66"* Jaargang. Zaterdag 5 April 1913 Tweede Blad Uit de Tweede Kamer. Déze courant verschijnt Ragelijka, tuet uitzondering van Bon- en Feeatdagoa; Prijs per kwartaal: Koor Schiedam'eo Klaarflingen fl. L2Ö, franco per' post CL 1.65. Prija per week: .Voor So hie dam en Vlaardicgen 1.0 oeat. Afzonderlijke nummers 8 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen, i Advertentiön voor hot eerstvolgend nummer njoètea, das middags róér esn uur aan het Bureau bezorgd zijn. i Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs 'der AG ver tentiën: Kan >1"6 regels Ï1Ö.92; iedere regel meer 16 cents. Reclames 30 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. AdvartontiSn bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In 'de nummers 'die Dinsdag-, (Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 oentg per advertentie; bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Als men vaar iemand kan zeggen, dat inood leert bidden, idan is het wet van den heer 'Lalma. llij is er met zijn halsstar righeid bij de Bakkerswet zóó tegen opge- loopen, dat hij zich blijkbaar het parool heeft gegeven, om' zoo iets nooit weer te beleven, dat liij' met Van. Sptoyk zegt: dan liever de lucht in. Vandaar dat kort vóór de openbare be- liandeling er eenige cardinale wijzigingen in het ontwcrp-Ziekleverzekering zijn ge bracht, wel gescliikt om hom, die zich de vroegere uitspraken van den Minister her innert een gat in do lucht te doen slaan En van die wijzigingen zijn deze twee de voornaamste, dat thans aan de particu liere kassen die Vrijheid van beweging wegrit gegeven, waarop ze recht hebben en die onmisbaar is voor haar goede werking, en ten tweede, dat de kleine ongevallen, die in het vervolg door de Ziekteverzekering enj wet langer door de Ongevallenverzeke ring zouden worden betaald, wederom naar hun oorspronkelijk kaptoor zijn te ruggebracht. Waarom die wijzigingen zoo ingrijpend zijp, en van dezen Minister een complete volte-face, dient hier even in herinnering gebracht. Oorspronkelijk Wilde de heer Talma ab soluut niet van toelating van particuliere kassen voor de Ziekteverzekering weten, zooals Irij nu eenmaal een broertje dood heeft aaïr, alles wat het aanzijn dankt aan het particulier initiatief. En dat, zooals het ons Wil voorkomen, 'niet omdat hij hei geen. \dt de maatschappij zelve is opgeko men per se een kwaad hart toedraagt, maar omdat hij met zijn heivorming liefst zou beginnen op een onbeschreven blad papier, om alles van boven af in elkaar te zetten, zooals hij dat zich in zijn stu deerkamer als liet ideaal heeft voorgesteld. Iets dat zeker van veel Welmeenendhoid en menschenliefde getuigt, maar al heel wei nig van practisclien zin. Rn aangezien juist op het gebied vara de Ziekteverzor ging en de Ziekteverzekering in ons land door het particulier initiatief heel veel be langrijks is tot stand gebracht, werd het den' Minister hij de vraagpunten ovqi- de Ziekteverzekering, die tegelijk als algemoene beschouwingen 'daarover dienden, duidelijk, dat men zelfs van bevriende zijde niet van plan' was op dezen weg met hem mee to gaan'. Dr. De Visser liet namens zijn par,tij zeer duidelijk blijken, dat het wetsontwerp voor hem en zijn vrienden onaannemelijk zou worden, als lielbleefwait'tinzijn ooi- spronkelijken vorm Was, n.l. het doodvon nis over alle particuliere ziekenfoudsejn. Do heer Talma beeft toen begrepen, dat' hij wat water in zijn wijn moest doen maar het was een 'heel klein beetje water hij had toen' nog niet uit de verwerping der Bakkerswet leering getrokken al moet men, met hot oog op de wijze, waar op hij zich vroeger had uitgelaten over de onmogelijkheid van de