BINNENLAND STADSNIEUWS. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Gemengd Nieuws. teruggekomen, en heeft hij lw»iidi(, dat hij geen pinnlsYervntigei» weiracht. Daar hei parlement hierdoor onvoltallig is geworden, ia het Iieelo parlement onthanden. Hiertegen zijn echter do niet weggo/on- den parlementsleden in verzet gekomen. Hoewel zij instemmen met den president, dat de K woe min tang de Mangen \au het land schaadt, tarten zij «toean Sji Is.d tiet eonstituiioneele van zijn daad aan lo tonnen. Nil do president tiet gcheele paiiemnl met groot vertol wit zenden, en in ha.tr plaats een eenlr.ile adminirtuilime ronfe- i'ontie wil lvnoemoiiv rehijnen zij teainin ste te willen hesverken,, dat /.ij htm plants zullen handhaven, na.mi die conferentie. Zi| zeggen in hun tot den president gelichte verklaring nog, dat ven republiek niet tre slaan kan zonder parlement en dal de /,y conferentie, die .toean Sji Km' in het leven wit soejien, grondwettelijk het recht mist, wetgevende macht te zijn, een opinie, die Jmv'ui "Sji Kai niet niet lrnu schijnt le doelen. Tweede Kamer. Men seint ons uit Den Haag: Do Tweede Kamer heeft aangenomen het wetsontwerp om de scholen voor uitgebreid en meer uitgebreid lager onderwijs, die krachtens de wel van 1910 tot l Januari 191 tin genot van verhoogd ■mhstdie waren, tot 1 Januari 1915 daaiitt te laten, 'in afwachting eener definitieve regeling van het M. U. L. 0. Mr. Troolstra. Kamerlid Troelstra was heden weer in do Tweede Kamer tegenwoordig. Het bnrgermeesterschap van Zaandam Naar het ,,N. v\ d. D." verneemt, kond de lieer K. ter Laan /eer ernstig in aan- meiking. voor den met 1 Januari te be zetten burgemees torszete! van Zaandam Verslag zeerisscberlj. Thans is verschenen het verslag van den Staat der Zeevischerij over 1911. Dit ver slag treedt in de plaats van de jaarversla gen, vroeger door het toenmalige collége voor de zeeviseherijen uitgebracht voor zoo verre zij op do uitkomsten der zeevissche- rijen betrekking hadden. Dit nieuwe verslag over den staat der zeevisschorij vormt geen ongewijzigde voort zetting van de mededeelingen betreffende^ dien tak van bedrijf in de vroegere versla gen van hei college vervat. Ër is 'thans naar gestreefd niet te zeer ia bijzonderheden to treden en volledige statistieken te pu- ldireeren, welke de materie zooveel moge lijk samenvatten en dus zoo overzichtelijk zijn, dat een duidelijk beeld van de uit kommen der Verschillende takken der zee- viwherij wordt verkregen. De détail-daten zijn in verband hiermee niet meer in den tekst, doch in de bijlagen upg-momen. Als gevolg van de om.sauidigheid, dal de inspectie crM met ingang van 1 Juli 1911 is ingesteld, kon niet dadelijk zorg gedra gen worden voor het verzamelen van de i modi ge gegevens ten behoeve van de jaar- verlagen, zoodals in menig opzicht volstaan moert worden met het gebruik maken van do beschikbare statistieken zonder dat de juistheid daarvan Meeds voldoende kon wor den gecontroleerd. De Inspectie kan zich dus voor de juistheid van de gegeven cijfers niet verantwoordelijk stellen. Volgende ver-slagen zullen in sommige opzichten uitgebreider zijn en o.m. beschou wingen bevallen betreffende, de gevolgtrek kingen, welke uit de daarin openbaar ge maakte statistieken gemaakt kunnen wor den. Mnsenm roor ouders en opvoeders. Alen meldt ons uit Zwolle: Zooals men weet heeft de Wiemiigiug „Museum voor Ouders en Opvoeders*' be sloten op tien