Woensdag 5 Februari 1913 Concur 65"" Jaargang No. 14139 In liet land van den dollar. "binneklajd. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, rnet uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam enKlaardingonfl. 1,25. franco ger post fl, 1.65, Prijs per weekVoor Schiedam en V»aardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags v5ór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Pr(js der Advertentiën: Van 1—6 regels £1.0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij mnemen. Advertentiën hij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te Bekomen, In de nummer», die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond .verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Openbare vergadering (Art. 27e der Gezondheidswet) van de Gezondheidscommissie op Donder dag 6 Februari a.sf, <les namiddags half- vier uren, in het gebouw aan de Korte Haven no. 35 (ingaing Westvest). Air. E. ,H. HIJMANS, voorz. 1 Lr. J. ENjDTZ, secr. Kennisgeving. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Seine dam; Gelei op artikel 12 der Drankwet, Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek wan JAN WILLEM DE NIJS, om verlof voor den Ver koop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenyoorlocaHteit van het perceel Broersveldpad no. 5, en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het vcrleeaen van het verlof schriftelijk bij hun College be zwaren kunnen Worden ingebracht. Schiedam, 5 Febr. 1913, Burgemeester en Wethouders voornoemd H. L. HONNERLAGE GRETE De Secretaris, V. SICKÏÏNGA BUITEKLANDr Schiedam', Febr. 1918. DE BALKANOORLOG, De vij and el ijkheden. Do beschieting van' Adrianopel duurde Maandag, volgens' een telegram uit So fia, van 8 uur "s avonds tot twaalf uur 's .nachts. Gistermorgen om vijf uur werd het vuren hei-vat1 en het duurde bij hel af zenden van hef bericht nog Voort. Niet al leen do vestingwerken, maar ook de stad wordt beschoten. Dit, maakt men tenminste op uit eon brand, die in de stad woedt. Te Sofia is mfen, (Overtuigd, dat de stad binnen een week veroverd zal zijn. Officieel© Turksche berichten' bevestigen, dat de beschieting der stad begonnen is en maken voorts melding van aanvallen, die op de noordelijke en oostelijke forten wer den gedaan, maar gemakkelijk werden afge slagen. Een ander oiïicieele molding spreekt van gevechten bij JMalatepc en Gallipoli. 'Aan de Tsjataldsja-linie hebben gisteren nog geen ernstige gevechten plaats gehad. Do Bulgaren zijn' echter niet werkeloos ge bleven, hetgeen daaruit blijkt, dat gisteren liet dorp, dat hot eindpunt vormt van de Bulgaarsche linie, in' brand was gestoken. Roman van BENE HAASE. 32) De patiënten, boerertmenschen, hadden op de banken in de veranda plaats genomen en beschouwden Loe dom-nieuwsgierig. Rechts op do bank zaten een man en zijn vrouw, links een jonger echtpaar met een oude vrouw, die zij ondersteunden en die zeer scheen te lijden. De beide partijen ware zoover mogelijk van elkaar af gaan zitten on wierpen el kaar vijandelijke blikken toe. Loe vernam later, dat zij een proces met elkander had den. Het bleek, dat vrouw1 Hesz de fnr- mersvrouw rechts en vrouw Block de oude vrouw den dokter wilden spre ken. Loo ging" naar de achterveranda om dit meo to doelen. Dokter StoWcr was nu eindelijk op en zat, reeds gekleed, aan' hel net gedekte tafeltje, waarop ecu Wcener koffiemachine borrelde, cn liet zich een uitgezocht ontbijt van watermeloenen, drui ven, toast, zachtgele boter en gebraden kip goed smaken. „Hallo, freule, Loei" riep hij haar goed geluimd toe. „Al zoo vlijtig? U ziet er uit als mijn kleino assistente in dat witte schort I Nu, ik ben dadelijk klaar, dan kunt u, toenen, wat. u in het ziekenhuis hebt ge- Het is vermoedelijk ,om redenen van tök- tiek verwoest. De Turksche groot-vizier zou zich heden naar het hoofdkwartier te Ra- demkoi hegeven. Naar de „Berk Lokal An zei gei'" uit Kon- stantinopel weet mede te doelen, is er in do nabijheid, van Tasoyren tussclien lladern- koi en Derkos een gevecht begonnen. Dt Bulgaren