65,ie Jaargang. Zaterdag 23 November 1912. No. 140T9 Wed. J. J. v. d. TEMPI, Derde Blad. Beth Chajim. Stakings-oorlog1 en -vrede. Deze courant verschijnt Hagel ijk s, met uitzondering van Zon- en Feestdagefc. Pms perkwartaal: Koor Schie'damenXlaardingenfU 1.25, franTo per post fl. 1.65. Prijs per week: Koor Schiedam en V.laardingén 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden 'dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een Sax aan het Bureau bezorgd zijn. L Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Aan de openbare school II te Schiedam (Hoofd de heer C. Ruiter) wordt gevraagd een Onderwijzeres met pk to vrije- en ordeoefeningan en nuttige handwerken. De jaanvangsjaarwedde van f 550, welke behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten, met ingang van 1 Januari 1913 door den Gemeenteraad is gebracht op 675 wordt yerlioogd voor de pk te nuttige landwerken met f 25, v.oor de akte vrije- en oxdooefeningeh met f 25, yoor de pk te hand- teekenen met f 50, voor de hoofdakte met f 200, en voor 2, 4, G, 8, 10, 13 en 16- jarigeft dienst met f 50 voor ieder tijdvak en voor het bezit der hoofdakte bovendien na 19 en 22-jarigen dienst bij liet lager onderwijs mede met f 50 voor ieder tijd- ypk. Dienstjaren, ook tijdelijke, elders door- gebrpcM tallen mede voor de berekening van het salaris. Sollieitatiën in te zenden aan het adres van den Burgemeester van Schiedam vóór 1 December u.s. De sollicitanten worden verzocht, in hun adres te willen opgeven, aan welke school of scholen zij voorheen zijn werkzaam ge weest. De Commissie van Gemeentewerkon te Schiedam is voornemens op Maandag 9 December a.s. des voormiddags ten 11 uur, op het Bureau van Gemecntewer- kéh aan de Korte Haven aldaar, aan to besteden de levering van: Ijzerwaren, gereedschappen, borstels, doe ken, fjdroglstartlkelen en verdere mate rialen. ten behoeve van den dienst der gemeen tewerken, gedurende liet jaar 1913. Het bestek ligt ter inzage op het Bu reau yan Gemeentewerkon en is aldaar tegen betaling van 25 cents ver- krjjgbaar. De gezegelde inschrijvingsblijetten moe ten in een gesloten enveloppe, waarop een aanduiding, dat zij een inschrijvingsbiljct bevat, vrachtvrij worden ingeleverd in de (Geautoriseerde vertaling naar INGEBORG MARIA SIECK.) Waar gaan wij heen? De nauwe steeg, die wij ingeslagen zijn, loopt toch dood Dwars over de straat staat een gebouw en verspert haar verderen, krommen loop. Zullen vrij omkeoren? Neen, laat ons eerst eens verder kijken. Wij bevinden ons midden in de oude Praag- sehe Jodenbuurt, met haar donkere, smalle straatjes, een waar doolhof, on hebben zoo- even de oudste synagoge bezocht. Toon ^jn wij op dit steegje uitgekomen en staan nu voor het huis, dat don verderen weg versport, ten er wel niet als iets bij zonders uitziet, maar waar wij toch binnen willen gaan. Een oogenblik daarna zijd wij in het huis, en worden 'door een kleine voorkamer been haar een allerbanaalste glazen dem gebracht. Maar d,an begint de droom, de sage. Want door die glazen deur komen wij on verwachts op vochtiger», zachten grand, fce- ffljdden van geurige, dohkbro koelte, en tnsch, jeugdig groen eten enkel, vroofLijk vogelgeluid en een aanhoudend, zacht sui zen. Hier ligt 'n verwaarloosde, idichtbegroeide bbn, verborgen, als ware 't teen, geheim !neri begrijpt zelf niet hoé tusschen mu- ten en rijen huizen, overschaduwd door dicht, ineengestrengeld groen van takken, 'bit do gansclie hof eruit ziet als Ware hel 00 enkele, groote, dichte loofhut. En het zijn vlierboomen, die hem over schaduwen met groote, bit ter-zoet geu rende, bijna zwarte bladeren. Vooraan, langs do smallo paden is do Uln lichter van kleur, door hoog, welig gras, dat wild is ogeschoten, maar roerloos op het Bureau van Gemeentewerken aan wezige gesloten bus, vóór des voormiddags 10 uur van den dag van aanbesteding. Érijg der Advertentiën! Kan 16 regels f 10.92; iedere regel meer 16 cents. Reclames 30 cent per regel, Groote letters naar de plaats die zij innemen, Advertentiën bij