JULIUS WEINBERG, I IngezoBÜenMeöedeelmgen. BOTTERDAM. Groote Prijsvermindering l| JAPONSTÖFFEN I TEL VETS en 1 ZIJDEN STOFFEN J Nierlijders. Kunst en Wetenschap. Sport. Gemengd Nieuws. tsssssa letter, de dikste letters sit de least to halen, en den redacteuren deren brief op een dui delijk zichtbare plaats in de Krant te "drukken en aan alle andere kranten om dit eene zin netje over te willen nïanen, en ik schrijf met allen nadruk ter informatie van diegenen, die er mogelijkerwijze over denken het volgende jaar naar het beloofde land te emigreeren: „Doet hot niet." Wacht minstens een half jaar. Wacht, indien mogelijk, oen heel jaar. Want wij gaan hier slechte tijden tegemoet. In- derdaad, wij zijn al midden in do slechte tijden. Overal is stilstand in het bedrijf. Het getal vrerkloozen zal dezen winter wel weer naar do vijf millioen ïoopen. Fabrieken danken volk af. leder bekrimpt fïch. In de banken kunnen de industrieelen geen duit loskrijgen Het bouw bedrijf begint stil te staan. 11 r wordt geen grond gekocht of vetkoeht. Creole maatschap pijen betalen dezen winter geen dividenden Op elk gebied van den socialen barometer, koms dies, opera's, restaurants, merkt men dat het een koude, gure winter zal worJen wat betreft den algemeencn voorspoed, En wat voor Amerika geldt, geldt ook voor Canada, want de twee landen zijn zóó nauw niet elkaar verbonden, dat de stilstand in de 1 ereenigdo Staten onrflddcllijk zijn terugslag doet gevoelen in Canada Daarom, waarde medeburgers, die er aan denkt een van de fraaie advertenties te eigen en naar Amerika te verhuizen ea rijk te nor den, stelt deze reis ten minste een half jaar aait. Want voordat er minstens zes maanden voorbij zullen zijn, zal men \an geen beter schap kunnen spreken en den slappen lijd kan men het be,er in. het vaderland uithouden dan in deze maatschappij, waai. als er honger ge leden wordt, het dadelijk in de millioenen loopt Be „Arnhenwehe Courant". J)e „Arnhemsche Courant" bestond met 1 Jan. 100 jaar. De 'hoofdredacteur, de heer A. J. Brouwer, herdenkt in een extra blad uitvoerig de geschiedenis van het orgaan. Wij laten hier volgen, wat langen tijd een puzzle ter oplossing scheen te zijn en waar van de legende nog niet geheel vergeten is. „Noemde men in de dagen van C. A. Thieme's uitgeverschap ons blad dikwjjls „het blad van Thieme", omdat deze voort durend optrad als de verantwoordelijke man voor wat in zijn courant weid geschre ven; wordt, ook' nu nog, in den kring van dagblad- en boekhandel-exploilatiën, de „Arnhemsche Courant'" op dezelfde wijze aangeduid, een tijd lang sprak men in den lande over ons blad als over „het blad van. Thorbeck'e" Zij, die het deden, steunden daarbij waarschijnlijk op 'tfeit, dat de courant, die vóór 1848 zulk een feilen toon had gevoerd tegen de re- geerende hervind voerders, in hel tijdvak van 18491853 geen oppositie voerde. Op zich zelf beschouwd, zou dit laatste, dit laten varen van oppositie, volkomen be grijpelijk zijn. In die jaren was Thorbecke bezig met zijn Staatshervorming en het ligi voor de hand, dat diens werk geheel in de lijn gelegen was, die het blad als de meest wenschelijke beschouwde. Het blad van Thorbecke moge met Thorbecke's geest verwant zijn geweest, het was geen blad van Thorbecke. Wel was herhaaldelijk be weerd, dat in do politieke artikelen vair de „Arnhemsche Courant" de hand van den grooten liberaal te herkennen viel, doch we hebben