JULIUS WEINBERG, STADSNIEUWS. Ingezonden Mededeelingen. Zwarte en gekleurde Japonstoffen, Velvets en Zijden Stoffen. Pijnen die 20 jaar oud zijn, in éen nacht genezen. &6Mtengü Nieuws. De waarschuwing der nieren. Koloniën. V Hundel ea Bedrljt, Dir. bei., imroerr. ea Ice. i Mi: rm te r iee to benoemingen"bevordorin- fcéöi verplaatsingen, enz. by do directe b'e- las tagöii, eaR Da aajunctdnsp'ecteuri J, a., "Colenbran- 'der to Breda,- thans tijdelijk belast- met de waarneming der inspectie Arnhem wordt met ingang van 31 December d,a.v. belast met de waarneming der inspectie Roermond. Da surnumerair J. van dor Poe! uit do 'directie Groningen wordt met ingang van 1 November entheven van zijn detaehcering aan de inspectie Arnhem, D° rijles klerk A. C. Kno-ppers van het kantoer 'Amsterdam (Entrep.) is mét in gang van 18 October ontheven van de waar neming van het kantoor Hoogeveen en belast met de waarneming van dat kantoor de surnumerair H, W. Hooft uit de directie Zwolle, Met ingang van 1 November wordt de assistent G. Nijenhuis te 'Ootmarsum, "thans tijdelijk belast met de waarneming der be trekking van hoofdcommies aldaar, defini tief als Zoodanig benoemd. Ingetrokken verplaatsingen. J. ,Wj. Olivers, koni.-verific, yan Maas- tracht (St.) naar Rotterdam: J. Veldkamp, kom.-verific.j van Vlodrop (St.) naar Maas tricht (St.). Verplaats!, ingang 21 October: Dj A, Welp, kom. Ie k1., van Mijdrecht naar Dordrecht; W. J, Schaper, "kom. 2e kl.j van Groenlo naar Mijdrecht; \Vh Steen- 'ihuis, kom, 2e kl., van Helmond naar "Dor drecht (t.)L'. Weide, 2e kl., van Losser naar Sliedrecht (t.), ingang 1 November! -1 J, Veldkamp, kom. veraf., van Vlodrop (St.) naar .Venlo (St.); W. A. J. Bunje, rijkskl, Se kl.,- van Contr. grondbel. Roer mond (t.) naar contr. grondbel. Alkmaar '(i);" H. Bleker, rijkski. 3e kl., van insp. Zaandam naar ktr. -WormerveerJ. de Maar, korrn 2e kl.j van Amersfoort naar '«-Graven» hage (L)S. v. Leuning, kom. 2e kl. van Ewrjk naar Zutphen; P. Bos, hom. 2e kl, ran Babherik naar EwijkH. Hoekstra, kom. 2a kl.j van Dinxperlo naar Babberik; J. H. Hendiis; kom. 2e kl, van Linne naar Mal den; O. Zeijlexnaker, kom. 2e kl., van iWjOens- drecht naar Malden; O. Hilwerda, kom. 3e. kl.? van Enschedé "(g. en 1.) naar Glaner- bruggel J. Zeubiring, kom. 3e kl., van Weer- idingermarke naar Enschedé (g. en I). 'Ijlngang 1 December: N. v. d. Zande, kom. Ie kl, van 'Amster dam (Sch. D.) naar Nijmegen (v.). Benoemd, ingang 1 November S, Toren, tot tijd. kom, te water 2e kl. aan boord /Zeemeeuw". (De Belastingambtenaar.) Vit den Gemeenteraad. IV, IJs vereeniging. 10. Verzoek" van de Schiedamsche IJsvereeni- ging, om kwijtschelding van pacht en om in het vervolg de voorwaarden voor het betalen der pacht op andere wijze je regelen; met ad- viea van B. en W. De heer Houtman merkt op, dat, wanneer men terugziet op het gediscussieer bij het vorig punt der agenda, men begrijpen zal, -flat hg zich nu zal bekorten. Spr. heeft gelezen lusschen de regels van het advies, dat, als uit den Raad een gunstiger voorstel kwam, dit niet met ie ede oogen zou gezien worden, en B, en W, het niet zoo heel erg zouden, vinden als de Raad zich wat .toeschietelijker toonde. Als het voorstel van B. en W. eenvoudig aangenomen wordt, dan Ï3 do IJsvereeniging van de baan. Spr. zegt dat misschien wat bout, maar poo js toch zijn overtuiging. Da