05"° laargang. Zaterdag 9 November 1912. No. 14067 Vierde Blad Vredelievende misverstanden. Een datum vol herin neringen, BINNENLAND. Kunst en Wetenschap. aesumgü Mmwk Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s,- met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en V,la ar dingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. - - Prijs per week: Voor Schiedam' en VJaardingon 10 cent. Afzon'derlyke nummers 2 cent. Ab'onnemehton worden dagelijks aangenomen. Advertentiön voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een aar aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiënl Van 16 regels fl0.92; iedere regel meer 15 Cjents. Reclames 30 cent per regel. Grooto letters naar de plaats die zij innemen.; A'dvortentiën bij abonnement op, voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen.; liï de nummers 'die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen,- worden zoogenaamde kleine advertentiön opgenomen tot den prijs van. '40 cents per adverteutiej bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Het komt ons voor, dat de opinio, als zou de invoering van den algfunmien we reldvrede nog slechts oen kweslie van en- Me jaren zijn, ook daardoor hij zoo velen ingang heeft gevonden, omdat men zich geen 'juist denkbeeld maakt van don sland der kwestie op het oogenblik. Men krijgt berichten over vcreldconfe» renties, als de Haagsche, die allerlei be sluiten en allerlei weasehen uitspieken, en 'dan gaat men als vanzelf denken, dal die 'wenschen en besluiten, dooi- zóó hoogo hoe ren uitgesproken, nu ook wel spoedig feilen zullen worden. Niels is minder waar. Er worden wel allerlei verdragen in elkaar gezet en men went de wereld aan do gedachte, dat die verdragen nu gemeen goed zijn geworden, doch het is absoluut niet juist. Integen deel. Terwijl men nu aandringt en vol komen terecht op liet houden van een nieuw „vredescongres" in Den Haag in 1915, moet men niet vergeten, dal heel veel staten thans, dat is dus eind 1912, nog al lijd niet geratificeerd hebben de verdragen, die op liet Haagsche vredescongres van 1907 zijn meeïigezet. Het is geein wonder, dat dit veelal uit het oog verloren wordt. Voor de congressen zeil' wordt voldoende re clame gemaakt, daarop wordt het volle licht der openbaarheid geworpen. Doch zoo'n ratificatie is voor het publiek niets dan een berichtje van drie regels, dat men nauwelijks begrijpt. En toch komt het op die ratificatie aan. Natuurlijk erkennen wij, dat eew geratifi ceerd internationaal verdrag ook lang geen zekerheid geeft, dat dit ook maar al te dikwijls „papier"- blijft. Doch een heclenval niet geratificeerd verdrag is nog minder dan niets. Ein nu is het wel opmerkelijk, dat zoovele slaton de verdragen van 1907 nog altijd niet geratificeerd hebben. Én veronderstellen kan men niet, dal die verdragen in het vergeetboek zijn geraakt. Want de 16de interparlementaire vredes conferentie heeft indertijd met nadruk om 'die ratificatie gevraagd. Het heeft niet veel geholpen. En zoo heeft dus cle 17de interparlc mentaire conferentie, clfa onlangs in Sep tember in Geneve bijeen is geweest, dit ver zoek nog cons nerhaald. Ziedaar een conferentie van parle mentsleden uit alle landen (op do laatste waren er 200 bijeen uit IS staten), van in vloedrijke personen dus, die aan hun vragen toch den noodigen nadruk kunnen geven, naar het Fransch van GEORGE DURUY door A. J. B. Ik leid u binnen in een hoogadellijk huis van een der aristocratische l'nrijselic wij Icon. üe