Herstemming Gemeenteraad. P. de Bruin, J. Dinkelaar E. Koopmans. Schalk, v. d. Zee, v. d. J. M. B, Bruin, de P. Dinkelaar. J. Koopmans. E. J, M. van der Schalk B. van der Zee. STADSNIEUWS. Kunst en Wetenschap- Kerk en School. Ned, Herv, Kerk. Sport. Luchtvaart. Gemengd Nieuws. Corps diplomatique. Mgr. Tncci, nuntius in. den "Haag en te Brussel, die tijdelijk hier verblijf hield Ier ontvangst ran kardinaal Van llossum, keert .tegen 21 dezer naar zijn standplaats Brus sel terug. Onze Gezanten. !lu\ van AVeede, niemvbenoeiud Neder- landsch gezant te Brussel, heef! ook zijn geloofsbrieven overhandigd aan do Groot hertogin van Luxemburg in de hoofdstad van liet Groothertogdom. Bij was vei ge zel d van den heer Schuller tot Peursunr, goznntsehapsn ttnehé. Des avonds werd te hunner core een gastmaal gegeven in bet kasteel van Col- mar-Berg. Onze Ministers. Do minister van financiën, inr. Kolk man, heeft voor enkele dagen de residentie verlaten. Mr P. If J. Tavenraat. Bij Kon. besluit van 9 dezer is mr, F. Tavenraat, griffier der Staten van Zuid- Holland, benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Hoofdinspecteur telegrafie. Bij Kon. besluit van 12 dezer is, met ingang van 1 November benoemd tot hoofd inspecteur der telegraphie J. de la Lande C'remer, thans directeur van het telegraaf kantoor te Amsteida.ni. Benoemingen. Bij Kon. besluit van 30 Juni zijn, met ingang van l dezer de heeren prof. dr. F. A. H. Schreinemakers en prof. dr. L. van Italliö. beiden hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden, benoemd tot advi seurs voor het Nederlandsen Yisscherij- proefstation te Katwijk aan Zee. Kamerverkiezingen. Men bericht ons, dat de vrijzinnigen in het kiesdistrict Hoogezand vrij zeker mr. P. Hink, te 's-Gravenhnge, opnieuw candidaat zullen stellen. Men rekent er op, dat de heer Rink de candidatuur zal aanvaarden. V Naar de Rotterdammer" weet mede te deelen, zal de heer B. J. Gerretson (clir.- liist.) weer de candidaat van de coalitie zijn bij de naveikiezmg in Rotterdam I. De S. Dj P. komt bij de na-verkiezing in district III te Amsterdam met den hew D. .1. Wijnkoop als candidaat. .Wie do vrijzinnige candidaat zal zijn is nog niet bekend. Het bestuur van Vooruitgang had de candidatuur eerst aan mr. B. Assclier aangeboden; deze echter heeft bedankt. Dok mr. B. ,T. Polenaar verklaarde desge vraagd, zich niet beschikbaar te stellen. Pet bestuur is thans met het hoofdbe stuur van de Liberale Unie over de aan wijzing van een candidaat in onderhan deling getreden. Roode Kruis, De zes verpleegsters, die bij het Griek- sche Roode Kruis in dienst zullen tre den, zijn gistermiddag met den trein van 4.22 uit den Haag vertrokken. H,et waren de zusters E. L. Bahle, J. Buys, W. G. van dor Heyden, M. bi. van der Hey- den, J. A. Oudshoorn en G. J. ter Poor ten. Behalve een groot aantal familieleden en kennissen, werden zij ook uitgeleid dooi de leden van het hoofdbestuur van het Roode Kruis, de heeren Quanjer en (Ma zel. Mede was aanwezig de heer Leh- mann, consul-generaal van Griekenland, uit wiens naam aan de dames ruikers jnei blauwe en witte rozen de Grieksche kleuren werden aangeboden. In de wachtkamer sprak generaal Quan jer de ver trekkend en nog even toe. (Hij wees erop, Jat zij, die tot dusver allen op één uitzondering na slechts in ziekenhuizen gearbeid hadden, het beroep van