-t. VICTORIA-WATER binnenland. Kunst en Wetenschap- Sport. Luchtvaart. Koloniën. door do Concentratie aangewezen, devoot- zillerssLoel toekwam, maar ten tweede om dat zij voorkomen wilden, dat de Rcchtoi- zijile ge! nu ik zou maken van de omstan digheid, dat do sociaal-democraten eerst hij heistemming den Concentiatie-candidaat zomin steunen. Wat gekund had, Als do sociaal-demoi talen hij wiste stemming op den lieer Troelstra hadden gestemd, ware et een nieuwe vnje stemming geweest, en had de Recht ei zijde dan als één man mede op Mr. Ttoelstia gestemd, dan ware deze. gegeren den bekenden constitutioneelen zin van TI. AT. do Koningin, president van de Tweede Kamer geworden, wal hij op die manier nnhuulijk niet wilde. En nu achten wij liet geval wet niet waatschijnlij!*, maar men verge ie niet, dat de kerkeiijken bij do herstemmingen tussclien sociaal-demo- craleu en vrijzinnigen, door hunne onthou ding, de eersten hebben gesteund, en dut de lieer do Saovrnin Lobman tot alles in staat is. De tweede plaats kwam t.oe aan don can- ditlaat van op één na de grootste fractie van Links, en dat hebben de vrijzinnegn, zeer goed begrepen. Do vrees, dat liet, zitten van nu*, Troelstra in den voorzit tersstool aanleiding zou kennen wezen voor de sociaal-democratische kamerleden om uit don band te springen achter wij ongerijmd. Zij zullen integendeel juist zorgen hun partij niet in moeilijkheden te brengen, daaren boven zijn zij voor mr. Troelstra duizend maal meer .bang dan voor welken voor zitter ook rut de burgerlijke partijen. Air, Goeman Borgosius moet'dan ook schertsend, maar zeer ter snedo tot den heer Days gezegd hebbenAls u bet mij te lastig maakt, laat ik mr. Troelstra mijn plaats in nemen. Dat do lieele Kamer don afgetreden voor zitter Van Nispen als no. 3 op de lijst In acht is een welverdiende hulde aan do uitnemende wijze, waai op doze in het af- geloopen zittingsjaar het presidium heeft waargenomen. De nieuwbenoemde voorzitter heeft in een uiterst gelukkige rede, waatin luj hulde bracht aan zijn voorganger, het prnesidium aanvaard. Hij eindigde met den wensch dat het algemeen belang steeds de toets steen zou mogen wezen voor de beraad slagingen; wij voegen er aan toe: Alone bet nieuwe Kabinet in samenwerking met de nieuwe Kamer veel goeds voor het land tot stand brengen. Koloniale tentoonstelling. i Alen meldt ons uit Amsterdam: Heden middag om 3 uur had in tegenwoordigheid van Z.Exe. den minister v. Koloniën mr. Th. J3. Pleyte de officieele opening plaats van de Koloniale Tentoonstelling in het Stedelijk Afeseum alhier. Deze tentoonstelling, die ingericht is door het bestuur van het Kon. Ned. Aardr. Ge nootschap ter viering van het 40-jarig be- staan van het Genootschap, geeft een duide lijk beeld van den grooten. vooruitgang, die de aardrijkskundige kennis van Oost en AVest-Inrliê in het afgeloopen veertig- tarig tijdperk heeft geboekslaaft. Een com missie, waarvan voorzitter is de lieer J. J, 11. Enthoven, oud-kolonel .chef van den Topografisdiou dienst in Ned.