Thorbecke's eigen uitspraak en de ■uitspraak der „Arnhemsche Courant" zelve om idie jmeening tegen te spreken. Thorbecke schrijft den 19en Mei 1848 aan Luzac en den 30en October 1849 herhaalt hij die ver klaring tegenover den Koning dat hij tot geen blad in betrekking staat. „Hij weet, zoo lezen we, dat ik elk, het zij regtstreeksch, hetzij middellijk bestuur eener courant steeds heb afgewezen. Zoo ik invloed op dagbladen kon oefenen, ik heb het niet gewild. Want een Wad, daar ik in deed op oefende, moet aan mijne voor stelling geheel en al beantwoorden, of 'ik zou de moeite verloren achten. Nooit heb fk vrijheid gevonden tot de poging, om eenï fe redactie als werktuig te gebruiken." Het is moeilijk aan te nemen zegt de heer Brouwer dat de man, tlie in 1848 weest,- leken nu slap verwelkte bloemen. Diep gegroefd lagen de neergaande lijdenv lijnen langs neus en mond. Maar haar melkzarhte blankheid had zij behouden, het zijig vocht kastanjebruin van haar oogen, de rozetïnlen van ooren en mond. VoJ en trotsch rees de blanke hals uit dekantovorschuimende li'azij.levan haar avondkleed «n, toen zij de lange handschoe nen had afgestroopt, bewonderde zij haar welgevormde armen. Maar verraderlijke plooien in lials en armen voorspelden rim pels binnenkort. En haar vroeger zoo slanke gestalte was verzwaard en verbreed. Een matrone, geen jonge vrouw meer. Met een zucht zette zij bet lampje weer (op tafel naast de bruine chrysanthen, die bloeiden in een donkere vaas en eon door dringenden herfstgeur verspreidden. Maar beleedigde zij Willy niet met haar twijfel Haar ziel was jong gebleven, haar hart was rean als het hart van een jonk vrouw. Als lijden loutert, zooals de vro men beweren, dan was zij edeler dan voor heen. Zou hij, de idealist, haar ziel niet hooger stellen dan haar lijfsschoon? Paste haar rijpheid ook niet bij de zijne? Zij wa ren immers even oud. Zij wendde zich af van den spiegel. Zou hij haar ijdel wanen als hij wist hoe zij ®er nu stond? Neen, dan zou hij haar toch miskennen. In deemoed stond zij voor den spiegel, vreezend niet mooi genoeg te zijn voor hem. Zij ontkleedde zich nu en trachtte te slapen. Maar telkens schrok zij wakker. Wat wat er dan toch gebeurd? Over een stoel hing haar lila feestkleed, op1 tafel lagen haar witte handschoenen en haar gouden armbanden. En opeens wist zij weer dat ze in de kleine volle schouwburgzaal van het landelijk stadje was geweest. En en '49 aldus schreef, zijne houding zou heb ben gewijzigd. AndlSnties. Do gewone audiëntie van den Minister van Koloniën Zal in plaats van op Donder dag 8 dezer, te half twee, gehouden wor den op Maandag 12 dezer, te 1 uur des namiddags. Monument te Quatre-Bras. Naar wij vernemen, heeft men het plan opgevat, een voor Noord- en Zuid-Neder land gemeenschappelijk monument te doen verrijzen ie Quatre-Bras, waai" op 16 Juni 1S15 de onder don Prins van Oranje strij dende troepen door hun heldliaftigen tegen stand, geboden aan de aanvallen van een veel sterkere legermacht, onder den maar schalk Ney, de beslissende overwinning te Waterloo over Napoleon hebben voorbereid on mogelijk gemaakt Het initiatief is genomen door een co mité, waarvan eere-voorzitters zijn de hee- ren: N. Bosboom, minister van Oorlog, en jlu. mr. H. van Woede, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Brus sel, voorzitter, J. de Waal, gepensionneerd Luitenant-generaal, en secretaris J C. Wag ner, kapitein bij