66m imtgmg Zaterdag 20 September 1913 No. 14329 Tweede Blad Uit de Tweede Kamer. Kennisgeving. Deze courant verschgnt a g e 1 g k s,- Hiet uitzondering van Zrn-. en Eeestidagea Prgs per kwartaalKoor Schiedam an Klaardingen fl, 1,25^ franco per post fl. 1.65. Prgs per week: Koor Schiedam en Vlaar'dingen 10 centj Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen,- Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten dea middags vóór een uur aan hel Bureau Bezorgd zijn, Bureau: Lange Haven No. 141 (hook Korte Haven), Prigs der A'dveüfeatiënï Kan 1—6 regels f10,92; iedere kogel «eer 18. cents. Reclames 80 cent per regel. Groote letters paar da plaats die zij innemen, Advertentiën bij abonnement op voordeolige voorwaardeiL (Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en "Zaterdagavond verschijnen,- worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot don prijs van '40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103, De Burgemeester van Schiedam, brengt ter openbare kennis: dat de stemming ter benoeming van een lid van den Gemeenteraad, ter vervulling van. de tusschentijds opengevallen plaats, door hel ontslag nemen van den heer P. .T. Smit. in het Gemeentelijk Kiesdistrict I, zal ge houden worden op Dinsdag 80 September a.s. Tan do's voor middags" acht tot deg ratnlddags vijf (uur, en wel over de Can dida ten il. 11. EVERS, KORPEL, (geb. 1877) en D. RIS, (geb. 1864); dat tot de stemming niemand wordt toe gelaten, dan die volgens de kiezerslijst be voegd is tót de keuze mede te werken en in het bezit is van de bij a'rt. 55 dor kies- wej vermelde kaart, bevattende een oproe ping voor de stemming; i dat aan een kiezer die zijn kaart heeft verloren, of wien geen kaart is toegezonden, op zijn aanvraag door of vanwege den bur gemeester een kaart wordt uitgereikt mits hij voldoende van zijn identiteit doe blijken; en dat tot die uitreiking ook het stem bureau bevoegd is; dat a11. 128 van bet wetboek van straf recht luidt: Hij die opzettelijk zich voor een. ander uitgevende, 'aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkie zing deelneemt, wordt gestraft met ge van ge nisstraf van ten hoogste een jaar. Schiedam, den 20sten September 1913. De Burgemeester voornoemd, M. L. H0NNER1AGE GRETE De sluiting bad niets merkwaardigs be halve dan het feit, dat een nieuw gezicht van achter de groene tafel den in niet, grooten getale opgekomen leden tegemoet keek, en dat nieuw geluid in dezen poli- tieken kring werd gehoord. De heer Cort van der Linden had nu alles op te noemen wat er in het afgeloopen jaar door de Tweede Kamer js tot stand gebracht, en de lange lijst zal menig lid weer in her innering gebracht hebben, hoe hij in het laatste jaar is afgejakkerd, cl. w. z. den leden, die een wezenlijk aandeel neimen pan de werkzaamheden. Er is een enorm verschil tusschen Cort van der Linden en Heemskerk. De eerste is blijkbaar geheel uit de school van Thorbecke, die vindt, dat het voorrecht om minister der Kroon te zijn, zelfs geen aan spraak meer doet maken op een enkelen zonnigen glimlach', en is misschien in die jfin niet geheel vrij van overdrijving, Ier- wijl Heemskerk wellicht aan den anderen kant weer veel te ver ging, en wat al le vaak bewees, dat men premier kan wezen en toch de meest hupsche en joviaalste der menschcn. In alle gevallen lag daarin een groote 'kracht, en do hoogst aange name wijze, waarop Heemskerk met de Kamerleden, met de Coalitiegenoolen in de eerste plaats, wist om te gaan, heefls zijn meerderheid niet weinig aanhankelijk gemaakt. En al verheelt men zich ot, k Rechts, na de debacle van Juni niet, dat Heemskerk meer dan één ding heel anders had moeion doen, zijn persoon zal steeds in de aangenaamste herinnering blijven. Het wekt dan ook niet