voudig hot ha rak ter Van geloerd gesprek, colloquium doclum wil geven. Wat ter we reld hiermee to maken hoeft, dat collo quium doctum ook een meer specifieke bcteokemis heeft, begrijpen wij absoluut niet. Eindelijk nomen do responsie colleges reeds nu in Nederland, niet „in Germany" hand over hand toe. En volmaakt terecht. De sprong van het schoolseho gymnasium naar do absoiuut-vrije universiteit is te groot en een fout in het Nederlandgsche opvoedingssysteem in het algemeen. Die fout wreekt zich met name bij do juristen. Tegen deze fout vooral' behoort te reageeven, wie de studio der juristen verbeteren wil. En vandaar ons aandringen op responsie college's die mits tot vast instituut ge maakt wel wat kunnen reageeren tegen de al te grooto vrijheid, dio voor een groot deel do over het geheel onvoldoende studie van veel juristen op liaax rekening heeft, Wij zijn ons bewust, dat wij met dit laat ste een nieuw onderwerp aanroeren, dat opzettelijke behandeling alleszins verdient. Doch wij zijn aan de grenzen van do voor ons geresoneerde ruimto en dus hopen wij in het bovenstaande te hebben aan getoond, dat do aanval op ons artikel over do opleiding der juristen ongemotiveerd en onjuist was, dat bet integendeel zeer gewenscht ware dat eens onderzocht werd of niet in de hier aangegeven richting in de juridische opleiding veel verbeterd zou kunnen worden, ALLERLEI. DE OUDERS ALS OPVOEDERS. Wio wel eens ernstig over opvoeding»- vragen nagedacht heeft, zal' eonigszins de moeilijkheden begrijpen, waarvoor nauwge zette ouders dikwijls komen te staan, willen zij volkomen die hooge taak vervullenOp voeden is een kunst. In liet kind, met zijn nog sluimerenden aanleg en kracht, is den oudere een zeker materiaal' in handen ge geven, zij moeten helpen het to vormen. Daartoe behoort vóór allesmenschelijkc rijpheid, zekerheid, verstand, vastheid van karakter, consequentie. En verder bekomt daartoe: menschelijke goedheid, rechtvaar digheid en als het gewichtigste neg liefde. Waai' is deze volmaakte opvoeder te vin den? Hij is even zeldzaam als de kunste naar. Kwam het alleen op het weten aan, ja, dan waren de oudere vee! meer vota* hun taak opgewassen on gemakkelijker konden zij het ontbrekende aanvullen. Maar welen alleen is niet voldoende, weten is nog geen kunnen. Menigeen is bet als een talent, aangeboren, menscben te vormen. Het opvoedende ge voelen, de opvoedende blik, de opvoo dendo daad, dat alles komt minder voort uit het weten, dan wel uit een zekere ziels kracht, De ware opvoeder weet dikwijls zelf niets van zijn kunnen, Bij hem spreekt het als van zelf, is alles, wat hij doet, zoo natuurlijk, het geschiedt zonder bereke ning. Hij voedt niet op volgens een systeem, hij denkt niet aan regelen en gtond beginselen, hij voedt op volgens de natuur. Hij gevoelt zelf nog reine natuur in zich en als vanzelf sprekend ziet hij hot ideaal van een edel, goed mensch en iemand, dio slechts mooi en goed kan zijn in na tuuxlijkheid. En even fijn gevo-elt hij, wal des menschen recht is, onvervreemd, aan geboren natuurrecht, dat met opgestelde, wetenschappelijk bewezen rechtsgronclbegin solen dikwijl weinig overeenstemt. En tegen dit waarachtig recht van den mensch, dat in het gemoed, veilig beschut tegen misver ming, ingesloten is, moet de geboren op voeder de grootste nauwgezetheid van ge weten stellen. Het spreekt bij hem ook zoo vanzelf, 'dat ook bet ,kind vanaf zijn prilste jeugd zijn natuurlijke aanspraak op recht heeft Als den ouders de gelukkige gave