toelating tier particuliere kassen, misschien, eerder zeggen, dat het veel water was. En' deze minister, die gaarne voor iedere concessie, die politieke dwang hom op legt, een andere reden aanvoert dan tk- vier kelijke, vermaakte de hamer niet Weinig met de verklaring, dat hij van Lloyd George geleerd had deze Engclsclie minister is apdere juist de man, van wien de Keer Talma niets moet hebben dat men de particuliere kassen wel kan toelaten, mits men' maar streng vasthield aan een heid van premie voor openbare en par ticuliere kassen. En hiervan uitgaande, wer den onder zekere voorwaarden de parti culiere kassen, tot de Ziekteverzekering toe gelaten, die deze geheel aan de Raden Van Arbeid overleverden, om in het vervolg,» zooals do afgevaardigde voor Brielie het uitdrukte, een, leven to leiden met een kogel aan het been. En de christel ijk-historischen begrepen toén, dat z'e met een kluitje in hot riet waren gestuurd. Vandaar toen de poging van den heer Lobman, om door zijn dub bel dozijn amendementen op de Ziektewet de heek Radenwei overbodig te maken, en .feitelijk voort te bouwen op hetgeen het particulier initiatief in deze reeds lot stand had gebracht. Edoch, do heer Lob man, die in do coalitte, die reeds zooveel bedierf, niet meer is de Lohman van vroe ger, gaf op het beslissend oogenblik zijn amendementen prijs, die toen door den heer Roodliu ijzen werden overgenomen, al bereikten zij hun doel niet om de behan deling van de Radcmvet tegen te houden. Dr. Nolens, do voorzitter van de Commis sie van Voorbereiding van Talma's sociale ontwerpen, vond het wel de moeite waard do behandeling van de Raden wet te schor sen toen deze amendementen op naam van don hoer Lohman stonden, maar niet meer toen ze dien kregen van eon lid van de oppositie, en iemand die niet in de poli tiek geverseerd is, zal in deze historie allicht aanleiding vinden om er over na te denken, of de coalitie en onpaitijdig heid twee begrippen zijn, die elkaar dekken. Nu de Radcmvet was aangenomen en de amendementen-Lobman, thans amondemen- ten-Roodhuijzen, niet de minste kans had den, moesten de christelijk-historischen en anderen ter Rechterzijde zich tevredenstel len met de schijnvertooning, die toelating van de particuliere kassen heette, en men was reed-, benieuwd, hoe dit af zou loo- pen, toen de .Minister plotseling geheel over stag ging, en die eenheid van premie, de zaak die heette dat ze de mogelijk heid voor de particuliere kas sen opende, eenvoudig over boord wierp, en den particulieren kassen bij het hef fen van de premie vrij tiet. Waardoor deze feitelijk in heel wat gunstgier conditie ko men dan de openbare kassen, die acut een bepaalde premie zijn gebonden, die nu niet als de particuliere kassen, rekenende met allo omstandigheden, de premie kunnen ver lagen; die- geen enkelen verzekerde kun nen weigeren, tenzij het levensgedrag over alles en nog wat heen is. Het ontwerp, dat dus eerst het particu lier initiatief wilde dooddrukken, verheft het ten slotte ten troon. Niet minder groot ia de verwijdering van de kleino ongevallen uit de Ziekteverzeke ring. Jarenlang is door do anti-revolu tionaire partij in het algemeen en door den heer Talma in het bijzonder, betoogd, dat onze Ongevallenwet daarom niet ge heel in orde is, omdat daaraan geen Ziek teverzekering is voorafgegaan. Waarvan het gevolg is geweest, dat onze Ongevallen verzekering, die natuurlijk bc-docld was om de financieele gevolgen van groote on gelukken, van verminking en dood, Weg tü nemen, tevens ia geworden de verze kering tegen de kleine ongelukjes, di schrammen en builen en zeere vingers. En dat is niet gering, want die kleine ongeval len bedragen 