Vraagt iezen man D eene lezing van Uw leven te ver schaffen ScMsflamsclie Courant 'SISéO o c e:r twijfel c LauEe Havea No.Ul (hoet KorteHaven) een zaak van vertrouwen. öpiegelmagazijn „De A_tlas" NEDERLAND jtfevrouw, U heeft groot ongelijk! 7). 3chlinek Cie. Jt.-C,, Tjamburg oypöiï. ABONNEMENTEN ADVERTENTIES ULandel en tfedrfjt. U, dri^Mrlkt. Telafoon Voorhanden voor Honderd Jaar 1795-1813 door Generaal Wiipperraann. In artistiek omslag fö-95 in prachtband f7.50. Zijn wonderlijk vermogen om het menschelijk leven, op welken afstand ook, te ont- cij teren, doet allen die zich tot hem wenden verbaasd staan. Jk weet het toch door mijn praktijk: Pa/min voor kokenbakkenbraden 2)urf ik een ieder aan ie raden. Jn stad en land, bij arm en rijk Qeeft men van hare deugden blijk. En zelfs de allerzwakste magen jfj kunnen best palm in verdragen, jjaarom zeg ik als j/Tris U vrij: pa!min of boter? - - Eenertei! Ostermann 4? Co., Jim sterdam. 3852 8-4 Koopt Uw Sjpi©g*©Iss, ildei-I i 011, Schilderstukken en Lijsten in liet alom bekende soliedste en goedkoopste .99 Hoogstraat 315, boek Wijde Kerkstraat, ROTTERDAM. H. PIBTEJRS «Sc Co, 3518 30 Groote sorteering Schilderijen. Omlijsten van Platen en Fo ze er spoedig en billijk. clojor D/VAN VAN J)ER ZEE. (Nadruk verboden). Saampjes gingen zo door 't polderlaantje, dat naar den grooten dijk voerde. Kleine Jan droeg den vlieger, die grooler was dan 'hij-zelf en vader den klos vlieger- garen, te Vol voor de kleine banden van het al maar babbelende jochie. ■Er was geneuchto in die twee. Jan gaf zich vol aan de vreugde eener werkelijk heid, die hij wei lion malen in fantasie had doorleefdhet hoog in de lucht staan van z ij n vlieger, zijn grooten groenen vlie gcr met do gouden sterren als rcuzc-oogen, door vader in een verloren uurtje gemaakt. Zooals die vlieger Tiu op z'n mg hing in z'n droog geritsel van strak papier, waarlangs de wind hccnslreek, zou-ic stiaks hem mogen vasthouden aan 't kruishout. En dan zou-ie 'm zien zweven ineens met 'n broeden zwaai de lucht in, stijgend al maar hooger, zooals 't ging met de kleine vliegers van de jongens uit de straat: „liè, pa, net zoo hoog, zóó hoog, tot-ie heel in do wolken is, nog hooger dan de vogels En de vader had plezier in 'l gesnap van z'n enthousiasten jongen, proefde 't genot van de groote vreugde van z'n kind. Ze liepen flink voort. Jan dribbelde van haast en als do ritselende vlieger achter 'm het harde loopen niet had belet, zou- ie al vooruit zijn gerend. Ginds lag de gioote dijk met z'n vrije ruimte en tegen den blauwen hemel staken scherp de don kere vlekjes af van de beweeglijke jongens, wier trots reeds hoog in do lucht glo rieerde. „Jvijk's pa, 'n vlieger. En daar nog een. O, nog veel meer, 'kzie er we honderd duizend." Jan raakte in exlasc, .vergat haast z'n eigen schat op z'n mg, en vader moest 'm vermanen: „Voorzichtig, kalm aan aan maar, anders scheurt je Vlieger. En toen was-ie ineens weer vol van z'n bezit, keek-io schuw op-zij over z'n schou der heen: gelukkig, do vlieger hing er nog, even rustig schommelend als straks. Nu waren ze op den dijk. Vader nam zelf den vlieger onder zijn bescherming en Jan, in z'n volle bewegingsvrijheid, danste van genoegen, sprong op en af van