65,ts Jaargang Vrijdag 21 Februari 1913 No. 14153 In het land van den dollar. m Kennisgeving. Kennisgeving. Deze courant verschijnt 'd a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagttnh Prijs pex kwartaal: Voor Schiedam en Xlaardingen fl. l,26t {rance per post fl. 1.68. Prijs per week: [Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advortentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vódr een uur aan het Bureau bezorgd zijn. i Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korto Haven). Prijs der Advertentiöni iVan 16 regels fl0.92iedere regel meer 16 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats dis zy innemen. Advevtentiën bij abonnement op yoordeeligo voorwnaidea, Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advortentiën opgenomen tot den prys van 40 cents per advertentie; by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen,. Intercommunale Telefoon No. 103. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; Gelet op art. 12 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis, dal bij hen is ingekomen een verzoek van J. F HO SIERS, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden diank, anderen dan ster ken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de boven-voorioealiteit van het pand Groenelaan 109; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verkenen van het verlot schriftelijk bij hun Col lege bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 20 Februari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AI. L. HONNERLAGE GRETE. V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, i i Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat op beden aan. M, AR AI F en zijn recht verkrijgenden vergunning is verleend tot het oprichten ccner kunstverver ij', ui tsto oniin gsin rich ting en strij ker ij in het pand staande aan de Over- schieschestraat no. 30, kadaster Sectie I no. 184, gedreven door een stoommachine van 3 P.K en oen stoomketel van 4 SI.2 verwan dngsoppervlak. Schiedam, 21 Februari 1913. Burgemeester en Weihouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. V. SICKENGA. BUITENLAND. Schiedam, 21 Febr. 1913 DE BALKANOORLOG. Van het oorlogsterrein. De officieele Turksche rapporten, giste ren van het oorlogs terrein ingekomen, mel den, dat de stad Adrianopel gisternacht zwak! weid beschoten. Te Tsjatakkja en Gallipoli is de toestand niet veranderd. Een Buig aars ch parlementair heelt op 17 dezer Roman van LENE HAASE. 46} Voor den Duitschen saloon „Zum Schtit- zenhof" stond de buggy van farmer Meijer aan een toom gebonden. Dat trof al heel gunstig. Loe liet hem door een neger bui ten roepen, want het zou voor een lady hoogst ongepast worden geacht, een saloon te betreden., „Well, Miss, how d'ye do?" vroeg de dikke, gemoedelijke Duitscher meesmuilend. „U komt toch hoop ik mijn ooren niet boxen, zooals die van rar. Lichtenberg?" Do geschiedenis was dus als een loo- .pend vuurtje rond gegaan. Loo dwong zich tot een onbezorgd lachje. „No, mr. Meijer, ik wou u alleen vragen, of u mijn revolver nog wilt hebben." „Laat het dingetje eens kijken, Miss." Hij bekeek het wapen onderzoekend van alle kanten. „Pretty little thing! Wat had ik or u ook weer voor geboden? .Was 't niet vijf dol lar?'? i „Acht." „No, no. Dat is veel te veell Ilaller heeft er me laatst een voor drie dollars aangeboden. Als ik het uwe koop, doe ik 't alleen om u te plezieren. Geen mensch zou u er hier vijf dollars voor geven." Do blauwe dogen waren zoo koud en sluw op Loo gericht, dat ze voelde, te zul len moeten toegeven. Vijf dol)are was in elk getal beter dan niets, hoewel ze er nauwe- aan den commandant van Adrianopel na mens do Bulgaarsche en vreemde regeerin- gen, brieven overhandigd, omtrent het ver trek. uit de stad van. vieemde onderdanen. Op 18 dezer was 's avonds om 8 uur nog geen antwoord ontvangen. Uit Philippipdes werd