verschillende plaatsen in ons land gen tijdelijke tentoonstelling l<- orga- niseeren, teeneinde haar bedoelingen in rui mer kring bekend le maken. Zwolle is daar bij aangewezen om dit reizend nationaal museum hef eerst te huisvesten. Hef ge, meentebesluui van deze stad wa» zoo wel willend daartoe „Huize Eeklunit" in huur af te slaan, alwaar hedenmiddag te vier uur in liet bijzijn van vele genoodigden do officieel» opening van het museum plants had. Bij de openingsplechtigheid waren o.a. genoodigd de Commissaris der Koningin in tie provincie Overijssel, de heer rnr. A. F. L. Draaf van itechteren Limpurg Almelo, de burgemeester van Zwolle, de lieer dr. rar. i. A. van 1!oijen e. a. Het „Huis Eekhout", waar dezen zomer tie Omijsselsche Nijverheids tentoonstelling gehouden werd, leent zich uitstekend om het museum tot zijn recht te doen komen ori biedt in alle vertrekken veel belangwek kends. Een tweetal ineenloopende kamers zijn als feestzaal ingericht. Daar zullen ver schillende demonstraties, voordrachten, mu ziekuitvoeringen en feestjes voor de kindo ren tijdens de zes weken dat bet museum hier gevestigd blijft,- gehouden worden. In de ruime iuinzaid is de afdeeting kin» derkleeding ondergebracht. Een groote vi trine bevat de inzending der Vereen. Vak school voor verbetering van Vrouwen- en Klnderkleeding. Voorts vindt men cr aller lei pr.tClïsehe aanwijzingen mei opgaven van korten enz., lol het vervaardigen van een voudige kleertjes. lu de even groole voorzaal (reft men de \eelzijdige inzending van den heer dr. N. Knapper Czn. te Amsterdam aan. Hier vindt men gegevens omtrent den mensrh als „kunstwoik", aNmcde omtrent de verzor ging van ei-schillende licluiamsdeelen. Voorts oen voor-telling van de ontwikkeling mui hel kind; van de verzorging der zieke en gezonde kinderen in eigen woning; fo to's van slechte gewoonte's l»ij de kinder-, verzorging enz. In de kb-ine zijzaal is een beeld gegeven van de boselmcholeu en tuinwijken voor stad-kinderen, terwijl talrijke statistieken nmhoiil kindersterfte en kindervoeding de wanden bedekken. Ook as hier ondergebracht de belangrijke inzending van den heer dr. IL-icher, betrekking helrtic-nde op de ver- valscbing van voedingsmiddelen en de voe dingswaarde van verschillend u artikelen. tft de achter-zijzaal trokken de inzen dingen van het Minden-instituut te Am sterdam, v in liet instituut voor doofstom men te Groningen en van de Johanna stich ting tehuis voor gebrekkige en mis maakte kinderen te Arnhem in het bij zonder de aandacht, terwijl hier ook de eerste hulp bij ongelukken was gedemon streerd. Op de bovenverdieping- was de corridor bezet met do inzending van den Volksbond tegen drankmisbruik. Hier trof men overi gens aan ecu leeszaal met lectuur over en voor kinderen, oen bistoriseh-bijbelseli mu seum met een inzending fraaie oude en moderne kinderboeken, enz. van den heer II. II. Kok Dz. te Zwolle, en een modeh-peel- kamer voor kinderen. Een ruime plaats was besteed voor do afd. handenarbeid en fröbel methode, mede als onderwijs aan zwakzinnigen Ten slotte bevond zich op deze étage nog de inzen ding voorwerpen voor het onderwijs in de natuuikuude van den lieer <1. J. van der Lubhe, hoofd eener school te Amsterdam. In den kelder is een modelkeuken ge ïnstalleerd. Zoo is alle voorhanden ruim te op praetisehe wijze gebruikt en biedt dit museum eeu voortreffelijk en zeer vol ledig beeld van hetgeen de moderne zorg voor het kind