-Indië, die zich op verzoek van het Bestuur van het Genootschap belast heeft met de voorberei ding en inrichting van deze tentoonstelling en rekening moest houden met de beschik bare middelen, zich bepalen tot het bijeen brengen van de graphische uitkomsten, die zoowel op Alg. Aardrijkkundig gebied als op dat der voornaainsclie hulpwetenschappen dei geographic de geodesie, geologie, hylrogcographie, meteorologie enz. betref fende de Nederlandsche koloniën in. onge veer de laatste halve eeuw mochten wor den verkregen. Deze tentoonstelling, "die geheel af is, maakt con piettigcn indruk en biedt.belnng- stollondcn veel leerzaams. De legernianoenvres. Nog slechts ecnigc uren cn in de provin cies Overijssel en Gelderland zullen de le ge nnanoeuvres een aanvang hebben geno men. De manoeuvres, die oen prachtige oefe ning zullen zijn, zoowel voor de deelne mende officieren als voor de minderen van ons leger, dat een zoo belangrijk onderdeel vormt van het systeem onzer nationale de tentie, waarop onze onafhankelijkheid is gegrondvest. Dan zal de lucht vervuld zijn van het krijgsgewoel der deelnemende troe pen cn het gedreun van paardehooven en kanongebulder. Aan de manoeuvres zal wor den deelgenomen door ongeveer 24 h 25000 man en de d"zc weck op do Veluwe gehou- (kn oefeningen in brigadeverbnnd besluiten. Aanvankelijk had men er over gedacht de maifoouvres niet te doen houden, omdat men midden in de leorganisatie van hot leger zit, die met 1 October wordt doorgevoerd, doch men wilde de twee deelnemende lich tingen niet do gelegenheid onthouden, de manoouvies meclo te maken. De west- of blauwe partij bestaat uit do tweede en vierde divisie. De tweede divisie vangt den tnarsch aan vanuit het Harskamp. Arnhem en omgeving, de vierde vanuit de legerplaats Alilhgcu en omgeving. De 2e divisie bestaat uit de zevende en elfde. infanteriebrigade, terwijl de ach Is to br.gade op den Galgouherg hij Arnhem ge legerd is. Voorts behoort tot deze divisie het vierde regiment veldartillerie, een es- caditin lm/aren, oen houwitser batterij, de tweede compagnie wielrijders, do tweede mi trai lie ur.-,afdooli ng on een halve compag nie veldpioniers. Een compagnie van het lie regiment infanterie is in do nieuwe uniform. De vierde divisie oim a,t de eerste en negende infanteriebrigade, twee afdoelingen .van het eerste regiment veldartillerie, een eseadron huzaren en een halve compagnie veld pioniers, Ook heeft deze divisie een volledige sectie intanteriemitrnilleurs met hondenbespanning. De oost- of roode partij omvat de vijfde infanteriebrigade cn twee compagniün in fanterie in de nieuwe uniform, n.l. een com pagnie grenadiers en een compagnie van liet zesde. Voorts een u-fdoeiing van het le regiment veldartillerie, de eerste mitrailleursafuec ling, de le en 3e compagnie wielrijders, 1 bataljon veldpioniers en de cavaleriebrigade bestaande .uit 4 regimenten, elk van drie escadrons, dus totaal 12 escadrons. Bij bet vijfde regiment infanterie, dal tot de vijfde brigade behoort," is pen mo torwielrijders-mitrailleurssectie en bij hot derde regiment huzaren een pvoefsectie mi trailleurs op draagpaaiden ingedeeld, Ook voert de roode partij eenige zoeklichten mei zich. Het korps rijdende artillerie was aan- vankelijk bij dn roode partijen ingedeeld, doch in verband met een besmettelijke ziekte onder de paarden heeft men dit korps laten uitvallen uit vrees voor uitbrei ding der ziekte onder de paarden der hu zaren. Bij deze samenstelling zij nog nangetee- kend, dat een regiment infanterie uit twee bataljons bestaat, terwijl per brigade 'drie secties mitrailleurs zijn ingedeeld. Bovendien doen nog aan cle manoeuvres mede 50 man van de weerbaarheid en de militaire vliegers v. ATeel en Bakker (bei den vaandrigs-vlieger), Leo G. van Steijn, le luitenant van de landweer, en "Van Heijst, luitenant-vlieger. Als leider der manoeuvres treedt op de commandant van ons veldleger, luitenant- generaal W. A. T. de AÏeester, tevens com mandant der blauwe partij. Commandant der vierde, divisie is generaal-majoor G. A. Buhlman en der tweede divisie generaal- majoor F. Tonnet. Het commando over de roode partij wordt gevoerd door generaal- majoor Bruoe, terwijl als commandant van da cavaleriebrigade der roode partij gene raal-majoor H. C. P. I. Alathon optreedt. Hot hoofd van den verplegingsdienst is de luit.