abonnement op voordeeligo voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen.' In Öe nummers flie Dinsdag-,- Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, wenden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 3D cents per'advextentiej bg vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen Intercommunale Telefoon No. 103. Een natuurlijk gevolg van do moderne me thodes in de politiek, is, dat het kiezers volk en bijgevolg de politiek zich altijd op enkele hoofdpunten vryi het oogenblik concentreert en dat zoo heel belangrijke zaken soms tijdelijk geheel uit hot oog ver loren worden. Op sociaal gebied is zoo alle aandacht tegcnwooixlig geconcentreerd op de verzekcrings'wetten, terwijl de be langrijke vraag hoe slakingen en uitsluitin gen met al haar nadeelige gevolgen vooi- komen kunnen worden bijna, niet bespro ken wordt. Nu is hot wel waar, dat deze vraag buitengewoon lastig is en dat speciaal voor Nederland een bezwaar is, dat in bet bui tenland een oplossing zonder meer nog ner gens gevonden is, Doch is het nu werkelijk eer» Wet van Meden en Perzen, dat wij geen maatregelen invoeren als niet in verschei den landen de proefhoudendiheid daarvan gebleken is? En al is het een lastige vraag, dan slaat daartegenover, dat een oplossing buitengewoon veel goed zou doen. Vooral dit laatste verlieze men niet uit het oog 1 In stakingen wordt heel wat geld verloren en daar staan elementen tegenover elkaar, die eigenlijk in den harden strijd tegen het buitenland schouder aan schouder behoorden te slaan. En b'ij een staking lij den vele vrouwen en kinderen mee, wat toch al evenzeer diep bedroevend is. Doch het allervoornaamste gevolg van een re geling van den arbeidsstrijd door arbitrage in plaats van door stakingsoorlog zou wel dit zijn, dat weer het recht triomfeerde, waar tegenwoordig in veel gevallen geweld zij het dan in de meeste gevallen niet direct vuurw apen geweld domineert. Do oorlog tusschen Werkgever en werk nemer heeft een volmaakt gelijksoortige de- moraliseerendo uitwerking als de interna tionale oorlog, omdat hij de gedachte aan recht en billijkheid vervaagt en leidt tot opvattingen, die vaak door het doel de middelen meenen te kunnen heiligen. Die ongunstige resultaten vindt men zoo wel in de verhouding tusschen stakers en werkwilligen, als in do opvattingen over writ in den strijd geoorloofd is en vat niet. En over het geheel moeten stakingen en uit staat als iVier óp don bodem dor zee. Tusschen het gras wuiven de groote scher men van dolle kervel, ragfijn als kant. En het donkere looverdak buigt zich over al onder liet gewicht van zware, schitterend- witto vlierblocsems, die eruit zien a,ls een vergroot spiegelbeeld van de bloesemscher- men beneden in het gras. Hier zou men graag een poos ronddwa len, alleen mot zijn gedachten, zo laten komen en gaair, gelijk ze wilden of kalme spelletjes spelen, uit den tij'd, toon wij kind waren. Maar het is hier geen tuin om in te spe len. Overal langs dc smallo, zwarte paden, tusschen gras en bloemen, onder dc vele knoestige, verwrongen stammen der vlier boomen liggen steenen en nog eens stee- nen, in rijen of door elkaar, honderd dui zendvoudig. Sommige klein, laag, tot puin verbrok keld, andere boog, rank, statig en zelfbe wust. De meeste dichtbeschreven met won derlijke, half uitgeVischto teekens en let ters als waren het bladen uit een oud, eerwaardig boek, die men had uit gerukt en over den tuin verspreid, en die daar nu lagen en wtichtten, tot een hand ze Weer zou verzamelen. Wij zijn in Belh-Chajim, het oude, jood- sche kerkhof. Er is geen enkele nieuWc steen, bij. Do laatste doode, die hier rust, werd bin nengedragen op een "dag in Mei van liet jaar des Hoeren 1787. Maar Wanneer hier do eerste steen word opgericht, dat weet niemand meer. Dat is lang, heel lang ge leden I Zij moesten immers dadelijk oen tuin hebben, om hun dooden te begraven, do omzwervende, verdreven Joden, die zich kwamen vestigen, aan do oevers va,n do Moldau, opdat do d o o cL e n tenminste dien vrede