staken het dorp Tsjataldsja in brand en trokken, in noord-westelijke lich ting terug. i Te Konstantinopol geeft men nog altijd do hoop niet op, dat de groote mogend heden zullen ingrijpen wanneer de eerste bestorming van Adrianopel door de Bulgc- ren zonder resultaat is gebleven. Men is er van overtuigd, dat een ernstige strijd bij Tsjataldsja tengevolge van de geheel door regen doorweekte slechte wegen in het geheel niet kan plaats hebben. De gezanten te Konstantinopel hebben aan de Porto het verzoek' yan de consuls te Adrianopel, betreffende het afbakenen van een neutrale wijk aldaar voor do vreemdelingen, medegedeeld. jDc groot-vi zier verklaarde zich bereid om in het ver zoek te bewilligen, maar voegde er bij, dat hij eerst de toestemming der Bulgaren moet hebben. 1 Aangaande de Montenegrijnsche krijgs bedrijven wordt gemeld, dat men voor nemens is Skoetari in stormaanval to ne men. Alvorens tot den stormloop over- te gaan heeft da commandant van. de Monte- negrijnsche troepen twee parlementairen naar den' bevelhebber van het garnizoen van Skoetari gezonden' om deze te over reden de stad over te geVen. Hij moet ech ter geweigerd hebben hen' te ontvangen. Eejn bevestiging van 't bericht over den val der "stad1 blijft uit. Men vermoedt daar om, dat het op ongegronde geruchten be" rust. I 1 f I,. j Het beleg van Adriahopel. Draadloos wordt uit Adrianopel geseind, diat het bombardement zoo vreesol ijk is, dat de geheele draadlooze verbinding met Konstantinopel in do war is en de telo- giammen verminkt en onleesbaar' aanko men. Men gelooft te weten, dat het garni zoen van Adrianopel heden een uitval zal wagen Tussclien Bulgaren en de Turken was gisteren, een' hevigen slag aan den gang op het schiereiland Gallipoli. Naar verluidt zijn er zeer zware verliezen gele den aan beide zijden. Bijzonderheden ont breken. Volgens uit Sofia ontvangen telegram men heeft gisteren in den, vroegen ochtend een geheele Bulgaarsche divisie onder het bulderen van het geschut, een stormloop op Adrianopel ondernomen. Het resultaat is nog niet bekend. De door het hevige schieten veroorzaakte luchttril lingen, maakten! het tot stand' brengen van draadlooze verbindingen' geheel onmogelijk. De Turk's'cho vredes on- derh andelaars. De Porie heeft, maar Reuter seint, aan leerd, en of u sterke zenuWen hebt." Log's stemming werd al beter. Er ging bepaald een eigenaardigen invloed uit van den dokter, waaraan zij zich ook niet kon onttrekken. „She's all-right, is n't she, Maud?" Wend de hij zich lachend to': zijn vrouw1. Deze antwoordde niet en was met sa mengeknepen lippen in de keuken oezig. Het gelaat van 'den dokter bolrok. „Afschu welijk, dat martelaarsgezicht!" zei hij lot Loe. Toon wierp hij zijn servet op den grond. „Well", komt nu1 Nu kan de „lnisi- nes" begint ï'èn 1" Vlug stapte hij" voor haar uit naar de spreekkamer. r Mevrouw Slower kwam uit de keuken, nam de servet op en ruimde het ontbijt weg. Na een oogenblik schuurde zij op de knielen den steenen vloer van de veranda, opdat de dokter alles in orde zou vinden, als hij terug kwam. „Zoo, wat mankeert er aan?!" Met deze Woorden kwam hij op de voor veranda, waar zijd patiënten wachtten. Beide partijen stonden tegelijk op. „Wij waren er liet eerstel" zei vrouw Hesz scherp-. „Ja, maar moeder is al zoo zwak van den langen rit; die kan niet meer wachten!" kwam do jonge vrouw tussclienbeide. „Wie was er het eerst, freule Loe?" vroeg dokter Slower onverschillig. „Vrouw Hesz kwam het eerst door de tuindeur", zei zij aarzelend, friet een mede lijdenden blik op do oude vrouw. „Dus als 't u blief!, mistress Hesz 1" Re haar gevolmachtigden/ te London bericht doen toekomen om Engeland te verlaten. De bewoners der Grieksche eilanden heb ben den Engelschen. minister van buiten- landsche zaken, Sir Edward Grey, een petitie doen toekomen, waarin p.) verzoeken de eilanden aan Griekenland loe te wijzen. De Italiaaausche regeering heeft krach tige maatregelen getroffen tegen de agi tatie op de pilanden. Het verschijnen van Grieksche blauen is verboden, terwijl het