66** Jaargang Vrijdag 28 November 1913 No. 14388 De ziel van Margaret Rand. Kennisgeving. BUITENLAND. BONENLAND. STADSNIEUWS, SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- m Feestdagen, Prijk pter kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingenfi. 1.25, franco per post £1. 1.05.; Prijs per week: V.oor Schiedam en Vlaardingen 10 cent, Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen,- Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags v<5<5r een uur aan het Bureau bozorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: ,Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel moor 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen.; Advertentiën bij abonnement op voordeeligo voorwaarden. Tarieven hiervan 'zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen,- worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prij3 van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, Gezien hot verzoek van E. 0SSF,DRIJVER tcSRo tterdam om verlenging van den proef tijd, eindigende 1 Januari 1914, waarvoor hem' en zijno rechtverkrijgenden hij be sluit van 23 September 1912 vergunning is verleend voor het oprichten van een fa briek voor het vervaardigen van gummi artikelen in bet pand, staande aan de Bakkerstraat no. 17, kadaster Sectie L no. 195 gedreven do,or een gasmotor van 11 P.K. en met een stoomketel van 4«/» p.2 verwarmingsoppervlak en een stoompa!,^ Gelet op de .bepalingen Jer Kinderwet, Doen te weten: dat voormeld verzoek met do bijlagen op do secretarie der gemeente is lot' visicj gelegd; dat op Donderdag, den 11 den December a.s., des namiddags ton 2 ure, fen raadhui zo gelegenheid zal worden gegeven cm bezwa ren tegen hot toestaan, van dat verzoek in to brengen en dio mondeling of schriftelijk toe te lichten; dat gedurende drie (Lagen vóór het tijd stip hierboven genoemd, op do secretarie der gemeente, van de schrifturen, die lei- zake mochten zijn ingekomen, konnis kan worden genomen; en dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zijn zij, die riiet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor bef Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. i E.n is hiervan afkondiging geschied waal hof behoort, den 27sten November 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE Be Secretaris V. SICKENGA'. Schiedam, 28 Nov. 1913. FRANKRIJK. In de Kamer zijn gisteren belangwek kende debatten gevoerd bij de behandeling Van bet wetsontwerp tot uitgifte van een 3-procents blijvende leening, groot 1300 rnil- lioen francs, ter bestrijding van de Snor me uitgaven, welke do onlangs nog liooger op gevoerde militaire lasten oteciien. Het debat bepaalde zich den eersten dag Roman van L. I. MEADE. (Nadruk verboden.) 4) 1 Niettemin was hot do gedachte ann Jnlm Rand en niet aan haar rijkdom, die haar sts.un gaf op deze lange reis, waarop zij voor het eerst de paden van het Ledrog bewandelde, waarop zij zich ter wille van -Maggie tot misdaad .verlaagde. „Natuurlijk ben ik een wenselijk slecht meisje," beredeneerde zij bij zich zi-!f,j,, „maar hoe slecht ik ,tiu ook al ben, zoo beteekent dit toch neg niets, vergeleken, bij alles wat voor ,mij ligt, bij do leugen op leugen, die ik zal moeten verkondigen, bij de lovende leugen, die ik zelf zal zijn! En toch, door zoo ,te handelen, help ik -Margaret. Zij zal gelukkig zijn met Tom Gay- tborno en ik o, ik voel in mijn bail, dat ik John Rand ,zal liefkrijgen!" Er viol niets bijzonders voor tijdens do reis, bet was een leer kalme overtocht.; hot scheen zelfs alsof do elementen do nieuwe Margaret op dit moeilijk tijdstip van haar leven goedgunstig gezind waren. Do jongelui aan boord werden uiterst vrien delijk en deden haar allerlei vragen, wie of haar te Southampton /.on afhalen? Zou iemand haar afhalen? Margaret zcide, dat zij da,t wel niet dacht. „Maar," zei do oude geestelijke, die min of meer haar vriend was geworden, „ik beu overtuigd, dat u dat u bij uwe aankomst door vrienden en kennissen omgeven zal worden; u heeft toch familie in Engeland, niot