"tABSMEUWR, tor dor Kroon. Als 7,ifn anti-revolutionair beginsel hem dan niot kan tloon 1>reus;en toL den verselniltligden oerhied tegen onde ren on meerderen, iaat -dan zijn pravÜM'Ii inzicht zulks doen. Eu laat iiij zich vooral hoeden voor intorrmnpeeren, dat is oen bijzondere lamst, die maar weinigen welen te beoetcnen, en waar vooral iemand aan moet denken, die warmgeloopen. is; dnu komt do interruptie steeds op eigen hoofd neer. En dan zijn geluid, dat aan don lioogen tenorkant is, leent zioh daarvoor allerminst; bij iufemipLie. slaat zijn stem geheel tot falset over en dat wekt deeds den lacildost der Kamer. En wie interrum peert, moot, als er daarom gelachen weidt de lachers op zijn hand, maar niet tegen zic.li hebben. \V ij stappen van den heer Ruf- gers af en geven hem onze welwillende op merkingen in bescheiden overweging, om lot Minister Treob terug te keeren. Het was reeds bekend, dat hel met, de f 2-uitkeeringen, tengevolge van de riivu laire, van den heer Talma aan de tusschen personen, een janboel is geworden, en dat er hoopen rentetrekkers zijn, die er feitelijk geen recht op hébben. Maar dat bet zóó erg was, als do Minister nu mededeelde, hoeft zeker niemand vermoed. De beer Treul» bad van een lid van oen der rente commissies op 14 Nov. 1.1. het volgende schrijven ontvangen. „Onrecht zal geschieden, als op tal van aanvragen gunstig zal worden 1 esc hikt. Vooropstellende, dat in de gegeven omstan digheden bij de behandeling der renteaan- vragen de meest mogelijke nauwkeurigheid is betracht, deze aanvragen steeds getoetst zijn aan de wet en de voorschrilten d< r Rijksverzekeringsbank, was het bij den spoed, waarmede dezo moesten worden I*'- handeld en ingezonden, niet altijd mogelijk na tc gaan of de bij de aanvragen overge legde tot bewijs strekkende verklaringen van werkgevers en anderen wel naar waarheid waren. Immers om die zekerheid te beko men, was den renteeommissiën geen vol doende tijd gelaten. „Neemt naast het gebrek aan tijd het nieuwe van het vraagstuk voor velen de verscheidenheid van gevallen en omstandig heden de geneigdheid om ter wille van de oude mensehen een verklaring af te leggen, zonder zich rekenschap te geven, of zij daar mede een wettelijk verantwoordelijke daad doen, alleen omdat hun gevoelen, hun mede lijden meer spreekt dan de genoemde reken schap hoe er een niet te ontkomen stroo ming is, die toejuicht, en daardoor deze nei ging aanwakkert, en men begrijpt, dat het aantal rentetrekkers veel grooter zat zijn dan vermoed werd en daardoor verandering ia het stelsel moet komen. „Hoewel persoonlijk voortsandcr van staatspensionncering, meen ik, dat door dn alles ten slotte de weg tot een toestand wordt geschapen, waardoor de moraal in het loven ernstig, de eerbied voor de wetgeving bedenkelijk geschaad wordt. Wat men heden een onschuldige overtreding meent, acht men morgen een geoorloofde daad. Bcharie dat nu de mogelijkheid niet is buitengeslo ten, dat velen onrechtvaardig rente zullen krijgen on vele arme ouden zullen worden buitengesloten, die liet wel nauw nemen mei do waarheid of anderszins, mag zeker de morecle zijde van het vraagstuk niet uit liet oog worden verloren.". Dat alles kan wel toe, maar er is helaas nog erger, en wel dit: ALS ER ACHTERAF BLIJKT, DAT IEMAND DOOR YALSCI1E VERKLARINGEN DE f 2 IN 1)K WEEK MACHTIG IS GEWORDEN, DAN IS DAAR NIETS AAN TEi DOEN. Op de laatste audiëntie van Minister Treub was er iemand bij hem gekomen, die gezegd had: Excel lentie, ik zou u .mededeolingen willen doen over allerlei ongerechtigheden, die zich bij de uitvoering van art. 369 voordoen. En toen moest de minister hem antwoorden: Houd die