"N RONA Cacao Van hout«n's 65~ Jaargang Dingdag 25 Februari 1913 Ho. 14156 In het land van den dollar. o Deze courant verschijnt dagelijks, met.uitzondering van. Zon.- en Feestdagen Prijs per kwartaal: SToor Schiedam en Y, laardingsn fl. l..S)5t franco per post fL 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vdaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 3 coat. Abonnementen, worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten iet middags vóér een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hook Korte Haven). Prijs der Advertentiën": jVan 16 regels flG.92; iedere regel meer 16 oents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op yoordeeiige voorgaarden, Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. Ia 'de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prqa van 40 cents per advertentie bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoe». Intercommunale Telefoon No. 103. BUITENLAND. Schiedam, 25 Febr. 1913. DE BALKANOORLOG. Van het oorlogsterrein. liet volgende officiëele rapport werd gis teren van Turksciie zijde gepubliceerd In den loop van den dag van gisteren heeft do vijand zwakjes Adrianopel bescho ten. Een klein artilloriegevecht. had plaats tusgejien de hoofdlinie en de vijandelijke hatterijen. De tóestand to Boulair is niet veranderd. Aan de Tsjataldsjalinie zijn rivieren bui ten him oevers getreden en belemmeren zeer de bewegingen der verkem mgscolon- nes. In het gevecht, dat ton westen van Al- hassnn. bij Tsjataldsja, plaats had, bwiroe- gen de Turlcsche verliezen 5 dooden en 22 gewonden. De verliezen der Bulgaren waren veel aanzionlijker. Uit Sofia wordt bevestigd, dat hel bom bardement van 'Adrianopel zwak wordt voortgezet. Het zal'echter met meer kracht plaats hebben, wanneer het nieuwe Servi sche belegeringsgeschut opgesteld is. Overal ligt sneeuw; op sommige plaatsen zelfs wel een meter hoog. 'Wanneer het dooi- weer intreedt, zuilen de transporten uiter mate belemmerd worden. Tegen den vrede. Do verklaringen van Hakki pasja to Lon den tegenover een vertegenwoordiger van het Reuterbureau, schijnen de .Tong-Turk- Bche kringen, die tegen den vrede zijn, niet te bevredigen. De „Terdjiman-i-Ilaki- kat" spreekt haar spijt uit over Iiakki's j uitlatingen en vraagt, waarom Turkije niet in staat zou zijn den oorlog voort te zetten, daar de natie tot alle offers bereid is. Wanneer het Turksciie leger de verloren "gebieden herovert, zal geen macht ter we reld Turkije kunnen dwingen ze Weer op to geven. In stip met de verklaringen van Ilakki pasja en de informaties der Europe esche pers, beweert de „Tanin", dat "de Porto in haar antwoord-nota haar laatste Woord heeft .gesproken en. geen andere concessie moor' Ran doen. Van gezaghebbende zijde worden de ge ruchten, dat Hakki pasja teruggeioepen zal worden, tegengesproken. Ilij zal veeleer de besprekingen met de Londenselic gezanten en de Engelsche staatslieden voortzetten. Roemenië en Bulgarije Do Bulgaarsche regeering heeft gistoma- middag aan de vertegenwoordigers der mo gendheden haar antwoord op hun jongslen stap inzake het conflict met Roemenië mee- 1 gedeeld. Dit antwoord verklaart, dat do Bulgaarsche regeering, vertrouwende op den hoogon rechtvaardigheidszin der groote mo gendheden, het voorstel aanneemt om zich to onderwerpen aan de beslissing der gc i noemde mogendheden, indien ook Roeme- nië dit voor-stel aanneemt. Uit diplomatieke kringen verneemt liet Roman van LENE HAASE. „Berliner Tageblatt" dat do Duitsche regee ring 'het. standpunt inneemt dat de stad Silistria 'na den 'afstand der strategische en belangrijkste forten aan de Bulgaarsch- Roemeensche gicnzen, aan Bulgarije moet blijven 'behooven. Daar