waar?" i tot oen motie, van den leider der socialis ten, Jaurès, waarin de regecring werd uit- genoodigd paal en perk te stellen aan de operaties in Marokko, den diensttijd te ver korten, een volksleger to organisceren en aan alle regeeringen onbeperkte arbitrage voor te stellen. -Aan deze motie knoopte Jaurès bet voorstel vast, om de discussie over bet aanhangige ontwerp te verdagen totdat de regoeriug teil aanzien van de in do motie uitgesproken wensclien waarbor gen heeft gegeven. De minister-president, Bnrthou, verklaar de, dat door aanneming van deze niolie de leening niet alleen" zou worden uitgesteld, maar geheel van de baan zou gcrakcfi In zijn rede, ter verdediging van de mo tie, liad Jaurès den minister ook de vraag gesteld, of het waar was, gelijk ecu militair Fran se ti blad dezer dagen beweerd had, dat in do lente van 191.4 in Marokko een expeditie naar Tazza zon worden onder nomen. Do minister antwoordde, dat op bet oogenblik nog niets voorbereid wordt, maar óéns zeker het uur zal komen voor zulk een expeditie. Dat is een onvermijde lijk gevolg van liet verdrag met Duitschland, waarbij Frankrijk Marokko gekregen beeft, en van de aardrijkskundige ligging van zijn No o i'd - A f ri kaaise h'e rijk. BarUiou prees verder onder groote toejuiching der Ka- nier ton zeerste bet beleid en do voorzich tig practi.scJie politiek van den residenl- generaal in Marokko, generaal Lyautey. Ten aanzien van den driejarigen dienst tijd sprak do minister de -vrees uit, dat men nog niet zeer spoedig een verkorting van den militairen diensttijd in overweging zal kunnen nomen. De heer Jaurès, zoo verklaarde hij ver- dor, vergist zich, als lüj meent, dat thans reeds liet oogenblik daar- is om in Europa algemeene arbitrage in liet leven to roepen. En de minister bracht in herinnering, dat Frankrijk op de Ilaagsche conferentie arbi trage heeft verlangd voor allo kwesties, dio noch de levensbelangen, noch de eer van het land raken. Gij ziet echter evotif goed in als ik, zoo vervolgde do heer Bar- thou, waarom het voor Frankrijk onmoge lijk is thans volledige arbitrage uit te lok ken. liet is zonderling, dal gij er bij Frank rijk op aandringt een voorstel te herha len, dat 'vroeger reeds op onovenvinne- lijkcn tegenstand is gestuit. De minister stelde vervolgens in bet licht, dat het onmogelijk is het loestaan van een leening afhankelijk te maken van de oplossing van de kwesties, die door Jau rès opgeworpen zijn. In liet algemeen be lang dient de leeningskweslie spoedig te worden afgedaan. De regecring, zoo eindig de bij, verzoekt de Kamer derhalve riiiil klem de motie niet aan to nemen. De motie werd daarop met overgroote meerderheid (439 tegen 148 stemmen) er- worpen. i i f Na deze stemming (dolden nog oen drie tal afgevaardigden eonigo minder belang wekkende beschouwingen, waarna de be raadslagingen lot hedenmorgen 9 uur wer den uitgesteld. „0 ja, en ik zal* die wol spoedig zien, maar ik geloof niet, dat iemand mij te Southampton zal afhalenik weet dat eigen lijk wel zeker, ging Margaret voort, want ik heb niet den naam van de bootver- metd, waarmee ik ging." Mr. Earlton, zoo beetle de geostelijkej zcide opeens „Weet u wel, dal uw familienaam niet zeer algemeen is?" v Mafgsuct keerde zich om en keek hem aan. „Is bij dat. niet?" vroeg zij. „Neen. Ik ken echter iemand, die John Rand heet] Fn ik ken ook een familie, die om zoo te zeggen op John's landgoed heeft gewoond. Dat landgoed heet .Melche-dcr Hall en ligt in Surrey. Het zijn de Mans fields. De familie bestaat uit. een zeer interessant jong meisje, Charlotte .Mans- field, haar moeder en vader, twee jongere broers en een zusje, Kuzelte, Kan liet zijn, dat zij bloedverwanten van u zijn?" „Ik geloof, dat ik .zeer na mei hen ver want ben," zeido Margaret, een kleur krijgend. Do geestelijke stak zijn band uit. „Miss Ramt, is bet mogelijk?" „Wat?" rvoeg Margaret. „Is u werkelijk heb ik de eer de hand te drukken van konnis te maken niet de onbekende"erfgename, met de jonge dame, aan wio de magnifieke bezittingen van den