brecclc ingang draagt een wapen schild in steen uitgehouwen. In het salon brandt achter de haardkap van fijn ijzer draad een lustig vuur van houtblokken en. blaUwe, kleine vlammetjes dwarrelen hier ca daar tusschon cle lange, gele vuurtongen als do vlammen van brandende punch. De duren zijn bedekt met zacht-blauwc stol len, in tvjne plooien gespannen en dooi den tijd verbleekt; deuren cn vensters zijn verborgen onder geel zijden gordijnen en l'ortiéresde eikenhouten vloer komt slechts bier en daar te voorschijn tusschon cle zachte tapijten, waarvan de bescheiden kleuren op liefelijke wijze met de muur- draperieën overeenstemmen. Twee liooge 'ampen verlichten het vertrek; de matglu- z«i hallons zijn bedekt met geplooide kap- ("P1, van roso-papior, die het licht tempe- ro|i en in het rustige, warme vertrek slechts een zacht schijnsel toelaten. De an- tielp meubels zijn overtrokken mot de sier lijke, heldere stoffen, blauw of rood ge streept en ,met bloemruikertjcs overzaaid, Waarvoor de tegenwoordige tijd den smaak ontleende aan de dagen van Bodewijk XVI. De kleine tafeltjes, die het salon ver- Sieren en waarvan do tengere pootjes ge- Plaats zijn in koperen schoentjes, de talrijke ttagères zijn bedekt mót voorwerpen van Allerlei aard, die in een bekoorlijke wan- on wier stom in dezen loeh blijft die van oen roepende in do woestijn. Dit feit moet nu toch tol nadenken stone men, moei nu toch loeren hoover wij nog it' zijn van verwezenlijking onzer -wenschen. Zei I's v deze beorc-n hebben op hun vraag naar de ratificatie van de llnngsehc verdra gen van 1907 en van de gewichtige Londen- sehe declaratie van 1909 geen'succes. En toch vragen zij niets dan datgene, waaitoe die conleienties der regccringon al beslo ten hebben. Trouwens da laaide interparlementaire conlhtwilie beeft ook in andere richting geleCnl boe verkeerd men doel van nirl te ondee-clieiden tussrhe» hel mol min of meer nadruk door de stalen opmaken van verdragen en uiten van w'en-chen en tusschon het aanvaarden van die verdra gen en wensdrom door die stalen als fei ten. Er \vas op de interparlementaire confe rentie sprake van den luchtoorlog en van de liepeikingen daarvan met het doel de oorlogvoering humaner Se maken, Opmoikehjk was hier at dadelijk de op positie van Fiansehe zijde. Zij kwant van niemand minder dan tien bekwamen se nator d'Esloumelles de Constant, een van de grootste lichten der vredesbeweging. Zij was elegant, handig, mooi maar het bleef een vrij sterke oppositie. En waar om die oppositie? Omdat hel bloed kruipt waar het niet gaan kan, omdat de heer Dc Constant Franschnian is, een burger uit het volk, dat in de lucht no. 1 is en dien voorrang natuurlijk ongaarne prijs geeft. Een nieuw bewijs dus voor onze stelling, dat het in cle eerste plaats de taak van de burgers van de kleine Staten van Noordwest Europa is om den wereldvrede te propageeren. NVant dezen, wier liefde en wier belang cle vrede is„ kunnen niet in zoo'n vafscho 'positie komen. „Doch dit lusschcn haakjes. De conferentie laat zich door baron de Constant niet over tuigen en komt tot dc conclusie, dal een regeling van den luchtoorlog noodig is. Zij uit met name den wensch, dat de eerstvol gende vredesconferentie eenstemmig de ver klaring van 1889 vernieuwt, welke het wer pen van explosieve sloffen uil luchtvaartui gen verbiedt. Nu zou ecu leek zeggen: „Haar moeten dan allo besluiten van vorige conferenties hernieu'wd worden? Eenmaal gezegd blijft toch gezegd 1" In deze geschiedenis