N bectënlandT on vei vangen won! I door een heffing van 50 opcenten op liet bedrag der invoerrech ten van buitonlondsehen brandewijn' en an dere alcoholhoudende dranken. F r a n k r ij k. liet heet, dat de ex-president van Venezii- ola, Cipviando Gastro, thans te Parijs ver toeft onder een aangenomen naam, en dal hij opnieuw bezig is met de voorbereiding ran een coup d'état. Spanje. Do minister van financiën heeft bij de Kamer een ontwerp ingediend betreffende do te. nemen maatregelen, welke ten doel hebben de stabiliteit en vervolgens den la gen stand van den Inntanlandschen wis selkoers te verzekeren, teneinde op die wijze den weg te banen tol de invoering van den gouden standaard. Rusland. Het bericht wordt bevestigd, dat een dezer dagen een keizerlijke ockase zal ver schijnen, waarbij den grootvorst .Michael Alexamlrowitsj, de eenige broeder van den tsaar, alle zijn militaire waardigheden worden afgenomen, evenals het commando over het elite-regiment dei' garde te paard. De grootvorst, die hvee jaren geleden zijn verbintenis met Frau von M'rubcl floor een priester liet zegniou, en toen ter be straffing naar Tsjernigow werd gelzonden, bad de vergiffenis van den tsaar gekregen, toen bij beloof de aan de verbintenis een eindo te maken. Hij werd tot commandant van het garderegimont. benoemd, doch hield zijn woord niet. Hij reisde met Frau von jYrubel naar Italië en liet zich daar in dep echt verbinden. Hij schreef den tsaar een nitvoerigen brief, doch kreeg uit Tsar- koje Solo de mededeeling terug, dat het huwelijk niet geldig was, daar liet tegen het uitdrukkelijk verlangen van den keizer was gesloten. Als hij zich niet onmiddellijk naar den wil van den. keizer schikte, zou den hem alle zirn militaire waardigheden afgenomen worden en zou hij uit het land gewezen worden. Dit, antwoord heeft het lot van den groot vorst bezegeld. Deze beslissing werd. ook op wensch van zijn eigen moeder genomen. Jlij deelt hetzelfde lot van den grootvorst Paul, toen deze 6 jaar geleden de schoone barones Cistohlkors huwde en uitgewezen Werd. Eigenaardig is het, dat grootvoret Paul commandeur van hetzelfde garde regiment is gdwee&l, welks dief do kei zerin-moeder is. Grootvorst Paul is echter intusschen weer in volle genade aan het keizerlijke hof opgenomen. Ridderorde. Bij Kon. besluit van 4 dezer is G. van do Pol, hoofd der school met den Bijbel te BarneveM, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Rechterlijke macht. Bij koninklijk besluit is |m. F. Tl. de Boer. kantonrechter te Zuid horn, op zijn vei- zoek, eervol ontheven van de waarneming van de werkzaamheden van kantonrechter te Onderdendam, hem opgedragen bij ko ninklijk besluit van 11 Januari 1911. V Is ingetrokken bet koninklijk besluit 'van 11 Januari 1911, voor zoover daarbij sub 1 is bepaald, dat de vacature van kanton rechter te Onderdendam, ontstaan dopr de Benoeming van m.r. N. Bleeker Cz., tol andere functiën, niet zal Worden ven-vul<1. („Slct") Herhalingsoefeningen der infanterie in 1Ö18» Naar wordt gemeld zullen de lichtingen 1906, 1907 en 19QS der infanterie in 1913 onder de wapenen moeten komen, en wel: Lichting 1906: le, 5e, 7e, 8e, 9e en 11e regiment infanterie, van 1929 Augustus; Reg. gren. en jagers, 2e, 3e, 4e en 6è re giment infanterie van 919 Augustus, en 10e regiment infanterie van 17--27 Sep tember. Lichting 