mededeelingen als het u belieft voor u, want ik kan er toch absoluut niets tenminste als het oenige belangrijke des levens. En de gemoedsverarming, do in krimping en verkilling van liet eigen gees tesleven, die het dadelijk gevolg zijn van zulke ruwe ontkenning, bewerken den af keer, de bijna-urva, die spontaan bij ons boven komt tegen deze soort van mensehen, wier lanter bestaan al een negatie van gees telijk leven is. Maar liet ergste is toch onze eigen /mak heid, die, zonder verweer van zichzeivc, afvallig wordt, zoodra maar het botte ma terialisme te spreken «begint, om eer t a.it' zeiend, zelf onzeker en ontzenuwd, weer haar toch nooit innerlijk betwijfelde recht Ie hernemen.... Zoover was ik gekomen in mijn onnodig gepeins, toen dit gepraat weer tot mij door drong. Nog altijd ,zat dc dame met een zak doek in do .geglaceerde hand voor het oog, maar de conversatie liep nu over de voor deden van buitenleven hoven stadsleven. Zij zou 't niet meer „in stad" kunnen aar den, zei de dame. „En me man ook niet... as je eenmaal an die stilte gewend bent....'" Wc waren op den 's Gravelandschen weg... Kent u Hilversum? Daar is Zondags nog al heel wat passage... met die trams... Dat mag ik dan wel graag 's zien... En as je niet wilt, ga je achter zitten... We hebben een heel grooto tuin... Nee meneer... Geen kinderen... Wel «kip pen en poelepaten... en beesten... da's nog 'n heelo zorg. We waren aan. Het portier ging open en met een zeer ce.ornonieelen noMdkn.ik en stijven glimlach stapt do Dame uit en was in de menigte verdwenen. - aan doen En hoe komt dal nu'' Enkel en alleen doonlaf Minister Talma uil verkio- zingsov onvegingen art. 369 van do wet los knipte. Volgens aid. 247 van dc Invaliditeits wet toch kan een toegekende rente alleen worden ingetrokken door de Raden van Arbeid, en.... die zijn er natuurlijk nog niot, omdat do wet nog niet in working is. Waar lijk, hel is je wetgevinkje wol van den heer Talma, en liet was wel hoog noodig, dal int'. Jan van Rost daaivoor huidebeioogin- gen op touw zette. En wat moot er wel bij mannen als Lobman en Loeff en De Geer ft tutti ijnanti zijn omgegaan, toen hier ge openbaard weid, dat zij medegewerkt ha kien aan het tot stand komen van een wei, die de .iKchheid niet alleeil in de hand werkt, maar waai tegenover de wetgever daarenbo mi geheel machteloos staat? En dan komen de hoeren Aalberse en Rutgers op hoogen t«nut beweren, dat do Minister niet het recht heeft Talma's prachtwerk te wijzigen, dal hij het moot intrekken of uitvoeren als het daar ligt! Net alsof één verstandig menvh dal kan verlangen. Over zijn werkplan heeft de Minister aan do Kamer zoo uitvoerig mogelijk me- dedeeling gedaan. In de eerste plaats krij gen wc een herziening van de Ziektewet,, waarbij in deze hazepeper zonder haas de zoo gewenschte geneeskundige behandeling zal worden opgenomen; daarnaast zullen sa natoria en ziekenhuizen verrijzen, om ziek ten te voorkomen of radicaal Ie genezen. In de Invaliditeitswet zal een verande ring worden gebracht, waardoor zij zich allengs zal aansluiten bij dc ouderdoms rente, en wel zoo, dat die eerste steeds minder wordt, om eindelijk met de ouder domsrente gelijk te komen. En aan do bu reaucratie, waarvan Talma een aanbidder was, maar waaraan Treub gelukkig een broertje dood heeft, wordt onverbiddelijk de oorlog verklaard, alles wordt zeer ver eenvoudigd, en de Raden van Arbeid zullen er aan moeten gelooven. De Minister dacht zijn gewijzigd ontwerp-Talnm's-Invaliditeits- wet. reeds met Paschen a.s. aan den Raad van State te kunnen doen toekomen, on hoopte op medewerking van de Kamer om het in 1915 te kunnen behandelen. De Kamer