gerdo Twksf.ho troepentrouwen», do tn- ïereelen in lanina, door mif gezien, spot I on met elke beschrijving. De laatste dagen onzer werkzaamheid hebben wij, op verzoek van den. bevel hebber der stad, een 70-tal Turksehe offi cieren verpleegd. Den 12den M.iart bracht II. M. Koningin Olga, die zich enkele dagen naar F.piras voor hospih-uiUumgelegcnheden had bege ven, een afscheidsbezoek aan ons tenten- bcwpitaal; na afloop daarvan drukte Hare •Majesteit, allen leden der Ambulance de hand en nam eep photografisehe groep van ons allen. Den 14 tot 16den Maart werd met eigen krachten het materieel ingepakt en plech tig werden de Nederlandsehe en de Roode Kruis-vlag onder een passende toespraak neergehaald; de overgebleven voorraad zie- kenvoedingsmiddelen en versnaperingen heb ?k aan de Militaire hospitalen, andere voe dingsmiddelen en tal van andere voorwer pen onder toezicht van 7.. Em. den Metro poliet aan de armen van Preveza afgestaan. Den 17den Maart liet ik al het personeel per Oostenrijksehe Llovd via Korfu maar fiiindisi vertrekken om gevolg te geven aan de uifnoodigtng van den heer Leh- mann; de leden zullen eenige dagen zijn gasten zijn op zijn villa nabij Monte- Carlo de heer Lehmann zal alle meerdere kosten hieraan verbonden, voor zijn rekening ne men. Met. den. Secretaris bleef ik achter, om de verdere zaken te regelen en voor liet vervoer der goederen naar Patras Ie zor gen; het transport van twee division naar ;Saloniki. de overbrenging der krijgsgevan genen. nam de geheele transport vloot in beslag, zoodat hel moeite en eenige dagen wachtens kostte om scheepsgelegenheid t.e vinden. Te Patras heb ik ongeveer 1G0 colli, op een lichter geladen, aan den Nederlancl- schen consul, den lieer Van Wijk. toever trouwd vermoedelijk zullen zij in April met het s.s. ..Venus" der Kom. Ned. Stoom boot Mij. naar hel vnderlqnd worden ver- voml: daarna heb ik mij naar Athene begeven om eon aulornobielmolor met dy namo, die voor de Rüntgeninstallatie goede diensten heeft bewezen, aan tie Elecfrici- teits-Maatsehappij ft* Phaleron en liet ten- tenmateriaal enz. aan. de legerautoriteiten over te dragen en alle overblijvende zaken der ambulance te regelen; ten slotte heb ik afscheid genomen van de verschillende autoriteiten en hun den dank van liet. Ne- derlandsche Roode Kruis gebracht voor zooveel welwillendheid den- ambulance, be wezen. Daaimenie was de laak der ambulance van het Nederlandsehe Roode Kruis in Griekenland geëindigd; de omstandigheden - zijn ons gunstig geweest, en daaraan is het te danken, dat liet Nederlandsehe Roode Kruis met voldoening kan tenigzien op den arbeid gedurende bijkans 5 maanden. Heden aanvaard ik met den secretaris de temgreis over Saloniki, waar ik, vol gens de berichten, zuster Van Ham herstel lend hoop aan te treffen om de reis via Dskub-Belgrado voort te zetten. Einde der maand of begin April hoop ik in het vaderland terug te zijn. Gedwongen winkelnering in de venen. Ter voortzetting van hel onderzoek naar de gedwongen winkelnering" wordt als ver volg van dat omtrent de Nooidbrabamsche schoenenindustrie, als uitgaaf no. 6 van de directie van den arbeid in 1911 gepu bliceerd, thans in een uitgaaf van de Di rectie van den Arbeid een overzicht gege ven van hetgeen een enquête naar de ge dwongen winkelnering in de venen geleerd heeft. Het volgende geeft een overzicht van den omvang, die in elke provincie de ge dwongen winkel nering in de venen heeft. Aantal arbeiders bij de gedwongen win kelnering betrokken: in Drenthe 3540, in Groningen 30, in Friesland 894. in Over ijssel 706, in Utrecht en Noord-Holland 40, totaal Ö220. ,.Zij is