is intusschc-n niets minder waar. Het is toch bekend, dal rnc-n iri 1907 do bedoelde verklaring uitdrukkelijk niet hoeft willen vernieuwen, dat mei name de grootste mogendheden zich daar tegen verzet hebben, gelijk zulk een witste- kende vi edesbewonderaar als baron d'Es- I om nel les de Constant zich op deze in terparlementaire conferentie daartegen heeft verzet. Het zou ons niet moeilijk vallen om nog meeidere bewijzen te geven van dc stel ling, dat voor een oppervlakkige!) beschou wer de overeenstemming tusschon de sta ten der Wereld over dc middelen om den vrede verzekerd te krijgen door het recht, veel jfrooter schijnt 'dan hij inderdaad is. Doch wij wijlen het hierbij laten. Heb ben wij in ons artikel, „de kans op oorlóg"1 bolongd, dat do^ Balkan-oorlog geen aan leiding behoeft le zijn om te twijfelen aan de mogelijkheid van liet bereiken van dit ideaal, de conclusie van dit artikel is, dal de beweging nog niel zóó ver is als velen wel meencn. Wat overigen-, niet tot ontmoediging mag leiden. Keulen en Aken zijn niet in één dag ge- bou'wd. Eu wat hier gebouwd moet worden is lioel wat grooler en moeilijker dan een paar willekeurige steden. orde zijn aangebracht: geëmailleerde bon bondoozen, bekers van Venetiaansch glas, juweelkistjes van gedreven zilver, kristallen flacons, gehuld in een netwerk van fili graan, oud-Chineeschc kopjes en schotel tjes, porseleinen poppetjes, in één woord de h onder (kluizend kostbare kleinigheden, waarvan de waarde slechts door do nutte loosheid wordt geëvenaard en die desniet temin haar eigenaardige bekoorlijkheid ge ven aan onze hcdendaagschc salons. Op do pendule van Sèvres-porselein ligt een herder in verliefde aanbidding geknield aan de voeten cencr herderin. Zij wendt ecu weinig hot hoofd ter zijde en weert, al glimlachend, met do eeno hand den te onstuimige)) minnaar af, terwijl de an dere over de wollige vacht van een lam hecnglijdt. Aan weerszijden van den spie gel hangt een reeks familieportretjes: man nen mei gebloemde vesten, geborduurde rokken en staar [pruikjes; vrouwen met hooge kapseis en zwarte „mouches", door bekwame "diigcion in de mondhoeken vast gehecht naa rt de karmijn road e lippen. Groo to ruikers sneeuwballen hangen over de randen van slanke kristallen vazen heen en op een hocüiaieltje slaat een bouquet anemonen, liefelijke bloemen van één dag, gisteren ontloken en heden reeds hel leven moede. Een geur van nmscus en hyacin then zweeft er rond in do zoele atmov phoer. Geen enkel gerucht dringt van bui ten door, noch het gedreun der omnibussen, noch het geratel der rijtuigen. Het is het uur, waarop avond aan avond de gravin Hcnninia hel bezoek afwacht van haar ouden vriend, baron Palamedes. Zo kennen elkander sinds meer dan vijf tig jaar. Hun huizen te Parijs en hun land goederen grenzen aan elkaar. Toen ze nog VItc Neder]. FMIologencongres. Den 2(ien en 27eu Maart, 1913, d. i. Woensdag en Donderdag na Paschen, zal te Groningen het zevende Nedcrlandsche Philologencongres worden gehouden. Het bestuur is aldus samengesteldProf. Dr. J. J. Salverda do Grave, voorzitter; Prof. IJ. Pli. Boissevain, onder-voorzitter; G. C'. C. Bcthe, 1c secretaris (Kraneweg 45, Groningen); C'. J. Sauvcur, 2e secreta ris: Dr. .1. Bergsnia, penningmeester; Mr. A. W. F. II. Siiugcr, voorzitter der com missie van ontvangst; Dr. IJ. II. Rogge, vertegenwoordiger van hot Genootschap van leeraren aan 'Nod. Gymnasia; Dr. P, Groe- neboom, Itector van het Stedelijk Gymna sium to Groningen; Dr. J. de