-kol.-jntendant I. van de Werff on hat hoofd van den geneeskundigen dienst ko-lonel A. Butner. H. IJ. S. M..personeel. Deze week is door tien Bond van Ned. locomotief-personeel „Eendracht maakt Alacht" in samenwerking met den Bond van machinisten en 1.1. machinisten in dienst der H. IJ. S. AL „De Gemeenschap"' lesa- men tellende pi m. 1COO leden aan Tiet M- cisleno van AV.dei staat een adres verzon den: In 't ko-rt verooritem zij daarin den Ali- nister de wijziging .an hoofdstuk X (A. R. D.) door Arini-U'\r Regout, voorkomen de in staatsblad no 171 te doen vervallen en daarvoor dn de plaats te stellen: 1. Geen diensttijd tr ig meer bedragen clan 14 achtereenvolgende uren; 2. In elk tijdvak van di Le achtereenvolgen de etmalen mag de gezamenlijke duur der diensttijden nrét mem bedragen dan 39 uren; 3. In elk tijdvak van 14 nrhtereenvolgendo etmalen, mag de gezamenlijke diensttijd niet meer bedragen dan 140 men; 4. Dat liet loc.-personeel oen wékelijkschen dienstvrijen d'>g van tenminste dertig uren geniet; 5. Dat elke tweede week deze dienstvrije dag op Zondag valt, waarvan minstens twin tig uren vallen binnen het etmaal van den Zondag; 6. Een bepaling te doen opnemen, dat bet loc.-personeel in een behoorlijk lokaal min stens één uur rust wordt toegekend, voor het gebruiken van een hoofdmaaltijd wan neer deze maaltijd niet thuis kan worden genuttigd; 7. Dat geen ontheffing vari bovengenoem de bepalingen worde verleend. Genoemd adres zal worden gevolgd door een adres aan de Tweede Kamer steu nend op, een enquête inzake dienst en rusttijden, ingesteld door bovengenoem de organisaties bij de verschillende spoor- wegmaa tschappijen. VLAARDINGEN, 20 Sept. Hit, de in clruk verschenen begrooting voor 1914 blijkt dat de gemeenteschuld bedraagt, per resto op 1 Januari 1914 f2.294.750, waarvoor in 1914 oen rente ad f82.598.75 te betalen is. De leeningen werden gesloten in de jaren 1895 tot 1912 tegen een rente van 3 pCt., 3i/o pCt, cn 4 pCt. Voor het elcc- tricitcitsbcdrijf zal nog een leening worden aangegaan groot f 150.000 tegen een rente voet van -B/a pCt. per jaar, zoodat daar mede de rentelast nog met f6750 zal stij gen en dus in het geheel worden f 89.348.75. In 1910 bedroeg de rento f70.867.75 en in 1911 f82.974.75. Aan aflossingen der geld- leeningen zal in 1914 moeten worden terug betaald f92,700, benevens een annuiteits- betaling van f 650. Het betig saldo der gewone ontvangsten en uitgaven over 1912 bedraagt f41.946.25, waarvan voor don dienst over 1914 beschik baar blijft f 33.-109.22. 