vlugger clan mijn beste rossen wa.t zou Vlucht baten 1 Eu als zijn kop do aarde in stukken slaat, zöo zal hij ons ook vernietigen. Laai ons -de uren, die ons 'nog beschoren zijn, niet verdoen jn onrustige vrees, beminde!" Opnieuw vullen de violen de zaal niet muziek en lokken opnieuw de reeds zoo moede dansers. De vurige llongaarscho wijn giet gloeiend leven in de verslapte ledematen. Met gefronst voorhoofd iusI do vorst tril op zijn verhoogden zetel, zijn blikken gaan vliegensvlug over de gestalten der dan senden. Aan zijn voeten hurkt Idenko, op zijn bleek gezicht een uitdrukking van Imlpeloozcn angst. Ook zijn blikken zoe ken heimelijk iets in alle hoeken en gaten van 'de groote hal. Reeds is middernacht voorbij. Daar ver heft zich de vorst en verlaat onbemerkt de ruimte. Ruilen wacht hem Na-urn, zijn trouwe kozak. „Waar zijn zij?" „Ginds, in de torenkamer, heer." „Boven de kruitkamer?" Na-urn ziet met ontzetting de uitdrukking in de oogen van den vorst .Een korte aarzeling nog dan zegt de vorst: „Ga naar den (oren en steek de 'lont in het kruit" „Heer, Heer! Zij is zoo jong, zóó mooi!" smeekt de kozak in bitteren angst. „Heer, o, heb erbarmen!" Een kleine, Aantal vrouwen in deze ei|feis begrepen in Drenthe 790, in Groningen iu Fries land 23, in Overijssel 42, lohml 85ö. Geraamde verdienste der arbeiders na ah rek van hel levensonderhoud dergenen, die buiten hun woonplaats werken: in Drenthe f 1.145.400, in Gron. f 7500, in Friesland f 277.800, in Overijssel f 200.500, in Utrecht en Noord-Hollaml f 28.000, to taal f 1.659.200. ücclragen per jaar in de winkels besteed: in Drenthe f 513,640, in Groningen f 1700, in Friesland f 94.7SS, in Overijssel f64.640 in-Utrecht en Noord-Holland f 7700, totaal f 682.46S. Te veel op deze bedragen betaald: in Drenthe f 42.200, in Groningen f230, in Friesland f 10.500, in Overijssel f 7100, in Utrecht en Noord-Holland i' 1770, to taal f 62.000. Winkclierswinst: in Drenthe 104.000, in Groningen f 425, in, Friesland f 21.500 in Overijssel f 14.500, in Utrecht en N.- Hoiland f 2550, totaal f 142.975. Aantal winkels: in Drenthe 80. in Gio- ningen 5, in Friesland 36, m Overijssel 20, in Utrecht en Noord-Holland 4, to taal 145. Hierbij moet in acht genomen worden, dat de cijfers in de eerste kolom aange ven het aantal arbeidende personen, idusj met inbegrip van de medewerkende wou wen en kinderen boven 16 jaar. In ver band hiermede zijn dan ook de looneijfers per hoofd in die provinciën, waar veel arbeid van vróuwen en jeugdige personen gevonden wordt, lager dan in die, waar deze arbeid minder voorkomt. Ook moge de aandacht gevestigd worden op het in de vorige hoofdstukken uitvoerig medegedeel de feit, dat een groot percentage dezer ai- beiders slechts gedurende korten tijd werk in de venen vindt. Bedraagt het geldelijk nadeel, dat aldus door de arbeiders geleden wordt, een be langrijke som, veel grooter moet men het moreetc gevaar schatten, dat. van dit mis bruik het gevolg is. 't Feit, dat onontwikkelde arbeidersvrou wen, die vaak lezen, noch schrijven kunnen, niet alleen een schier blanco crediet heb ben, maar bovendien nog door de patroons vrouwen aangemoedigd worden, inkoopen te doen, moet uitteraard tot groote royali teit aanzetten en aanleiding geven, dat de zuinigheid niet behoorlijk betracht wordt. De Drentsche huishoudens, die den win kel dwang het sterksl voelen, toonen dan. ook de slechte gevolgen van dezen. Over daad en praalzucht naast groole verwaar- loozing vieren daar hoogtij. Niettegenstaan de de hooge inkomsten daar aanleiding zou den kunnen zijn; dal -de arbeiders voor den ouden dag spaarden en langzamer hand een eigen bedrijfje konden verkrij gen, zijn er slechts enkelen, die eenigo welvaart deelachtig worden. STADSNIEUWS. Gemeeuteraadsstnkken. Bij den Gemeenteraad zijn van B. en W. ingekomen missiven, bevattende de navol gende voorstellen: lo. het salaris van de hoofdadministra- tie van de gasfabriek, waterleiding on elec ted ci huisbedrijf te verhoogen van f 1250 tof f1500; dal van de kassier dier bedrijven in minimum te brengen van f 1200 op f 1400 met behoud der 3 dricjaarlijksche verhoo gingen ad f 100. (Bijlage 15). 