Woensdag ge seind, dat de Turksche troepen de tine ken op de hoogte van Alonohassa aan vielen. De Grieken deden een tegenaaval, sloegen 'de Turken at en dieven hen zelfs uit hun stellingen terug, welke zij bezet ten. 1 Volgens berichten te Saloniki, uit het Grieksche hoofdkwartier ontvangen, zouden de Turken er hij Janina niet ongunstig voorstaan. De stad is aan de noord- en westzijde niet ingesloten, zoodal uit Alba nië aanhoudend hulp wordt toegevoerd Volgens een telegram uit Cetlinjo wordt een nieuwe aanval der Servische en Alon- tenegrijnsche troepen op Skoetari voorbe reid. Een aantal Servische belcgeringska- nonncn werden reeds opgesteld terwijl ver schillende üoepcnaideelmgen vooruitge schoven weiden. B u 1 g ar ij e en Roemenië. Naar Reuter's Agentschap verneemt, heb ben do mogendheden Dinsdag te Sofia en te Boekarest haar liemiddcling aangeboden ter oplossing van de kwesties tusschen Bulgarije en Roemenië. Er is alle reden om aan ,to nemen, dat de beide regceri.ngwi do bemiddeling zullen aanvaarden. Alle mogendheden handelen gezamenlijk in volslagen overeenstemming en gedreven door den wensch hot lloemeensch-Buigaar- sche conflict bij te leggen. Men weet echter nog niet welke mogendheden zullen worden aangewezen om in naam van al doj andere op te treden. Naar het Petershuïgsche Telegraafagent- schap verneemt, hebben Bulgarije en Roe menië do bemiddeling der mogendheden aanvaard. 1 1 Inde E gcs che Zee. Op liet eiland ,Rhodos is het tot een conflict gekomen tusschen eonige notabelen der Grieksche bevolking en den comman dant der Italiaansche troepen, die hot eiland nog altijd bezet houden. Een der voornaamste notabelen had uit naam der Grieksche bevolking een telegram van ge- lukwensching aan president Poincaré opge steld. Do Italiaansche generaal Ameglio weigerde echter verlof te geven tot verzen ding, tenzij bet woord „Grieksche" ge schrapt weid. De notabele beeft nu een protest ingediend bij den Franschen con sul. D o verdee ling van d en u uit. De „New-Yoik Herald" meldt uil Rome, d.d. 21 Febr.Naar verluid, zal Dibral aan de Balkanstalen worden overgelaten. Rus- üjks mee naar San Antonio kon komen. „Allright," zei ze met een zucht, „daar heeft u heiïl!" De farmer haalde vijf smerige dollarbil jetten uil zijn zak en reikte haar die over. Zorgvuldig keek zo de papiertjes na. Toen gaf zo hem er een van terug. „Dit biljet is nog uit don tijd van de Confederatie en heeft dus geen waarde meer." „O, pardon mei" antwoordde hij meteen onschuldig gezicht, en haastig wisselde hij den ongeldigen bill voor een geldigen. „Well, good-bye, mr. Meijer!" „Good-bye, miss von Wersten I" Loc stak het geld in haar zak en stapte naar den juwelier. Na oen bijna eindeloos heen en weer praten, liet ze hem den ring voor drie-on-twintig dollars. Hij begon met vijftien te bicden. Ze was overtuigd, dat hij hem voor vijftig dollars weer ver- koopon zou; misschien wel voor vijf-on- zoventig. Enfin, dal wist ze nu al wel: wie in do benauwdheid zat, moest zich laten uitbuitendat zou op de hecle wereld wel zoo wezen. In ieder geval bezat ze nu acht-en-twintig dollars en daarmee kon ze zeker vier weken in San Antonio leven. In dien tijd kon ze allicht don een of an doren behoorlijk betaalden arbeid vinden. Zo voelde zich lang niet meer zoo moe deloos als dien morgen. Die acht-en-twin tig dollars in haar zak gaven haar toch een gevoel van zekerheid. In dc eerste plaats zou ze nu naar het restaurant „Phocnix-Gardcn" gaan, om zich op een warm avondmaal te irakteeren. Ze had ingezien, dat het verkeerde zuinig heid was, zich voldoend, voedsel te ont- 5 houden. Als ze met cenige knus van sla- iand staat niet meer op Skoetari. en Dsjako- va ten behoeve- van Montenegro. Indien Skoetari door de Serviërs wordt gen om eu- da u zal de toestand echter een wijziging ondergaan. Italië schijnt bereid te zijn-de aanspraken van Montenegro te ondersteu nen. De Turken schijnen geen waarde meer aan bet bezit van Janina te hechten, zelfs indien do vesting niet genomen zal wor den. Saloniki zal internationaal worden verklaard om wrijving tusschen Bulgarije en Griekenland te voorkomen. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Gisteren Verschenen voor den politierech ter de beide jonge vrouwen, die ve ril acht worden tvan brandstichting in bet theepa viljoen in Kew Garden, een brand, die een schade van twaalfduizend galden aan richtte. De beklaagden waren zeer rumoerig. Toen de rechter hun voorloopige invrijheidstel ling weigeide, wierpen zij hem een boek en andere paperassen naar het hobfd, zoo dat de politie moest tusschenbeide [ko men. -De zaak weid daarop een week uit gesteld. 1 In Edinburg hebben in den afgeloopen nacht de suffragettes petroleum in de brie venbussen gegoten. Meer dan 2000 brieven werden daardoor beschadigd. In North Hampton wierpen suffragettes liicbt ont vlambare stoffen in do brievenbussen. Het vuur ken slechts met groote moeite worden gehlnscht. Veel schade werd veroorzaakt. Frankrijk. Do Fran'scho gezant te Petersburg, Geor ges Louis, die om gezr u'dhoidsrc'denon zijn ontslag neemt, zal opgevolgd worden door den oud-minister van buitenlandsche za ken Delcassé. De tsaar heeft deze benoe ming goedgekeurd. De Matin" commentedt de benoeming van Delcassé tot gezant to Petersburg en schrijft: Dit besluit doet do rogcenng alle eer aan en zal zeer veel er toe bijdragen om de band tusschen de beide lijken hech ter to doen worden. Delcassé is liet toe vertrouwd en zal er dan ook wel voor zorgen dat beide gealieerden dezelfde cri- tick volgen. De Engelsche pers commenteert op zeer welwillenden toon do benoeming van Del cassé tot gezant to Petersburg. Alen wijst er op, dat Delcassé dc stichter van de Entente Cordiale geweest is en me.n houdt er zich van overtuigd, dat de benoe ming van Delcassé oen bewijs is voor den wensch van Fianluijk, om een engeren hand te doen ontstaan tusschen do mo gendheden liehoorendo tot de Triplo En- gen den bestaansstrijd wikte opvatten, moest 'ze in de eerste plaats lichamelijk krach tig zijn. Zo bestelde een llinke portie van het Alexicaxuischo volksgcrocht Chili con Cor- ne, een sooil van sterk gekruid ragout. Door de quantiteit word vergoed, wat aan dc kwaliteit te kort schoot. Aan een tafeltje naast haar had oen welgestelde farmersfamilie plaats genomen, die zich aan iundeilappe.il, tomaten en ge bakken aardappelen tegoed deden, Loe wierp hen yan tijd tot tijd afgunstige blik ken toe. Plotseling haalde de halfvolwassen zoon van den farmer een revolver uit zijn zak en hield die zijn vader voor. „Look hero, daddy I Die heb ik van mr. Meijer gekocht, 't Is een echt Duitsche revol ver, pas geïmporteerd I" Loe herkende dadelijk haar vroeger eigen dom, dat do oude heer van alle kanten nauwkeurig bekeek. „Hoeveel heb je er voor betaald, Joe?" „Tien dollars, daddy I" „Dat is niet lo duur. - Made in Ger many, indeed 1" Nu moest do moeder het ook bekijken. „Dal zou iets wezen voor don man van tante Alary I Die zoekt al sinds lang een mooie, kleine revolver voor in zijn vest zak. Hij moet daar in 't Westen soms met allerlei tuig omgaan, you know! Zoo gauw als tante Alary ons woei eens bezoekt, biedt je haar dat ding voor vijftien dollar aan. Hoor jo, Joe?" Joo knikte vergenoegd, niet. een vollen mond. „Aunt Alary kan best twintig dollars be talen," zei 'hij, tonte. Ook in Londensche kringen wordt deze benoeming zeer gunstig beoordeeld- In Kamer en Senaat is gisteren dc bood schap van den nieuwen president voorge lezen. De heer Pobwnré constateert daarin, dat de vreedzame presidentswisseling op nieuw aan de wereld de soliditeit van den Fransehen s'misvorm heeft getoond; de re publiek gaf een nieuw bewijs van levens kracht, Poincaré verzekert verder, dat hij zich hij de vervulling van zijn laak de 'nauw