V Kerk en School. Christ. Geref. Kerk. Uit de Pers. Geratengd Menws. kl. W. V. Bosveld, van de inspectie Zaan dam (tijd.) naar het kantoor der invoerr. en van den accijns o. d. snikor te Amster dam, zal ingaan 1 September in plaats van 1 Augustus 1013. Den met ingang van 16 dezer benoemden kommies 3e kb T. .1. Drijthe, thans tijdelijk ten kantore Hnrlinge.n, definitief aldaar werkzaam gesteld. Alet ingang van 1 Angustns wordt de assistent S. kl. Sijttema te Nieuw-Amster dam, thans tijd, belast met de waarneming der betrekking van hoofdcommies aldaar, definitief als zoodanig, benoemd. .Ingetrükkon. verplaatsing: J. Lugthartj rijkski. 2e kl. van het kantoor I. en A Oldcuzaat naar het kantoor Deventer, II. .1. .Verhoeven, kommies le kl. van Tiensdon naar Bergen op Zoom. Verplaatst Ingang t Augustus: de rijkski. 3e kl.: .1, H. Boeltjes, van kr. Hulst naar kr. Rotterdam, inv. en ace.11. ,T. P, Hoefna gels, van kr. Kerkrade (st.) naar insp. Heerlen; H. J. L. Camps, van insp. Heer len naar kr. Kerkrade ('st.): IT. Bosnia, van dir. Zwolle naar dir. Giomngen (L) )H. J. Verhoeven, kom, le kl., van Ilens- den naar Dieren; de komm. 2e kl.: G. Tahbers. van Beek bij Nijmegen naar Nij megen |V.); IT. E. Rcdemeijer. van Groes beek naar id.; C. W, 11. Knipping, van Groesheek naar id.; «T. Dijkstra, van Eiber- gen naar Culemborg; J. van Dint, van Win terswijk iv.) naar MaasbommelF. van Haneghem, van Reek bij Nijmegen naar Drntcnj A. r. d. Weel, van Oss naar Vlaar- dingen; de komm. 3e kl. H. ,T. .lansen, van Zevenaar (v.) naar Zevenaar (st.); G. ten Kate, van Bourtange naar .Tip-dngluuzen. Ingang 1 September; J. M. Voordijk, ïijks- klerk 3o kl., van 's Hage (C. kr. D. B.) naar kr. Rotterdam (i. en aG. ter Poor ten, kom. 'le kl., van Hengelo (O.) naar Gorinchem. Benoemdingang 1 Augustus: .T. 0. Ier Harnisel, tot rijkski. 3e kf., ten kr. Hulst, thans part. klerk ten kantore Rijsseti; .T. A. Hoogensteijn, tol rijkski. 3e kl, ter insp. d. b. 3e afd. Amsterdam (tijd."), thans par ticulier klerk aldaar; R. van den Berg. tot rijksklerk, 3c kl. ten kant. Simpelvekl (tijd.), thans particulier klerk ten kant. Amoide; B. Holleboom, tot rijkski. 3e kl., ten kant. Arasterdam (i. en a.), (tijd.), thans parti culier klerk aldaar; H, Jans. tot ijkskl. 3o kl. ter dir. Zwolle (tijd.), thans particulier klerk aldaar; H. P. Jansen Ileytmajer, tot (tijd.), thans particulier klerk ten kant. Hilversum; A. Jansen, tot rijkski. 3e kl. rijkski. 3e kb, ter ingp. Amsterdam (b, g.) ter insp. Haarlem (2c afd.)'(tijd.), thans particulier klerk aldaar; G. Oostenburg, tot rijkski. 3e kl., ter insp. Haarlem (2do afd. tijd.), thans particulier klerk aldaar; J. H. J. Thóne, tot rijkski. 3e kl. ter dir. Zwolle (tijd.), thans particulier klerk ten kr. N. Buinen. Bevorderd ingang 1 Augustus: G. K. v. der Xoordaa, van rijkski. 3e kl. ion kr. Ilarlingeu, tot rijkski. 2e kl. ten kr. De venter. (De Belastingambt.) Bij Kon. besluit van 20 Juni zijn, in gevolge de Burgerlijke Pensioenwet, art. 4 der hij de wet van 6 Juni 1090 (Stbl. no. 103) gewijzigde wet van 28 Juni 1898 (Stbl. no. 152), de Pensioenwet voor Zij- delingschcn Staatsdienst 1912 en bet Kon. besluit d.d. 20 December 1911 no. 28, de volgende pensioenen verleend, als aan II. L. Eras, kommies der 1ste klasse bij 'rijks belastingen, f653; W. van der Veen, kommies der lste klas se bij 's rijks belastingen, f649; zou dit niet zoo makkelijk lukken. Al dade lijk, terwijl zijn