Jong Tzn., Rector van het Willem-Lodewijk Gymna sium te .Groningen. Voorzit! er* der afdeelingen zijn: voorde klassieke Phüologie Piof. Dr. D. C. Hesse- ling; voor Germanistiek en Romanistiek Prof. Dr. J, AV. Muller; voor Geschiede nis en Aielinelogio Prof. Jhr. Dr. J. Six; voor Paedagogiek Prof. Dr. G. Heijmans. De deelneming aan het congres wordt opengesteld voor allen, die conigcn acado- mischen graad in de letteren hebben be haald of in hel bezit zijn van een akte M. O. in een der letterkundige vakken, in de geschiedenis of in do aardrijkskunde en voor studenten in de letteren; boven dien kunnen ook andere belangstellenden door voorzitter en secretaris worden toe gelaten. De contributie is voor ieder lid be paald Oji f3. kleine kinderen waren, hebben zo te za aien gespoeld. .Welken dag, welk uur be gonnen 'ze elkaar lief te hebben?.... 4 Dat weet niemand. Er is een soort van liefde, die ons toeschijnt, geen begin ge had te hebben; zulk een liefde heeft in den regel ook geen einde. Beide hadden er de kiem van rond gedragen in het diepst van hun hartdio kiem had zich langzamerhand ontwikkeld, zonder dat ze er zich rekenschap van hadden gegeven en zoo kwam het, dat de schoone bloem der liefde in hun harten was ontloken, terwijl noch de een noch de ander be greep, wat bel zegt, lief te hebben. En toen was de ruwe werkelijkheid van het leven (iisschenbeide gekomen. Hun beider familiën waren in onmin go- raakt. De ouders zagen elkaar niet lan ger, maar of deze scheiding twee onschuldi ge, jeugdige harten pijn zou doen, daar naar vroegen ze evenmin, als de wandelaar vraagt naar het leed der bloemen, die hij onder zijn voel vertrapt. Toon ze van el kaar gescheiden waren, toen dachten de jonge man en hot jonge meisje, die door een geheimzinnige hand waren vcreenigd, terug aan hel verleden, als aan iets onuit- wisehbaars, als aan een onbestemd geluk, waarnaar hun verlangen uitging. Ze dach ten er aan, zooals do vogel in de don kere 'kooi naar den zonnigen hemel uitziet, dien hij door de traliën heen gewaar wordt. Men bad ze uitgehuwd, onder voor wendsel van gelijkheid van fortuin, naam en rang -h e 111 aan een jong, behaag ziek meisje, dat hem ongelukkig had ge maakt; haar aan een edelman uit een oud geslacht, maar verslaafd aan het spel en aan den drank, die haar het leven ver bitterde. Dc behaagzieke vrouw cn de lichtzinnige man waren gestorven; gestor- De uitnoodigingen tot deelneming zullen in den loop van de maand November wor den verzonden. Daar het niet waarschijnlijk is, dat allen voor wie de deelneming openstaat, door een circulaire bereikt zullen worden, kun nen personen, die in de termen vallen en geen uitnóodiging tot deelneming inorliton ontvangen, zich opgeven bij den len se cretaris, zoo zij wenschen deel ie nemen aan het congres. Afschaffing van bijverdiensten bij de belastingadministratie. Krachtens een Kon. besluit van 22 Oc tober zijn met ingang van 1 dezer verval len verklaard alle bijzondere belnoningen aan ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, voor hei ver richten van bepaalde werkzaamheden toe gekend. Word! aan die ambtenaren opgedra gen in hun ambt diensten te verrichten ten behoeve van buiten de administratie slaande personen of lichamen, dan wordt do deswege betaalde vergoeding aan hel rijk verantwoord de zuivere opbrengst van do boeten en verbeurdverklaringen, voort vloeiende uil ovorlrednigon van dc wetten op de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, Voor het aanhouden