Spanje. Gisteravond 'doodde in Toledo een be lastingambtenaar met een schot een voer man, die over een Innig passeerde, üe be- volking verbrandde daarop do loLgebouwen en hield een demonstralie. Verschillende winkels werden gesloten. Voor het paleis van den civielen gouverneur eischte de be volking de afzetting van den burgemeester, onder bedreiging, alles te zullen vernielen. Gendarmerie moest worden ontboden. V c r e c n i g d e Staten. Jusserand, Fransch gezant te Washing ton en Bryan, minister van buitentandsche zaken der Veveenigde Staten, hebben giste ren het verdrag bekrachtigd, dat een maand geleden door den Senaat is goedgekeurd, en waarhij het bijzonder arbitrage verdrag tus- schen Frankrijk en de V. S.. in 190S ge sloten, voor rijf jaren wordt verlengd. Naar uit New-York wordt geseind, is Castro, do gewezen president van Vene zuela, naar Hamburg vertrokken. BÏMENLAm Ridderorde. Bij Kon, besluit van 12 dezer is -1. G. Pippel. referendaris ter griffie van do 2de Kamer der Staten-G ene raai, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Na ssau. Audiënties. üe gewone audiëntie van den minister van landbouw, nijverheid en handel zal Woensdag niet, plaat» hebben. Verdediging ran Ned -Indië. liet rapport van de staatscommissie voor de verdediging van Ned .-Indië zat Zater dag worden vastgesteld. Het onlangs gepubliceerde bericht, dat do staatscommissie bij haar* voorstellen volkomen eenstemmigheid heeft bereikt, is naar wij vernemen niet geheel juist. Vermoedelijk immers zal een van de le den zijn afwijkend gevoelend in een af zonderlijk nota toelichten. (0N. R, ft.") Recht erlijke macht. Bij Kon. besluit van 14 dezer is benoemd tot vice-president der arr.-rechtbank te Am sterdam, mr. Ij. Oi'ferhaus Jzn,; thans rech ter in gemeld college. Bij Kon. besluit van 14 de/er is, met ingang van 1 April: aan mr. H. E. van Hees. op zijn ver zoek, eervol ontslag* verleend uil zijn be trekking van substituut-griffier bij de nrr,- rechtbank te Alkmaar, en zijn benoemd, tot substituut-griffier bij de a it.-rechtbank te. Alkmaar, mr. Th. Maasden, thans substituut-griffier bij hot kantongerecht te Rotterdam; bij het kantongerecht te Rotterdam, mr, F. R. Cronnnelin, advocaat en procureur te 's-G ravenhagc, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arr.-rechtbank aldaar. Bij Kon. besluit van 14 dezer zijn be noemd tot substi, tuut-griffier hij de arr. rechtbank te Amsterdam, jhi. mr. dr. L. A. van den Brandeler, thans substituut-griffier bij de arr,-rechtbank te Middel burg te Middelburg, mr. J. G. Bergsma, ad- vacant en procureur te 's-Gravenhage, te vens werkzaam ten parkeite van den offi cier van justitie bij de arr.-rechtbank al daar te Groningen, mr. S, T'riezenbei*g. thans burgemeester der gemeente Ten Boer, ad vocaat. procureur en kanton rechter- plaats vervanger in het kanton Appingedam, wo nende te Ten Boer: te Dordrecht, nrr. A. A. van der Veen, thans adjunct-directeur van den 2den' rang aan bet Rijksopvoedingsgesticht te Amers foort, en is aan nu*. S. Triexcnberg, in verband mei zijn benoeming tot substituut-griffier bij de arr.-recht bank te Groningen, eervol ontslag verleend uit zijn. betrekking van kantonrcchter-plaatsven*anger in liet kan ton Appingedam. met ingang van den dag waarop hij eerstgemelde functie zal aan vaarden. 