roeping ontvangen heeft, bereidt onze am- bulauce zich op een spoedig vertrek van hier voor. Inderdaad is er voor luuu* hier weinig of geen werk' meer. De gewonden die trouwens in betrekkelijk gering juin- tal van Gallipoli en TsjaiaUlsja worden aangebracht, worden allen in de militaire hospitalen in Stamboel en in Ilaïdas pas ja opgenomen, zoodat do ambulance be halve do herstellenden aan bevroren lede maten geopereerden en enkele licht ge kwetsten geen patiënten beeft. Verleden week is ook de Egyptische ambulance naar haar huid teruggekeerd. Er zijn nu. behal ve de onze, nog slechts de twee Duitsche ambulances hier, welke echter niet zelf standig werken, maar eigenlijk als ver sterking van bet personeel in het Duitsche ziekenhuis en het onder Duitsche leiding staande Turksche militaire hospitaal bij Gumuus j .Snjuin dienst doen. en dan nog de ambulance uit iMtseh-Imliiy die ech ter ook dezer dagen zal vertrekken, om dat. rle arme Hindoes, die men in een veldlazaret naar de stelling van Tsja- taldsja heeft gezonden, zóó onder koude en de ellende, welke door het uiterst slechte weer en het gebrek aan behoorlijk oadeikomen daar uitgestaan wordt, ie lij den hebben, dat de helft hunner zelf al naar het hospitaal in Stamboel is geëva cueerd. VLAARDINGEN, 10 ld aar 1. Hedenmorgen herdacht 'de heer A. 1 ledger den dag, dal tiij voor- 25 j;uir in dienst trad der i\*. V. „ÊIoHandia", alhier. Per rijtuig weid de jubilaris van huis gehaald en naar liet kantoor der directie gereden, waar hij door rle directie werd (ongesproken en hem een cadeau onder couvert werd overhandigd. Dok van het personeel ontving hij stoffelijke blijken van belangstelling, terwijl hel feest verder in huiseLijken kring werd voortgezet. VLAAIU)I'XOEX, 10 Haart. De openbare vergadering, waarbij ris. Van der Heijden een spreekbeurt moest vervullen, gaat door ongesteldheid van den spreker, heden avond niet door. STADSNIEUWS. Bij besluit van 3 'dezer hebben Ged. Sta ten van Zuid-Holland goedkeuring ver leend aan het op S October 1912 door den gemeenteraad vastgestelde uitbreidingsplan van het oostelijk deel der gemeente. Heden is een kennisgeving aangeplakt, waarin de ingeschrevenen voor de militie worden gewezen op de bepalingen, die zij in acht hebben te nemen om vrijstelling van den militiedienst te verkrijgen. Dlstrlctgveearaen. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft: le met ingang van 1 April den districts veearts, dr. A. A. Overboek, te Groningen, nader als standplaats aangewezen de ge meente Rotterdam en als werkkring de Zuid-Hollandsche gemeenten a. gelegen ten Zuiden van de Lek, Nieu we .Maas, Scheur en Nieuwen Waterweg; b. Anmierstol, Bergambacht, Capeljo aan den Ussel, 's-Gravenzande, Hillegersberg. Kethel, Krimpen aan de Lek, Krimpen aan den LIsseJ, Lekkerkerk, de Lier, Maasland, Maassluis, Naaldwijk, Overschie, Rotter dam, Schiebroek', Schiedam, Schoonhoven, Vlaardingen en Vla a rd inger-A mb acht. Eindexamens H. B. S. Zuid Holland. De eindexamens der Hoog ere Burgerscho len met ó-jarigen cursus in de provincie Zuid-Holland zullen dit jaar worden afge nomen door drie-dubbele commissi Ra, wel ks ter onderscheiding zullen worden ge noemd de eerste, de tweede en de der de commissie. Do eerste commissie zal zitting houden te Botterdam, de tweede commissie te Schiedam en de derde commissie te Lei den. Door de I woede commissie zullen worden afgenomen de eindexamens der 11. H. S. rnet 5-jarigen cuisus te: 's-Gravenhage aan de Sf ad houders laan, den Haag aan de Wal deck Pynnondtkarle, Delft en Schiedam. De candidate!!, die