overleden Stephen zullen toebehonren 'M „Ik geloof, dat mij eonigo bezittingen zijn nagelaten," zcide .Margaret. ,A1 het bloed week uit haar gelaat. De om haar heen staande jongelieden staarden haar aan. Zij voelde, dat zij nog blocker werd en wist niet of zij zich goed zou Bunnell houden, want het was haar alsof zij flauw zou vallen. Zij voerde een harden GEMENGDE MED EDEEL1NGEN. E gela n d. Mevr. l'ankhur-t keert dezer dagen uit Amerika terug, met oen kapitaaltje van I'50.000, dat haar de lezingen hebben op gebracht, Zooals men weet, is dit geld bestemd om de strijdkas dor suffragettes to stijven. In militaire kringen te Londen hccrscht' eenige onrust nopens malversaties, die door ondei'olfic.ieren en legerleveranciers ge meenschappelijk zijn gepleegd. Gisteren werd bekend dal de kassier der marine, Lowry, plotseling was verdwenen. Men ontdekte een tekort van 120.000 gulden. Over het verblijf van den ontrouwen kassier is nog niets bekend. S p a n j o. De Spann-cho ambassade verzoekt Ilavas liet bericht tegen te spreken, dal koning Alfonso te Sitowitz een operatie aan hot our onderging, wijt liet volkomen onjuist is. 11 a I i Do koning heeft gisteren, vergezeld dooi de koningin, de zitting van het nieuwe parlement geopend. Na de eedsaflegging der afgevaardigden sprak bij een troonrede uit, die herhaaldelijk door toejuichingen werd afgebroken. In de troonrede heette de koning do nationale vertegenwoordigers, die voor do eerste maal door het algemeen kiesrecht zijn aangewezen, welkom, en sprak bij de hoop eu de verwachting uit, dat zij zuilen samenwerken voor de wettig» belangen en de lioogo aspiraties van liet vaderland. Na gewezen te hebben op de groote laak, die in Lybië te vervullen i-, sprak de ko ning over de nieuwe kieswet, welke her vorming ten gevolge zal hebben, dat de regecring en hel parlement zich zullen be ijveren om het intelleetueele, hot moreelo en het economische peil der arme klassen te verheffen, en bet land te brengen tot een intenser productiviteit, waardoor de natio nale rijkdom zal worden verhoogd. „Onze plicht zal zijn do wetgeving te ver beiden ten bate der arbeider-, en een ar- beids-poliliek voort Ie zetten, "waaraan voor een groot deel de economische vooruitgang te slanken is, die tot nog tof is verkregen. Wij zullen verder al onze zorgen wijden aan de handelsvloot, een maelit® factor voor de* hainlelswelvnarl van ons land." Na nog verklaard Ie hebben, dat de bo- liekkingen In-selien kerk eu slaat moeten weiden geregeld op een voel van groteer vrijheid van god-dien-l, wees de koning oj) I'alië's medewerking tot vermijding van strijd met zichzelf en terwijl zij iels mom pelde, dat niemand goed verslond, begaf zij ziidi naar beneden, naar haar lnil. Aten begon dadelijk op hel dek over haar te pralen, haar naam was in kaleis In mul. „Zij is een mooi meisje," zei miss Cu Ui bert, die in de buurt stuud eu zelf een knap uiterlijk bezat, zij beeft iets voor naams over zich," „Dat is ook natuurlijk," zcide do gees telijke. „De Hands um Melehester jia.ll zijn <1 e Lintilio in den omtrek." Margaret wendde hel overige van ile reis ongesteldheid voor en bleef in haar luit. Toen zij South;unplon bereikten, kwam zij zoo laat mogelijk op bel dek; de ankers waien uitgeworpen, de meeste menschen hadden de boot reeds verlaten, or was niemand, die baar opwachtte. Mr. Karl- ton, de geestelijke, kwam naar haar (oe. „Kan ik ook iels voor n doen, miss Rand? IJ wil mij zeker wel toestaan, dat ik een telegram zend aan uw neef, tul Hand?" „Neen, jur. Bariton. Ik dank u zeer voor uw vriendelijk aanbod, maar u moet weten, dal ik onder specialo moeilijkheden in Engeland kom en dus liever alleen mijn weg wil vinden." Hij keek baar aan; er was iets in haar oogen, wat hem voor een oogenblik ver bijsterde, een vreemde, vorsclirikte, droe vige uitdrukking. Hij vroeg bedaard: „D is loeli Margaret Rand?" „Ja, die ben ik." „,!k wenseh 11 geluk. II neemt het mij zeker niet kwalijk als ik zeg, dal ik uw geschiedenis ken. Er is geen meisje ja de wereld, dat zoo golukirig