6' De ontvangsten uit cijnzen en erfpacht is uitgetrokken tot een bedrag van f 70.332,45. Aan opcenten op rijksbelastingen wordt ge heven: 40 opcenten gebouwde eigendom men f 13.564.80, 10 opcenten ongebouwde eigendommen f385.50, 50 opcenten per- soneele belasting f 15.310.91. Voor de opbrengst uit den hoofdelijken o-mslag is uigelrokken f90.000. VLAARDINGEN, 20 Sept. De heer :A. Maarleveld Azn. heeft zijn benoeming tot leeraar in bouwkundig tcekenen aan de Burgeravondschool met voortgezotten cur sus niet aangenomen. STADSNIEUWS. IHiectenr postkantoor. Tot directeur vnn het postkantoor alhier is benoemd do heer Tj, de Groot, thans directeur van bet postkantoor te Vla ar- dingen. In de godsdienstoefening der nfdeeling Schiedam van den Ncderlnndschen Proles tantenbond zal morgen als spreker optreden de heer G. de Leeuw, Noderl. Hervormd predikant te Oud-KarspeL Door Burgemeester en Wethouders is het schilderwerk ten behoeve van den nieuwen schoolbomv aan de Huijsmansstraat opge dragen aan den op een na laagsten In schrijver S. Goldstecn te Haarlem voor de som .van f742. Do laagste inschrijver was F. A. J. Lambo; Den Haag, voor f680. Atet ingang van 1 October is benoemd tot kantoorklerk bij do posterijen alhier J. Amoureus, thans brievenbesteller. Electrlsehe bakkerij Hedenmiddag hebben wij op verzoek een kijkje genomen in de nieuwe beschuitbak kerij van den heer II. A. v. d. Aleer, welke is ingericht in het pand, Boterslraat 70, tegenover de broodbakkerij. Een mooie groote dubbele oven is daar ge plaatst benevens een Kneedmachine, 'n snij machine voor elk der drie modellen waarin beschuit wordt afgeleverd, en welke alle vier door elec-triciteit in beweging worden gebracht. Boven de bakkerij is een ruime meelzol der waarop het meel rechtstreeks uit de schuit kan worden opgedragen. Daar is ook een schaftlokaal. 1 Overal is ruim gelegenheid tot ventilec- ren, licht komt aan 3 zijden naar binnen, terwijl elect risch licht 's avonds en 's nachts het noodige licht verschaft. Hel geheel ziet er ruim en f risch uit en beantwoordt wel aan de te stellen eischen. In een kuiperij aan den Noordvestsingel- had de kuiper L. de Groot, wonende aan den Singel no. 13213, het ongeluk dat zijn heitel uitschoot, tengevolge waarvan hij zich een diepe wond hoven de knie toe bracht. Na op de werkplaats voorloopig ver bonden te zijn, is hij naar het ziekonhuis gebracht ter verdere behandeling. Een rijwielhandelaar is gisteravond bij do politie komen mededeelen, dat hij 's mor gens een fiets voor een paar uren had ver huurd, doch huurder noch fiets had terug gezien. Vermoed wordt dat men hier met verduistering te doen heeft. De politie stelt een onderzoek in. 1 Gisteravond was iemand in 'de Hoofd straat b'ezig aan den kant van de 'Voor haven zijn met 2 paarden bespannen wa gen af te Koenen. De paarden gingen ech ter plotseling daarbij achteruit, met he$ gevolg, dat wagen en paarden in de ha ven terecht kwamen. Alet behulp van toer schietende personen werden de paarden losgemaakt en naar den overkant geleid, waar zij op 'het droge werden geholpen. Gein zweminrichting. De temperatuur van hel water was he denmorgen 61 en hedenmiddag 62 graden Fahrenheit. (Bevonden voorwerpen. Te bevragen aan het commissariaat van politie Een vischnet, pakje tabak, gewichten, R.- K. lrerkboek, vrouwenzak, schippersdweil, rozenkrans, bnodschappenmantlje en sleu tels. Aan de volgende adressen: Postduif, Romeijn, Sohie 104; onderlijfje, 2 zakdoeken en een eindje kant, Krabben dam, Noord vest 61; halsketting, den Har- tog, Visscihersti'. 31; Pet, Bijloo, Noordmo- lenstr. 34; kous, Nierop, Oostsingel 43; Rozenkrans, do Bruijn, v. Smaleveltstr. 43; damesportemonnaie v. d. Touw, Laurens Costerstr 8; broche, Scheurkogel, Strijen- schestr. 2; ceintuur, v. d. Roek, Helena- straat 28; melkbus, de Rooij, Rotterd. dijk 37; sleutel, Krommenhoek, Ploegstr. 