oorzaak van den toestand, waarin de IJsvereeniging verkeert, ligt bij het laischo Schie dam. De vereeniging heeft eenige ongunstige jaren gehad, zoodat er geen, althans geen be rijdbaar, tjs was, en toen hielden de con- tnbuanten op te betalen. Volgens de gewone kansberekening za! er echter dit jaar wel ijs zijnjji (gelach) zoo mag verwacht worden. Dan zal de ge meente toch de landen weer onder water zet ten, opdat er althans bij vorst ergens ijs zal zijn, waar k'an gereden worden. Laten we echter den menscHen leeren om een vereeniging in stand te houden. De Vereeni ging zit .in ernstige moeilijkheden en het "Be stuur is niet bij machte haar in stand ie houden zonder een krachtige hulp. Het ge volg zal dus zijn, dat de tekorten niet be taald zullen worden Da Voorzitter: De vereeniging ia ko ninklijk goedgekeurd I De heer Houtman:... want van de Be stuursleden za! men zeker niet vergen, dat zij, na al del zorg en inspanning, die zij zich hebben getroost, zij nü ook nog de tekorten zullen betalen. Gesteld nu eens, dat overal ijs is en in een werkstad als Schiedam niet, dan zou dat toch een toestand zijn, die door B, eh W, zeer zeker niet bedoeld is, waar zjj immers andere sport, niet zóó algemeen beoefend als het schaatsenrijden, 'Jteeds hebben bevorderd. Spr. had wel gedacht, dat het Collego, waarin twee wethouders zitting hebben, die Juin baker mat in Friesland hadden, do belangen dor ijs aport' wat jieter, hartelijker bevorderd zou hebben. Ware dit het geval geweest, hun gun stiger voorstel zou er met vlag en wimpel zijn doorgegaan. Spr. wenscht thans voor te stellen, aan het voorstel van B. en W. toe te voegen, dat de achterstallige schuld wordt kwijtgescholden, en, waar zij voorstellen een huur van f25 per jjs-dag met een maximum van (300, zou hij dit veranderd '"(villen, zien in f 300. Een der- geljjkh regeling zal er de vereeniging wel spoe dig bovenop helpen. De heer Ris zegt, dat hjj hem toevallig ook 'de gedachte is opgekomen: hoe is het mo gelijk, dat twee menschen, uit het Noorden afkomstig, zoo weinig sympathie hebben voor de ijssport? De IJsvereeniging verkeert in moeilijkheden door de misselijke houding want zoo mag men die gerust noemen van de leden. Hier zegt men niet het lidmaatschap behoorlijk' op, maar men weigert gewoon betaling der con tributie-kwitantie als die gepresenteerd wordt. Toch Wil en kan "Schiedam zoo'n vereeni ging .piet .missen. Een IJsvereeniging is hier, zoo dikwijls die hier word opgoricht, met sym pathie bogroet, maar door Üe slechte ijs-jaren ging die telkens weor te gronde. Laten wij deze vereeniging nu niet in eens in den steek latan. Men wil de vereeniging do achterstallige schuld eerst laten betalen, maar zy is daaraan gekomen door de te zware voorwaarden, die haar op gelegd waren. Dat hebben B. en IV. nu blijk- baar ook ingezien, waarom ze thans andere voorstellen doen, waardoor de vereeniging boter aan. haar verplichtingen zal kumren voldoen. Do vereeniging is slecht bij kas Er is geen verhaal op de loden mogelijk ter invordering van do schuld. Zouden dus do Bestuursleden die moeten beialen? iDo schuld is ontstaan doordat de voorwaar den niet praclisck juist waren; daarom zou spr. willen aanraden: laten we die schuld maar schrappen. Do heer v. d. Hook is het voor een groot deel met do vorige sprekers eens, en het zou spr. zeer spijten als er bij