is als gij, want geen ander meisje zat met zulk een edel man als John Rand trouwen." Ofschoon Margatet wem-elite alleen geln- vordere conflicten in den Balkan en voorts op do vastheid van het krediet rail Italië, en op de Ihaliaatische vlag, die aan do overzijde der Middeilandsche Zee waf perl. Hij besloot mol de verzekering van Itaüö's actievc deelneming aan de buitenlands'ho .staatkunde val Europa. B u 1 g a r ij o. Keizer Frans Jozef ontving ai-let en te Scliönbrumi een bezoek van koning Fer dinand van Bulgarije. Hedenmorgen zou de koning per extra- trein naar Sofia terugkomen. Ridderorde. Bij Kon. besluit van 25 dezer is 1-onoemd tot ridder in de Orde van Oianje-Nassau, do heer W. J. Srhraagen, hoofdcommies bij hel departement van financiën. Consulaire dienst. Bij Kon. iie.sluit van 19 dezer zijn de candidatcn Moor den consulaircn dienslj mi-. II. A. Lorcntz en L. P. 4. de Decker benoemd tot aclspirant-vice consul. Dir, bel., Invoerr. en Ace. Rij Kon. besluit van 2 5dezer is aan den ontvanger der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen N. Glinderman, te Alkmaar, met ingang van 1 Januari, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. De Eerste Kamer en de Pers. Namens de parlementaire journalisten i<, naar do Tel. meldt, aan de huishoudelijke commissie der Iierste Kamer oen schrijven gezonden, waarin zeer uitdrukkelijk wordt opgekomen tegen de manier, waarbij' bij de verbouwing van het Kamergebouw voor de journalisten is gezorgd of liever niet gezorgd. Gevraagd wordt, dat do perska mer, evenals andere vertrekken, fatsoenlijk in orde zul worden gebracht, dat er een telefoon-cel worde gemaakt eu dat de jour nalisten gebruik zullen mogen maken van den ouden thans alleen voor de- Kamer leden bestemden, ingang. De Ministers van Financiën en van Wa terstaat en ook eenige leden van de Eer-Ie Kamer hebben gisteren do perskamer in het gebouw van de Eerste Kamer in «ogen schouw genomen. Snikeraccijiis. De Anti Siiikoraecijnsbond leeft tot den minister van financiën een uitvoerig adres gericht, waarin wordt verzocht: lo. dat de accijns op de suiker oamnetke- lijk worde verlangd, en wet zoo mogelijk reeds dadelijk van J'27 4ot 17 per 100 K.G,- on met Let dadelijk va-4-taande voormanen tot ventere verlaging over te gaan, L.v. Loc tot verdere verlaging over le gaan, b.v. tot 110 per 100 KAK 2o. dat geen gevolg woide gegeven aan Let in de nota over de staat van lands financiën, gevoegd bij de Staat-begi outing voor 1914, geuite voornemen om heigeen de accijns op bet gedistilleerd in 1914 meer zal opbiengen dan 125 200.000 niet ie storten 5in bel sedert 1911 krachten- do wet van 4 Decendier 1909, Stbl. no. '575 gevormde fonds voor de suppleloire upbreng-t van den accijns op het binnen- en btiitent.md-cli gedistilleerd, doeh integendeel in .'te wet worde vastgelegd, dat, dit loads -teed-f met die suppletoire opbrengst z.d vouten, verhoogd, totdat de accijns op -uiker door vermeerdering van snmptio na de verlaging ervan, weer zoodanig zal zijn teegenouvu, lat (geiekend over de te verwachten jaren, van overgang) hef door de -schafki-t Lc'cdcn verlies op den suikerareijns »\Wr sal zijn ingehaald 3O, dat wettelijke bepalingen wlppi uit- vaardigd tegen het anbopmkte geluuik van sacharine en daarmede mereenkomondu) zontmakende s|offea, opdat Nedeilamt zich kun aansluiten bij een internationale rege ling van dit verbruik en nphuude bet nage noeg ecnig land ter wereld te zijn, vuur der gelijke verbod-bepalingen in bet behing van do volk-welvaar, en in liet In-lang van do sebatki-k niet worden gevonden. KETIÏËL, 28 November. Dij Kon. besluit is aan deze gemeente, die door do uit gaven, tot een behoorlijke inrichting vnu Har lager onderwijs veiei-i lit, in wrhmi- ding tot haar middelen en andere uitgaven, j Onbillijk zou worden bezuaaid, boven en behalve de bijdrage, bedoeld bij art. 18 j der wet toi regeling van het lager onder wijs, een -ub-idie verleend van i'500. ten te worden, zoo zorgde nir. Earlton toch in altos voor haar. Hij legde beslag op