3. AGENDA. Heden en volgende dagen. Schiedamsclu Bioscoop 8 uur. Voorstelling. Heden en volgende avonden Casino, 8 uur. Variété-programma. 20 September. Lokaal der N. C. G. V. Korte Kerkstraajt 3, 8 ujur, Gez'ollige samenkomst. 20 Sepl. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Holl. Toon. Gez., dir. Spree. De Fabrieks baas. 21 Sept. Gr. Schouwburg, 8 uur. 777/10. Re nbaank! ucht in 3 ritten. 21 Sept. en volgende avonden. Tivoli- Schouwhurg 8 uur. Holl. Toon. Ge- zetech., dir. Spi'ee, Gigolette (de 1 straatmeid). 23 Sepl. Gemeenteraad, Schiedam 2 uur. 23 en 26 Sept. Groote Schouwburg. 8 uur. De Hinderlaag. vHf Oberlahnstein Natuurlijk Mineraalwater, wordt geregeld met eigeu schepen van Oberlahnstein te R'dam aangevoerd Overgang van anorganische in organische stof. In een gecombineerde vergadering der secties van het congres der Britscho 'A'sso- ciatio voor zoölogie, physiologie en bota nie hield prof. B. Aiooren een voordracht over proeven, door hem sinds anderhalf jaar verricht met betrekking tul den over gang van anorganische stof in organische verbindingen. Prof. Aioore gelooft de syn these van organische stof uit anorganische te hebben tot stand gebracht, Langs een nfcuwon weg. In de proeven, door hem tezamen met Arthur Webster verricht, gin gen zij uit van verdunde colloidale oplos singen van ferri-hydroxyd of van het over eenkomstige uraniumzout. Door deze bloot te stollen aan krachtig zonlicht of nar» het licht van de kwikïamp, verkregen zij dezelfde organische lichamen, welke in de groene plantendeelen gevormd worden, n.l. formaklehyd en miorenzuur. Uit deze stof fen waren in de levende natuur de meer samengestelde organische verbindingen op gebouwd. Prof. Aioore stelt zich, zoo meldt de „N, R. CL", het ontstaan van organisch leven op onze planeet nu zoo voor. Aan vankelijk toen de hitte nog zeer aanzienlijk was waven slechts de enkelvoudige elo> menten aanwezig; later, toen de tempera turen lager waren geworden, traden ver bindingen op, weer later eenvoudige kristnl- lijne zouten. Daarop vereenigden zich de enkele moleculen tot groepen van 50 of 60, die nu een colloidaal karakter aan namen en van hoe langer hoe meer samen gestelde structuur werden, maar daardoor ook een labiel karakter verkregen, d.w. z. gemakkelijk doof wijzigngen van de toe standen in de omgeving konden worden vernietigd. Binnen de stahiliteitsgrenzen kunnen deze colloidale lichamen energie van buiten in den eenen vorm opnemen en weer in een anderen omzetten. Do proeven van Aioore en AVebster be stonden nu hierin, dat zij labiele colloiden onder den invloed van krachtig zonlicht water en koolzuur deden opnemen en daar uit eenvoudige organische verbindingen be reidden. Die ver-bindingen zouden dan weer door wisselwerking met anorganische stikstofhou dend e stof samengesteider organische ver bindingen geven enz! Er was veel oppositie tegen do beschou wingen van prof. Aioore, die meende met zijn proeven te hebben aangetoond, dat de kloof 'i'usschen doode en levende 111a- [terie kan worden overbrugd. Sir Oliver Lodge meende da|t al wat Aioore bad bereikt was, de mogelijkheid le hebben aangetoond dat men in het labo ratorium uit doode materie stoffen kon be- rreiden, die draagster kunnen zijn van het leven. Dat is niet hetzelfde als levende materie te hebben gemaakt uit doode stof. Voetbal. AEorgen speelt S. AL V. I ter gelegenheid van de opening