van op voeden geschonken is, dan zullen zij ook juister hun kinderen beoordoelen, zijn krach ten, aanleg, schoonheden m ook zijn zaak- heden, gebreken, slechtheden. En altijd zul len zij er naar streven hem begrippen van volmaakte menschen, door krachtig, nauw- Vol gedachten vouwde hij den brief in elkaar. Waarom was deze straf nu gekomen? Ja, een straf was het. Te rechter tijd zmi deze mededeeling een zegen geweest zijn; nu werd zij tot een strafgericht. Want een schel licht lichtte hem uit den brief tege moet, lichtte over den tusschentijd en toon de hom, hoe al zijn werken en voelen, alles wat hij in dezen tijd gedaan had, niets an ders dan oen schikking geweest was, waar bij hij nooit zijn zie! had doen meetrillen. „Neen, neen, neem hem terug, want nu is het te laat!" bad hij zacht voor zich been. „Neem hem mede, want wat geweest is, is nu eenmaal geweest!" Hij ging naar do kachel en verbrandde den brief met trillende vingers. Want wat g" woest is, moet geweest zijn. Hij boorde opnieuw de stappen zijner vrouw en liet haar binnenkomen, zonder zich om te draaien. „Heb je nu tijd om met mij uit te gaan?" vroeg zjj vriendelijk. „Karei moet nieuwe kloeten hebben; jij wilt met hem wel oven naar den kleermaker gaan en dan kunnen wij meteen de boodschappen voor de andere kinderen doen." Dat was do oplossing. „Ja, do kindoren!" zei hij verlicht, en kuste zijn vrouw hartelijker clan gewoon lijk. „Ja, do kinderen!" zet werken aan do opvoeding tot werkelijk heid te brengen. Dan wordt het goede in de ontwikkeling bevorderd, het slechte terug gedrongen, Zulke oudere zien ook gemak kelijk. in, hoe ver i..t kunnen van lnm kinderen gaat en web n daarvoor ,ook do juiste hulp te geven. Zij begrijpen het kind, gevoelen met hem mede, weten piet hem mode kind te zijn. En dit juiste ven,laan, dal voorkomt uit nahuulijkhoid en rechtvaardigheid, vlecht den xchoonen, sterken hand der liefde. Deze liefde voor het kind maakt niet blind, doet geen gevaren over bet hoofd zien, laat geen gebreken onopgemerkt; hel is nicl de liefde, die in zelfzucht worteltliet i» do liefde, die overal hot goede ziet en het zoekt te ontplooien. En het goede in den mensch te ontwikketen, het in het kind in kracht te doen toenemen door wij» beleid is meer dan ouderliefde alleen, het is in de eerste plaats liefde lot den oven- mensch, het is de liefde tot het hoogste! Gelukkig liet kind, dat goede en wijze oudere heeft! Het heeft een groot voorrecht gekregen en het zal door jiet leven gaan, gewapend met een kracht, waarmede het dikwijls tegen het kwaad bestand is. Maar een waarborg voor een volmaakt mensch, volmaakt in vei houding tut zijn aanleg, is dit toch nog niet. Zeker vermag de juiste opvoeding veel, zeer veel, haar werking zal' nooit geheel verloren gaan, maar ook do macht der omstandigheden, waarin de jonge mensch geplaatst is, is van giooten invloed. Maar dat, wat een kind aan inner lijke, redelijke kracht, aan karaktersterkte, aan vasten wil tot het goede en refht- vaaidige, aan liefde tot 't hooge en schooue uit het ouderlijk huis op den levensweg medeneemt, is van onschatbare waarde. Tn den regel verleent het do kracht om over het slechte te zegepralen. EEN BEROEMDE WAARZEG3TES. Enkele jaren geleden overleed in Enge land de zigeunerin Lee, die als waarzeg ster over heel Engeland bekend was en een groote clientele bezat. Ze had klanten on der de hoog»tc tandem Volgens haar zou zelfs koning Eduard, toen hij nog prins van Wales was, zich door haar de toekomst hebben