geen leerlingen van een der bovengenoemde höogeie burger scholen zijn textraneizullen zich heb ben aan le melden bij den voorzitter dei- eerste commissie (dr. J, F. Reilsma te Bot terdam), die na overleg met de voorzitters der beide andere rommisMéjn zal kunnen aanwijzen voor welke commissie iedere extraneus zal hebben ie verschijnen. Do connnsisaris der Koningin heeft be noemd b. ff. voor de tweede commissie: tot voorzitter, tevens lid: M. Horn, di recteur der H. B. S. te Schiedam; tof onder-voorzitter, tevens lid: A. J. Goedkoop van Nolle, directeur der 11. S. te lielft; tot leden: 11. van Eoghem, dr. J. J, Hallo, ff. Boerma, 0. ,1. F, Yamnliorsl en B. van der Ksch, leeraren aan de 2o il. B. S. met ó-jarigen cursus, te 'a-Graven- hage; A. J. Th. de Van, J. Kamerlieek, dr. G. J. de Groot, N. Wateibolk, A. Broers, leeraren en mej. A. Stipter, leeraren aan de 3e 11. B, S. niet 5-j. e. te 's-Graven- hnge; fl. 1,. Vernhont, mr. 11. 11. T. lloo- lofs IleyeniKuis, P. Hans en A. L. Ilon- dius, leeraren aan de 11. B. S. te Delft; N'. W, van Gelder, dr. W, Steenhuis, J. Keueing, A. .1. de Jong, S. Beenhakker, J. van Bessen en .1, A. llingman, Ier turen aan de IL B, S. te Scliiedam; dr. C. J. Enkiiuir, leevaar ;van de 2e en 3e IL B. S. mol 5-j. c. te 's-Gravenhage; H. J. II. v. Yianen, leeraar aim de 2o en 3e H. B. S. met 5-j. c. te 's-Gravenhage, en aan de U. B. S. ie Delft, wonende to 's-Graven- hage; N. J. A. Ilokliunis, leeraar aan de II. B. S. te Delft en Schiedam, wonende te Delft; .1. van Andel, directeur der Chr. II. B. S. te 's-Gravenhage; II. .1. van der Goes, leeraar aan de II. B. S. met 3-j. c-, ie llotteidam.1. Molenaar, leeraar aan het Nederlandseh Lyceum te 's-Gravenhage; S. Klinkenberg, leeraar aan de II. B. S. mot 5-j, c. te Haarlem. lx. u. an) Tuberculosebestrijding. Wij herinneren te dezer plaatse, op ver zoek, nog eens aan. de morgen (Dinsdag avond) in Marion v, d. Heijden te houden algemeene ledenveigadeiing van de Yeree- niging ter bestrijding der Tuberculose. In deze vergadering zal- een bestuur»verkie- ring plaats hebben en o. m. beslist wor den over een bestuursvoorstel tot het op richten van een liglial, enz. Met liet oog op een eu mulei' is het zeer gcvvenscht, dat de leden zooveel mo gelijk Ier vergadering komen. lie anti-rev. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" houdt Woensdagavond in de groote zaal van den It.-K. Volksbond een vergadering voor geestverwanten, waarin ds. C, W ,t. Lummel zal spreken over het onderwerp „Gaande, naar rlen krijg." Wij herinneren er aan, dat de tentoon stelling van .schilderijen van onzen oud- stadgenoot den schilder F, .1, Mak, ie Apel doorn nog geopend blijft tot Zateidag 15 Maart. Men zie de betreffende advertentie. In dit. nummer komt voor een' advertentie bevattende een reeks van "titels van boek werken pp verschillend gebied, dóór de firma Holland ia-Drukkerij', te Baani, legen vermin'denlen prijk aangeboden. Een schippeiskuecht, die zonder permis sie van den schipper gisteravond het sdnp, liggende in de Buitenhaven, had verlaten, wilde daarop vannacht terugkeeren, wat de schipper echter niet wilde toestaan en do politie ter assistentie riep. Alvorens deze ter plaatse, was, luid de knecht de plaats reeds verlaten en meldde zich later aan het politiebureau aan om nachtver blijf, dat hem werd verleend. Gisteravond is door de politie aangehou den een persoon, die in het algemeen poli tieblad gesignaleerd stond voor f3 boete, of 3 dagen hechtenis. De man betaalde de boete. Lezing dr. vair Everdingen. De heer F. A. C. Lechner, voorzitter