van haar nieuwe clubge bouw alhier te 2 uur een wedstrijd tegen de Rottordamschereserve le klasse 'V. O. C. II. S. V. V. dat reeds verscheidene weken met een prcef-elfta! speelde, komt eveneens morgen aldus uit. Daarna zal door haar elftal-commissie het definitieve compe titie-elftal worden vastgesteld. V. O. C. komt op1 een paar spelers na, met hetzelfde elftal ui', waarmee het j.l. Zondag tegen H. F. C'. om de zilveren bal speelde. De elftallen zullen er als volgt uit zien: S. A'. V.: Bakkes (d.), Lelivcld on v. Dongen (a.), v. AYloringen, Kroon 011 Oster holt (m.), Schippers, Koens,. Hooi man, Ste- kclenburg cn Semeijn (v.). Y. O. C.v. Aken (d.), Vink en Vellinga (a.), v. Heft, J. Stenger en Strijp (nu), Boo gort, Vermaas, Ruychaver, Chr, Stenger en Altman (v.). Scheidsrechter is de heer Grootrneyer van Rotterdam. Een en ander wijst op' een mooicn wed strijd. Nederlmilitaire vlieger. Alen meldt ons uit Luik, dat luitenan' Spandau van hot Ned. Indische leger gis teravond boven het vliegkamp te Genk d voorgeschreven proeven ter verkrijging van het brevet van aviateur met succes heef afgelegd. OeHiengd NIoiiwh. Het badseizoen te Scheveningen. Het badseizoen té Scheveningen loopt ton einde. Brachten de maanden Juni cn Juli door het ongunstige weder veel teleur-,tel ling, Augustus en September maakten vee' goed. Dc internationale congressen en th daarmede gepaard gaande feestelijkheden zoomede de Landbouwtentoonstelling wa ren van zeer gunstigen invloed op "hel he zoek aan de badplaats. In verband met hel mooie najaarswothw blijven hot Palace-café en het café-rcstau rant de la Rotonde aan don strandduin1 tot 1 October geopend. Het zelfde geldt voor het Kurhaus en hot Grand-Hotel, terwijl aan het strand de stoelen ter beschikking van de bezoekers blijven. Tot op heden wordt de Pier druk be zocht. Van 21/2 tot -5 uur geven do Raniag- no's in het Paviljoen concert. Da avond concerten in hol Picrpaviljoen zijn echter geëindigd. Ook van het Wiener café zijn do deuren toe. t De Ranragno's geven in den Kurhausbar morgenavond hun afscheidsconcert. liet Vredespaleis. Hel Vredespaleis werd in de afgeloo pen week bezocht door 7209 personen. Des Zaterdags en Zondags is het gebouw voor het publiek gesloten. Brutale inbraak. To Amsterdam is hedennacht inbraak gepleegd bij den wethouder Del prat is da Paulus Potterstraat. Do familie Delprat is niet thuis, doch vertoeft tijdelijk te Hilver sum, zoodat de dieven tijdens afwezigheid der bewoners hun slag hebben kun nep .slaan. De inbtank werd ontdekt, doordat in. een dei raampjes van do deur een gat was geslagen waardoor de dieven naar binnen hebben kunnen komen. In do woning zelf heerschte een ware chaos. Alles was overhoop gehaald, ter wijl bovendien alle kasten eri bureaux waren opengebroken, meubelen vernield en zelfs schilde rijen uil de paneelen gesneden waren. Behalve twee schilderijen zijn verschil lende ril veren. sieraden en byoutcriëu, be boerende aan mevrouw Delprat, medege- nonmn Do waarde van de gestolen sieraden, is onbekend, maar voor zoover men kon na gaan is clo buit niet zeer groot. De. meubels waren op schandelijke wijze beschadigd. Het grootste hotel ter wereld, Zou het mogelijk zijn, dat het grootste hotel Ier wereld ergens elders gevestigd was dan te New-York? Neen, nietwaar. De Yankees genieten ook pp het gebied van hotelwezen de eer van eén record te slaan. Op het Times Square zal zich over eenigen tijd grootsch