Roode-Kruiszuster thans van een an dere zijde zouden leerem kennen. Met ge ringe middelen zouden zij veel moeten jbereiken. Hij wenschte haar een goede gezondheid en behouden terugkeer. Ivort daarop, vertrok de trein, onrler toe juichingen van de aanwezigen. lang bij kunnen hebben, uilgenoodigd tol een Zaterdag 26 dezer Ic Amsterdam Je houden vergadering, in welke een overzicht zal worden gegeven van de tentoonstelling en haar doel en inlichtingen zullen wor den verstrekt van den meest verschillen den aard. Toelating van kinderen tol bioscoopvoorstel lingen. Indertijd werd door den Raad der gc ineen te Rotterdam een bioscoopcommissie benoemd, welke had le overwegen of de ongelidineerde toelating van kinderen lol de publieke bioscoopvoorstellingen van na- decligcti invloed zijn op de jeugd eu zoo ja op welke wijze die nadeolige invloed kan worden gekeerd. Die onnnissie, de vraag bevestigend be antwoordend, zocht het middel tot keeiing van dien invloed in een krachtens art. 188 der gemeentewet door B. cti W., met bijstand van een commissie van advies uit. te oefe nen toezicht op alle te vertoonon films. De commissie voor de slrafveroHleniugen, die de zaak nader overwogen heeft, komt een algemeone censuur niet aanbevelens waardig voor en vreest, dat deze zich wel licht ook niet vc-rdragen zou met bedoeld artikel. Toch acht zij voorschiijving van cenigo legelen weuschelijk, om het bedoelde kwaad tegen tp gaan en heeft daarom een eenvou dige verordening ontworpen. In ait. 1 wordt aan "de ondernemers ver boden kinderen beneden de 16 jaar tol do door hen tc geven veitoomngen toe ïie la Ion. 1 In art. 2 wordt een uitzondering gemaa'kt voor bepaalde kindervoorstellingen als zoo danig aangekondigd en waarvan liet pro gramma door of vanwege B. en AM. aan te wijzen personen schriftelijk is goedgekeurd. In art. 3 wordt ter handhaving der ver ordening aan de ambtenaren der gemeente politie de last verstrekt om cle bedoelde lokalen te allen tijde, ondanks den wil dex bewoners,'binnen te treden, terwijl in art. 4 overtreding wordt gestraft met geldboete van "ten hoogste f25 of hechtenis van (en hoogst G dagen. OVERSCHIE, 16 Juli. In de gister avond gehouden raadsvergadering werden de geloofsbrieven van de herkozen leden in oule bevonden en tot hun toetreding besloten. De genieenterekening over 1912 werd goedgekeurdde ontvangsten bedroegen f 95623.981/®, de uitgaven f 91303.57, zoo- dat er een batig saldo is van 4310.55Ve. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten uit het batig saldo het eleclrisch ka belnet uit te breiden naar de zijde van den Delfweg tot voorbij' de buitenplaats „de Tempel". De rekening over 1912 van het Alge meen of Heilige Geest Armbestuur werd goedgekeurd, zij sluit met eeu ontvangst van f 3858.44)V| en een' saldo van f 25.79J/e. Op voorstel van B. en W. werd deze rekening goedgekeurd en goedgevon den de subsidie van f 2650 tot f 2850 te verhoogen met het oog op het pen sioen van do mbeder uit het rusthuis. Aan den heer M. Bleiker werd met in gang van 1 Aug. a.s. eervol ontslag ver leend als onderwijzer aan' de openbare school en werd tot onderwijzer aan 'die school benoemd de heer M. J. den En gelsman te OudjVcssemeer. i Tenslotte werd aan de Oranje-veroeni- ging een ssubsidie van f 750 toegestaan voor de viering van liet onafhankelijk- hoidsfeest op 27 en 28 Aug. a.s. Na