de dijkbergen en liep eindelijk hard voor uit, toon-ie zag, dat vader een geschikte plaats ging zoeken, om den vlieger op te laten. Tusschen tientallen van jongens gingen ze door, en als'aller oogen op den grooten groenen vlieger waren gericht, voekle Jan zich trotsch op z'n bezit. ,,1'a, zie die jonges 's kijko, ze wouwe zeker wel, dat ze óók zoo'n vlieger luidde.... Toen vader een vrije loopruimte gevonden bad, Ineld-io stil. Langs heide zijden van den hoogen dijk strekte zich wijd het polder land uit en geen telefoondraden waren hier voor den vlieger, te duchten. De klare he mel lag 'in rustige openheid over de landen en den dijk, en de zachte wind, die straks den omhoog moest dragen, verfrischte heel het zonnige rondom. Jan mocht meehelpen aan rlc voorbereid- Beien. Stevig hiekl-ie den vlieger aan 't kruishout, terwijl vader den staart met de opgerolde stukjes papier aanknoopte. En intusschen kcek-ie bazig naar 'n paar jon- jens, die nader gekomen waren, om 't schouwspel je zien: die man was zijn vader, en die mooie vlieger met de gouden sterren was van hom. Nu ging het gebeuren. Het eind van het vlicgergaren was door vader aan don vlie ger bevestigd, en nadat hij Jan bevolen bad, goed op te passen, liep-ie achteruit, den garenklos een heel eind afwindend. De ruk jes aan den vlieger deden Jan popelen van blijdschap en z'n vreugde groeide naar mate hij het garen, dat hem van vader scheidde, langer zag worden. Plotseling hield vader op. De afstand was nu grooi genoeg, om het oplaten met vrucht te be proeven. En nadat-ie nog eens om zich heen gekeken had, of do weg vrij was, gaf-io Jan 'hot teekon van opletten „Iüaar."- Vader trok en liep vooruit, en Jan, die op 'het goede oogenblik had losgelaten, zag met verrukking, hoe zijn sclioonc vlieger plotseling omhoog ging, don ritselenden staart achter zich aan. En hij klapte in z'n handen en danste vooruit. Al maar naar omhoog kijkend, naar den stijgenden vlie ger, die hoe langer hoe kleiner werd, liep ie Voort, om eindelijk hijgend hij vader te komen, die 'n heel eind verder had stil ge houden. Nog 'n paar rukjes, wat vieren van het garen: do vlieger stond. Hij stond daar heel ver in de lucht, Zoo ver, dat Jan de gouden sterren niet meer zag, Z'n vlieger leek nu heel klein en de lange, ste vige staart scheen maar een kort touw tje, een donker draadje tegen de blauwe lucht. En de garenklos werd hoe langer hoe slanker. In een wijde bocht hing het garen over het land en heel ver boog het om naar hoven, naar hot vlieger vlakje, dat nu heel geen kleur moer had. Ze Waren beiden moe geworden en gin gen op den berm in het gras zitten. Jan mocht den klos vasthouden toen vader zich had overtuigd, dat de vlieger voor de kleine handen niet al te sterk trok. Hij zat daar ids een klein koninkje in hot gevoel van z n rijkdom, en toen vader papieren cirkel tjes om het garen hiing, die langzaam-aan naar boven schoven langs de wijde bocht, leefde liet kmdergenot in ido "uitroepen, waar mee ieder nieuw papierkransje Werd bege leid, 't Werd bevolktor op den dijk. Tal van jongens met en zonder vliegers waren even eens naar den grooten dijk getrokken, naar do ruimte on naar do vrijheid. En al vlie gerende en spelende vulden zij1 den langen weg