66'* Jaargang Zaterdag 3 Januari 1914 'wo. 14416 Derde Blad Demoordin de Ene de Rennes. ALLERLEI. SCHIEf], M CH Dage ooomnt vurachgat degelijk»! met uitzondering nan Zon- Ba Eaestdagm, Brij» per kwartaal: Soar Schieda m ea Xlaardingen fl, 1.85j franco pr post fk. 1.65, Prips per wee&: Sloor Schiedam en Sjl&ardingen lö cent, Aiaondarli^e nummers 2 cent Aixmnamenten rden dageljjks aangenuneUj Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moete des taiddagg réSr een ear het Bureau, bsSorgd zijn, Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Er^s der Advertentiëm San 16 regels fl. 0.92f iedere regel meer 16 cents. Reclames 30 cent per regel. Groot© letters naar de plaats die e§ innemen. Advertentiën bij aSonnement op voordeeliga voorwaarden. Tarieven hiervan zajö gratis aan het Bureau te betomen, In d© nummers dia Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van '40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen^ Intercommunale Telefoon No. 103. DE STAMBOOM DER VERSCHILLENDE VORSTEN'. Gaat incn de stamboomen van het mee- rendoel der regeerende vorsten van Europa na, dan komt men tot het verrassende feit, dat 'bijna alle heerschers van andere natio nale afstamming 'zijn dan hun volkeren. De Franschrnan, Charles Louvcrt, heeft zich de moeite gegeven, mei de bandleiding van verschillende stamboonien op le spo ren, in welke Intrekking ongeveer bij de verschillende vorsten bet vreemde bloed tot het nationale staat. Volgens zijn bere kening is "bijv. koning Alphons XIII van Spanje, voor viervijfde Oostenrijker. Ko ning Victor Emanuel III van Italië is even eens tengevolge der veelvoudige kruisin gen in zijn familie meer Oostenrijker dan Italiaan, terwijl zijn opvolgers door zijn hu welijk met prinses Margaritha van .Monte negro, Mcmtenegrijnseh bloed in bun aderen zullen hebben. Keizer Frans Jozef is vol gens zijn afstamming zoowel "Wittelsbacber als 'Habsburger en bijgevolg voor een ge- deelte van Beiersche afkomst. De koning van Zweden is van zijn vaders kant door de familiën Bemadotte en Clary Fransch- man en van zijn moeder's kant door rte lijnen Holstein-Gottorp en Leuchtenberg, Duitscher. De koning van Griekenland is een Deen, de koning van Servië een half- Rus en de czaar van Bulgarije is uit ife stammen van Saksen-Coburg Gotha en Bourbon. De keizer van Rusland is volstrekt geen volbloed Rus, maar gedeeltelijk ook Deen en Duitscher, want. hij stamt niet alleen van de Romanow's af, maar niet van de Sleeswijk-Holstein-Gluchenburg- en ■Hessen-Darmstadt-lijn door de huvelijksban- den zijner mannelijke voorzaten. De ko- nïngin der Nederlanden is uit bet huis van Oranje-Nassau en Waldeck-Pyrmen en bij gevolg zoowel Bidtsehe als Hollandsche. De koning van België stamt af van de liuizen Saksen-Coburg-Gotlia en Bourbon. De ko ning van Engeland is volgens zijn afstam ming Welf, Noor en Franschman. Do Duit- sche keizer is van vader's zijde een Hohen- zollem, vtui moederszijde stamt hij ook af van Saksen-Coburg-Getha en is gedeeltelijk Eranschman door Louise de Coligny, doch ter van den grootc-n admiraal, die de vierde vrouw was van Willem den Zwijger. HOLLE KIEZEN. Om het 'oplossingsproces van holle kiezen tegen te 'gaan. en de daaruit ontstane pijn te voorkomen, bestaat een werkelijk deug delijk beproefd iniddel, namelijk een op lossing van mangaan zure kali. Hiervan doet men in ©en met verwarmd water half ge vuld drinkglas vijf of zes droppels, zoodat het water slechts even roodachtig wordt, Hoewel men voor het meerendeel de xn&nnen van het coxps-politie en speciaal dat der detectives als bijzonder intelligente '•menschen kan beschouwen," z'eide de ge- pensionneerde chef der politic Pontoux, „houd ik toch deze eigenschap brj ons beroep voor meer schadelijk dan nuttig. Zij verdiept zich vaak te veel fn de détails, hecht er te groote waarde aan. In mijn lange loopbaan heb ik maar dikwijls mijn verstand,- om zoo te zeggen, uitgescha keld en ben meer op de concrete aan wijzingen direct ingegaan." „Ik heb