deelachtig zouden worden, dien do levenden nooit gekend hadden. En do sago Wil, dat zij reeds hierheen kwa men, toen hun tempel in vlamtoen opge- sluitingen, die met voldoende hardnekkig heid Worden doorgezet, tot ongeregeldheden leiden met al de treurige gevolgen, daaraan verbonden. liet is moeilijk allo kwaad, dal door don bcdrijfsoorlog gesticht wordt, zich in cijfers voor den geest te halen. Alen kan de ge wonden en de dooden in den regel gelukkig niet tellen. Doch wèl is het heel duidelijk, dat er goederen voor do gemeenschap ver loren gaan, dat vele individuen moeten gebrek lijden, dat zaken te gronde gaan. En dan is er het groote nadeel, dat de staking (wij noemen niet voortdurend de uitsluiting apart, maar bedoelen die even zeer als de staking) een schok brengt in onze rechtsovertuiging. Immers over het geheel zijn wij over tuigd, dat alle dwang tegenover een mede burger, allo bedreiging, alle boycott uit den booze is. Als men eens iemand hinderlijk ging volgen, hem bcypotte of zjjn gezin ging plagen of bedreigen om hem geld af te persen, tot een anderen godsdienst over tc halen, tot een andere politieke „overtui ging" te brengen, zouden de plegers van zulke daden door iedereen worden veracht on als misdadigers tegen het genreene recht worden beschouwd. Doch zoodra niet wordt het doel om hem over te halen mee te staken of a] die onbehoorlijke daden wor den ineens door velen goedgekeurd. Nu wordt hier tegenover dan door kracht- mc-nschen verlangd, dat de staat tegen zulke handelingen optrede en die wete te ver hinderen on tc wraken. Doch die eisclr is in veel opzichten niet geheel redelijk. In do eerste plaats niet qnidat de zoogenaamde bescherming van werkwilligen in 99 van do 100 gevallen een parodie is en moet zijn. Welk een enorme politiemacht zou er noodig zijn om in een stad van eenige bcleekenis zeggen wij maar 300 werkwilligen, werkelijk af doende tegen direct geweld 1e beschermen. Ook de strafrechter kan hier maar weinig men deirkc aan de pogingen om het hinderlijk volgen onmogelijk te maken. Lange Kerkstraat 3, Scïiieöains Cliocolaad-adres, Haal in de L. Kerkstraat 3 de prima Sport 71/2 Ct.-rcep der firma A.DRIE/SSEN. Voor 50 omslagen een pracht-Atlas cadeau in lederen band. Voor winkeliers verkrijgbaar. gaan on hun stad verwoest was door de Romeinen. Maar uit die tijden zijn geen leesbare opschriften meer over. Ja, heeft de sago gelijk, dan zijn al die oudste stóenen ver dwenen, verniotigd, mi don grond vergaan. E11 daar liggen er ook nog wel, wamt om ruimte te krijgen, heeft men het eeno graf boven het andere moeten graven. Zóóveel weet men wel, dat het eerwaar dige bock, welks bladen hier rondom ver- stiooid liggen, op zijn minst 7800 jaar- oud is En gewichtige, verstandige, goede woorden zouden wij kunnen lezen, be halve al die namen, welke ons zoo oud testamentisch in de ooren klinken, wan neer wij slechts de krachtige, vierkante schriftieokons dier oude Hebreeërs ver mochten te ontcijferen. Ook zinnebeelden zijn ia die stecnem uitgehouwen. Die twee zegenende handen op het gindsehe, hooge jjedenkteckcn wil len zeggen, dat wie hier rust, was van Aitions geslacht. Die kan met sleutel duidt den Leviet aan, den tempeldienaar van onds; en die slanke vrouwegestalte met een roos in de hand, zegt ons, dat hier do laatste rustplaats is van een bruid. 1 Wij dringen dieper door onder het don kere groene vlechtwerk der vlier-takken. Overal op do zWarte aarde op de hoe kige stecnen, op eiken grashalm, hebben de bloesems een regen van kleine, dwarrelen de, witte sterretjes gestrooid. ïtet heele pad ligt er vol van, en liclit als een kleine Melkweg vriendelijk op uit de donkere schaduwen. Beth Chajim heet deze plaats. „Huis des Levens", „Huis dor Levenden", hebben zjj hun doodenakker gcheetcn. En ihen jge- voclt, hoe bemind zij waren, die allen, die ter ruste zijn gebracht. 