2o. a. tot het stichten vau een school der tweede klasse met 7 leerlokaienb. als plaats voor deze school aan te wijzen het aan de Gemeente in eigendom behoorendo terrein, gelegen aan do Huysmansstraat. Deze school zal school G vervangen, die dan volksschool wordt, en in do plaats treden van school H, die cchler als re serve blijft voor tijdelijke doeleinden. De mogelijkheid blijft bestaan, dat de hulp- school in het Broersveld nog zal benut moeten worden gedurende de eerste jaren van den groei dier tweede school. De school zal gebouwd worden naar het type van school F, zoodat zij, zoo noodig, door aanbouw met de minst-mogelijke kos ten tot een 13-klassige kan worden uitge breid. De kosten worden globaal geschat bochelige gestalte knielt op den vloer on heft de handen kreunend omhoog. Een schop maait den nar weg, op zij. „Moet ik je heenen geven, hond!" Roods grijpt de hand van den voistnanr do wapens om den kozak te dwingen. „Heer, ik ben de zoon van een vrije en ik zou mij in siukken laten houwen, gold het mijn heer fo verdedigen, maar dat dat kan ik niet!" Zonder oen wooid verder te zeggen, richt do. oude vorsl zijn schreden naar den hof. De gouden sieraden en edelsteenen der zijden gewaden fonkelen in hel licht van de ster; dan wordt al de pracht en praal uitgedoofd door do donkere poort van den toren, waarachter de vorst zich begeeft. Stom. als versteend, slaat de kozak en wacht. Dan voelt hij de hand van den nar aan zijn arm. „Red haar, o, red haar, Na-um!" Te laat! Reeds licht een vtiurv lammetje door het kleine tralievenster van de kruit kamer; dc kozak valt op zijn knieën, zijn oogen staren wijd-open naar dat lichte punt en dan naar boven, naar (le toren kamer. Een verschrikkelijke knal, als barstte de aarde in stukken een vlammenzee gekraak van ineenstortende muren... en dan rondom donkerte ijzingwekkend zwijgen, op f 30,000. Keu gymnastieklokaal hij deze school is niet noodig, omdat van die van school G gebruik gemaakt kan word en. "(Bij lage 16)'. Voorts de volgende missiven Instelling z. g. Schoonheids commissie. Door de Commissie voor de Gemeente werken wordt voorgesteld, evenals dit el ders reeds geschiedde, ook voor onze Ge meente een z.g. Schoonheidscommissie in het leven te roepen. Zulk een Commissie, samengesteld uit bevoegde deskundigen, heeft ten doel het Gemeentebestuur desgevraagd van advies te dienen over bouwontwerpen en ontwer pen van torroinindeeling, uit het oogpunt van welstand en architectuur. Waar men door particulieren zoowel als door de overheid zooveel ziet doen tot hel geven van een goed aanzien aan ge bouwen, straten, pleinen, plantsoenen, par ken enz., meenen wij te kunnen consta- teeren, dal het belang van een behoorlijke bebouwing algemeen worclt erkend. En inderdaad, richt men bijv. alleen maar hef oog op de uitgebreide terreinen van de Gemeente achter de Nassaustraat en in dc omgeving der St. Liduin ast raat, dan gevoelt men, van hoe groot belang het is, niet alleen dat gezorgd wordt voor een behoorlijk uitbreidingsplan on een goeden straataanleg, maar ook voor oen netten bouw, passende in