1 Minister Rpfout De minister van waterstaat, mr. L. J1 W. Regoul. wiens aanvankelijk lichte in- fluenza-aandoeniug later een eenigszins minder bevredigend verloop kreeg door verhoogde lichaamstemperatuur, zoodat hij oenige weken te lied moest blijven, neeuv thans zeer goed in beterachap toe. De minister is nu niet meer bedlegerig en mag zelfs hel ziekenvertrek verlaten, doch, vooral met het. oog op de ongunstige weersgesteldheid van de laatste dagen,1 zal hij waarschijnlijk deze week nog niet zijn ambtsbezigheid aan het Departement her vatten, wel werkt hij. gelijk! reeds vroeger gemeld, thuis. Rnmerrerklezlngen De federatie der S. D. Al. P. in bet district Ommen heeft den heer G. Schot veld van Ambt-Almelo candid a at gesteld. Ren gedenkpenning. Ter gelegenheid van het eerste eeuw feest van het herstel onzer onafhankelijk heid zal aan 's Rijks' Munt een groote leg penning worden geslagen, vervaardigd dooi den stempelsnijder Wienecke. Deze pen ning zal in goud, zilven en brons voor bel publiek verkrijgbaar worden gesteld. Nederl. (lilt- en Spirllnsfahrlefc te Uolft. Naar wij vernemen, zal aan de algoniee- ne vergadering van aandeelhouders der Nederlandseho Gist- en Spiritusfabriek te Delft worden voorgesteld het dividend over 1912 te bepalen op 231 pCt., (v. j. 21 pCt.) waarin begrepen is een bedrag van 2 pCt. voortspruitende uit een uitkeering der ge kweekte a*ente over de reserve-rekniug' van aandeelhouders. Examens Ned. Coop. Rind. Do Nederlandsche Coöperatieve Bond heeft ingevolge het besluit zijner jongslo algemeene vergadering het denkbeeld ter ham! genomen om coöperatieve examens voor beambten en bedienden der tot dien Bond behoorende coöperatieve Yereeni- gingen en ook van die, welke daarbuiten staan, in te stellen. De bedoeling dier examens is.' om langs dezen weg te komen, tot de opleiding dezer beambten en bedienden, gelijk dit naar het voorbeeld van buiterilnndsche coö peraties, speciaal in Engeland, is' geregeld. Bovendien wordt niet alleen gelijk destijds ter algemeen? vergadering is uiteengezet, bedoeld de gelegenheid 'tc geven om eén diploma te verworven, dat zekere waar borgen geeft voor de bekwaamheid van dengeen, die het verkrijgt, maar wordt te gelijkertijd venvacht, dat door het uitschrij ven van deze examens de noodzakelijkheid zal kamen te ontstaan om door verschil lende cursussen de beambten en de be dienden voor de examens r>p te leiden. De Noderlandsche Coöperatieve Bond heeft, voornamelijk uit liet midden van zijn Bondsraad, een examen-commissie be noemd, die deze examens regelt. De voor zitter daarvan is: mr. dr. 11, J. Romeyn, to "s-Gravenhageleden zijn de heeren A. B. M. van Calmhoul, te Rotterdam: .7. A. Kristians, te Amsterdam; J. A. Me- thöfer, te 's-Gravenhage en secretaris is do heer H. van der Mandere, algemeen secret aria van den N. 0. B. Tegen den draad in. liet ministerie en de regeeringspa.rtijcn blijken vast besloten om, wanneer de uit slag der verkiezingen een voor haar gun stige za! zijn, het Tnriefontwerp-Kolkman opnieuw op de agenda te plaatsen. Het kan daarom zijn nut hebben, ook al is het ontwerp voorloopig van do baan, eens de aandacht te vestigen op <le merkwaardige positie, welke bet tegenwoordige kabinet en de Kamermeerderheid, waarop dit steunt, innemen door juist nu de invoering van een beschermend tarief te willen doordrij ven, Waar de Tarief wel - verded igem zich steeds beroepen op het buitonland, willen wij