aandoen van Grieksche schepen in de ha vens verboden is. De mobilisatie van Oostenrijk. De correspondent van de „Daily Mirror", die op weg is naar Konstantinopol, seint uit Konstanza belangwekkende bijzonder heden aan zijn' blad over het beeld dat zich aan hem voordeed op de reis van de Hon'- gaarsche grenzen tot de Zwarte Zee. Iedere brug was militair bezet. Trein op trein volgde met lange reeksen van goederen wagens, die met kanonnen en ander krijgs- materiaal beladen waren. Voor bet passee- ren van iedere brug moesten, de passagiers de gangen in de spoorwegwagens Verlaten en moes ten in de compartimenten plaats nemen, die werden afgesloten. Zulks werd gedaan om te beletten dat passagiers uit de treinen dynamiet op de bruggen zouden kun nen leggen. De houding van Turk ij e. Volgens uit Konstantinopel binnengeko men telegrammen heeft de Poi'te beslo ten zich te beperken tot een verdedi gende houding. De minister hoeft ondanks velschillende dringende verzoeken, van al lo zijden gedaan, er voor bedankt, het parlement bijeen te roepen. In regeerings kringen is men tot de overtuiging geko men, dat tot nu toe het huidige kabinet zich in nog minder populariteit mag ver heugen-, dat het vorige en dat het daarom in de bedoeling ligt tot groot-vizier te benoemen Said pasja. Kiamil pasja heeft zich aan boord van de stoomboot „Ismael" naar Egypte begeven en zal in de maand Mei een bezoek brengen aan Engeland. Men heeft het goed gevonden, dat" Enver bey niet meer naar de Tsjataldsja-linie te rugkeert. Hij bevindt zich thans op een inspectiereis en houdt zich bezig met de nazending der landweertrcepen. GEMENGDE MED EDEELINGEN. Engeland. - Het Lagerhuis heeft met 28 stemmen meerderheid de wet op de scheiding tus- schen kerk ent staat in Wales aangenomen. J a p a fr> 1 Morgen komt het Japansche parlement, dokter opende de dour naar 'de spreek kamer. „Komt u mee, assistente?" Vol verwachting bleef Loe achter den stoel van' <len dokter staan. Vrouw Hesz klaagde over lui ar keel, „Dat zullen we eens dadelijk onderzoe ken", zei dokter Stemver, en men ging naai de operatiekamer. Met keelspiegel en clectiisch licht werd onderzocht. „De amandel moet er uit Dat zullen We dadelijk hebben 1" Een paar korte voorbereidingen. Do dokier drukte Loo een instrument in de oene hand, en een email schotel in de an dere. „Nu zorgt u er voor, dat de vrouw den mond flink open doet." Vrouw Hesz was volstrekt niet lastig. De magere, afgewerkte vrouw had andere dingen doorgemaakt in haar leven. Met lichte, vaste hand deed de dokter een paar cocaïne inspuitingen, gebruikte toen kort mes en pincet. Vrouw ltesz kromp even ineen. „Daar hebben we do amandel", zei dok ter Stowcr met stalen kalmte. „Laat do vrouw met kali gorgelen", zei hij tegen Loe. Toon ging hij mot den farmer Weer naar dc spreekkamer. „Vijftig dollars dus", hooide zij hem zeggen. Dat was gemakkelijk verdiend 1 Maar Loe was vol bewondering, Mol, welk een zekerheid had hij de operatie uitgevoerd, waarvoor men ia Europa lange toebereidse len maakte. Zij begreep hot nauwelijks. Dok ter Stower scheen wol ecu arts Van' Gods genade te zijn. Hoe kwam het, dat hij niet in zijn beroep alleen een vermogen, had vergaard? Vrouw Hesz kwam spoedig weer bij en luisterde met onverschillig gezicht, Wat zij verder doen moest In acht nemen! Iloc zou zij zich in acht nemen op de farm, met haar acht kinderen 1 Morgen had zij groo te wasch en hulp was er niet Ten eerste wilden er geen dienstboden op de farm zijn, en ten tweede was vrouw, IIosz ook veel te zuinig om do hoogo looncn te betalen. De dokterskosten moesten c- pu weer uit gehaald worden. Vijftig dollars I Zij had een hekel aan den dokter. Maar zij ging naar licm toe, omdat geen andei haar hel pen kon. Hesz cn zijn vrouw namen afscheid en do oudo Block kwam aan de bomt Dil was een geval voor het speciale go- bied van den dokter, vrouwenziekten. Het kostte moeite eer men de hulpbehoevende, oiule vrouw op de operatietafel had getild. Zij kreunde van pijn. Ontzetting en medelijden voelde Loc, toen zij die ellende zag, toen zij zag, hoe een ïnenschenlichaam v, as verwoest en mishandeld door overworking, verwaarloosd lijden en brute verkrachting, een geheel mensohen'leven' door. Wat moest die viouw iiohbcn geleden! „U hadt ,fnl voor jaren moeten komen, vrouW Block!" zei de dokter. „Och, goeie 'God, dokter, ik heb nooit tijd gehad met al liet werk op de farm. En dim was er ook nooit geld. 