het kader der omgeving. Daarbij bedenkt men dan als van'zelf, «dat, hoevelen dit belang mogen inzien en in de goede richting mogen werken, weini gen veel, ja een heele omgeving, onher stelbaar kunnen bederven, waartegen moet worden gewaakt. Daarom behoudt dan ook de Gemeente hij do uitgifte van gemeente-terreinen zich de goedkeuring der plannen voor. Zal hetgeen daarmede wordt beoogd ech ter beter tot zijn recht kunnen komen, dan bestaat er behoefte aan een Commissie van advies, samengesteld uit erkende des kundigen, welke Commissie bijv. kan wor den geraadpleegd: over de richting, waar in de bouw hier of daar moet worden geleidbij met bouwers gerezen velschil len omtrent door hen ingediende plannen; tot verkrijging van een oplossing in ge vallen, waaraan bijzondere moeilijkheden zijn verbonden; enz. Er is echter nog iels. Kan de Gemeente aan een door haar overgenomen advies, voor de bebouwing v a n door haar zelf u i t g e g e v e n gronden, ingevolge de voorwaarden van uit gifte, geldende kracht verzekeren, dit is niet het geval ten aanzien van de bouw plannen voor anderen grond, die volgens de Woningwet goedkeuring behoeven. Immers, hoezeer ook het belang van een behoorlijke bebouwing wordt erkend, toch is men nog niet zoover gegaan daarom- lrent in de Bouwverordening dwingende bepalingen op te nemen. Waar wij echter van de in te steRen Commissie gematigde en practische advie zen verwachten, spreken wij de hoop uit, dat men de houwers ei' ook in tikt geval len wel toe zal kunnen krijgen, aan die adviezen gevolg te geven. Waar er onder hen zijn, die zelf niet in staat zijn uit bouwkundig' oogpunt iets goeds te leveren, en dit, indien de kosten niet noemenswaard worden verhoogd, toch in hun belang is, zullen dezen daarmede zelfs bizonder gebaat zijn. Wanneer de Commissie wordt samen gesteld als in nevengaande ontwerp-veror- dening wordt voorgesteld, meenen wij dat waarborg voor een betrouwbare Commis sie is verkregen. Tenvijl wij er op wijzen, dat hel lid maatschap van de Commissie is een eer ambt, kunnen wij medcdeclen, (lat het hoofd bestuur van de Maatschappij tot bevorde ring der Bouwkunst zich reeds bereid heeft, verklaard twee Icë - te benoemen. Wij merken op, dat het, om naijver tus- schen de Schiedamschc aichitceten of wan trouwen in hun adviezen uit te sluiten, zaak zal zijn, dat do nief-amhtclijke leden zooveel mogelijk buiten de Gemeente wor den gezocht. Als secretaris stellen wij ons voor aan te wijzen den Inspecteur van het Bouw en Woningtoezicht. Nog zij er op gewezen, dat d© Commis sie alleen adviseert op uitnoodiging. Op grond van het bovenstaande stellen wij U voor tot hel in het leven roepen van een Commissie, als bedoeld, over to gaan en vast .te stellen de verordening, welke U hierbij in ontwerp wordt aange boden. Tarief en voorwaarden levering e lectri citeit Wij hebben de eer U hierbij aan te bieden een ontwerp-verordening, houdende tarief en voorwaarden voor de levering van electriciteit voor licht en kracht in onze Gemeente. Uit de behandeling der overeenkomst be treffende do levering van electricileil door de Gemeente Rotterdam aan onze Gemeente is U reeds bekend geworden, dat er on derscheid wordt gemaakt tusschen klein en grootverbruikers, dal mot laatstgenoem den bizondere overeenkomsten kunnen wor den gesloten en dat hot rabat op den Rot- ferdamschon prijs waartegen wij de elec triciteit betrokken, in beide gevallen ver schillend is. Dc verordening nu die hierbij wordt voorgedragen, beval, de tarieven voor de klein-veibniikers beneden 20,000 kilo wattuur per jaar In art. 16 wordt ons dan de bevoogdhed gegeven tot het afsluiten