36"* Jaargang. Zaterdag 19 Juli 1913 Derde Blad Wat anderen van ons zeggen. Het betooverde badkoetsje, Doze courant verschijnt d a g e l ij k s; mot uitzondering van Zon- en Peestdagöü, Prijs per kwartaal; Koor Schiedam en Klaardineen fl 125 franco per post fl. 1.65. 4 Prijs per week: Voor Schiedam en Ylaar'dingen 10 cent,- Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen,; 1 Advertentiën voor hot eerstvolgend nummer moeten "dos middags vóór een uut aan het Bureau bezorgd zijn. u Bureau Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs Eer Adveltentiëm Kan 16 regels f10.92; iedero regel moei 15 cents, Reclamed SQ cent per tegel. Groote letters naar de plaats die zij innemem Advert eb tiSn b'ij abonnement op, voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, Iö de nummers die Dinsdag-,- Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiön opgenomen tot den prijs van ÜQ cents per advertentiej bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Amerika en Nederland. Ge- 1 sprek met Rev. A. A. PfaUstiehl. (Nadruk verboden.) jWe hebh'on nu dan eindelijk alles gereed. Wat al comité's en sub-comité's en ver gaderingen en conferenties en plannen en plannetjes; wat al geschrijf en ge wrijf en geredeneer, vriendschappelijk stel lig en in genoegelijko feeststemming reeds; wat at klare hoofden en rappe handen ten slotte om al het vluchtig-ontworpene ver der uit to voeren on op te houwen, om allo zalen en maiktpleinen en toegangs poorten onzer dertig tentoonstellingen te doen verrijzen, luchtig en wondervol als een spiookjcs-werelcl midden in ons dege lijke Holland. Wat al feest-bosturen en re- gelings-commismes voor volks-amusementen en publieke vermakelijkheden, voor kin derfeesten en volks-speien en illuminatie'*, en wedstrijden en vreugde-fanfare's, over al door geheel „lief Holland", Maar eindelijk is dan nu alles klaar ge komen. Elke stad en elk stedeke heeft zijn plechtig-vastgesteld „programma der fees telijkheden", ieder vlek en gehucht, tot zelfs in do verste hoeken van Drente cn Nooid-ISrabant, verkeert al sinds weken in een staat van opwinding om de te wach ten heerlijkhedenwe hebben nu, na veel vroolijk-drukke voorbereidselen, eindelijk de heerlijke zekerheid, dat er straks in geheel Nederland geen verecnigings-vaandel in het foedraal zal blijven, geen vlaggostok op zolder, geen wimpel on-ontplooid, en dat er dan nog rood-wit-blauw en oranje te kort zal schicien cn er hoempa's te wei nig zullen zijn. Wij zijn nü gereed. En Holland zit als een jarige juffer in haar opgepoetste en versierde mooic-kamer, niet popelend hart to wachten tot het feest zal beginnen cn de gaston zullen komen. En ja, reeds kwamen er enkele,' reeds zijn er de allereerste. En aanstonds komt in ons het verlangen op, om er eens één en nog één, en nog één onzer welkome bui- tenlandsche gasten heimelijk wat apart te nemen in een hoekje van de luide feest zaal en in een gemoed dijk onder-onsje stillckcns te vragen„En wat zegt u nu van ons? Hoe vindt u ons en ons land en ons feest? En wat denken uw thuis-gcble- ven landgenootcn van ons? Wat wéten ze van ons en hoe spreken ze over ons?" En als dan Potgieter's oude Jan, die de hcotdpersoon is van het feest, even-knorrig do lange gouwenaar uit zijn mond mocht lichten en mompelen als van-oudst ,,W;d 1 brui ik er om, wat zo van mij zeggen?", j laat hij dan zijn allerjongste achter-klein- j zoon deze onschuldige ijdelheid vergeven, al was