rondvraag weid hierna de vergade ring gesloten. OVERSCHIE, 16 Juli. In de motoren- fabriek van de firma S te ij aard en .Teamlede AYalen, staande aan de Oudcndijksche Schie- kade alhier, zijn gisteren uit een in de fa briek hangende jas van den 22-jarigen H. Cianendonk uit Rotterdam, twee gouden ringen ontvreemd. Kaar Tsjorloe. Blijkens eeu in Den Haag ontvangen tele- gram is de heer Henken, voorzitter van de Nederlamlbche Verplegersvakvereeniging, die zich naar den Balkan 'heeft begeven tot het overbrengen naar oris land van hel) stoffelijk overschot van 'den te Tsjoiioei overleden sergeant-verpleger Braam, te So- fia aangekomen. Hij zal van daar met een doodkist naar Tsjoidoe vertrekken. Uitvoer van vee. Krachtens een besluit van den minister van financiën kunnen directeuren der di recte belastingen, enz., aan exports lagers vergunnen, om vee, dat is afgekeurd voor den uitvoer naar Duitschlaiid of Zwitser land, dooh geschikt is bevonden voor den uitvoer naar Engeland,' naar laatstgenoemd land ui?, te voeren met afschrijving kan den accijns. Koloniale tentoonstelling 8emarangI914. Het comité van de in ,1914 te Semargng te houden ,oloniaIe tentoonstelling heeft in een rondzendbrief allen, die in de ten toonstelling belang stellen en die er he in district III, de heeron: m i _i V hifi Dovenstaando mededoeling hebben wij lieden morgen gepubliceerd, zoodat de kie zers reeds tijdig bekend, worden gemaakt met de beslissing, die door het YrijzinnJg- Veikieziugs-comité en het Bestuuv der afd. Schiedam van de S. D. A. P. is genomen. Daarmede is de strijd, die tussehen beide partijen gevoerd weid, terzijde geschoven. Met terzijdestelling dus van alle andere overwegingen zullen de linkscho kiezers; willen zij getrouw blijven aan hun leiders, zich naar die beslissing en naar het daaruit voortvloeiend advies te regelen, en hun ■stem uit te brengen hebben op de candi dates die thans door beide partijen wor den aanbevolen. Men vuile de stembiljetten dan in over eenkomstig de volgende voorbeelden: DISTRICT II: (Doele en Broersveld;, Aanwijzing der keuze. Namen, Voor letters Katwijk, van Meijer. J. J. A. M. •DISTRICT III: (Gymnastieklokaal en school Dwarsstraat) Aanwijzing der keuze. Namen. Voor letters. Evers. J. H. Gabel Sr. J. J. Groot, de M. C. M. Op het laatste moment is een overeen komst getroffen tussehen het Vrijzinnig Verkiczings-comité en het bestuur der af- deeling Schiedam van de S. D. A. P. om elkaar wederkeerig te steunen bij de herstemming. Dit is gebeurd, nadat een bemiddelings voorstel bij de beide partijen was ingeko- men en een onderwerp van bespreking had uitgemaakt in een gemeenschappelijke vergadering, die gisteravond is gehouden. Ingevolge dit voorstel had een loting plaats tussehen de twee Linkscshe candi- daten in district III, de heeren de Gioot en Dinkelaar, waarbij de heer de Gioot uitviel. De heer Dinkelaar zal dus door heide partijen gesteld worden. De gezamenlijke candidaten zijn Uians Bi district II, do heeren AVij herinneren er onze lezers aan, dat de stembureaux op den dag der verkiezing in dc verschillende districten, geopend zul len zijn van. 