90 percent van het geheel. Vandaar de groote omslag bij de Ongeval lenverzekering, en we zullen niet ontken nen, dat do overbrenging naar de Ziekte verzekering van die kleine ongevallen uit nemend werk zou Wezen, mits men niet in verkregen rechten treedt, zooals de Mi nister oorspronkelijk deed, toen hij tegelijk met do overbrenging van de kleino onge vallen naar zijne Ziekteverzekering dcuit- keering van 70 percent, die de Ongevallen verzekering voorschrijft, terugbracht tot 50 percent. Enfin, dat is nu weer veranderd. Maar.... die verplaatsing van die kleine, ongevallen naar de Ziekteverzekering was! daarom tal van leden van do Kamer niet' naar den zin, omdat daarin het doodvonnis' lag van de Land- en Tuinbouwoniderlinge, dio haar taak daardoor tot zoo'n uiterst minimum zou zien terugbrengen, dat zo alio raison d'etre zou verliezen. En waar, er nu ook aan dc Rechterzijde veel men-' schen zitten, die terecht heel veel op heb ben met de schoone uiting van het par ticulier initiatief, die Land- en. Tuinbouw- Onderlingc heet, de heer Wijekorslooth 'de Weerdesteyn in de eerste plaats', is er op dc Minister natuurlijk pressie geoefend om dezo te laten bestaan. En de Minister, die uit po'itieke overwegingen zooveel heeft laten vallen van die Ziekteverzekering, de onmisbare basis van e'.ke sociale verzeke ring, heeft ook dit toegegeven. Er is over deze volte-faco van den Mi nister nog at het een en ander gezegd. De heer Roodhuijzen, die de amendemen ten-Lobman, zijn adoptief kinderen introk, niet alleen op grond, dat nu de Iladenwot was aangenomen, het niet moer aanging aan de Radon van Arbeid do hoofdtaak waarvoor zo in het loven zijn geroepen nog af to nomen, maar ook om do tegemoet- k'omendo houding van den hoor Talma te genover het particulier initiatief, voegde 'daaraaft met fijne ironie toe, dat hij den Minister een warm woord van hulde moest brengen voor zijn zelfoverwinning om de premie-eenheid prijs te geven. De premie- oenheid was een geniale vondst en voegde de afgevaardigde voor Brielie er doodleuk bij: het is een heel stuk werk om zulk een kostelijk iets overboord te werpen. Anders sprak de heer Tyklcnian. Erkennen de, dat de door den Minister aangebrach te wijzigingen hem niet onaangenaam wa len vroeg hij toch waartoe de behande ling in de Commissie van Vooibereiding dient, waaraan nog wel twee jaar geleden een uitvoerig debat over de vraagpunten was yoomJgegaan, wanneer de Minister op het allerlaatste oogenblik wijzigingen aanbrengt op punten, waai over lang is gedebatteerd en waarover men toch van den aanvang af bij den Minister oen vast- staande opinie mocht verwachten. Mis schien voegde de afgevaardigde vonr Tiel er sarcrahtiscli bij, kunnen wij ei nu nog op rekenen, dat de geneeskundige hulp nog by wijziging in do wet wordt gebracht. En zoo besloot bij niet minder ondeugend, hij' bracht buide aan die leden van de Rechterzijde, die den Minister zoo ver ge kregen hadden, overtuigd als hij was, dat liet niel door invloed van Links was, dat de heer Talma zoo oveistag was gegaan. "Wijdere meende hij, dat door de nieuwe besnoeiingen, die de Minister m de taak van de Raden van Arbeid jebracht had, dc Verzekeringsraden gansch en al over bodig waren geworden, en gaf hij in, over weging die dure paawljes van f 32.000 per stuk niet aan te schaffen. Uit een heel ander vaatje tapte de ge weldige heer Duys. De wijzigingen, waar om de heer Tydeman juichte, we reien door den afgevaardigde uit Zaandam ten zeer ste betreurd, Talma had er zijn Ziekte verzekering mee vermoord, en geheel ge- ferd aan de reactie. De Raden van Ar beid, toch al verzwakt in de mogelijkheid om sociaal werk te