het alleen maov uit vreugde cn trots, dat do sukkelige Jan Salie tenslotte toch ook, even als de anderen, een flinke kerel werd. V door MÉ1UNOS. Alle badhutten in Maréviile lijken op elkaar. Ze bestaan uit planken, zijn geel beschilderd, met blauwe streopen. De bad man en de badvrouw boeten Richard en zij hebben twee kinderen. Gaston had dien dag, evenals op andere dagen, zijn deurtje hij het naar buiten komen losgegooid en verwonderde zich in het geheel niet, dat hij het nog open vond, toen hij, na een uur in volle zee te zijn geweest, opgefrischt, druipend, ge heel paars, met één sprong, naar hij meende zijn eigen luitje binnenvloog. Haas tig sloeg hij daarop zijn deurtje dicht. De zon scheen binten scheller dan ooit; het was Juli en niet later op den dag dan half vijf ongeveer. De oogen van Gas ton, door het felle daglicht en het spie gelvlak der zee verblind, lieten niet toe, de bijzonderheden van do badhui onmid dellijk op te nemen, maar na een oogen- hlik kon hij weer zien en ontdekte hij, dat hij zich vergist had; h\j bevond zich m do hut ecner dame. Zijn eerste beweging was heen te gaan; bij keerde zich naar den ingang, deed een pas vooruit en stak zijn hand naai hol slot heen. Maar liet duiveltje sloeg met één oog dit kleine voorvalletje gade en achtte het noo- dig tusschonheido te komen, om dezo on schuldige vergissing om te zetten in een Rev. Pfanstiehl is een man, zooals ik mij een echt Amerikaan gedacht had: flink-van gestalte en levendig-van gebaar, met oen vol, maar pittig en expressief ge laat. Een aangenaam causeur, wiens woor den soms tintelen van geest, van humor of fijnen spot, een prettig, „gewoon" man, zonder deftigheid en zonder pose, meteen blije kijk-op-het-Loven, die echter geen op pervlakkigheid is, joviaal en ongege neerd, maar toch volkomen gentleman in alles, een man-van-de-wercld, al is hij predikant. „Zog er-is," liep hij mij al toe, toen ik nog in de deur stond, „kunnen jullie dat hier niet anders doen met het weer? Is mo dat eeri kou, die ik hier lijden moet, midden in den zomer. En dan lees ik in m'n krant, dat het in New-York zoo lek ker warm is. Het is waarachtig om spijt te krijgen." Ik wilde nog trachten wat verontschul digingen te zoeken voor ons beruchte kik kerklimaat, maar het was niet meer noo- dig, want zijn Eerwaarde was ai weer met iets anders bezig. Hij lei me een openge slagen Amerikaansch tijdschrift voor en zei; „Kijk, hierin schrijf ik brieven over jul lie, over Holland en de Hollanders. Dat is lang niet overbodig. U komt me nu vra gen, wat zo daar ginds van jullie weten en hoe ze over jullie sproken, maar, meneer, dat zou u bitter tegenvallen, want wat ze van Holland weten, is gewoonlijk al heel slecht in overeenstemming met de werke lijkheid." ik keek wat ontnuchterd en zei zooiefs van: „Zoo-o?!" „Verwondert u dat? Och meneer, wat krijgt een Amerikaan, die hier naar toe komt en er komen er heele hoopon, vooral van 't jaar eigenlijk van Hol land te zien? Ze loopen een paar koeren de Ka!verstraat op en neer en tegen den middag gaan ze met het bootje naar Vo- lendam en daar zien ze dan die fameuse wijde broeken. Den volgenden dag gaat het op Scheveningen af; daar bekijken ze de vrouwtjes met d'r zes-en-dertig rok ken, met d'r klompjes en d'r kanten hoofd kap. Als ze dan later weer in Amerika terug zijn, snijen ze daarover op cn loo pen jullie allemaal in pofbroeken en op klompen. Dan vertellen ze ook do zotski verhalen over