STADSNIEUWS. Kunst en Wetenschap. Kerk eu School. Ned. Israel Kfrk, Aangenomen het beroep te Tiel de hoer H. Frank, te Vlissingcn. Luchtvaart. Gemengd Nieuws. «li Dagolijkseho IteMmen van: do Yemeni- ging „Onderling Belong" van Marine woik- lieden te Amsterdamdo Vereniging „Mil- Helmina" van marine-ueikliedeu te Helle- vdetsluiidu Veieeniging „Onderling Be lang" van Marine werklieden te Don tiet der en de Christelijke Veieonigitig van Rijks- werklieden „Gideon". Tweede Kamer De Tweede Kamer lieet't besloten éérst in liet begin van November weder bijeen te komen m openbaart» vergadering en dan eenige kleinere wetsontwerpen te be handelen, p. a. dat tol toevoeging van eenige tt treinen onder Naaldwijk en 'sGra* ven/nnde aan Rotterdam. Voorts werd be sloten, alvorens dn Indische begrooting ia openbare vitting te behandelen, oog een, nideelingsoiulerz.oek te houden van tal van be 1 augrijke wetsontwcrpen llaudelssehool voor deu middenstand. De Handelsvcteeniging „Rotterdam" koes teit bet plan om in federatieve samenwer king met de veieeniging Winkeliers- en Handelsbelangen een llaudelssehool op 1e richten voor den Middenstand. Deze school zou er een zijn met 3-jarigen cursus en moeten voorzien in de behoeften van kinderen der Middenstanders voor wie speciale handelskennis als fak ir o n n i s noodig is, zonder liet daaraan voouifgaando breed ontwikkelde onderwijs van een H. B. S. Als voorloopige commissie ten einde dit doel te lx >i ei ken zijn aangezocht de h.h. Jar. S. Hollander, L. Kattenburg, rar. J. G. Schürmann, Ed. G. Schürmann, .Tob. N. Tckenbroek en E, de Korver. Het succes dat zoo'u handelsschool te Amsterdam oogstte is een aansporing voor het bestuur om ook te Rotterdam een derge lijke inrichting te stichten. Dij het onlangs gehouden examen te 's-Giavenhage voor rijksklerk 2e klasse bij de Dir. Bel. inv. en Are. zijn o. m. ge slaagd de beuren J, If. NI. de Grnaff, J. 0. van E blijk. ,T. II. v. d. Putte en t\ TI. Huisman, allen van bier. Voor bet, aan de Technische Hoogescbool te Delft gehouden examen voor catididaal werktuigkundig ingenieur, slaagde de lieer TT.. C. Du ij vend uk, van bier. De HoUerdatnsche gemeenteraad hoeft gis teren benoemd tot onderwijzeres aan dc school voor g. 1. o. 3de klasse no. 72 aldaar mcj. E. W. E. Smit, van hier. De Stct. no. 231 bevat de statuten der luuunloozc vennootschap „Scliiedanische Steenkolenhandel", te Schiedam. Doel: in het algemeen het drijven van handel, zoo wel voor eigen rekening als in commissie, in brandstoffen in den ruimsten zin geno men. Duur: tot 31 Maart 1953. Kapitaal: f 10.000, verdeeld in 40 aandeden van f 250. alle geplaatst en volgestort. Het bestuur is opgedragen aan een diioetenr, onder toe zicht van ten hoogste diie cnmmrisari-mrn. Voor de eerste maal zijn benoemd tot directeur de heer A. fooi Mzn., makelaar, en lot commissarissen de heeien II. P. van Katwijk en A. Th. A. Zoetmulder, bei den koopman, alten te Schiedam. liet bestuur van den Schiedamsclien Be- sl uiu'dersboiul heeft zich tot den Gemeen teraad gewend met verzoek, de gemeente lijke verordening op de werkloozenverzeke- ring zoodanig te willen wijzigen, dat er door de vakvereenigingen, aangesloten bij den S. B. IJ., gebruik van kan worden gemaakt. Het geldt nog altijd art. 5 van de veror dening op de gemeentelijke arbeidsbeurs, die de vakvereenigingen