omvat, Het doel, om ouders- en opvoeders met dit alles bekend te ma ken en hun belangstelling er voor op te wek ken of aan te wakkeren, zal door deze goedverzorgde tentoonstelling zonder twij» fel worden bereikt. VLA Al (DING F.N. 11 Dec. Bij de le Rot terdam gehouden examens vrije- en orde- oefeningen in de gymnastiek is gisteren o. in. geslaagd de heer J. K. Smith van hier. VJ.AAiRDlNjDEN, U Dec. Rij Kon. be sluit van 2 dezer is aan de gemeente laar- dingen verleend een voorschot uit rijks ka» tot een bedrag van ten hoog-te f 85.000, ten einde genoemde gemeente in staat té stellen een voorschot van gelijk beding te verleenen aan de vereenigjng „Datrimo nium's Woningen", ten b.'L .eve van den bouw van 25 dubbele woningen op ran do gemeente in erfpacht te veikrijgen ter rein aan den spoorsingel aldaar. De lieer P. C. A. Geyl, die gisteren werd bevorderd tot doctor in de Ned. letteren, behaalde, den hoogstcn graad, rum lande. Ouderdomsrente. Met het. oog op do drukte, welke gis teren de uitbetaling der ouderdomsrente met zich bracht en om hot lange wachten der oudje» te voorkomen, zal voortaan de uitbetaling ten postkantore op twiee' verschillende dagen geschieden, n.l. opl Dinsdag en Woensdag van elke week. Dp Dinsdag beeft dan do uitbetaling plaats voor hen, wier geslachtsnamen aan vangen met do letters A tot, en met AI; op Woensdag voor tien, wier namen aanvangen met de letters N tot en met Z. Voor weduwen gelden de aanvangsletters van haar eigen geslachtsnaam. De dames gymnastiekverecniging „Hy- gii-a" za! op Zaterdag 20 December a.s. een groo'e projutganda-uitvoering geven, waaraan door tnhijkc» vereenigingen uit om- 'iggeude gemeenten zal worden deelgeno men, en uitsluitend beoogt een krachtige betooging voor de damcs-gymmiMiek in deze gemeente. „Paul en Herthn". Den 12on November j I. heeft de Zang school van „Gemengd Koor", directeur de heer A. H. Engel, te 's-Gmvunlwge, uitge- voeul hel Kerstsprookje „Paul en Jh'rtha", een zangspel voor kinderen, muziek en woorden van den directeur, den heer Fa- gei. Die avond heeft zulk een succes geluid, zoowel wat betreft de muziek, alsook de wijze van uitvoering, dat er van verschil lende zijden op aangedrongen werd, die uitvoering te herhalen. Het Bestuur heeft gemeend, aan deze, van vele zijde tot haar gericht te verzoeken le moeten voldoen en zal daarom een twee de uitvoering van 'dit Kerstsprookje doen plaats hebben in de week van het Kerst feest, n.l, op Alaandag 2*2 December a.S. 'Voor nadere gegevens wordt verwezen naar achterstaande advertentie. Voor do afdoe ling Schiedam van de ver- eeniging ,/De D'a,gerand" treedt Zondag 14 December a.s. des morgens te half elf, in het Volkshuis als spreekster op mejuf frouw ritizo Groene weg, vjan Rotterdam,j met hel onderwerp: „De Vrouw en het Socialisme," Dok nu zal er gelegenheid tot dricu-ssie bestaan. Gisteren beeft zich eeu persoon vervoogd hij een rijwielhandelaar aan de Hoogstraat alhier, die bij deze een rijwiel in gebruik ontving, Iziter bleek echter, dat hij'valsche gegevens had verschaft, terwijl hij liet rij wiel niet heeft teruggebracht. Het vermoe den ligt dus voor de hand, dat men hier te doen hoeft met oplichting. AGENDA. Heden en volgende dagen. Schiedamsche Bioscoop 8 uur. Voorstelling. Iïcden en volgende avonden Casino, 8 uur. Variété-programma. 11 Grooto Schouwburg, 8 uur. N. V. Het Tooneel Royaards. Oedipus. 11 Dec. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Nar- reiulans. 