weinig verbazing, dat geen van de anti-rcvolutionnaire leden m de Tweede Kamer nog begrepen heeft, dal hij èn aan Heemskerk èn aan eigen partij verschuldigd is den oud-premier weer in de Kamer te brengen, maar ook voor de anti-revolutionnairen blijkt bet te golden) da,t hebben maar hebben is en krijgen 'de kunst. ."We hopen, dat de heer Cort van der Lin den op den duur minder strak zal blijken dan waarvan hij bij de eerste ontmoeting den indruk gaf; iedere tijd heelt nu een maal zijn eigen oischen, en wat Thorbecke goed stond, kan wel eens blijken in de zen tijt le misstaan. Ook deze wijze van op treden van ministers ontkomt niet aan de wetten der eeuwige verwisseling. De opening heeft dit jaar niet alleen den buitengewonen luister gehad van H. II. de Koningin en Haren stoet; er is ge vochten om in de - Ridderzaal te komen, zoo groot was de belangstelling in de Troonrede. Reeds lang vóór de komst van Hare Majesteit waren dan ook allo beschik bare plaatsen in de. mooiste van Holland's ralen bezet, on kon men het ministerie in zijn geheel aanschouwen op den minis ter van Buitenlandsche Zaken na, den heer Loudon, die nog niet gearriveerd is. Naast Cort "van der Linden zagen wij de bekende figuren van Lely en Treub, die niet wacht ten tot de Kamerleden tot tien kwamen, maar die de rijen langs gingen om hand drukken te geven, de ministers van Oorlog en Marine, do hoeren Bosboom en Rambon- net waren in uniform, en zullen wel even min als li'un collega's van Justitie, Financiën en Koloniën, do liceren Oil, Bertling, Pleijte nog na weten te vertellen, wie nu eigen lijk do Kamerleden zijn mei vde ze ken nis hebben gemaakt. Enfin, dat komt later wel; wij herinneren ons, hoe een zoo huilen gewoon begaafd en vlug man als minister Van Swinderen don eersten keer, dat hij in de Kamer zijn begrooting verdedigde, joon boekje naast zich had liggen, om na le kunnen slaan voor welk district elke „geachte afgevaardigde" zitting had. Maar, daar komt stilte in do zaal, een bewijs, dal hef plechtige oogenhlik is aan- aebroken. 'De deuren gaan open, en, het duurt 'nog even Lot de Koningin komt, (inulaI eerst hel talrijke gevolg moet uit stappen. IJet aanheffen van het „"Wilhel mus" door het muziekkorps van de gre nadier» en jagers, is het toeken, dat de Koningin zelve de zaal zal binnentreden, en het blijft zelfs voor jjen, die, als wij, do plechtigheid reeds zoovele malen bij woonden oen hoogst emotievol oogonblik, al die grootwaardigheidsbokl ceders van Rijk in de Ridderzaal verecnigd, als één man 'te zien opstaan, om hulde te bewijzen aan Neerlands geliefde Koningin, die aan do z.ijde van Haren populairen gemaal en begeleid door do Commissie van Kamer leden daartoe aangewezen, minzaam mar beide zijden groetend naar den troon schrijdt. Zoodra de vorstelijke, personen ge zeten zijn, neemt ook iedereen weer plaats, en met de grootste aandacht wordt geluis terd naar de Troonrede, die door II. M. met bijzonderen heldere stem wetd voorge lezen. Wij gaven ons de moetic-, zoover zo in bet oog te krijgen waren den indruk na te gaan, die het stuk op de voormannen der Concentratie maakte, en wo konden zien,, dat hun gezichten voortdurend moer op glunderden, En daar is reden voor. Men kan toch zonder overdrijving zeggen, dat het grogram van de regeering is liet Con centratieprogram, geen der (hoofdpunten daarvan werd door do Regeering niet over genomen. Heigeen zeker een groote vreugde is voor die leden van de Concentratie, dio van oordeel waren, dat na de weigering van de sociaal-democraten, om met de Con* een tra tie samen een ministerie te vormen, dan op zichzelve do regeering moest aan vaarden, en denkelijk een groot pak van het hart van die andere leden, die door tegenovergestelde meening de zaak hebben