vrouw haar kleedde, zag bij dat. Wel, als 't aan hem lag, bij zou baar best klein krijgen, haar murw maken, kneed baar als was. Hel wicht had veel te veel noten op baar zang, en zijn vrouw bedierf haar, enkel uit an«st, dat ze liet zou ver tikken om uit te gaan. Ja, moeilijk was '1 wèl, mot onwillige honden heel lastig bazen yarigen, en onwillig bleek Tilly als geen ander, ze leek op zijn vrouw's moeder, die ook zoo'n pestaard bad. Nijdig beet bij zich op do lippen en, weer zijn onma'dit voelend, bezon hij zich. Nee, met geweld bereikte hij niets, de minste moest hij we zen, lievig doen tegen dat nest, Ainderts trok hij vast aan 't kortste eind. Ineens stapte bij kloekmoedig naar bin nen, zette zich aan tafel en at zijn stuk brood, het soppend in de warme koffie. JTij trachtte in zijn vrouw's oogen te lezen, hoe 't er mee stond, 'doch haar blikken bleven slrak; ze sprak met Tilly over on verschillige dingen, waarop hel halstarrige kind nauwelijks antwoord gaf. Wist hij nu maai iets aardigs te zeggen, doch Iniets wilde hem invallen, en ook vond hij zich zelf wel wat laf. Moest hij als vader grap pen vei knapen voor zijn eigen kind? Al wat zijn vrouw hem vannacht had voorge houden en wat hij stilzwijgend aanvaardde, was in hem weggevallen. Dat zijn vrouw lift kind bedierf en naar de oogen zag, en hem behandelde als een hond, die je een hap eten toewerpt dat leek hom al Ie har Moeilijk kou hij zich bedwingen... Toch, het moest, 'Ilier. m het logement kon hij zich niet- laten gelden, en ginds op skaat ook niet Ja, waar dan wel? Zijn gramvo oogen dwaalden lusteloos door hel lage vertrek. Met hun drieën wa ren ze de laatsten in do slaapstee, al de anderen reeds op stap, doch achter in het kuikenkot scharrelde vrouw Van Erp en J. A. Ype, kommies der lste klasse bij 's rijks belastingen, f537; J. van Veen, kommies Ic water der 1ste klasse bij 's rijks belastingen, f536; J. A. F. Brand of Brandt, kommies te water der lste klasse hij 's rijks belas tingen, 1' 766. Ned. Hery. Kerk. Alg. Synode der Ned. Ilerv. Kerk. 3e Zitting. Met belangstelling wordt aan bet begin der zitting mededeeling van den presi dent vernomen, dat als leden der conï missie ter beoordeeling van bet voorstel- DaubantoibGronemeijer benoemd zijn de heeren prof. Yam Veldlmijzen, Sleenbeck, Zijp, AYeyland eni Edding. De vice-presi dent brengt rapport uit van zijn onderzoek van de registers van, den secretaris, die aantoonen, dal in het verloopen synodale jaar zijn ingekomen 1555 en uilgegaap 2106 stukken, oen aanmerkelijke vcrmccit- deiing bij het vorige jaar. De omvangrijke arbeid, waarvan die cijfers gctiigcn, wordt zeer gewaardeerd en de wensch naar nog meeuig jaar verlenging uitgesproken. Mr. S. .1. Hogerzeil, quaestor-generaal, neemt zijn plaats in. En hiermede! vangt de behandeling der finantieele zaken aan. Werd vioegcr vaak geklaagd over haren Hagen gang, stond zij toen in het toeken van vlo trekschuit, (hans vcrkecren we in hot tijdperk, van het automobilisme, gelijk ieder verstaan kan, die ziet wat er werd afgedaan. Ten slotte was er een geest van apathie in de vergadering; sommige staar den dof, andere geeuwden of lazen krant. En gednng klonk de regelmatige stem van den voorzitter bij post na post; niemand iels le zeggen, niemand verlangt stemming, aangenomen I En zoo nam de Synode on geveer 200 bladzijden van het blauwe hoek Eerst het fonds voor Noodlijdende kerken en personen. Een aantal grootere en klei