Kunst en Wetenschap. de 31 5(5490.245 597.GO 10000.- 8251- 4999.82-' 419.885 Geuicentebegrootliig 1914. II. Do cijfers in do eersle kolom govdft aan werkelijke inkomsten in 1912, die in Hoofdstuk V. Uitkoeringcn aan do gemeente. Hitkeering van het Rijk, overeenkom- slig de artt. I tot en met 9 his der avet van 24 Mei 1S97 (Staatsblad no. 15G), aangevuld hij art. 4 dor Wet van 3 Juni 1905 (Staatsblad no. 151). 32. Hitkeering van hot Rijk, overeenkom stig art. 10 der wet van 24 Mei 1897 (Staatsblad no. 150). 33. Bijdrage van hel Hijk, krachtens art. 48 eerste lid, sub lo, dor wet op het Lager Onderwijs. 34. Bijdrage van hot. Rijk krachtens art. 49 der Wet op hot Lager Onderwijs (Ilcrhalingsonderwijs). 35. Bijdrage van het Rijk voor het .Mid delbaar Onderwijs. 3fi. Bijdrage van het Rijk voor het Gym- nasium. 37, Subsidiën van het Rijk' en de Provin cie in de kosten van verpleging van arme krankzinnigen. 38. Bijdragen van particulieren in de kos ten van verpleiging van arme krank zinnigen. Bijdragen voor bijzondere doelein den door Rijk, Provincie, instellin gen of bijzondere personen ver strekt, t. w(. Van liet Rijk, vergoeding van kos ten voor het voorbereidend Militair Onderricht. Van het Rijk, voor de Gemeen lelijke Arbeidsbeurs. 1) Pensioensbijdrage ingevolge art. 46 der Pensioenwet van Gemeentc-amb- tenaren 1913. 41 c. Pensioensbijdrage ingevolge arl. 32 der Weduwetnvet voor do gemeente ambtenaren 1913. 42 d. Restitutie van bijzondere instellin gen of bijzondere personen, voor uit betaalde dag- en weekgelden on ma terialen ten hunnen behoeve aange schaft. 43 e. 'Ontvangsten wegens liet uitoefenen ,vnn controle opi de echtheid van Schiodamsche jenever. Stortingen van verzekerden in dienst bij de gemeentewerken cn andere tokken van dienst, van door de Rijks verzekeringsbank uitgekeerde schade loosstellingen, waarvan de betalin gen voorloopig aan de belanghebben den door de gemeente zijn gedaan. Vergoeding voor het glebruik der bergplaats voor rijwielen bij het ge bouw der hoogeie burgerschool. Restitutie van Gemeente-Instellingen van voor haar betaalde assurantie- penningen en andere voorgeschoten gelden, voor zoover deze niet onder Hoofdstuk III voorkomen. - 1G.325 de tweede kolom do begrootingscijfers voor 1913 en in de laatste kolom de raming voor 1914. f 841 f15.27'' f 8-1818.12 f 87285.44s 55985.- - 10000.- 9502.50 6090.- - 56610.- 597.60 - 10000.- 9215.- 5250. 39. - memorie 3067.215 509.90 1800.- 1000.- 1800- 500.— 43 f. 45 46 h. 70.S8 100.- 100.- 180.— Totaal van liet Vde Hoofdstuk £170724.50 f 171528.02 f 173078.045 f 34.25 0550.- f 500.— 4322.28 6550.- 150.- H o of d s Lu k VI. Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten. 47. Teruggave van het Rijk. 48. Renio en aflossing van voorschotten, verleend in het belang van de ver- botering der Volkshuisvesting. 49. Rente en aflossing van voorschotten, verleend aan de Vcreoniging „De Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken" voor houw en''inrich ting van haar school. 50. Teruggave van voorschotien aan amb tenaren verstrekt voor liet doen van uitgaven ten behoeve van do ge meente. 51. Terugboeking van het bedrag der be taalde arboidsloonen aan werklieden in dienst der gemeente, tengevolge van dc overbrenging dier loonen op de verschillende posten in uitgaaf, waarop zij behooren. 52. Teruggave van zegelgelden van aan slagbiljetten wegens belastingen en heffingen. 53. Teruggave van kosten van ontsmetting voor zooveel niet onder andere ar tikelen vallen. 54. Ontvangsten van de openbare zwem plaats 55. Boeten wegens overtredingen in zake plaatselijke belastingen, opbrengst van geschut vee, cn niet gerecla meerde gevonden voorwerpen 56. Andere ontvangsten, niet tot dc voren staande boliooren.de I 500.— - 4322.28 - 6550.— - 150. - 82611.95 657.65 -100000.- 78.005 915.40 2.50 5392.5 1000.- 100000, G00.- 20.- 1000.