met hun vroolijke geluiden en )um zonnige beweeglijkheid, 't Was al licht en leven van zon en jeugd, 'Van gouden zo mer en onbezorgde luidruchtigheid! „Kijk 's, pa, daar valt oen Vlieger'i Jan had juist even gekeken naar een groepje jongens, niet ver bij hem vandaan, die ook een Hinken vlieger in de blauwe ruimte haddon staan. En tocn-ie naar den vlieger zag, gebeurde het wonderlijke. Plot seling schommelde de vlieger en viel, de punt ai dansend heen en weer bewegend. Eu de lange bocht vliegergaren lag nu in eens op 't land gezakt. Op Jiuis uitroep keek ook vader. En •oen-ic eert zwerm jongens bard zag ïoo- pen, den dijk af en over de slooton heen het land offl en toen-ie zag, hoe ze be- geenig grepen'naar het vliegergaren, dal ze in hebzuchtige haast wikkelden om hun armen en hun lichaam, en tocn-ie 'n paar huilende jongens eveneens 't tand zag op>- gaan, om te gaan vechten om hun bezit, dat zoo plotseling als ecu schoonc droom was verdwenen toen begreep vader, dal er garenslroopers hun werk hadden gedaan, dat de vlieger was losgesneden, om het vlicgergaren en zoo mogelijk den vlieger als roofbuit te bemachtigen. Vader mompelde iets van „gemeen" en keek nog lang naar de vechtende en schreeu wende jongens op 't land, toen Jan reeds volop weer genoot van z'n geluk en stevig den klos mei beide handen vasthield. Liet-ie los, dan was alle glorie op eenmaal weg, dan was-ie z'n rijkdom van eenige uren kwijl, en zouden de slroopers ook vechten om zijn vlieger. Er kwamen kijkers in hun buurt. Een groepje jongens stond druk-bcwcgend op korten afstand als werd over een grootse! plan beraadslaagd. .Vader vertrouwde het zaakje niet erg en nam voor alle zeker heid den garenklos van Jan over. Toen ■stond-ie op, en Jan beduidend, mee ti gaan, liep-ie langzaam achteruit in de rich ting van de stad. En tegelijk bcgon-ic den vlieger in fe halen door het regelmatig opwinden van den klos. De jongens volgden en drongen hoe lan ger hoe dichter op. Een brutaaltje van '11 jaar of twaalf, de handen in de. broek zakken begraven, de pet nonchalant ach terover op 't hoofd, was vlak naast Jan ko* men loopen, vroeg bruusk: „Baas, weel je niet hoe laat of 't is?" Maar vader liet zicii niet afleiden. Eerst had-ie gedacht, dat de jongens hel niot zouden wagen, hem, den grootere, lastig to vallen, maar toen-ie het opdringen zag van de anderen, terwijl do brutaio woord voerder hem poogde af te leiden, begreep-ie te moeten oppassen. ,,'t Is laat genoeg voor jou om te maken, dat je wegkomt," was 't bescheid, maar daar kwam plotseling heel de bende in ver zet: „We maggc hier net, zoo goed loopen als "n ander, de clijk is vrij." Vaders handen waren niet vrij voor een tegenbetoog, hij moest winden en 'inhalen. En de vlieger werd al grooter, kwam nader bij. De jongens zagen hel. Hun kans op buit werd kleiner en een enkele bleef al ach ter, gaf het pleit verloren. Maar plotseling liep een der grooteren vlak achter vaders rug om on toen deze instinctmatig om keek, sprong 't brutaaltje naar voren en sneed rap het vliegergaren door. „De vlieger", riep Jan ontsteld, want hij zag daar plotseling zijn rijkdom wankelen, de bocht verslappen, de jongens wegrennen naar den vallenden buit. Maar ook vader had opeens