1907 en 1908: Reg. gren. cm jagers, 2e, 3e, 4e, 6e en 10e regimen! infanterie van 530 Augustus; le, 5e, 7e. 8e, 9e, en lie reg. infant, van 827 September. Wettelijk geregeldo winkelsluiting. Door 13. en MA van Gouda is advies uil- gebracht op eenige adressen houdende ver zoek om de winkelsluiting wettelijk te re gelen. B. en MA zeggen daarin: MTij hebben gemeend u niet te moeten aanraden aan den wen-rnh. van adressan ten gevolg te geven. Een wettelijke winkelsluiting moge voor sommige gemeenten op haar plaats zijn, voor een gemeente als Gouda, achten wij het, ook in verband met hel groote scheep vaartverkeer met omliggende plaatsen, niet gerechtvaardigd tot een zoodanige inbreuk op' de peisoonlijke vrijheid als deze maat regel met zich brengt, over le gaan. Wij merken bovendien op, dat' adressanten niet sproken uit naam van. alle neringdoenden in deze gemeente. Wij hebben derhalve de eer u voor te stellen op de adressen afwijzend te be schikken," („Dghi. v. Gouda".) van het eeuwfeest van Neerhuuls onafhan kelijkheid, te 's-G rave nil age, werkt ijverig voort aan de voot bereiding van de. feestc lijkkleden. Dezer dagen zijn aan de huizen der ingezetenon de inschrijvingshiljelten be- zoigd, waardoor 'I comité de noodige finan- cieele kracht hoopt to zullen verkrijgen om inderdaad op luisterrijke wijze het gedenk feest le vieren, ifet comité verzoekt drin gend alle ingezetenen, de laak van het comité te vergemakkelijken door nog niet afgehaalde biljetten jen spoedigste ingevuld te doen toekomen aan den algemeenen pen ningmeester, den heer E. Edersh'oim Bzn. Thans is ook de Sub-commissio uit 't hoofdcomité, die de zorg voor de voorbe reiding van den ULslorischeii optocht op zich heeft genomen, zoover mot baar ar beid gevorderd, dat de leekëningen, voor dien optocht vei vaat digcl, door den kunst schilder A. M* I/uyt, en voor den daaraan verbonden allegorischen optocht, vervaar digd door den kunstschilder Jan Franken, zullen worden tentoongesteld in de kunst- zalen van „Pulchri Studio" en wel'voor genoodigden op Mroensdag tl December, van 2—5 en op Donderdag 12 December van 10—5 uur; voor het publiek (tegen den geringen toegangsprijs van 10 cents, ter goedmaking van een deel der kosten) van Vrijdag 13 tot en met Vrijdag 20 Decem ber 1912, van 105 uur. Mochten besturen van vereenigingen of corporatiën deze tcekeningen wen when te bezichtigen, dan zal liet comité hun daar toe gaarne gratis de gelegenheid geven, mits zij daartoe schriftelijk een aanvraag richten, tot den algemeenen secretaris van het comité, den beer L. P. van der Jfeyden, Het Schilderkundig-Genootschap „Pulchri Studio", dat z.ijn zalen kosteloos ter be schikking beeft gesteld voor cloze tentoon stelling, heeft aanspraak op een woord van waardeering voor dezen belangloozen steun aan bet streven van het comité ver leend. Vanwege de Vereeniging tot Bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer zijn thans ook een aantal ingezetenen uitgenoo- digd, buurtcommissiëii te Tonnen ter ver siering, der straten tijdens de herdenkings feesten. Slaagt dit plan, dan zal hierdoor aan de viering, dooi "het comité voorbereid, nog grootcr luister worden bijgezet. - Plan 15)18 te 's-Gravenliage. Het comité voor de luisterrijke viering De Coalitie, In de bekende uitgaven ran de Hollandia drukkerij ie Baarn is thans eén 'nummer