66"* Jaargang, aterdag 6 September 1913 W®, 14317 JURISTEN. Tweede BlcuL Het hoogte-record. BINNENLAND. STADSNIEUWS. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt a g e 1 ij fc s,- met uitzondering van Zon- en Feestdageft Prijs per kwartaal: Koor Schiedam en Ylaardingon fl. 1.25£ franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent, Afzonderlijke nummers 2 cent. I Abonnementen worden dagelijks aangonomon. Advortentiën voor hot eerstvolgend nummer moeteu des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn, Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advortentiën"! Kan 1—6 regels fIÖ.92; iedere regel meet 15 cents. Reclames SÖ cent per regel. Groot© letters naar de plaats die zij V», innemen.; Advortentiën bij aEonnement op voordeelige voorwaarden, .Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, In 'de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen,- worden zoogenaamde klein© advortentiën opgenomen tot den prijs van AO cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan hot Bureau to voldoen,- Intercommunale Telefoon No. 103. Het is opmerkelijk, dat men in Neder land zoo weinig belangstelling toont voor een zaak, dio in verscheiden landen van het buitenland haast niet van do orde van den dag verdwijnt: de ontwikkeling der juristen. Elders redeneert men, da,t het van het grootste belang voor den staat is, dat speciaal de juristen een uitmun tende opvoeding hebben, omdat juristen regeeren, administrecre rechtspreken en een groot© plaats onder do hoogere be stuurders van handel en verkeer innp- men. In Nederland niets daarvanMen heeft daar indertijd helaas I de dissertaties voor juristen afgeschaft en meent daarmee klaar blijkelijk hét laatste woord over de ont wikkeling der juristen gesproken te heb ben. En ,aan do ministeries gaat men voort gras-groene jongelingen, die eerst wat Ro- meinseh Recht en een snufje economie en daarna wat burgerlijk-, straf- en staats recht in een jaar of 3, 4 hebben geleerd, die misschien nog wat meer economie en administratief recht gestudeerd hebben, en die in dien tijd de gunst hunner hoog leeraren hebben weten te verdienen, tot wetgevers te promoveeren. Men klaagt dan later steen en been over de onmogelijke forinuleering onzer wet ten, over het absolute genus aan practise!: inzicht onzer wetgevers en verbaast zieb, dat men in zulke waters zulke vissollen vangt. 'Volmaakt ten onrechte. In de eerste plaats, omdat aan de groote universi teiten althans do professoren alteen de voornamere of meer handig zich poussee- rendo studenten te zien krijgen en over de anderen geen oordeel kunnen hebben. Dan, omdat het wel altijd verkeerd zal Zijn de wetgevers niet uit het leven, maar van de school te betrekken. En eindelijk omdat de rechtsstudie van tegenwoordig niet meer voldoet aan de cisehen, welke men moet stellen aan een studie, dio tot zooveel belangrijke betrekkingen toegang geeft. Men weet, dat men in het buitenland laatstelijk in Duitscldand met niet wei nig succes tracht achteraf de kennis van het werkelijke leven, van de maat schappij, bij te brengen aan hen, die geroe pen zijn daarin zoo*» belangrijke rol ie vervullen Na do studie aan de academie geeft men den juristen gelegenheid in aparte leergangen v.at meer van de practijk van het leven te loeren. Doch terecht blijft men zulke pogingen als surrogaat beschou wen. Terecht eiseht men, dat de studie zelf zoodanig wordt ingericht, dat het meesters- of docterstitéltje meer waarbor gen geeft