het regiment Jagers. Arbeldsbenrg Ie Botterdam. Overzicht over het jaar 1913. Afdoehng voor mannen. Aanvragen van werkgevers 7932. Aan biedingen vair werkzoekenden 14291. Aan tal plaatsingen 4972. Afdeeling voor wouwen. Aanvragen van werkgevers 6880. "Aan biedingen van werkzoekenden 7239. Aan tal plaatsingen 4426. Het totaal aantal plaatsingen .over 1913 bedroeg 939 8 tegen 4273 over het jaar 1912. l Het aantal bezoeken van werkzoekende personen bedroeg aan de Afd. voor man den 73652, aan de Afd. voor vrouwen pi. m. 28000, totaal pl.m. 101.652, Dir. bel., Intocrr. en Ace. Ministerieele benoemingen, verplaatsin gen, enz., bij den dienst der directe belas tingen, enz. De surnumerair N. J. T. Stuhbe uit. de directie Amsterdam is belast met de tijde lijke waarneming van het kantoor Alkmaar (overname beheer 31 December na kan toortijd). De verplaatsing van den kommies W. A. Treurniet van Venlo (b) naar Hilver- snm, zal ingaan 1 Februari in plaats van 1 Januari. Ingang 1 Januari: de kommiezen le kl. A. J. Ernens, van Amsterdam (Sch. D.) naar Amsterdam (G. D.); J. C. van Biet- schoten, v Amsterdam (G. D.) naar Am sterdam (Sell. D.); G. Sneep, van Rotter dam (Sch D.j naar Rotterdam ((G. D.); J. v. Pels, van Rotterdam (Sch. D.j naar Rotterdam (G. D.); P. A. Cop, van Am sterdam (G. D.j naar Amsterdam (Sch. D.); E. Hagendoorn, van Amsterdam (G. D.) naar Amsterdam (Sch. D.); A. Vremeijer, van Amsterdam (G. D.j naar Amsterdam Sch. D.); C. J. v. Wijk, van Amsterdam D. B.) naar Amsterdam (Sch. D.); H. Loonstra, van Amsterdam (D. B.) naax Am sterdam (Sch. D.); de kommiezen 3e kl. J. Zeubring van Weerdingermarke naar Smeulveen; J. Visser, van Sas van Gent (tijd.) naar Roosendaal (v.); J. R. Olberts, van Werkendam (tijd.) naar Jipsinghuizen; S. van der Leide, van Sas van Gent (tijd.j naar Leuth'. Ingang 1 Februari: de kommiezen 2e kl. C. van 't Hof, van Venlo (St.) naar VoorburgB. Bruins, v. Enschedé (g. en 1.) naar Amsterdam (G. D.); H. Post, van Terneuzen (A. D.J naar Amsterdam {(G.D.) De kommiezen lo kl. P. A. Cop, E. Ha gendoorn en A. Vremeijer te Amsterdam (Sch. D.j worden met ingang van 1 Jan. tijdelijk geplaatst te Amsterdam (G. D.J. De kommiezen le kl. C. J. v. Wijk en H. Loonstra te Amsterdam (Sch. D.) worden met ingang van 1 Januari tijdelijk geplaatst weer klonk hol haar in de ooren: Gij zijt te oud! hoonend, zooals de jonge her der het woord gesproken had tot de niet jonge herderin. Toen zij, wat laat, in de eetkamer kwam voor het ontbijt, kwam Martha haar tege moet met tranen in de oogen. Herman keek ernstig en teleurgesteld. Waar-om drukte Martha haar handen nu zoo? Waarom waren Martha's lieve oogen zoo droef? Thily, zal je sterk zijn? Willy schrijf... Martha kón 't niet uitspreken. Schreiend reikte zij haar een brief. Willy schreef dat hij verloofd was met een jong meisje, dat hij bij zijn moeder had leeren ken nen. Zijn lieveling was pas twintig jaar. Mocht hij haar zijn vrienden komen voor stellen dien middag? Zeker zouden zij met haar ingenomen zijn. Thily liet het briefje in haar schoot val len. Haar witte lippen vonden geen woord. Martha nam den brief en vouwde het velletje om. 't Is boter dat je dit ook leest, Thily. En Thily las: Ik weet wel dat jelui andere plannen voor mij had. Maar, boe lief Mevrouw Veerde mij ook als vriendin zou kunnen wezen, aan een huwelijk met haar heb ik nooit meer dan vluchtig gedacht. Al haar onmiskenbare gaven van hart en geest had den het gemis van dat ééne niet vergoe den, wat mijn lachende, bloeiende Rosy bezit: jeugd. plaatst te Amsterdam (D.B.) Bevorderd: ingang 1 Januari P. N. Meijer, van rijkski. 