van bizondere overeenkomsten met groot-verbruikers. Wij mogen daaromtrent nog opmerken dat eenerzijds, jn verband met de omstan digheden waaronder de electriciteit in de verschillende gevallen wordt betrokken, de factoren die voor de meerdere of mindere aannemelijkheid van aanvragen voor hot E loctr ic i tor f sb otl rij f gewicht in de schaal leggen, zoovele zijn, dat. do Gemeente in dezen geen regelen kan stollen, die haar tegenover het publiek kunnen binden, doch dat men anderzijds niet moet denken, dat die vaststelling nu ook maar louter naar willekeur zou plaats hebben. Integendeel geschiedt zij, rekening houdende met die verschillende omstandigheden, naar vaste regelen. Verder merken wij op dal. men hg üe vaststelling der algemeene tarieven in de verordening op te nemen, ingevolge art. 1 der overeenkomst, is gebonden aan de llot- tordamsche, waar beneden men niet mag gaan. Wij hebben ons er van vergewist, dal door' de vaststelling der aangeboden ver ordening aan bedoeld artikel der overeen komst zal zijn voldaan. Bezwaren Pensioenwetten Gemeen tc-ambtenarcn. In de vergadering van dc Vereoniging van Nederlandsche Gemeenten zijn bespro ken de pensioenwetten voor dc Gemeente ambtenaren, zooals zij door do Regeering bij de Tweede Kamer dor Stafen-Geneianl zijn ingediend. Hoezeer ingenomen met de pensionnoe- ring op zich zelf, meende men toch, waar voor de Gemeenten zoowel als voor do ambtenaren hoogst ernstige bezwaren uit «le aanneming der wetten, zooals zij zijn ingediend, zouden voortvloeien, deze be zwaren ter plaatse waar het behoort te moeten uitspreken. Het hoofdbezwaar is de drukkc-nde last die volgens de ontwerpen zou worden ge legd op do Gemeenten en de ambtenaren. in de eerste plaats toch zouden voor de thans in dienst zijnde ambtenaren de vroegere dienstjaren door de Gemeente moe ten worden ingekocht, de jnkoopsornmen te voldoen in óéns of in tien jaarlijksehe termijnen. Die inkoop bedraagt voor de Gemeente voor het eigen pensioen der ambtenaren 8 pCt. en voor het weduwen- en weozon- pensioen 3 pCt. van do som van hetgeen die ambtenaren in hun gohcelen diensttijd als bezoldiging hebben genoten. De Ge meente kan daarvan resp. 3 en 3 pCt. op de betrokken ambtenaren verhalen. Een hierbij gevoegd staatje, waarin dit, hij wijze van voorbeeld, op eonigc aanwe zige ambtenaren is toegepast, kan eenig denkbeeld geven van het bezwarende van deze bepalingen. De voorgestelde regeling op dit punt al leen al, noopt o. i. de Gemeenten daarte gen op te komen en te trachten een meer aannemelijke regeling te verkrijgen. Bovendien echter laai het Rijk zich voor het vervolg door de Gemeenten de volle premies betalen, niet alleen van het we duwen- en weezenpensioen, maar ook van het eigen pensioen. Wat hel weduwen- en weezenpensioen betreft, is Rit geen bezwaar, daar deze premies geheel op de ambtenaren plegen te worden verhaald. Niet alzoo ech ter voor het eigen pensioen; waarvoor de Gemeenten dadelijk jaarlijks 7 pC't. van dc bezoldigingen zouden moeten storten, waar van zij hoogstens 3 pCt. op de ambtenaren mogen verhalen. "Werd nu, gelijk meestal van de ambtenaren wordt gevergd o.a, van de onderwijzers 2 pCt. verhaald, dan bleef nog jaarlijks 5 pCt. voor rekening van de Gemeenten, waartegenover dan voor haar geen nieuwe pensioenlasten meer zou den ontstaan, en de thans nog op haar drukkende langzamerhand door uitsterving zouden verdwijnen. Het verschil met thans zon dus in dit opzicht zijn, dat bij aanneming van do wetsontwerpen, zooals zij zijn ingediend, ter zake van de eigen pensioenen der amb tenaren, onze Gcmeentebegrooting dadelijk ten volle zou