jullie zindelijkheid, dat hier treurspel, waardoor Maréviile geheel op stelten zou worden gezet. Hij zorgde, dat Gaston zijn eersfc beweging inhield, aan gegrepen als hij werd door een onweer staanbare nieuwsgierigheid; hij keerde zich om en zag rondom zich. Achtereenvolgens bekeek hij haastig, steelsgewijze, de roze cn witte wolkjes van mousseline en batist, die luchtigjes aan de haken in de badhui zweefden als geurende dampen. Met trillende hand gleed hij out do teere zaakjes heen, even maakte luj het schattige matelot je los, kuste even ook een paar fijne schoentjes van ïossig herteleer. En ton slotte, wat hern heele- maal zijn hoofd deed verliezen, was de ontdekking van een tafeltje, waarop een licht-schildpadden haarkam lag, nog een groote kam om te kammen, en waarop verder geen valsche haarvulsels lagen. Twee of <hie haren -van warm goud blonde tint staken nog lusschcn de tan den van dc kam uit. Dit examentje had wel zeker twee of meerdere minuten geduurd, en Gaston, be schaamd over zijn onbescheidenheid, nu zijn nieuwsgierigheid was vol 'aan, drukte zijn duim op de klink en deed do deur half open om te zien of hij kon ontkomen, zonder gezien te worden. Maar hij haastte zich de deur opnieuw to sluiten; een jong meisje liep langs den rand van het strand en kwam in de rich ting van do hul aangestapt; zij gaf vrouw Richard eon toeken, die daarop haastig aanholde om de deur voor haar te openen. Bij het knarsen van den sleutel in hel slot, voelde Gaston den grond onder zijn voeten wegzinken. Binnen enkele seconden had zijn geest zelfs dc tanden van de kiekentjes geborsteld wonbm, eu do lurven goed af geboend, vóór ze in hot vuur gaan. Hat zijn allemaal van die sptookjes en als je hier wat meer rondgekeken hebt, weet je al gauw beter. „U is dan zeker ook al eerder hier ge weest?" „Al vier koeren. Ik houd van dit land en van zijn bewoners, misschien wol, om dat ik, hoewel geboren Amerikaan, nog Hoilandsch bloed in me heb; mijn moeder was oen echte ïlollambche, een Arnhcm- sehe. Ik ken jullie land en jullio geschie denis beter, dan u wellicht denkt. Ik heb zelfs een boek geschreven over jullio „Va der'des Vaderlands". Kijk, hier is het: „Willinm the Silent and his time". En het succes van dat boek lag met alleen aan den schrijver, maar stellig ook voor een groot dool aan hot onderwerp. Dat ver zeker ik u. Want alles wat maar betrek king hóeft op Holland en de Hollanders, is uiterst interessant voor de Amerikanen. Jul ie staat hooger in hun belangstelling en ook in hun waardeering dan cenig ander volk. Daarvoor heb ik dikwijls eigenaar dige bewijzen opgedaan. Zoo hield ik in Amerika lezingen over Europeesche lan den cn steden, Berlijn, Parijs, Noorwegen en ook over Holland. Maar geiegeld, wan neer ik voor liet eerst in een plaats zou spreken, en ik de lui liet kiezen uit mijn onderwei pen, kozen ze Holland. Zooiets is wei typceicnd. Nog iels eigenaardigs zal ik u vertellen. U weet dat de emigian- ten, vóór ze in Amerika aan land mogen gaan, gekeurd moeten worden. Dat is een heel weikje. Ze gaan alle door een lauge, smalle gang en worden eerst kort, maar scherp gekeuid door den diiecteur van den dienst, die ze 6f dooi' laat gaan, óf ze zendt naar één zijner assistenten, om specialer onderzocht, te worden. Mot dien directeur, die oen knap arts moet zijn, dat begrijpt u, cn die bovendien verschil lende talen spreekt, heb ik eens een heelen dag op post gestaan, en heb de einde- loozo