gezette loyaliteit van zijn voorganger steeds voor oogen zal stellen en het zich een eer zal rekenen om de constitutie te verdedigen, die na de vreedc beproevingen van 1370 aan Frankrijk een lang tijdpexk van kalm te en werkzaamheid verschafte en dat men niet moet onderbreken. Verder word t in de boodschap aange drongen op het voeren van een vaste en vooruitziende politiek. De regeering moet het gezag intact houden onder controle van het Parlement, en in ernstige uren steeds een raadsman der openbare mea ning zijn. De boodschap gaat vervolgens verschil lende hervormingen na, welke de Republiek voortdurend nastreeft, zooals rechtvaardige belastingheffing, vervolmaking van bet kies stelsel, om den volkswil beter lot uiting te doen komen, verlichting, 'der lasten vaij den landbouwer, voorspoed van ha netel en nijverheid enz. Ook op sociaal gebied heeft do 'Republiek nog een ruim arbeidsveldj Aan hot slot zij'er boodschap zegt Foin- oaré, dat de vronc niet door den wil van oen enkele mogendheid gedecreteerd kan Worden. Een volk. kan alleen doeltreffend vredelievend zijn, als het tot oorlog gereed is. Het zou daarom een misdaad tegen do beschaving zijn, als Frankrijk niet voort ging leger on vloot uit te breiden. Sedert vele maanden werkt Frankrijk met geheel Europa samen, om de gevaren te bezwe ren van een betreurenswaardige crisis, en de regeering zal op deze wijze vooilgaan. Deze boodschap; in de Kamer door mi nister-president Briand voorgelezen, vond daar grooten bijval. Dit was ook in don Senaat het geval, behalve bij de vooilezing van de zinsnede over de kiesreuithervor- ming, toen eonige afkeuring Werd gehoord. Duitse bland en R u sl a,p d. In, leiband met het aanstaande jubileum feest van het Huis Romanof, dat binnen» kort sedert driehonderd, jaar de Russische keizerskroon voert, schrijft de officieuse „Norddeutscho Algemeino Ztg." „Do i handhaving van do traditioneelo vriendschappelijke betrekkingen tusschen Duitschlnnd en Rusland is in overeenstem ming inet dc groote blijvende belangen van beide rijken en van hel Duitsche en het Rus sische volk, wien de wedorzüdsche goede Loe's hart word van bitterheid vervuld toen ze dit gesprekje aanhoorde. Ze was toch nog een echte greenhorn, en zou nog heel wat moeten loeren in Amerika. Na dat ze haastig betaald had, verliet ze bet restaurant. Zo kon ze niet meer zien die sluwe, welgedane, zelfingenomen hoeren. In haar bungalow gekomen, begon ze haar koffers te pakken. Ze wilde er maar één meenemen naar San Antonio en do an dere in moeder Eggeling's schuur laten staan. Wat had zo toch veel overbodigen rommel meegesleept i Door en door vermoeid viel ze toen op haar hard bed neer. Voor T laatst zou ze in de oude bouwvallige bungalow slapen, goddank 1 Onder haar hoofdkussen ritselden de dollarbiljetten. l Do trein van New Braunfels stoof don derend hot „Katie-depoL" to San Antonio binnen, en oen der eerste dames, die handig uit de daarop langzamer rijdende wagens wipte, was Loe. Ze droeg zelf haar band koffer, schoof vlug en heslist door het ge drang voor de bagage-loketten, gaf haar valies in bewaring en ging op Weg om in de eerste plaats een onderkomen 1e zooken. Do rit door do groene vruchtbare streek had haar al haast vroolijk gestemd. Ze voelde zich als uit een dutte gevangenis verlost, toen zo in het ruime spoorweg- rijtuig zat, vol menschen van verschillende nationaliteit. Eindelijk dan toch weer eens iets anders dan die stompzinnige, ruwe far- mersgozichton! Alet bijna vriendoli:i"o oogen had ze naai' de gladgeschoren - mere (handelsreizigers) met hun opgevulde schouders gekeken. Die menschen zagen nabuurschap ten voordeel strekt en die door geen feitelijke geschillen verhinderd, worden om zich binnen hun grenzen vreed zaam naast elkander te ontwikkelen. „In vast vertrouw -op het voortduren' van de vriendschap tusschen Duitschland en Rusland, nemen wtj