een eer-te klasse compartiment naar'ou den, dat zij voor zich alleen kon hebben,, voorzag haar van een mandje met vruchten el! eenige nieuwsbladen en erliet baar toen, zeggende, dat hij in de coupé naast de linie zat. lte groote trein naar Londen stomudo uil, het station. Haar oogen vul den zich met tranen, zij wenschle zich terug in Tasmania. JO, wat is dit alles vroeselijk 1" zeide zij lot zichzelf. „Ik kan dii niet. vooit/eiten. Alles in haar kwam m opstand. Als ik liet eens niet voortzette? Als ik eens naar Ronden ging en een nacht daar overbleef ea dan met een volgende boot naar Austra lië terugreisde? Ik zou Margaiet dan aan 't verstand brengen, dat ik liet niet kan doen, en Haar de geboorteacle en de brie ven teruggeven, die bewijzen moeten, dat ik tiaar persoon ben. Als ik eens weigerde deze zonde le begaan? O, die is liet niet waard, niets is zoo iels waanlt Ik moest gelukkig zijn en ik wn.s gelukkig totdat .Margaret mij overhaalde zoo iets slechts te doen. 'Je Londen aangekomen, zorgde nir. Had- ten weer voor Margaret. Hij deed haar een rustig liotet in Doverslreet aan do hand, waar zij een paar kamers kou be stellen. Zij voelde zich colder steeds meer geneigd om don volgenden dag naar Sout hampton terug te koeren. Er moest na!uur- lijk spoedig weer oen boot naar Australië veiltckken; zij kon zich in Soutluunpten schuil houden, tot aan het oogenblik, dat do boot vertrok en aldus weer naar baar ge lirfd land teruggaan. Mr. Eeadlon had haar naar een taxi geleid; haar bagage, die uit veel -tuks bestond, zou met oen omnibus volgen. Maar juist toen zij wilde wegrijden, legde de geestelijke de hand op het portier. Pensioen Gcmcentenmbteiuuen, Dom- I! en W. i- bij del Baud ingediend, begeleid Sfmr een zeer uitvoerige te'ni.h- ling, bel volgende initwerp-he-lmt De Gemeenteraad van Schiedam; Gelet op de oordiacht van Buigeniee-leg en Wethouders; Beslui! het volgende le bepalen in verhand met he! in werking treilen van de I'mi-ioenwet en d| Weduwen Wet voor do Geinemite- Anihtenareii 1913: 1. Gebruik zal worden gemaakt van do bevoegdheid, geschonken bij art. |!S derl'eu- -ioennel, om tegen aflegging van de vin ei-ritte verklaring, voor do óp Mei 1913 in dieu-t der Gemeente zijnde ambtenaren, vrij te blijven van de stelling van Lijdingen, „lk keu do inenseheu van bet hulte," zeide hij. „Mag ik meerijden?" „Wat is u vriendelijk! Gaarne!" z.-idq ziJ' Jlij Maple in het rijtuig en n.un muist hun vaders Melcbe-ter Hall beheerd. Dag binnen een paar minuten, .Mr. Bariton ging bet eerst hel hotel binnen en -prak. een. paar woonlen met d-ui eigenaar, llij deelde dien mede, dal de jonge dame, mm wie hij zijn hotel had gerevommaruteeul, zeer rijk was, het goed verlangde eu geld ge noeg bezat om voor liet hesle van alles te betalen. De eigenaar kwam buigend eu glimlachend naar buiten. De dame, dio hot bureau had, gaf .Margaret de mooiste kamer, die zij barer ga-ten kou a. mbieden. Maigaret keerde zich om eu drukte mr. Earlton de hand. „Vaarwel eu hartelijk dank," zeide zij. „lk zal u zeker spoedig le Melrhe-ter Hall ontmoeten," zei hij, „want ik heb tot ml loc gewacht met, u te vertellen, dat ik de predikant van Melehester beu p, zal mij dikwijls zien." „O, dat is goed nieuw-." „Ik ben blij, dat u er zoo o\vr denkt,T- „Mr. Earlton," hernam zij, „nog iets. Zoo ii bij gevat oen van mijn Idoedmm an ten mocht. 4>utnun*ten, wil u hun dan niet; zeggen, waar jk logeer?" „Wenselit u dat werkelijk? Goed, dan zal ik aan uw verzoek voldoen, u kan, mij vertrouwen." ..Ik vertrouw u," zeido het jonge meisje. Mr. Earlton verliet het hotel. -Margaret was (o moe om aa.n haar advocaten to schrijven. Dat waren de hoeren -Money- penny en Reade, Zij waren een zeer oude firma, en luidden jaren lang de zaken van' Stephen Band behartigd, vóór heil hadden lum vader -Melehester Hall beheeid. Dag op dag hadden zij uitgekeken naar de komst van de erfgename, muur lot dusver had den zij nog geen bericht van haar gokre- S«i- (Wordt vcnvlyill

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1