Gemeenteraad. (Mej. Pas)R, F uist Phanlasie, AYimawskv, (de heer Rothschild). Gnze nMooiins -va» „Toonkunst" gaf mor Kaar leden het gewone janrlijksvhe coit cerf. Jiitma.il wa> daartoe de inedewerkina verkregen van mej. Marie 1';k, allzangere^ te Rotterdam, de Inrmi Frit/ Rn.lwchïlil, viool, te AYeenen. en A. de Vogel, pianist te Rotterdam. Bralun's instrumentale muziek is over 't algemeen don hoorder niet zoo gemskke lijk toegankelijk, doch de viool-piano Son f {op 100 in vit.waarmede tie hoeren Rolh schild en He Vogel het concert openden, is een van bevallige aantrekkelijke «eboun beid, u elke door hef mooie en t erzorg.le siunensjHjl niet weinig genot zal gegeven hebben. In Bachs Chaconne, hot proefstuk- voor de moosterviolisten, konden de huiten gewone hoedanigheden van den heer Both schild als solo-violist eerst recht uitblinken. In dit grotesk muziekstuk gaf de violist rei, duidelijk exposé" van de stemvoering en dei ingewikkelde structuur, een inderdaad groot sc he vertolking van liet onvergankelijk schoone werk, dat alleen zoo gespeeld te genieten is, en welks diepte dan ook even redig is met zijn lengte. Toch zal wellicht de Faust Fantasie van AATniawsky nog dank haarder onthaal ten doe! gevallen zijn, want nog minder dan Brahms, is Bach, althans in dit reusachtig werk, zoo onmiddellijk aan sprekend. Wirii AA'iniawskv's elegante Fan tasie, geliefd virtuosenstuk, heeft door de meesterlijke voordracht zeker veel voldoe ning gegeven. De knappe viorsf bespeelde een mooi klinkend instrument. Toen we, het is drie jaar geleden, bij een uitvoering van „Orpheus" mej. Pas voor de eerste maal hoorden, konden we van haar toen ontluikende zangkunst reeds met lof en als „eejn LeloPe in de toekomst" ge tuigen en sedert is die belofte geheel in ver vulling gekomen: een mooi klankvol alt ge luid, warm van timbi-e en een voord .acht uitmuntend door muzikale intelligentie en juiste expressie. In een zevental liederen, van verschil lend karakter kon men 'de veelzijdige zang gaven van Mej. Pas \vaardeeren. Het breede imposante in Schubert's „Allmacht". het rhythmisch eigenaardige „der Schmied" van Brahms, het diep aangrijpende lied van Zveers en het levenslustige „Meilied" van Brandts Buys, dit alles gaf veel voortref felijks te genieten. Het moet voor den "heer De Vogel, oen bijzondere zelfvoldoening geweest zijn. In de stad zijner geboorte en jeugd-\ erbiijf, zich nu te kunnen voorstellen, els uitsfe kend klavierspeler, die zijn technische vol komenheid geheel ten dienst zijner kunst stelt. Een drietal dankbare, kinviersfukken ga ven een juist beekl van zijn beschaafd, mooi genuanceerd spel; fijn van opvatting in Schuberts impromptu in bes. briihnl bij Liszt en machtig in den zeer zware (dc 30 milten oclafen, in 'de midden satz. rooi de linkerhand!1) As dur Polonaise van Chopin, A'oor de heide eerste genre.-, is zijn talent bei meest geëigend. De heer do Vogel deed zich daarenboven als oen zeer artistiek begeleider der so listen kennen. Een goeu geslaagde avond. Hot aantal leden van Toonkunst is niet groot, doch er had toch meer belangstelling moeten zijn. Veel koude in de 'Zaal heeft men zich moe ten laten wol ge vallen, wat voor de arties ten zeer hinderlijk moot geweest zijn. Tentoonstelling ran Mjbelselic voorwerpen en bljbelsclie platen In verband met ons vorig bericht, kunnen wij nog melden, dat op deze tentoonstelling aanwezig is het. Bijbelseh Museum van ds. Kieuwburg, bestaande uit modellen in hout en papier niaché van den tempel, den taber nakel, Oostcrsche huizen, munten uit Jezus' tijd enz enz. Voorts wand- en kunslpaten met •Bijbelsche tafereelen van Rembrandt, van Dijck, Burnoud e. n. grootc meesters. Op deze platen kunnen ook bestellingen woor den gegeven. Ook zijn aanwezig verschil lende Bijbels en plaatwerken, waaronder dc Ju li an a bij bel. Woensdag 21 Januari zal ds. Nieuwburg, de eigenaar van het bijbelseh museum, oen voordracht houden over; „Aanschouwelijk Rijivdoiiderwijs", waarbij hij verschillen do dingen zal doen zien. Deze samenkom»! is in de kerk van don Protestantenbond en is voor ieder toegankelijk. De tentoonstelling wordt gehouden in het bijgebouw der kerk en is geopend van Don derdag 21 Jan.Zondag 2p Jan., eiken mid dag en avond. Vergadering van den Raad der Gemeerde Schiedam op Dinsdag 13 Januari 1914, 'snam. 2 uur. (Vervolg.) 