kwam onder bekoring van zooveel werkkracht en do Linkerzijde juichte hem aan het eind van zijn rede luide toe. De nieuwe Minister van Oorlog, gene raal Bosboom, staat in éón opzicht in de zelfde positie als de Leer Treub, en wel hierin, dat ook hij hot werk van zijn voor ganger, de legerorganisatio van den Mi nister Coüjn, sterk heeft bestreden. Anders dan de heer Treub zal hij echter in zijns voorgangers werk geen verandering bren gen, om de zeer goede reden die voor zijn collega van Landbouw niet geldt, dat do uitvoering van dc organisatie-Colijn reeds zoo ver is gevorderd, dat daarop niet meer terug te komen is, zonder het geheelc le ger te desorga niseeren. Dat Generaal Bosboom een eerste man in zijn vak is, was bekend, dat hij zijn woord zeer behoorlijk kan doen, hebben wij nu ge merkt. Hij'staat achter de ministerstafel alsof hij daar zijn leven lang geslaan had, en lanceert zelfs van tijd tot tijd een kwink slag. Zoo b.v. toen hij den afgevaardigde voor Hoorn, die het gehad had over het luieren van kwartiermeesters on schrijvers toevoegdeMen moet het leger en het volk niet legen elkaar opzetten; het leger is de essence van liet volk, het kamt er uit voort, ik bedoel het. volk, en niet „Het Volk", hel Dagblad. Onze eerste indruk van dezen Minister is, dal hij op alles cn nog wat nul op het rekest geeft. Alle pogingen om voor bepaalde categorieën van non-oombatten be teren aibeiclsvoorwaarden te verkrijgen dan do Minister geven wilde, zijn b.v. mis lukt. Er was natuurlijk van verschillende zijden aanmerking ojigemaakt, dat het eindcijfer van de begrooling weer anderhalf millioen hooger is dari verleden jaut, en gevraagd of er geen bezuiniging kon worden aange bracht. Maar de Minister zei dal daarvan niets kon komen; do nieuwe Militiewet- C'olijn kost voel, dan is er de aanvulling van de logeruitrustingen, de reorganisatie en niet in de laatste plaats de positie- en pensioen verbeteringen. De Minister wees op llelgië, waar de Oorlogsbegrooting veel hoo ger is dan hier te lande, on hoe ook stéeds in Zwitserland met zijn volksleger dezelfde begroeiing steeds stijgende is. En we kunnen geen generaals missen, en nog minder officieren; de stelling Amsterdam, waaraan nu reeds meer dan 50 millioen besteed is, kan toch niet onafgewerkt blij- van, het snrivuurgeschut moet aangewild worden, en wij kunnen loch niet zondor munitie, en het verouderde materieel van do vesting artillerie moet vernieuwd wor den. Er moeten, nu do Militiewet-Colijn het contingent aanzienlijk heeft verhoogd, tal van kazernes bijgebouwd worden, en wat niet al. En hot eind, het droevige eind is dal men moet betalen, en zal moeten blijven betalen en steeds meer betalen, totde mensehen zoo verstandig zullen zijn om geen oorlog meer te maken, Er is heel wat te domi geweest over hel examen in do voorgeoofendhoid, dat, recht geeft op verkorting van diensttijd, en waar voor van de 60.000 aspiranten4 G ge slaagd zijn. De Kamer, zich herinnerende, hoe in het leger het instituut van do vier- maanders, door de Militiewet-Eland in hel loven geroepen, steeds stelselmatig was te gengewerkt, zag in den uitslag van dat examen een poging mn ami allen verkorten oefeniugstycl een einde lo maken, en de heeren Uuymaer van Twist, en de Jong gaven dat onverholen to kennon. En als men weel, dat een geroutineerd gymnnstiek- loeraar, 14 aspiranten naar liet examen zond, die naar zijn overtuiging daarvoor geheel bekwaam waren, en dat deze zon der uitzondering afgewezen werden, dim kan de Minister lang praten voor hij het ons doet gelooven, dat, men in het leger gaarne veel geslaagden had. Trouwens, d« wijze, waarop het examen wordt