nere bijdragen wordt aan verschillende ge meenten toegestaan, die echter gelijk de volgende nog niet mogen openbaar gemaakt worden. Tot dit fonds draagt 11. M. de Koningin jaarlijks f 2000 bij, tegenover welk cijfer het bedrag van pl.m. f t-i.OOO aan collectes uit de gansclie kerk een vol ccnigszins onbevredigenden indruk maakt. Het volgende fonds, ter voorziening in do geestelijke behoeften, vooral in uit gestrekte gemeenton mol verspreide bevol king, beschikt over een ontvangst van f 52G0, waarvan f 4725 aan uitkeeringen wordt besteed. ,H. M. de Koningin draagt hierin f 750 bij. Aan een aantal gemeen ten biedt het een welkomen steun. liet volgende fonds was tot verbetering van de schraalste predikantstractementen. In dit verband wordt jaarlijks flOOO van de baten van den Vervolgbundel der Evan gelische Gezangen gesiort. Aan toelagen voor tractemcntsverbetering was f5183.90 beschikbaar. HiermedCcn ook met bijdragen uit de generale kas werden 85 gemeenten gesteund, hoewel er toch nog 49 onder zijn, die geen f 1000 tractement halen. Gelukkig worden hoe langer hoe mpcr pogingen aangewend, om zich zelf te helpen. Van een aantal gemeenten bereikten de Sy node berichten van do oprichting van fond sen tot verbetering van bet pralikantstrac- temont. Bij hel vcrleenen van bijdragen uit de genoemde fondsen, gelijk ook bij de ge nerale kas, kon de Synode bijna zonder uit zondering de degelijke voorlichting der Synodale commissie volgen. Bij de behan deling van de aangelegenheden der Alg. Weduwen- en Wcezenbeurs bleek, dat in voor haar al moest hij1 zich inhouden. liet baatte ook niet, of hij met groote woor den en vaderlijke macht begon, al te goed had hij 'dat. gisteravond gemerkt.' In die eeno halve dag voelde bij zich al heel wat minder geworden, enkel door dat wicht. Wrevelig schokkerde bij overeind en stapte opnieuw naar buiten, armelijk zijn schouders omhoog getrokken. De schrale zon, klaar aan bleeke hemel, o\ erzilverde heel het dorre winterlandschap met dunne, luchtige vegen. Nu kleurde, ter wijl hij ernaar keek, het zonneschijnsel zich warmer en groeide tot goudene sluier, die gul overloog het naakte geboomte, ziel) uitspreidde over de zwarte, haide grond, om dan in de ijle lucht weer to verblonken lot een zilveren web, waarachter de zonne kracht als overvol van haar eigen weldaad, die 't late getij niet meer verdiende, valsch schampte met "kil gouden glans. Een poosje keek hij ernaar en 't kal meerde hem. Het zonnige winterweer voelde hij op zijn schrale leden als een koestering, on ineens begreep hij, hoe moeilijk bet voor zijn vrouw was om hol kind tot goed gunstigheid to dwingen. Kom, zei hij ,tot zichzelf, laat ik de minste wezen, 'tis voor baar lang niet allesZijn bleek gezicht tot een lach verwringend, die door het ge- dwongene eer 'n grijns werd, slak hij zijn hoofd naar binnen, on vroeg zijn vrouw om op le stappen. ,,Ja zoo dadelijk," zei ze stug, zonder zich zelfs te verroeren. „OU" Hij preste zich weer tot geduld, omdat liet niet anders kon. Dat korte woord van zijn vrouw bedoekende al genoeg, het zette hem tegenover de onwil van hel kind; zo beieedigde hem, maar natuurlijk, dat zag ze niet in. Om geen al tc mal figuur te slaatt rnaakle hij nu maar grapjes, waarvoor zijn rouw meestal gevoelig bleek, haar tevens paaiend met een gedweeë lach, al stond het vorigo jaar uilkeering Werd gedaan aan 416 weduwen, 13 minderjarigen en 14 er ven, tol een gezamenlijk bedrag