ook de mogendheden van de Triplo Entente zotuier twijfel dit standpunt innemen, zal in het bemidde lingsvoorstel der mogendheden worden voorgesteld deze stad in het bezit van Bulgarije te laten. Kia.mil Pasja overleden? Het blad „Istihbarat meldt, dat de vroe gere grootvizier, Kiamil pasja in Alexan- drië door een beroerte getroffen en over leden zou zijn. De Egeïsche Zee. Naar uit Konslantinopel hinnenloopemle telegrammen aan de „Daily Neus" mel- 'den, zou Italië in geheime onderhandelin gen met de .Tong-Turkengetreden, zijn berijef- fende den aankoop van de e,Handen Ho- dos, "Laros en Stampltia, welke door Italië bezet zijn en wel voor den prijs van 500.000.000 gulden, 'i Geld zou dadelijk worden uitgekeerd. De eilanden worden echter pas afgestaan wanneer de, vrede de finitief is gesloten. I GEMENGDE MED EDEELINGEN. af te zien. Voorts werd overeengekomen om bij den minister-president een audiëntie aan te vragen, en hem te verzoeken, om wanneer de werklieden van de algemeene staking afzien, in volle vrijheid tot de op lossing van het kiesrechtvmagstuk over tc gaan. 'lVee katholieke burgemeesters ont hielden zich inzake den laatsten. wensch- van stemming. Frankrijk. 1 Do „Temps geeft een nadere bevestiging van haar eenige dagen geleden, gedane rne- dededing omtrent don driejarigen dienst- rijd, onder bijvoeging, dat dit een wer kelijk driejarige diensttijd zal zijn, en dat geen vrijstelling zal worden verleend,' zélfs niet aan studenten. In de financieele commissie van, den Se naat is gisteren gunstig ontvangen een \oorstel van de regeering tot -het uittrek ken van een crediet van 72 millioen voor militaire doeleinden, te verdoelen over vijf jaren en wel voor do inrichting van in structie-kampen, den bouw van bestuur bare luchtballons, de organisatie der arül- 'ierie (aanschaffing van nieuwe veldkanon nen, dragende tot op 1-1 K.M.) on don aankoop van paaiden. Engeland, i Mevrouw Pankhurst, de leidster der kies rechtvrouwen, 'is gistermiddag in hechtenis genomen. Zij heeft ad. verleden week een zeër opziende redevoering gehouden, waar in zij de verantwoordelijkheid aanvaardde voor de ontploffing in liet' huis van minis ter Lloyd George. Heden zal zij voor den politie-rechter terechtstaan. De regeering schijnt thans met meer kracht tegen de uitspattingen der suffra gettes te zullen, optreden. Do arrestatie van mevrouw Pankhurst schijnt daarvan het begin te beteekenen. De Engelsche minister John Burns sprak zich gister avond zeer categorisch uit tot het nemen van scherpe maatregelen tegen de kies- rechtviouweu. In den afgeloopen nacht is in de na bijheid van New-Port in Mommoutshirc aan een der lijnen van de Great Western Rail way Maatschappij een signaaldraad door gesneden. Daarbij werden kaarten gevon den mot het opschrift: „Volos for Women". Wordt dit bericht bevestigd, dan heb ben do suffragettes zich aan 't in gevaar brengen van men scben levens schuldig ge maakt, iets waartoe zij, naar zij hebben verklaard, niet zouden ovcKpian, 'België. 11 Dc burgemeesters der negen provinciale hoofdsteden hebben Zondag op hot Brussel- sche stadhuis vergaderd om over de drei gende algemeene werkstaking to spreken. Besloten werd een berorp' op de arbeiders te doon en hun, in het belang van den vrede, te verzoeken, om van de algemeene staking 49) 1 „Bonjour, bonjour, mademoiselle! Do you want des diamines garni es De oude vrouw was dus een Franeaise. Hoewel hoe al meer dan genoeg had ge zien om afgeschrikt te worden, volgde ze de vrouw toch nog uit beleefdheid in een voorvertrok. Ze kon toch in ieder geval de kamer wel eens bekijken. Zoodra ze in het Fransch geantwoord had, daalde er in een breed patois een oveistelpende woor denvloed