afgenomen, is in dit opzicht geheel nieuw, dat men aan alle oefeningen volledig moet vol daan hebben, wil men worden toegelaten. Dat is met recht een draconische eisch, die bij geen enkel examen wordt gesteld, en de lieer De Jong met zes anderen heeft dan ook een motie ingediend, om daarin verandering to brengen" En in de behandeling van die motie is de Kamer blijven steken, en, zoo is liet den Voorzitter niet gelukt te bereiken, waar hij het blijkbaar op toelei, te weten, iiot afmaken van do Oorlogsbegrooting vóór bet Kerstrecès. Oorzaak daarvan was de lieer Duymaer van Jwist. Toen de Voorzitter, mot het oog op het aanwezige aantal leden, in den namiddag van Woensdag 1,1. voorstelde de motie-De Jong in stemming te brengen op een nader te bepalen dag. vroeg de afge vaardigde voor Steenwijk stemming over dat voorstel. Bij die stemming .bleken er geen 51 leden meer aanwezig te zijn, en ie combat finit faute de combattants. liet middel, dat de afgevaardigde voor Steenwijk aanwendde om zijn zin te krijgen, was zeker niet heel groot, en toch kunnen wij hem niet gansch en al ongelijk geven, dat. hij geen trek had een hoofdstuk, dat hem zoo na. aan liet hart ligt er voor een leege Kamer te zien doorjasson, en dat te minder, waar men toch niet vóór Kerstmis met de begroeting gereed kwam. Na de vacantie zullen, behalve Oorlog, ook nog de hoofdstukken Binnenlandsche Zaken, Ma rino en Financiën afgehandeld moeten wor den. Zoo is dan nu voor den tweeden keer de begrooting niet op tijd afgehandeld. Den ec-rsten keer onder den rechtschen voor zitter, Jhr. Van Nispen, den tweeden keer onder den linkschen voorzitter, Mr. Goeman Rorgesius. Dit heeft nu zijn goede zijde, dat Rechts en Links elkaar ten deze niets meer hebben te verwijten, en dal daardoor de mogelijkheid wordt geopend van ern stige samenwerking tusschen regeeriagspar tij en oppositie om aan dezen wantoestand een eind te maken, die niet alleen met de Grondwet in strijd is, maar ook maakt dat cr geen voldoende tijd overblijft voor wetgevenden arbeid. Als men do algomeene beschouwingen over dc Sbuitsbegrooting eens enkel hield in het eerste en in het laatste jaar van het ministerie, en als men dan daarbij be paalde, dat van iedere partij slechts één lid daarbij het woord mocht voeren. En als men dan van "de hoofdstukken eerst de artikelen afhandelde, om daarna de al gomeene beschouwingen over het hoofdstuk te houden. En nismaar wat helpen al "die vensohen, nis de Kamer zelf aan haar breedsprakigheid, den Uollandschen landaard eigen, geen perk wil stellen? Uit den Gemeenteraad. II. Slraataanlog. Voorstel betreffende den straataanlog in ver band met do uitgifte van grond' aan de R. K. Verceniging voor Ziekenverpleging voor denboinv van bet It. K. Ziekenhuis en den bouw van een nieuw stadsziekenhuis. Do Voorzitter herinnert er aan, dat het voorstel wordt gedaan, omdat door den. bouw van deze inrichtingen hot straten complex an ders zal moeten worden aangelegd dan bjj het uitbreidingsplan is geprojecteerd. Kan de Raad zicii met het ontworpen plan vereenigen, dan zullen te zijner tijd de noodige credielen voor dezeri aanleg worden gevraagd. Do wijziging zat bovendien een voordeel zijn, omdat er minder geld aan straartinleg uitgegeven zal behoeven te wordon. Do heer v. d. Velde n vraagt of bij de vov- deeling in bouwblokken er enkel- rekening medo gehouden is, dat daar villa's zulten moeien ver rijzen. Do Voorzitter: IJ bedoelt, dat anders de blokken óf te groot óf te klein zouden zijn voor gewonen woningbouw? Do lieer v. d. Velden anlwoordt bevesti gend.' De Voorzitter: Voor het gevai daar geen villa's zullen komen, kan tater de indeding