van bekwaamheid voor de moei lijke taak, dio zoovete juristen wacht. Ais men van do medici veel inspan ning eiscJit, voordat men hun toestaat de Elen scherpe wind blies dien morgen over het vliegterrein en men verzekeide mij, dat een opstijgen onmogelijk zou zijn, toen de automobiel van Viegneux gelijk tijdig met die van den scheidsrechter aar landde. Het was nog heel vroeg; vijf ,uur precies. Bij het uitstappen ontdekte Viegneux den man, die do kinematograaf opnamen zmt doen. Verrast keken beiden elkander aan: „Jij daar, Schwartz I" riep de aviatcur uit. Du aangesprokene, wiens uiterlijk oen harden levensstrijd verried, knikte ver legen. „Och, hen jij het, is u hetl" Viegneux reikte hem hartelijk do hand. En beiden wisselden eem'ge vriendelijke woorden; het waren zeker jeugdvrienden. En ik begon mij to herinneren dat Vieg neux, een geboren Lot haring er was en feitelijk Stern heette. Ik had juist geraden. Viegneux verzocht Schwartz te willen wachten en kwam toen op mij af. Terwijl hij naar den hemel tuurde en de windsterkte berekende, deelde hy my moe, dat hij zonder mankeeren de opstijging doen zou. „Zeg, wie is die Schwartz?" vroeg ik hem lachende, en ik voegde er aan toe: „Jij hebt toch zonderlinge kennissen." „Lieve heinel, iemand kan Schwartz heeten, al heeft hij ook niet het buskruit uitgevonden,': practijk uit te oefenen, als men van de aan staande leeraars ook een groote mate van wetenschap vraagt, alvorens hun h<4 vol ledige jus^ doceiuli te geven, waarom stelt men dan ineens zooveel lager ©ischen aan onze a.s. regeerders, bestuurders, wetge vers, bankbestuurders, enz.? Want dat bedenke men wel, de eischen zijn heel laag. Of gaat zij alleen voor het buitenland op, de schildering, die wij van deze studio in een artikel in oen buiten- laodsoh blad vinden: Als do jurist aan de academie komt, duet hij eerst niets. Er zijn uilzonderingen, er zijn er ook vrij wat, dio aan allerlei liefhebberijvakken doen. Maar de groote meerderheid doet eerst nietsAls men dan goed stu dent is geworden, loopt men vervolgens naar den repetitor, die er gauw een paar examens inpompt men doet de exa mens en men heeft zoo de noodige kun digheden verzameld om over al de moei lijke kwesties van den dag van ons in gewikkeld maatschappelijk leven te oor dcelen, hetzij ais rechter, hetzij als wet gever of bestuurder. In welke andere stu die is zoo iets denkbaar, waar heeft men elders dat repetitor-systeem, dat langza merhand nan. onze juridbrho-hoogeschool- opleiding een drilschoolvorm heeft gege ven a Tot zoover do buitenlander. liet is bij ons te lande misschien niet precies zoo of niet precies zoo erg, dat :deze schil dering in het geheel niet op onze toestan den zou' passen, zal toch zeker niemand durven beweren. .Maar wat daartegen te dom? Het is ook in dezen gemakkelijker te zeggen, wat niet, dan wat wed moet. Of het niet verstandig zou zijn weer terug te komen op het o. i. afkeurenswaardige besluit om de dissertaties facultatief te stellen, zou men moeten onderzoeken. Ver der zou men kunnen óverwegen of het mogelijk zou zijn om door een eenvoudig tusschcntijds, min of meer propedeutisch, examen te bereiken, dat de mmlidalen da delijk aan de studio gingen, gelijk liet bijv. in Beieren gewoonte schijnt te zijn. Ook zou gevraagd kunnen worden of het niet goed ware den overgang van het gymna sium naar de universiteit geleidelijker te maken en b.v. in het eerste jaar tot hij woning van een responsie-collego te ver plichten. Verder is het