verrichten, waren nu \olgens den heer Duys een tuberculeus lichaam geworden, een ziek buisdiertje met een gebroken poot, zoo.nls dr. Kuyper het noemde, en up dat zieke huisdieitje, waar aan inmiddels alle vier de poolen zijn gebroken, gaat men nu dit heele instituut van do Vei zekeringsraden zetten. Maar, zoo ging de spreker voort, wij voeren hier farces, kluchten op, waar een stukje mu ziek, entrëe'ts, enz., bij behooren. Eerst hadden we de verheerlijking van de wet door de Patrimonium-ïn;uinen en door dr. Kuyper; toen kregen we hot vraagpunten debat, waarbij dc Minister al op den loop ging, en de man, die, toen den vrijzinnigen hun sloopingswerk verweet (hiermee is Minister Talma bedoeld) solliciteert nu naar een haantje als opperman hij dat albraak karweitje. Do Minister is op1 den loop ge gaan voor de dokters, hij' voldoet niet al leen aan hun wen se hen, maar gaat tnog heel wat verder. De heer Loef! c.. s. had den bezwaren tegen de bevoegdheid van de Raden van Arbeid, de Minister neemt hun zelfs die af, om preiniön en uitkeerin- gen vast te stollen, terwijl hij toch zelf de grondwettigheid van die bevoegdheden heeft verdedigd. Welke waarde is, zoo vroeg de afgevaardigde voor Zaandam zeer ter snede, er op' die manier te hechten1 aan do verklaring van den Minister, 'dat het een of ander onmogelijk is, waar het zoo spoedig daarna juist andersom, bleek dan hij betoogde? En dit alles werd niet maar zoo in de lucht gezegd, maar met aanhaling van do bewijsplaatsen, waaruit zonneklaar block, dat alles wat hij' vroeger had aanbeden, door hem was verbrand, en de executie was niet inalseli, zooals bleek mt het ge laat van den heer Talma, dat voortdurend rooder werd. Z.Ex. bad nu ruimschoots gelegenheid om na lo denken over het, ver gankelijke dezer wereld; nog weinige weken geleden bracht de heer Days hem hulde voor zijn, verdediging vari de Invaliditeits wel, en Hums! Sic transit gloria mimdi. Heel aardig was liet van den lieer Duys gevonden, dat niemand minder goed te spreken moest wezen over de veranderde houding van den Minister dan de heer Nolens, Gij hebt, zoo riep hij hem toe, als voorzitter van dc Commissie van Voor bereiding, alle amendementen van Links, die precies hetzelfde beoogden als de wij zigingen, thans door den Minister aange bracht, bestreden; gij hebt u nogal een,s met „temperament" uitgelaten over die amendementen van Linksj stort thans eens do fiolen van. uw toorn, uit over den Mi nister. En hij eindigde met een krachtig protest tegen de „schandelijke" houding van den Minister, die de Nofa van Wijziging zóó laat in,zond, dat hij den sociaal-democra- tischen arbeiders de gelegenheid onthield er tegen te slrjjden en den Patrimomu.ni- mannon er tegen te keffen. Op liet laatste oogenblik heeft de Minister een heel nieuw ontwerp jan Ziekteverzekering ingediend, dat niet in de afdeelingen, noch in de Commissie van Voorbereiding is onder zocht en geheel iets anders is dan val de Minister oorspronkelijk had vooige-tehl. De heer Schaper vond het noodig Lier nog .een woord bij te voegen: Hij verweet den, Minister, dat hjj tegemoet gekomen was aan de „conservatieve juristen" van de overzijde, liij had zijn wetsontwerp tot Lel laatst toe moeten verdedigen, en co ut als hij vooi de keus kwam: verwerp! ig var het wetsontwerp of toegeven, den ioestand overwegen. Hij vroeg mei den heer Tyde man wat dit nu voor een maner van handelen was. Men heeft een Commissie van Voorbereiding gehad, en men meende nu in het ontwerp iets vastslaands te heli- ben, maar de Minister baalt een streep door de rekening en gaat veel verder dan de voorstellers van, de indertijd doorhem bestreden amendementen. Hij noemde