op haar neer. Dc oude vrouw, was blijkbaar verrukt een landgenoote te hebben gevonden. „Voilii, jolie, hein?" Ze stiet de deur naar' een der voorkamers open, en Loe stond heel verrast te kijken, toen zo een frisch, vriendelijk vertrek met een groot, verleidelijk gemakkelijk ledikant voor zich zag. De ramen gaven uitzicht op den kleinen tuin, waarin allerlei bonte bloemen wild door elkaar groeiden. Die kamer zou haar best bevallen, en ze be hoefde immers niet le eten bij de spraak zame Frangaise 1 Min of meer schuchter vroeg ze naai- den prijs. „Un dollar par scmaine, car vous ètes Franraise," antwoordde de vrouw met een weiwillenden blik. D ui l s ch 1 a rfd, liet Deenscho koningspaar is gisternamid dag te Berlijn gearriveerd voor een officieel bezoek aan don keizer en do keizerin. Deze laatsten waren met do prinsen van het ko ninklijk huis eu talrijke leden dor hofhou ding Ier ontvangst aan liet station aan wezig. In, het stationsvertrek voor vorstelijke personen begroette de opperburgemeester Wermuth do Deensche Majesteiten. Langs den weg naar het slot hadden vakvereem- gingen, militaire vere enigingen eu troepen zich in twee gelederen opgesteld. Beu tal rijk publiek begroette de vorstelijke bezoe kers hartelijk. De stralen waren in feestdos met vlaggen, versierd. Hongarije. 1 >- 1 In do Kamer wa3 gisteren do oppositie niet aanwezig, hoewel de periode, voor welke zij was uitgesloten,, verstreken, was. j In antwoord op een vraag, betreffende de beschuldigingen aan zijn adres, inzake het misbruiken van staatsgelden,, zeide minister president Lukacs: „Ik heb nooit betwist, dat de regeeringspartij een verkiezingbkus heeft, maar nimmer werd daaxiu geld ge- stort, dat den, staat (toekwam. De moreelc redenen van deze cairipagne schijnen dus heel vreemd. Toen men zag-, dat ik met de oppositie geen compromis Milde sluiten, gebaseerd op de verdeeling dor portefeuilles, wilde men mij doen doorgaan voor een. PauamisL en opende men een lastercampagne tegen mij." Portugal. In de Kamer heeft gisteren de minister van buitcnlandsche zaken, in antwoord op een interpellatie inzake hot ontwerp voor een handelsovereenkomst tusschon Portugal en Engeland, met kracht de tendenzieuse geruchten tegengesproken, als zouden er onderhandelingen gevoerd worden tusschen Engeland cn Duitschland over de Portu- geescho koloniën. Tripolis.' Naar uit Rome aan do „Temps" wordt geseind, 'hebben do Turken eu Arabieren in don laatsten tijd herhaaldelijk aanvallen op do Italiaanscho stollingen to Tobroek ondernomen. Zij werden teruggeslagen, maar de telegrammen maken nog gewag van liet concentreoren van sterke troepen in de omstreken. 'Vorecnigde Staten. Direct na zijn aanvaarding van het pre sidentsambt, op 1 April, zal dr. Woodrow jWilson het Congres in buitengewone ver gadering bijeenroepen. Het Is verbazend zoo krachtig als sedert haar verschijning heeft medegewerkt tot verdere ver breiding in alle lagen der maatschappij van het gebruik van cacao als dagelijksche drank. Ze mag eigenlijk In geen enkel huishouden ontbreken. De tijd dat cacao als een weelde artikel werd beschouwd is voorbij, De voedende cn op wekkende eigenschappen gepaard met dc goedkoopte van dit krachtige fabrikaat maken RONA Cacao tot een onmisbaar artikel van dagelijksch gebruik in elk gezin. Eén dollar dat was haast to geef! Loe jubelde inwendig. Wat zou ze dan lang met haar geld toe kunnen komen. Maar ze mocht haar hospita toch niet in die dwaling laten omtrent haar nationali teit. „Ik wil do kamer graag huren, madame, maar ik ben geen Franraise, al spreek ik vrij goed Fransch. Ik ben een Duitsche, een Pruisische." „Hein? Prussicnne? „U is Pnissiennc cn waagt hel bij mij een kamer te komen