vorst hier geen goed ijs zou yijn. Misschien gaat het niet gemakkelijk de schuld kwijt te schelden, en daarom zou spr. willen dat het voorstel van B,. on IV. gehandhaafd wordt, maar voor dit jaar aan de IJsvereeni ging een subsidie van f200 werd gegeven. Da ijsbaan der Vereeniging is de eenige goede gelegenheid om hier schaatsen te rijden, cn wordt die vereeniging opgeheven, dan gaan de schaatsenrijders op andere plaatsen, op sloten en wateringen en naar Vlaardingen. Echter is het veel veiliger, vooral voor kin deren en jonge lieden, als die niet naar elders behoeven te gaan, maar op de ijsbaan der vereeniging de ijssport kunnen beoefenen. Den heer Goslinga heeft de wijze, waar de het voorstel van B. en W. is ontvangen, zeer verwonderd. B. en W. hadden verwacht, dat het heel wat vriendelijker begroet zou zijn. Aan den heer Ris moet spr opmerken, dat het toch wat onlogisch is, waar hij zegt, dat do vereeniging in een ongunstige verhouding door de gemeente is gebracht, terwijl hij tege lijkertijd, en terecht, gispt de houding van de leden. Dat is toch onlogisch. De grond voor de IJsvereeniging is een stuk, dat lot het Grondbedrijf behoort; dat wordt onder water gezet en gaat daardoor in waardo achteruit. Grondbedrijf, dat zich op een commercieel standpunt plaats, kan niet anders dan do ge leden schade doen vergoeden. In de laatste winters is er weinig of geen ijs geweest. Als er echter 3 of 4 weken goed ijs geweest was, zou de vereeniging er in eens bovenop geweest zijn. B. en W. hebben hun voorstel gedaan omdat zij mede wilden werken om de vereeniging het hoofd boven water te houden. Voor de schade, die aan het land veroorzaakt wordt, moet vergoeding betaald wor den. Do gestadige achteruitgang der pacht be wijst die schade. Do gemeente neemt nu als een bewijs van sympathie voor de vereeniging de risico ovër, of er ijs komt of niet. Als er een flinke winter komt, dan zal de vereeniging een mooie recette maken; het is billijk, dat de gemeente daarvan ook profiteert; want als er geen ijs is, betaalt de vereeniging niets. Gesteld, dat er nu eens een ernstige winter komt, 'die aan de vereeniging veel geld brengt, "Waarom moet de gemeente dan met slechts f200 worden afgescheept. Een matige berekening der schade aan het land wijst oen bedrag van f200 aan. Is dus hel voorstel van B. en IV. fm niet een zeer welwillend voorstel? En dan mag men toch niet zeggen, dat de mannen uit het noorden de ijssport geen goed hart toedragen? Kwijtschelding van de achterstallige huur is z. i. niet noodig. B. en W. zrjn niet van plan 3e vereeniging de volgende week te execu- toeren; zij zijn bereid dit voorloopig uit te stel len tot het volgend voorjaar. Naar de verwachting van den heer Hout man, zal dit jaar immers een goed ijs-jaar wor den. Welnu dan. heeft immers de vereeniging een voordeelig jaar gemaakt. Thans is het niet het oogenblik om de schuld kwijt te schelden.