van f88,128.28. Do uilkeering was bepaald op f205. In dit fonds werd over 1912 gestort f 823 hale van de „Kerkelijke Courant", wat zij onthouden mogen, die dit blad wat duur vinjlen, en. C115 van den vervolgbun del. Het fonds van de Synod. Bijbelvertaling des N. Testaments en van den Vervolgbun del op de Evang. Gezangen, steunt andere fondsen, f 1554.05 waren over 1912 de ba ten der laatste. Na de aangelegenheid van de alg. kas der kerk. waaruit allo kosten van bestuur betaald worden en die van het fonds van hot Ilooger Onderwijs in de Godgeleerdheid van wogc de Ned. ITerv, Kerk, volgde het Studiefonds, waarin de administrateuren van hel fonds Racer-Tak, weder middellijk fSOO stortlen en waaruit een aantal jonge lieden weder ondersteuning ontvingen. Ten laatste de generale kas; maar die kon niet afgehandeld worden, E>e automobiel bleef slaan. De vergade ring moest gesloten worden. lieden voort- zelling. Beroepen to Obdam (N.-H.) A. Oekl- kamp, candidaat te Bedum; to St. Plii- lipslnnd ds. Th. 51. Loran, tc Druten, Bedankt voor het beroep te Eysden (Limb.) ds. II. A. Reddingius, te Gro ningen. Gëre'f. Keuken, Redankt voor het beroep te Augus- tinusgn, ds. E. C. van der Laan, te Drie- sum. i i 1 De Synode der Christelijk Gereformeerde kerk zal op '29 dezer tc Utrecht annvan- vangen; den avond tevoren wordt er een bidstond in het kerkgebouw der Christ. Ce- reformeerde gemeente te Utrecht gehou den, waarin ds. J. Wisse Czn., te Zierik- zee, voorgaat. Bedankt voor het beroep te Almelo ds. J. W. Polman, te Iloogeveen. Hooger Onderwijs. Do heer AI. J. G. Depla te Rotterdam, is aan de Universiteit te Gent geslaagd voor civiel ingenieur (mei onderscheiding). Te Utrecht is bevorderd tot arts de lieer I,. Hendriks en tot tandarts mej. C. ff. Mulder. Aan do universiteit te Bern is bevorderd tol doctor in de veeartsenijkunde de heer T. van Heelsbergen, conservator aan het Instituut voor parasitaire en infectieziek ten te Utrecht, op een proefschrift getiteld: Abortus bei Stuten durch einen Paraty- phus-B bazilhis. De sociaal democraten en de crisis „Hel (Volk"' bevatte gisterenavond een uit voerig artikel van den beer Vliegen, waar in deze verklaart tc zijn vóór de aanvaar ding van do aangeboden Ministersportefeuil- les. Tegenover cenige strubbeling, in de partij staat volgens hem als voordeelZekerstel ling van de invoering van algemeen kies recht en staatspensioen. Tegenover dit voor deel voor dc geheele arbeidersklasse zinkt het nadeel voor de partij in het nietj Wij knippen uit, het betoog v,an den heer Vliegen do volgende zinsneden: y,Tegen deze afweging van voor- en nadeelen van do aanvaarding, dient ook plaats te hebben een afweging van de voor- en nadoelen van de weigering. .Het vooideel isontsnapping aan een ge deelte van de directe verantwoordelijkheid van een korte regeeringsperiode,, die zich het Moeken hem ook nader. Tilly, haar boterham moeizaam opge kauwd, zat wezenloos voor zich uit te staren. 