EMSER-WATER, v lea in Januari moeten worden behandeld. Dat daarmee nog wel ettelijke Weken zullen heengaan, laat zich begrijpen. Binnenland- techo Zaken ia een eren uitvoerig als be langrijk hoofdstuk, en al moge het hoofd stuk Marine dezen keer weinig tijd kosten, jwaar de Staatscommissie, die de Regee ring van advies moet dienen, over de ven Uediging ter zee van Indië, welk vraag stuk Admiraal 'Wentholt hot leven als mi nister heeft gekost, nog niet met lmar nr- k'eid gereed is, liet hoofdstak Oorlog zal ïifeel wat tijd vragen, nu daarin de reorga nisatie van het officierencorps is opgeno men, die, blijkens liet Voorloopig Verslag, heel wat critiek in de Kamer ondervindt. Zoodat een groot deel van do maand Ja nuari, die anders even welkome als wel verdiende vacantietijd was voor de Kamer leden, aan de begrooting zal moeten wor den besteed. Waardoor een allerbedenke- •lijkst precedent is gesteld en men feitelijk met do Grondwet in strijd komt Aan wien do schuld? Feitelijk aan Dr. Kuyper. Wil nu nie.t denken, lozer, dat dit gezegde ons zou worden ingegeven door Kuyperhaat; want daaraan lijden wij vol strekt niet; wij kunnen gelukkig personen van zaken onderscheiden en willen gaarne volle recht, laten wedervaren aan de buiten gewone uitgaven van den leider van de anti revolutionaire partij, maar wij kunnen het toch niet anders zeggen dan het is. Als Dr. Kuyper niet zijn ultimatum had ge steld, ais hij "October niet had vastgelegd voor de Invaliditeitsverzekering, wil het ons voorkomen, dat de meerderheid nooit tot ds dwaasheid zou zijn overgegaan, deze wet nog vóór de begrooting te behandelen. Niemand heeft zich toch kunnen voorstellen, flat die wet zou kunnen afgedaan worden. ,Wa weten allen, hoeveel moeite het heeft gekost verleden jaar vóór de begrooting nog öe Militie vet in behouden haven te krijgen, 'en die wet telt slechts 117 artikelen, ter Wijl de Invaliditeits- en Ouderdomsvevze kering er niet minder dan 397 telt. En wat beeft men nu met deze wijze van han delen gewonnen? Niels, absoluut niets. Nu tie begrooting niet vóór 1 Januari is afge handeld, komt de Regeering in groole moei lijkheid; op niet minder dan drie begroo tingen staan nu toch de po3ten niet vast, want de Kamer kan die bij amendement niet alleen aanmerkelijk verminderen, ja zelfs schrappen. En spoedig zal over die posten niet worden beslist; haast zal de Kamer zeer zeker niet maken nu de prik kel om vóór Kerstmis met de begrooting ge reed te komen, verwallen is. En als men geen haast maakt met Hoofdstuk Binnen- landsche Zaken en Oorlog dan is het eind er van weg. Hoe zou alles andei's gegaan zijn, als jnen gedaan had wat men had moeten doen. Als men op tijd met de begrooting ware begonnen, had men desnoods reeds in de tweede helft van Januari aan de Invalidi teits- en 0 ad erdo nis ve rz ekering kunnen gaan, en ware men veel verder. Daargelaten dat de Kamer op dit oogenblik zoo afge werkt is door al de avondzittingen, dat het niet waarschijnlijk is, dat ze weer voor zoo afmattende werkwijze zal te vinden zijn, en een stenograaf en een tachygraaf zijn, hoe krachtig ook, toch ook maar menschen. Zoo- flat het parool van Dr. KuyperOctober ligt vast voor de Invaliditeitsverzekering, dat de coalitie te kwader «re heeft overgeno men, de afdoening van zaken ernstig belem merd heeft. Nu teopt de