verschenen van de hand van den bekenden christelijk-historisrhen schrijver C. E. van Koetsveld, die de vraag1 beantwoordt. Moet de reclitsehe coalitie voortduren? Ka uitvoerige, interessante motiveering komt liij tot de volgende conclusie: De leuze „Tegen de Revolutie het Evan gelie" moet in de Kamer de pariijgroepee- ring blijven beheerschen. Eveneens bij de stembus,'tot daar do in voering der Evenredige Vertegenwoordiging aan een groepeoring in (weeën voor goed alle reden van bestaan zal ontnomen heb ben. Tusschen de partijen der rechterzijde blij- ve er du-, trouwe sa men werking, overal waar uit ond ei lingo verdeeldheid de ge meenschappelijke tegenstanders voordeel zouden kunnen trekken. Partijbelang be hoort. daar onder alle omstandigheden on der Ie doen voor liet belang der geboeid rech terzijde. Alléén in districten waar voor een over winning der linkerzijde niet» te vreezen valt is tusschen de partijen der rechterzijde on derlinge strijd desnoods gcooiloofd, hoewel het wenscheiijk is, zoo mogelijk óók daar tol samenwerking te komen. Om in 1913 óók in die vaste districten allen ouderlingen strijd te vermijden, zal echter de anti-revolulionaire partij beter rekening hebben te houden met de billijke aanspraken der christelijk-historische IJnie dan rij bjjvorige verkiezingen gedaan heeft, terwijl ook leedbetuigingen over ver schillende beleedigeilde uitlatingen naar aanleiding van het gebeurde in Ommen en „garantie tegen een da capo" innige sa menwerking zeer zon bevorderen. De zending naar Montenegro. Ontvangen werd de volgende mededee ling Van den Minister Ttadnrnanovitsch ont ving do lieei H. Mendcs da. Costa, consul- generaal van .Montenegro, die dp expeditie tot Bari begeleidde en thans weder in Amsterdam is teruggekeerd, lie! telegia- fisch bericht, dat de zending, door den lieMadighoid&zin van het J loll rui rlsohc volk bijeengebracht, in Cetlinjo goed is aange komen. Koning Nicola as ontving den heer Nord Thomson c'.s. in audiëntie en hem werd oen officieel rcgeeringsporsoon gedurende zijn verblijf in Montenegro toegevoegd. Vrouwenkiesrecht In de V. S. v. N, A. Op 5 Nov. is, zoo meldt'het'„Maand- bwllitin der Vereen, voor Vrouwenkies recht", bij referendum door de kiezers van vier staten der Unie uitgemaakt, dat men aan de vrouwen liet kiesrecht zal geven evengoed als aan de mannén, dus alge meen kiesrecht en verkiesbaarheid. 'Met1 de staten Arizona, Kansas, Michigan en Oregon er hij zijn er nu tien van de Veieenigde F laten, waar het burgerrecht' gelijkelijk' aan mannen en vrouwen is toegekend. Het aan- lal kiezerossen wordt geschat! op 2.667.000. Nu zal men zich niet verwonderen, dat de nieuwe partij van iloosovelf, 'de Progres sisten,- bet vrouwenkiesrecht 'in -haar pro gram heeft opgenomen. VI,AARDINGEN, 12 Den. Zondag aan slaande zal in de avondgodsdienstoefening van do Vrije Gereformeerde kerk dank- stond voor do groote vissc.herij worden gehouden. i VLAAHDINGEN, 11 Dec. De'logger VL 121, „Friesland", is op een. stpilen punt van een zandbank' in' de O asterschei de aan den grond geloopen. Het. gestrande vaartuig is vlot gebracht, dank zij 'de huip yan de schippers C. van! der Klooster Czn. en jW. van der Lm'dc-n, Het schip heeft zijn reis voortgezet OVERS QUI E, 11 Dec. fn de heden ge-- houden raadsvergadering werden na lezing der notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd, de ingekomen stukken mede gedeeld, waaruit bleek, dat Gedeputeerde Staten tegen de b'egrooting 1913 eenige be- merkitigeir van administratieven aard had den, waaraan, op voorstel van B. en MA, zal worden tegemoet gekomen. Uit bet, proces-verbaal van kasopname bij' den gemeente-ontvanger blijkt, da,t op 9 November j.l. in kas was f8935.80V2 en op 20 November j.l. f 2567.17 V», De lieer Hootgerbrugge wensclit betere nachtveiiichting op de Lucht en de heer Speelman verbetering van dien Weg, op welko wensdien de voorzitter toezegt te zullen letteneerst na afloop van 't, lian- gende proces kan over verbetering van dien weg gesproken worden, De heer Mast maakt de opmerking, dat de schippers de brands 1 opbóstrating aan de Xestiehliovensche kade vernielen door 't ontbreken van gelegenheid tot, meeren. De voorzitter zegt voorziening toe. "Waar de polder Schieveen clectrische kracht vraagt voor polderbemaling, wenscht de lieer Speelman die gelegenheid aan to grijpen om tevens de aanwonendem, van licht to voorzien. De voorzitter wil 't ad vies van den ingenieur afwachten, terwijl de lieer Kammaan dit niet de minst kost bare weg noemt Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. OVERS CÏTIE, 12 Dec. De vereeniging het Groene Kruis alhier heeft zich een rijwiel brancard aangeschaft. STADSNIEUWS. - Ingezonden Mededeelingen. fUNDERTUDSCHRIFT VERSCilUNTALLE H DAGEN f EN-IS'0VERAL*GRAI1S:V©KRU VAN JSOLPaargarine. lEDERnUOPER ct-PerPono Ter aanvulling van een vroeger bericht kunnen wij mededeelen dal de heer J. C. Noienbtirg, hoofdinspecteur bij do gemeen tepolitie alhier, met ingang van 15 Decem ber 1887 werd benoemd tot inspecteur bij dezen dienst en den 17an d.a.v. in dienst trad. Op laatst genoemden datum zal dus de heei Norenburg hier gedurende 25 jaar in dieiibt zijn geweest. D. V. „Hyglëa". De uitvoeringen van de Dames Gym- nastiékvereeniging „Hygiëa" blijken te trekken. Ze hebben liet voorrecht tal van jonge dames en dito heeren te zien ver schijnen, die misschien ook wel eenigs/.ins geanimeerd worden tot een hijwoning dier uitvoeringen, omdat deze gevolgd wonion door eon bal, dat steeds 'ai prettig verloop heeft. En de oudere dames en heeren genic- ien zoowel bij't a.anschouwenVan de gym nastiek als van hot dansen, die beide de lichamen doet zien in sierlijke houdingen en bewegingen. De voorzitster der vereeniging, mej. A. Earners, heette de aanwezigen in een keu rig openingswoord welkom, speciaal de ver tegenwoordigers van het Gewest Zuid-Hol land, en van de vereenigingen te Delft, Rotterdam, Vlanrdingen en Schiedam. Zij wees erop dat er reden was tot dankbaar heid, Want de levensvatbaarheid der ver eeniging was gebleken. Hierbij bracht zij hulde aan den leider der oefeningen, den heer Clir. Krijger, die zooveel tot de ont wikkeling heeft hijgedragen. Door bijjzon- clero omstandigheden waren eenige der beste leerlingen heengegaan, maar de ad- spiianten-klasse werd sterker, zoodat de toekomst vol voltrouwen kon worden tege moet gegaan. Spr. wees ook op de vlag die do vereeniging thans bezit, maar jam mer vond zij het dat die geheel uit de eigen middelen der vereeniging moest wor den aangeschaft. Zij zag echter in de aan wezigheid van velen, dat Ifygiëa zich toch wel m de sympathie der stadgenooten mocht verheugen. Spr. eindigde met te zeg gen