2e kl. tot rijkskl. le kl. tor controle grondbelasting te Maastricht; C. Leeflang, van kom. 2e kl. lot kom. le kl. te Ede (G.); W. Nieboer, van kom. 2e kl. tot koni. le kl. te A'dam (Sch. D.); G. Roeland», van kom. t w. 2e kl. tot kom. t. w. le kl. te R'dam. Van kommiezen 3e kl. tot kommiezen *2e kl. R. A. Boer, te Ter Apel; M. van Gent, Grevenbicht; J. de Vries, Maten; H. P. van Pelt, Gennep (g. en 1.); T. v. d. Bunder, Maastricht (v.); M. Miedema-, Radevijk; C. Menger, Vlodrop (st); H. de Jong, Locht; T. Nauta, Suste renJ. B. Zen- gerink, Glane; Th, de Roo, Ittersum, J. Good, Zaandam, II. Gerding,van kom. le kl. tot assistent A'dam (D.B.) Ingang 1 Februari: IV. Willemse van rijkskl. 3e kl. ter conti', grondbcl. te R'dam lot rijkskl. 2e kl. ter inspectie Oosthurgt Eervol ontslag verleend, ingang 1 Mei. aan: F. v. Kleef, le kl. te Zwolle; D. Meek, kom. le kl, te Zwolle. Met 1 Januari zijn de navolgende rijks- klerken 3e klasse definitief geplaatst op de achter hun namen \ermelde standplaatsen. G. C. van Gelder, ten kantore 's Hertogen bosch, H. F. Hermans, aan het 2e kantoor D, B. Rotterdam, F. M. Limpens, ten kantore Maastricht (I. en x\.), A. Bool, ten kantore Delft (1. en A.), W. Meeder, ten kantore Delft (I. en A.), N. H. de Klerk, ten kantore Rotterdam (Inv.). VOOBBBLAAK 19, 1 hoek NIEUWSTRAAT, tot 20 en 30 °/o beneden de B waarde van allo voorhanden B zjjnde zwarte en gekleurde B Het komt voor, dat lijders aan een nier aandoening een betrekkelijk uitstekende ge zondheid schijnen te genieten. Niettemin wordt hun bloed armer, hun krachten ne men af, doordat het eiwit ongestooid het lichaam kan verlaten, en de gevaarlijke ver giften, die door de nieren niet verwijderd worden, ondermijnen onverdacht het or ganisme. Rugpijn, hoofdpijn, ene onverklaarbare, vermoeidheid, jeuking der huid zonder spo ren, een gevoel van koude in de ledema ten, krampen in de beenen (vooral des nachts), plotseling wakker schikken, sui zingen in de ooren, duizeligheid, abnor maal gekleurde urine, schuimend, voort durende aandrang, zwellingen rond de oogen en in 0e enkels, kunnen de voortwoekerende kwaal aanduiden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genomen vanaf het optreden der eerste verschijn selen, tasten de kwaal in haar oorsprong aan en voorkomen noodlottige gevolgen als waterzucht, niersteen, nierontsteking, uremic (urioezuurvergifliging), enz. Te Schiedam verkrijgb. bij de hh. Kap- pelhoff Hovingh. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozrn. Eischt de echte Foster's Rugpjjjn Nieren Pilllen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels ineit. Een jonge, veel-belovende actrice van het gezelschap-Heijermans, Lize Hamel, is plot seling overleden. Maandagavond speelde zij te Kampen, waar zij midden in haar rol steken bleef. Haar kaak kon zij niet meer bewegen. De geneesheer constateerde teta nus (klem); zij werd naar Zwolle vervoerd en overleed daar Woensdagnacht onder he vig lijden. Voetbal, Programma voor Zondag in de westelijke afdeeling N. V. B. te spelen wedstrijden: Eerste klasse. Haag: Quick—H. B. S. Dordrecht: D. F. C.H. F. C. Haarlem- Haarlem—H. V. V. Utrecht: U. V. V.Sparta. Tweede klasse. A. Delft: Concordia—Ajax (L.). Gorcum: UnitasD. V. V. Rotterdam: XerxesDordrecht. B. Haag: V. U. C.