en indrukwekkend het groot ste tehuis voor kapitalistische dakloozen verheffen. Het bevat niet minder dan 180O kamers, die verdeeld zijn over 24 verdie pingen. De grond alleen kost 9 millioen gulden en do bouw "is aangenomen tegen, 30 millioen. Die teekeningen zijn lot in de kleinste bijzondcihecten uitgewerkt, en met den b'ouw zet men spoed. Oudejaars avond 1914 moet het gebouw plechtig ge opend worden. Kool-oxyde in de huiskamer. Het is vrij algemeen bekend, dat sommige vogels en enkele kteine zoogdieren vpol gevoeliger zijn voor kool-oxyde dan do nrensch. Daarom kan men in kolenmijnen en onderzeescbe booten van deze dieren eien nuttig gebruik inakeu als „veiligheids-signa len". Onlangs heeft de Amerikaansche re- gom ing den mijn-ambtenaar G. O. Burrel op gedragen onderzoekingen te doen, naar de gevoeligheid van kleine dieren voor kool- oxyde. Eerst nam Burrel de proef met muizen. Het bleek, dat de dieren onrustig worden, als de lucht 0.16 pCt. kool-oxyde bevat, terwijl bij 0,2 pCt. duidelijk valt te constateeren, hoe akelig de duizen zich gevoelen en na 15 minuten worden Azjj zelfs bewusteloos. Bij 0.57 pCt. treedt,de dood reeds na een kwartier in en bij 0.77 na 12 minuten. Nog gevoeliger zijn kanarievogels; bij 0.2 pCt. kocl-oxyde ster ven zij reeds na 5 minuten. A s de kachel slecht brandt en men vreest voor de ont wikkeling van kool-oxyde, behoeft men dus maa letten op de kuren, die 't „Pietje" uimaalt Do onderkoning yan Java. Wij lezen in de „Sun). Post" het volgende fantastische verhaal „Het ;is zeker in deze bewogen dagen geruststellend te weten, dat wo op Java oen nieuwe onderkoning hebben, die zijn sporen verdiende. Hij licet Victor Somogyi Caizmazia. Deze mededcehng is niet ontleend aan de officieele Jav. Cour., maar aan de...* Resti Naplo, een te Budapest verschijnend dagblad. Wij zijn niet bedreven in 't Hongaarsch, maar een vriendelijk Hongaaiscl Deli-lezer zond ons het blad van 17 Juli j.l. met een blauw omhaald stuk en de vertaling er bij „Victor Somogyi Caizmazia heeft tot tien jaar geleden in het Oostenrijksche leger bij eten militairen trein in Grat als luite nant gediend. Zijn vader was teekeniee- raar to Budapest, die op dit tijdstip reeds overleden was en zijn moeder woonde te Budapest. Einde 1903 deed Viotor Somogyi een val van liet paard, ten gevolge waarvan hij een hersenschudding kreeg en als ma gazijnmeester werd overgeplaatst naar Grör, waar bij in die kringen, waarin hij ver keerde, een \oorname persoonlijkheid was. „Twee jaar daarna werd hij echter Weer naar Grat overgeplaatst, maar zijn groote schulden noopten hem, het leger te verlaten. Hij ging met zijn moeder uit Boedapest naar Kalvena waar het leven goedkooper is, en waar deze van een klein pensioen leeft. „won, aa'arop nam de jonge man af scheid van zijq woonplaats, om in de we reld zijn geluk te beproeven. Hij richtte zijn schreden naar Holland, waar de forsch- 'gebouwde man een pfaats toegewezen kreeg als officier in het Nederlandsche koloniale leger en men'hem spoedig naar Java zond. Vandaar heeft hij met zijn familie in gere gelde correspondentie gestaan. In brieven van 30 a 40 bladzijden beschreef hij' de gevechten met de inboorlingen cn andere avonturen. Ook schrijft hij, dat hij met de dochter van oen aanzienlijke Hollandsohe faniilio, die op Java uitgestrekte landerijen bezit, ia het huwelijk is getreden, een van <1

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 6