1 Hier zou men sprookjes kunnen ver tellen, oeroud on geheimzinnig het is, alsof zij opschieten uit do zwarte aarde, evenals het lange, wilde gras. jEn gesteld, het ware nu nog mogelijk tegen direct geweld bescherming te ver- leenen, waar blijven wij dan met het in directe geweld, de bedreigingen, de wraak tegen familieleden on kinderen, de mishan delingen-achteraf Doch de bedoelde eisclr is ook tot ze kere hoogte onredelijk tegenover de stakers zelf. Ook op dit punt zij men eerlijk en orkenne men, dat een model-staking, waar in men werkelijk niets zoir doen dan wat zoo velen thans voorgeven te doen over reden in de meeste gevallen op niets zou uitloopen. Zal de mogelijkheid om te winner» bestaan, dan moet een meerder heid en soms zelfs een minderheid do anderen kunnen meekrijgen. En zoolang er- geen wettige middelen bestaan om de an deren mee te krijgen of het conflict op andere wijze uit do wereld te helpen, zoo lang zal men de onwettige middelen van dwang, bedreiging, mishandeling, boycott toepassen, vreezen wij. Min of meer oogluikend schijnt de over heid dat alles wel Ie moeten toelaten, wil zij niet het recht van staking tot een zin ledig iets maken. En dat nu schijnt ons een enorm kwaad. Waar de staat heeft te zor gen, dat niemand om zijn leven, om zijn eer, om zijn eigendom een haar gekrenkt worxlt, daar is het absurd, dat hij eensklaps ophoudt aldus te zorgen, wanneer er van werkstaking sprake is en dim alle verwer pelijke middelen oogluikend toelaat, die in alle andere gevallen volgens de algemccne rechtsovertuiging uit den booze zijn. Dat dit verwarring onder de tnenschcn moet brengen cn tot verslapping van oen gezond rechtsbewustzijn moet leiden, ligl voor de hand. Het is niet mogelijk, dal men op den duur zich duidelijk ervan re kenschap blijft geven, dat al die verwerpe lijke middelen alléén in dat ééne geval straffeloos k urm en worden toegepast. En zoo zien wij dan ook, dat b.v. de boycott ook op politiek terrein te Berlijn moet het zelfs héél erg zijn haar intrede doet. Dat is uiterst bedenkelijk en dus is het hoog tijd, dat er- iets gedaan wordt om aan dezen zoo ongezonden toestand een einde te maken. Hoe nu arbeidsconflicten zoo te regelen, dat zij de geschetste nadeelen van stakingen en uitsluitingen niet hebben zonder dat men met het kind het hadwater, met den sta- kingsstrijd ook het stakingsrecht over boord gooit? Do meeste hebben betrekking op be kende namen uit den tuin. Alaar er wor den er ook verteld van hen, wier naam niet meer gelezen wordt, wier steen is verloren gegaan. En zulk een zal ik probeeren u na to vertellen, terwijl wij de paden op een neer loopen, waar het geluid onzer voetstappen wordt gedempt door den weeken grond en waar het onafgebroken zoo wonder lijk suist boven onze hoofden. Hier op het oude, joodsche kerkhof, slapen do dooden hun langen slaap rus tig en ongestoord. Nooit hoort men van geestverschijningen iin |den nacht, van spookgestalten, die oprijzen en over de graven wandelen. Het is hier te midder nacht even stil en vreedzaam als over dag. I Slechts van één enkele dezer duizen den dooden Wordt verteld1, dat hij geen rust heeft kunnen vinden in het graf. En van dien oenen zal ik u vertel Ion. Meer dan honderd j<w geleden was or een voorganger van de synagoge in het Praagsche Ghetto; deze was weduwnaar, en had een zoon, Isaüc geheeten, Het was een verstandig, peinzend kind, e.n van zijn vroegste jeugd af aan wist hij, dat bij zijn leven wilde wijden aan het onderzoeken van do wet en do godgeleerdheid-. Het was zijns vaders harte wens ch, dat hij een maal mocht w-orden als een dier groote rabbijnen, beroemde talmudkenners, zoo als de Praagsche gemeente er bezeten bad maar liij wachtte zich wel, hierover met den knaap te spreken, opdat hij geen, lioog- moedigo denkbeelden krijgen zou. Voor- loopig moest hijij eerder zijn leeslust wat tegengaan, want zelfs in zijn. vrije uren zat Isaüc over z'ijti boeken gebogen mot zijn geest ver Weg van liet gewone leven. Dwong zijn vader hem, wat rust te ne men, dan toefde hij gaarne in Beth Chajim, De vraag is bij uitstek moeilijk en ner gens beeft men daarop nog een voldoend antwoord gevonden. Het verst is men ilaaimee intusschen in