laten voorspellen. De groote .staats man Gladstone zou haar ook bezocht heb ben en zelfs met haar hebben theegedronken in haar woning op vier wielen. De her togin van Fife wi»t door haar wien ze trouwen zou en de groote zangeres Patti kreeg haar geheelen levensloop door haar voorspeld. Tot haar voorname bezoekers behoorden o. a. ook Rotschild, de hertog van Westminster. Dit alles volgens haar zoon Leonard Lee, dio niet weinig trotsch is op zijn vermaarde moeder. Haar groote verziendheid en haar gave van profetes heeft haar eigen toekomst niet kunnen verlichten. De ouderdom verduister de haar geestelijke vermogens dornmte, dat haar volk haar in ecu krankzinnigengesticht liet opsluiten. Haar dood ua» aanleiding van een reeks plechtigheden. Z.i was van koninklijke bloede, haar oude. waren koning en ko ningin van hun s: rei; vrouw Lee werd dan ook begraven ïi'M het ceremonieel, dat gelmiikeiijk is voor «'ounere van haar af komst. Het paardje, Lu den wagen tiok, die hij haar leven tot - -nonplaals diende en de koninklijke waaidiyieid verzinnebeelde, weid volgens aloud gebruik doodgescho ten en de woonwagc» benevens de klee deten, die de vrouw g dragen had, wer den op een biandotap' 1 door de vlam men verteerd. De dood van mre. Lee was een groot ver lies voor het mondaine Engeland. HOE VOORKOMT MEN SCHRIJFKRAMP? Met deze vraag houdt zich ecu Fran- ache alts in een interessant opstel, bezig. Het schijnt dat schrijfkramp hoe langer hoe meer voorkomt. L)o onderzoe kingen naar het ontstaan dezer ziekte heb ben aangetoond, dat hij de physieke over vermoeidheid en overiiisp,-timing der hand- spieren ook de physieke toestand van den schrijvende een groote rol speelt. De haa»t, de snel vooruitloopende ge dachten, die men schriftelijk wil uiten, brengen er den schrijver toe, de bewegingen der hand steeds meer to bespoedigen, te vei haasten en daardoor verandert hij ook de voorwaarden, waaronder de spieren bij het schrijven haar dienst verrichten. Ieder mensch brengt al naar zijn handschrift feu bepaalde spiergroep der hand in een be paalden vonn van werkzaamheid; de wijze waarop men do pen houdt, liet handschrift, do vorm dor werk- of schrijftafel, de hou ding van den onderarm, dit alles is van groeten invloed op de inspanning dor hand knokkels eti spieren van den arm. Om nu het schrijven minder inspannend te tlwnt zijn, moet men zorgen, dat men 't weik onder do verschillende .spieren zooveel mogelijk tracht te verdoelen en af te wisselen, zoodat ock op iedere iiwpainiing een moment van rast volgt. Dat dit niet geschiedt is de oor zaak der schrijfkramp. En hieruit is ook te verklaren, dat alle middelen tegen schrijf kramp, als massage, clectriciteit enz., geen afdoende resultaten opleveren. „Weinig, langzaam, rond, groot, stijl." dat zijn do vijf woorden, die iedereen in dachtig moet zijn, wiens beroep medebrengt dagelijks langen tijd te schrijven. Wie wol aan schrijfkramp lijdt, moet weinig sclirij ven, d. w, z. na eenigen lijd een poos op1 bowlen om de spieren tot rust te doen komen. Het vlug schrijven is dikwijls ooi- zaak der kramp, daal' de haastige bewe gingen tot geweldige spiercontracties aan leiding geven. Mei het woord „vond" wordt bedoeld, dat men scherpe hoekon in het schrift zooveel mogelijk moet vermijden. In alle hoekige handschriften vertoornen de schrijtletters een veel nauwkeuriger en groo- ter overeenkomst dan in do andoroi dit wil zeggen, dat de spierbeweging steeds dezlfde blijft. Derhalve moet men groot schrijven, hoe glooier