wie er niet op voor komt, is formeel geen instelling van welda digheid en mag niet meededen in dc z.g. armengelden. Spijskokerijen, voogdijraden enz. zou kpr. ook onder instellingen van weldadigheid rekenen, en evenzeer kinder voeding, hoewel men met begripsverwar ring dit ook wel schoolzorg wil noemen in plaats van armenzorg. De wet geeft geen recht op geneeskun dige armenzorg. Deze is een tak van het burgerlijk armbestuur, hetwelk er dus over beslist. Do secretaris van den Armenraad is een rijksambtenaar, naar _spr. zou willen zon der plaatselijkcn invloed benoemd. Geld verstrekken aan den Armenraad voor armenzorg achtte spr. niet gewenscht. 't Ligt niet in den geest der wet, die don Raad slechts gedacht heeft als een orga- nisoerend en advisecrond lichaam. Dooi zelf de bedeeling ter hand tc nemen zou hij bovendien in concurrentie treden met de instellingen, waaruit hij beslaat. Op de onderscheiden armbesturen rust do verplichting aan Burg. cn Wethouders of aan den Armenraad liet aantal bedeelden op te geven. Hoe komt men aan een Armenraad? Hij wordt door de Kroon ingesteld. Men kan om zoo'n instituut te verkrijgen een ver zoek aan de regeering, i. c. den minister van binnenlandsche zaken doen. Dan volgt een onderzoek, en daarop valt de beslissing. Alleen de z.g. bedeelende instellingen heb ben recht op vertegenwoordiging in den Armenraad, niet de gestichten van welda digheid. De afschuiving van armen door dc eene gemeente ,op- de andere is door de wet voorkomen. Gedeputeerde Staten kunnen in zoo'n kwestie een beslissing nemen en de onwillige gemeente dwingen. Voor verleende steun kan men de tot dien steun verplichten desnoods gerechtelijk dwingen tot terugbetaling der gemaakte kosten. Nadat dc voorzitter den spreker voor zijn heldere uiteenzetting .ook namens de aanwe zigen had dank gebracht, werd de bijeen komst gesloten. Uit den Gemeenteraad. III. S alari s-r ego 1 in. ge n. Dc heer Hout ml an, vraagt of de pun ten Vil en VIII der agenda regeling dor salarissen hij liet M. 0. en adres-IIing- man - kunnen samengevoegd worden, omdat die eigenlijk in elkaar grijpen. Om der heide punten komt voor de regeling van liet salaris van, den lieer Hingman. De Voorzitter merkt op dat'de bei de regelingen zelfstandig kunnen plaats hebben. De beer G os 1 inga meent, dat dc hoer IIoutma,n 'niet heelcmaal gelijk heeft. De heer Houtman c.a. hebben wel voorgesteld ;u-t. 2 b der Iccraarstraktemonten te laten vervallen, maar daarover kan afzonderlijk beslist worden. Dc heer Ilingman wil niet alleen een ge lijk bedrag als de andere leeraren berekend zien, maar vraagt ook andere wijzigingen. Met liet oog hierop zou spr. in overweging willen geven eerst punt VII te behandelen en daarbij liet adres van 'don beer Htng- inan aan do orde te stellen. Beide verordeningen zijn zeer wel uit elkaar te houden. Dc heer m r. v. 13 riet S,a,sse zou gaarne zien, dat punt VIII werd aangehou den. Dc heer Ilingtnan heeft allo raads leden bezocht om over zijn adres te spre ken en daarbij heeft deze eenige mede- doelingen gedaan, die nog niet gecontro leerd konden worden. Met het oog daarop, zou spr. er prijs op stellen dat dit adres nog niet heden in behandeling kwam. De lieer De Bruin zou nog weer wal anders willen. Hij zou willen dat eerst al genieene beschouwingen werden gehouden over alle voorstellen tot verhooging en daar na id e afzonderlijke punten in behandeling worden genomen. Do verhoogingen, be doeld bij punt VII der agenda, zou hij