hun voorbeeld eens volgen en nagaan, hoe de zaken staan in de verschillende landen. Do eerste maanden van 1913 zijn rijk aan gebeurtenissen, die wel geschikt lij ken om do protectionisten tot nadenken te brongen. althans diegenen onder hen, die niet volmaakt onwillig zijn oni to zien en te hooren. Om met Engeland, het land van den vrijhandel, te beginnen. Wij behoeven or slechts aan te herinneren, hoe de Union- nisten, die de protectie in hun partijpro gram schreven, door den wind zijn ge gaan, om het uiteenvallen van hun partij fo voorkomen. De zaak van den vrijhandel staat in Engeland thans weer zoo sterk, als ooit te voren. In ieder geval zijn van de baan de invoerrechten op voedingsmid delen, ook al hebben de Unionisten laat stelijk door een motie aan te nemen, al thans den schijn trachten te redden. En 'hiermede is dan vervallen het voornaamste motief voor protectie der Engelsche Im perialisten, die in de eerste plaats de be scherming der Koloniën op het oog hebben. inmiddels blijkt meer en meer, dat de koloniën zelf van die bescherming niet ge diend zjjn. In C a n a d a hebben de landbouwers zich thans duidelijk tegen de hun toegedachte begunstiging uitgesproken. Een paar weken geleden ontving de Unionistische leider, Bo- nar Law, van de United Farmers of Al berta" een schrijven ter" begeleiding van een motie, waarin deze bond, die 14,000 landbouwers vereenigt, zich uitsprak voor den vrijhandel, o.a. op grond van de op gedane ervaring, dat het beschermend ta rief, welks bestemming het heette te zijn •le jonge industriën aan te moedigen, een voudig een middel is geworden voor eenige gioole fabrikanten om aan de geheele be volking van Canada een schatting op te leggen. Voorts werd in de motie het be schermend tarief vevoordeeld als een on rechtvaardige heffing, omdat het de armen zwaarder belast dan de rijken. De Cana- deesehe landbouwers besloten daarom met kracht aan tc dringen op de algcheele afschaffing der invoerrechten en op vervan ging daarvan door directe belastingen. Bo vendien keurden z'ij gelijk de kolonisten van Australië reeds vóór hen deden de poging af om te hunnen bate een be lasting op te leggen aan de Engelsche werk lieden. En eindelijk merkten de Canadeesche landbouwers op, dal de heffing van hoogc rechten van huitenlandsche goederen in Ca nada de expo-rt van de producten van hun land belemmert. Te naanzien van Engeland zij hier nog vermeld, dat, naar aanleiding van een voor eenige dagen door Bonar Law ter aan beveling van het protectionisme in het La gerhuis uitgesproken bewering, als zou de werkloosheid in Engeland grooter zijn dan in het beschermende Duitsehland, juist het tegenovergestelde is gebleken, namelijk, dat volgens do laatste statistieken (van Januari j.l.) hot aantal werkloozen in Engeland be droog 2.2 pCt. en in Duitsehland 3.2 pCt. Dat. scheelt dus ongeveer de helft ten gun ste van het vrijhandelsland. In Duitsehland blijkt hoe langer hoe duidelijker, dat het overgroote deel der be volking tegen de hooge invoerrechten is gekant. Dat een zeer sterke minderheid in den Rijksdag tegen bescherming is, heeft men onlangs weer kunnen waarnemen bij de behandeling van de verschillende voor stellen tot buitenwerkingstelling vim de in voerrechten op vee, vleescli en voerarti kelen. Van Frankrijk wisten wij ook "reeds, 'dat het volk de gevolgen van het pro tectionisme moe