de vraag of niet geregelde colloquia docta of tentamens moeten worden ingevoerd, die in staat zouden stellen de uitwassen van het repe titor-systeem weg te nemen. Heeft men met deze of dergelijke mid delen bereikt, dat de studie der juristen weer wat ernstiger wordt opgevat, dan zou het zeker vervolgens overweging verdie nen om na to gaan hoe die studie ver ruimd zou kunnen worden, zoodanig, dat men hun meer de kennis der maatschappij bijLuacht, welke zij zullen krijgen te be sturen, te organiseeron of te beoordixden, In dit verband wordt besturing van de practijk van den handel en du industrie aanbevolen. Men wil zelfs hoogleerareii van technische, hoogescholen een paar uur per week college laten geven over de Daarop vertelde hij mij, dat Schwartz zijn schoolkamaraad te Nancy geweest was en dat zij innig aan elkander verhonden waren, totdat het noodlot heil had ge scheiden. Terwijl de scheidsrechters de aeroplaan van Viegneux bekeken en do instrumenten onderzochten, babbelden de jeugdvrienden nog wat met elkander. „Wie had een weerzien ooit hier kunnen vermoeden," hernam Viegneux, met zijn vroegeren schoolkameraad het gesprek voortzettend. „Ja, wie had dit kunnen denken!" he aamde Schwartz nadenkend; „en toch meende ik al dat ik je portret in een der geïllustreerde tijdschriften had gezien..." „En, hoe gaat het met je beroep? Niet al to schitterend, wil het mij voorkomen. Werk jo al lang voor kinema's?" Schwartz glimlachte bitter! „Ik hen een onmiskenbare pechvogel 1 Vijf j.'iar geleden richtte ik een atelier van kunstfotografie op maar..." 1 „Jo hebt slechte zaken gemaakt?'' „Ja, failliet -- en ik heb een ge zin vrouw en drie kinderen te onder- te onderhouden.Ik schafte mij, teen ik zag, dat lud met do kunstfotografie niet ging, een kinematograaf apparaat aan, op k rei li et. Daarmee werk ik nu, zooals je ziet En jij, Stern? Jij held geluk gehad! Glans en glorie is jouw deel!Hel weer zien met jou is myu eerste vreugdo na liet uur van mijn huwelijk I" Een lach ging over zijn gezicht, terwijl hij met stralende oogen naar den jeugd vriend opzag, die intusschen ernstig was geworden, techniek om deze verruiming van de ont wikkeling te verkrijgen. Ot deze middelen en welke van dezcj middelen toegepast moeten worden, kun nen wij moeilijk beoordcelen. Doch wel zou de vraag o. i. overweging verdienen of niet in deze richting gewerkt moet worden om aan de juridische studiën de uitbreiding to geven, die zij zoo beslist noodig hebben. Tan het hof Tegen kwart voor negen is II. M. de Koningin-Moedi r gisteravond uitgereden om de verlichting te bezichtigen. Zij werd overal hartelijk toegejuicht. Ook 11. VI. de Koningin heelt de verlichting van de rc- sidenlio in den loop van den avond hier I en daar bezichtigd, onder het gejuich van de menigte, waarna zij zich naar de Ma liebaan begaf voor liet vuurwerk. Gisteravond omstreeks halfacht is Z. K. II. do l'rins der Nederlanden per automo biel to Amsterdam aangekomen, vergezeld van zijn adjudant luit. ter zee le klasse Iiijl de Vroe. Z. K. II., dio gekleed was in groot-tenue admiraalsuniforin, begaf zich onmiddellijk naar de Entos. Hier zat hij als gast aan den officieeien feestmaaltijd der Kon. Ned. Roei- en Zeilvereeniging aan, welker beschermheer hij is en wel ker wedstrijden op de Noordzee hij mor gen zal volgen. Na afloop van den maaltijd heeft Z. K. II. met de heeren, die mede aan tafel hadden gezeten onder hen bevond zich ook generaal-majoor Fabius en schout-hij nacht Tydeman