12 Dec. Verkooplokaal. 8 uur. Alg. Ned. Typografenbond Afd. Schiedam. SprekersP. do Bruin en F. va.n der Wal. 12 Dcc. Groote Doelezaal, Rotterdam, 8 u. Gemengd koor van „Ons Huis", dir. B. Diamant. De Schepping. (Ned. Vert.). 12en 10 Dcc. Groote Schouwburg, 8u.De vrouw van -10 jaar. Gevolgd door De open deur. 18 Dec. Lokaal der N. C. G. 0. V. Korte Kerkstraat 3. 8 uur. Gezellige sa menkomst. 13 Dcc. Groote Schouwburg, 8 uur. Opera Italiana. Rigoletto. 14 Dec. Odéon, 8 uur. Gr. nation, wed strijd in Komische Voordrachten. 14 Dcc. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Ned. 'Vciecn. Het Tooneel-Royaards. De vrouw in het spel. 15 Dec. Groote Schouwburg, 8 uur. N. V. Toon Vereen-Dove mans. Pe chuit met muisjes. De uitreiking der Nobelprijzen. Reuter seint uit Stockholm; De pleciitigc uitreiking van do Nobelprij zen, die dit jaar voor do 13e maat toegekend zijn, geschiedde gistei middag te 5 uur in tegenwoordigheid van dun koning, de kroonprinses en drie andere leden van do koninklijke familie. Do kroonprins was door een lichte verkoudheid verhinderd. Van de vier bekroonden waren er drie aanwezig, prof. Kameriingh Onnes van Leiden, voor natuurkunde, prof. Werner vap Ziiricb voor scheikunde en pref. Richet van Par ij» voor geneeskunde. De bekroon de voor letterkunde, dc Indische dichter Rabinadrath Tagore, die niet luicl kunnen komen, werd vertegenwoordigd door Clyve, zaakgelastigde van Groot-Biïtt.iimië. De bekroonden ontvingen onder luide toejuichingen, die voor prof. 'Kameriingh Onnes waren lang niet de min.M geestdrif tige, uit handen des koning.» den prijs, een diploma en een gouden medaille. Na afloop van de plechtigheid had een groot feestmaal plaats tor core van de be kroonden en hun hier vertoevende familie leden, waarbij prins Karei, de oudste broe der van den koning, voorzat. Do koning ej,i de koningin zullen heden eeu diner aanbieden aan de lmkroonden. De in 1912 niet toegekende vredesprijs van de NobelsticJiting, en de vredesprijs voor 1913, zijn gister door het Nobel-Co- mïté uit 'den Noorweegsohen Storthing toe gewezen aan den vroegeren minister van tniilenlandsche zaken der Vereenigde Sta ten, Senator Eiihu Root, en aan dun Belgi schen Senator Henry Lafontaine, president van het internationale permanente vredes bureau. Over den melkweg. Verschillende geleerden hebben beré- keningen gemaakt 'over den afstand, dien de sterren van den melkweg verwijderd zijn van onze aaide. Zoo heeft de astronoom Wilhelm Herschel aangenomen, dat het licht van de meest verwijderde ster van den melkweg 2 millioen Jaren noodig heeft, om tot aan dc aarde te komen. Wat dit betreft is er echter geen gelijkheid van gedachte onder de astronomen. Latere sterrekijkers, zooals bijv. John Herschel en andere heb ben veel kleinere gelallen gekregen van eenige honderden tot duizend lichtjaren voor de ver-verwijderde sterren van den melkweg. In den laatsten tijd zijn over dit onderwerp nieuwe onderzoekingen gedaan door den bekenden Amerikaansclien astro noom prof. See. Deze heeft in Washington op de Mount Wilson-sterremvaciht onderzoe kingen gedaan met de groote spiegel-lo- lexeopen, welke daar ter beschikking zijn. Zijn onderzoekingen 'betreffende de sterren van den melkweg zijn zeer serious ge- woest en zijn resultaten zijn meer over eenkomend met die van Wilhelm Herschel. Hij is van meening, dat de sterren van den melkweg ten deele zeer ver van do