worden belast met 5 pCt. van alle bezoldigingen behalve van de nu reeds in het rijkspensioen opgenomen leeraren en onderwijzers terwijl er vol gens de bestaande regeling slechts voor en na een nieuw pensioen bijkomt- Opmerkelijk is het dal do ontwerpen dit geheel voor rekening der Gemeente laten en daarvan niets ten laste van het Rijk brengen, doch alleen gelegenheid openen voor een buitengewoon subsidie voor Ge meenten die to zeer bezwaard zouden wor den, hetgeen uit den aard der zaak lot de uitzonderingen zal behooren en waartoe Gemeenten die eigen waardigheid gevoelen, niet licht de aanvraag zullen doen. Al achten wij dit tweede bezwaar niet licht, zoo willen wij erkennen, dat daaraan toch hij lange na niet zoodanig gewicht is toe te kennen ais aan het eerstgenoemde, dat de Gemeenten, gelijk wij zeiden, bepaal delijk dwingt daartegen hare stemmen te doen hooren. Door bovengenoemde Verceniging is nu aan de loden bijgaand ontwerp adres toe gezonden, met verzoek zich daarmede tot de bevoegde macht te richten. Waar wij meenen, dat het ontwerp zich stelt op het juiste standpunt en het in gematigde termen is vervat, stellen wij U voor U daarmMe te wenden, zoowel tot H. M. de Koningin als tot de Tweede Ka mer der Stalen-Generaal. ALLE It LEL KREEFTEN. Tot do ordo der schaaldieren mogen in do eerste plaats wel gerekend worden do gewone rivierkreeft (Astacus fluviatilis) en do zeekreeft (Hommarus vulganis). De eerste soort komt in dc meeste ri vieren en beken van Midden-Europa voor. Bij sommige kroeftensoorlen schijnen de gehoor- en reukorganen meer onlwikkold te zijn dan bij de meeste der .overige waterbewoners. Het lichaam der kreeften is langwerpig, voorzien van geduchte scharen of knijpers en gewoonlijk van een paar zeer beweeg lijke, langwerpige voelsprieten. De meeste kreeften zijn bruinachtig van kleur, op den buik meestal geelbruin. De kreeft kan zich gemakkelijk aclUer- uilbewegen in het water door met kracht den staart tegen den buik te slaan. De oogen dezer schaaldieren schijnen zoo danig uit te puilen, dat ze als 't ware op den kop staan. De rivierkreeft vertoeft overdag bij voor keur- onder boomwortels, in holen en andere schuilplaatsen. Ss Nachts gaat hij er op, uit om voedsel te zoeken en hij moot zich mei. dat dool zelfs wel eens op het land wagen, om kleine dieren te vangen als aas. Wordt in een luik een dooden kikvorsch als lokaas gedaan, dan vangt men or ge woonlijk de kreeften gemakkelijk in. Des zomers verwisselt de kreeft van, opperhuid. Dan barst de huid. Niet zonder bizondere inspanning slaagt het dier er in, zich \vn die gebarsten huid te ont doen. Daarm. houdt do kreeft zich meestal zoolang schuil, totdat de nieuwe opper huid voldoende verhard is. Lang niet alle kreeften schijnen dit verwisselen van de huid le kunnen doorstaan, velen toch ster ven gedurende dit proces.' Uiterlijk nagenoeg gelijk aan den rivier kreeft, is de zeekreeft, die vooral wordt aangetroffen in dc rotsige ondiepten .der Noordzee, maar ook wol eens wordt ge vangen op den zamligcn bodem of op het vlakke strand. Dc zeekreeft is nagenoeg eens zoo lang als de rivierkreeft; doch er komen onder deze zeebewoners nog wel grootere voor. De volwassen kreeft is meestal ruim' 20 c.M. lang. "Met zijn geduchte scharen oefent dil tamelijk logge dier verbazend veel kracht uil. Gewoonlijk is de ecno knijper veel langer dan de andere. De langste der beide scha ren dient om de prooi of den buit vast te houden, terwijl met de kortste stukken ervan worden afgeknepen. Aan sommige kusten vangt men de kreeften in fuiken. Uit Frankrijk worden jaarlijks veel kreef ten uitgevoerd; ook wel