belet, on daardoor de verwezenlijking van liet Concentratieprogram niet weinig in ge vaar hebben gebracht. In de eersle plaats vinden wij dan op het werkprogram der Rogecring do Grond wetsherziening om te komen tot Algemeen Kiesrecht voor mannen en tol wegneming uit de Grondwet van de belemmering te gen hef toekennen van Kiesrecht aan vjou wen. Het is geh'eken, dat de •vrouwen niet al leep meer truien hebben wat wij be grijpen maai* tevens, dat wat le baron opzichte in deze wordt beloofd, door baar, althans velen van linnr, zeer wordt onder schat. Dat is, dunkt ons.*, absoluut verkeerd ge /.icn. Wij spreken er nu niet van dat do wcnscb naar meer geen rekening houdt met de vraag van hot bereikbare; daarom pleegt li ij, die om zijn recht vraagt zich uit den aard der zaak zeer weinig te bekommeren- Maar dat moet toch Iedere strijdster voot romvcnkicsrecht wel inzien, dat het weg nemen van de belemmering uit de grond wet telgen het toekennen van liet kies recht aan de vrouw, zeer spoedig dooi dat toekennen, zelf moet worden gevolgd Le grond wets! i c rz ie u-er van 1887 heeft di zeer goed begrepeu, toen hij het woord inannelijke", dat ju Tliorbeoke's grond- nel niet te vinden was, in art. 80 opnam. En men breekt geen deur open om er vooi te blijven staan. Laten do vrouwen zich bijv, .berinneren, dat juist daarom in 1905 lief verzet tegen het blanco-artikel 80 zoo groot was, omdat alle toenmalige, tegenstan ders van Algemeen Kiesrecht zeer goed inzagen, dat, zoodra de Grondwet do in voering daarvan niet meer onmogelijk maak te, deze slechts een kwestie van tijd werd Wat niet wegneemt, dat de vrouwen gelijk hebben io blijven manifesteeren, en we begrijpen niet, waarom haar voorgenomen heiooging op het Binnenhof is verboden door den Burgemeester van Den Haag, die wel den Rooden Dinsdag eens toestand Maar de sociaal-democraten.zijn nu eenmaal. Zondags kinderen van de fortuin. Inplants van een zwijgend staan op het Binnenhof hebben do manifestanten nu zwijgend heen on weer geloopen, en het is jammer, dat Vól la ire dat niet beleefd heeft, want dan zou hij een van zijn venijnige uitspraken hebben moeten terugnemen. Deze aartsspot- ter heeft toch eens beweerd, dal er geen enkele vrouw in den hemel is 'op grond van de woont en van Ojrenh. VHI vers 1, ..dat er een stilzwijgen in den hemel was van omtrent een half uur", wat hij voor onmogebjk verklaarde, als daar ook leden van do spraakzame sekse werden gevon den. Het tweede hoofdpunt van het Concentra- ticprograin staat ook op' het program der Rcgerring, te weten de Staalspensionnoo- ring, dat is te zeggen, niet het woord maai de daad. Uit vertrouwbare bron weten wij, dat men in Concentratiekringen niet ge heel zonder bezorgdheid was, dat de heer Treub zich' zou tevreden hebben gesteld met een uitbreiding van art. 369 tot de be- lyreftigen, die niet in loondienst zijn ge weest, zooals namens de gezamenlijke vrij zinnigen, door de boeren- Borgesius, Drac- ker en Tydeina, bij de behandeling van de Invaliditeitswet was voorgesteld. Dat ware zeker een verbetering geweest, maar staatspeiisionnoering hadden wij daarmee niet gekregen. Het zou alleen gemaakt heb ben, dal do uitkeering van f 2 per week aan alle behoeftigen zou zijn gegeven tot de verplichte verzekering van Talma in werking trad. Maar zoo staat hot gevaJ gelukkig niet. De sociale paragraat leert, dat Talma's verplichte verzekering in ver eenvoudigden vorm en gezuiverd van den bnreaueiatischen rompslomp, waaraan de ze bewindsman zijn liefde bad verpand, alleen zal dienen voor de invaliditeit, enj dat de ouderdom bij aparte wet wordt ge regeld. Er ligt wel iets humoristisch in, dat Treub, dio zich niet meer voor de Kamer beschikbaar stelde, omdat hij niet mee wil de strijden voor