en opbren gen van vreemde sluikers blijft echter de premie van X 5 gehandhaafd welk bedrag in bijzondere gevallen tot f 10 verhoogd kan worden. ,Wal de deurwaarders betreft, do laatste baten vervallen, welke zij nog uit de ver volging in zake directe belastingen genoten. Daartegenover wordt aan iederen deurwaar- dor voor zooveel noodig door den minister een vaste jaarlijksche som toegekend; a. als vergoeding voor de kosten van kantoor behoeften en voor schrijfloon, en h. als vergoeding voor reis- cn verblijfkosten. Int afwachting van nadere regeling van hun bezoldiging zal de minister van finan ciën de ambtenaren voorloopig een vaste toelage toekennen tot goedmaking van hei verlies aan inkomsten, dat uit dc toepas sing van dit besluit voortvloeit. Dit 7, fossiel en-bod", zooals Dr. Walcotl het noemt, ligt aan den voet van „Mount llobson", in de nabijheid van de thans in aanleg zijnde Grand Trunk Pacific-line, Ca nada's tweede transcontinentale spoorweg (van de Atlantische kust tot Prince ilupetl, i.in de kust van den Stillen Oceaan). Mount Robson is 13.700 voet boog', de foefelen werden op ongeveer 5000 voet boogie ge vonden. Di. Voleoll beweert, dal dit fossieleu- jod bijna omiilpultelijk is en dat hij daar exemplaren van een geheel nieuwe soort gevonden heeft, die de wetenschap belang rijk matei inn! zullen leveren. Een fossielenvondst in Britsch-Columbia. Dr. C. D. Walcotl, secretaris van het Smithsonian Instituut te Washington, keerde onlangs met 11. II, Blayden van een weten schappelijke reis, die zij in de rotsgeberg ten van Britsch-Columbia ondernomen had den, te Edmonton (Alberta) terug, vanwaar zij de terugreis naar Washington onderna men. Zooals Dr. Walcott meedeelt, zijn door hom volkomen dieren uit de Cambrischc formatie ontdekt, dieren, die volgens het oordeel van paieonlhologen meer dan 25 millioen jaren moeten oud zijn. ven eveneens de ouders, wier tweedracht voor ongeveer veertig jaar de idylle had verstoord dier bedeesde liefde, die ze el kaar nimmer hadden durven bekennen en daarna had het leven de gravin cn den baron weer te znmen gebracht als we duwe en weduwnaar. Niettegenstaande bijna do helft eoner eeuw was voorbijgegaan, scheen het bei den toe, alsof zo elkaar gisteren vaarwel gezegd hadden, want do tijd, die hun ha ren had verzilverd, was niet sterk genoeg geweest om' hun woclcrzijdsclio liefde h overwinnen. Zij vonden haar terug, even jong, even loeder als weleer, gelijk een bloem, sedert langen tijd lussrliun de bla den van een boek gelegd en die, als dooi een wonder, nl haar frischhcid zou heb ben 'bewaard. Van de eerste minuut af, bij den eer sten blik, namen zo weer bezit de een van den ander en deze beide wezens, die hot noodlot had gescheiden, waion voortaan aaneengeschakeld voor altijd. Avond aan" avond, na tafel, op hetzelfde uur, kwam hij baar bezoeken en verwachtte zij hem. Ze spraken over de kleine gebeur tenissen van den dag, over wat ze had den gedaan, gezien, gezegd of gedacht. Ze spraken over alles, nu eens over onver schiüige, dan weer over vertrouwde za kon, zooals dat pleegt le gebeuren, wan neer men hardop denkt in het bijzijn van iemand, wiens leven eigenlijk niet anders is dan een verlenging van het ouzo Zij raadpleegde licin over alles, over een hoek, dat ze wilde lezen, een brief, dien ze wilde schrijven, een klcodiflgsl.uk, dat zo wilde kiezen. Zoozeer stomden hun gedachten overeen, dat zc ternauwernood den mond behoefden open te doen, om elkaar te begrijpen, Een wille