'De grapjes van haar vader, die trachtte moeder welgevallig te zijn, erger den haar, doch ze liet dit niet blijken. Als ze hot zoo vroolijk luidden, moesten ze dit zelf weten, Tzou ze wel opbreken. Rultert bespeurde de onwil van het kind, doch deed of hij niets zag. „Zeg es wat tegen Til", fluisterde do moeder hem in hot oor. „Tegen Til?" vroeg hij verwonderd. „,1a, wat aardigs, wat hartelijks... is je dat to veel?" „Ho!" verbaasde hij zich opnieuw. „Schreeuw niet zoo... Ze hoeft het niet te booren, 'tis al erg genoegt" Rij zweeg dadelijk. „lij snapt ook niot veel!" „Nee," zei hij gesmoord. „Wel, jij hebt niet en ik heb niet, dan moet het toch van haar'koinme, je bent ook niot vlug-van begrip!" „Nou besl, wat ino'k zegge?" zei hij, haar gelijk gevend. „Heeremetijd, da's nou ook was... mot ik 't ju met cle paplepel ingevc?'" ,,'tNest heeft maling aan mij," verweerde hij kich. „Reden to meer,., wor toch 'es wijs 1" Rij draaide zich moeizaam rond op zijn schuin gesleten hakken, trok verlegen aan zijn verflclste snor en nog wist hij niets. Dan ging bij toe op Tilly, die de krui mels uit haar schort vergaarde en vroeg, zijn harde stem zoo tot liefheid dwingend dal hij zelf huilerig ervan werd: „14 ët 'et gesmaakt, kind...?" Tilly staarde hem gevoelloos aan. Jlaar koude blikken omvatten hem geheel, dui delijk zeien ze: wat kan je dat schel on of 't mij smaakt of niot, wat heb ik eigen lijk met je van doen! voltrekt onder strchge socialistische con trole in regoering en parlement. |IIet nadeel: in' het gunstigste geval, n.l. in het gqval, dat do vrijzinnige concentratie op conditie van steun onzorzijds zonder ons dc regoering' aanvaardt, indirect mede verantwoordelijkheid voor een! regeerings periode die zich volstrekt zonder controle in do regeering, met Wel is waar oen sterke fractie in de Kamer, welke fractie even'wel ook voor taak li ooft de regoering die algemeen kiesrecht en staatspensioen moet brengen, het loven mogelijk la ma ken. In het andere, niet-gunstige geval, een zaken'"-ministerie, dat geen algemeen kiesrecht en geen staatspensioen wil, dat misschien spoedig in conflict komt mot de Kamer, deze ontbindt. Yolgt: de mogelijk heid van een rechtsc'he meerderheid, een rechtsch ministerie, 'opgravingen van dc Heemskerkiaanscho grondwetsontwerpen, doorvoering van, do Talminiaansche verze keringswet, weg algemeen kiesrecht, weg staatspensioen. De zaak zóó gesteld, zeg ik: aanvaar den." De heer Yliegen gaaf voorts na wal do gevolgen zullen zijn van de weigering der sociaal-democraten om deel te nomen aan de regoering,.on zegt aan hel slot, naar aanleiding van de vrees van den lieer Van dor Goes, die „rampen voor de partij" vooi- zict „Veel meer dan voor wat partij-discus sies, die in het andere geval ook niet uit blijven, vrees ik voor de misère van een toestand als de van het kiesrecht uitgeslotc- nen en de lnilpolooze ouden van dagen hel recht hebben tot ons te zeggen: wij had den het kiesrecht kunnen hebben, indien gij gewild luidt; wij, haddon staatspen sioen kunnen hebben, indien gij niet langs kronkelwegen van redenatie, anderen een taak hadt opgedrongen welke het n een eei en een glorie had moeten zijn, zelf te volbrengen. Ik vrees niet voor het vonnis van de geschiedenis, wanneer binnen twee of drie jaar kan gezegd worden: daar is 30 jaar lang gespioken en geschreven van alge meen kiesrecht, daar is 25 jaar lang ge streden voor staatspensioen, daar kwamen drie socialistische Ministers en ziehier, daar is het algemeen kiesrecht, daar is het staats pensioen. Ik weet, dat men mij wijzen zal op hel buitenland, dat men daar slechte ervarin gen heeft. Ik ontken het recht van dat be roep. Nergens heeft een socialistische partij Ministers gesteld. Millerand en anderen tra den, los van elk partijverband, als Alinis- ters op. Dat heeft de internationale resolu tie willen afsnijden en dht wil hier nie mand. Ik wil Ministers, die partijgenoolen blijven, in