^ De vereeniging beeft altijd een jaar te iaat betaald, en dat kan ook nu nog wel geschieden. Als de Raad nu het voorstel van B. en W. aanneemt, dan "komt de vereeniging niet in minder conditie. Spr. vindt, dat B. en \V., van het standpunt der gemeente bezien, niet zoo onwelwillend' voor den dag zgn gekomen. De heer R i s merkt op, dat de heer Goslinga hem gebrek aan logica verwijt. Maar deze vindt het verkeerd, dat de schuld wordt kwijtgeschol den, omdat de schade aan het land moet wor den vergoed; toch verdedigt hij het voorstel yjm B. en W., waarbij in slappe winters geen huur en dus geen schade aan het land wordt betaald. Ook de heer Goslinga is dus onlogisch geweest in zijn beloog. De Voorzitter merkt op, dat de gemeente kas nu de schade aan Grondbedrijf zal be talen bij slechte winters. De heer Ris: De IJsvereeniging wordt toch vrijgesteld Van betaling. De heer Goslinga heeft hem niet het tweede deel van het voorste! hooren aanvallen. Dat vindt hij biliijk. Spr. "heeft gezegd: do schuld is ontstaan doordat de bepaling, die nu wordt voorgesteld, toen niet bestond. De heer Goslinga betoogt, dat de vereeniging de schuld moet houden en na een goed jaar kan betalen. Maar hoeveel goede winters heb ben we bier? Dat wordt voor do vereeniging dan immers toch een langzame dood. De heer Houtman gelooft, dat het 't besto is zich te vereenigen met het voorstel van den heer v. d. Hoek. Men moet niet kjjken naar het mooio betoog van "den heer Goslinga of het mooiere van den beer Ris. Een feit is, dat niemand den faillieten boel zal overnemen. Nu zegt de gemeente wel: ik geef vfïtstol van betaling, maar daarmede wordt de onhoudbare toestand niet verbeterd. Als de IJsvereeniging op dezelfde wijze door ging, dan gaat ze met weinig contribuanten in zee en de schuld wordt steeds grooler, on dat durven de bestuursleden natuurlijk niet op zich nemen. Laten wij dus nu het voorstel-v. d. Hoek aannemen; dat bedoelt het voorstel van B. en\V. aanvaarden en een subsidie verleenen van f200 voor dit jaar. Daarmede is dan de vereeniging gered. Do heer Goslinga riüferkt op, dat het voor ste! van B. en W. tweeledig is. Het eerslo deel betreft do kwijtschelding der huurschuld; daarover dient dus eerst beslist. Do heer De Bruin zegt, 'dat tegen kwijt schelding der schuld misschien formeelo be zwaren beslaan en daarom wil hij tegen dat (je deelte van jet voorstel van B. en W. met stommen. De heor Goslinga zegt, dat, als de huur schuld kwijtgescholden wordt, dan Grondbedrijf dio schade zou moeten betalen. Het eerste gedeelte van hel voorstel van B. en W. afwijzing van het verzoek tot kwijtschelding van schuld in stemming ge- I" bracht, wordt aangenomen met 16 tegen 7 stemmen. Vóór stemmen do hoeren v. dj Velden, Nolefc, mr. Kavelaars, Evers, Lagerwojj, v. "Westendorp, Goslinga, Beukers, Dubbelman, Scheffers, mr. v. Briel Sasso, v. d. Meer, v. d, Schalk, Schrcu- der, Do Graaff on IVouterlood. Tegon stommen do hoeren Houtman, Koop- mans, Ris, v. d. Zee, Do Bruin, Hinkelaar cn v. d. Hoek. De Voorzitter zegt, dat nu over het tweodo godeelte van het voorstel moet worden beslist Dit bevat f25 por ijs-dag lot con maxi mum van f300. Do hem Houtman wil voorstellen voor dit jaar een subsidie to geven van 1200. Wordt dit aangenomen, dan kan do vereeniging toch blij ven bestaan. De hoer m r. Kavelaars viaagt of het niet 'heter is, dat voorstel aan te houden tot aan Me behandeling van do begrooting. Do heer Houtman acht het gowenscht de zaak nu tot oon oplossing to brongen on doet dus nu het voorstel. Do heor mr. v. Br iel Sasso merkt op, dat hier steeds gowaclit is mot hot verleenen van subsidio totdat een aanvrage was inge komen. Hij vindt het boter die gewoonte ge trouw te blijven. Do heer v. d. Hoek merkt op, dat toch ge vraagd werd kwijtschelding van schuld. Do Voorzitter: Dat is juist. Po heer Ris: Maar dat is toch een reagee- ren op het zooevon genomen besluit. De lieer De Bruin wijst er op, dat door den heer mr. Kavelaars is voorgesteld .do be slissing over do subsidie aan te houden tot de begrooting. Spr. ziet daarin een verborgen verwachting. Men ziet ook telkens, dat er oen lacht als er een omvalt. Do Voorzitter zal nu het 2o gedeelte van het voorstel van B. en IV. in stemming brengen. liet wordt aangenomen met 20 tegen 3 stem men. Vóór stemmen de hoeren mr. v. Briel Sasse, v, d. Meer, Do Bruin, v. d. Schalk, Binkelaar, v. d. Hoek, De Graaff, Wouterlood, Koopmans, v, d. Velden, Nolet, mr. Kavelaars, Evers, Ris,, Lagerweij, v. Westendorp, Goslinga, Beukers, v. tl. Zeo en Dubbelman. Tegen stemmen do heeren Scheffers, Schreu- der en Houtman. Do heer v, d. Hoek herinnert er aan, dat hij"zooeven heeft voorgesteld aan do vereeni ging een subsidie van f200 voor dit jaar te verleenen. Do Voorzitter wijst erop, dat zooeven be sloten is de kwijtschelding 'der huurschuld niet ,to verleenen; nu zou de heer v. d. Hoek da delijk daarop met een voorste! willen komen om in plaats daarvan een subsidie te verlee nen, waarmede hetzelfde bereikt ?ou worden wat men met de kwijtschelding der schuld be doelde. De heer v. d. Hoek deed het voorstel juist daarom. Hij Wilde do kwijtschelding, ais mis schien formeel niet juist, vervangen door de subsidie. De heer ,!j o u t m a n wil er nog op wijzen, dat, als gevolg van de nu genomen besluilen, de leder, der vereeniging wel zullen wegloopen. Spr. laai aan B. en IV. over, een middel te vinden om de vereeniging te doen blijven bestaan. Het Bestuur moet eenige zekerheid hebben, dat het de schuld zal kunnen betalen Hij zou daarom willen aanraden zoo'n voor stel zoo spoedig mogelijk te doen. Do "hoer v. d. Hoek verklaart, dat hij zijn voorstel dan voorloopig zal terugnemen. NOORDBLAAK 19, hoek NIEUWSTRAAT, ROTTERDAM.; Grootst gesorteerd hnls In Stalen worden op aanvraag franco toegezonden. HET GRATIS RECEPT „DEED HET", De heer H. te II'. 'zegt: „Ala iemand mij verteld had dat chronische pijn zoo spoe dig kon genezen worden, had ik 't niet willen gelooven. Ik leed sedert 20 jaar aan ernstige heupjicht en rheumatiek, ter wijl ik er nooit vrij van w|as. De pijnen Waren soms folterend. Zij worden alle ge- nozfcn door een gratis recept, dat ik gaarne aan iedereen wil geven. Ga naar de dichts- bijz'ynde apotheek of Drogerij en koop 60 Grein Kep'haldol in den vorm van tablet ten. Neom dadelijk! 2 cn verder elk tuur een tot de pijn verdwenen is. Mijn dokter zegt mij, dat het even vlug werkt in geval van rugpijn, zenuwpijnen, hoofdpijn, ontsteking der zc-nuWen enz. Ik woonde een zeer ern stig geval bij van influenzal, die in minder dan 24 uur geheel genezen is. Ik weet, dat jtit buitengewone geneesmiddel gebruikt wordt in dei beste ziekenhuizen van Europa de grootste deugd is, dat het onmiddellijk uitwerkt en absoluut onschadelijk is." Opheffing van de tol aan de Haag sch e Schouw. Men schrijft aan het Hbld., 'dat de Haag- sc-he Schouw, met. recht van tolheffing on der Voorschoten aan den Rijksstraatweg lus schen Den Haag en Amsterdam, doer 't Rijk aangekocht is voor een bedrag van f75.000. Deze mededoeling zal ongetwijfeld mot vreugde worden ontvangen, voornamelijk door automobilisten en wielrijders, cn door wandelaars uiit Leiden en 'omstreken, niet