rij emigranten voorbij zien trekken. Ze hadden nlle een gele kaait op de borst, waai op lum nationaliteit vermeld stond; het waren meest Polen en Russen, maar er wa- ïen er ook van alle mogelijke andere vol keren. Ze werden allo één voor één on derzocht en wel de helft werd afgezonderd om nog een paar dagen in observatie te blijven. Toen vroeg ik den directeur: „Zijn er ook Hollanders?" En hij antwoordde: „Hollanders laten we gewoonlijk, als cr niets bijzonders is, door zonder een woord te vmgen." Is dat niet teekenend voor het vertrouwen dal de Amerikaan in uw volk stelt? Werkelijk bleek me later uit een onderzoek, dat van de necmn duizend Hol landers, die het vorig jaar, in 1912, daar gekeurd moesten worden, er slechts één familie niet is toegelaten." met beangstigende snelheid allerlei moge lijke besluiten overwogen. Vooruit schieten als een bom, de beide vrouwen omvenveipenile, met het hoofd voorover naar de zee, erin springen, het i ui mo sop kiezen, naar Amerika zwem men, cn nimmeimeer leiugkeeren. Op de knieën vallen, mot vooruitgesto ken kin, de palm van de hiuid naar liet zenith uitgestrekt en snikkende pardon vra gen. Oingedtnaid stil gaan liggen, dood doende. Zich volbergen, en de gebeurtenissenaf- wachlen, Dc sleutel deed een halven draai en ter wijl het natte dametje, met nog half door de zon verblinde oogen, zich naar do deur toekooide en haar afsloot, had Gaston op vier boenen, als een ondeugende hond, zich weggestopt onder do bank, dio achter in de badkoets stond. Gelukkig voor hem, hing de spiegel hoven die bunk; do borstels cn kammen lagen rechts en links "op zij in do hoeken, zoo dat het ir i-je, dat natuurlijk recht tegen over den spiegel ging zitten, haar eigen gezicht bespiedde, cn niet den man oplette, die aan haar voeten lag. Zij begon haastig haar gezicht en haar hals af te drogen en veianderde van toi let in kuiten tijd. Maar laten de dames zich niet veront rusten, noch de hoeren; het mooie baad- stertjo weid niet met onbescheiden blik ken in haar bewegingen gevolgd; do onge lukkige Gaston, lievig geschrikt, had, ge- lijk do struisvogel in zijn angsten ook doet, don kop in de veejoti gestoken 1 Hij had zijn gezicht op den houten, vloer gedrukt en niets zag hij van hetgeen om hem „Maar welke zijn dan lru uw eigen in drukken van ons land en ons volk." „Ik heb stellig meer dan gewone achting en zelfs bewondering voor jullie roemvol verleden niet alleen, maar ook voor wat jullie op het oogonblik bent en kunt. Ook nu nog ontwikkelen de Hollanders oen ener gie, die zeer merkwaardig is voor zulk een klein volk. Maar toch, als men komt uit een grootere cn ruimere, ook góéstelijk-ruime wereld gelijk Amerika, en als men hier wat langer blijft dan vreem delingen gewoonlijk doen, merkt men hier in Holland wel dikwijls een .zekere klein heid op, een zeker onbelangrijk en onvrucht baar gehaspel, dat juist om do onbelang rijkheid ervan door den door-trekkende toe rist niet wordt opgemerkt. Mij als gewezen predikant treft in de eerste plaats niét de groote talrijkheid der godsdienstige sec ten bij jullie er zijn er bij ons zoo mogelijk nog meer! maar wol dc scherp te, do vijandigheid bijna, waarmede ze te genover elkaar slaan. II moest eens weten, hoe in Amerika de predikanten van allo mogelijke richtingen als makkers met elkaar omgaan, hoe wij er ietleren Maandag onze conferentie hebben en elkaar dan vriend schappelijk op do hoogte houden van den toestand onzer gemeonten en den aard on zer preek van den vorigen dag. Ook rui len we dikwijls onze preekbeurten, al zijn wo van zeer verschillende richtingen. We willen hot volk niet loeren elkander te ha ten om hun verschillen, maar wel elkan der, zooals christenen past, te beminnen om hetgeen ze gemeen hebben. De moreelc ondergrond, die van elk christelijk geloof toch dezelfde is, gaat ons zooverre boven onze kleine kerkelijke verschillen.'