het schitterende vuur- werk bijgewoond, dat te zijner eer door het Entos bestuur werd gegeven. Onder de groote stukken waren o. a. de portretten van liet vorstelijk echtpaar en het Prin sesje, welke het zeer talrijke publiek le vendig toejuichte, teiwijl de muziek de volksliederen speelde. Na het vuurwerk maakte do Prins met hot geboete gezel schap een rondwandeling door het Luna park en vertoefde vervolgens nog een kor ten tijd op het terras aan den JJkant, waarna hij zich per auto naar het pa leis op den Dam begaf. Hedenochtend ver trekt Z. K. II, naar IJmuiden om daar de zeilwedstrijden hij te wonen. Een feest In nationale klecderdrachten. Het jirogramma voor het te Amsterdam te houden leed op Vrijdag 12 dezer, is thans aldus vustgested Tussehen twaalf en ©én uur algonieenc bijeenkomst in het genootschap Artis in de Plantage. Hel bestuur dezer stichting verleent uen geriKtumeerdeii dfeu dag wel willend vrijen toegang in den tuin. Te één uur tweede ontbijt in de grooto zaal: omstreeks drie uur opstelling van den stoet en vertrek naar het terrein van de IJsclub achter het Rijksmuseum. „Och weet je, bet geluk hangt niet van rijkdom af," meende hij peinzende, en voegde haastig eibijs „Zeg mij, Schwartz, je komt nog niet uit met je inkomsten? Wees oprecht." „Maak je over mij niet ongerust 1 Leven heet strijden maar ik zal mij er wel doorslaan! Wees onbekommerd „Je bent niet oprecht, Schwartz!" De andere hoog verlegen zijn hoofd en vroeg weifelend: „Wat wil je dan? Do concurrentie geeft heel wat te doen. 'Men verkoopt zijn flints moeilijk, maakt veel onkosten. Om de uitgaven te beperken, blijf ik reeds op één plaats, maar daardoor verminderen de kansen. Maar je kunt ook Wel eens geluk hebben. Mijn films zijn min of meer algemeen goed, dio niet erg betaald worden. Ik ken collega's, die met een enkelen sensatiefilm een vermogen ge maakt hebben ruanr mij is zoo iets nooit overkomen! Ik beleef eigenlijk nooit iets „Des te beter, ouwe," schertste mijn vriend; „jij zult mij heden geluk brengen want jij bent hier de eenign fotograaf. En als misschien eens ooit. „Och wat, schei maar uitl" smeekte de arme kerel, „ik denk niet. meer aan een. sensatie-succes.Als je eenmaal pech held, iu zorgen zit, dan „lil zorgen. Tranen stonden in de oogen van den fotograaf. „Hoor nu eens," zei Stern. „Rijk ben ik niet en op het oogenldik zou ik zelfs niemand direct kunnerr helpen. Maar ik behaal misschien heden wel den prijs voor het hoogterecord. Ja, ik reken or eigenlijk op. Ik heb het gevoel, dat ik vandaag do Te kwart voor vier défilé voor II. Al. de Koningin, uitvoering van dansen en zang nummers. 1 l Omstreeks vijf uur vertrek van het terrein van de IJsclub naar den aanlegsteiger van de speciale bootjes van de E. N. T. O. S. voor liet Centraal-station. Ongeveer 6 uur ontvangst van de ge- costii meerden op het, terrein van E. N'. T. 0. S,, waar to halfzeven do algemeene maaltijd zal beginnen, gevolgd door gezel lig samenzijn. Gemeenteverslag Rotterdam. Uit het lieden in druk verschenen verslag van den toestand der gemeente Rotterdam blijkt, dat de bevolking van 1912 door geboorten met 12700 en door vestiging met 22761. totaal 35-161 zielen, vermeerderd is. Daarentegen verminderde door sterfte met 4832 en dooi' vertrek met 19753, to taal 24585 zielen, zoodat de werkelijke bevolking vermeerderde met 10876 zielen en op 34 Dec. 1912 bedroeg 446.894 zie len. Hieronder waren 235937 Ned. llvrv., 112191 Rooinsoh-Katholicken, 30.000 Ge reformeerden