dor Burger- en Jongeliedenafdeeling van het A. N. V., te Schiedam, open'de te ruim 8 uur de vergadering met een kort welkomst woord tot de aanwezigen helaas zoo gering in aantal en verleende daarop het woovd aan dr. v. Everdingen. Spr. begon met op to merken, dat. men geen lid van het A. N. V. moet worden om er voordeelen van te trekken, maar wel om liet doel: „De verhooging van de zede lijke en stoffelijke kracht van den Xeder- lan'dschen stam." De Boekencoinmissie nu. waaraan .spr. sedert Iiaar oprichting in 1902, verbonden is, werkt zeer praktisch de verwezenlijking van dit doel in de hand. Wat deze commis sie doet, geschiedt in, geen ander huid. Spr. schetste nu achtereenvolgens het ontstaan, den groei en den ■werkkring der B.-C. Dr. v. E. constateerde, met voldoening, dat er nu bijna 1000 Ned. boekerijen, voorname lijk in Zuid-Afrika, België en Indif-, doch ook in, vele andere landen, zelfs in China en Herzie, waren opgericht. Aan deze inrich tingen voéden verzonden ongeveer 120.000 boeken, zoowel oude als nieuwe, 15.000 pakken couranten en 10.000 pakken tijd schriften, Nog steeds is dit werk in vollen gang. In de meeste zeemanshuizen bevindt zich, door toedoen der B.-C.,. een Nederland- sclie leestafel Doch meer nog tl.m deze cijfers, geluigen van de gvoolschheid van dezen arbeid de duizenden brieven van waardeering en oprechte erkentelijkheid, die spil mocht ontvangen en waaruit hij enkele typische aanhalingen deed. De commissie is op 'f oogenblik iu 't bezit van een mooi boekenhuis, te Rotterdam, Van der Dnyn- slraat 63. Allen, die iets voor bovengc- noemden arbeid over hebben, hetzij goede Nederian'dsche hoeken, hetzij een bijdrage, kunnen die aan dit adres zenden. De voordracht werd toegelicht door tal van kaarten, waarop do arbeid der B.-C. schematisch was voorgesteld. Deze kaar ten waren met tal van andere propagundu- plateu aan de wanden opgehangen eu op tafels geplaatst, zoodal. de zaal oen loven- digen aanblik bood. Hel geheel vormde een, op de Brussolsehe tentoonstelling be kroonde, inzending van het A. N. V. Aan het slot vertolkte de hoer Lechner in goed gekozen woorden den hartelijken dank der toehoorders, voor de boeiende en belangwekkende rede van dr. v. E., en ging de vergadering om ruim half elf (en hoogste voldaan' uiteen. Het is zeer zeker te betreuren, dat zoo weinigen van deze zeer onderhoudende voordracht hebben geprofi teerd en dat moit hier ter stede slechts ge ringe belangstelling toont in het, nuttige werk, waararui een zoo verdienstelijk man als dr. Van Everdingen, zijn leven heeft gewijd. Mr. P. J. Troeltdral De zaal Odéon wils Zaterdagavond goed bezet, toen mr. Troclstra daarin zou spre ken over: „t1e S.D.A.P. en de aanstaande verkiezingen". Na het welkomstwoord van den heer P. de Bruin, waarin hij den wensch uitsprak dat ook- volgende openbare vergaderingen zoo goed zouden bezet zijn als deze waarbij hij de verzuchting slaakte, dat dit in don laatsten lijd, o.a. bij de lezing van den heer v. d. Goes, veel te weuschon overliet deelde deze nog mede, dat in gekomen warenlo. een. schrijven van de A.