naai' Nederland,. Als het ©enigszins mogelijk is, worden do kreeften levend verzonden en bij voorkeur met gebonden knijpers. Dit geschiedt uit voorzorg, dat de dieren elkander onderweg niet te veel zullen havenen. Zelfs van de kusten der Middeliandsche Zee zijn hier wel kreeften aangevoerd, om in oesterputten tijdelijk levend te worden bewaard. Sommige zendingen kwamen niet te best over. Meermalen gebeurde het, dat 20 pel. van de kreeften op de reis waj- ren gestorven. Naar bekend Is, wordt door duizenden het vleesch van den kreeft voor een lek kernij gehouden, zoodat er voor dit dier dan ook meestentijds een goede prijs is te bedingen. Do kreeft kan zich op den grond niet ving bewegen, doch vrij in het water kan hij wel sprongen maken van vele meters, alleen door het krachtig uitstrekken van den omgebogen staart. Dat ook de Noord- feeo talrijk bevolkt is met kreeften, kan daaruit worden afgeleid, dat reeds vóór eenige jaren de opbrengst op ruim vijf milliocn per jaar werd geraamd. Sinds dien tijd is de jaarlijksehe opbrengst vrij wel op dezelfde boogie gebleven. Bij onderzoekingen bleek, dat een wijfjes- kreeft soms meer dan 12,000 eieren legt. Deze eieren zijn onder den staart onder een vlies bevestigd en eerst zwart van kleur; later worden zij rood. Do hermiet- kreeft (Pagurus Borhhardi), die ledigo schelpen schijnt te zoeken, met het doel er het weeke achterdeel van zijn lichaam in to verbergen, behoort tot. de langstaar- tïg-o kreeften. Alen verhaalt, dat, als hem het aldus verkregen omhulsel le nauw wordt, hij naar een grooter voorwerp zoekt. Vindt hij zulk een schelp', waarin de oorspron kelijke bewoner nog vertoeft, dan peuzelt hij dezen eenvoudig op, om daarna met zijn achterdeel de ontruimde woning te betrekken. Heeft de gewone kreeft pasgeboren jon gen, dan beschermt de moeder dezen nog eenige dagen en vinden de diertjes een schuilplaats onder haar staart. VROUWENBEWEGING IN CHINA. Dc groote hervormingsbeweging, die te genwoordig het rijk van het Midden heeft aangegrepen en die ,zich verheugen mocht in den krach li gen steun d,er nu overleden keizerin-weduw,e Tsu-koi, is ,ook op hot vrouwenleven niet zonder invloed gebleven. Do dochters van Ren vroegeren Chineeschen gezant te Parijs, :Yu Kerz, gaan haai] landsvrouwen mot een goed voorbeeld voor. Er zijn reeds scholen naar Europpesch voorbeeld voor de mandarijndochlprs op gericht, ja, de pverl.eden keizerin heeft zelfs uit eigen .middelen een bijzonder in stituut gesticht voor de dochters der groot- waardigheidsb'eklepders van het bof. Tot nu toe leefde de Chineesche vrouw in dö diepste onwetendheid. Als vrouw of dochter des huizes leidde zij oen eenzaam leven, waarin geen enkele geestelijke werk zaamheid hooger vlucht bracht. Behoord o zij tot de welvai'cnd.e klasse, dan onder scheidde zij zich alleen door werkloos heid van de. vrouwen dps volks. Men ziet zelfs jonge Chine,esehe meisjes de Japan- sche universiteiten bezoeken, om hier naast Chineesche studenten Juin studiën te voltooien. In de groote Chineesche steden wordt een aantal vrouwpnlijclschriftpn ge drukt. .In Shangaï vemcheen .een „Essai over dp vrouwenziel". Zelfs hel recht van dp Chineesche vrouw om zich een echtgenoot 1e kiezen, werd onlangs in een omvangrijk werk behan deld. Hen geschiedenis over hel ontstaan van hel Feminisme in Japan werd in het Chineesch vertaald. Een Chineesche vrouw, die in Tokio studeert, schrijft nu eon werk over heldhaftige Russische vrou wen, d. w. z. vro.uwen, die aan de nihi listische beweging een werkzaam aandeol arrvp*ne# Ml*". EW TW"* T^'7

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 10