- „Nog één vraag, de laatste. Wat dunkt u van ons eeuwfeest? Hebben we recht om feest te vieren?" „Dat dacht ik wel. En bovendien, jullie doet liet op ik zou haast zeggen Amerikaansche wijze: jullie tracht er iets aan te veidienen. En er kómen massa's vreemdelingen, nü nog niet, maar straks in Augustus cn September, wat de Ame rikanen betreft, tenminste. Er is in de Amerikaansche pers, de groote cn de kleine, al heel wat over jullie cn jullie eeuwfeest geschreven, en ik heb daaraan zelf braaf meo gedaan. Overigens ben ik hier niet geheel voor mijn pleizier en ik denk ook niet zoo spoedig weer te vertiekken. Het was namelijk mijn plan hier lezingen to houden over Amerika en misschien hebt u gelezen, dat ik ook reeds opgetreden ben in Amsterdam, Rotterdam en Utrecht. Maar straks trek ik het land die-per in; 'k heb al meer dan honderd aanvragen. liet is dus zeer wel mogelijk, dat mijn lezers binnenkort ook van aangezicht tot aangezicht kennis zullen maken met Rev. Pfanstiehl. Hij is een man, die Amerika heen zich voltooide! Nadat het baukostuum was uitgeworpen on de dame zich verder gedeeltelijk luid aangekleed, ging zij weer op do bank zit ten om haar laaizen aan te trekken. Eén lag er links, in het boekje bij de deur; zij haalde haar met den voet naar zich toe, trok haar aan en knoopte haar dicht De andere ontbrak. De dame stond op en, hinkende op haar oone been, schoof zij het badkostuum wat ter zijde, om te zien of liet cr niet toevallig onder was gekomen. Zij hukte zich oen beetjo eu strekte do hand uit om don schoen te grijpen: in plaats van de schoon, pakte zij een mamie- laars vast. Een afschuwelijke gil wilde haar keel ontsnappen, maar dit kon niet, want zij viel flauw. Gaston draaide zich voorzichtig om en vol zorg kroop hij van onder de bank naar haar toe en maakte mot één hand en één been, wel geplaatst, een dier zieke- stoelen, dio een ieder, evenals ik, in do vijfde acte van 'n melodrama bobben aan schouwd. Eindelijk, na een paar lange minuten, zag Gaston een paar mooie oogleden zich openen en met een diepe zucht hoorde iiij haar vragen: „Waar hen ik?" Toen zag zij Gaston en haar gezicht nam een uitdrukking van ontzetting aan. „In 's homcis naam, mevromv, in naam van uw eer, schreeuw niet, of u is ver loren! !k bon wanhopig over hetgeen u overkomt door mijn toedoen en alles zal ik doen om u te redden. Ik smeek u, luister naar mo, en wij zullen iets vin don." 1 1 en Holland beide een warm bait toedraagt en die door do levendigheid en de geestig heid van zijn voordracht juist do ge schikte persoon is. om de Amerikanen van ons eu ons van de Amerikanen te vertel len. Ik diaag van het onderhoud met hem de prettigste herinneringen met me mee. P. ALLERLEI. MENSCJIEN ALS HERKAUWERS. Niet alleen onder de dieren, maar ook onder de meuscheii schijnt men herkau wers aan te treffen. Althans dr. Thracn- hart, oen Zwitserscli geloeide, verhaalt hier omtrent, dat lii) onlangs bezocht werd door oen 28-javigcn man, die zijn advies in kwam roepen