in mijn vak ook weieens iets der gelijks moeten constateeren," zcide de ma- ihomafiker Sorbel. „In algebra of geometrie in zoover het gegeven voorbeeld maar goed gesteld is schaadt- een te gevoe lige intelligentie eveneens. Men geraakt daardoor gemakkelijk op veel te veel bij. wegen, donder evenwel de oplossing na derbij te tomen." fileneer Pontoux, Steer tevreden dat de beroemde geleerde hem gelijk gaf, sprak ver der: „In ons 'vak speciaal heeft een concreet feit meer waarde dan honderd vermoedens. De twee nieuwste gevallen uit onze crimi neel© statistiek, de moord op Bredoti en de slachterij in Neuilly, leveren het beste bewfs daarvoor. Bij Bredon, ia de Rue St. en spoelt er den mond goed medé uit. Hier door 'lossen zich niet alleen alle spijsresten op, die in de holle kiezen zijn achterge bleven, maar ook het verwoestingsproces der kiezen eri tanden wordt er door tegen gegaan en de pijn houdt op. Deze mond- spoeling moet men minstens ééns per dag aanwenden. JA PANS CUE PARASOLS EX STOKKEN". Eenigcn tijd geleden is er in Engeland een Britsch Japansehe tentoonstelling gehou den. Er was daar o.a. ook een rijke inzen ding uit Japan van parasols en stekken, wélke zeer de aandacht trok. Wie sneent, dat de Japanners alleen papieren voorwer pen kunnen maken, zooais wij deze hij festiviteiten en als decoratie gebruiken, zou. als hij de tentoongestelde Japansehe para sols gezien lrad, Irepaald verbaasd gestaan hebben. Wij overdrijven niet, als wij bewe ren, dat dit artikel, zooals het door fabri kanten uit Tokio, Osaka, Koi>e en andere plaatsen in den handel gebracht wordt, veilig kan worden vergeleken met dat van Fransche, Engelsche en Duitsche firma's. Alleraardigste modellen waren in fijn- kleurige overtrekken met liandbescliildeiing vertegenwoordigd, die zoowel bloemen, bou- qfuetten, takjes, als ook vogels, vlinders en figuren voorstellen. Zoo is b.v, op een inatgroene parasols een met bloemen be laden tweewielige wagen geschilderd. Veel kleurige vlinders vlogen over de in vele kleuren gehouden bloemen. Ook kunstbor- duurscls vormen een geliefkoosde versie ring van Japansehe parasols, voornamelijk bloemendessins, als kersenbloesemtakjcs, zwaardlelies en chrysanten. De stokken zijn een kunstig maaksel van de ivoorsnijdersze zijn of fn (Josterschen of in Wcst-Europeeschcn stijl gesneden. Stokken,- waartegen grijnzende chimpansees opklauteren, of met een groep overeind- staande olifanten, wier uitgestrekte slurf oen ivoren bal vasthoudt, gesneden gezich ten, camcaturen enz., zijn ware kunststuk ken van snijwerk. Slokken van bamboes, slangenhout en ebbenhout zijn met goud gemonteerd en met paarlemoer ingelegd Een zeskantige ebbenhouten stok was met paarlemoeren irissen versierd. De firma Haileijo in Tokio etaleerde een reeks wan delstokken voor dames, die sinds kort we der bij ons modem zijn geworden. Een lange fijne stok was, van den knop af tot aan bet ringbesfag toe, met fraai ge dreven zilver bedekt. Hij kostte 8 pond sterling. Een eenvoudige bamboestok had een uit gedreven zilver bes taanden knop in den vorm van een zwanen hals en een derde was versierd met een gesneden ivoren knop met an goud ingelegde Japansehe let ters. NIEUWJAAR IN CHINA. In China is liet Nieuvjaarfeesl het voor naamste en het grootste van het geheide jaar. Moor de Chinees belcekent de 1ste Maur, is een man uit het huis gekomen, zonder dat men hem had zien binnengaan. In Neuilly had de misdadiger op de plaats zelve eprst nog een flcsch wijn geledigd de geheele combinatie-geest der politie had zich moeten coneentreeren op deze twee feiten, men zou dan zeker snel tot een de finitief resultaat gekomen zijn. Nu valt mij in, dat een der eerste cu „mooiste" gevallen uit mijn praktijk een zekere verwantschap aantoont met de voor genoemde. U herinnert zich misschien nog wel, al zijn de détails ervan vergeten, de groote lijnen van 'den moord in de Rue de Ren nes: 'Op een zekeren Octobermorgen vond het kamermeisje van mevrouw Ramille in de voorkamer het