gezien, wat er gebeurde en plotseling het stroopertje achter in den nek gegrepen. De jongens bekommerden zich niet 0111 hun makker, ronden den dijk af naar t and, waar de vlieger met de gouden ster ren langzaam neerstreek. En zo roofden >11 stroopten naar hartelust liet garen, toen vader den spartelenden jongen stevig in z'n groep hield en Jan schreiend keek naar 't land, waar al z'n vreugde opeens was verdonkerd. Vader was woedend, liet don vlieger in Ion steek, maar mepte het hoefje om do joren. Maar de jongen liet zich zonder te genweer niet'ranselen. Hij vocht en 1 rapte naar zijn bestraffer, smeet hem leclijko scheldwoorden naar 't hoofd. Het mes, waarmee hij zijn stroopersdaad had vol voord, had-ie nog geopend in de hand. en plotseling stak-ie er mee, wild, naar z'n vijand. Vader voelde opeens een hevige pijn in Je zij en tastend mot de een hand, terwijl-ie mot de andere het boefje haast worgde, vond-ie het nies en trok het uit de wond Maar toon ook iiet-ic zich door z'n over macht niet weerhouden om den jongen een flink pak ransel te geven; al blcrde deze- als een bezetene. En voort ging het toen langs den dijk in de richting van de stad. Stevig hield vader het boefje vast, dwong hem, flink door le loopen. Trappelend en schreeuwend verzette de knaap zich, en Jan, die er naast dribbelde, schreeuwde moe. Al z'n geluk was plotseling vervlogen, z'n vlieger, z'n mooie, groene vlieger mei de gouden sier- ren, was-ie kwijt. Vader suslc: „Stil maar, Jan, pa maakt wel 'n an deren vlieger voor je, nog veel mooier dan deze"- Maar .Jans verlies was te plotseling en le groot, om hel zoo maar te kunnen ver geten. Hel lawaaiend groepje trok belangstel ling. Ouderen vroegen onderweg, wat er aan de hand was, en ais vader in een korten uitroep de stroopersdaad had mee gedeeld, schudden ze eens met het hoofd. Jongeren liepen mee, blij om 'n relletje. En als in de verte hun kornuiten roods luid schreeuwen om verklaring van wat er ge beurde, lierden ze door elkander terug: „Jó, 'n stroopcr," „Hij heeft gesloke met 'n mes." „D'r wordt er een opgebracht." „We gaan naar de peliessie." De kleine schaar groeide aan en het boefje werd stiller. Gedwee liep-ie nu voort, ai- tijd nog stevig door vader in den kraag gehouden. Vader voelde de wond in z'n zij steken en langzaam bloed-wegvloeien. En bij repte zich wat, om gauw hulp te krijgen in de stad. Daar waren reeds de eerste huizen in 't zicht. Vooraan de kleine herberg „De vergulde zwaa.ni", waar vader zich aan zijn schreeuwend gevolg hoopte te onttrek ken. Jongens liepen al vooruit, om het eerst liet nieuws in da straten te kunnen vertel len, en 'hier en daar stonden afwachtend ile menschon te kijken. Vader voelde een zwakte over zich komen, hield z'n hand legen de wond gedrukt. En met een zucht van verlichting ging-ie den stoep van dc herberg op. Dc deur van de gelagkamer stond open en de kastelein kwam verschrikt naar vo ren. Dc jonge misdadiger boog het hoofd en verzette zich niet langer. En Jan, met den garenklos in heide handen, vergat in z'n nieuwsgierigheid voor 'n oogenblik z'n verdriet. „Wat is hier aan de hand?" vroeg de kas telein, terwijl-ie de deur in 't slot gooide voor de nieuwsgierigen buiten. ,,'n Dief en 'n misdadiger, lichtte vader toe. Stuur gauw om dc politie en ,0111 den dokter, want hij heeft me ge stoken met een mes...." Maar nauw had vader dc ppdracht ge daan, of door zwakte overmand, viel hij op een stoel bewusteloos ineen. Radeloos zag de kastelein toe: in het boefje had hij z'n eigen zoon heikend. Los uit den greep was de jonge inisdager naar achter geslopen en Jan hield schreiend vaders hand vast. En buiten, pp de ko zijnen, loerden Lal van jongens naar bin nen. 