heele boel vast; er is nu geen sprake van dat men vóór Februari aan de Invaliditeits- en Quder- domsverzekering zou kunnen beginnen, de Tariefsherziening moet ook nog in het y,Staatsblad", zal de financieele grondslag van de sociale hervorming van deze regee- ring niet ongelegd blijven; de kustverde diging is er ook nog, och, och, wat zit men in de misère, en dit te meer nu men in 1918 een vrqege Paaseh heeft, en men reeds begin Mei midden in het verkiezings- werk zit. Alweer wordt het spreekwoord bewaarheid, dat haast en spoed twee zeer verschillende dingen zijn.. En de coalitie Igdt, wel wetende, hoezeer zo met alles te achter is, aan haast, aan koortsachtige haast. BINNENLAND. reeds toegezegd. De Leldsche Baad. In den Leidschen gemeenteraad werd gister een, beslissing genomen in twee za ken, waarin door de burgerij veel belang werd gesteld. In de eerste plaats nam hij met 16 tegen 13 stemmen in beginsel aan, dat in Leiden de negen-uur-sluiting voor winkels en magazijnen zal wórden inge voerd, waarvoor verzoekschriften van eeni ge organisaties waren ingekomen, oen en quête ouder winkeliers Werd gehouden en waartoe B. on W. weinig geneigdheid bc- toouden; in ito hveode planls verklaarden zooveel zijner leden zich tegen het voorstel des heeien van Gruting, Zwiers en Botcr- mans, tot wederinvoering der kennis, dat it weid. ingetrokken. Ncderl. Heidemaatschappij, hi de onlangs te Utrecht gehouden ver gadering van den Raad van Commissaris sen der Ned. Heidemaatschappij, werd do begrooting voor het dienstjaar 1913 vastge steld, mof een bedrag in ontvangst en uit gaaf van 26.669.734.50. Do centrale Landbonw-Onderllnge. Men meldt ons uit "Amsterdam: Onder leiding van den voorzitter, den heer K.Czn. tie Boer, had op 'den 19en flezer te Amsterdam een algemeene ledén- verga'dering plaats van de Centr. Landbouw- On'derlinge. Ter vergadering waren aanwe zig de vertegenwoordigers van alle 10 pro vinciale Landbouw-Onderlinge's en van de Ned. Heide Mij., terwijl de vergadering werd bijgewoond door den, voorzitter en secretaris van het Ne&erlandsch Landbouw Comité en door bijna alle commissarissen en verschei dene aangeslotenen. Na goedkeuring der no tulen werden door de directie eenige me- dedeelingen gedaan, Waarbij bleek', dat in 1912 't aantal aangeslotenen met 1336 was vermeerderd, het loon met f 1.458.915. Up 30 Nov. waren er 9360 aangeslotenen, uit betalende f 12.8S2.872 jaarloon. Aan alle arbeiders, die een ongeval over kwam, weiden uitkeeringen gedaan, alsmede aan de betrekkingen, bij ongevallen met 'doóclelijk'en afloop. Een belangrijke aanvul ling 'der bedrijfs-ongovallenverzekering is, dat voortaan bepaalde bedrijfsziekten als ongeval zullen weiden beschouwd en scha deloos gesteld. "Wat door do organisatie als bed rijf szi-ekte wordt aangemerkt wordt door de comm. bepaald. Wat betreft de schadeloosstellingen worden verscheidene verbeteringen in 'de bestaande bepalingen aangebracht, 'die voor de arbeiders van be lang zijn. Eenige wijzigingen weiden aange bracht in de statuten, waarop de Kon. goed keuring zal worden gevraagd. Met een har telijk woord van den voorzitter werd hierna 'de vergadering gesloten. Houtbewerkers. Woensdag had in Rotterdam onder lei ding van het bestuur van het Chr. Ned. Vakverbond, een vergadering plaats, om to komen tot een landelijken Bond van Christelijke arbeiders, werkzaam in de houtbewerking. Van vergallende plaatsen waren afge vaardigden tegenwoordig. Allen verklaar den zich vóór oprichting. Besloten werd toe te laten: houtbe- en verwerkers in den volsten zin van het woord, kuipers, hoe pel- eri mandenniükeis. De zetel van den Bond is Rotterdam. De naam zal zijn Chris lelijke Ifoulbeworkeishond (C. H. B.