de lettere zijn, hoe meer de spieren uitrusten. Over het de voorkeur geven aan stijl schrift is in don huitstcn tijd veel ge spreken. Hierbij is do hand wat naar bin nen gebogen, terwijl zij' bij bet schuine schrift naar buiten gericht is: talrijke proe ven hebben aangetoond dat 'do Mnnenwaart- scbe houding dei' hand veel' minder inspan ning vereischl dan de andere houding. HET GEBRUIK DER PETROLEUM LAMPEN. Ter voorkoming van ongevallen moet men het volgende in acht nomen: 1. De petro leumlamp moet een broeden, zoo moge lijk zwaren voet hebben, zoodat zij niet om kan vallen. 2. De petroleumhouder moet van metaal zijn, dat is tenminste to ver kiezen boven glas of poreelein. 3. De cy linder moet goed passen en zoo opgezet worden, dat de lucht niet op zijde do vlam kan bereiken. 4. De brandling moet er va»t op zitten. 5. I)e pit moet soe.pel en niet te dicht en van een breedte zijn, dat. zij heel makkelijk ingetrokken kan wor den. (3. De petroleumhouder moet goed ge vuld zijn, alvorens men de lamp opsteekt; bij hot vullen mag nooit een brandende lamp in de nabijheid zijn. 7. De lamp moet goed sclioongehouden werden. 8. Bij het uitdoen draait men. de pit tot op de hoogte van den blander en blaat dan boven den cy linder. 9. Do brandende lamp mag nooit in den tocht slaan, men vermijde dus even zeer ev brandend mee rond to loopeu. NIEUWTJES VAN HIER EN DAAR. In Elke, een plaatsje in Oklahoma, heeft men het met de zuinigheid in p tads zaken zoover gebracht, dat het salaris van den burgemeester er op f2.40 per jaar is terug gebracht. De negentigjarige doodgraver te Banton Joyce, een voorstad van Nottingham, heeft in de zeventig jaar, dat hij zijn ambt uit oefende, meer dan elf honderd graven ge graven, en woont nog in hetzelfde huisje, waarin hij is geboren. In een ucr voornaamste winkelstraten in Melbourne (Australië) werd onlangs 15 dui zend gulden voor een voet grond betaald. Do grond die voor liet geheele gebouw benoo- digd was kostte 1.310.000. Een Schot, die juist oen wandeling van 500.000 mijlen door Indië, Ceylon, Austra lië en Nieuw-ZeoJand volbracht heeft, !had op die reis vele avonturen. In Italië arresteerde men hom omdat hij den clans der Schotsche Hooglander» uitvoerde; in Kieuw-Zeeland boocl een opperhoofd hem zijn vrouw aan in ruil voor zijn kostuum en in Ceylon vei moordde men hem bijna op een gods dienstig fee»t, omdat men hem voor den duivel hield. Een van de grootste viaducten ter we reld zal gemaakt worden over de Cuyalioga- rivier in Cleveland (Vereenigde Staten). Zij zal een lengte hebben can 2.880 voet en uit twee verdiepingen bestaan. Do bovenste is bestemd voor automobielen en andere voertuigen, met zijpaden voor wundelnare. De onderste zal bereden worden door viel straat-spoortreinen. Te Laerbac-h in het Zwaite Woud is een meer uelks bedding soms tien en meer jaar droog staat, maar zich dan plotseling door oncleraardsche bronnen weer vult. Na tien jaar droog gestaan te hebben is het E'ichener meer weer begonnen zich te vul len, waardoor de oogst van verscheidene boeren, die op de bedding gezaaid hadden, totaal verwoest -is. In China wordt den menschen in tijden van epidemieën gratis toegang verleend tot schouwburgen en andere voorstellingen. Door hen op die manier afleiding te ver schaffen, meent men hen minder vatbaar voor de ziekte te maken. Wanneer alle huizen in Engeland naast elkaar geplaatst werden dan zouden zij een ruimte innemen van 450 vierkante mijlen. ANECD0TEN. in een kleine gemeente wilde een lid dot