dat ne oefeningen, die zouden worden gegeven, zouden doen zien, hoe Ilygioa haar doel, de lichamelijke ontwikkeling der meisjes, tracht le bereiken. Dan Werden, afwisselend door de ndspi- ranfenklasso en door de leden, oefeningen uitgevoerd, vrije oefeningen, stokoefenin- gon, vèt-springen, rylhmische oefeningen, gedupliceerde oefeningen, hnigoefeningen, hoog springen, die met groote belangstel ling werden gevolgd en telkens aan het ein de werden toegejuicht door alle aanwezi gen, die zeker wel een zeer gunstig en indruk zullen hebben gekregen van de Wijze waarop Re lichamelijke ontwikkeling der meisjes blijkt te geschieden. Dan volgde hel bal. 1 -| Behoeven wij te zeggen, dat ook dit ge deelte van den avond zeer in den frmaak der aanwezigen viel Wij volstaan met te zeggen, dat met lust en ijver werd gedanst, dat dit geschiedde hij sommigen met zeer serieusé, door anderen met vroo- lijk lachende gezichten, naai' den aard' der dansenden, maar' allen toch' met opgewek- tcn geest. - Het was een welgeslaagde avond. voor de levering van ijzer, gereedschap pon, borstels, doeken, drogistartikelen en ver dere materialen, ten behoeve van den dienst der gemeentewerken gedurende het jaar 1913 waren ingekomen slechts 5 bil jetten en wel van S. T, D. EjxgerLng, Post Co., ,voor ijzer- en gereedschappen; Kappelhof Hovingh, R Hille en J. Ver veen voor de overige genoemde artikelen De toewijzing werd aangehouden. Bij de Maandag gehouden inschrijving - Volkshuis, Voor de leden van hel Volkshuis zal Dinsdag 17 December in liet gebouw „Odéon" worden opgevoerd dooi' het Rot- terdamsch Tooneelgezelsoliap,het blijspel in 4 bedrijven „De Sabijnsche Slaagden- roof", van Frans en Paul von SchÜnthati. Dit stuk werd vroeger aheeds hier ter stede opgevoerd door dilettanten en daar van zullen velen zeker een goeden induik hebben bewaard. Het sluk is, als een zeer vermakelijk blijspel, hier toen uitstekend ingeslagen en wij twijfelen niet of ook 'de leden van het Volkshuis zullen aan dezo onyoering een vroolifken avond te danken liebhen. De bezetting is in uitstekende handen. Hedenmorgen omstreeks 11 uur liep op den overweg van de ,1 loll. Spoor een wiel van een vrachtwagen der firma Engering af. Daardoor werden een paar treinen ge durende enkele minuten opgehouden. AGENDA. Heden en volgende dagen. Schiedamsche Bioscoop, 8 uur. Voorstelling. Heden en volgende avonden. Circus Variété. Specialiteiten-programma. Heden en volgende avonden Casino, 8 u. Specialiteiten-programma. 12 Dec, Groote Sdiouwb'urg, 8 uur. Het Tooneel. De Misanthroop. 13 Groote Schouwburg, 8 uur. Rot- terd. Toonéelgez. Paddestoelen! 13 Tivoli Schouwburg, 8 u. Liefda- digheidsvoorstelling. Het. Zwakke Geslacht. 14 Groote Schouwburg, 8 u. Opera ltaliana. Madame Butterfly. 14 Tivoli Schonwh., 8 u. Ned, Too neel. Ferdinand'Huyek. 15 Groote Schouwburg, 8 uur. Rot- terd. Tooncelgez. Om gelukkig te leven. 17 Odéon, 8 uur. Volkshuis. Do Sa- bijns'che Maagdenroof. 17 Groote Doelezaal, Rotterdam, 7V'e uur. Christ. Zangvereen. „Excel sior". Die Jungfrau von Orleans. 