huren?" Er kwam een uitdrukking van fanatieke» haai in haai zwarte oogen. „Maar madame, de nationaliteit speelt toch geen rol bij de kamcis verhuren 1 F.r is toch al sinds zooveel jaar vrede tus- schen Frankrijk en Duitschland, en u is toch zeker al lang Amerikaansche „Amóricaine, mot Jamais 1" En ma dame sloeg zicli op de borst dat het klapte. „Vijf-en-veertig jaar woon ik in Amerika, maar ik ben en blijf Fraai;ai.se, van top Lot leen 1 lk wil dadelijk dood neervallen, als ik ooit 'n Prussicnne onder mijn dak zou dulden I Ga heen 1 Va-t-en 11 Onmid- dcllijk u verontreinigt mijn huis!" „Ik uw huis verontreinigen I" riep Loe verontwaardigd, „dal zou moeilijk meer kunnen. Het vuil zou eenier aan mij ':j- vcn kleven. Maar ik ga all Merci! 't Is gewoon ongelooflijk I" Boos, beiecdigd, stapte ze het tuintje door en sloeg het hekje achter zich dicht. Wat een) belachelijke manier van doen! Dat had zo niet gedacht, hier in 'Amerika ztdke fossiele overblijfselen van dien ouden pölitieken haai te vinden. In Europa had ze met verscheiden F ran sche families op vricndsehappelijkon voel omgegaan. Ze deed ojt deze reis vol merkwaardige er- va ringen op I F. enigs zins wantrouwend keek ze in de avenue om zich heen. Dit stadsgedeelte^ scheen wel overwegend door Franschen be woond te zijn. Zo zou dus maar maken, lipt ze hier uit kwam; aan, een tweede, af- wijzin'g wilde ze zich liet er niet bloot stel len. Zij' zelf Jiad eigenlijk altijd sympathie gevoeld voor die levendige Fiausclien met hun mooie sierlijke taal. Toen viel het haar even'wol in, dat deze menschen, hun natio naliteit, door tienlallen van jaren heen, bewaarden, hoe ze zich aaneengesloten hielden en alle vreemde invloeden weer den. Bezaten de Duitschers in Amerika maar wat meer van dien geest, Flink Voortstappende, kwam zo al gauw in' een netter stadsgedeelte. De bungalows waren hier groote! de tuinen, netter ver zorgd. Opk hier stonden heel wat kamers to huur, maar geen,' er van deed minder Ran vier of vijf dollars per week. Verscheiden how oners bleken Duitschers; ze spraken Engelsch met Loe on toonden niet do ge ringste neiging in ce.nige schikking te tre den, omdat ze een landgenoote was. Eiu- delijk, geheel ontmoedigd, waagde zo liet nauwelijks meer, nog verder naar prijzen to informcercn. i» een vim die flinke, mooio Mexico. Do offirieele lezing, dio van den dood van Madero en Suarez, gewezen president en vice-president, gegeven is, wordt sterk in twijfel getrokken. In verschillende par ticuliere telegrammen wordt president Hu er- la voor liet vermoorden van heiden reran t- wootdehjk gesteld. Do overbrenging van Ma dera en Suarez naar do gevangenis zou slechts cornediespel zijn geweest en het gov echt op straat een sjiiegclgevecht van eert hoep huurlingen. Het zou niet do eerste maal zijn, 'dat in Mexico op een dergelijke manier politieke tegenstanders uit den weg werden geruimd. Bovendien was het hier de eenvoudigste weg om flch van Madero te ontdoen, daar de Amerikaansche regeering, gelijk men weet, tegen zijn terechtstelling in kort go- iling zich zou verzotten, zooals haar gezant nadrukkelijk had verklaard. De „Times" wijdt aan dit voorval een krachtig artikel, waarin zij o. a. schrijft: Tenzij de Mexicanhsche regeering haar niet zeer waarschijnlijke lezing over den dood van Madera en Suarez zonneklaar kan be wijzen, zal in het buitenland de overtuiging blijven hecrscheri, dat 't uit den 'weg rui men van de twee gebroeders Madero en, van Suarez een nieuw bewijs is van de mo- breideldo woestheid van Mexicaanscho po litici en avonturiers. Het Central News Agentschap laat zich hot volgende nieuws uit Mexico sei nen: Bij de lijkschouwing van Madero en Suarez is vaslgestold