schoolcommissie bet opmerkingsvemiogui der kinderen op rlu proef stellen. Hij over tuigde er zich van, voor do klasse staande, dat alle kinderen konden zien, dat hij een mei goud gemonteerd en vulpenhouder in zijn vestjeszak Inul, Toen verwijderde hij zich even, en deed den vulpenhouder in een zijner binnenzakken. Teruggekomen, wieip hij zijn jas zoover achteruit, dat zijn \e»t jeszak te zien kwam, maar nu zonder pen. Jioudei. „Vertel me eens jongens", sprak hij, kun je me nu ook zeggen, wat ik vergeten Rob." Er ontstond een lange pauze en toen piepte een fijn stemmetje: „U hebt vergoten, „pardon" te zeggen, teen, u 'langs den mees- Ier liep," Twee oude viienctei bespraken Iiol wei nige huiselijk geluk, dat een woderzijdsch vriend van hen had. „Ja, ja," sprak do eon, „dio Jan moot hot slecht getroffen bob ben niet zijn vrouw, zo zeggen dat zo zelfs samon vechten." „Wat kan je ook andere verwachten?" sprak do ander ©enigszins boos. „Do stomme kerel trouwde nadat hij maar zeven jaar verkeering niet haar had gehad. Do.man nen loeren do vrouwen in zoo'n kort tijds verloop niet kennen. Toen ik Verkeering had, duurde het wel twintig jaar.' loniand, die deze samenspraak afgeluis terd had, vroeg of dozo lange vrijerij nu ook met gioot huiselijk geluk bezegeld was geworden, waarop het antwoord kwam: „Ik zeg u, dat ik twintig jaar verkoe ling had, on in dien tijd leerde ik do vrouwen zoo goed kennen, dat ik niet trouwde." Een paar provinciaaltjes kwamen eens in oen groote stad en bezochten daar oen schil derijen-museum. Langen tijd stonden zij voor een groot doek, dat een slagveld voorstelde, toon de vrouw opeens uitroep: „O, Jan', laten we hier van daan gaan, ik word nog ziek van de lijkenlucht." Een toerist, die eens een plaats bezocht in het noorden van Schotland, die bijna geheel van het verkeer mot de buiten wereld afgesloten was, zei tot een bewoner „Wat doe je, als jullie hier ecu van allen ziek woult? Je hebt liicr toch geen dokter?' „Neen, mijnheer," antwoordde de man „we sterven hier allemaal oen natuurlijken dood." Eon ryke oude dame had de liefhebberij bijna al haar gold te hestedo.il aan do in weruiige versiering van baar huis. Iedere kamer werd telkens op nieuw geverfd un behangen, en ook de meubelen ondergiiigmi voortdurend verandering. Op zekeren dag veelde zij zich niet lekker en wilde oen glas wijn drinken; zij vergiste zich in eb' itesch en nam roode inkt. De dokter, die in der haast geroepen werd, schudde on geduldig het hoofd terwijl hij zei: „Mevrouw, uw manie tot inwendige versiering gaat nu wel wat erg ver." VOOR DAMES, WIT HAAR „MODE". De grootmoeder uit den vroegeren 'tijd met htm traditioneel uit haar, maakte de jeugd tegen dit tooisel, omdat do rest van tiaar persoonlijkheid in overeenstemming was met haar lokken. Haar gelaat was be zaaid met lijnen, haar voorhoofd was door groefd, en haar vriendelijke oogen zaten in een lijst van fijn getrokken rimpels. Maar nu in den tegenwoordigen tijd de grootmoeders weigeren rimpels te hebben, en oen gelaat hebben, dat er bijna even friscli cn jeugdig uitziet nis dat harer klein dochters, wordt het witte haar, dat eens haar nachtmerrie was, niot alleen bewon derd, maar zelfs door de jeugd aangekweekt. 