dun vollen zin des woords. De werfkracht van de S. D. A. P. en ge lukkige politieke omstandigheden hebben ons in deze bijzondere machtspositie ge- pjaatst. Er is wat te winnen voor do ar beidersklasse. Sluip niet weg. Bak aan 1" Broche verloren. Gisteren verloor e-en Amerikaansche da rn", vermoedelijk ia Edam, een taschje, in- hnu.lende een, speld met paavlen en dia manten, een paaiden collier met diamanten sluiting en een broche, een en ander ter Waarde van 14.000 dollars. Kazernestreek. Kazerne to Assen..., Barbier is op ka mer om liarde stoppels van soldatengezich ten te maaien. Milicien H. wordt met hot Dadelijk gooide hij het over een andere boeg. Natuurlijk, hij telde voor haar niet mee! Zich nu over haar heen buigend om haar onverzettelijkheid te bteken, zei hij kortademig ..Doe moeder geen verdriet, Til, kom, wees een flinke meid!" „Ik doet geen verdict.... jij doet 'et, ik nictl" zei liet kind schril. t Wild had zo 't uitgestooten, en nu staarde ze hem aan met felle oogen, gereed lol verweer. Dit bracht ook hem builen zichzelf. In drift pakte hij haar bij' den arm en schreeuwde heesch: „Wal weet je d'ervan, stekel die je Bent!" „La me los, la me los," gilde ze. Hij Het haar arm al los en slond ont steld van zichzelf. 'tWas niet zijn bedoeling geweest haar pijn te doen of zelfs maar hardhandig te wezen, baar onredelijkheid zette hem vast, „Ik doe jo toch niks 1" nijdigde hij terug. „Je knijpt wc, leolijkerd." „Jo liegt, ik pakto je enkel bij je vlerk, is dal zoo erg? Als je daar niet tegc kunt... De moeder, gelijk al toeschietend, duwde hem weg, nam Tilly in haar armen en suste het weerbaistige kind, woedend de oogen op haar man gericht. Smalend zei zc: „Nou, 'dat knap je daar mooi op... ik heb jou noodig uit te sture... God beware me wat 'n vent!" „Ho!" verweerde hij zich, niet wolend wat te zeggen. „Ga wogl" jlij snoof eens geWeldig, omdat hij zich inhouden moest, lachte dan hoonend, ging naar builen. 'tWas 't eenigc wat hem over bleef nu zijn goede wil zoo faalde bij hot wicht. Moeder Ygn Erp loonschte eens mei een nosch gezicht, of ze daar altijd nog waren. Om dal spektakel bekommerde ze zich wei- h'ot mes bewerkt, 't Mes trekt door do harde baard, scheurt do baren uit do huid. Zoodat II. een pijnlijk' „au" niot kan om (leidrukken. Kameraden loopon toe. „Jorig wat 'n snee, wat 'n blout,' roepen ze eii voor H. oven verbaasd opziet, trachtend op gezichten van vrienden te lezen of het geen mop is, Weet wat er geb'euixl, hebben,' ziekendragers hem al, aangepakt. Met pleis ters beplakt, met doeken omwonden. Nog hield denkbeeldig bloeien niet op Pdodo zakdoek maakt va,ni soldaten'- een Drent sch boerinnengeziclit. En al maar door nog bloed. „Dèn moar onder de pompo." En ',11., door geclien- stigo handen .gegrepen, wordt achter ka- zerne gesleurd. .Hoofd onder de pomp. En water, veel water over z'n kop..'... en al wat verder bij z'n lichaam hoorde. Arm slachtoffer zelf gaat z'n, toestand angstig inzien., Yoell overal nattigheid, Denkt dat alles bloed. Wordt banger en als 'n kameraad aanraadt: „Goa noar 't hospitoal," rent hij naar 't achterhek om: zoo, gauw mogelijk in de b'arak te ko. men. Hek gesloten. Dan door de hoofd- poort, Maar in' wit werkpak komt niemand in 't hospitaal. Razend van suggestieve pij. nen, terug naar kamer, oni blauw te klee- den. Dan naar 't hospitaal. Alles in groot- sto wanorde gebracht. De beelc boel op stelten. Toebereidselen gemaakt om