van harte deel in het jubelfeest van het huls RomanoW, ter wijl vij daarbij den wensch uitsproken, dat het tsaai Nioolaas en zijn opvolgers gege ven moge zijn in een gelukkige regeering ook vei der te arbeiden aan de welvaart en de grootheid van, Rusland." AI e x i c o. I - i Het plotselinge einde van de jongstere volutie door de arrestatie van de president AIndcro, moet veroorzaakt zijn door de veuaderlijke handelingen van zijn generaal Blanquet, in wien Aladero een onbeperkt vertrouwen schonk. Do generaal, die tijdens het uitbreken der revolutie zich met 4000 man troepen in liet binnenland bevond, werd onmiddellijk tcmggeioepen. Zijn troepen werden in do buitenwijken ingekwartierd, naar het heette, om in rcsmvc te worden gehouden. Nu begon Blanquet zijn did bel spel. Hij slaagde erin een groot aantal officieren, onder wie generaal lluerla, do opperbevelhebber der regeoringsiroepen, naar do partij van Diaz over to halen. Zoodra lluerla besloten had, Aladero ten val tc brengen, ging hij direct op het doel af en gaf hij best, dat het 29slo regiment infanterie, dat onder de hevelen stond van Blanquet, in het nationaal paleis, de resi dentie van den president, zon worden in gekwartierd, om daar wachtdienst te doen. Alaandag betrok het regiment het nieuwe kwartier en nu was Aladero op genade en ongenade overgeleverd aan zijn vijanden. Het verdere verloop van de samenzwering en de arrestatie van Aladero kent men Huerta werd, zooals men weet, tot voorloo- pig president benoemd. Diaz zal zich ech ter, naar met zekerheid wordt gemeld, defi nitie'" tet president laten kiezen en llueita moet „iet voornemens zijn, zich daartegen te verzetten. Onder de politici, aan wio waarschijnlijk portefeuilles zullen gegeven worden, zijn Delabarra, Albeito Gaxzia en Roclolfo Forayes. Volgens do meest nauwkeurige schattin gen welke thans ter beschikking zijn om trent liet aantal 'lootten, zijn ongeveer3000 personen gedood, van welke de meerderheid gewone burgers waxen, waaronder ook vrou wen en kinderen; het aantal gewonden wordt op 7000 geschat. Er zijn tal van voorbeelden dat gcheele gezinnen door do ontploffing van granaten en door het vuur der machine-geweien zijn gedood. Nog kan kan men verminkte 1 ijl:en zien liggen op do brandende puinhoopen. De aai "eiicnto maleiiocJo schade is nauwelijks te scnatten, er tenminste intelligent uit. Behaaglijk in haar gemakkelijken zetel achterover geleund,- voelde ze zich voor 't eerst xveer eens als lady. Wat was de conducteur beleefd, on danks haar min of meer verarmd voor komen. ,Dfil was toch prachtig in Amerika, dat er slechts één klasse was in do trei nen, en dat elke fatsoenlijke vrouw door dc beambten met dezelfde beleefdheid, behan deld werd. In San Antonio zou haar stellig niemand met den nek aanzien, wanneer zo werkte. Ze zou zich haar plaatsje wel ver overen. En van haai' eerste verdienste zou ze nette nieuwe klecron koopen. Loo tuur de glimlachend over do mais- en kaloonvcl- den, waartusschen do trein voortraasde. De oogst was al begonnen. Alexicanen on zwailcn stapten, diep gehukt, den grooten zak op den rug, tusschen do lago struiken voort, vlug do witte vlokken afplukkend, Vermoeiend werk, maar het werd goed betaald, 's Avonds konden de bruine jon gens den grand-seigneur spelen in do stad! Hier vroeg niemand cr naar, hoe men zijn geld verdiende. Wat deed het er toe of ze winkel- of fabrieksmeisje werd? 's Avonds, als bot werk rustte, was zo weer, do lady. Hoe fonkelde buiten do gou den zon, hoe sappig groen zagen de mus- kietenboomen er uit, wat vroolijk- bedrij vigheid op allo velden. Een blijde, vertrou wende stemming kwam over Loo. Dom toch ook, dat ze zoo lang in Noxv Braunfels had romlgetobdl Nu trad zo do vestibule van 't station uit en keek ondernemend rond. SCHIEDAMSCHE COURANT tik De Secretaris, De Secretaris, (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1