't Is een feit, dat het eerste grijze haar zijn ver-chrikking verloren heeft, en het, brengt alleen met zich den wensch, dal do rest van hot haar insgelijks spoedig zal verkleuren, inplaats van in de peper-cn- zout-conditie le blijven. Dit is namelijk de klam-, die nan het geheel wit worden vooi- af gaat, en in sommige gevallen, nog stand houdt jaren nadat liet eer,te grijze haar zich heeft vertoond. Verder is de vrouw gelukkig tc prijzen, die een witte „pluim" in haar haar lieeff, iets wat enkele malen voorkomt en zeer de bewondering wegdraagt. In sommige geval Ion woidt dj|e streep wit haar gecultiveerd, om bet schilderachtig effect, dat er mee le» reikt kan worden. Om hot witte haar beter zijn licht en schaduw te geven, moet het gconduleeid worden, maar slechts een weinig en dan onregelmatig. Hot moet versierd worden met schildpad..kammen en spelden voor do gewone huasdracht Voor avondpartijen doet men er diamanten in. Wanneer het gelaat reeds do tcekenen van den ouderdom draagt, moeten de dia manten er niet tc dichtbij aangebracht vor den. Hun levendige schittering bederft het teint en maakt den glans van dc oogen duf Mooie gesneden gitten maken eveneens een goed effect in zilver haar, en wordt voor halfgekloed gedragen. MOOIE OOGEN. Men zegt dat do oogon van keizerin Jo- zefine werkelijk violet waren, ofschoon zij bij zekere lichtreflectie» veel donkerder vai tint waren. Zij pasten buitengewoon goed bij turkooizen en saphiren en waren b,j zonder opvallend als zij paars in hun na bijheid droeg. Het is niot zoozeer de kleur van de oogen, die in aanmerking komt, als do wijze, waarop men ze gebruikt, het is niot zoozeer bun schittering als wel dc manier hoe ze te doen uitkomen, als men weet wat te drag's i'U op welke wijze; dan Ooret zullen onze oogen mooi zijn. Do vrouwen wier oogen zwart -als gil zijn mot baren die er bij komen, moet het kapsel wat rond dragen om hot gezicht ah 't ware in eon lijst to zetten. Dit zal haat oogen naar buiten doen treden cn ze hel fierder doen schijnen. Zij moet haar haai doen glinsteren en het aan beide zijden van liet hoofd goed uit laten staan om dc oogen le omlijsten. Dit beeft altijd oen fraaie uitwerking. Do vrouw, wier oogon brain zijn, moet zo op oen andere manier bohamlölón. Bruine oogen moeten worden verfraaid, an dere hebben zij een katachtige uitdrukking. Do hruinoogige vrouw moot lederkleuycn kiozon of een andere tint van'bruin eh lief' oifi haar hals dragen en onder haar kin. Licht gekleurd bruin bont in kten winter staat haar good, maar*'szomers' moet zij con bleekbruine ruche rond haai* hals hangen maai', altijd in leder oE bruine kleur. Do bruinoogigo vrouw moet hot haar wat los weg dragen; zij mag hot niot strak hebben, maar hot over liet voorhoofd laten vallen.. Deze schilderachtige haardraporieën, waar hij het haar als het ware in een lus oveij haar voorhoofd valt, staan haar goed. Zij kan voet vrijheid nemen mot haar haar en zij zal er goeil uitzien met linten door haar lokken geslingerd, zij 'mag gerust oen beetje coquet zijn mot haar haar. Hot is do cchto blondine mot diepe) bhiino oogen, dio alles vóór heeft. Haar .oogen zien er mooi uit, onverschillig lioo zij het haar kamt. Zij doet liet beste hour haar hoog boven het voorhoofd to kammen om een aureool in haar gelaat to vormen. Haar oogon zullen minder mooi zien in "do lijst van haai' blonde' comploxie en blondo haren. Het is do vrouw met doffe of vischachtige oogen, die inoite heeft iets te vinden, omdat haar oogon allo kleur missen. Zij weet, dat het zaak is oen kostuum to kiozon hij haar oogen passend, maar hoe dit te doen als, oogen en wimpers alle keur missen? De bleokoogige en de diepoogige moe ten zorg dragen voor haar oogen. De oogen iiobben oen neiging om dichter bij elkaar te komen on dit