weer gewijzigd worden. In elk geval kan hel voorstel nu zonder bezwaar worden aangeno men. Maar indien daar villa's zouden wordon ge bouwd, zou Jat daar zoker wel goed staan. Het voorstel wordt mot algemeone stemmen aangenomen. Bestek-voorwaarden. Adres van afdeelingen van verschillende vak- vereonigingen betreffende wijziging van de te- palingen, regelende het minimumloon en den maximum-arbeidsduur in bestekken; mot advies van Burgemeester en Wethouders. De heer Hinkelaar kan niet mot liet ad vies van B. en W. geheel meegaan. Tljj meent, dat de gemeente den plicht heeft voor te gaan met hot betalen van loon en het stellen vnn arbeidsvoorwaarden. Do bostekvoonvaarden zijn op bet oogenblik echter zóó ,dat do gemeente achteraan komt; de loonon zijn moestal al ver hoogd als ze in de bestek-voorwaarden worden gebracht, en dan mooten. de vakveroenigingon weer adresseeren om do beslekbopalingen te ver anderen Spr. meent, dal, als de gemeente wil voorgaan zooals het behoort, zij altijd de loo nen 1 cent hooger moet stollen dan de par ticuliere patroons betalen. Zoo zal men dus het loon voor een timmerman moeten bepalen op 26 cent als een particuliere patroon 25 cent betaalt; dat zal geen bezwaar zijn, want al spoedig daarna zal die patroon ook 26 cent be talen on dan de loonen weer gelijk zijn. Wilde do gemeente vóór blijven, dan zouden bestek- voorwaarden minstens om 't halfjaar moeten veranderd wordon. Spr. kan ook' niet declen het standpunt van B. ,on IV, ton opzichte van aangonomon werk. Als de gemeente esn w»tk uitbwUwlt, dost zij dat in de eerste plaats in hef belang dor gemeente; maar aangonomon werk is tegen bot belang van don arbeider oti dus tegen liet bo tang van dn gemeente. liet is een prikkel vooi niel, schrandere arbeiders, die ook oen hooger toon willen bereiken. Spr. meent dam ook, dat de gomeonto geen of zoo weinig mogelijk aan gonomon work behoort te laten maken, Hel kapitalistisch standpunt is om winst to maken, maar do gomeenle moot in do eersto plaats op hot werk letton. Ook met do regeling in verband met den arbeidsduur kan Spr. zich niet vereenigen. Zooals deze regeling nu is voorgesteld door B. en W., boteekent zij lagere loonen. Gesteld, een workman verdient 25 cent per uur. Tot heden werkte hij 1L uren per dag en maakte dus een daggeld van f2.75; nu zat hel. 10 uren worden, maar dan maken zo maai f2.50 per dag, zoodat hun verdienste, hun wojkgeld, minder wordt. Du strijd voor don lOurigen arbeidsdag bedoelt wol minder ar beid, maar niet minder weekgeld to brengen. Eveneens moot spr. zich verzotten legen hol advies van 13. on W. iu zake het bogrip „Zon dag". De vereonigingen zouden met gevraagd hebben een omschrijving van den Zondag te geven, als de ervaring haar niet geloeid had, dat dit noodig is. Ook bij dat punt dus moe! spr. zioh tegen hel advies verzetten, at is het een zaak, dit niet zoo heel vcol om het lijf heeft. Waarom gaan 11. en W. daarin niot een voutjjg" mee Spr. zal zicli tegen het voorstel van B. en W verklaren, in de hoop ,dat ook andere nrad3 leden, na de door hom genoemde bezwaren daartegen, dit voorbeeld zuilen volgon. Do heel' v. d Zee heeft zich over con puni in het betoog van den heer Dinkelaar verbaast Als lid der reclame-commissie heeft Bpr. noga' eens timmerlieden hooren rekenen, maar steeds werd als het loon genoemd 18 ir 19 centen; nu hoort hij hier, dat hot loon 25 ce.nt is. Vergis! do heer Duikelaar zioh 'daarin niet? Want óf mijnheer Dinkelaar is niet goed in gelicht, óf do reclame commissio wordt slechl voorgelicht. Do heer Schutters kan niot begrijpen, dat aangenomen werk nadeelig is voor de ai bei dors. Alleen do straatwerkers