aarde verwijderd zijn en dat de door Herschel genoemde cijfers waarschijnlijk nog iets te klein zijn. Het is wel bijna zeker, dat over dit punt een nieuw verschil van mee ning zal verrijzen, dat do beweeringen van Sec zullen worden tegengesproken en dat men zal trachten aan te toonen, dat de as tronomen van den Interen tijd wol gelijk hadden. Of men za! trachten aan te toonen, dat de cijfers nog vele keeren grootev moe ten zijn dan Herschel zegt. Hel is in de wetenschap al meer zoo gegaan. De moord in Amerika. Het Gerechtshof te 's-Gravcnhnge heeft gisteren in do zaak van W. J. AL, to Sluis, beklaagd van doodslag, gepleegd op Harmon van de Pol to West Sayville in Amerika, een nieuwe instructie gelast, om trent de vraag of liet daor bekt. uit Amerika mede gebracht.» horlogo door hem op 23 Februari 1913 is gedragen on of dat horloge dan wel oen ander door hekl. go- dragon, vroeger iu het bezit van den ver slagone is geweest; terwijl tevens oen nader onderzoek word bevolen omtrent den juis- ten inhoud van verklaringen door ver schillende getuigen tor terechtzitting van de Rechtbank te Middelburg afgelegd met name van dio van get. Slager omtrent liet hein door Wells overhandigde horloge, do hem ter terechtzitting vertoonde pantoffels en bebloedo brock; van die var. get. Wells betreffende liet hem vertoon te horloge en van die van get. Braedt met betrekking tof do hem vertoonde pantoffels. In verband hiermede is voorts door het I.of bevolen de gevangenhouding van bekl. en zijn overbrenging naar hel Ilnis van Bewaring te Middelburg. Pensiondiei'cn. Wegens de bekende diefstallen ten na- deele van pensionhoudsters te 's-Gravenha- ge, stonden heden voor de Rechtbank al daar terecht de 19-jarige kleermaker J. K. en de 19-jarige kantoorbediende D. D„ bei den wonende te Rotterdam, dezelfden, die Attaining j.!. tot 8 maanden gevangenisstraf weiden veroordeeld wegens diefstal van zilveren voorwerpen te Delft, terwijl ze nog kort geleden wegens diefstal van biljart ballen te Rotterdam tot 2 maanden ge vangenisstiaf werden veroordeeld. De gestolen voorwerpen werden deel.-, p- Arnsteidam verkoeld en deels le 'Rotter dam in de Geineentebank van Leonirg voor f 85 beleend. In hoofdzaak wenlen le ont vreemde voorwerpen door de eigenai essen pensionhoudster teruggekocht. In oei dor pensions hadden bekl. ook goederen en gelden van dames, die daar zelve in pen sion waren weggenomen, welke eveneens konden worden teruggekocht. Eisch tegen ieder der beide jeugdige pensiondieven veroordeeling tot twee jaar gevangenisstraf. Geref. Kerken, Beroepen te Rotterdam dr, K. Dijk, te Rijswijk. Bedankt voor het beioep te Nieuw- Uelvoet ds. M. Stadig te Reeuwijk. Hoooer Onderwijs. Universiteit, le Leiden. Doctoraal exa men rechten de heer J. .1. A. van Reek. Universiteit te Leiden. Examen voor den Indische» rechterlijken dienst de heer jnr. J. J. de Flines. Universiteit van Amsterdam. Doctoraal examen in de rechten de heer Ch. Kuhn. Ouderdomsrente en armenverpleging, „Het Volk" had het volgende vermeld: „Do ongeveer 300 pensioengerechtigden iu het Armhuis te Amsterdam mochten gisteren hun f 2 niet zelf gaan halen. Door ceri postanïbtenaai werd het gezamenlijk bedrag naar het „huis" gebracht en daal werd het in ontvangst genomen door den directeur. Wie in het huis wil blijven, krijgt een kwartje per week, de res toerende f 1.75 wordt in de kas van het Armbestuur ge- s'ort. Een en ander geschiedt op grond