's morgens 8 tot 's namiddags 5 UUR. De Stembureaux zullen gevestigd zijn: District II—1 Doele, District II—2 School lokaal BroorsVold 144, District III1 Gym nastieklokaal Buitenhavenweg 7, District III— 2, School, Dwarsstraat. Kiezers, die hun STEAIKAART mochten zijn KAVIJTGERAiAKT, of er geen hebben ontvangen, kunnen een andere vragen. Komt vooral vroeg ter stembus, liefst vóór 1 uur. B(f den uitslag. De belangstelling in den uitslag der her stemmingen voor den Gemeenteraad zal na turn lijk morgen zeer groot zijn. AV.ij ver zoeken echter beleefd maar dringend van die belangstelling geen blijk te geven door ons op te bellen, want dit kan oponthoud geven in het bekend worden van dien uit slag, aangeziea wij die gedeeltelijk telefo nisch zullen ontvangen. AVij zullen weer zoo snel mogelijk aan ons bureau gratis bulletins van den uitslag in elk district uitgeven. 'Morgen, 18 Juli, herdenkt J. P. Semoyn den dag, waarop hij gedurende 25 jam- als koperslager is werkzaam geweest aan de Stearine-kaarzenfabriek .Apollo"1 alhier. en Roode Kruis- ambulance naar Servië. Dr. P. II. van Rooijen alhier zal deel uitmaken van de Nederlandschei Roode Kruis-atnbillance, die a.s. AVoensdag op verzoek der Servische regeering naar den Balkan vertrekt. Bijdragen, hetzij in geld of in natura, om de taak ook van het Schiedamsclio comité le verlichten, worden ingewacht bij mej. M. M. van der Schalk, Lange Nieuw- stvaat. Hedenmorgen omstreeks 10 uur viel de 40-jarige opperman J. Kolf, wonende Broers veld, bij het verrichten van werk zaamheden aan een .pand in de Groene laan door het dak van een. keukentje, llij kwam daarbij met zijn zitvlak ongelukkig terecht op een bezemsteel, zoodat hij zich ernstig bezeerde. Na' door een dokter voor- loopig le zijn verbonden', is hij per rijtuig naar het ziekenhuis gebracht. 'Op verzoek vestigen wij de aandacht op do in dit nummer voorkomende adver tentie betreffende „hygiënisch" vanilloijs. Het hoedepennen-gevaar. De commissie van do strafverordeningen le Rotterdam heeft in zake het hoede- pennengevaar in tramwagons in overleg met de dircclie van de R. E. T'. M. een regeling ontworpen. i Terwijl in de verordening op dc slraa.t- politie wordt voorgesteld het verbod op te nemen, zich in irauiwagens ol op do balkons ol impérinalcs t.aarvan zich met on beschermde hocdespelden tc bevinden, zal de tranidireclie cle conducteurs in de gele genheid stellen eenvoudige pendopjes te verknopen. i i Correspondentie. Heden en vorige dagen stroomen ons do ingezonden stukken toe, waarvan een deel bevatten weerleggingen van door de te genpartij verspreide strooibiljetten, voor een deel, die van advies dienen bij dc be paling der te volgen gccliagslijn. AVanneer wij dien stroom wilden voe ren binnen de kolommen van ons blad, dan zou dit weldra overstroomd zijn. Een keuze uit do stukken te doen is al even moeilijk, omdat ze alle getuigen van de warmte waarmede d-o kiezers in dezen verkiezingsstrijd zich partij stellen en daaraan deelnemen. Bovendien bef red en wij niet gaarne bel teriein Jcr verkiezings-stroobiljetlen en zien onze rubriek „Ingezonden stukken" maar liever niet gebruikt als middel om persoonlijke meeningen over verkiezingen naar voren te brengen. Aan allo inzenders moeien wjj dus on zen spijt betuigen, dat wij aan hun stuk ken geen plaatsje kunnen inruimen. De zweminrichting. Do temperatuur van het water was he denmorgen 65 en hedenmiddag 66 graden Fahrenheit. AGENDA. Heden en volgende dagen. Schiedamsche Bioscoop 8iuur. Voorstelling. Heden en volgende avonden, TivoK Schouw burg; 8 u. American tou Variété. 