}. Vijf plaatselijke vereenigingen inet mini 330 le den zegden aansluiting toe. Yan verschil lende plaatsen kon bericht worden, daf men plannen had afdeelingen op le richten. Ecu voorloopig bestuur van vijf personen, met als secretaris tf. Doeleman, Lijnstraat 175, Maassluis, werd aangenomen. VL,VARDINGEN, 21 Dec. Do 27-jarige P. II. kreeg bij het scheren van een paard van do coöp. taande rij zoo'n hevige trap van het dier tegen het onderlijf, dat hij per rijtuig naar huis veivoerd moest wor den en zich onder geneeskundige behande ling moest stellen. VLAARDINGEN, 21 Dcc. Het gezonken stoomschip „Koophandel" is hedennacht ge licht en 'zal naar de sleephollmg worden gebracht. 1 L\i bvaiuil van, Burgemeester en Wethou ders zijn, de hoeren, dr. J, Exidtz en N. F. Elzevier Dom aangewezen, om gcduteinÖc het jaar 1913 in deze gemeente den dood se houw to verrichten, terwijl voor het ven- ichten van koepokinenting eat het verlee- nen van geneeskundige hulp, waarbij do politie die mocht inroepen is aangewezen "r. D, N. Janssen. m Van het hof. Z. K. H. Öe Prins begaf zich heden ochtend met den' "gewonen trein der H. IJ. S, M. ten 10.44 uur naai- Amsterdam,. JKaad van Jfederl. Indië, Bij Kon. besluit van 20 dezer is, de heer J. B, van der Houven van Oordt. secre taris-generaal bij hot 'departement van ko loniën, benoemd, tot lid vau den Raad van Node rlandsch- indië. 00 jarig jubileum ran het N. J. V. Men schrijft ons uit Amsterdam: 1 Te dezer stede heeft zich een commis sie gevormd, ter voorbereiding van de Bondsdagen (algemeene vergadering), van het Nedcrkmdsch Jongelings Verbond, in 1913, n.l. op Dinsdag 29Woensdag 30 'April en Donderdag l Mei, te Amsterdam. 'Als leden van dit comité treden op do hee- ren Dr. J. Lam inerts van Bueren, Jhr. Mr. (W. C. Q mui es van Ufford, C. J. G. Bos, M. Tb. C. Bokelinan, W. VVagenaar en J. de Boer. Het adres der commissie is Kei zersgracht 207, aldaar. De medewerking Belanghebbeaiden verwijzen wij naar de dit nummer voorkomende advertentie van den hear Directeur van het, postkan toor alhier, bevattende eenaanwijzing iu vcibamd met do Niouwjaarsdmkte op Jat kantoor. Op Isten Kerstdag zal, blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie, een tentoonstelling gehouden worden van de kleeren en prijzen, door de naai krans der voroeniging Stadsevangelisatie i „Jerueï" vervaardigd, in het- Verkooplokaal aan de Lange Haven. In de godsdienstoefening dm aid. Schie dam van den Nederl. Protestantenbond, zal morgen als spreker optreden, de heer G. Wuito Jzn., doopsgezind predikant te s-Gravcnhage. Door de politie is aangehouden oen per soon, dio in hot algemeen politieblad ge signaleerd stond voor f2 boete of 3 dagen hechtenis. Do man betaalde do boete. STADSNIEUWS. Aangifte Inschrijving Militie. De burgemeester van Schiedam herin nert belanghebbenden inzonder heid de in 1894 geboren mannelijke personen, hun vader, moeder, voogd of curator aan hun verplichting tot Jiet doen van aangifte ter inschrijving voor de Militie in Januari 1913. De bepalingen der Militie wet (Staatsblad. 