8. Motie van bet raadslid den. lieer J. Dinkelaar, betreffende de samenstelling van een raadscommissie, inzake herziening der belooning va.n- en invoering eener pension- nee ring voor de wethouders (bijlage 47). Deze motie werd ingediend tijdens de bc handeling der begrooting voor 1914 en luidt; „Ten einde een ruimere keuze te hebben bij het" benoemen der Wethouders, erkent de Raad de wenscheüjkheid, in ver band met dc in dezen tijd te stellen eischen, de honoreering te herzien; Acht hei vraagstuk van pen si on coring dei- Wethouders urgent en besluit tot de samen stelling eener raadscommissie van drie le den ten einde te dezer zake nader omschre ven voorstellen ie ontwerpen. Xa debat, waarbij bleek, dal ook de l ourzitter de billijkheid erkende van pen- -ionneerinz dei Wethmideis, gaf deze den heer Dinkelaar in overweging zijn mode fe wijzigen en die te lezen: De Raad besluit int de samenstelling van een lvaachcommhste van .'i leden, ten einde oen onderzoek in te stellen omfient het vraagstuk van de pensionneoring dei- Wei houders. Deze gewijzigde motie wud aangenomen met 12 tegen 7 stemmen. Vóór standen dc hoeren Dubbelman, v. d. Zee. AVou- torlood, Dinkelaar, v, d. Meer. v. d. Vel den, v. d. Hoek, Evers, inr. von Brie! Fnsse. De Bruin. Kooprnans en Van dei •whalk. De Wetlioudeis hadden zich tijdelijk uit d<* vergadering veru ijJerd 9. Motie van liet raadslid, den heer P. de Bruin, betreffende het invoeren van progressieve belastingheffing, met advies van Burgemeester en Wethouders. Deze motie, mede ingediend tijdens do be handeling der begrooting luidtDe Raad, zich in beginsel uitsprekende voor belasting naar draagkracht, acht de invoering eener proges- sieve belastingheffing gewenseht en noo- digt Burgemeester en Weihouders uit een herziening van de be.rokken verordening te ontwerpen. R. en W. hebben advies ingewonnen bij de commissies voor de f.nanciën en be lastingen. Deze wijst er op, dat vermoede lijk bij het te wachten gewijzigd ontwerp eener Rijksinkomstenbelasting de gemeente dè gelegenheid zal worden gegeven opcenten te heffen, reden waarom zij voorstelt af te wachten, wat de Rijkswet geven zal. Bur gemeester en Wethouders kunnen zich daar mede vereenigen en stellen voor in dien zin te beslissen. Xa een zeer langdurige discussie, die op 't laatst zeer heftig en persoonlijk werd, is deze motie verworpen mot 15 tegen 6 stemmen. Vóór stemden de heeren v. d. Schalk, Dinkelaar, d. Iluek. Houtman. De Bruin en Koopmans. 10. Voorstel betreffende onderhandsche verhuring aan A. P. Huyskes van den krachtens raadsbesluit van 12 November 1913 door de erven Huyskes aan de ge meente over te dragen grond. Door Burgemeester en Wel houders is on derhandeld mei de verkoopers over uitstel van betaling van een gedeelte van den koopprijs, tegen oen vaste rente van 41/2 pet. De verkoopers zijn daartoe genogen, doch zouden Huykes 'tg braik van den grond willen zien gelaten, zool,mg de gemeente den grond de bestemming van weiland doet behouden, bi dat geval zou hij als huur betalen hetgeen Let tusschen de verkoch ten strook liggende H,nd der gemeente ge middeld aan huur opbreng!, nu of later. B. en W. komt uit vememelijk voor en vragen machtiging tot onderhandsche ver huring in dezen zin Hiertoe wordt bcMolen. 