-K. kiesverooniging „Nederland en Oran je", mededeelende dat liet bestuur van de uitnoodiging geen gebruik venschte te maken; 2o. van het Vrijzinnig Verkiezings- C'omité dat van de uitnoodiging geen ge bruik zal worden gemaakt; 3o, van .de R. K. kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde", dat. zij van de uitnoodiging geen gebruik wenschi te maken. Spr. merkt op, dat ,.N. en O." en „R. P. en O." dus niet wenschen te komen dehatteeren; zij kunn en wel, en dur ven wel, maar wenschen :iief. Do heer Troelstra zal spreken over den a.s. verkiezingsstrijd, bezien van het standpunt dor S.D.A.P., waarbij hij ook de andere partijen in bespreking zal nemen. Spr. begint met de vraag le stellen of 'net socialisme al of niet noodzakelijk is. Die vraag beantwoordt hij natuurlijk be vestigend, al wordt ook door tegenstanders met minachting vaak over 'tbeginsel dier partij gesproken. De Christelijke partijen staan op den bo dem van Gods woord of op de openba ring. Dit is stellig wel hoog eti heilig, en, zooals deze partijen zeggen, de so ciaal-democraten 7.ijn materialistisch, want zij staan op liet losse oeverzand der rede. De vrijzinnigen steunen op hef beginsel der vrijheid, zooals blijkt uit bet manifest der Vrijzinnige Concentratie, waarin woult gezegd, dat zij willen vrijheid en recht, een standpunt dat dateert van 1818. De sociaal-democraten staan op den bodem van het maatschappelijk verschijnsel; zij prijken niet met een beginsel boven die werkelijk heid zij zien op de wijze van voortbren ging en verkeer en hoe die zich ontwik kelen. Daaruit leiden zij af, dat de kapita listische voortbrenging zich zelf over den kop groeit en een nieuwe regeling voor bereidt, waarbij die voortbrenging en hare vruchten niet blijven in handen van en kelen, maar van de organen, der maat schappij zelvedie niet bedoelt winsten te maken voor enkelen, maar werkt in het belang van het algemeen. De beginselen der ptactische politiek zijn niet te ontleenen aan den bijbel of de open baring, zooals de geschiedenis der laatste jaren duidelijk heelt bewezen. Er is een tijd geweest, dat hel streven naar vrijheid en recht kon gelden als staats beleid. Dat was in den tijd, dat de adel nog bijzondere rechten had en de maat schappij bestond uit verschillende klassen, (lie elk eigen rechten hadden. Toen was het een beginsel, dat recht van bestaan had. Het was een tijd, dat alles omgeven was van staketsels van alleilei aard. Het individu kon zich niet volledig ontwikke len. Ons land was afgesloten van het al gemeen verkeer door tolrechten; de groot industrie was aan liet opkomen. Het stre ven naar vrijheid was toen een beginsel van practised© politiek, die belemmerin gen moesten worden verwijderd om de vrije ontwikkeling mogelijk te maken. Maar het doel is bereikt, en'daardoor hooft het be ginsel voor de practische politiek opgehou den recht van bestaan te hebben. Sedert 1S48 is die taak volbracht, en thans heeft het niets nieuws moor te brengenwat de liberale partij toen nastreefde, heeft zij be reikt; vrijheid en recht heeft zich kunnen ontwikkelen. Maar daardoor ook is ze niet meer de scheppende, dc hervormende kracht die ze is geweest, en is ze geworden de partij van het behoud. Wel verzet de liberale partij zich niet tegen de hervormingen die uit het volk voortkomen, maar haar beginsel als lei dende pat lij, past niet moor in dezen tijd. Wal zij doel, doet zij onulat de arbei dersklasse een nieuw beginsel brengt, dat de voltooiing van het maatschappelijk stel sel vraagt. Die stelt nu haar eriehen voor zich z.ooals de liberale partij dal tot 18-iH deed. Thans moet de maatschappij bezien wor den zooals ze nu is. De zich steeds uitbrei dende toepassing der moderne wetenschap op bet gebied van voortbrenging en ver keer, heeft ten gevolge, dat het klein be drijf in beleekenis verandert; hel heeft noo- dig groote kapitalen; het grootbedrijf wint veld, en daardoor neemt liet aantal loon arbeiders tegenover het aantal bedrijfslei ders onevenredig toe. Dat grootbedrijf was eerst in handen van de