lijk van haar huisheer. Zij wilde de vestibule inrennen om hulp le roepen, maar- de deur der voorkamer was gesloten en kij zag. dat naast den doode de aluminium bleulcl lag, die meneer Ra mille bij het in huis komen gebruikte. Ge heel bulten 'zichzelve van schrik, liep het meisje n de slaapkamer van haaf mees teres en sloot er zich met deze ïn op, an de vaste overtuiging, dat de moorde naar nog (in huis moest zijn. De beide vrou wen openden bet venster en gilden cun hulp. Éenige menschen ijlden de frappen op, doch nat vrees voor een mogêlijkcn aanslag van Uen moordenaar, openden noch mevrouw Ramille noch haar kamenier de deur. Men was verplicht een smid te gaan balen, die de deur openbrak. Hoewel een I ieder ligging zag van het lijk, zijn schot- Januari nte] alleen kalendei verwisseling, maar ook lentefeest, het feest van het ver jongde leven, dat met groote opgewektheid en met den ernst, den Chinees eigen, door oud en jong schitterend wordt gevierd. Ook worden er geschonken gegeven, zooals hij ons met St. Nico la as; het geven van ge schenken in liet verre Oosten dateert van ouderen datum dan hij ons. 11 et Nieuwjaarsfeest heeft in China ver schillende eigenaardigheden. De jeugd houdt zich bezig met het oplaten van vliegers, waarop soms de grilligste draken zijn ge schilderd. Aan lederen kant van liet huis stoat e -n pijnboom en een bamboes, die door een stroornat met elkaar verhonden zijn, zoodat het veel van den ingang van een jiakhuis heeft. De laatste dag van het jaar is voor den Chinees een zeer kritieke, daar al zijn schidden vóór het nieuwe jaar be- Laaid moeten zijn. Geen enkelen dag van het jaar boort men in China zoo over geld gebrek klagen als op Oudejaar. Tusséhen schuldenaar en schuldeischer bestaat op dien dag dikwijls een verwoede jaclit, die meermalen tot 12 uur duurt. Dikwijls weet de schuldenaar zijn opdririgerieen plaag geest inel een werkelijke virtuositeit te ontwijkengelukt het hem dan, zich tot 12 uur orizichibaar te houden, dan is bij gered en gaal liij zijn schuldeischer met onverstoorbare kalmte gdukwenschen, on verschillig of hij heeft betaald of niet. Een Chinee»ch spreekwoord zegt: Op den eersten dag van het jaar komt de duivel zelfs wel hij je op visite, in dit geval wordt natuurlijk de schuldenaar bedoeld, die bij zijn schuldeischer komt, en door dezen ook wordt ontvangen als de beste vriend. De hoofdschotel van den dag zijn de Nieuvjaarsw cn-oben. Den gehiclcn dag we melen de wandelpa/leil vari menschen, op weg om elkaar het beste te vensehen. filet die bezoeken wordt al begonnen bij het krieken van den dag, want men heeft er zooveel af te loggen, dat men maar zoo vroeg mogelijk liegint, wat ook wel kan, daar niemand oudejaarsnacht naar bed gaat. Ook hebben de Chi neezen geen be paalde bezoekuren en overvallen zij zoo doende den niets vermoedenden Europeaan om C uur "s morgens. De gebruikelijke term voor den Nieuw- jaarsveoech is: „Ik jwenseh u geluk in bet nieuwe jaar, en dank u voor het goede, dat ik in het afgeloopen jaar van u heb genoten." De kooplieden wenscbcn hun klanten „Een gelukkig nieuwjaar; ik verzoek u 0111 evenals in hel vorig jaar in de gunst te blijven." Vrienden wenscbcn elkaar: „Gelukkig nieuwjaar." Op don eereten dag van het jaar wordt er niet geveegd, daar een oude sage zegt, dat men dan het geluk het huis u'ilveegt. Ook is hel gewoonte, dat men op den eersten dag van het jaar, met het opgaan van de zon, water uit de bron haalt wond aan dc slapen, den sleutel naast hem, kon inen, hoe ook de woning werd doorzocht, niet hel min.