21 Kantoor Bank. 2 u. ,,IIoll. Alg. Verz. Bank. .Buitengewone alge- meene vergadering van aandeel houders. Kunst en Wetenschap. Eet Allerzielen-verbod. Aan een verhaal in „Hét Volk", van de avonturen dér Tooneelvercenigings-leden, die Dinsdagavond' in' Apeldoorn' niet „Al lerzielen" hebben opgevoerd, zijn de vol gende bijzonderheden ontleend De burgemeester Van,'Apeldoorn zou. vol gens den heer Reijermans, hebben erkend, dat er niet de minste Vrees be stond voor ordeverstoring. In een brief aan den heer Heijcrmans deelt hij mede, de opvoering te verbieden, alleen omdat katholieken 'zich-aan 'den inhoud kunnen 'stooten. De 'lieer Oosterhbut, .ex ploitant van den schouwburg, vertelde, dat de politic-inspecteur Bakker hem op 19 No vember had gezegd, dat „Allerzielen" zon der bezwaar kon worden opgevoerd. Maan dag j.l. kWam het verbod, i i •Half November zoo w'ordt voider mee gedeeld wist de burgemeester, dat „Al lerzielen" zou worden opgevoerd en ont ving hij hel stuk ter lezing. Eerst op 9 December, een dag vóór de opvoering, kwam de weigering. Alle overeenkomsten enonkosten waren reeds gemaakt en voor f300 aan plaatsen verkocht. Reijermans zal den burgemeester persoonlijk voor de schade in rechten aanspreken. Rechtzaken. Kantongerecht. De Directeur en de kaai toorbediende, die op do fabriek toezicht houdt, eener Naam- looze Vennootschap waren beiden gedag- vaaul, omdat in die fabriek een jongen le werk was gezet op een tijdstip, dat dit met hel oog op zijn leeftijd was verboden. Do Directeur liet verstek gaan, de kan toorbediende was verschonen en eikendc het, feit. Hij meende echter, dat voor één strafbaar feit slechts één' persoon kan wor den vervolgd en veroordeeld, een mconing, die hij prijs kan geven na de opmerking van hel, O. AL, dat beiden verantwoordelijk en dus beide aansprakelijk en stafbaar zijn. Tegen beiden werd f 5 boete geëischt Een Vlaardingscho loodgieter had op1 het dak van een in aanbouw zijnd pand vuur aangemaakt voor mastiek, door een ongeval daarbij ontstond brand. De b'ekl. erkende deze feiten. Hij achtte zich echter niet strafbaar, omdat het maken van vuur op een dak niet verboden is. Het O. M. merkt op, dat de verordening do voorwaarde bevat, dat brandgevaar,uit gesloten moet zijn. Do agent, die het, proces-verhaal gemaakt had, deelde mede, jda.t de loodgieter en andere werklieden het vuur hadden ge bluscht door het opdragen en uitstorten op do vlammen van zand. Op een vraag van den Kantonrechter antwoordde, hij, dat de werklieden bij het maken van 'n mastiekdak' z.i. moeilijk an ders zouden hebben kunnen handelen dan zo gedaan hadden, waaruit do Kantonrech ter de conclusie meende te moeten maken, dat de loodgieter dan moeilijk strijd met Be verordening zou kunnen voorkómen. Het 0. M., dat aanvankelijk f 3 boete of 2 da gen hechtenis had gevraagd, veranderJe nu zijn eisch in f 0.50 of 1 dag. Do vervolging maakte wel een vreemden indruk. in'dmk, nu bleek, dat in do nabijheid vol- docn'de bluschmateriaal aanwezig was go- wees t. I Misdrijf tegen de zeden. De Rechtbank te 's-Grnvenhagc veroor deelde heden B. MA t'. de R, huisvrouw van N., verloskundige wonende aan den Zwnrteweg, ie 's-Gravenhuge, en optredende onder den naam vim „Mevrouw Bergmans- dio terechtstond wegens het misdrijf be doeld in art. 251 bis Mrctboek van Straf recht tol '2 jaar gevangenisstraf. (Geëischt was 3 jaar gevangenisstraf en ontzetting uit het beroep van Verloskundige voor den tijd van 8 jaar). Kerk en 8chooL Ned. Herv. Kerk, A a n g e n o in e n het beroep1 te Ter Aa de hoer J, Dijkshoorn^ cand. te Dolft. j

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2