is. De oproerige beweging in de noordelijke departementen ten vovigen ja re, veroorzaakt door de duurte der levensmiddelen en den vleoschnood, ligt. nog verech in het ge heugen. Mannen van de theorie en van de practijk hebben zich veroenigd, onder lei ding van den oud-minister Yves Ouyot, om hot protectionisme te bestrijden. Zij zijn het geheel eens mot den voorzitter van de „Commission des Valours de douanes", die in een ambtelijk rapport het oordeel uitsprak, dat de voornaamste belemmering voor de uitbreiding van de handelsbewe ging van Frankrijk is te zoeken in hot protectionistische stelsel. Dat ook in België de overgroote meer derheid der kooplieden en industriëelen uit vrijhandelaars bestaat, wij hebben het nog kortelings in ons midden hooren verklaren door den voorzitter van den Belgischen Hoogen Raad van Nijverheid, Louis Straus. In de Vereenigde Staten van Noo rd-A m eri ka heeft de meerderheid der bevolking vóór den vrijhandel en tégen den schadelijken invloed van de trusts - die het natuurlijke gevolg zijn van de be schermende rechten zich uitgesproken door Wood row' Wilson tot president dei Republiek te kiezen. Een van de eerste regeeringsdaden van liet nieuwe staatshoofd zal zijn een verlaging *der invoerrechten, waarvoor een buitengewone zitting van het parlement zal wo-rden gehouden. Naar ver luidt, zal deze veilaging de opbrengst der invoerrechten doen verminderen met 100 millioen dollar, dat is met on geveer rij. Voorwaar al heel wat voor een eorslen slap! Een aequivalent voor deze vermindering der staatsmiddelen zal worden gevonden in een inkomsten-belas ting, voornamelijk van de groote vermo gens, benevens in de heffing van succes sierechten. President Wilson zeide in de rede, waar mede hij 'de vorige week zijn ambt aan vaardde, dat de bedoeling van een ver laging der invoerrechten is, dat de bur gerij en de nijverheid goedkooper moeten kunnen koopen al datgene, waaraan zij voor levensonderhoud en voor bedrijfsuitbreiding behoefte hebben. Dat over de geheele wereld de wind uit een voor het protectionisme ongunstigen hoek waait, kan blijken uit de berichten, welke ons in de laatste weken door mid del van de dagbladpers schier van alle kanten bereiken. In Brazilië bijv, besloot de regeering tot verlaging van het protectionistisch ta rief en tot opheffing der invoerrechten op de eerste levensbehoeften. Uit Rusland wordt gemeld, dat de regeering een wet heeft ontworpen, waarhij de invoerrechten voor alle stoffen, welke voor de vervaardiging van uitvoerartikelen nO'Odig zijn, zullen worden opgeheven. Zelfs in het sterk beschermende Zwe den werd oen belangrijke verlaging van het inkomend recht voor suiker voorge steld, en de regeering gaf te kennen, vast besloten te zijn, haar wil in dezen door te zetten, ondanks het moord- en brand - geschreeuw der suikerfabrikanten, die het niet noodig hebben geacht hun bedrijf met den tijd te deen meegaan, beschermd als zij zich gevoelden gedurende meer dan der tig jaren door hooge invoerrechten. Inmid dels is Vrijdag j.l. in een gemeenschappe lijke zitting van de beide Kamers beslo ten lot verlaging van de invoerrechten op superpbosphaat van 25 op 10 en op si roop en melasse van 10 op 5 oore per Kilogram. Er valt dus zelfs in een bolwerk van liet protectionisme als Zweden kentering waar te nemen. En eindelijk in Nederland. Daar zijn de Regcering en de Volks