- Totaat van het Vide Hoofdstuk f100594.585 f 116182.28 f 11 G182.2S legatie aldaar uit Tokio instructies heeft ont vangen omtrent de oischon, die zij naar aanleiding van het te Nanking gebeurde aan de Cbineesehe regeeriug moet stellen. Het gezantschap verklaart, dat deze eischen buitengewoon gematigd zijn. Een telegram uit Sjanghai meldt Mc Japansehe kruisers en een kanon neerboot zijn gisteren in Nanking aan gekomen. Honderd Japansehe marine solda ten met snelvmirgesahut zijn geland, zoo wel ter bescherming van het Japansehe con sulaat als van de binnenstad. BINNENLAND. Hofbericht. II. M. de Koningin heeft op 6 Septem ber in hijzonder gehoor ontvangen den nieuw benoemden Mexicannschen gezant, den heer C. Pcreyrn, die aan Hoogstdozelve zijnen geloofsbrief in die hoedanigheid heeft, overhandigd, alsmede den tcrugrocpingsbrief van zijn voorganger, den heer F. Gamhoa. Onze Marine. Blijkens bij het departement van Marine ontvangen bericht is TLr. Als. pantsordok- schip Holland, onder bevel van den kapitein- luitenant ter zee W. 11. von Loschcn, 9 SepL tembcr 1913 van Taku naar Tsingtao vor- i rokken. (Stct.) Ned- Roode Kruls-medallle. Tiet Stbkl. no. 351 bevat het Kon. besluit van 12 Aug. 1913, houdende aanvulling van het Kon. besluit van den öden October 1910 (SUM no. 298), tot instelling wan een eere- tecken voor belangrijke diensten in of je gens do Yereeniging liet Nederlandscho Roo de Kruis bewezen. Toegevoegd wordt een artikel Ilbis, luidende als volgt: Ter herinnering aan bijzondere gebeurte nissen, waarvoor de medaille wordt ver leend, kan door ons een op het lint te bevestigen gesp van zilver aan het eere- teeken worden toegevoegd. Het op dien ge^p aan te brengen opschrift zal telken male door Ons worden vastgesteld. In-, nlt- en doorvoer. Het Stbld. no. 355 bevat het Kon. besluit van IS Aug. 1913, tot wijziging en aanvul ling van het Kon. besluit van 26 Ataart 1872 (Stbld. no. 19), houdende bepalingen tot vereenvoudiging van de formailteiten, in acht te nemen hij den in-, uit- en door voer van goederen. Openjng van de Staten-Generaal De „Stct." (no. 212) geeft het programma voor do opening van de zitting der Sta ten-Generaal, op Dinsdag 16 dezer. Art. 1. Des middags ten twaalf ure zul len de leden der Staten-Generaal zich he goven naar do Ridderzaal 6p Tiet Binnenhof, en iij verenigde vergadering te zamen ko men, onder leiding van den door Hare Alajesteit de Koningin benoemden voorzit ter van de Eerste Kamer. Art. 2. De minister, hoofden van minis- terieele departementen en de leden van den Raad van State zullen Izich, des namiddags te één ure, mede in die zaal: vereenigen. Art. 3. Hare Majesteit de Koningin, de zitting der Staten-Generaal zullende ope nen, zal ten één ure met den volgenden trein van het Paleis afrijden: a. Een commando-cavalerie tot opening van den trein; 1 bi Een rijknecht'majoor en twee rijknechts te paard; c. De ceremoniemeester, gezeten in een rijtuig, met tveo paarden 'bespannen, gaande één lakei naast elk portier; d. Acht kamerlioeren, gezeten in twee Tij tuigen, ieder met twee paarden bespannen, gaande één lakei naast elk portier. Do kamerheeren plaatsen zich volgons hun rang van benoeming; e. Do grootofficieren, gezeten in twee rij tuigen, ieder met zes paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; f. Een commando cavalerie; g. Do grootmeesteres en do dinstdo add dame du palais, gezeten in een rijtuig, mot viner paarden bespannen, gaande twee la keien naast elk portier; Ji. De opper-ceremo n ie mees ter, gezeten in een rijtuig, met vier paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; 1. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Alecklenburg, gez-eton in een staatsiekoets mot acht paar den bespannen, gaande een koetsier naast elk paard, en vier lakeien naast elk por tier. De opper-shymecster, te paard, rijdende naast do staatsiekoets, een Weinig achter hot portier ter rechterzijde, /en do gouver neur der Koninklijke residentie, te paard, rijdende een weinig achter het portier tor linkerzijde. Achter do staatsiekoets de officieren van hef militaire huis van Hare Majesteit dc Koningin, te paard, rijdende twee aan twee, naar ouderdom van rang, de oudsten voor. j. Eon commando cavalerie, tot s'uiting van den trein. Art. 4. Do trein zal rijden: door de lleul- straat, door het Lange Voorhout (Schelp pad), over den Korten Vijverberg, naar het Binnenhof. Art. 5. De trein gekomen zijnde aan het gebouw waarin de zitting zal geopend wor den, zal Ilaro Alajesteit do Koningin aan den ingang ontvangen worden door een commissie uit do vergadering, die, voo.af gegaan door den ceremoniemeester, de ka merheeren, de groot officieren en den op- per-ceremoiuemcester, Ilaro Ma jested zal geleiden naar de zaal, waarin de vergade ring gehouden wordt. De grootmeesteres cn de dienstdoende dame du palais, benevens de officieren van het militaire huis van Hare Alajesteit do Koningin volgen onmiddellijk. Art. G. De grootmeesteres pn de dienst doende dame du palais plaatsen zich on middellijk ter zijde achter Hare Alajesteit. Do groot-officieren en do gouverneur der Koninklijke residentie plaatsen zich ach ter den Koninklijken zetel. Dc kamerheeren plaatsen zich rechts, de officieren van het militaire huis van Hare Alajesteit de Koningin links van den troon. Art. 7. De zitting geopend hebbende, gaat Tlarc Alajesteit met dcnzelfden jrcin waar mede Iloogsldczelvc gekomen is, en in de bij artikel 3 vermelde orde, naar het paleis terug; zullende do trein den navolgenden weg nemen: van hot .Binnenhof, over don Korten Vijverberg, door het Lange Voor hout (Schelppad), door do Tleulstraai, naar het paleis. Art. 8. Alinuulschoten ,uit het geschut zul len het afrijden van Hare Alajesteit van het paleis en het oogenblik waarop Iloogst- dczelve het gebouw verlaat aankondigen. De Rotterdamsche academie. Door B. en AV, is bij den llotterd.nmsc.hcn gemeenteraad een voorstel ingediend tot hervorming van de Academie van Beeldende Kunsten en Technische AVetenschappen iif een Aliddelharo Technische school, waar mede bedoeld wordt een inrichting welke staat tusschen de Technische floogeschool en het onderwijs dat thans in de avond uren aan de Academie gegeven wordt. Volgens de voorgestelde wijzigingen zal na de organisatie aan do Academie onder wijs worden gegeven in 5 hoofdafdelin gen ft.1. Afd. A Aliddelbaar technisch onderwijs voor Bouwkundigen cn waterbouwkundigen, onderwijs in bouwkunst. Afd. B. dito voor werktuigkundigen, scheepsbouwkundigen en eleetrolcchnici. Afd. C'. Onderwijs voor machinisten ter koopvaardij. Afd. Onderwijs in beeldende kunsten. Afd. E. Onderwijs voor kunstnijveren. Naar een aanvankelijke berekening zullen de kosten van het onderwijs voor de Aca demie en de onder haar beheer staande vakteckenscholen met omstreeks f 15000 verhoogd worden. Inlusschen mag de ge meente zich verzekerd achten van het op billijken voet mededragen van de lasten door Rijk cn Provincie. Het bestuur vleit zich de nieuwe regeling op 1 Sept. 1914 in werking te doen treden. Controle op Nederlandscho eieren. Onder voorzitterschap' van mr. AV. R.oose- gaarde Bisschop, secretaris van de Neder landscho Kamer van Koophandel te Lon den, heeft te Amsterdam oen aantal belang hebbenden bij den NedeiTandsohen pieren- handel vergaderd. Vertegenwoordigd Waren de V. P. N., de Bönd van Handelaren in Ne- cLerlandscho eieren en de Geldersch-Over- ijselsche Bond van 'Eierenhandclarcn. Aledc waren aanwezig de heer Th. J. Alansholt, als vertegenwoordiger van de afdeeling land bouw, en de Rijkspluimvccconsulent de hccT Dc Beaufort. Besloten werd aan een commissie op 'te dragen een onderzoek dn te stellen naar de mogelijkheid om een controle opi Nedcr- landscho eieren in het Jcven te roepen. Deze commissie zal binnen drie maanden rap por! uitbrengen. Dan zal opnieuw een ver gadering worden gehouden. (Ilbld.) (VLAARDINGEN, 11 Sept. De Raad zal op Maandag 15 September a.s., des avonds 