11. Adres van D Kok q.q. betreffende ver koop van grond aan de Zwartewaalselie- straat voor f7.50 per viork. M., met ad vies van Burgemeester cn Wethouders. I11 de zitting van 23 Der miber werd door de Pand niet ingegaan op 'I voorslel van B. en W. om dezen groml in erfpacht uit te geven. Thans stellen zij voor den grond te verkoopen tegen den geboden prijs van f 7.50 per vierk. M. Do Corn missie voor het Grondbedrijf kan zich met dezen prijs vereenigen. Het voorstel wordt ".an ge no men met 12 tegen G stemmen. Tegen stemmen de hoeren Koopmans, v. d. Schalk, Dinkelaar, v. d. Hoek, De Bruin en v, Westendorp. De Voorzitter verzoekt namens B. en W. hun college te machtigen tot onderhand sche verhuring van de navolgende percee- len grond in het Stcrrenboscb, voor het seizoen 1914: Perceel 3 nan W van der L'ugt voor f58, perceel 4 aan H Ihner voor £80, perceel 5 aan denzc'fdon voor f75, en p'creeel aan J. Korpe' r-ti' f84. De gevraagde mach ig'n- wordt verleend. Voorts een algemene machtiging voor 1914 So! verkoo,) van gerooid" hoornen, enz Ook deze nucL'Ring mo*dl veilcend. Dit den Gemeenteraad. De agenda, van den naad bevatte een elftal punten, vaarvan er slechts een paar waren, die cenig debat deden verwachten: lo. de jieloo.iing voor slalw.ichtdienst aan de Gemeeiik-miuging; *2o. het voorriel-Dinke.a.ir betreffende pen- sionneering en snlarieering van de wethou ders |o. dc motie-Do Bruin inzake progres sieve heffing van Inkomstenbelasting. En zooals het gewoonlijk gaal: als de heeren uitgaan van de meaning, dat er voldoende tijd is om een boom op te zetten, krijgt men een dicht bosehje, wan! elke boom krijgt onverwachte, ongelooflijke ver takkingen, waarbij er vaak zijn, die zeer gevoelig kunnen treffen. Zoo was het ook hc-len vooral bij het laatste der 3 punten. I-Jet is een helaas vaak tertigkoerend ver schijnsel geworden, dat een aanvankelijk zakelijk debat, waariïi de note gaie niet ont breekt. ontaard in een wisseling van per soonlijkheden, die alles uehalve waardig zijn en waarbij d.. 1 in den regel a's handelende personen optreden de wethouder Goslinga en het manslid De Bruin, die ook steeds getrouw elkaar verwijten, dat dc ander bet eerst het persoonlijk e'oment als oorzaak van den twist in liet debat heef1 gebracht. Ditmaal voegde zich aan het slot van den twist nog een ander raadslid, de heer Woulerlood daarbij, use zijn meening op zoo openhartige wijze uitsprak als wij nog nimmer in een raadsvergadering hebben ontmoet, hoewel ,\vij toch hier en in andere gemeenten in een lange reeks van jaren al heel wat raadsvergaderingen hebben hij- gewoond. Wij zullen de debatten hier doen volgen in de volgorde, waarin ze hebben plaats gehad en beginnen dus met de bespreking der belooning van de Stal wachtdienst bij dc Oemeentereimging op Zondag. De heer v. d. Hoek heeft het adres der gemeentewerklieden met de daarbij hehoo- reude memorie en -ook het advies van B. en W. gelezen en over het advies, dat zich nog wel beroept op hel Reglement, is spr. zeer telcurgeste'd. Hij hoopt dat alle leden die stukken zullen hebben gelezen en den zelfden indruk hebben gekregen. De men sell en die op Zondag stal wacht dienst hebben, ontvangen daarvoor één gul den en daarvoor doen zij op dien Zondag 7 uren dienst. Die regeling is pas ingesteld in 1907, maar ibe vóór dien tijd aan de Gemeentereiniging werkzaam waren, moesten dien dienst gia tis verrichten. Den menschen wordt dus 1 uur uitbe taald en daan-oor moeten ze gedurende 7 uren 14 paarden verzorgen, water geven, voedsel voorleggen, stalreinigen enz. Dat is. naar spr. meent, geen Lelooning en dit te meer, waar het Reglement den stahvachdienst niet verplichtend stelt. Art 14 omschrijft, welke diensten de men selien te verrichten hebben en daarbij is een Zondag-stalwaclitdionst niet genoemd. Bovendien bepaalt het Reglement, dat Zon dagsdienst met 100 pCt. hooger uurloon wordt betaald. Spr. heeft voorts gezien, dat er voor de beambten aan de Gemeentereiniging nog een recks van extra voorwaarden is vast gesteld. In art. 1 daaivan v. ordt de arbeids tijd