-te spoor vinden van den 'moordenaar, en ook geenerlei aan duiding, die wees op een mogelijke wor steling tusschen den gedood© en zijn aan valler. Ook de mannen van 't gerechl konden tot geen resultaat komen; eerst na het ver hoor der concierge scheen liet raadsel zich ecnigszins te zullen oplossen. Deze verleide, dat meneer Ramille, volgens een vaste ge woonte, tegen één uur in den morgen naar huis was gekomen. Een auto had voor de deur stilgehouden. Zij' 'had do stappen van den thuiskomende op de irap gehoord en was direct daarna weer ingeslapen. Eenigo minuten later had iemand, die het huis uit wilde gaan, in haar loge geroepen om hot touw fe trekken. Aan de stem had zij een vroegeren huisknecht mecnon te her kennen, den tegenvoordigen vriend van het kamenierlje van mevrouw Ramille. liet onderzoek bracht iiader aan 't licht, dat de auto aan den schoonvader van don vermoorde, aan meneer Cremieux toebe hoorde, die de 'gewoonte had zijn schoon zoon uit de 'club thuis te brengen. Hij betoonde zich over den moord van meneer Ramille tot. zeerste bedroefd en zijn ver haal klopte g'diee! met dat der concieigc- vro uw. Hij had nog voordat hij de straat uit was gereden, een kleine reparatie aan zijn auto moeten verrichten en luid niet gezien of iemand "111 dat oogenbiik uit het huis gekomen was. Het kamermeisje moest baar verhouding en het drinkt. Dit water noemt men „Wa- bomuzi" of „jong water." Tot bet feestdiner behoort oen overvloe dige rijsttafel, die bij niemand ontbreekt De hoofdschotel b-> een rijvtkook, die in den vorm van een Zu hserecJie haa> wordt opgediend en wie» een e» vptants tussehen de spijzen wordt aangewezen, lenviil er \er ct.i'lei:d"j g-duhaatd renmndd amulc ten ingestoken worden. NIEUWTJES VAN" HIER EN' DAAR. Nergens wordt er zou gewaakt voor de veiligheid der reizigers als op de lijn van den centiuab-pöuiweg in Illinois (Amerika). Het i» namelijk aan alle stokers, machi nisten, conducteurs, enz. verboden in de kast van hun horloge het portret te heb- ken van meisje, vrouw of kinderen, daar dit te veel de attentie afleidt. Do0- den bankier Stofesbury in Phila delphia werd onlangs een diner gegeven, dat aan exenlriciteit alle voorgaande over trof. Schommelende apen mengden zich tus schen de gasten en levende papegaaien zaten te praten op dc takken van echte orangeboomen. In den loop van den avond vernielden de apen eenige onbetaalbare orchideeën. Op een vergadering van liet bestuur van het honden-asyi te Ratlersea werd onlamis ee* fotografie vertoond van een hond. die in het tehuis in 1911 gekocht was uit vijf- of zeshonderd verdwaalde honden voor f 7.50. Sedert dien datum had het dier 4 eerste en 2 kampioenprijzen gewonnen. Onlangs vloog een gorilla als passagier van Straatsburg tiaar filetz 111 een aeroplane. Eerst weigerde de aap, die de lieveling is van een üuitschon militairen vlieger, in het toestel gebonden te worden, maar na eenige overreding onderwierp hij ziili toch. Gedurende de vlucht gilde en 'reefde hij, en bij de daling was hij nog zoo onder den indruk, dat '.ij nil den «toel geholjien Imoest worden. Op tien muur van het Louvre te Parijs wordt geen schüpdcrij gehangen, oil tie maker ervan moet tien jaar dood zijn. Drie tienden van de verdiensten van een Belgischen veroordeelde worden Hen» Lij het verstrijken van zijn straftijd meege geven. "K. Den poiitielieainbten te filalden in den staat Massachusetts is hevel gegeven op staatskosten Tango-lessen te nemen. Niel, dal zij dien mogen dansen, maar zij moeten hem herkennen als hij gedanst wordt, daar er een nieuwe anti-Tango-Wet is uitge vaardigd. tot den knecht bekennen, doch zij bezwoer levens zijn totale onschuld aan de mis daad op overf ragende wijze. De justitie was de meaning toegedaan dat meneer Ramille misschien (e veel no titie van het meisje had willen nemen, waardoor do minnaar, in jaloezie ontbrand, hom naar het leven had gestaan. Een andere veronderstelling leek ondmik haar. De voorkamer was van de slaap kamer van mevrouw Ramille 1c ver \or- wijderd, dan dat het schot licht gehoord had kunnen worden. Ook was dit liet ge val met de buren. Het ontbreken van bot wapen sloot do mogelijkheid aan zelfmoord geheel uit. De gesloten deur, de uitlatingen der concierge vrouw heten veronderstellen, dat niemand met meneer Ramille hintten was gekomen. Zaken van waarde of geld werden niet ver mist de kamenier beloonde echter 'n gt ook' onrust, en verwarde zich in haar uitla