1912,No. 21) be trekking hebbende op de inschrijving, op de biljetten ver-meld. Voor hot doen vaït de aangifte ter in schrijving, die moet plaats .hebben tussehen 1 en 31 Januari a.s., .zal meer bepaald ge legenheid worden gegeven in .hot gebouw de „St. Joris Doele", aan het Doeleplein, op Vrijdag 3 Januari en Zaterdag 4 Ja nuari 1913, .telkens van des voormiddags 9 tot des middags 12, en van des namid dags 1 tot 4 uur. Bij de aangifte ter iaschryving bestaat gelegenheid om op to geven de reden van vrijstelling, dio de in te schrijven persoon Vermoedelijk zaJ kunnen doen gelden. Yoordrachtenwedetrijd „Odéon". Men verzoekt ons te willen mededeelcn, 'dat de lijst der medailles, geschonken aan 'de Vereenigde Schiedamscho Toonceldilet- ianten, Zaterdag j.l. door ons gepubliceerd, alsnog kan worden aangevuld mot een zil veren medaille, geschonken door de ver een iging .„Schiedam's Stedilijk Muziek korps". Voorla, dat door den heer C. Rijs- hoiuver, directeur der N. V. .Phoenix", geen zilveren medaille, zooals eerst was gemeld, doch een zilveren lauwerkrans aan do vereeniging is aangeboden als pu blieksprijs. De medailles, enz., zijn geëtaleerd in het sigarenmagazijn van 'den heer Voorhuizen, Hoogstraat, Waarbij eenige portretten der deelnemers en deelneemsters. 1 Griekenland in beeiil. Gisteravond trad dr. v. Romer, officier van gezondheid bij de Kon. Ned. Marine, in Musis Sacrum voor een niet zeer talrijk publiek op met een lezing over Grieken land, toegelicht met lichtbeelden. Deze samenkomst was belegd door do afd. Schiedam van den Ned. Gymnasias- tenbond, naar aanleiding van de bereidver klaring van dr. v. Römer om zijn voor dracht in verschillende gemeenten te hou den, met het doel om de opbrengst Ier be schikking te stellen van hel Grieksche Roode Kruis. Na een kort' woord van inleiding yan dr. J. L, Liezenberg, rector van het Gym nasium, verkreeg dr. v. Römer het woord. Spr. begon met mede te deelen, het doel van zijn optreden: ook hij wilde voor zoo ver in zijn vermogen was "iets doen voor het Grieksche volk in zijn strijd tegen Tur kije, en was niet in de gelegenheid dit op andere wijze te doen. Spr. getuigde van zijn sympathie voor dat volk, dat iu de oudheid is geweest de bakermat dm- beschaving. Hij zette uit een hoe het oude Grieksche volk geheel werd beheerschl door het gevoel voor het mooie, hel prettige; hoe hel alles zag van den mooien kant, zelfs de misdaden, die be gaan werden, zooals spr. met tal van voor beelden aantoonde. Voorts wees hij up het liooge gevoel van zichzelf, dat dc oude Grieken luidden, wat het hun onmogelijk deed zijn, te erken nen, dat een G riek misdadig zou kunnen zijn. Werd dan ook door een Griek iets ook in hun oog afkeurenswaardigs gedaan, dan was dio Griek door een der goden verdwaasd. Daarbij wees spr. erop, dat de opvatting van wat goed en wat afkeu renswaardig was, bij hen wel wat afweek van onze tegenwoordige opvatting, maar dat was ook al weer het gevolg van hun ver goding van het mooie en prettige. Met grooto warmte besprak dr. Römer voorts de Grieksche bouwwerken, in het bijzonder de tempels, dio steeds zoo wer den gebouwd, dat zij heerlijke panorama's rondom zich hadden, dat licht en warmte vrij tot .in hot binnenste der gebouwen kon den doorschijnen, en den indruk geven, dat do goden vrjj in- en uit konden gaan op welk uur ook. Dit alles werd toegelicht door een reeks van prachtige lichtbeelden naar foto's dooi den spreker zelf genomen en vervaardigd. Daarbij wees hij niet alleen op het mooie van de oorspronkelijke bouwwerken, maar ook op dat van de ruïnes die er nog van over zijn, en wmuvan het verweerde mar mer schitterende kleureffecten te bewon deren geven. Dr. Römer betoogde voorts in zijn in leiding nog, flat nog in Alles kon wor den geconstateerd, dat het tegenwoordige Grieksche volk de rechtstreekschc afstam melingen waren van het bewonderde oude Grieksche volk, zoowel op dc meer van de buitenwereld afgezonderde eilanden als op het vasteland, al was natuurlijk niet lo ontkennen, dat er vermenging van rassen heeft plaats gehad. Als zeer sprekende argumenten voor spr.'s bewering voerde hij aan, dat het Grieksche volk bijna algemeen blond wis, mot blauwe oogen, een eigenschap, die blij kens de oud-Grieksche litteratuur ook in de eeuwen vóór Christus bestond, terwijl 'do overige zuidelijke volkeren donker getint, mot zv/art haar erf 'donkere oogen zijn. Ook kon spr., hot oud-Grioksch gebrui kende, sproken met Grieken, die hij ont moette, hoewel de uitspraak geheel anders was. Echter levert dit liet bewijs, dat hel, Grieksche volk zijn moeilijke taal heeft weten te bewaren, niettegenstaande de ver menging met andere rassen en volken. Wij moeten ons tol dit overzicht bepa len, maar kunnen do verzekering er hij voe gen, dat 'de spreker met do grootste aan dacht gevolgd Werd en dc aanwezigen mei grootc belangstelling 'de mooie lichtbeelden beschouwden en 'bewonderden. Een warm applaus toomle instemming niet het Svoord van hulde e-n dank, dat aan liet slot van den avond tot dr. Ilomer werd gericht doordoen heer A. 11. W. van Luik, vioe-voorzittcr der 'ai'deelmg Schiedam van liet Ned. 'Roode Kruis, die tevens dr. Lie zenberg dankte voor diens initiatief totdezen avond en de afd. Schiedam 'van den Ned. Gymnasiustcnbond, voor tie propaganda, die zij daarvoor heeft gemaakt, daarbij de hoop uitsprekende, dat 'die jongelui ook hun dien sten'zouden'willen verlecnen als de afd. van liet Roode Kruis hun hulp inriep, wat bin nenkort waarschijnlijk het geval zal zijn 45 e, vonden voorwerpen. Te vragen asm hot Commissariaat van Politie: Een koperen fabriekspenning, een rozen krans in étui, sleutels, oen boterhammen zakje. Aan de volgende adressen: Eon ring met sleutels, J. P. Hoogland. I'otterdamseho dijk 120; ean manspot, jutfr. Jansen, Warande 77een ceintuur, Di recteur van het postkantoor; een reddings- booi, J. Schop, Maashofje 26; een gouden broche, J. Brokkeling, Dwarsstraat 50; oen das, II. Bezemer, RozenburgschcstraatSl oen rozenkrans iri étui, Van Wijngaarden, v. Smaleveltstraat 3; een schoollasch, 'D. F.kleikamp, Broersveld 42; een lap voe- ringgoed, J. P. M. Scholte, Gvoeneknn 20; een kinderblouse, J. Korpel, Ifozeii- burgschestraat 31b; twee vaarboomen en een fustje, brugwachter a. d. Koemarkt- brug; een para.pl uie, A. -Mak, Rotterflam- scho dijk 65—7; een sleutel, A. Versloot, Raamsteeg 2; een portemonnaie met in houd, W. M. Dam, Bo borstraat 18; een gou den heerenring, J. L. Oïierhoek, 's-Gravc- laadsclie polder 36—5; een wit geitje, Ver hoef, Korte Haven 20; een pak kaarsen, A. v, d. Sloot, Oude Kerkhof 18; een jon ge hond, W. Timmerman, Maasstraat 36; een kerkh'ookje, A. Breederoo, Brouwer straat no. 9; medaillon, v. Zon, Ooster straat 25. AGENDA. Heden en volgende dagen. Schiedaiasche Bioscoop, 8 uur. Voorstelling. Heden en volgende avonden. Circus Variété. Specialiteiten-programma, fleden en volgende avonden Casino, 8 u. Specialiteiten-programma. •21 Dcc. Harmonie, Rotterdam. 