vertegenwoordiging vast besloten tegen don draad in te gaa'n. En zij zullen hun besluit om de vrijhandelspolitiek prijs te geven, uitvoeren ook, daarvan kan men verzekerd zijntenzij de kiezers hun dit onmogelijk maken. Gelukkig is het daartoe nu nog tijd VLAARDINGEN, 17 Maart. Bij het eind examen aan de Rijkstuinb'oinvwinterscboo 1 te Boskoop op 14 en 15 Maart, is o. m. ge slaagd, de heer A. Niemandsverdriet, van hier. VLAARDINGEN, 17 Maart. Voor school l! zal op Dinsdag 25 Maart, voor school A op Woensdag 26 Maart, voor school E op 27 Maart en voor school C op 28 Maart zitting worden gehouden op het Raadhuis tot het. aannemen van leerlin gen. I STADSNIEUWS. W, F. v. d. Beek. Te midden van een talrijk publiek voor wier veiligheid en rust hij 25 jaar lang heeft gewaakt, omgeven door hen, die met en onder hem hebben gediend bij het po litiekorps, waarbij zich ook de inspecteurs hadden gevoegd, is hedenmiddag hef stof felijk overschot, van den hoofdagent van politie, W. F. v. d. Reek, op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. Op den weg daarheen werd langs het politiebureau gegaan, dat, ten teeken van rouw, geheel gesloten was. Op de Ijegraafplaats aange komen, werd de baar, gedekt door sabel en kepi, door agenten van politie naar de groeve gedragen. De hoofd-inspecteur, de heer ,T. G'. N o- i* onburg, het woord nemende, zeide dat, waar de Commissaris van Politie door on gesteldheid, verhinderd was te dezer plaat se aanwezig tc zijn, hij een enkel woord aan. don overledene wilde wijden. Spr. bedoelt daarmede te getuigen, dal v. cl. Beek gedurende de bijna 25 jaren dat hij bij do politie heeft dienst gedaan, steeds tot tevredenheid van zijn su perieure gewerkt heeft. De menschcn zijn verschillend van aard en aanleg, ook de mensch die op anderen toezicht moeten houden; do een hooft een gemakkelijker, de ander een minder gemak- kelijken aard. v. d. Beek eischic veel van anderen, maar hij eischte ook veel van zich zelf. Een hem opgedragen last vol voerde hij stipt en nauwgezet en voor die volbrenging offerde hij zoo noodig rust en eten op. Daarom stond hij goed aange schreven bij zijn chefs. Spr. brengt den overledene dank vooi alles wat. hij heeft gedaan in dienst en ten dienste van het korps en de gemeen schap. Voorts betuigt spr. zijn deelneming in het verlies van den man en vader, den verzorger van het gezin, Want met het ver lies van dezen, is ook het inkomen voor het gezin verloren gegaan. Spr. spreekt dan een woord van dank aan die medeburgers, die het gezin in staal hebben gesteld door oogenblikkelijkcn steun nog op dezelfde wijze voort te leven; lie laas, de reeds zoolang verwachte pensioens regeling voor weduwen en weezen laat nog steeds op zicli waehte. Namens den Commissaris van Politie, na mens allen die bij bet politiekorps dienen, roept §pr. den overledene een „rust in vrede" toe. Ds. Bokma merkt op, dat. wel tel kens wordt herinnerd aan het reeds zoo oude boek, het woord dat zal blijven iti allo eeuwigheid, en waarin ook de vraag is neergelegd: Hoedanig is uw levori ge weest? Wij staan hier aan liet graf van een man die is opgeroepen in de kracht van het leven, te midden van zijn werk. En wij voelen allen innige deernis met de gene, die hier zeker weer levendig herin nerd worden aan een ander sterfgeval, nog korf, geleden, innige deernis met de we duwe, die achterblijft met de