om principieels redenen weerhoudt, hoewel zij zeer gaarne gebruik zouden maken van bet fonds. Door de afd. Schiedam van het Nederl. Onderwijzersgenootschap is den gemeente raad bet verzoek gedaan, art. 2 der veror dening tot regeling van het onderwijs in nuttige handwerken, aan de openbare scho len te Schiedam, zoodanig te wijzigen, dat het salaris der vakondenvijzeressen ver hoogd wordt tot f 30 per wekelijksch les uur, met verhoogingen voor aantal dienst jaren tot f50. Extra trelnenrcflord. Het orgaan van de Alegmoene Vcrceni- ging van Ambtenaren in dienst bij do S.S. vertelt van een record voor het grootst aantal extra-treinen op één dag, en wet voui het baanvak Rotterdam D.P.Schiedam, op 1 Juli j.L, tijdons de lustrumfeesten Ie Delft. Zooals men weet, is het traject Rotter dam D.P.Schiedam liet drukst bereden baanvak van tiet Nederlands die spoorweg net. Tussehen genoemde .stations is clco rsle vicTsporigo baan in gebruik. Met dezen zomeidienst werd op deze drukke baan hel aantal personentreinen nog met 20 ver* tmeerderd. Op den tweeden Pinksterdag heeft de II. 8. M. up dit baanvak nog een 30-tal extra- treinen er bij ingelegd. Tijdens de htslium- feesten to Delft op 1 Juli weiden er 67- exira-treinen ingelogd. Voor den grooten toevloed van reiziger"» bleek echter deze ■enorme treinenloop nog niet voldoende. Zoo- -wol in Den Haag als te Rotterdam D.P. stond don gansehen dag t nog cc.n •extra- trein, met locomotief- en treinpersoneel lie- mand, voor liet geval do ingelegde treinen niet voldoende waven. Heide extra-trein stellen deibm samen noc /es ritten tussehen Den Daag en Rotterdam \P. Hen aantal extra treinen liep dus op 1 Juli j.l. tot het respectabele rota! van 73, zegge: drie- eu-zeventig. Dat alles zoo regelmatig en zonder stoor nis verliep, mag vooral hieraan worden toegeschreven, dat de treinen niet te on handig groot waren geformeerd. Tussehen de 40 en iö beliep het aantal assen Clieus-WIlke. Hedenmorgen te S uur is de extra-trein, die het circus-Wilke vervoert van plaats tot plaats, hier aan het station aangeko men en dadelijk werd begonnen met de los sing. De trein bestond uit 12 assen. Met flinke zwaargebouwde paaiden be spannen werden de hoogbeladen wagens langs Boterstraaf, Dam, Ylnardiirgcrstraat eu Nieuwe Haven naar het terrein aan de St. Liduïnastraat vervoerd, wat natuurlijk nog al de belangstelling verwekte. De lich tere wagens Varen met kleinere paarden bespannen. Op het terrein zakten een paar wagens tot aan de "assen in den grond, zoodat ze bloven staan in de houding van een schip dat slagzij is. i Onmiddellijk werd tot den opbouw der tent overgegaan. Als de twee centrum-punten van een ovaal werden een paar balken opgericht, daar om been het zeildoek der tent uitgespreid. Met takels werd het vervolgens opgche- schen; met paaltjes in den grond vastge zet; dan worden latten, onderling verbonden, onder het zeil als steunpunten geplaatst en de tent was gereed. Te bewonderen is de handige, regelmatige wij/c waarop het werk wordt uitgevoerd; een bewijs van groote routine. Terwijl inmiddels de tenten voor stallen, enz. werden opgezet, werd de binnenbouw van de groote tent in orde gebracht en vervolgens de inrichting voor de stallen voltooid. Toen dit gereed was, werden de paarden, olifanten enz. naar hel terrein en in de stallen gebracht. Ailes