—K. F. C. Reserve tweede klasse. SchiedamS. V. V. IIHennes II. Derde klasse. A. Rotterdam: Ferjenoord—De Concordiaan. Groen-Wit—Leonidas. Gouda: T. 0. P.—Fortuna. B. Schiedam: Rermes—'t Noorden. Rotterdam: U. S. C.Olympia. De Amsterdamsche kindermoord. Reeds geruimen tij dgeledën was door de Amsterdamsche justitie de opsporing ge vraagd van den zich noemenden Jan Wil- lems of Wiliemsen, alias Bóeren-Jantje. Waarschijnlijk zal dit verzoek binnenkort worden herhaald, met vermelding van den waren naam. Uit het feit, dat slechts de opsporing en niet de aanhouding gevraagd wordt, is af te leiden, dat de justitie geen vol doende aanwijzingen heeft om Bóeren-Jantje voor den vermoedeKjken dader te houden, („Hbl.") De blauwzuurvcrgiftiging te Amsterdam Eenige dagen geleden plaatste de Amster damsche politie een oproep, waarin opspo ring werd verzocht van den persoon, die- in den wijnhandel van Wijnand Fockink, aan de buffetjuffrouw verklaard had, dat hij Herman W. een paar maanden geleden in Amsterdam ontmoet had. Deze persoon heeft zich gisterenmorgen bij den commissaris van politie in de 5e sectie aangemeld. Het bleek een vroegere studiemakker van den verdachte te zijn. Hij heeft, volgens de „Tel.", W. echter in de maand October gezien, de maand, waarin W. bij zijn familie logeerde. Een aanwijzing dus, die weer op niets is uitgeloopen. Haagsche bakkersstaking. Ten aanzien van de bakkersstaking wordt van patroonszijde medegedeeld, dat het steeds van de zijde dor stakers ver spreide bericht als zou de N. Venn. „De Zuid-Holla ndsche Broodfabriek" de eischen van de stakers hebben ingewilligd, onjuist is. Wel is waar heeft de directie zich be reid verklaard de eischen in te willigen, wanneer dit ook door de 10 a 12 grootste firma's te 's-Gravmhage eveneens geschiedti Daar dit evenwel nog geenszins het geval is, blijft de Zuid-Hollandsehe Broodfabriek voorïoopig haar oude voorwaarden handha ven. Een en ander zou ook ten duidelijkste blijken uit een schriftelijke verklaring, dooi do directie aan het hoofdbestuur van den gezellenbond afgegeven. Trein koppelingen. Op Oudejaarsavond is trein 138 aan het H. IJ. S. M.-slaton te 's-Griavenhage op vrij onzachte wijze tot staan gekomen In hel midden van den uit een dozijn wagens bestaanden trein brak, naar het ,,Dbl. van Z.-H." meldt, een 'koppeling, waardoor de trein plotseling staan bleef en de reizigers een gedachten schok kregen. Zoo spoedig doenlijk werd do gebroken koppeling door een nieuwe vervangen. In Delft was reeds een koppeling ge broken, óók tussdhen twee A-B-rijtuigen (met ooupé's eerste en tweede klassen) Ook bij het vertrek aan het Station Haar lem werd wederom vertraging ondervonden en alweer was het de koppeling, thans van een der achterste rijtuigen, die het begaf. De trein kwam te Amsterdam met. drie kwartier vertraging aan. Was het wonder, dat de reizigers zich afvroegen of 't met die koppelingen wel in den haak is, bij door druk personenver voer zwaar belaste treinen? Schriftelijke cursussen. ,We ontvingen een nieuw prospectus van het Bureau tot Publiciteit van Wetenschap pelijk Nieuws, afdeeling Schriftelijke Cur sussen. Het bureau, in September 1911 opgericht, begon omstreeks September 1912 met het uitgeven van schriftelijke cursussen. Thans (worden reeds 53 dergelijke cursussen door het Bureau georganiseerd. Natuurlijk is voor iederen cure.