alleen om het hooge toltarief, maar ook om het oponthoud, dat er door het stilstaan veroorzaakt wordt. Herhaaldelijk is dan ook hij de Regeering en bij Provinciale Staten op opheffing aan gedrongen en de Alg. Ned. Wielnjdersbond heeft al eens een proces tegen den eigenaar uitgelokt, dat echter verloren werd. Velen venvaarloozen rugpijn, omdat zij van meemng zijn, dat hét zwakte der rug spieren is, ontstaan door overwerkthcid. Zij wachten dan totdat de pijn vanzelf ver dwijnt. Maar als de pijn inden rug niet uit zichzelf verdwijnt, -weten wij dat de pijn niet uit den rug voorkomt, maar uit de nieren, gelegen ter hoogte van de lendenen. Dit is een waarschuwing en een ernstige Waarschu wing, want wanneer de nieren verzwakt zijn, geven zij aan het urinezuur gelegenheid om zich' met het bloed door het lichaam te verspreiden. Dit urinezuur veroorzaakt pijn in den rug, pijn in de lendenen; het vormt bezinksel ia de urine, hetwelk de blaas en urinewegen prikkelt; het verstopt de urinewegen en belet een vrije afvoer van het water, en veroorzaakt zoodoende waterzucht; het Vormt scherpe kristallen in de gewrichten, spieren en weefsels, do oorzaak van jicht, rheumatiek, heupwee "(ischias). Begint daarom bij hét eerste optreden van verschijnselen als bovengenoemd met liet gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen en zonder uitstel, want hoe langer de nier- aandoening verwaarloosd wordt, des te moeilijker valt het hart te genezen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen horgeven aan do nieren haar gezondheid en werkzaamheid. Zij zuiveren 'd.e urinewegen en voeren hét overtollige water en de urinaire onzuiver heden af, waardoor de oorzaak van uw kwaal wordt weggenomen. Te Schiedam yerknjgb. bij de hh. Kap- pelhoff Hovingh. Toeztentdirig geschiedt franco na ontv. v. postwissel h fl.75 voor één, of f 10.voor zes idoozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillten, weigert elke idoos, die niet vporzien is vjan nevenstaand handels merk'. Armendokter-raadslid. In de gemeente Anloo,-gelegen tussohen de Drent sell e hoofdstad en de Groninger gemeente Wildervank, is de verhouding tus- schen de bewoners van allerlei gemeen tea declen niet te best. Het veongedeelte en het zandgedeelte hébben verschillende be langen, die zich' niet te best met elkaar verdragen. Daarbij komt nog, dat in de hoofdplaats van de gemeente, te Annen, zeer dikwijls ongenoegen beslaat tussohen den burgemeester Römelingh' en den arts Boremn. Beiden zijn ze nog slechts weinige jaren in Annen, doch de dokter is er reeds in geslaagd zich' er populair te maken. De gemeente houwt hem nu een woning. Wegens het overlijden van een raadslid was er onlangs een tussohentijdsche verkie zing. En het noodlot bracht als candidal ten: den burgemeester en den dokter. In het zuidelijke gemeentedeel Elset heeft men warm voor de candidatuur-JRomelmgh ge streden. Doch de andere dorpen waren machtiger en.... de dokter won bet pleit. Ojp den stemmingsdag kwamen eenige in gezetenen van hot veengedeelte vernemen hoe de totaal-uitslag was, maar de burge meester joeg hén, onder wie een raadslid was, van het gemeentehuis, waarin de bur gemeester woont. In de raadsvergadering, die volgde, interpelleerde het raadslid Hid- dingh over deze beloediging, doch de bur gemeester weigerde zich te verantwoorden en verwees hem paar de