kinderen, die voortaan den zorgvollen vader zullen mis sen. De oudste broeder van den ovei'ledenc dankte voor de laatste eer, den overledene bewezen, voor de hartelijke woorden, aan dezen gewijd, terwijl hij den hoofdinspecteui verzocht, ook aan den Commissaris van Politie, den dank der familie over te bren gen. Hiermede was de plechtigheid geëindigd. Een oplossing. In het „Schiedamsch Volksblad" vinden wij het navolgende over de aanbieding door Regenten van het Weeshuis der Her vormden aan het Gemeentebestuur om te komen tot stichting van eeiv nieuw zieken huis. „Deze aanbieding zal door den Gemeente raad ongetwijfeld in ernstige overweging wo id en genomen en, naar wij hopen, tot het gewensclhte doel leiden. „De kwestie of het Weeshuis der Her vormden, dat oorspronkelijk een stedelijk instelling is geweest, niet wederom' dit ka raktcr behoort te verkrijgen, kan, ons in ziens, daarbij' buiten beschouwing blijven. Zij, die zulks meenen, kunnen niet anders dan een maatregel toejuichen, waarbij, van de fondseri dezer instelling, de geheele burgerij profiteeren zal. „AVcl dienen echter de finantieele' gevol gen voor het aanvaarden dezei1 aanbieding zorgvuldig te worden overwogen. Het komt ons voor, dat de aanbieding gunstiger schijnt, dan zij in werkelijkheid, is. Immers als hoofdvoorwaarde is daaraan verbonden, da! de Gemeente een terrein beschikbaar stolt ter grootte van 2 H.A., welk terrein een war -de vertegenwoordigt van minstens f 100.000, en hetwelk in eigendom overgaat aan het Weeshuis. Veronderstel dal hel ziekenhuis f 200.000 zal kosten en de over eenkomst voor 50 jaren wordt aangegaan, dan betaalt de gemeente, gedurende deze periode, 50 X 2 pCt. van f 200.000 f 200.000. Weid deze som geleend tegen 4 pCt. rente en 2 pCt. aflossing, dan zou na 50 jaar deze schuld zijn afgelost, en zou door de Gemeente botaaki zijn een bedrag van 404.000, d. i. dus tweemaal zooveel. In bet laatste geval is de Gemeen- to -echter in het onbezwaard bezit van een ziekenhuis, da|, indien de waardever mindering van het gebouw wordt gelijk gesteld aan de waardevermeerdering van den grond, een waarde' van circa 3 ton vertegenwoordigt, terwijl iii het eerste ge val gebouw en grond eigendom zijn van het Weesbuis, Ier vrije beschikking staan de van de Regenten dezer instelling. Het vooruitzicht om spoedig in liet bezit te zijn van een, naar de nieuwste eischen des tijds ingericht ziekenhuis, terwijl het Gemeentebudget voor tic bouwkosten ge- iniddeld met dc helft, en aanvankelijk slechts met een der, belast zal worden van hetgeen anders noodig kou zijto, mag onze raadsleden niet verleiden om dit be zwaar gering te achten. De vervreemding van 2 II.A. grond znl ongetwijfeld op krachtigen tegenstand stui ten bij de voorstandera van erfpacht ip onzen Raad. Wij' hopen niet, dat dit ten gevolge zal hebben, dat deze aanbieding, waarvan wij' de bedoeling ten zeerste ap- prcciieeren, zal worden afgewezen, maar toch spreken wij den wensch uit, dat de overeenkomst zoodanig moge wonden, dat de Gemeente na, afloop* der, zoo lang mo gelijk te stellen periode, niet geheel af hankelijk is van de meerdere of mindere Welwillendheid der dan aan het hoofd van het Weeshuis staande Regenten, Na verdediging van Stellingen" werd heden, bevorderd lot doctor in dc rechts wetenschap, de heer Marius Johannes Al- bert Steeuhuis, geboren en wonende te