8 uur. Con- certgebouw-Orkesi Groote Schouwburg, S uur. Ital. Opera. Iris. Groote Schouwburg, 8 uur. Ital. Opera. Carmen. Tivoli Schouwburg, 23/2 uur. Ti- voli. Matinee Hcllaudsche strijk kwartet. Tivoli Schouwburg, 8 uur. N. V. Tooneel. Royaards. 't Donkere Punt. Tivoli Schouwburg, 8 uur. N. V. Toon. Vereen. iHeijerinans en Ver kade. De Meid. Vooraf: Nocturne. 23 en 30 Dec. Groote Schouwburg, 8 uur. Eén dag khalif (Kinderoperette.) 24 en 26 Dec. Grooto Schouwburg, 8 uur. In rok Odéon, 8 uur. Kunst aan hot Volk. Palestrina-kooi', met medewerking van ean violiste. Odéon. Groote Nat. wedstrijd voordrachten en duetten. Geref. Kerken. Bedankt voor het beroep le Vlier- togenboBch ds. J. 11. Donner, te Breda, EvA.NO. LufilF.llSClIF, KeUK. Beroepen te Kampen (loez.) do heer Ij. S. P. van der Chijs, le Briollo, die voor hel beroep te Ifarlingen bedankt heeft. Booger Onderwijs. Universiteit te Leiden. Bevorderd tot doe- lor iu de rechtswetenschap op proefschrift liet recht van umde-rigemluni, do lieer J, Yeisleeg, geboren lo 's-Gravenhage, Bcvordeul tol doctor iu de reohtsweloii. wimp op stellingen de heer W. J, O. nut tin Irgeboren te Ambt Almelo. Universiteit te Utrecht. Doctoraal examen rechten: dc heer J. K. A. Fnbius. Bevordeid tol doctor in de sdieikumlo op proefschrift „Piezochumie der geconden seerde systemen. Eerste deel, de lieer Y\'. Schut, geb. te Nunspcel. Oemengti Nieuws. Staking, Donderdagmorgen hebben een veertig tal arbeiders, werkzaam voor de Heide maatschappij, te Wolvega, cm Oldeholla het Werk gestaakt. Werd tot nu toe voor een uurloon yan twaalf cent gewerkt, de maatschappij wilde voortaan laten aannemen, waardoor het daggeld, dat thans 96 ets. bedraagt, zou dalen Lot 65 ets. Hiormedo namen de arbeiders geen ge noegen en hebben het werk neergelegd; 21 m 2® Cents per heele kruik. Het beste nvddel tegen hoest, ver koudheid, maugzuur en influenza. Kunst en Wetenschap. dDe Sphinx". Men meldt ons uit Amsterdam: Op Dinsdag 24, Woensdag 25 en Donder dag 26 December zal door de Naaml. Venn. „Tooncehtoreeniging", artistieke leiders de hoeren Hcyermans en Verkade, voor de eer ste maal vertoond worden „De Sphinx."; toofteelsjvel m vter bedrijven van jhi'. A. kV. G, van Riemsdijk. Volledige Belgische uitga :e van Vondels werken Hoezeer onze zuidelijke buren onzen proo ien dichter op prijs welen te stellen, blijkt wel hieruit, dal thans door den. „Neder- 1 and se,hen Bockhandel" te Antwerpen een nieuwe volledige uitgave zijner werken is bezorgd. Zij zijn in 'den handel gebracht in twee prachtbanden, met 24 illustraties op kunstdruk, en kosten slechts 1G francs. Noodlottige val, Men seint ons uit Tilburg: Hedenochtend vielen oen tweetal op per ioden van een 12 meter hooge steiger, voor een in aanbouw zijnde kerk in de Hoefslraat neer. Dc ongehuwde opperman tl. Tenders, was onmiddellijk dood, terwijl V. Hei-keen beenbreuk kreeg. Moedermoord