particuliere kapita listen hoofdelijk, maar dat is in deze zin gewijzigd, dirt zich vennootschappen vorm den, waarbij op den voorgrond slaat het streven om concurrenten bijeen 'e voegen of ze te vernietigen. Daartoe worden ook gevormd de kartels cn trast», die door het verwijderen van concurrenten, de prijzen vrij kunnen vaststellen cn das de prijzen in dc hoogte gaan, wat op geheel de maat schappij drakl. Men ziel, hel beginsel der S.D.A.I'. is niet mooi of mystiek, maar het is duidelijk en te controleeren. De statistieken toonen aan, dat hoe lan ger hoe meer do eerste levensbehoeften in handen der trusts komen. Hei groot bedrijf breidt zich uit ten koste van hel kleinbedrijf, en belemmer! ook liet middenbedrijf, hoewel dat in gunstiger om standigheden verkeert dan liet kleinbedrijf, ook in ons land. En met het oog op dit alles, is het noo- ilig, dat de arbeiders zich krachtig erga- niseeren. Die organisatie heeft wol reeds hoogere loonen weten af te dwingen dan vroeger werden uitbetaald, maar door de gewijzigde industriöcle toestanden koopt men tegenwoordig voor f 1.25 minder dan vroeger vopr ïl. De verhooging der loo nen is niet sterker geweest dan de vor- hooging del prijzen van de eerste levens behoefte, zoodat de 'feitelijke toestand der arbeiders niet is verbeterd. En naast die eerste levensbehoeften zijn ook gestegen o.a. de huren. Dat hebberf de sociaal-democraten voorspeld, omdat zij zagen dat de grond door de kapitalisten werd opgekocht. Maar die tactiek der kapita listische maatschappij wreekt zich; zij is oorzaak dat. liet socialisme zich uitbreidt. Want niet alleen de loonarbeiders, maar ook anderen ondervinden de nadeciige .ge volgen van de kapitalistische werking in de maatschappij aan den lijve. En als een maal wordt ingezien dat, wat hostaal, is het resultaat van bestaande kracht, .dan komt men tot do overtuiging, dat door de wijziging der krachten andere resultaten zul len komen, on zal men zich kunnen in denken dat, wat stpeds heeft beslaan als verkeerde toestanden, kan worden vervan gen door betere. En dat bedoell de werking van het so cialisme. In alle moderne staten van Europa heeft de bezittende klassen nog de regeering in handen. Hoe gebiuikt ze die regeermacht Het antwoord kan niet gunstig zijn'. Over al heerseht ontevredenheid, vooral hij de klasse van arbeiders, het werkvee. De voor naamste grief van dezen is: wat wij voort brengen voor een zóó laag loon, dal wij ons net in ons bekrompen bestaan kunnen red den, dient voor een overgroot gedeelte niet om de volken gelukkig te maken, maar wordt misbruikt ten bate van het milita risme. De cijfers zijn hieromtrent welsprekend. In de laatste 40 jaren zijn door de 6 grootste landen, d. i. van 1871 fot 1911 uitgegeven 85.81G millioeii gulden. De cij fers voor de opvolgende 10-tallen van jaren zijn steeds stijgende: van 1871 tot 1880 was dat 1418 millioen per jaar; van 1881 tot 1890 1772 millioen; van 1891 tot 1900 2206 millioen; van 19C1 tot 1910 3205 millioen per jaar. Ons land behoort niet tot die 6 groote landen, maar t.och gaat het met die stijging mede? en betaalde in die 40 jaren. 