van art. G3 der Armenwet, dat verhaal van de vcrplcigingskosten toelaat.'"' Naar wij vernemen, is dit bericht voor barig en .onjuist, schrijft „de Tijd". Tot heden was nog niet vastgesteld, welk be drag de verpleegden zullen moeten beta len als bijdragen in hun onderhoudskosten. Vermoedelijk zal dit worden vastgesteld op f 1.G0. Ook bij particuliere liefdegestichten- zullen, .overeenkomstig de Armenwet, van hen, die er in wensohen te blijven, bijdra gen .worden gevorderd. Door gegenten van het Jaoobsgestichl, waarin pok eenige verpleegden van de Staatstoelage genieten, is bepaald, da. iedei vare het ontvangen bedrag 50 dt. zak geld per week mag houden. Het overige zal alle verpleegden ten gocdo komen, wier verzorging door middel van bet ontvangen geld nu wat royaler zal kunnen gescJiie den. Thans wordt voor ieder verpleegde hut onderhoud .op f 3.50 per week berekend De.oudjes vinden de getroffen regeling vol komen in den haak en hebben aan "regen ten volmacht gegeven om wekelijks het geld to ontvangen. Ook uit andere plaatsen ontvangen wij gelijksoortige berichten en hot vermoeden ligt dus voor de band, dat de regeling van bet gebruik der staatsgelden wel overal de zelfde zal zijn. ,IIot gemeentelijk armbestuur in Tietjcrk- steradeei, 'heeft aan tie bedeelden mee gedeeld, dat voortaan de f 2 ouderdoms rente, bij do bedeeling geheel in mindering zal worden gebracht. Naar het „U. D." meldt moeten uit hel St. Pioters- en Bloklandsgasthuis te Amers foort gisteren 15 verpleegden geweigerd heb ben de .Ouderdomsrente in ontvangst L- gaan nemen, aangezien zo I 1.50 moeten afstaan aan die stichting en f 0.50 mogen houden. Uit Woubrugge. Deelden we onlangs mede dat een groot deel van de bewoners van Wou brugge ern vijandige houding aannam tegen den uil Leiden gekoanen clcclrtschun bedrijfsleider Jos, waarvan opstootjes bet gevolg waren, de toestand is yoor den jongen man en zijn eohtgenooie zoo onaangenaam ge war don, dat hij bij het gemeentebestuur eer vol ontslag heeft gevraagd eu weder als monteur aan do Electrise!.» Centrale te Leiden zal terugkceren. („IlblA') Een Uollandschc zeeman gehuldigd. Op liet Hritsche consulaat to Amsterdam, is gisteren, naar het y.Ildbl." meedeelt aan den matroos Thoodoor Mulder voor diens moedig gedrag bij do 'redding van Engclscho s'riiipbrtMikoUnigqn, een bronzen, medaille uitgereikt. Dozo huldiging goschioddo op vor/oeje' van liet Britschc ministerie van handel door den waarnemenden Britschon consul' don hoer E. J. Labarre, die den matroos toespraak, ripr. bracht daarbij in herinne ring, dat op 8 December '1911 do Engel- sche tjalk „Rival" in het Bristol Channel in een zwaren storm was. De Jioogo zeeën hadden liet bakboords-ankcr losgerukt en daarmede was een gat in hot Vaartuigje ge- stnoton. Hot water .stroomde naar binnen en deed de lading verschuiven, waardoor do pompon verstopt werden en het bootje op zij ging liggen. Op de noodsignalen van de „RivaPl naderde het stoomschip „Alilo", dat een, sloopje uitzette, dat mot vijf man, onder commando van don tweeden stuurman, na mot groote moeite on inspanning do „Ri val" to hebben bereikt, do bemanning! van vier personen redde. Do redders heb ben groot gevaar geloopen, om dezo daad te verrichten, wegens do hoüigo zeeën, en er was groote kans, dat hun bootje om zou slaan bij het naderen van do „Rival." „Eén van dio zes mannen", aldus ging do heer Labarre voort, „waart gij, Theo dora" Alujder. En