Australië, Eu al zijn de toestanden ginds in dat nieuwe land in heel veel opzichten niet te vergelijken met den toestand in oude landen als hel onze, toch blijven de proe ven daai zeer interessant, en verbaast bet. ons haast dagelijks, dat men deze pogingen om zulk een diep-ingrijpend probleem op te lossen; niet met grooter aandacht volgt en zich dam van niet scherper beeld tracht te vormen. Lag Antralië op clo Maan, men zou niet neiclarhtiger berichten over die tocli zoo uiterst interessante pogingen kunnen krijgen dan thans, nu er toch niets dan een aarde tusschen onze tegenvoeters en ons zelf inïifL In de eerste plaats schijnt men ginds over het algemeen tc hebben ingezien, dat men er zonde» eenigen dwang niet komt. Alleen maar do gelegenheid openzetten om een scheidsrechterlijke uitspraak in te voe ren, schijnt niet voldoende. Aten moet tol arbitrage kunnen duingen en men moet aan de uitspraak van den scheidsrechter dwin gend gezag kunnen toekennen. Daarbij slaan twee dingen op den voor grond: het handhaven van den loonstan- danrd op een redelijke on behooilijke hoogte en het voorkomen van economische stoor nis, die hel gevolg van arneidsconfliclen is. Om de verwoestingen op hel gebied van hot rechtsbewustzijn en om de dooi* do in dividuen te lijden schade, die niet van economische»! aard is, bekommert men zich dus niet in die mate. Aten wil in plaats van ooilog diplomatieke onderhandelingen. En 011» die te kunnen voeren, heeft men in veel gevallen tegen over do patroons de vnlcvereeuiging willen stellen. Dc arbeider op zich zelf if niet krachtig genoeg om met hc-ni bindende over eenkomsten te sluiten en om beslissingen te geven, waaraan men hem gebonden kan achten. Yeisehciden Staten van Austmlié geven den leden van vakvereenigmgen clan ook allerlei voorrechten in deze materie en dwingen den werkman bijna om lid tc wor den. Doch zij cischen dan ook van de vak- vereeriiging, .dal zij naar vaste 1 egels goed bestuurd wordt on een bepaald omschre ven werkkring heeft. Doch er zijn hier uitzonderingen. Geen uitzonderingen zijn ei intusschen op hel vasteland van Australië "tegen de bepaling, dat werkstaking of uitsluiting ongeoorloofd het oude, begioeide kerkhof, dat vlak ach ter zijn huis lag, en waar men door een laag poortje kon komen. Daar trof hij dan Esther aan, het jongste kind van Rabbi Efraim Horowitz een opgeschoten meisje met zachte, zwarte oogon, dio peinzend 011 toch vroolijk ko ken, als hoorden zij altijd naar iets moois cn verstandigs. Zij hield van don groenen doodenakker met. zijn donkere vlierboomen cn talloozc stecnen, welker opschriften zooveel te denken gaven. Haar rader had haar verscheidene daarvan uitgelegd, 011 sommige kende zij heclevnaal van buiten deze bladzijden uil do geschiedenis van haar olk. Als Isaiio dan in don tuin kwam, lie pen zij samen door dc paden. Esther vertelde verhalen over de dooden, die daar sliepen onder het lange, stille gras. Esther verborg zooveel achter lwnr zwarte oogen, omdat zij, van dat zij klein was at aan, naar heel andere dingen lmd geluisterd dan andere kinderen. Soms gingen de tweo jonge mcnschen ook zwijgend naast elkaar voort, jll.un tuin was zoo ernstig, dat het iemand niet in de gedachte zou, komen, er te lachen of zelfs veel te pra ten. Dn willekeurig meenden, zij, dat het looverdak er zoo donker was, omdat do doffo Lonen van ,,Kadisoh"- er zoo vaal: opstegen, en dat de grond zijn vochtigheid hieraan to danken had, dat er zooveel geschreid was. En eens wees Esther met den vinger omhoog naar de sombere, verwrongen vliertakken en zcide: „Het, moeten zulke hoornen geweest zijn, waarin zij hun harpen gehangen hebben. Geloof je ook niet?"' 1 Maar tegen den avond kwam er pen oogenblik, waarop do donkere tuin als scheen te glimlachen, Licht was liet, licht onder allo hoornen., Want dam zond do zon haar vlammende stralen schuin langs do stammen, en. liet scheen wel, alsof er talloozc gouden lampen werden aaingestih SCHIEDAMSCHE COURANT. m

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 9