Schiedam» j Ambachtsschool. Op Woensdag 19 Maart a.s. heeft in de Ambachtsschool voor Schiedam en! Om streken' alhier een openbare les plaats, des namiddags van 2 tot 4(4. uur en des avonds van 7 tol 9 uur. i HerUiillngschool voor jongens. De tentoonstelling van werkstukken, ver vaardigd op de lossen van Handenarbeid, en van de gemaakte Leekeningcn van do Herhalingsschool voor Jongens, zal heden, Maandagavond gehouden worden van 7Va' tof 9 uur in het Gymnastieklokaal van school F, aan de Gedempte Broersvest (vooi malig Rndhuisgebouw). Deze tentoonstelling is voor belangstel lenden toegankelijk. Schoolvorming. Het comité, dat zich belast heeft met liet verstrekken van warme maaltijden, aan schoolgaande kinderen, heelt van 10 De cember 1912 tot 15 Maart "1913 gemiddeld aan een 120-tal kinderen driemaal per week (tweemaal erwtensoep en eenmaal rijs- tensoep) zoo'n maaltijd verstrekt. Gisteravond werd door iemand bij de politie aangifte gedaan, dat hij op den. Sin gel was mishandeld door een persoon; die vroeger van zijn meisje had werk gemaakt, docli afgewezen' was en nu waarschijnlijk;' wraak oefende op zijn begunstigden mede minnaar. Hedenmorgen omstreeks Gi/r uur viel de hakkerswagen van d. K. van den Rotter- damschen dijk. Wel viel een hoeveelheid broaden uit den wagen, maar gelukkig voor den man, word de wagen niet beschadigd. Bij de politie is te bevragen een Arend a- le-tcrricr. Bintien 2 maal 24 uur* niet afge haald, wordt het dier afgemaakt. AGENDA- Heden en volgende dagen. Schiedamsohö Bioscoop, 8 uur. Voorstelling, Heden en volgende avonden. Circus Variété, Specialiteitm-programina, Heden en volgende avonden Casino, 8 Uï Speci abtei telprogramma» 17 Maart. Groote Schouwburg, 8 uur. De Twee Weezon. 17 en 18 Maart Ti vol i Schouwburg, 8 uur. Kon. Ver. Ned,. Toonecl. Amster dam. De Tsarin. IS Gemeenteraad Schiedam, 2 uur. 18 Constantie, 8 uur. Ned. Vereen» t. afsch. v. alc. h, dranken. Leden vergadering. 18 Maart. Groote Schouwburg, 8 tl. Do Fakkels. 19 Oostsingel 42, 3 uur. Vereen. Vrou- wenkiesrecht. Huishoudelijke ver gadering, Bespreking: Protestmee- ting. 1 19 'Groote Schouwburg, 8 uur. Gez. Heijermnns. Nina. 21 Groote Schouwburg, 8 uur. Gez. Heijtermans. Op Hoop van zegen. Het Stedelijk Musoum aan het Doeleplein alhier, is eiken Woensdag van 2 tot 4 uur voor het publiek opengesteld.- Den eersten Dinsdag van iedere maand wordt in de Ambachtsschool een openbare les gegeven, die dus door belang stellenden kan worden bijgewoond. Ingezonden Mefledeeiingen. Boek ter inzage. Zjj, die daarom schrijven, aan Andreas Saxlehner, Budapest, krjjgen een boek ter' inzage, waarin honderden beoordeelingen over het natunriyk Ilunyadi Janos Bitter- water, als Purgeermiddel, afgedrukt staan, van professoren en artsen, waaronder circa vijftig van Nederlandsche professoren en artsen. Ilunyadi Janos is het echte Hon- gaarsche Biiterwaier, tegen verstopping, maag- en ingewandziekten. Kunst en Wetenschap. Jan van Rijsselberg. Uit Berlijn', waar onze stadgenoot J. V- Rijsselborg thans voor 't voltooien' zijner zangstiubën vertoeft, zendt men ons de vol gende verklaring van den beer Anton. Sis- lermans, zangpaedagoog, tevens leeraar aan! het Conservatorium K li.nd wart h—Schar- wenka „Jan, van Rijsselberg studeert sedert „eenige maanden bij A. Sisterman's, te Be?. ■x 1

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2