daarom rust op mij de aangename plicht u uit naam van Z, AL den koning van Groot-Britlannië en Ier land dezo medaille nit to reiken. Deze er kenning is wel laat gekomen, maar leeds geruimon tijd hoeft het ministerie van han del gewacht tot u in Engeland zondt ko men." De heer Labarre overhandigde den ma troos de bronzen medaille, waarop aan de eene zijde de beeltenis /an den koning te zien is. De uitreiking werd bijgewoond door den heer H, de liooy, secretaris van de Noord en Zuid-Ho 11. Redding-Alij. Onvoorzichtig Twee jeugdige knechts van den lood gieter Kokee aan de F red enk straat te 's Gra- venhage hadden gisteravond in de werk plaats een hermetisch gesloten heetwater- stoof op liet vuur in de kachel gezet. Door du gioote hitte vormde het water in de stoof zich tot damp, die, geen uit weg hebbende, door den hevigen druk do stoof uit elkaar sloeg, tengevolge waar van ook de kachel werd vernield. De beide loodgietersknechts, de een 20 en de ander 14 jaar oud, werden deerlijk verwond. Nadat een dokter van den gemeentelijken geneeskundigen dienst de eerste hulp had verleend, werden beiden per ziekenauto van dien dienst naar het Gemeenle-zieken- huis vervoerd. Aanranding. Alen meldt ons uit Katwijk: De zoon van den postbode C. te Koudekerke, werk zaam to Katwijk, keerde 's avonds naar Koudekerke terug en werd volgens zijn zeggen door drie personen op den weg aangevallen. Alen vond C, bewusteloos met een gat in zijn hoofd en een snede over de wang, terwijl zijn band ernstig gekwetst is. De aanvallers hadden hem zijn horloge en geld ontroofd. De fiets lag in een sloot. Een gevaarlijke logeergast. In de ChantecJerbar aan het Spui, te 's Gravenhage, vertoefde in den nacht van Dinsdag op Woensdag een luitenant der genie van het Engelsdie leger, die groote verteringen maakte en een accept afgaf, doch ditlater weer terugeischte, den eigenaar en den kellner met een re volver bedreigende'. Beiden vluchtten, do eigenaar naar boven, de kellner naar" do achterkamer. De luitenant loste daarop een schot, dat de ruit van de schuifdeur tus- sehen gelag- en woonkamer doorboorde. Hij vertrok daarop en werd later gear resteerd in een woning aan de Perpon- c herstraat. Als verdacht van poging tot afpersing en poging tot doodslag is hij naar het Huis van Bewaring overgebracht. In strijd met de loterijwet. Door de politie te Bonnekom is proces verbaal opgemaakt tegen 19 personen, dio zich bezig hielden rnct dobbelen om spe culaas in een boerenwoning. De politid tiad er de lucht van gekregen, deed een inval op den bewesten avond en nam dobbelsteenen, koek, geld, enz., in beslag. Een zonde linge vereeniging. Te "Wekcrotn op de Vel uwe is een stroo- persvereeniging opgericht, die den naam' diaagt van „Draagt elkanders lasten", en ten dool heeft gezamenlijk de te beloo- peu boeten te betalen. Zij verklaren open lijk, dat ze in de nfgcloopen week te za- men 44 hazen, 23 konijnen, 7 fazanteip 8 patrijzen, 5 kornhoenders en 1 snipheb ben gescholen. Treinongeval. Men sein! ons uit Utrecht: Hedenmorgen 7 uur reed de expres- trein Berlijn—Hoek van Holland bij het station de Bildt op een dood spoor. De trein ontspoorde. Er hadden geen per soonlijke ongelukken plaats, terwijl de materieele schade gering is. Do oorzaak is onbekend. O ver tred 'mg zedelij k heidswelten Door de zedenpolitie to 's-Gravenh'agö worden heden gearresteerd twee oud-Indb

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2