staatspensionneering, deze thans als minister zal geven. Dat is na tuurlijk voor sommige bladen der togen pax'tij welkome aanleiding om den nieu wen minister van Landbouw van begin selloosheid te beschuldigen. Wij denken daar gansch' anders over, en vinden het juist echte staatsmanswijsheid van de heer Treub, dat hij bereid werd gevonden eigen inzich ten aan den zoo duidelijk uitgesproken wensch van de meerderheid van bet Ne- derlandsche volk ton offer tb brengen. De heer Treub kan zich trouwens voor zijn houding op zeer illustere mannen beroe pen; heeft niet de groote Disraeli in En geland tal van sociale wetten gegeven, die hij vroeger fel had bestreden, en beeft Bismarck niet het algemeen kiesrecht voor den Rijksdag ingesteld, dat vroeger door hem uit den boozc was verklaard? Gou- veiner c'osl prévoir, en hij ziel niet vooruit, die zich tegen den volkswil verzet in plaats van dezen in goede banen te lei den. Het ware voor Heemskerk te wcnschen ge weest, da! hij over dezelfde staatsmanswijs heid beschikt had ten opzichte van de 'L'a- riefwot. Op hem is wol het spreekwoord toepasselijk, dal He goden eerst iemand vare hol versland berooven als ze hem in het jorcioit willen storten. Het is ons eenvou dig onverklaarbaar, hoe een zoo schran der man als Heemskerk en zoo plooibaar man levens, niet begrepen beeft, dat hij niet aan de Ta riet wet kon en mocht vast houden, ioen onze handel, onze industrie en onze landbouw zich zoo goed als één man, niettegenstaande elk verschil op-po litiek en religieus gebied, tegen de Tarief- wol vefktaarden. Als na de oprichting van het Anti-Taricfwct-Comité, dat uit mannen van Links en Rechts bestond, en aan welks streven duizenden werkgevers van allerlei sclmkeering hun goedkeuring hechtten, het* ministerie de Ta riet wet bad ingetrokken, dan zat liet naar onze overtuiging nog. Dr. Kuyper ziet dit thans in, en heeft dan ook bet. paiool aan de Coalitie gegeven om. nooit weer met een Tarief verhooging den verkiezingsstrijd togen te gaan, maar nu is het te. laaf,. Dr. Kuyper had dit vóór de verkiezingen moeten zeggen, maar toen heette he't nog dat de hoogere ordinantiën Gods die Tariefwet cischten. En de Tariefwet is in hoofdzaak de oor zaak geweest van Heemskerk's val. Want welke dwaasheden do kiezers zich ook mo gen laten wijsmaken, zooals b.v. dat partij kiezen voor Links is partij kicz.en tegen Christus en vóór Belial, hierin is geen. kiezer te misleiden, als hij k'ict dat men bet toelegt op den ondergang van zijn bc drijf. Want al worden die liberalen en soci aal-democraten hen ook nog zoo zwart af geschilderd, dat. begrijpt hij drommels goed dat dezen ook" «iel mal zijn, en dat zc met (wee handen de verhooging van het Tarief zouden aangrijpen, alp daarin werkelijk de gouden bergen verscholen lagen, die Mr. J ,A. van Best on Mr. de Wilde Tiaarvan; beloofden. En zoo komen wij van zelf, na deze inter- ttierzo aan het derde hoofdpunt van het C on cc n tra tiepr ogra mdat ook op het werk» program der rogcering staat, en dat is de bron waaruit het geld voor de sociale her vormingen geput zal worden Tariotsvorhoo- g-ing kan het natuurlijk niet zijn het ont- worp-Kolkman is trouwens door de Regc-e- ning ingetrokken er moet dus verhooging van de directe belastingen komen. De sa mensmelting van Vermogens- en Bedrijfhe- insting tot een algemeene 'Inkomstenbelas ting, die Kolkman ook op zijn program had, maar die de Coalitie hem verbood tot stand te brengen, zal nu werkelijkheid worden, en de verbooging van de Successiebelasting zal bet overige moeten doen. W,e hopen, dat de Regeering zich vooral op de laatste belasting zal werpen om de benoodigde mid delen le vinden. Het is, gegeven de alge meene NederlamLsche eigenschap1, dat men niet houdt van belasting betalen, nog „die belasting die het minst drukkend is; het oude spreekwoord zegt het zoo juist, dat de winnende hand mild is. Moge daarbij ook deze belasting progressief gemaakt worden, (want het lis nu eenmaal met alle logica in strijd, dat van een erfenis van tien mille en van tien mi'llioen hetzelfde belastingper centage wordt geheven. Waar de hoofdpunten van bet Concentra- liopïogram nu toch door do Regcering op haar werkprogram zijn gebracht, vraagt men zich wel «enigszins verwonderd af "waar om dan de Concentratie zelve de regeering niet heeft aanvaard. En dan wil het ons voorkomen, dat dit hem wel zal zitten in de benoodigde dreadnought voor Indië, die het Aagelel van 25 niillioen gulden zal kosten. De S. D. A. P. had toch als eisch voor haren, steun aan een Concentratie-Kabinet gesteld, dat de uitgaven voor oorlog en marine niet hooger zouden zijn dan ver- Zeden jaar, en daaraan kan een Concentratie- Kabinet dus niet voldoen. De eisch was daarenboven onzinnig, want al werd ei geen slagschip voor Indië aangevraagd, dan nog zouden de uitgaven voor Oorlog en Marine hooger moeten zijn dan die van verleden jaar, ten gevolge van de door de Kamer aangenomen wetten alsmede door lotsverbetering van het personeel, waaraan de S. D. A. P. zelve heeft medegewerkt. Het aangevraagde slagschip zal denkelijk een groote politieke rol spelen; do Neder lander, het blad van den heer de Savornin Lotman heeft toch nu al reeds doen weten, dat de regeering er niet vast op rekenen moet in deze steun van de Rechterzijde te zullen krijgen. Welnu, wordt die steun niet verleend door den heer Lobman en uidcren, die toen hun Kabinet daar zat mol slagschepen bleken te dwepen, dan is de Minister van Marine en wellicht het lieele ministerie geleverd, aangezien de so ciaal-democraten daaraan nooit hun steun zullen geven, en meer dan één vrijzinnig ook niet. Tenzij dezen zich bedenken, cn het toch wal al le dwaas vinden een ministerie te wippen, dat "één slagschip vraagt om oen ander in den zaal te helpen, dat cr twee of drie vraagt, en zc dan krijgt ook. Dat alles belooft zeer interessant te worden. Wc kunnen van de Troonrede niet af stappen zonder nog eens melding te maken van haar coneilianl karakter. Hot meest kenmerkende bewijs daarvan is wel de toe zegging van de instelling cenm Staatscom missie, die zal onderzoeken in hoever een algemeen bevredigende regeling mogelijk is ter zake van de subsidieering van het bij zonder ouderwijs en de voorwaarden welke daaraan verbonden moeten worden. Wij verheugen ons over deze toezegging. Hier wordt de mogelijkheid geschapen om de grondslagen le leggen van die vaste regeling, dio een eind zal maken aan den schoolstrijd, die nu reeds meer dan 40 jaren de juiste politieke verhoudingen in ons staatsleven onmogelijk maakt. Tegen over de verwaten leuze van den „Meiboom in de Kap", waarin aangedrongen werd op het voltrekken van het doodvonnis aan do Openbare School, wordt hier naar don weg gezocht om allen te bevredigen, bm een ieder tegen donzcifden prijs het onder wijs te verschaffen, dat hij voor zijn kin deren begeert, met do waarborgen, dal dit onderwijs good zij. Het is dan ook aan de toezegging van die Staatscommissie o. i. te danken, dat do pers van Rechts over het algemeen-hot Kabinet veel welwillender is tegemoet ge treden dan men zou hebben verwacht. In de zitting van de Tweede Kamer van Dinsdagmiddag was men slechts bijeen om twee commission te benoemen voor hel onderzoek der geloofsbrieven. De grijze Lieftinck bracht een woord van hartelijk welkom aan de nieuwe leden, en hoopte dat zij de idealen zouden behouden waar mede zij deze veigaderzaal waien binnon- geüeden, tenminste als z ij d a t k o n d e n. Die laatste bijvoeging verwekte nogal ge lach. Toon hij de hoop