Justitie. De dokter moest nu zitting nemen. Maar hij was gemeente-geneesheer en had een instructie, die hem, aan den Raad onderge schikt deed zijn. Dr. Borama vroeg den Raad ai datgene te doen wat noodig was om hem in staat te stellen zitting te ne men. De burgemeester waarschuwde, niet al les op losse schroeven te zetten. De gemeen* te betaalt f 800 salaris. Maar een der Ilands* leden kwam op het idee dr. B. ongevraagd eervol ontslag te geven en de armenprak tijk voor f 100 minder aan hem „op te dragen". Doodsc'h'cuw en vaccinatie kam dan voor dat bedrag aan dr. Freie van Zuid laren worden opgedragen. En aldus be sloot de Raad. ïn de eergister gehouden Raadsvergade ring werden de geloofsbrieven onderzocht. Een Raadscommissie onderzocht zo en had geen bedenkingen, al verbloemde ze niet dat ze zich niet deskundig achtte. De bur gemeester zeide, dat hij1, indien de Raad tot toelating mocht besluiten, daartegen toch bezwaren bij het College van Ged. Staten zou indienen. Met op "één na ajgemoene stemmen ging de Raad met de conclusie der commissie accoord, waarna de burge meester zijn voornemen herhaalde. De dorpsbewoners wachten nu nmspan ning af wio hét pleit zal winnen: hun dokter of hun burgemeester. r(„II,bl.") Simuleerende olifanten. Wio bad ooit gedacht, dat een olifant zoo'n dikhuid, zoo'n „kalf" van oen oli fant, in staat was te simuleeren, en z'n bewakers voor 't ootje te houden mot een talent, dat niet onder hoeft te doen voor dat van een op afkeuring-azond-#ni|itair- hospilaal-klant! Een olifant, ver-toevende in den dierentuin to Now-York, leed aan maag pijn. Dit is een zeer gewoon Verschijnsel bij geïmporteerde olifanten, die nog niet aan het klimaat gewend zijn. De kwaal wordt genezen met oen wollen deken-ver band en mosterdpleisters uitwendig, en een flinke dosis brandewijn inwendig. Deze re medie schijnt den dieren te bevallen on werkt altijd bizonder gunstig. Het verwon derde de artsen van den N.-Yorkschen „Ar, tis" dan ook niet weinig, toen een olifant, die reeds meermalen de kuur had onder gaan, maar steeds over maagpijn'bleef „kla gen". Eensklaps bedacht een van hon, dat do brandewijn den dieren altijd goed smaakte en dat men van een olifant geen anti-alco holistische neigingen mag verwachten, llij stelde daarom voor, de kuur eens toe te passen zonder brandewijn. Het succes was verrassend Toen een andere olifant in denzelfden dierentuin eens ziek was, had men alle gelegenheid hem eens te reinigen, on z'n voetjes in een badje te s toppen. En 't was heusdh niet overbodigI Bij grondige rei niging kwam niet minder dan een dobbel- steen, de helft van een theelepeltje, het handvat van een zakmes, en een ijzeren spijker te voorschijn. Al deze voorwerpen zaten vast in het eelt onder de pooten. Onnoodig te vertellen, dat men het gebrui kelijke waschmateriaal moest uitbreiden mot ccmge stevige instrumenten. De ongeregeldheden op Klein Kei. De Javasche Ct. bevat het volgende amb telijke bericht, dat wij ter aanvulling van reed meegedeelde tijdingen hier laten vol gen: i De resident van Amboina seinde 13 Sept Hedennacht half één bericht ontvangen controleur Kei-eilanden voorgevallen on- eenigheden lusschen Katholieken en Moha- medanen op Klein-Kei, waarbij pastoor Raad zwaar gewond te Kei-Doelah, anderhalf uur 1-oopens noordelijk van Toeal, waar hij en volgelingen door bevolking aangevallen; bij