18 en 22 Juli. Rottend. Diergaarde, 8 uur. Concert Kon. Scherpschutters. Bart Verballen. 19 Juli: Lokaal der N. C. G. O. V., K. Kerkstr. 3, 8 uur. Gezellige sa menkomst. 20 Juli. Diergaarde, fii/s uur, namiddag, Concert Stafmuziok 4e Reg. Inf. Literair Congres. In het „Oranje-hotel", tc Schoveningen, is heden geopend het 33e congres van de Association Litteraire et Artistique Inter nationale geopend. Do openingszitting, geleid door mr. Snij1- der van AVissenkerke, werd bijgewoond door den burgemeester en den Franschen ge zant. (De ministers van binnen- en buitern- landsche zaken waren met het oog op de politieke omstandigheden afwezig). Beroepen te Ede (tweede predikant) ds. Bieshaar, te Zetten. Beroepen te Oudeschild (Texel) de heer R, II, G. de Jong, cand. ie "'s-Grn,- vonhago. 1 Bedankt voor het beroep te Anna P,au- lownapolder de heer J. A. R. Teriet, cand. to Leiden. Geref, Kerken. Beroepen te AVijcket en Balk de heer J. van Genten Jr., cand. te Dedemsvaar; te Hnzerswoudo cle heer C. N. Impeta, cand. te Katwijk aan Zee. IIooqer Onderwijs. Rij Kon. besluit van 15 dezer is, mei ingang van 1 September, benoemd lot bui tengewoon hoogleeraar in de waterbouw kunde aan de Technische Iloogcschool te Delft, C. AV. AVcys, oud-hoofdingenieur bij den waterstaat en 's lands burgerlijke open bare werken in Nederlandsch-Indië. provincie brachten heden, vergezeld van den griffier der Slaton, nu-. Ta Ven rant. |en van don hoofd-inigenicur van den provin cialen AVaterstaal, den hec-r Van' Ezelin gen, een bezoek aap do Rozcn-tentoonstel- ling te Boskoop, terwijl tevens een bë- zoek werd gebracht aan den proeftuin al daar en aan do provinciale werken pan de Gouwe-sluis. Gren btlangstelling. De belangstelling in do verkiezing van twee ledcn-palroons voor de Kamer van Arbeid voor den kleinhandel te Rotter dam, die gisteren ten raadhui ze plaats had, kon niet kleiner zijne Toen toch le diie uur de slembus gesloten werd, bleek' geen enkele kiezer aan deze verkiezing te hebben deelgenomen. De minister zal nu een nieuwe? verkiezing moeten uitschrij ven. („N. R. Cl,") t>De Hoop". Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is gis- Ipiavond van Aberdeen (Schuil.) vertrokken. Cricket. liet Nederlandsche elftal voor den in bet begin van Augustus te houden wedstrijd tegen de Grimsby Amateurs, is als volgt samengesteld J. C. Schroder (aanvoerder), Rincker, Ilis- gen, mr. Diemer Kool, Aran AVaveren, mr. C. AV. Feith Jr., Coops, Van Loon, A'an Gogh La Chapedle en mr, G. Hamburger. Slachtoffer. Dinsdag avond is Jo Duitschc militaire vlieger, luitenant Si oil, nabij Jiiterborg bij do landing van? een hoogte van 15 Meter gevallen, 's Nachts is hij in het hospi taal aan de bekomen wonden overleden, Naar Boskoop. De Commissaris der Koningin in Zuid- IIolland, baron Sweerts de Landas AVij- borgh en de leden, van, Ged. Staten dezer Dief gesnapt. In de hillardzanl van Krasnapolsk'y te Amsterdam heeft gistermiddag, zoo meldt hef „Hblil.", een zeer brutale berooving piahts gehad. /Tooafs gewoonlijk op dat| tijdstip, was het zeer druk in do zaak; alle hillards bezet en dc noodige kijkers daar omheen. De blikken van een dier kijkers dwaalden echter een oogenblik van het bil- /irdspel af en 'hot viel hem op hoe een ander, hoewel zelf geheel gekleed on dus niet billnril spelend, bij con 'jaquctjasjq stond le morrelen. Hij waarschuwde daarop