dit een manier van wetgeving, waarbij men niet moet klagen over de Kamer, waneer het niet vlot gaat. Hij hoopte, dat de Mi nister hij 'wijze van boete, welwillend zou zijn tegenover de amendementen, die be oogden het wetsontwerp in zijn oorspron- spronkelijkcn vorm te herstellen. En' de Minister? Met het rerwiji, daf de wijzigingen te Laat waren ingediend, had hij gemakkelijk speL Dat kwam omdat hij niel wist, absoluut niet wist, dat de Ziekte wet pu zou ■worden behandeld. Hier werd dus een tipje opgelicht van den sluier, dio ook volgens Dr. Kuyper nog altijd ligt over het feit, dat zonder een woord daar over nul te maken, de Tariefwei in do doos is gedaan; het blijkt, dus nu, dat men oorspronkelijk wc-1 degelijk het plan gehad heeft om met de behandeling van do Ta riefwei te beginnen, maar dat men te elf der ure daarvan heeft afgezien. En verder, ja, de lieer Talma was eigen lijk zoo openhartig mogelijk. In den aan vang leek iiet wel, of er overeenstemming was tusschen den Minister en do meerder heid van 'do Commissie van Voorbereiding, meer bepaaldelijk wat betref) de positie der bijzondere kassen en de ontlasting van do Ongevallenwet, maar later bleek dit niet zoo 'ie wezen. En wat de grondwettig heid van We bevoegdheid der Raden van Arbeid aangaat, 'daarover werden bij de behandeling der Radenwef algemecne be schouwingen gehouden, hlsof ei beelemaal geen Commissie Van Voorbereiding aan het werk geweest kvas. En nu teoeht de Minister niet overtuigd zijn, dat tld tegen deze drie zaken aan gevoelde bezwaren gegrond zijn, dit wist liij wel, dat nis hij eigen standpunt handhaaft, het wetsontwerp Val stranden, en daarom geeft hij maar liever toe. Zooals men ziet, opportunistische politiek van bedenkelijk al looi; van Öcn stocren Talma, die dc lijnen van het gelteelo verzekeringsgebouw eens traceerde, met een: Wee hem, dio zo aan raakt i, is beelemaal niets overgebleven. En do sociaal-democratische vrienden, diö den Minister aanboden langs den weg van amendement hef wetsontwerp in zijn ouden vorm te her-lellen, kregen den schrei ten troost, dat liij zeer nauwkeurig zou toezien, dat er geen wijzigingen werden aangebracht, die het wetsontwerp in ge vaar zouden brengen. Waar zoo de zaak stond, is het na- tumlijk niet te verwonderen, dat de aar digheid er nf was, en de. verschillende amendementen op hef wetsontwerp weiden verdedigd vnur een zeer leege Kamer, die slechts vol werd, als er stemming was; dan kwam de. Rechterzijde, ctie zich van de liecle Siscussie zoo goed als niets aan trekt, overal vandaan sneller om, zonder de discussie gehoord te hebben, bet amen dement even af te stemmen. Laten wij vol ledigheidshalve vermelden, da' tie enkele amendementen, die van Rechts kwamen, ook met groote meerderheid women ncei- gestenul. Het parool was blijkbaar gege ven om do wet er onveranderd zoo spoedig mogelijk door te liclpen, Wo gaan vele van dio amendementen pnet stilzwijgen voorbij, om even stil lc slaan bij dat van den heer Patijn, dak ook door den heer Treub was ingediend, om de emieekkumhge behandeling weer in de wel iij) ie nemen. Een buitenstaander zou zon zeugen Er was immers jeeds hij de vraagpunten beslist, dat zulks niet hef geval zon wezen. Zeker dat is liet, maar dat neemt niet wee, dat de Kamer, nu, tve-e jaar na dato, dcz.e zaak niet met stilzwijgen kan voorbijgaan, al was liet alleen maar, om duidelijk te maken,- dat de voorstanden» van opneming van de geneeskundige behandeling in het wetsont werp zich niet hebben neergelegd hij do \megere hedissing. Rij ontstentenis van den beer Treub, die in liet buitenland vertoeft, kweet do heer Limburg zich van de taak, om aan lc looncn, waai