bloed lappen af te weeleen. En toen... geen bloed, geen wond. Mol; 'n reprimande juist op tijd in do kazerne' terug om straf to ontloopen. Gelach' en gevraag of de pijn nog erg was. Ontplofbare brief. Een postbeambte tc Dublin was bezig brieven af te stempelen. Plotseling ontplofte oen der brieven met een hevigen knal cn de beambte werd ernstig aan de rechteihand verwond. Do brief was geadresseerd aan John Dillon, een lid van het parlement. Het verzenden van dergelijke gevaarlijke brieven door suffragettes is in Ierland zoo gewoon, dat de correspondentie aan de Teische parlementsleden in den regel nauiri keurig wordt nagezien. Dit is evenwel de eerste keer, dat een zoo ernstig feit zich daarmee heeft voorgedaan. j Amerikaansche wraak. Dezer dagen heeft zich te Savanna een melodrama afgespeeld, zoo echt Ameri-, kaansch als men het zich maar denken kan. Da ar in een openbaar paik, zat op een. hank, hand in hand, een paartje, dicht bij- "■een. Fluisterend lieve naampjes, zeggend aardige woordjes. Passeerl een heer het bankje. Rij ziel het paartje zoo lief daar minnekoosend. Schreeuw van verbazing en schrik. Zij, de dame, springt op: „0, hemel, m'n man." Zij valt in zwijm, terwijl haar man revolver trekt en zich tot den ver schrikten geliefde van zijn vrouw wendt. Driemaal weerklinkt een schot. Zonder be doeling te treffen, schijnbaar, want de ko gels suizen rakelings langs de ooren van den geleider. „Op de knieën en bid!'- is het bevel van den echtgenoot, den heer Lanthrop, en dadelijk gehoorzaamt de verrestte minnaar. Weer klinkt een schot. Ditmaal raak. Met een kogel in het hart valt de man doodelijk getroffen neer. En als laatste woord wordt hem toegevoegd: „Verantwoordt je in den hemel". Be gastvrije predikant van New-York, Reverend dr. Reisntor, van de Grace Methodist-Episcopal Church, to New-York, heeft het feit moeien constalooren, dat de bioscopen niet alleen den schouwbur gen, maar ook den kerken zeer zware concurrentie aandoen. Deze' concurrentie is nig ze kende ook wel wat de oorzaak van dergelijk gekibbel, maar loeh, waaronu maakten ze dat niet liever uit op den openharen weg, haar logement was aller minst do geschiktste plaats voor twisten, onderling. „Benne jullie daar nou nog," schreeuwde zo. „Blijf jullie soms vannacht?" „Welnee, daar valt hier in de buurt immers niks 'te halen." „O, ik docht zoo... af fijn, mot 'je zellef vele 1" De logemenlhoiulster trok haar gerimpeld hoofd al weer terug, 'terwijl (le jnocder, Tilly's boschreido oogen beLtc on ze daarna afdroogde. Met zoo'n behuild kind konj'e nergens aankloppen, ze zonen vast en zeker niot gelooven Tilly's vertelsels en de baud on de zak houden. Nu sloot de vader dc deur weer open. cn vroeg of ze meegingen. Zo wees op Tilly, schokschouderde van niet kunnen cn dat Hij geduld moest hebben.. Met grimmige oogen, Üio toch ook zijn roacblclooshcid aangaven, stond hij te twip, felen. Heel het akkoord, dat zag hij klaar, vannacht in hot eerste samenzijn na maan denlange afwezigheid weer ontstaan, lag verbroken door zijn eigen onhandigheid, nu oiger dan ooit vervreemd van elkaajl Hij moeal dus maar alleen op stap. Gram op j het kind, dal zieli stelde lusscben hem en haar, vouluislerdo zijn oogen; bij smoorde t. een vloek, cn prevelde: „Ajuusios, ik ga maar vooruit, wacht daarginds op je." 1 1 Bij literair werk worden door mij de geslaehtsuilgangen weggelaten.

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 6