natuurlijk bijgewoond door een vrij groot aantal toeschouwers; waarvan een gedeelte voortdurend door an deren vervangen werd, maar waarbij ook een aantal personen waren, die het geheele bedrijf met belangstelling volgden. Voor hen die bereid waren een werkzaam aandeel aan den opbomv te nemen, werd wij meenen ii f0.25 per uur de gele genheid gegeven. Hedenavond (je 8 uur zal de eerste voor stelling aanvangen. Dan zal men kunnen, bewonderen de kranige dressuur der die ren en de buitengewone geoefendheid der menschcn die met de liwen werken. Want dat hetgeen gepresteerd zal wor den, goed is, hebben wij gezien in de verslagen der locale bia 'en in andere ge meenten, pvaar het circus-Wilke reeds is geweest. Hedenmorgen omstreek" Jvs uur is oen der zwaarbeladen wapens van den Circus- NVilke bij 'f afrijden van het pad van den Vlaardingerdijk naar de Ni'-uv. e Ilaven uit de goede richting geraakt en tegen eOn lantaarnpaal gereden, die uit. den grond| gestoten .werd. Het achterwiel van den, wagen reed in het gat, dat de lantaarn paal gemaakt had, terwijl ook het voorwiel een denk in de straat maakte door den ho rigen schok. Do wagen werd voor en achter met kel- denvinden opgeheven en toen ijzeren, pla ten op de kuilen gelegd, waarna de wa gen de reis kon voortzetten. Had de wa gen niet tegen den lantaarnpaal gebotst, tian was hij waarschijnlijk in de Nieuwe Haven terechtgekomen. Vanmorgen is de 21-jarige A. Verveen, bij het zandrijden uit een 'schuit van den loopplank in dc Lange Haven gevallen. De schipper heeft hem weer op het droge ge bracht. De konijnen, die eergisternacht ont vreemd zijn bij Smit, aan de Ovcrschiescho straat, zijn gisteren teruggevonden in een huisje te Rotterdam bij de Volkstuinen, waar ze blijkbaar door den (lief waren neergeworpen. Zij zijn aan den eigenaar teruggegeven. Gistermiddag omstreeks 5 uur kantelde door het schrikken dor paarden de bood schappenwagen van do firma K. Bijlo, met liet gevolg dat do inhoud over te straat rolde, Persoonlijke ongelukken hadden er niet bij plaats. Aan den Rotterdamsehen d"k ontstond ••"ii vechtpartij tussehen 2 daar wonende viouwen, omdat de eeno liet kind van de andeio met water had gegooid. Een paard liep gistermiddag omstreeks G'/j uur uit de stal bij de cementfabriek aim de Willemshaven en draafde den Dieflioek in, ging door liet Sterrenboscb, den Franke iandseben dijk en de Geerylietsehe straat, weer naar stal tei ug, zonder dat cc nig onheil was aangericht Rem zwuilnrlelttlug. De temperatuur van het water was he denmorgen 58, hedenmiddag G3 gr. Fahr. AGENDA. Heden e® volgende dagen. SohieÜamsche Bioscoop 8 uur. Voorstelling. Heden en volgende avonden Casino, 8 uur. Yariété-programma. 3 Oct. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Speen- lioff's Tooueel, 3 en 5 Oct. Groote Schouwburg, 8 uur. De Hinderlaag, -I Oct. Lokaal der N. C. G. O. V. Korte Keikstraat 3, S uur. Gezellige sa menkomst. 4 OH. Groote Schouwburg, 8 uur. Italiaan- sche Opera. II Trovalore. 4 Oct. Tivoli Schouwburg, 8 u. TNT. V. Toon. Vereen. Heijernians, Vriend Fritz. 5 Oct, Tivoli Schouwburg, 2 uur. 2e Ti- voli-Matinéc Ho Herd. Man iieii-Zaug- vereen. „Inter Nos". 5 Oct. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Ned. Toon. De Roofridder. G Oct, jGrooto Schouwburg, 8 uur, Tournée Schürmann, Die Liebo wacht. Het Stedelijk Museum aan het Doeleplein alhier, is eiken Woedsdag van 2 tot 4 uur voor het publiek opengesteld. Den eersten Dinsdag van iedere maand wordt in do Ambachtsschool een openbare les gegeven, die dus door belang stellenden kan worden bijgewoond. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden, e. d. g. verzoo- ken wij steeds geregeld mededeeling, op dat wij die in onze agenda kunnen op- nemen. De volksuniversiteit. In tegenwoordigheid van professoren, on derwijs a u t o ri t e i tengemeenteraadsleden en leerlingen halt in de aula der gemeentelijke Universiteit te Amsterdam de opening der Volks-Universiteit plaats. In een uitvoerige rede constateerde de voorzitter van het Birekotrium, prof dr. S. R. Steinmetz, dal Amsterdam blijkt to hegeeren wat de V. U. A. aanbiedt. Meer dan 2500 kaarten, do 3003 naderend, werden genomen. Tien cursussen hebben meer dan 100 hoorders waarvan vier pl.m. 200. Voor- loopig noemde spr. de proefneming schit- teicnd geslaagd. De 2000 a 3000 kaai ten bewijzen, dat er zeer velen in onze stad, in ons volk leven, die noch kunnen, noch willen studee- ren iu den engeren zin van liet woord, die nooit droomen van een doktorant, en die toch hun kennis willen uitbreiden, hun geest willen ontwikkelen, hooger beschaving begeeren. Voor hen, die reeds een hoo- gere of lagere taak in de maatschappij vervullen, dio geen vakstudie willen en overdag bezet zijn, is de gewone univer siteit in geen enkel opzicht de ware plaats. Dc Volksuniversiteit biedt hun alles wat zij zoeken. i Mogen dom vooi oordeel en onredelijke vrees hun die hoogere ontwikkeling ont houden? Het maatschappelijk belang aldus spr. stelt hier den zelfden eisch als de persoonlijke drang. Naast algemeen kiesrecht en misschien dra volgend vrou wenkiesrecht verlangen gebiedend de hoogst mogelijke volksopvoeding en vooral de ont wikkeling van volwassenen, die in menige opzichten veel grooter beteekenis bezit dan de voorbereiding van het kind, de aan dacht. De democratie eischt universiteiis- uitbreiding De Volks-uiiiversiteit, meent spr., zal in de toekomst blijken, een belangrijk, onmis baar en hoog gewaardeerd deel der opvoe ding in den ruimsten zin te vormen, ook voor andere plaatsen dan Amsterdam, Hsd. Hkrv, Kerk Aangenomen het beroep teDeMeern (toez.) de heer Th. L. Haitjcma, cand. te Roosendaal (N.-Br.); liet beroep te Hippoly- tushoef c. a. ds. H. J. Witkop Ezn., te Hoorn op Terschelling; te Metslawicr c.a. (toez.) de heer J, L. Adrian!, cand. te Westerblokker. Bedankt voor het beroep te Tholen ds. K. van As te Moerkapelle. Geref. Kerken, Bedankt voor het beroep te Middelbar nis ds. J. G. Breukelaar te SuiTuiisterveen. Ter vervulling van de vacature van ds. P. J. Wyminga is te Amsterdam het vol gende tweetal opgemaakt: J, Douma, tc Watergraafsmeer, en ds. II. Mulder, te Har derwijk. De vlieg acrobaat. Pégoud, die van zijn Londensche reis to Parijs teruggekeerd is, heeft Woensdag middag op het vliegveld te Buc al zijn vorige vliegverrichtingen overtroffen. Hij vloog op tot een hoogte v.an 200 M. en vloog toen eenigen tijd rond verhief zich daarop tot een boogie van JJOO M. .en. verrichtte vijf maal achtereen zijn bekende „looping the loop" zonder zijn motor af te stellen, Toen vloog hij een eind verder, wierp zijn machine op den rug en vloog zool met bet hoofd naar beneden met steals aangezette mólor