Jo spelers, die oogenblikkclijk hun kleeding- tukken nakeken. Al spoedig bleek toen, dat een hunner uit zijn portefeuille een bedrag Van £300 vermiste. Inmiddels was de man, die in ,de nabij heid van het jasje had gestaan, door de aan wezigen in de gaten gehouden. Zoodra de vermissing geconstateerd werd, omringde men hem, waarop hij aanbood zijn zakken te laten nakijken. Dat was den bestolene ech- ler niet voldoende. AIet den verdachte en dengene, die hem in de nabijheid (van. zijn jasje had gezien, begaf hij zich .naar een afzonderlijk lokaal en wachtte daar de komst van de inmiddels gewaarschuwde politic af. Toen deze verscheen, had een nauwkeurige fouilleering plaats met het resultaat, dat de drie vermiste bankbiljetjes werden ge vonden tussehen den band van de onder broek van den verdachte. Deze legde daarop een volledige bekentenis af. Onder den trein. Gistermiddag omstreeks half drie is de hulpwachter Aran Bergen aan het station Rijen door een goederentrein, komende van do richting Tilburg, gegrepen en overre den. Korten tijd later overleed de ongeluk kige, nog vóórdat hem geneeskundige hulp geboden kon worden. Dierenbeul en kattenmoeder. Te OdoornerVeon had iemand jonge kat ten, die hij kwijt wilde zijn, levend be graven. Zeer vreemd keek de cdelei „dieren vriend" op, toen hij den volgenden) dag alle katjes terugzag: de moedei kat had) haar jongen weten uit te graven en voor een s'tikkingsdood behoed. AVat er met den dierenbeul is gebeurd, wordt ons niet gemeld. („N. R. Ct.") Regenval. Omtrent een wolkbreuk, welke Dinsdag avond zich boven Apeldoorn in geweldige wa tem I,room en ontlastte, meldt de „Tel." het volgende: 'pe treinen van, Amslerdani naar Apel doorn kwamen jnet Vertraging aan, daar zij door hel overspoelen van hot zand op de rails telkens moesten stoppen. Ook aan het Koninklijk Paleis het Loo onder vond men voel overlast van het water-, Van de verschillende wegen stroomde het water mot geweld in de richting van het paleis, dat in ?een laagte gelegen is. ,De benedenvertrekken, als machinekamer, Kel ders, enz., stonden al spoedig onderwater. Do nieuwgebouwde tunnel geleek Wel op een overdekte roeigelegenheid. Met allé kracht is men thans b'ozig het binnen gestroomde water uit te pompen, doch hierin vordert men weinig door het voort durend aandringende water. Langs de Grift en- Nieuwe .Wetering zijn uitgestrekte weilanden onder water' ge zet, waardoor do hooioogst nogal schade lijdt. Hollandsche kaas terug van den Balkan, Een der grootste kaashandel-firma's te Gouda verzond cenigcn, tijd geledon een grooto partij kaas naar den Balkan, welke bestemd was voor hot Bulgaarsche leger. Bij aankomst aldaar werd de partij, die hestoml uit 2500 kisten, elk van 12 stuks, imitatie Edammer kaas, echter niet geac cepteerd en de partij teruggezonden, naar Rotterdam. Hier zou de gehcele partij bij gedeelten worden verkocht, doch do ge in oen lelijke keuringsdienst keurde de ge- heele partij voor de consumptie af; de veiling ging niet door en do kaas wacht nog steeds op een bestemming. \roor Öo betrokken firma moet (leze afgesprongen leverantie een schade opleveren; va,n onge veer f 100.000. Axitomobielongeluk. To Tilburg isr. cell ernstig automobiel- ongeluk gebeurd. De 65-jarige G. Z. is bij het tentoonstellingsterrein door den auto

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2