1568 millioen gulden. In het eerste 10-tal jaren bedroeg het 315 millioen, in het laatste 10-tal jaren 501 millioen. Die uitgaven worden door de burgerlijke partijen verdedigd door de bewering, dat elk land de zedelijke verplichting heeft om zich tot verdediging van zijn zelfstandig bestaan voor te bereiden en gereed te zijnmaar de sociaal-democraten weten, dat die ze delijkheidsplicht niet 't motief is, maar dat het noodïg is om het kapitalisme in stand te houden. Het zijn dan ook niet meer persoonlijke of staatkundige kwesties die den oorlog veroorzaken, maar uitsluitend oeconomische kwesties cn de geldmannen drijven er toe. Als zoodanig is ju onzen, tijd de eerste geweest de Zuid-Afrikaan- sche oorlog en later de Russisch-Japansche oorlog en de Italiaansche rooftocht naar Tripoli, alle uitbreiding bedoelende van het afzetgebied voor handel en bedrijf. En merkwaardig is hel, dat het juist de christelijke sprekers zijn, die die mili taire uitgaven het meest trachten goed te praten. Laten kleine volken den moed hebben te erkennen dat zij zich niet met 't zwaard kunnen verdedigen tegen eventueele inlij vingsplannen van Duitsehland of Engeland, maar laten zij liever trachten een Looge positie in te nemen op bet gebied van kunst, wetenschap en beschaving, die eer bied afdwingt van ganse.li de beschaafde wereld. Wij zijn niet vaderlandloos, omdat wij geen legeraitgaven willen, en wij zullen, zoo nooilig, onze plichten in liet leger, ook bij oorlog, vervullen, evengoed als h.v, de socialisten in Duitsehland. Ook onder dezen wordt geageerd als bij ons tegen die militairistische uilgaven en hef is ondenkbaar, dat in ons kleine, be zadigde landje dat denkbeeld eerder zou in toepassing komen, dan iu Duitsctdand, Frankrijk of Engeland. Het militairisme zal in dezen verkie zingsstrijd ook een belangrijk deel inne men. 1 Spr. zal nu do partijen even in bespre king nemen. Van de coalitie zal hij weinig zeggen. En zullen liier ook wel vergaderingen belegd worden door vrijzinnigen on die zullen do coalitie wel afkammen, dat behoeft spï. dus niet te doen; maar spr. wil hier dade lijk zeggen, dat een groot deel der verwijten ook gericht kunnen worden tot de vrij zinnigen *?elf. Do S. D. A. P. kan zich met de coalitie noch met do concentratie vercenigcn; or ligt zooals in het concentratie-manifest is gezegd een' diepe kloof tusschen dc S. D. A. P. en haar. Maar de concentratie keert zich alleen zoo scherp tegen do S. D. A. P., om do z.g. kleurloozo middenstof onder haar vaan del te krijgen. Spr. verklaart 'dal 'de S. D. 'X. P. zich ook daarom niet aan een burgerpartij wil ver, binden, omdat do meeste invloed op een regoering kan worden uitgeoefend, wanneer men er zoo los mogelijk van staat Het programma der concentratie is juiot duidelijk. Do vrijzinnige partijen! hebb'en zich vor, bon,'den om tegen de coalitie te verdedigen, wat zij tot stan.d hebben gebracht en' feeot spr. dat is ook bet in stand houden wel waard:'deGrondwettelijke regeling tusschen Vorst en Volk, de positie der Eerste Ka- mer, het vrijliandelsstclscl en 'de openbare school. i Wanneer werkelijk 'de bijzondere Bchool regel, de openbare school aanvulling werd, zou dit een groote schade aan het volksb a- tang zijn. Echter hel is de vraag of de coalitie met haar program aan de regeering zal kom'en', Zij eischt daarvoor dat zij de meerderheid in de Kamer, of minstens 51 zetels zal hebben. Ilèt is z. i. onwaarschijnlijk', dat dit gebeuren zal, Verkrijgt deconcentratie nu ven dc 3 partijen' (concentratie, coalitie en S, D. A. P,)) het grootste aantal zetels, dan zal zij geroepen zijn de regeering op zich te nemen en dan zal moeten worden afgewacht in welke richting dc regeeung zal gaan. Dc vrije liberalen waren steeds voor het recht vair amendement voor' de Eerste Ka mer; de tegenwoordige regeering heeft voor gesteld het recht van regres Voor de Eerste Kamer, Beiden zuillen den invloed van het volk op de regoering veel meer verminderen dan die zal verhoogd worden door de toeken, ning van het algemeen stemrecht. Daardoor ook zal corruptie en bederf van ons parle ment binnentreden. De vrijz.