7Vg uur, in het openbaar vergaderen. (VLAARDINGEN, 11 Sopt. De School straat cn het AVeslnieuwland zullen van Maandag 15 September tot nader bericht voor het rijwielverkeer gesloten zijn. STADSNIEUWS. Benoemd tot amanuensis bij den gemeen telijken keuringsdienst van oei- cn drink waren (e Groningen dc heer A. C. den Hertog te Schiedam. De auto-stoombrandspuit. Gisteren lebben wij nog pet een enkel woord kunnen mededoelen dat do auto- stoombrandspuil, die door AV. A. Hock's Machine en Zuurst of-fabriek alhier, voor re kening der Gom. Schiedam vervaardigd is, ruimschoots aan de gestolde eischen vol deed. Zoonis wij bij de korte beschrijving der machine tevens mededeelden, is deze geheel geconstrueerd door don hoer |\Y. A. Hoek, directeur van bovengenoemde fabriek, onder wiens leiding zij geheel in eigen yerk- plaatsen is vervaardigd. De proefneming nam veel tijd in beslag Do controleurs moesten o.m. nagaan of de machine aan eiscbeiV* voldeed, die niet voor het publiek w-aamoombaar zijn, o.a. de zuigkracht, de spanning, den druk van het water aan liet einde der 45 AL lange slangen, de vaststelling van do hoeveelheid water die in oen minuut door de spuit word gepompt fin een gemetselde hak, staan de 'in do branderij /tan de Korte Haven, die daarvoor welwillend tv as beschikbaar gesteld, enz. enz'. Hot resultaat van al deze onderzoekin gen stelde vast dat de machine meer pres teerde dan van haar hij contract vereischt werd. Voor het publiek waarneembaar waren natuurlijk de proeven bij 'hot spuiten. Aan de machine werden gekoppeld 4 slangen van 45 meter lengte met slraalpij- pen, voorzien van een monding' van 16 m.AI. in middellijn, Toon de machine in werking was gebracht spoten dc 4 z'w'are stralen tot nabij den hoek dor Lange Ilavon terwijl de pijphouders nobler do lieurs ston den. De straal pijpen waren elk bevestigd aan een stevigen stok die met een ijzeren punt in don grond steun vond, waarbij de pijp houders stevig moesten vasthouden, met het oog op de groole kracht Waarmede hot water door do slang werd voortgestuwd. Ter controlcering van den druk waren op do uiteinden der ^langen meters ge plaatst. Voor de volgende proeven word gegaan naar het open terrein aan de Noordvcst hij do St. Anna Zusterstraat. Voor dien vit bad ecu der wethouders op den auto-brandspuit plaats genomen. Daar werden proeven genomen ten op zichte van de horizontale en verticale af standen, die het water bereikte. Tlieibij worden gebruikt 2 slangen, die aan bet einde weer uitkwamen in een broekstuk, waarop één straal pijp werd ge plaatst met een monding van 32 m.AI. Ilot water spoot rechtstandig in de hoogte onder oen druk van 9 atmosfecrcn een eind boven do wieken van den molen uit en dit niet tegenstaande do krachtige wind een ongun- sfigen invloed op do straal uitoefende. Do eisch was pli.ni. 45 Al, en de top vart de rechtstandig staande wiek had een hoogte van 43 AI. Bij het meten der horizontale straatlengte werd do St. Anna Zusterstraat ingespoten. Ilierhij kon do laagte nauwkeurig gemeten worden on bleek het. dat de straal oen lengte va'n 64 Li had, terwijl slechts pl.m. 55 M. 'geëischt werd. Gisteren deelden wij reeds mede dat mot 4 slangen van 45 AL longte, voorzien van straalpijpen met een monding van 16 m.AI. onder een druk van 9Va atmosfeer 1836 L. water was geleverd, terwijl slechts 1500 L. geëischt word. Ten slotte moest de stoomspuit na ai deze proeven nog een 'rit van oen uur doen, waartoe naar Delft gereden' werd. Deze rit werd o.m .medegemaakt door de beide con troleurs en door do hoeren Krijger en Bub- borman. Op dozen rit werd, waar do weg en de bestrating zulks veroorloofden, een snelheid gemaakt van 40 K.AI. per uur. Aan alle eischen, die aan de auto-stoom spuit waren gestold, heeft dezo dus ruim schoots voldaan en daarmede is do Ge meente in het bezit gekomen van oen spuit, die een sieraad zal zijn voor onze kra nige brandweer, niet alleen een sieraad wat