betreffende zijn ziekelijk» gewoonte om liet eten to beikauwen. Do eerste verschijnselen van dezo vreemde kwaal deden zich uj hein voor op 18-jarigen lecflijd, toen hij nog stu dent war. Het herkauwingsprcces begint gewoonlijk een kwaitier na het beëindi gen van den maaltijd en wol het meest na den middagmaaltijd met één of twee monden vol, die uit zich zelf van boven komen, zonder van zure oprisping of zu ren smaak vergezeld le gaan. Dit bei haalde zich van S tot 10 maal, nooit echter word do geheelc maaltijd herkauwd. In den be ginne spuwde het jonge mc-nsch do hoe veelheden teruggekomen voedsel uit, maar daar er geen onaangenamer! smaak aan vs as, wonde hij zich aan om het te her kauwen en het daarna weer door te slik ken. Ten slotte vond luj 't onaangenaam, veoial als hij zijn liovelingskost gegeten bad. Dikwijls kwamen moeilijk te verte ren stoffen, als vet, grootere stukjes vlocsch en niet geheel gekauwde stukjes aardappel, terug, bijna nooit brijachtige spij zen, alsof de maag te kennen wilde ge ven, dat cr heler gekauwd moest worden, om te kunnen verteren. Na liet herkau wen niaakle de maag nooit meer bozvv aar. Het verschijnsel deed zich niet eiken dag voor, maar was afhankelijk van den toc- sland van den patiënt. Rij veel Werken en als do jonge man ongesteld ,vvas, deed liet zich het meest voor; daarentegen had rooken geen ongunstigen invloed, evenmin als de sport, die door het jonge mensdi druk beoefend werd, van guustigeu invloed was. De jonge man zag cr gezond en op gewekt uit, en alleen omdat zijn vrien den hem over zijn herkauwen uitlachten, wendde hij zich tot een dokter. Er komen meer dergelijke gevallen voor. Do mensehelijke herkauwers zijn dikwijls grooto eters, die slecht en snel kauwen, wat stellig zal bijdragen tot bet verzet van do maag om bot voedsel op te nemen. In sommige govallcn is ook oen nerveuso Hij vertelde baar alles. Zij begreep stukje voor stukje on had vertrouwen in de eer lijkheid van den zondaar. „Dus, meneer, om to voldoen aan uw belcedigendc nieuwsgierigheid, hen ik ver loren, voor altijd mijn naam kwijt 1" Bij die wooulen voelde Gaston den vollen omvang van zijn fout. Hij voelde, dat het arme meisje srneekende blikken op hem richtte om hulp en tevens blikken van ver trouwen, vei trouwen van hot zwakke we zen voor den sterke, van wien zij redding venvacht. En nu gaf Gaston een plan te kom non dat getuigen zou van zijn koelbloe digheid en zijn helderziendheid in de ure des gevaavs. „Vóór alles, mevrouw, moeten wij weten wat er buiten voorvalt. Ik weel nog heele- niaal niet, lioo mijn persoon tusschen dezo verwenschto houten beschotjes weg te mof felen, maar oerst moet ik zien, of ik niet door dc deur kan ontsnappen. Maar Gaston, loerendo met één oog door het sleutelgat, ontdeklo buiten een zoo- danigen toestand, dat hij" vandaar geen hoop kon verwachten, Hij" ging opnieuwj op do bank zitten, schudde mismoedig zijn hooid voor de mclgezellin in do gevangen-, schap. Doch gauw vermande hij zich, be val het vrouwtje, haar schoentje aan te trekken en zoido: „Mevrouw, u moet u slank en lenig toonon, cn zeer ferm, als u will, dat ik u redden zal." Terwijl binnenin de hut dit geschiede- nisje zich afspeelde, lindden daarbuiten ook allerlei emolievollo dingen plaats. In Maréviile was er in dien tijd een oudo gopensionueerdo vcerenverkoop*tor, die, getrouwd met een ouden baron, baroi SCHIEDAM

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 9