gedurende 1 minuut on 44 seconden op gelijke hoogte. Dan ging hij in zuidelijke richting en hield de beide» banden naar boven, zoodat alleen, zijn voe ten liet toestel raakten. Pégoud is voornemens binnenkort een reis door Europa te ondernemen. Leiden ontzet. Men meldt ons uit Leiden: Dc gedenkdag van Leiden's onlzct werd heden op feeste lijke wijze gevierd. In don tuin van het Laboratorium tegenover het standbeeld jran Van der Werft Werd door een zeshonderd zangers en zangeressen met plechtig koraal gezang den feestdag aangevangen. Aan de Stadswaag is inmiddels begonnen met de uitdocl'mg dor feestgaven, haring en brood aan 3577 vrouwen en pijpen en tabak, bier on koffie aan 3302 mannen. Van de stad- huistorenklinken de oude Geuzenliedjes, wekkend de herinnering aan lang vervlogen dagen van hangen strijd. Vroolijk wapperen huis aan huis de vlag gen en door de gohcote stad heerscht een opgewekte blijde stemming, 3 October is voor de Leidenaars de feestdag bij uitne mendheid. In den namiddag trekken de stedelijke vereenigingen met hun banieren in optocht door dc stad, welke stoet wordt opgeluisterd door muziekkorpsen en enkele aardig gecos- tuueerde groe].en, Op verschillende punten der stad zijn muziekuitvoeringen en op het Schuttersveld haalt menigeen zijn hart op aan de noode ontbeerde kermisvermake lijkheden. De avondfeesten zullen bestaan uit liet traditioneele drievoudig concert on de be kende „hosvlonder". Voor de kalmere feestgangers wordt in de Stadsgehoorzaal een 3 October''Revue op gevoerd „Eind goed, ai goed. of Leiden wordt wereldstad." "Den groot vuurwerk zat op waardige en schitterende wijze den avond besluiten. E N, T. O. S. Dc E. X T. O. S. is "Woensdagavond gesloten. Er was nog veel publiek. Aan het afscheidsdiner, dat in het restau rant Zomerdijk Bussink plaats vond, wa ren alle comités genoodigd, welke door Het oigariiseeren van tentoonstellingen, congressen enz., hadden samengewerkt tot de viering van Neerlands Onafhankelijkheid gedurende den loop van dit jaar. Aan do tafel zaten nam 80 personen aan. Door den president van liet centrale comité van het plan 1913, jhr. C. F. van de Poll te Haarlem, werd bij den aanvang oen dronk ingesteld op H. M. de Koningin en Z. K. II. den Prins en de Prinses, terwijl hij voorts mededeeling deed, dat een telegram van hulde aan II. M. zou worden verzonden. Met een „leve de Koningin", gevolgd door een driewerf hoera, werd daarna het diner ingezet. De Rijksmunt. Aan do Rijksmunt te Utrecht wordt op hot oogenblik zeer hard gewerkt. Er worden daar dit jaar ongeveer 140 millioen stukken gemaakt, dat is meer dnrr aan de vijf Duit- sche munten te zamen. Ifet volgend jaar staat onze munt voor een wereldrecord. Dan moeten er circa 240 millioen stukken gesla gen worden! Op het oogenblik zijn er 60 millioen nikkelen Indische stuivers met een gaatje in den maak. Naar wij vernemen is ook dc koperen In dische pasmuuU: 2r/21 en Va cent, ver nieuwd. f„N. R. Ct.") Nat. Landboviutentoonstelling. In de algemeenc vergadering van de Kon. Landbouwvereeniging, 30 Sept. gehouden, werd besloten om den 12 jaar een Nationale Landbouwtentoonstelling te houden. Voorts zou mot steun van de Kun. Landbouwver- eeniging ieder jaar een provinciale land bouwtentoonstelling worden georganiseerd. In 1914 wordt deze tentoonstelling in Zee land en in hot jaar