leeuwerik. De lieer Anton Sutherland meldt aan het „Rolt. Nbl.", dat hij drie weken geled- n een in Friesland gevangen spierwittere leeu werik ontving. Volgens hom komen witte Spreeuwen ook veel voor. Zonsverduistering en geestesstoornis, Hij de zonsverduistering van 17 Apnl 1.1. nam de Fiansehe art»., (lenige LVlit, inteiessiuilc |H'oeveii van den invloed van het natuurverschijnsel up krankzinnige |>a- tiënten uit bel Rarijsehe krankzinnig-mge- sliclit ('liareulon. De meest uoimnlen »u- der de verpleegden legden een gewone be langstelling aan den dag. \ndoieu hielden zich onverschillig. Verschillende palivnlen, die aan dementia praeeox leden, deden alsof zij er geen notitie van namen, terwijl men laler wel kon bemerken, dal zij nauw keurig hadden ojigelel, hetgeen overeen komt met den loop hunner ziekl". Ziune- loomi, dio le zeer mei hun eigen w.uni- deën en halliciinalies bezig waren, nemerk- ten natuurlijk niets van de verduistering. Melancholiekcn slolen de oogen, daar zij zich onwaardig voelden, getuigen le zijn van een dergelijk naluuisdiouwsjiel. Lij ders aan grootheids- en vervolgingswaan zin leidden ml het vet schijnsel bun god delijke zending al' of een nieuwe wijze om hen le vei volgen. Het is licht Le begrijpen, dal, waar in vroeger tijden de gezonden zells oinlei in vloed van het natuurverschijnsel kwamen, de reactie op do geest van 'krank/innigere nog veel sterker moet zijn. fLmtlö&üH Bediijf. LEEUWARDEN, 8 Nov. Boter. Fabrieksboter f 56 :i f56.50. Aan voer 12 derde en 32 zesde vaten, Notcering van de Commissie. Ie kwal. Fabrieksboler f 56. Notcering van de Commissie der Vereen, van Boter- en Kaashandelaren in Fries land. lo soort Fabrieksboler 155. Een enkele oogopslag was voldoende; zelfs bel stilzwijgen onderbrak niet de stomme gcdaclitcnwissoling hunner harten. Verwijl zij wollen klecderen breide voor arme kinderen, las hij de courant en bracht haar met een enkel wooul op de hooglo der feilen van den dag. Nu en dan speel den zc een partij trie-Lac, Even voor midder nacht zeiden ze elkaar vaarwel lot don volgenden dag en den volgenden dag be gonnen zo opnieuw, wat ze den vorigcu avond luidden gedaan. Do uren, steeds op dezelfde wijze doorgebracht, schenen hun niet eentonig toe, maar vol geluk, en, hoo gewond ze er ook aan waren, iederen dag op nieuw smaakte ze in elkanders bijzijn een onuitputtelijk genot. Een deur wordt geopend en gravin Jier- minia komt binnen. Is ze jong of oud? Er is niet één rimpel op haar voorhoofd, evenmin ais op haar wangen. Eenige zil verdraden zijn door de hand van den tijd door haar mooie, bruine haren lieengevlocli- len, en toen zc dat bemerkte, heeft zo den lijd een handje geholpen en haar kaji- sel gepoederd. Onder de kunslmalig witto lukken glimlacht haar vriendelijk gelaat 011 bloost als oen meiroos, waarop, hij toe val, een weinig sneeuw zou zijn gevallen. Ze is, zoonis altijd, in groot toilet, in hel wit, want dat is do lievelingskleur van hem, die zoo aanstonds zal komen. Zij ziet rond of alles wel in orde is; dc courant in het boekenrek, de tric-tracdoos open op het speeltafeltje,.,, en vooral ziel ze er naar, of men 01* wel om gedacht hoeft voor zijn leuningstoel hot bankje te plaatsen, waar op hij zijn eene been laat rusten, hij doel het nooit zonder zich tc verontsduiL digo.nl want do goede vriend heeft soms erg van de jicht tc lijden. Alles is, zooaU het behoort, Zij trekt oen van haar hands SCHIEDAMSCHl CDURAMT

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 13