van de agenda willen afvoeren, en het geld dat daardoor vrijkomt, zou hij willen voegen bij de verliooging vnu de ondenvijzerssala- i-issen. Komt dus alleen punt VII aan de orde, dan kan spr. zich daartegen natuurlijk ver zetten, maar hij kan zijn gtandpunt dan niet volledig- motiveeren. De Voorzitter merkt op dat als do bespiegelingen niet te langdurig worden, hij daartegen geen bezwaar heeft. Hij stelt dus nu aan do orde liet houden van algemeene beschouwingen over de ver schillende voorstellen tot verhoogingvan salarissen bij de onderwijsinrichtingen, Spr. zal zelf als inleider bij deze voor stellen optreden en wil er daarbij op wij zen, voor wio 'dit mocht zjjn ontgaan, dat het geld daarvoor er nog niet is. Men zal uit do begrooting gezien hebben dat er ruim, f8000 is voor onvoorziene uitgaven. Die zijtr daarvoor niet noodig, maar als rille voorgestelde verhoogingen worden toegestaan, dan zal er df van (dal be drag niets meer over zijn, óf er zal een te kort zijn ontstaan. Als men 'dus begint te spreken over ver- hoogingen dan moet men niet vergelen dat liet geld nog op dc begrooting gevonden moet worden. B. en "Wl kunnen het geld daarvoor niet aangeven en dus zal dit moe ten gevonden u orden öf uit besnoeiing der uilgaven óf door bolasTingverhooging. In dien er dus royaler voorstellen, dan die van B. en W'.. komen, dan wcterT de voor stellers dal liet geld nog moot gevonden worden. B. en W. hebben rekening gebonden bij het samenstellen van hun voorstellen met den finanlieelen toestand der gemeente en met den stand der begroot ing. Zij willen de salarissen wel verhoogen, maar zijn daarbij beperkt. Als er geld voor beschikbaar was, zouden ze waarschijnlijk wel voorstellen gedaan hebben die meer verbooging zouden brengen, cn daarbij zou de Wethouder van Onderwijs zich allicht hebben aangesloten. Helaas is op de b.cgrooting, die met een bedrag Aran, £39,000, als saldo der vorige rekening, begon, geëindigd met een bedrag van f8000. Die f31.000 zijn dus vorscliwun- deji, opgegaan in de bcgrooting. Het is van belang dat men weet dat nu dat begincijfer geheel in de bcgrooting is opgelost. Als idat saldo een kleiner bedrag ware geweest, dan zouden B. cn W. gekomen zijn met een voorstel tot belaslingvcrhooging of tot het schrappen van posten die nu in de begrooting Voorkomen. Als men des wil komen, met voorstellen om de verhoogingen grooter te doen wor den, -dan is men er nu aan 'herinnerd dat de gelden daarvoor nog moeten worden gevon den. Spr, \-erzoekl dus thans, dat, als vor- hoogingon wonden goedgekeurd, daarbij te vens aan te wijzen, waaruit de gelden moe ten wonden verkregen. De lieer Houtman zegt, dat, toen hij met zijn medewoorsl oilers het voorstel maakte, om de snlarieering van de onder wijzers hooger te stellen, zij daarbij zich rekenschap hebben gegeven van den 0- nanc-ieclcn toestand der Gemeente Ifel. is zeker niet dc bedoeling geweest den toe stand moeilijker te maken dan hij is en terecht is door den Voorzitter gezegd, dat de voorstellen zijn gehouden aan zekere grenzen, mot liet oog op den toestand. De Raad is niet schuldig aan dien toe stand. Die is hoofdzakelijk ontstaan door den achteruitgang van de hoofdindustrio in deze gemeente en door dc lasten, die dooi de opArolgen'de regeeringen op de gemeenten zijn gelegd. Hoewel liet dus moeilijk kan zijn om niet voorsctllen tot \rerhoogingen mede te gaan, vertrouwen 'do voorstellers wel, dat do

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2