daarop volgende in Gel derland gehouden, P. Molenaar Co., IVestzaan. De firma P. Molenaar en Co., te Westzaan die op het gebied van kindermeel een bij zonderen naam heeft weten te verwerven, heeft haar zilveren feest, gevierd en bij die gelegenheid zijn tal van kiekjes genomen van haar fabriek, zoowel aan de buiten- als binnenzijde van de fabriek. De „Wereld kroniek" van 27 September geeft daarvan een reeks mooie opnamen, die getuigen van den omvang die dit bedrijf heeft vorkregen en hoe verzorgd de inrichting is. Een uit voerige beschrijving daarbij geeft een uit voerig overzicht van de historie van de firma en haar bedrijf. Met belangstelling zulten velou "deze be schrijving lezen, Moord. Men meldt ons uit Amsterdam: Gister morgen is het lijkje gevonden van den 6-jari- gen knaap de Klerk, die sedert Maandag j.l. werd vermist, Het lijkje van den ongelukkigen jongen werd op den Middenweg aan de overzijde van het IJ gevonden. Betreffende het vinden van het lijkje ver nemen wij het volgende Gistermorgen omstreeks half elf vond een vrouw, die op een akker bij de Buik- sloterham bezig was afgesneden planten in een greppel tc werpen, op ongeveer 50 me ter afstand van den dijk in een greppel aan den Middenweg hel lijkje, dat op den rug .'ag. Het lijkje loonde zoodanige sporen van geweld, dat als vaststaande moet worden beschouwd, dal men hier le doen heeft met een wandaad van de ergerlijkste soort. On middellijk nadat de vrouw het lijkje gevon den had, waarschuwde zij den heer Fohncr pachter van den Buiksloterhain, die dc po litic van het feit in kennis stelde. De com missaris van de Ge sectie, dc heer Fundtcr do Beauchène, begaf zich dadelijk verge zeld van den politie-fotegraaf naar do plaats van hot afschuwelijk misdrijf, Ondrent den dader beslaat nog niet het minste ver moeden, aangezien het omgehaalde land geen sporen van voetstappen achterlaat. Het is nu zeer bezwaarlijk nadere gegevens daaromtrent gewaar te worden. Slechts en kele lucifers werden rondom hot lijkje ge vonden, hetgeen er op schijnt te wijzen, dat bet misdrijf des avonds heeft plaats gehad. Omtrent den aard van het misdrijf kun nen wij nog mededoelen, dat om flon hals van net KJ nu de das strak aangehaald was, zoodat bet niet onwaarschijnlijk is, dat liet ongelukkige slachtoffer geworgd is. IJet parket stelde gistermiddag ter plnni.se oen uitgebreid onderzoek in. De ongelukkige ouders van het vermoor de knaapje werden eerst later op de hoogte van bel ontzettende feit gesteld, en zouden daarna met het lijkje geconfronteerd wor den. Nadat de justitie haar voorloopig onder zoek gistermiddag had beëindigd, werd het lijkje ter schouwing naar het gasthuis over gebracht. Hei droevige geval wekte in de volkrijke buurt der Conimolinstraat en naaste omge ving veel ontroering. Rivierdieven. Door de rijksrivierpolitie le Rotterdam is eergisterenavond gearresteerd dc geheele equipage van de sleepboot Govert, thuisbe- iioorende te Dordrecht, uj, dc stuurman A. J. wonende Wijngaardstraat 19, de ma chinist J. C. v. B., Martinuspad 7, de stoker W. Rietdijkstraat 2, do stoker W. S. Bergboomsfraat allen te Dordrecht, alsmede de schipper TV. S. van hot Rijnschip Maas stroom 22. Zij zouden van bet rijnschip Maasstroom dal van Duitschland naar Rotterdam voer, 7 zakken steenkolen hebben weggenomen en in de sleepboot geborgen. Gistermiddag