om een Ziekteverzekering zon der geneeskundige behandeling eigenlijk een ïazepeper zonder harre i-, en hij deed dit op keurige wijze, 'tls dan ook tionwens'n uni cum in dit onziclit, die Ziekteverzekering van don lieei Talma; nergens bestaat een Ziekteverzekering zonder een uitkeeiingen vergoeding van geneeskundige hulp. die dan ook én in liet onfwerp-Kuyper èn in het ontwerp-Veegens was opgenomen. Door het gemis daarvan in dd ontwerp, zal de uit keering, die de zieke arbeider krijgt, hoofd zakelijk aan den doktor besteed moeten wolden. En wal hoeft de Minister indertijd de afgevaardigde uit Sehoteijand bracht liet nog eens in herinnering aangevoerd lei- verdediging van zijn standpunt? Dit, dat opname van de geneeskundige behande ling strijd zou brengen tusschen de doc toren en do ziekenfondsen, en dat op- het platteland de zaak onuitvoerbaar zou we zen hij gebrek aau geneesheeren. De heer Limburg wees er op, hoe de strijd toch was ontbrand, dien de Minister wilde ont wijken; de Maatschappij van Geneeskunst besliste reeds in Juni 1911, dat de medici geen zickenhriefjes moesten afgeven. En op 10 Juni 1912 nam zij met algemeene stem men het zoogenaamd bindend besluit aan, om na 1 September 1912 niet deel te ne men aan de niemve ziekenfondsen, tenzij in de statuten aan verschillende voorwaarden, met name genoemd, werd voldaan. Voor waarden, waarvan de voornaamste zijn, dat ieder zieke arbeider volstreut vrij zal zijn in de keuze van zijn arts, wat de Mi nister in zijn ontwerp de uitkeering ge schiedt niet, als men zich niet onder dok tersbehandeling stelt tol twee genees heeren en twee apothekers bejvrkf, en dan, dat dc artsen in de besturen der iondseu, minstens evenveel te zeggen zullen heb ben als de audei.e bestunrMccten tezamen. Zoodat go, aldus de heer Limburg, het con- ilict, dal. ge vieesdel, niel hebt verme den door uitschakeling van de geneeskun dige behandeling, o minister! En denzelf den last krijgt du Minister bij hel zieken geld. Iloe zal die Drentsclie aijbeider op de licide aanloonen, dat hij geen genees kundige liulp heeft kunnen krijgen. Tot wolken doktor in don omtrek moot hij zich wenden? De een zal alleen willen komen als hem zijn kosten van overkomst, foch zeker billijke oisch, vergoed worden; een ander zal vergeten te antwoorden, en als er geen medicus is, wie zal er dan be palen of er ziekte is? En heel erg re, dat de Minister voor den strijd tusschen ziekenfondsen en doctoren op den Joop gaat, waar Duitsohlaud ons leert, hoe fel dio bij een Ziekteverzekering onllihm It, roden te meer om alles behoorlijk te u gelen. Gemis aan geneeskundige hulp uil in dit geval zeggen, dat de Ziektewet v o. !l een soort van Wcrkloozenverzekm nu en ten tweede een moeilijker maken vrau' den arbeider om geneeskundige hulp t" kregen, dio zijn premie al voor het ziekengeld Lolaalt. en dc premie voor genccshumli»o hulp niet kan missen. PiactiscJi wordt het een vermindering van ziekengeld, daar do arbeider bel loon voor zijn dokter vaak zal moeten afnemen van zijn uitkeering. Wat is, zoo eindigde spreker, deze wet dus nutters dan een halve maatregel van lie-: drool tl weinig sociale beteekenre? t Was do rede ran. dezen begaafden spre ker, die zich, jammer- genoeg, maar zelden in de Kamer laat boomt, voor velen een lust der ooreu, niet al zoo voor den heeï. Duys. Deze vond de hoolo rede van den afgevaardigdo voor Schotcrland een spre ken „voor do tribune" dat doet Zaan- tiant's .afgevaardigde nooit want het punt in kwestie was nu eenmaal beslist, en daarenboven kwam do rede van don lieer Limburg twee jaar to laat, Waarop' 'de grof- I t

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 5