werken hier ge regold in aangenomen werk en die verdienen (30 per week. De hoer Dinkelaar: Ten koste van hun lichuam. Do heef v. d. Velden merkt op, dat de heer Dinkelaar dan heelemaal zich togen aan besteding zou melen veiklaren. De heer Dinkelaar: Ik ben ook tegen elke aanbesteding I De heer v. d. Velden: Hij zult dan moe ten zijn tegen uitbesteding aan fal rieken Mei. kan zeggen, da! '2.3 cent lief minimum vooi een bekwaam timmerman gc-aeht kan worden- toonerr van 20 a 23 cent komen weinig ineei voor. Do timmerlieden patroons hebben den loon standaard op (0.25 \astgesteid. Do heer Dinkelaar merkt op, dal, de heei Scheffers heeft gewezen op de slraalmakein als een voorbeeld, dut bel aangenomen weik voor de arbeiders niel onvooideelig is. Maar hot is toch wei sprekend, dat alle arbeiders stuk en tariefweik afgeschaft wcnschen te zien. Dc arbeiders nemen stukwei k aan orn zoo veel rno gelijk to verdienen, maar ook de patroons doe» het om den grootsl mogelijken aibeid uit de arbeiders te halen Door den heer v. d Zee is gevraagd ot 25 cent werkelijk hol loon voor een timmei man is; daarop heeft de heer v. d. Velden reeds geantwoord. Het grootste bezwaar is, dat de bestekvoor waardon om hel halfjaar zouden moeten wor den vastgesteld om bij le blijven. Het mogen minimum-loonen zijn, die daarin gesteld worden, maii' do patroons houden zich in don regel aan dat loon. Als men nu hol loon op 25 cent stelt, is dal over een jaar weer verhoogd. Laten we de patroons toch steeds vóór zijn. 'Do heer Scheffers begrijpt niot, dat de heer Dinkelaar zoo tegen stukwerk is. Vooi do straatmakers is dit toch zeer voordeelie Spr. neemt aan, dat de gemeente toch goed werk krijgt, waar ze deze methode behoudt. Spr. gelooft, dat hot stukwerk oen prikkel voor de arbeiders is om hun best te doen. En zij heb ben er sucres van. Spr. gaat dus met het vooi stel van B. en W. accoord, omdat bet stukwerk- duidelijk blijkt voordeetig te zijn voor beide partijen. Stukwerk heeft bovendien voor, dat het weik gauw klaar is. Als iets f25 moet kosten, dan is het werk bij aangenomen werk in een juni dagen kiaar, terwijl" hot anders misschien een week zou duren. De heer v. Westendorp wijst er op, dal do heer v. d. Velden reeds heeft gezegd, dat do loonen, in de bestekken opgenomen, mini mum-grenzen zijn. Spr. wii mededeelen, dat de cijfers, die nu worden voorgesteld, eerst zijn verkregen na herhaalde beslissingen in het college v<% B. en W.; de een wilde ze, lager, do ander hooger hebben. Spr. heeft ten aanzien van hel stukwerk vroe ger reeds verdedigd wat thans door den lieer Dinkelaar wordt gevraagd. Spr. vindt dit minimum niet zoo eig. Er staal bijv. 28 cent voor een metselaar, maar de mes ten verdienen meer dan 30 cent. Of die loonm hier .ook lager worden voorgedragen, ze nor den toch hoogei' betaald In het eollege i; men ,ten slotte lot een compromis gekomen liet stukwerk wil spr. niet in hel voorsiel vm B. en W. verdedigen; hij is daar zelf ook tegen En als gezegd wordt zooals de heer Schef fer doet de mensehen kunnen er veel door verdienen, dan antwooidt spr.: dat is waar maar dat gaat ten koste dier mensehen, zoo a'ls de hoer Dinkelaar reeds opmerkte. Dal blijkt ook wel hieruit, dat deze mensehen roeit» gepensionnoerd worden op hun 55ste jaar. Ileelemaal het stukwerk verbieden js echter niet goed mogelijk. Laten we daarom zeggen- Het stukwerk is verboden, behalve in dio gevallen, waarbij do directie ontheffing van dat verbod verleent. Immers, deuren on kozijnen worden altijd van fabrieken betrokken en jn stukwerk gereed gemaakt. Dat is spr.'s persoonlijke opinio, waarmedi niet alle loden van het college ipstemmen. Spr. gelooft, dat het beste is over de ver sehillendo punten maar te stemmen en de/.