poging controleur tot arrestatie schuldigen, groote volksoploop, waarbij leven controleur ernstig bedreigd en een pradjoerit ernstig gewond, een ander pradjoerit door orang kaja gewond, sedert overleden, daarna ver schanste controleur zich met zijn zeventien pradjoerits in kantoor Toeal tot komst K. P. M. stoomer Baud, waarop toevallig luite nant Borgesius met twintig man, bestemd voor Merauke en divisiecommandant De Graaf, dezen met troepen te Toeal achterge bleven tot hulp; Baud na aankomst dadelijk door controleur gecharterd tot overbrengen berichten en dringende aanvraag troepen; ik vertrok aanstonds 9 uur v.m. per Baud met militairen commandant on veertig man troepen naar Toeal, dertig uur stoomens, Gouvernementsstoomer niet beschikbaar. Uit Soerabaja d.d. 23 September aan de Delibladen. Hef .Socr. Hbld. ontvangt een telegram uit Amboh, meldende, dat op de Kei-eilanden de rust hersteld is. De hoofdaanleggers hebben zich gemeld. In to taal zijn 1 pradjoerit vermoord en pastoor van der Raad, 4 Katholieke inboorlingent en 2 ptradjoerits gewond. De gewonden zijn nagenoeg hersteld. Ongelukken. Uit de fabriekshaven van Wilton's scheepswerf en machinefabriek te Rotter dam is gistermorgen opgehaald het lijk van van den 16jarigen loopknecht A. v. S., die gistermiddag voor zijn patroon een boodschap moest doen aan boord van het daar in reparatie liggen stoomschip Frixos. Hij is toen onopgemerkt te Water geraakt en verdronken. Gistermiddag is een jongmensch, dat "mee hielp om. een hoog geladen schuit voort te trokken, tender de brug over de Prin sengracht bij do Bemstraat te 'Amsterdam, met zijn hoofd onder de brug bekneld ge raakt. Hjj yverd zóó ernstig (gewond, dat do dood spoedig intrad, 1 j Zóó ontstaan rolletjes. iWrj lezen in het „Soer. Ilbl." van 18 September: Eergisteravond om halfzeven zat een 'Ara bier op Ketapan Gili, aan de warong van een singkeh, waar hij veel dronk en at cn goeden sier maakte. Meneer verkoos niet dat er andere menschen aan het stalletje plaats namen Ten slotte stond hij op, doch toen het op beialen aankwam, Weigeïde hij een cent te geven, zeggende een S. I.-er te zijn. Natuurlijk kwam het tot een woor den wisseling. De singkeh riep eenige op passers die den Arabier verwijderden. Spoe dig daarna kwam hij weer terug, en begon het stalletje van den singkeh te vernielen.! Een Chinees, voor wiens woning dit voor val zich afspeelde, telefoneerde de politie en belust op „berrie", tevens eenige land- genooten. Chineezen en politie kwamen te gelijk opdagen. AI spoedig stonden er een 100 tal Arabieren en een menigfco inlanders tegenover een '40 tal Chineezen. De politie wist een treffen tusschen beide partijen te voorkomen. Echter waagde ze het niet, den arabier te arresteeren. Eerst gistermorgen werd deze sinjeur voor de rol gebracht en gestraft met twin tig dagen. Als zijn tijd om is, twijfelen we niet of die onruststoker zal weer opnieuw probeeren een vechtpartij uit te lokken. AMSTERDAM. 24 Dat. Lijnolie. Vliegend 125(4 25, Nov, 248/s 241/2, Nov.-Deo. 24V2, Jam-April 25 25V8> Mei-Aug. 257/g 26. 1 PARIJS, 24 Dot, Spiritus gedrukt; pér Ooi fr. 44.25, bet., per Nov. fr. 44—4(4.50', por Nov.tDeo. fr, 44.25 betaald, per 4 eerste mnd. fr. 45.75— 46, per 4 mnd. fr. 46.75 betaald. BUDAPEST, 24 Oct. Tarwe: Stemming beter.

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2