tingen, toen men haar vroeg naar haar ver houding tot meneer Ramille. Toch was het moeilijk aan te nemen, dat zij niet den knal van het schot had gehoord, omdat zij nog niel sliep en 11a haar afscheid van baar minnaar den toe gang tol de dicnslbodelrap gesloten had. „Op mijn woord," onderbrak professor Sorbel den verteller, „naar de manier van blootleggen der feiten, zooals u ze geeft, houd ook ik de veronderstelling der justitie voor juist 1" „fiVij zullen verder zien Na. eenige dagen, daar de zaak riict verder kwam, werd is geroepen bij den prefect van Een mijn, die nu bijzonder rijk moet zijn, werd indertijd door den Afnkaanschen eigenaar verkocht voor een. broek en een cricket-pet. ANECDOTEN. „Veertig gulden voor een hoed Vrouw, 't is een schande!" „Dan moge die schande op mijn hoofd neerkomen." WRAAK. Onlangs zat een bekend roman-schrijver in den trein in een coupé met twee praat lustige dames. Zij hadden trn» herkend en begonnen nu op onvcrdrag-lijke manier zijn werk te prijzen. Piotselmg reed de trein een tunnel binnen en d- schrijvir maakte van de duisternis gebruik om zijn hand aan zijn lippen te brengen en die te kus sen. Toen 't weer licht werd, zaten de da mes elkaar in ijzige stilte aan te kijken, en de schrijver zei f „O, dames, het zal me een voortduiend verdriet zijn, niet te weten, wie van 11 beiden mij gekust heefi." LANGS EEN" O.MWEG. Bezoeker: „Kellner, hoe lang bestaat dit restaurant?" Kellner: .,l)iie jaar, mijnheer." Bezoeker: „liet spijt me, dat ik dan al niet vroeger gekomen ben." Kellner: ..fileent u dat V Waai om?" Bezoeker: „Omdat ik dan misschien nu al wel bediend zou zijn." EEN WEBK IN" TWEE DEELEN". De koning van Pruisen. Frederik Wil helm 111, had een veldheer, kolonel filnla- gowiski, die geen fortuin bezat «u voort durend in geld vei tegenheid was. De koning, dit vernemende, zond Iran zekeren dag een boek, waarin bij een biljet van f 500 had gedaan. Eenige dagen daarna ontmoetten zij elkaar en de konms vroeg: „Hoe vind! u lief boek, dat ik 11 gezonden heb?" ..Heel mooi. sire," antwoordde de kolo nel. ..zóó mooi zelfs, dal ik met spanning het tweede deel tegemoet zie." De koning lachte, hoewel hij de opmer king tamelijk onbescheiden vond, en toen de kolonel zijn verjaaidag vierde, zond hij hem liet vervolg, met weer een biljet van 500 gulden er in, hij voegde er evenwel een briefje hij. waarop geschreven stond: „Dit werk is conijdeef in 2 deelen." „Dus u lionl al meer in Frankrijk ge weest, mevrouw?" „Ja. mijnheer, wij kunnen maar niet van Parijs scheiden; mijn dochter zegt: „We zijn eelite I'arasiten"." politie en kreeg de opdracht, den verdwe nen huisknecht op te sporen. Na inzage der akten zeide ik kortweg, dat ik in eik ge val den moordenaar op het spoor zou ko men. l)e commissaris glimlachte een beetje meelijdend. Maar ik zag de lijn vóór me, waarlangs ik gaan moest, en die 111e stel lig het doel zou doen vinden. Voor mij bestond er slechts één 011- onislnolelijk feit in dit drama, 11.1. de ze kerheid, dat niemand in de directe omge ving het schot gehoord had. Een negatief geval, dal geef ik toe, maar, na een paar dugeig had ik zekerheid. Ik zat juist aan tafel, toen de chef der politie mij per telophoou opriep: „de zaak is geëindigd. Wij hebben den huisknecht!" „Eu hij heeft bekend?' „Neen," antwoordde men mij, „maar zijn verwarring zegt genoegd." „Als u nf§| raad wilt opvolgen, laat dan dien man oogenbiikkeüjk -vrij." „Kent u dan soms den waren schuldige?" spotte lachend mijn chef, toen ik even daarna bij hem kwam. „Zeker! filorgon om drie uur 's na middags zal ïk hem bij u brengen, mot getuigen erbij." Op den aangegeven tijd verscheen ik in '1 kabinet van mijn chef, in gezelschap van een vagebond en tevens van meneer Cremieux, den schoonvader wan den ver moorde. „Ik verzocht meneer Cremieux hier te komen," verklaarde ik aan mijn superieur, „opdat hij de tragische bijzonderheden van de misdaad zou hooren, waaraan meneer

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 9