< zaak zoodoende af te maken. En wat do kwestie van den Zondag betreft het is mogelijk, dat iemand een andere opvat ting van een dag heeft dan die, welke dien dag rekent van 12 uur 's nachts tol 12 hui 'snachts; maar dan is het een dwaasheid. M»n kan dergeljjke overbodige zaken niei in ecu verordening opnemen. Spr. stemt toe, dat de 10 urigc werkdag on voordeetig kan zijn voor den arbeider, maai do hoeveelheid arbeid bljjft toch dezelfde, of mogeljjk stolt dc heer Dinkelaar zich op hc-t standpunt, dat bij een 10-urigen werkdag in die 10 uren meer werk wordt gedaan dan au ders, maar daarmede zal dan wel bij do loon regeling gerekend moeten worden. II. en W. zoggen nu alleen: gij moogt geen loon beneden hot door ons bepaalde uitbotalen. Een vast loon kunnen B. en W. niet' in de bestekken opnemen; de beer Dinkelaar zegt zelf hoe on v*»t d« toon»» zijn. In gsnveintetestekkbuis dan, wii' ui mmm«mm nok volstaan mot de minimum-loonen te bepalen Do ou i zi 11" i merkt op, dal hel voor" stel van B. ou W. vier punten omval. Zij komen dam mede heet dicht bij de wenschou van den lieer Dmkcluar; drie der vier wen when worden vervuld: de loonen worden ver hoogd do arbeidsdag verkort, do opvatting om- trent het begup van een dag wordt gedeeld- wat zij met toegeven, is alleen do afschaffing van bet stukwerk, en dat standpunt wordt in do toelichting boel duidelijk verdedigd. Als m0 tief wordt aangegeven, dat do gemeente daar- mode zou treden tusschen den aannemer en zijn peisoneel, met gevaar diens bedrijf (e tlesorganiseeren. Waar liet dus gaat om 4 punten, zou hot stol aan -l stemmingen, kunnen worden onder- woipen; maar dezelfde punten konion ook in de verordening voor. Editor zal spr. 4 stom- tiiiiigen doen houden: a. 'do miulmum-looncn verboogon ais in de „Wijziging i.in de bepalingen" is aangegeven Dit wotdL aangenomen met algomeene stem men. 4 b. afwijzing van bet verzoek om het stuk werk te verbieden. De heer v. Westen d o r p hoeft hierop een amendement ioorgostoldStukwork is verboeten tenzij do directie opheffing van dat voibod noodig acht. Do boor v. d. Zee vraagt of men daarmede niet le veel Ireedt in do rechten van don werk gever. De beer v. Westendop zegt, dat de haor v. d. Zee wel weet wat er zoo al omgaat. Hoe veel wordt niet in do rechten van particulieren ;otreden? Alle oeconomischo wetten doen dit mmora. AL wij dat oen gebrek vindon, moeten wo al die wetten afkeuren en dat zat de heer v. d. Zee toch niet bedoelen. En bovendien maken dio wetten 'het den werkgever zóó moei. 'ijk? Dat "de voorgostelde bepaling desorgani- scorend zou werken, komt spr. heelemaa.1 niet waarschijnlijk voor. De lieer Lager w e ij stemt toe, dat de wet houder van gemeentewerken in het collego van B. en W. een afwijkende meening had, maar het college meende niet zoover te moeten gaan omdat liet verbod te veel ingrijpt in het bedrijf van den ünnnemer. De heer v. d. Velden is tegen het voor stel-Van Wosteridoip. Er zou daarmede wille keur in handen der directie gelegd wordau, maar ook zou de bepaling togen het belang der gemeente zijn. Do aannemers zouden bij hun inschrijving rekening houden met liet ver bod van stukwerk en de kosten berekenen naar daggeld, terwijl aan do vriendjes ontheffing van liet verbod zou kunnmi worden verleend. De heer v. d. Hoek meikt op, dat deze bepaling niot van toepassing kan zijn op de werken die reeds aanbesteed zjjn. De gemeente treedt dus piel iu «inkregen rechten en da aannemers zullen de uit de bepaling voortvloeien de kosten wel in hun inschrijvingssom ver rekenen. De heer v. West e