en 10079 Ned. Israëlieten, enz. In de huizen van bewaring bevonden zich 153 mannen en 60 vrouwen, totaal 213. Levenloos geboren werden 492. liet ge tal huwelijken bedroeg 3599, waarvan 16 mannen en 34 vrouwen de akte niet kon den tedkenen. Het getal echtscheidingen bedroeg 254. Onwettig geboren 446, met 28 levenloos aangege.venen, welke cijfers belangrijk la ger zijn dan in de laatste 10 jaren. Geboren werden 185 tweelingen, waar van 6 onwettig, en 1 drieling, waarvan 1 'levenloos. In 1912 kwamen 15 gevallen van ty phus, 96 van Febris typhoïdea, 784 van roodvonk, 364 van dyplderitis, 7 van me ningitis, 1 van variola© en 1 van dysen terie, dus totaal 1-168 gevallen van be- smetUlijke ziekte. Dir. bel., Intoerr. en Acc. Ministericele benoemingen, Ipvorderiu- gen, verplaatsingen, enz., bij den dienst der directe belastingen, enz. De surnumerair II. W. Beintema uit de directie te Utrecht is met ingang van 1 September ontheven van de waarneming der betrekking van adjund-inspee'.eur aan de inspectie D.B. Rotterdam (le afd.). De surnumerair M. de lieer uit de direc tie Utrecht is met ingang van 3 Septem ber tot I October belast met de waarne ming der betrekking van adjunct-inspecteur ter inspectie Rotterdam (le afd.). IVerplaaLst: ingang 1 September: de kom. te kl. 1'. A. Cop, van Amsterdam (Sch. I).) naar Amsterdam (Geul. IJ.)E. Ilagedoorn, van Amsterdam (Sch. D.) naar Amsterdam ((tem. D.); A. A'ivmeijer, van Amsterdam (Sell. D.) naar Amsterdam (Gem. I).); Al. s'chotema, kom. 2e kl., van (liane naar hoogste vlucht volbrengen zal.Na mijn daling spreken wij dan nader met elkaar 1 Je kunt op mij rekenen!" Op dit oogenblik weid de aeroplaan uit den hangar geschoven. 1 Nooit zal ik de woorden van protest van den Russischen aviatcur Rorsikov verge ten, die een opstijging bij dezen sterken wind voor zelfmoord uitmaakte. Viegneux lachte hardop. „En ik zeg jul lie, bet leven is dan alleen levenswaard, als men het tegen een hoogen prijs waagt op tiet spel te zetten, tk wil vandaag 'den boogteprijs winnen. En ik waag bet erop!" De anderen protesteerden opnieuw; ik zweeg, want ik kende Stern-Viegneux als ©en vastbesloten, dapperen man, in staat, zijn wil door te zetten. Voor do ojwtijging zette Schwartz lang vooraf lijn filmapparaat in beweging. En Viegneux, die anders nooit experimenteer de, voerde voor het objectief alle mogelijk voorbereidingsmacoeuvres uit. Eindelijk begon do propeller te suizen; de aeroplaan zette zich in beweging, rolde een eindweegs over hel terrein en steeg elegant de hoogte in. VN"ij allen volgden met onze sterke kij kers den aeroplaan, die hard tegen den wind iu kampte. Dan werd hy naar liet zui den, dan naar hot noorden gestuurd, steeds lmoger en hooger stijgende. De strijd met het gierende element werd aldoor heftiger, zooals wij duidelijk konden zien. Uitroepen klonken uit ons midden op, „O God, o Gort!" Ik zag om en ontdekte Schwartz, die met doodsbleek gezicht en onrustige trekken de bewegingen van don aeroplaan volgde. „U moogl inij al - of niet gelooven D' Bruineliaar; It. G. van der Veen, kom. 3o kl., van Smeult'een naar Glane. Ingang 1 October: J. van de Putto, as sistent. van Rotterdam nc"* Amsterdam; J. C. Jariknegt, kom. le U., *an Gorin- ehein naar Rotterdam (Sch. D.); Ie kom. 2e kl., \V. Langedijk, van Alkemade naar Winterswijk; G. de Haas, van Rodel naar Alkemade; v. Hoboken, van Apeldoorn naa Zutphern; AI. J. Huisinga, van 1 fnissen naar Apeldoorn; II. Aleijer, van Kerkra- de naar