zijn alle 5 naar het parket van den officier van justitie te Arnhem ver voerd. Een recordcijfer. In de afgeloopcn 9 maanden werd in do Rijks vischhal le IJmuiden voor f 5.257.759 aan visch omgezet. Dit cijfer werd in 1910 pas over het geheele jaar gehaald. Klassestrijd. Voor het Kantongerecht te Amsterdam heeft zich gisteren, naar de „Tijd" vertelt, het publiek nogal geamuseerd bij de behan deling van een geval, dat in hooge mate den lachlust opwekte. Een der voorname socialistische kopstuk ken, een wijdbefaarnd rechtsgeleerde, stond terecht wegens 'hot plaats nemen in oen com partiment 2e klasse van oen spoorwaggon, terwijl hij slechts voorzien was van een kaartje 3e klas. Een conducteur had ZEG, gesnapt en geverbaliseerd, daar Bij, zooals hij Voor het Kantongerecht verklaarde, de overtreding door ZEG. niet kon toeschrij ven aan onbenulligheid, in welk geval wel eens iets door de vingers wordt gezien.' ZEG., als pleiter in eigen zaak, gaf als verontschuldiging op, dat hij in een 2e klas compartiment was gestopt, omdat van de 3e klas alle coupé's reeds gesloten waren, daar de "trein op vertrekken stond. Hij meende, dat do conducteur bewijs bad ge geven, „niet te weten, waar hij staan moest". i Do conducteur ook niet mis ont kende dit, maar voegde er bij, dat ZEG. in zijn geval dan gelegenheid had gehad om aan een lusschonstation van plaats te verwisselen, zoodat hij mot deze uit vlucht niet verder kwam en in elk geval „niet wist, waar hij zitten moest" of zich maar van den domme hield. Inbraak. Gisternacht is ingebroken in het perceel Stille Veerkade 13, te 's Graven!iage, waar in gevestigd zijn het pakhuis en kantoor van den Haagschen vertegenwoordiger van Jurgen's Margarinefahriekcn. Men heeft zich toegang verschaft door een naast hot per ceel loopende poort. Gebruik makende van een in die pooit staande ladder is men op do glazen overkapping van het pak huis geklommen. Na een der ruiten der overkapping, die nog kort geleden was in gezet en waarvan de stopverf dus nog week was, te hebben verwijderd, werd de lad der naar boven getrokken on vervolgens door de gemaakte opening in liet pakhuis gezet. In hel kantoor werden twee lesse naars opengebroken en de glasruit der deur, die van het kantoor naar een daarachter gelogen vertrek toegang gaf, verbrijzeld. Er wordt sleelits een zeer, gering bedrag aan geld vermist. Ergerlijk. Zondagavond roden twee hoeren en een dame uit Amsterdam over Deventer per auto naar Hengelo, 's Avonds ruim tuin uur was men genaderd tot op een uur afstand van Holton. Daar reed men tegen een touw, dat over den weg gespannen was. Het touw ging, daar de voorruit omhoog stond, over do hoofden der inzittenden heen. De dame wmd daarbij de muts van liet. hoofd gerukt. Een eind vei der waren nog drie touwen gespannen. („Rclbl.") fabrieksbrand. Men meldt ons uit Breda; Hedennacht is vermoedelijk door het Inslaan van den bliksem brand ontstaan in do groote pulp- drogcrij van de suikerfabriek „Breda". De brandweer van Breda, zoowel als van Prin- senhage, waren spoedig met veel materiaal ter plaatse om het vuur, dat hevig woed de, meester to worden. Hel gehikte de brand weer het vuur tot de drogerij te beperken, doch 'de brand duurde hedenochtend nog voort. De schade wordt op f 125,000 ge- schat, v - -

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2