-1 niet evenveel belangstelling. Moderne talen en boekhouden Joopen goed, maar het groote publiek -voelt nog steeds heel weinig voor Italiaanseh, Spaansob, en andere .vreemde talen, terwijl de massa eveneens nog niet het nut schijnt in te zien van het vol gen van 'n cursus in Warenkennis, Handels kennis, Handelsrecht of Handelsaardrijks kunde. De Hollander schijnt nog steeds te gelooven, dat dit zaken zijn, die men, evena's de Teehniet der Administratie of de Tech niek der Bedrijfsreclame vanzelf leert. Art. 1 van het Reglement luidt: Het doe1 van de schriftelijke cursussen is, gron dig schriftelijk onderwijs, uitsluitend door bevoegden, te doen geven. Inderdaad Zijn het. bekende mannen der Wetenschap', die de cursussen leiden. Mannen als dr. A. A. Fokker, mr. W. van Delden, dr. J. M [Hoogvliet, e. a. zijn niet alleen in ons land bekend. 9'Uurs-winkelsluiting te Leiden. Dc invoering der ncgen-uurs-winkelsiui- ting' is te Leiden op weinig tegenstand ge stuit. De meeste winkeliers sloten gisteren, den eersten werkdag, om negen uur en de den de lichten uit. Andere bleven open, doch lieten geen publiek toe. Op de Haar lemmerstraat, waar de meeste tegenstanders wonen, trachtte een enkele vischhandeianr zijn waar over het bekje te verkoopen, waar in hij door de politie werd verhinderd Er was in de winkelstraten veel publiek op de been. Tal van politieagenten op rijwielen doorkruisten de stad, doch er werden geen procesverbalen gemaakt. Schoolwetten. Uit eon instructie voor de hoofden, onder wijzers en onderwijzeressen van een gemeenle uil den omtrek van Dordrecht: De hoofden, onderwijzers en onderwijzeres sen bevinden zich behoorlijk gekleed een kwarlier vóór den aanvang \an iederen schooltijd in het schoollokaal, om alles voor het onderwijs in gereedheid te brengen. (Het gespatieerde wordt nog mooier, als men be denkt, dat in bedoelde gemeente steeds het minimum-salaris gegeven werd.) Artikel 3. De hoofden, onderwijzers en on derwijzeressen zijn gedurende den geheelen schooltijd in 'de schoollokalen en verlaten die niet dan hij volstrekte noodzakelijk heid en dan slechts voor eon i go oogonblikken. 1 (j Een nieuw spotblad. Naar „Het Volk" verneemt, gaat de dich- ter-zanger SpeenJioff een eigen luimig week blad uitgeven, waarin o. a. elke week een liedje van. hem met de muziek zal voor komen. Vergiftiging. Te Castricum zijn in jiet gezin van T. twee kinderen vergiftigd, ten gevolge van het eten van vergiftigd kindermeel. De politie stelt een ernstig onderzoek in. Een vondst. Terijjl men gisterochtend in de moezerij van „Duin en Kruidberg" aan het diepf- spitten was voor een nieuwe broeikas, stoot ten de werklieden, 2 meter diep1, op een steen. Men dacht eerst te doen te hebben met een stuk steen, doch toen men een deel had blootgelegd en zag dat de steen mooie figuren vertoonde, ging men voor zichtig door en legde toen bloot een steen, van 2 25 M. lang en 0.75 M. breed. De steen is volkomen gaaf. Van de figuren, die er in hout-relief opleggen, is niets beschadigd. Het voet stuk is driehoekig ingesneden en de kop is die van een draak. Letters of cijfers ko men er niet op voor. De steen dateert zeer waarschijnlijk uit het Romeinsche tijdperk. De grootste windmotor ter wereld. Enkele dagen voor Kerstmis werd in Friesland, bij Harlingen, een slalen wind- motor in bedrijf gesteld, dienende voor hot bemalen van een polder ter grootte van ongeveer 750 H A. Deze windrnotor met stalen