til een pension aan de Laan van Nieuw Uust-lndië te 's-Gravenhage heeft gister- noiul de heer 0., nu een woordenwisseling, iriemaal op zijn in het pension wonende bejaarde moeder geschoten. De oude dame werd driemaal gettotfen en zeer ernstig orwond. Do geneeshoereu van den Eersten Ifulp'-dienst, die spoedig ter plaatse waien, achtten haar overbrenging naar bet ge meente-ziekenhuis noodzakelijk. De dader werd spoedig gearresteerd. In den loop van den avond heeft de sub stituut-officier van justitie, mr. Brantjees, bijgestaan door den commissaris van politie den heer Olivier en den inspecteur Nittcl, ter plaatse een onderzoek ingesteld. Mevrouw 0. is in het ziekenhuis over leden. De dader, de 38-jarige F. II. 0., oud kapitein van het Ned.-Ind. leger, te 's-Gia- venhage woonachtig, zou in overspannen toestand gehandeld hebben. De politie heeft hedenochtend het verhoor in deze zaak voortgezet. Men kan zich eenigermate den toestand voorstellen der ongeveer 30-jarige onge huwde dochtei van mevrouw 0., die oog getuige was van de treurige daad, Omtrent do aanleiding er toe is tol mi toe nog niets bekend, liet staat vast, dat er tussehen moeder en zoon, die, vol gens dogenen, die hem gekend hebben, in zeer hooge mate zenuwpatiënt was, ceri reeds jaren bestaande vele was. In het pension, in do Daen del straat, waar 0. iceds ongeveer twee jaren vertoefde, had men zijn moeder nooit gezien en wist men niet beter dan dat hij geen moedor meer had. Hij gedroeg zich in het pension ook soms zeer zonderling, maar leidde overi gens een regelmatig loven. Het verhoor van den dader en de getui gen bij de politie duurde ongeveer deu gcheelen. dag. Goede vangst. Een zalmvisscher te Ammerstol hoeft het geluk gehad, in één nacht vijf zalmen te vangen, waarvan er twee niet minder dan 32 halve kilo's wogca. De man gaat onbe zorgd do feestdagen tegemoet. Typhus-epidcmie op Urk, Men schrijft ons uit Urk', d.d. 20 Dec.: Hedenmorgen zijn do goederen en de woning van 'den laatston tynhuslijder te Urk ontsmet en onteigend, zoodat dQ fobris lypho'ïdea te Urk thans als geweken kan beschouwd woiden. Een. patiënt, een jon geling van 19 jaren, is bezweken aan dio ziekte, zeven anderen zijn hersteld. De moord le Wehl. Do instructie in zake 'den moord te M eld, :n verband waarmede de 61-jarige R- A-, huisvrouw* van IV, Ik, te Wehl, thans in het huis van "bewaring te Arnhem is op genomen, is gesloten. Deur den officier van justitie is de verwijzing dezer zaak naar de terechtzitting Verzocht. Kerk en School. Nf,d. Herv. Kerk. Beroepen te Ankeveen (toez.) de hoer .1. G, Hooijer, onnd. te Nieuwveen, Droevig Vrijdagmiddag tuut te Zaandam op den Zuiddijk 'n treurig ongeval plaats. Een wiel rijder kwa,m met razende snelheid aan lijden in de richting Oostzaan en overreed 't 5-ja- rig zoontje van een zekeren De G. liet rijwiel ging dwars over de- borstkas vim het arme kind, dat dadelijk opgenomen werd en voorloopig verpleegd in de wo ning van den se luider Z. Later werd liet per brancard naar de barak vervoerd. De toestand is hoogst zorgwekkend. Zooals liet bij dergelijke gevallen dikwijls gaat, «Q+- *s+ut, .Af^erCV4.-rHJtj*5%J^ WiwtjMC^r. -0 '1 AlU'l •- .'J' ..J. i'l 'JjiwQ -l^l- V 1 Uu \an in*io%,u.Lijivu imp.,uoU.in.u i» Sr 22 22 22 23 24 26

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 6