maakt een duhhelen rim pel op het rooi hoofd. De vrouw, die strak haar omgeving aan ziet, zal een rimpel tusscben haar oogon doen ontstaan. Dit in gemakkelijk geschiedt maar zeer moeilijk om weg te maken. Men meet- dus nooit strak kijken als men niet op dezen i impel gesteld is. De vrouw, die naar een helder licht ziet, terwijl zij naait ,o£ leest, zal spoe dig oogen hebben zonder eenigc kleur. Het i» een feit, dat oogen zwak en rood worden en de kleurendo zelfstandigheid bon ver laat. Het meisje, dat 's nachts in een helderlicht ziet, begaat een misdaad tegen haar schoon heid en het meisje dat slaapt, mot oogen verborgen in haar kussen, begaat oen findere. Slapen mot oen licht in do oogon maakt iamand oud, lang vóór den tijd. esaengrd Nieuws, De kunslmensch, of: vier-en-twintig naai geopereerd. Do „New-York Herald" publiceert op ge zag van do „World" de geschiedenis van een zekeren Fred Maybury, oen jongie man van vijf-en-twintig jaar, natuurlijk een Ame rikaan, die dezer dagen voor de vier-en- twintigste inaal in tien jaar tijds geope reerd is. De heer Fred Maybury woont te Yums an den staat Michigan. Hij maakte voor hot eerst kennis mot do chirurgie, toen zijn rechterhand door oen machine voor negen tiende werd afgekapt. Men nam hem een gedeelte van de armboenderen weg en voor zag item van een kunsthand. Niet lang daarna werd zijn linkerbeen verbrijzeld. Men zette het af en verving het door een kunsthoen, Dc man kreeg blindedarmontste king; men nam hot zieke orgaan wog, zon der er ditmaal oen kunstmatige voor in de plaats fe stellen. Tengevolge van oen schot verloor hij het rechteroog; men zette hem een fraai kunstoog in. Daarna kreeg het onvermoeibare jongemensch een ver tederde editie van Jerome K. Jerome, die uit db lezing van een medische encyclo paedia meende te bespeuren, dat hij allo uenkbare kwalen had, behalve „schoon maakstersknieën" een beenderziekte, die het noodig maakte, dat hom "herhaaldelijk hier of daar oen been werd weggenomen, om door een ander te worden vervangen,'. Zijn laatste operatie gold zijn zieke lever, waarvan thans een stuk is weggenomen. Do bewerking 'is overigens uitstekend geslaagd, en de chirurgijn heeft verklaard, dat zijn wonderlijke patiënt, die nog - slechts zeer wéinig oorspronkelijks heeft behouden, als men zich aldus mag uitdrukken, ook van dit krasse ingrijpen zal opkomen. i larteleozo grappenmakers zijn reeds zoo ver gegaan, te beweren, dat er van de lichaamsdoelon, die men Fred Maybury suc cessievelijk heeft afgenomen, gemakkelijk een nieuw, zij liet dan niet geheel compleet mensch gemaakt had kunnen worden. Koloniën, Het Heilsleger en de leprakolonie. De „Javabode meldt: In September hoopt liet Heilsleger de eerste 4 zendelingen naar het midden van Celebes te zenden. Aan het einde van dit jaar worden 20 nieuwe offi cieren uit Europa verwacht voor het Hoils- 'eger op Java, Sumatra, Borneo en Celebes. De nieuwe leprakolonie op Sumatra wordt begin Maart geopend. Er is plaats voor' 250 patiënten. Mariniers naar Peking. Uit Batavia d.d. 18 Augustus aan d° Delibladen Uit Soerabaja verneemt do „Javab.", dat het stoomschip Janssons naai* 'Singapore is vertrokken met een detachement mari niers, sterk 33 onderofficieren on minde ren, onder bevel van den len luitenant baron Van Ilomert. liet detachement gaat van Singapore per P. on 0. naar Shanghai, van daar per trein naar Peking ton jis bestemd als wacht voor don Nederland- schen gezant, 1

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 10