lteuver; T. II, J. Arends, van E ijsden (g. en 1.) naar Oss; de kom. 3e kl. J. A. Hülzenspies, van Nijswiller (tijd.) naar Sittard; G. J. van Dinteren, van Sie- bengcwald naar Gennep (g. en 1.). De volgende kommiezen zijn met ingang van 1 Sept. bevorderd tot. assistent: IV. Hoede maker, J. Blok en C. Brouwer, to Utrecht; A. Krooncnberg, G. Volbeda eu J, van dor Kam, te LeidenH. Gernaat, te Bussum; A. L. Bevort en L. van der Wilt, tc Nijmegen (b.). Bevorderd: ingang 1 Sept.: J. II. Gijs- bers, van kommies 2e kl. te Weesp tot kommies le klasse aldaar; AI, Krijger van kommies 3e kl. te Sluis tot kommies 2e klasse aldaar. Eervol ontslagen: ingang 1 Sept.: C. El/.inga, kommies 3e klasse te Valkens- waard (v.), („De Belastingambtenaar*',) lil de godsdienstoefening der afdeeling Schiedam van den Ned. Protestantenbond zal morgen als spreker optreden de lieer J. II. AV. Bisschop I'rx.de, Remonstrant pre dikant te Groningen. Jaariijksche groote zwemwedstrijden. Hef Bestuur der S. Z. C. verzoekt ons jdaatsing van liet onderstaande; Schiedam heeft dan voor de 1ste maal een jmtionuh-n zweimS(Tk'frijd binnen h'ar'o muren gehad, oen wedstrijd, die volgens alle tm'schmiuer.s een reuzensuccesnummer is geweest en volgens de verslagen, in do bladen „de gebeurtenis van liet zxvemseizoen 1913" was. 1 1 AVelnu, wat is duidelijker dan dit: bet Js'stuur der K. C. wonscht ©Ik jaar in Schiedam een nationalo-'n wedstrijd te zien, waaraan de sterren der Nederkindscli© zwemmers wereld deelnemenelk jaar moe ten, evenals nu, de ©Ogen van alle sports men gericht zijn naar hier, elk jaar moet de Schiedamsciie zwemwedstrijd de gebeur tenis zijn van hel seizoen; elk jaar moot hier ter plaatse iets te zien gegeven worden op zwem gebied, wat „noeh nicht da ge- wesen ist" (woorden van den heer voor zitter der jury). Hoe denken wij dit te bereiken? In do le plaats is daarvoor noodig geld, j'a veel geld. Reeds kregen wij zeer gew,aanleerden steun van sportvrienden, maar toch klop pen wij voor ons nieuwe pkui wederom klunk zijn opgewonden stem mij in 't oor. „Het is voor den eersten koer dat een aonplaan-vlucht mij doet beven. God zij gedankt!" voegde hij er aan toe, den blik strak naar boven gericht, „deze zwenking is gelukt! En U, is u heoleniaal rustig? Zou de wind afne men V Is de vlucht gauw gedaan?" Ik stelde hem gerust, terwijl ik Steni's bekwaamheid als avialeur roemde. „O, ol' hij bekwaam is in zijn vak 1*1 be- vesrigde Schwartz enthousiast over zijn jeugduicml, „ik houd van hem, ik acht hom zuoais geen ander menseh op de we reld ."I Terwijl ik naar hem luisterde, verloor ik onzen vogel hoelemaal niet uit 't oog, die, hooger en hooger stijgend, kleiner en kleiner werd. Alijn kijker was good en ik kon nog steeds de details der ïmu'.hitiet onihuNctmideH. - Doch - plotseling, do linlA'tvleugel was verdwenen 1 Do aeroplaan tolde rond om zijn eigen as ©eu dof gesnor - - vermengd met angstkreten, weer klonk. E'en ontzettende paniek jaagde allo toeschouwers Op de vlucht. Ism gruwelijke val en midden in een voor een moment endoord ringende stofwolk lag hH verpletterde ajtparaat tussehon ons iu aan otizle voeten ©en opeonhoo- ping van nusplinlerde inetaalonilerdoolen,- ©en hoopje lappent En lie midden van deze wanhopige wan orde lag onze vriend. AIel gebroken oogen onbewegelijk hij leed niet meer. Toten 'zonk Schwartz naast zijn dooden vriend ter aarde; zijn kiste, zijn laats to verwachtingen had hij verloren,'

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 5