-dem. en.de Unie-liberalen zijn tégen wijziging van. de macht der Eerste Kamer, Tegen zulke mogelijkheden zal het goed zijn, dat een krachtige groep sociaal-demo craten in (le Kamer is, die de regeerihg in goede richting stuurt.' Dit afhangen van de S. D. A. P. wordt door de christelijke partijen tot een schrik beeld gemaakt van' de concentratie, maar een meerderheid of een krachtige invloed der coalitie, bc toekent winnende macht der katholieken in ons land De A.-R. partij zit vast verbonden aart de coalitie, omdat dr, Kuyper daardoor macht houdt en deze is bard als een' rots, waarlangs alles, zonder indruk te maken, afglijdt. Maar de christe- tijk-Historische partij zit minder vast aan (le coalitie. Meermalen hebben de vrijzinnigen in 'de Kamer gesteund wat door Chust- Hist. daar werd voorgesteld. Wat aan Talma's wetten voor do arbeiders is bedorven, is geschied door die sameniwerking. - Door do sociaal-democraten is in de oudertlornsverzoekering gebracht de over gangsbepaling dat 6 maanden na do af kondiging der wet aan de arbeiders Van 70 jaar een, pensioen van f2 per week zal worden uitbetaald. Dat komt ten goede aan 20 a 30 duizend oude arbeiders. Maar er is nog een tweede reden, waarom de soc.- ttem. dit voox*stel deden. Er kunnen 3 jaar verloopen tusschen do afkondiging en de in werking trading dier wet. Als de oude arbeiders 3 jaren lang van dat staatspensioen hebben geprofiteerd, dan zullen, de andere arbeiders zeggen: maar waarom moeten, wij daarvoor, nu gaan betalen. En ilfus zal ontstaan een krach tige actie voor StaaUpensionneering. Zooals men weet is de Tariefwet op zij gezet; zelfs geen fatsoenlijke begrafenis is dat ding gegund. Maar als die tariefwet niet komt, is er geen geld voor de verzekerings wetten, kunnen die dus niet worden in werking gesteld en blijft het staatspensioen bestaan, dat in liet leven geroepen is door de o\ ergangsbepaling. Komt daarentegen de concentratie aan do legecring, dan wordt de nog niet afgekon digde wet-Talma teruggenomen en dan zal wel dadelijk een nieuw ontwerp-ouderdoms- verzekering worden ingediend, maar flaar- voor is het noodig, 'dat alle candidaten zich vooruit duidelijk uitspreken hoe zij over dat onderworp denken, opdat 'de arbeiders we ten wat van dezen te wachten is. Want wel zal de S. D. A. P. overal hij eer-' sle stemming met eigen candidaten komen, maar bij herstemming zullen dc sociaalde mocraten die candidaten moeten steunen, waarvan vqnr hen het meeste te wachten is. En tegenover geboden steun moet weder- keorigo steun worden toegezegd, Spr. eindigt met een krachtige opwek king om de soc.-tlem. candidaten met alle macht te steunen. De lieer Troelstra sprak zonder pauze gedurende 2lh uur door. Voor debat meldt niemand zich aan. De lieer De liru i n sluit de vergadering cn deelt mede dat aan den uitgang een col lecte zat woid >n gehouden, waarvan de opbrengst voor d' livltl zal Zijn voor de,, stakende arbei Iers, tonvel de andera helft in de slripkas' der S. D. A. P. zal gaan, llieit'gen wordt uit de vergadering geop poneerd, omdat niet-geestvenvanten, die strijdikaa niet kunnen sterken, waarom do heer Do Bruij'n' zegt, dat met 2 schalen zal worden gecollecteerd, oij wel 1 voor do sigarenmakers on 1 voor de strijdkas. Een jongen, die Zaterdagmiddag met het werpen ynn sleenen het bord voor do fa briek der firma Kips Co., tor waarde van f 30 had vernield, is door de politie opge spoord en aangehouden.

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2