uiterlijk betreft, maar vooral door do uitste kende eigenschappen die zij boz.it als brand- bluschmiddcl, dat. met groofo snelheid zich naar den, brand kan begeven, op dien weg dc scherpste bochten kan maken en renv men en iuitoniatischo sloomafsluiting heeft, die in slaat zijn elk onheil onderweg te voorkolmen. De beer Hoek mag trolsch op dit werk loiugzien en bet is ons aangenaam hierbij te kunnen voegen dat hij reeds uit een andere gemeente opdracht voor een gelijksoortige spuit heeft ontvangen. „Knust aan hot Volk". Ilel bestuur der Vereen. Kunst aan het Volk deeli ons mede dat op 18 September a.s. voor de leden dezer vcroeniging door het Roltc-rdamsch Tooneelgezelschap di recteur de heer P. v, Eijsden, zal worden opgevoerd het tooneelspel „Do Hertogin van Samgossa 1 Bioscoop. Gedurende het seizoen 19131914 zullen bp alle Zaterdag-, Zondag- en "Afanndag- avondon op enkele uitzonderingen na grooto bioscope voorstellingen met afwisseling van prima specialiteiten-nummers in het gebouw „Odeon", Tuinlaan, gegeven worden. De di rectie van voornoemd gebouw heeft zich m. "verbinding gestold met een der groote iuipreseario's, welke op zich heeft genomen voor de exploitatie, van deze winteravond- voorstellingen zorg te dragen. Dc eerste voorstellingen zijn bepaald op Zaterdag, Zondag en Alaandag 13, 14 en 15 September a.s. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertenties en verdere re clames. Blijkens een dn dit nummer voorkomende advertentie is do bibliotheek van de Christ.- Jongelingsvereeniging „De Iteerc zal 't voor zien" vanaf Zaterdag 6 September weer geopend. Gistermiddag is op het Zwecdsche stoom schip, dat in de haven alhier ligt, op klachten van don kapitein, gearresteerd een matroos, die dienst weigerde en den (ka pitein bedreigde. Het 7-jarig dochtertje van Feelders, wo nende aan den Singel, is gistermiddag in de sloot, nabij de Liduinastraat, geval len. Zij werd door eenigo andere kinde ren weer op het droge geholpen. Dc G ixige Pietei Jobse, wonende Ach ter de Teerstoof, viel met vischjesvangen gistermiddag in de Scihie en werd door een agent van politie gered. Gistermiddag viel de 8-jarige J. Soeters op den ItotterdamscJien dijk hij het spe len in een stuk1 glas, tengevolge waar van hij zoodanig verwond werd, dat hij naar een dokter moest worden gebracht, die hem verbond. De knaap is vervol gons naar huis gebracht. Gem. Zwemlnrlch'lng. De temperatuur van het Water was he denmorgen 62 en hedenmiddag 65 graden Fahrenheit. AGENDA. Heden en rolgende dagen, Schiedamsche Bioscoop 8 uur. Voorstelling, oden en volgende avonden Casino, 8 uur. Variété-programma. Heden en volgende dagen. Tivoli Schouw burg, 8 uur. De Ellendigen. 12 en 16 Sept. Groote Schouwburg 8 uur. f 7/10. Renbaanklucht in 3 ritten. 12 Rottoirdamscihe Diergaarde, 8 uur. Concert. Kon. Scherpschutters. 12 Volkshuis 8V2 uur. Arrijzi. Dom. Vereen. Schiedam. Lodenvoi-gade-t ring. 14 Groote richoi^vjburg 8 uur. N.AL roon. Vereen. Heyermans, AllorH zeilen. 13 Sept. Lokaal der N. C. G. O. AT, K, Kerkstr. 3, 8 uur. Gezellige samen komst. 18 Sept. Odéon 8 uur. Kunst aan het Volk 'Opvoering van De Hertogin van Sa- ragossa. Een standbeeld voor Ilildebrand te IIaarle', n. B. cn AV. van Haarlem zijn gemachtigd om do fontein bij dc gemeentelijke muziek tent en die vóór het paviljoen „Wdgelo gen" te doen wegruimen ,on cr zijn gelden beschikbaar gesteld voor de reorganisatie van het terrein aan het einde van de Dreef, alsmede voor hot bouwen van een nieuwe fontein. Nu heeft de afdeeling Haarlem van het Algemeen. Noderianclsch (Verbond steun .gevraagd voor de verwezenlijking van een plan, tot oprichting van een standbeeld voor Ilildebraml, den schrijver der „Camera Ob- scura", dn het volgende jaar, waarin 10Q (100.- 000.- 662.40 300.- 000.- 300.- 40. 20.- 20.— 600.- 22. 20.- 30;.- 20.- 4322.28 600. 20. 40.— 3000.- 40.- 3000.- („Ski")

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2