dat de haren van Madeio aan do slapen verbrand zijn. Het schot uitde revolver moet dan ook gelost zijn m do onmiddellijke nabijheid of tegen do slapen van don ongelukkige. De Belgische gezant in Mexico telegra feert, dat ia Mexico volslagen anarchie heorscht. Allo zaken zijn gesloten. De ge zant moest met zijn bureau naat het Duit- £fho gezantschap vluchten, daar zijn huis voor den kogelregen onbeschermd lag. Uit Vera Cruz wordt gemeld, dat Juan Ascona, de particuliere secretaris van Ma dero, to Cindad Bela is doodgeschoten, Huerta en generaal Diaz hebben hel mi nisterie van Mexico aldus samengesteld: Francisco de la Barre, buitcnlandsche za ken; generaal Manuel oorlog; Alberto Gra- mulos, binnenlandscho zaken; Rodolfo Reyes, justitie; Vera Eslauol, onderwijs; Corcbio Obregon, financiën; David de Ia Fuente, openbare werken. Generaal üiaz heeft geen portefeuille aan vaard, doch lij zal de regeering lie rust in het land helpen herstellen. Bij do verkiezingen, welke tegen het ein de des jaars zullen plaats hebben, zal hij zich candidaat stellen voor het president schap. i huizen met hun schaduwrijke veranda's. Do deftige wijk weer verlatend, zocht ze het nu in ecu der nieuwe straten, waar n'og slechts weinig moderne bungalow! lus- sclien de slordige bouwterreinen stonden. Besluiteloos rondziende, bleef ze eindelijk voor een mooi sl oenen huis mot een hreodo veranda slaan, hi dit, huis waren ook kamers le hunl maar die zouden wel weer on bereikbaar duur zijn. Een knappe dame mei een. donkergetinle, flmvceligo huid 'en groote vurige oogen, was juist oji do veranda gekomen cn keek nu naar Loe met ondei/.,. kenden blik. Daarop boog zo zich over het hek en vroeg in het gebroken Engelsch der Mexicanen „Zoekt u een 'kamer, young lady?" „Ja, mevrouw. Maar die in uw huis zul len me wel to duur we.zen." „Dat u-eet u nogvolstrekt niet," ant woordde do Mexicaanscho met oen aller vriendelijkst glimlachje.- „Komt n maareens binnen om z.e te bekijken," Aarzelend gaf Loe gevolg aan het verzoek. 'I Zou toch wel tol niets leiden, hel huis ivas veel to mooi. Do dame ging haar voor door een keu rig gemeubileerde ontvangkamer, waarin een piano stond, met een mandoline cn een guitaar er op, en bracht haar naar de eerste vei dieping. Hier kwamen een recks van deu ren op oen met een dik kleed belegde gang uit. Zo deed een der kleuren open. .Wat een allerliefst kamertje was daU In Van luu hof- li. M. do Koningin-Moeder, vergezeld van haar hofdame, jkvr. Van dc Poll en van haar adjudant, graaf Van Limburg Sti- 't midden stond een reusachtig ledikant met een hemel, (lat haast zoo breed als lang was on bijna de lieclo ruimte in beslag nam. Do overige meubels waren met rose crótonno overtrokken en niet rose mousseline ver sierd; alles even popperig en fijn. En aan alle wanden hingen groote spiegels. „Keurig!" riep Loe in eerlijke bewonde ring, „maar T zal dan ook wel tamelijk duur zijn.'-' In afwachting keek ze do Mexikaanscho damo aan. „Well, wat zou n zeggen van anderhal- ven dollar per week?" vroeg deze met een veelbeteekcnond guitig lachje, „Maar dat is immers niet mogelijk?"- Toch wel toch well" Vertrouwelijk pakte ze Loe's arm. ,,lk heb graag knappe jonge meisjes, be grijpt u. Ze trekken altijd in een boarding- house. - Jk zou alleen als voorwaarde stellen, dat u af cn toe eens beneden in do gezelschapskamer kwam om mij te helpen) de gasten aangenaam bezig te houden," „Waarmee bezig to houden?" „Och, met eon beetje pralen of pianospe len -anders niet." ,0, als dal alles is," zei Loe lachend.- „Dat doe ik graag. -- Wat heeft u voor gasten?" j, i J |j Wordt vervolgd.) SCHIEDAMSCHE COURANT V2>

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1