'n Oogenblik stond de kastelein versuft. Wat te doen? Politie roepen en z'n eigen kind overleveren aan liet tuchthuis? Een dokter halen met hetzelfde resultaat? Niels do-en en den man daar vóór hem laten doodbloeden, terwijl bef schreiend jochie hem vasthield bij de vei slapte hand? Maar dan overwon de menschc-lijkheid het van de vadorvrees, en terwijl hij iemand om den dpkter zond, bracht hij den hewustcloozc te bed en s'lelpte liet bioedvlooicn met een noodverband En langzaam kwam vader bij. Toen-ie z'n oogen opende, zag hij Jantje schreiend op een stoel. Dan, sussend met een zwakke stem „Stil maar, .Tan, moigcn plakl pa een fiecl grooten vlieger mot allemaal mooie figuren. Wees nu maar zoet, straks gaan we naar huis. Dan, den kastelein heikenncnd, die met gebogen hoofd te soezen zat: „Jean Wavcren, ik dank je wel voor je goede zorgen. 'Heb je om den dokter en do politie gestuurd?" „Om den dokter wel, m'neer, maar...."" De herbergier zweeg, maar na 'n korte siille vervolgde hij „Die jongen is mil zoor En - gcüol'fcn door het smartelijke van dit woord, overdacht vader plotseling, hoe '1 hem [e moede moest zijn, als zijn zoon eens een stroopcr en een misdager zou wordenMeevoelend met dien anderen vader en kort nog navoelend zijn eigen .reugd van slinks om den vlieger, van Jan, zei-ie plots: „Laat de politie er dan maar buiten....- En toen do dokter kwam en slechts een kleine wond vond, door kinderhand toe gebracht, zoodat elk gevaar was buitenge sloten, voelde Van Wavcren zich dubbel verlicht. De vader had den vader begre pen.,.. Toen 'n rijtuig tien zwakke met Jantje naar buis bracht, vond de kastelein z'n :oon in 'n hoekje gedoken. 'LBoefje zat stil in zichzelf te schreien.,, Kr. 2000; serio 121 no. 14, serie 121 no. 72, serie 313 no. 25, serie 557 no. 11, serie 657 no. 22, serie 1517 no. 22, serie 1517 no. 81, set-io 2199 no. 43, serie 2711 no. 11, serie 2711 no. 17 en serie 2711 no. 82, serio 2172 no. 8,- elk Kr. 500. De overige Nos., in bovenstaande seriën ver vat, elk Kr. 340. LOTEN IIONG. HYP. BANK a 3 pet. van 189-1. Trekking 25 Oct. Aflosbaar 25 Jan. 191L Serie 1212 no. 8 Kr. 75.000; serie 66 no. 13 Kr. 3000; serie 2101 no. 19, serie 2522 rio. 19 en serio 3426 rio. 44, elk Kr. iéOO. Do volgende Nos. elk Kr. -100: Serie 335 no. 73, serie 1179 no. 45, serie 1266 no. 20, serie 1377 "no. 23, serie 1829 no. 4, serie 1898 no. 51, serie 1905 no. 62, serio 2351 no. 82, serie 2556 no. 69 en serio 2753 no, 83 De volgende Nos, elk Kr. 20: Seriën: 122, 1806, 1872. 1906, 2017, 3410; elke serie van 1—100 Amortisatietrekking Serieen. 95, 328, 408, 734, 710, 780, 1120, 1281, 1660, 1835, 1907, 2091, 2651.' 