n d o p zegt, dat de gemeente le dien aanzien ook tweeledige in schrijvingen kan vragen, zooals de gemeente ook doel ton opzichte van hel aannemen van Schie- danische arlieiders Het „lakwerk is zeer in lie! belang van den patroon. De lieer v. d Velden. Welnecn! De heer v. Westendorp: Men zet don vveikman aan om nicer to werken dan goed is, en dat is immoreel; de man werkt daar mede boven zijn krachten en stoept zij lichaam, en dat is onzedelijk. De mensehen worden door do omstandigheden er toe gedrongen zooveel mogelijk te werken en te werken om maar moer loon to maken. Spr. zou hot zeer toejuichen als dit werd beperkt door aanneming der he- paling van een facultatief verbod. Spr. aclit den directeur van Gemeentewerken hoog genoeg om aan te nemen, dat van hem geen willekeur to wachten is in het hantceron van die bepaling. Laten we een proef nomen. De Voorzitter vindt nog een aardige uit lating in het prao-advies: „het aangenomen werk' is bij ons in liet wcrldieden.reglement gesane- tionneerd". «riDio bepaling moet men dus brj deze rege ling in liet oog houden, en niet het verbod van stukwerk bij amendement uit de verorde ning te lichten. Als de meerderheid dat wil, dan acht spr. liet beter het voorstel aan B. en W. terug -te zenden. Do lieer v. Westendorp ziet ijj. het door den voorzitter uit het prae-advios naai' voren gebrachte geen bezwaar. Als spr. het verbod verkeerd acht en dc meerderheid 'van den. Raad sluit zich daarbij aan, dan zal de bepaling ook uit het .werkliedenreglement gelicht moe ten worden. Het amendement, door spr. nu voorgesteld, is ook reeds in de Commissie voor do Ge meentewerken besproken, maar daar heeft liij den strijd verloren. Nu probeert hij liet nog eens hier. Do heer v. d. V e i d e n begrfjpt niet, dat do lieer v. Westendorp, die zoo tegen stukwerk ageert, dan niot voorstelt ook het stukwerk der sti natmakers af te schaffen. De heer v. Westendorp: Dit wil ik' graag doen. De ellendo van «lukwerk, dio hier vroeger heeft gehoeischf, Was zóó, dat spr. zich daar tegen mei kracht heeft verzet, met liet gevolg, dat slukuerk bij gemeentewerken nagenoeg ge- teel is vadwenen. Alleen dc straatmakers nemen hot .werk nog aan. Spr. vindt het heel best ais ook daaraan een eind gemaakt wordt, mits aan die mensehen een goed loon worde toe gekend. Het amendement-v. Westendorp wordt onder steund door de heeren Dinkelaar on v. d. Hoek. In stemming gebracht, wordt bet verworpen met. 12 tegen ,3 stemmen. Vóór stemmen de heeren v. Westendorp, v. d. Hoek en Dinkelaar. Tegen stemmen de heeren Dubbelman, mr. v. Briet Sasse, Scheffers, mr. Kavelaars, Do Grnaff, 'Lagenvoij, Beukers, Nolet, v. d. Vel den, v. d. Zee, Schreuder tn Evers. Het voorstel sub b wordt hierna aangeno men met algemeene stemmen. c. den arbeidsduur te brengen op 10 uur. Wordt aangenomen mol algemeene stemmen. d. af te wjjzen het veizoek om een omschrij ving te geven van den Zondag. Wordt aangenomen met algemeene stemmen. De Voorzitter zal nu nog in stemming brengen de artikelen van liet ontwerp-wijjsigin- gen der bepalingen. Art. 1 woidt goedgekeurd. Art 2 wordt goedgekeurd. De beer Dinkelaar verklaart er zich tegen. Art 3 woidt goedgekeurd. Het geboete ontwerp wordt aangenomen mol algemeene stemmen. L t Schoolvoeding on -kleeding. Adres van dc ufdcoling Schiedam van don Bond van Noderlandsche Onderwijzers be- treffende de verschaffing van voeding on kleoding aan schoolgaande kinderen, met advies van Burgemeester en Wethouders, De Voorzitter herinnert er aan, dat R. en TV. reeds in hun advies or op gewezen hebben, dat de gemeente zich in 1905 heeft

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 6