windroos, gemonteerd op een sta len toren, heeft een radiometer van 15 M. en kan, naar gelang van de windsterkte, tot 30 P.K, ontwikkelen. De bemaling ge schiedt door een stalen vijzel, welke per uur circa 1800 tol 2000 M3. water |kan verplaatsen. Merkwaardig is het, dal, waar men in de laatste jaren de houten windmolens ging vervangen door explosiemotoren, men nu weer meer en meer overgaat tot de slalen windmotoren, vooral waar het pol derbemalingen betreft. Bovengenoemde in stallatie, geleverd door de firma R. S. Stola-is en Zn., is daarom te meer een uni cum, omdat ons kleine landje hierdoor een merkwaardigheid meer bezit, want, naar vrij vernemen, is dit de grootste wind- motor niet alleen in Nederland, doclh ook in de geheele wereld. De grijsgroene uniform De „Leidsche Ct." weet het volgende te vermelden Naar ons van welingelichte zijde wordt medegedeeld, heeft de grijsgroene uniform niet voldaan. De oude, blauwe uniform zal weder dienst doen. Alleen de pet zal in dezen vorm, hoewel van andere stof, blij ven gehandhaafd. En die voor eigen rekening nieuwe klee- dingstukken hadden aangeschaft, zullen daarvoor schadeloos worden gesteld. Brand in den Kerstboom. In een woning aan het Vaillantplein, te 's-Gravenhage, is gisteravond bij een Kerst feestviering brand ontstaan, waarbij vier personen brandwonden hebben bekomen aan hoofd, hals, armen en handen. De Kerstboom vatte vlam en vervolgens ook een tafelkleed en gordijnen. De vrouw des huizes, twee dochters van deze en een jongetje (pleegkind) bekwamen verwondin gen, welke door den gemeentelijken genees kundigen dienst verbonden werden. De brandweer rukte uit, doch 't vuur werd door de bewoners met emmers water ge- bluscht. Een vergissing. Het „N. v. d. D." herinnert er aan, dat zij vroeger al eens heeft gemeld, dat een brievengaarder in een klein plaatsje de laat ste maand van het jaar met een dag ver lengde. Zoo waarlijk is dat, volgens het blad, thans ook te Amsterdam gebeurd. De redactie ontving gisteren een brief, in Amsterdam op de bus gedaan, met het poststempel3212'13. Wondersteenen. De Osseten, een volk, dat den Kaukasus bewoont, is romantisch aangelegd, en mocht nog maar zeer weinig met de beschaving in aanraking komen. De Osseten zijn zeer bij- geloovig. Ze hebben allerlei legenden, die voor een groot deel hun oorsprong vinden in hun z.g. wondersteenen. Zoo'n wonder- stecn dragen ze als talisman bij zich. Ze zullen er echter zorgvuldig op letten den steen nooit op de bloote hand te dragen^ noch de huid in aanraking te laten met hem. Vooral vrouwen zijn zeer voorzich- >ig met den steenzijl weten, dat zij een steen slechts eenmaal met den top van den vinger behoeven aan te raken, om voorgoed onvruchtbaar te zijn. Als talisman draagt men den steen altijd in een zakje, anders zou de huid schroeien. Wanneer men den steen in water werpt, kan dit nooit meer troebel worden. Ooien mogen het echter niet drinken. Zij zouden even eens onvruchtbaar worden. Verschillende Russische geleerden ves tigen er nu de aandacht op, dat al deze verschijnselen wijzen op de aanwezigheid van radium. Zij zien m den Kaukasus oen reusachtig radiumgebied, en zijn er van overtuigd, dat de Regeering hier in moet grijpen, om zich te verzekeren van een goede bron van inkomsten. Men heeft zich dan ook tot de Regeering gewend met het verzoek, deze zaak ter hand te ne men.

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 6