2812, 3097, 3100; elke serie van 1—100. Uitlotingen. LOTEN BRUNSV1JK h Th. 20 van 1868. trekking 1 Nov. Premiotrckking 31 Dec. 57 seriën: 71 81 312 514 510 940 1360 L171 1 ill7 2109 3097 3141 3275 3305 3361 3736 3768 4013 -1310 4373 4522 4GG1 4869 4933 1:!3.5 5066 5101 5606 5668 6302 6399 6420 li 161 6192 6662 0670 6779 70L5 7191 7350 7517 7614 8101 8226 8272 8-162 8750 8851 8996 9150 0181 9187 9275 9608 9735 9763 '867 LISTEN VAN WERKEN ;i 11. 100 van 1874. Trekking 3 November. Seriën .- 121 21-1 277 313 552 537 657 783 873 1106 1130 1368-1517 1808 1962 2010 2172 2199 2367 2469 2510 2711 bene 121 no. 76 Kr. 300.000; serie 2367 no. 111 Kr. 20.000; serio 236; lio, 91 en -a-ui 783 no. 23 elk Kr. 10.QQ0; serie 277 no 10, serie 657 no. 94, serie 1130 no. 99, serio 2199 no. 94 en serio 2519 no4 .1-1, elk I'S» Aan de samenstelling van dit boek, dat met recht en zonder overdrijving een Nationaal Standaardwerk genoemd mag worden, heeft GENERAAL WüPPERMAN, de bekende en algemeen hooggeschatte autoriteit op geschiedkundig gebied, vele jaren van zijn leven besteed. De verschijning van dit werk heeft plaats in 17 afleveringen a 35 cents. 1203 30 Tegelijk, e.enwel met het uitkomen der le aflevering is het prachtwerk com pleet verkrijgbaar gesteld en wel OP DE worden dagelijks aangenomen Duizenden personen, uit alle standen der maat schappij, hebben hun voordeel gctroklvu uit de raadgevingen cn wenken van de/.' n man. Ilij verklaart U waartoe gij in staal /.ijl en hoo liet U mogelijk is te slagen. Jlij noemt UviC vrienden en vijan den op en beschrijft de gunstige en ongun stige tijdstippen in Uw leven. Zijne beschrijving van het verleden, het tegen woordige en de koe komst zal U behulp zaam blijken en U ver baasd doen staan. Het eonigo door hein ter vervulling van zijne taak vereischt, is: Uw naam "(eigenhandig ge schreven). den datum Uwer geboorte en ver melding van geslacht. Het is onnoodig geld te zenden. Gelieve den naam dezer courant te vermelden, indien gij gralir. eene proefle/ing wonscht to ontvangen. Indien gij van ibve AWj speciale aanbieding ge- iT bruik wonscht te maken en eene beschrijving van Uw leven wensebt le ontvangen, zendt dan eenvoudig Uw naam, voluit gcscinevon, adios, datum, maand en jaar Uwer gebooile talles duidelijk 'geschreien), onder opgave win Mijn- hoer, Meviouw of Mejuffrouw, en evenewiseeu afschrift van onderstaand voisje, in L« eigen handschrift. Vergeet er niet aan, dat U« brief met Jen postzegel van 121/7 et, geflankeerd moet worden. .Nuttig is Uw raad, Zoo duizenden gewagen, Ik wensch geiuk in succs, Toont inij den weg tot slagen. Indien gij het verkiest, kunt gij 25 c(. (in postzegels van Uw eigen huid) ter bel,thug der porto, schrijfkostcn, enz. insluilen lik lit Uw brief aan Clay Burton Vance, Suite 7571, Palais Royal, Parijs, Frankrijk. Sluit geen munten hij Uw brief in. Het porto voor brieven \oor Fiankujk bestemd is 121/» ét. €enige fabrikanten van het fijnste plantenvet falmin. Eenige Jmporteurs voor Jfederland is het kooper. van Diamantwerken, Horloges, Goud cn Zilver, Pendules, Klokken, enz., Daarom wjjzen wjj onze lezers bij voortduring op het ten deze sedert 25 jaren zonder eenige reserve aan te bevelen adres van SCIIIiEUöJEHl BAKiTKHJf, Binnenrotte 170, Rotterdam. Telefoon interc. 3§07, 1225 20 S llfilM

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 11