uitsprak, dat, waar voor de gunst van de stembus in don lande oneindig was geredeneerd, gediscus sieerd en gedebatteerd, en zelfs gebeden, de discussies in de Kamer niet zoo lang zouden zijn, viel de beer Lobman, na het woord „gebeden", in met een „E n g e- logcn!" Dit was een allerpijnlijkst inci dent, en zelfs voor hem, die het felle temperament van den heer de Savornin Lobman kent, en weet dat hij nog altijd de nederlaag van Juni niet verkroppen kan, eenvoudig over alles heen van onliehooitijk- beid en ongemanierdheid. Waar moet het heen. vragen wij, als een van do seniores van de Kamer, eert man van de reputatie van den hoer de Savornin Lohman, zich zoo le huilen gaat ten annhooro van meer dan 3 0 nieuwe leden der Kamer, wien hij het goede voor beeld moest geven? Nog nooit is het ge beurd, dat iemand den tijdelijken voorzitter van de Tweede Kamer, als hij als oudste in jaren, de Kamer ppent, in de rede dorst vallen; dat bleef bewaard voor den leider der C'hristelijk-llistorisclie partij, en dan nog wel in straattaal. Was hel wonder, dat er bij deze interruptie, waarvan nie mand gelukkig notitie nam, er een pijn lijke trek was te zien op het gelaat van.' den even beminnelijke» al» humane» graaf van Bylandt, die nu weer op zijn oude plaats^js gezeten, open gekomen door do niel-herkiezing van Dr. de Visser? Men kan, als het zoo doorgaat, plcizicr van den heer Lohman beleven. Woensdag werden de leden beëedigd dooi den tijdelijken voorzitter, die zelfs 's mor gens om 10 ure op liet Ruis ten Bosch, in de handen van Hare Majesteit de voor geschreven eeden had afgelegd. Daar allo leden daarvoor op hunne plaatsen waren gezeten, had uien eerst den rechten kijk op de (Kamer, cn kon men zien hoeveel die verschilt van de vorige. Dat zit hem niet alleen in de 13 zetels die Hechts hij de verkiezingen verloor, maar ook in de vele leden, die zich niet moer herkies baar hebben gesteld, niet minder dan 9, te weten de heeren Treub, de Kanter, Roes- singh, Drucker, do graaf van Lijnden van Sandenburg, Vors term an van Oyon, Bol- fiius, van Karnebeek cn Smidt; daarenboven is kolonel Vcrheij door den dood de Kamer ontvallen. Zaten er verleden jaar leden van Rechts bij gebrek aan plaats aan de Linkerzijde, nu is het net andersom, en staart ge aan den "cchterkant nie! alleen O)) de vrije-liberalen Deen, Nierstrasz, Wal- ravc. Boissevain en Vollenhoven, maar ziet men de sociaal-democraten Polak en Ger hard!, den bekende organisator van den Diamantwerkersbond cn den vrijdenker par excellence zitten op heit bankje vóór de hoeren Oosterhaan cn van Zijp. 'Als men in dien hoek moeite gaal doen, om elkaar over en weer to bekecren, kan hel daar een amusante boel worden. Trouwens de heelc Kamer maakt op liet oogonblik het effect, van een parlementaire) kaas wel wat al le straf met socialistisch spek gelardeerd. De opmaking van de eandidatonlijsi voor het presidium ging van een ieien dakje; alle drie do enndidaten werden bij eer ste stemming gekozen. Mr. 11, Goeman Bor gesius ais no. 1, die dan ook door II. M. benoemd is. Dat do Concentratie deze hulde bracht aan den man dio al zoo vele jaren streed voor de vooruitstrevend vrijzinnige beginselen, die zooveel, wat dio beginselen eischen, tot stand bracht, cn die ook thans weer do gezamenlijke vrij zinnigen ter overwinning leidde, achten wij alleszins verdiend. Rn wij verheugen or ons te meer over, waar de groote ver diensten hran Borgesius niet altijd naar waar de zijn geschat. Zijn wij juist ingelicht, dan hebben de sociaal-democraten zonder eonigo vooraf gaande afspraak direct op den heer Goe man Borgesius hunne stom uitgebracht, ton eerste omdat zij vonden dan aan den man SCHIEDAMSCHE COURAN m i i i i i

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 5