'Alles, wat binhenkwamj verdronk John, en dan sloe^ waarvan de zitiingeli reeds veertien dagen geschox-st waren, hijeen. Het is vrij zeker, dat het een votum van vertrouwen aan het kabinet-Katsoera zal weigeren cn do volksvertegenwoordiging door den Mikado mar huis wordt gestuurd. De nieuwe ver kiezingen zouden dan in April gehouden; woiden. In liet geheele land heerscht groo te opschudding; er waait, om zoo te zeg gen een adem van revolutie. Men beschouwt dc kome le worsteling als een' beslissende tussclien het stelsel van staatkundige cli ques en liet democratisch grondwettig re- gcorstelscl. 1 China, 1 1 I De onderteekening der zesm'ogtindheden- leening is gisteren op 't laatste moment uitgesteld door liet optreden van den' Fran- schen gezant, die bezwaren opperde in ver band met de nationaliteit van de te benoe men drie buitenlandsche adviseurs, XÜ. een Deen, een Duitscher en een Italiaan Over de leening zelve Wordt nog gemeld, dal deze 300 millioen gulden groot zal zijn (oorspronkelijk Was 720 millioen be doeld). Dit bedrag mag uitsluitend voor de volgende doeleinden worden aangewend: Nakoming der door de centrale regeering aangegane verplichtingen, terugkoop der uitstaande provinciale leeningen, vergoeding voor de verliezen, welke in verband met de revolutie zijn geleden, hot uit den dienst ontslaan van troepen, terugkoop van een bepaald bedrag van door de centrale regee ring en de provincies uitgegeven schatkist- wissels, afbetalen der loopende regecriii'gs- uitgaven en reorganisatie van het bestuur der kusttollen. De Chineesche regeering heeft de bevoegd heid zes maanden nadat de leening is aast-, gegaan, nieuwe staatsleoningen aan te gaan. Binnen dezen termijn echter mag zy geen staatsleening opnemen, doch ook geen andere leening, waarvoor de zoutbelasting als onderpand dienen zal, zonder aan de zesmogendheden-bankgroep het optie-recht te waarborgen. Eerste Kamer. De leden van He Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 11 dezer, avonds halmegen uur. („st.ct.") Cholera te Batavia. De correspondent te Batavia ran do „Telegr." seint d.d. 4 dezer: Batavia is weer besmet verklaard wegens cholera. 1 AsslBtent vermoord. De correspondent te Batavia Van; de ,jNi R. Ct" seint: De Epgelsclio assistent Croy, te Meda% is door koeli's doodgestoken', De 'Assistentonbon'd in Deli seint over het zelfde feit uit Medan hij me, als hij dronken thuis k'Wam'J Achttien kinderen' heb ik gehad, dokter eri altijd alleen met dien kerel op 'de farm'l Goddank, dal hij dood jst" Loo rilde, lloo treurig zag het er uit iiï de Wereld. Haar eigen zorgen schenen: daar eensklaps zeer nietig tegenover zulk een troosteloos lór. Zouden er dan werke lijk mannen zijn, die zoo beestachtig wa ren, dat zij zooiols maakten van hun vrou wen Hier, in het vrije Amerika;, waar men dc vrouwen beschermde? De dokter had zijn onderzoek geëindigd. „Er blijft niets anders over dan ecu ope ratie, vrouw Block," zei hij bedaard. „Zal ik dan weer gezond worden', dok ter?" II „Vraag het do menschon in New-Braun- fels, of mij ooit een operatie mislukt!" Welk een sterk vertrouwen sprak er uit zijn woorden 1 Loe begon groote achting voor liern als arts te gevoelen. „Ja, ja, dokter, ik weet, dat u alles ge lukt. Maar hoeveel moet het kosten?" „Honderd dollars vooruit ea honderd dol lars na de operatie." „Dal kan ik niet dat kap; ik dief, dok ter!" „Nu, dan moet u zich ergens anders la ten op vromen", zei (dokter Stower koud. „Ik kan het alleen, als ik alles geef, wat ik heb gespaardMaar de kinderoai wïllon, nu eenmaal, dat ik weer gezond word 1" (Jfordt vervolgd. SCHIEDA MS» GOUMI *- £l

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1