omschreven: die is voor de eerste 4 dagen der week (Maandag, Dinsdag, Woens dag en Donderdag) 10 uur per dag en de beide volgende dagen (Vrijdag en^aterdag) 10Va uur; ook hier dus wordt niet ge spioken van Zondagsdienst. Van dit alles kennis genomen hebbende, bevreemde hel spr. zeer, dat B. en W. voorsteLlen, het verzoek om dezen dienst beter te beloonen, zonder meer af te wijzen. Maar, vraagt spr., kan de Voorzitter mis schien mededeelen. of door dien Zondags dienst de maximum arbeidstijd per week niet overschreden wordt? Pas is vastgesteld dat hoogstens ÓSpa uur per week mag worden gewerkt, wordt die tijd hier overschreden, dan zou men in strijd zijn gekomen niet het Werklieden- Reglement. Daar de arbeidersvoorwaarden de men schen niet verplicht Zondagsdienst gratis te verrichten en B. en IV. natuurlijk eisclien dat de arbeiders zich aan de door hen aanvaarden arbeidsvoorwaarden onderwer pen, daar moeten B. en W. zich eveneens houden aan dat Reglement. De heer K 0. o p m an s wil nis lid van de f .uiunissie voor de Gcmeentereiniging ter inlichting van den heer v. d. Iloeb iets zeggen. Deze vervalt z. i. in de lont. dat hij wachtdienst gelijkstelt met arbeid. Bij de aanstelling is aan de arbeiders wel degelijk voorgelegd, dat zij stahvachtdienst hebben te verrichten. Op Zondag wordt die dienst door 2 man achtereenvolgens verricht. Meermalen is die stahvachtdienst reeds ter sprake geweest en de vraag ge steld of dezfe hooger beloond moest wor den. Maar steeds is die vraag in de Comm. ontkennend beanlwoord, omdat wachtdienst niet als arbeid te beschouwen is. Er is tijdens den wachtdienst wel eenige arbeid te verrichten, maar daarom is indertijd het salaris dier menschen verhoogd met een toe slag voor dien dienst. De werkuren tijdens den stahvachtdienst worden door den hoofdopzichter der Gc meentereiniging geschat op 2 uren per dag en waar die dienst wordt verricht door 2 man, verricht e'k hunner gemiddeld 1 uur arbeid. Den menschen wordt deze verplich ting bij de aanstelling medegedeeld, zij we len het. dus vooruit en het kan ook niet anders: waar paarden zijn, moet stalwacht- dienst verricht worden. Die stahvachtdienst arbeid dat verricht wordt, worde met f 1 betaald voor het eene uur De heer v. d. Hoek stemt toe, dat de gchee'e dienst op Zondag als stahvacht diensi kan worden aangemerkt, maar wie weet wat daarbij te verrichten valt, en clat is den heor Koopmans wel bekend, weet ook dat dit in 2 uur per dag niet verricht kan worden. In art. 14 wordt die dienst niet afzonderlijk genoemd. Maar het noodig bleek, is boven dien nog een bizondere regeling gegeven. Dc Gemeenteroiniging oordeelt zelf noodig dat die dienst afzonderlijk betaald wordt, zooals blijkt uit het feit dat daarvoor f 1 wordt toegekend. Dit nu acht spr. voor dezen Zondagdienst, die 7 uren duurt, ten ecnen- male onvoldoende. Dc heer Lagerwey dankt den heer Koopmans, die als lid der Commissie voor de Gemeenteroiniging heeft gesproken en gewezen heeft op het verschil tusschen werk en wachtdienst. Men zal vragenis dal nu van zoo groote betcekenis? En spir. stemt toe, dat dit op h°t eerste gezicht vreemd lijkt en dat het dan ook herhaal delijk aanleiding heelt gegeven tot herhaal de adressen door de werklieden bij dezen dienst en door werkliedenvereenigingen. Deze zaak heeft een voorgeschiedenis ge had. Reeds lang is men herig gehouden met de vraag: hoe komt liet, dat deze wacht dienst niet wordt betaald met. wat men daar voor venvacht te zullen ontvangen? En het antwoord daarop is: dal komt omdat bij de behandeling van het Reglement tever geefs is opgeworpen dat art. 14 aan on duidelijkheid leed. Toen is reeds aangedron gen om dat artikel te wijzigen en meer in overeenstemming met de practijk te redi- geeren. Men heeft er reeds over gedacht dat ar tikel te wijzigen, maar andere diensten, eveneens bij dat Reglement betrokken, en aan welke B. en AY. het oordeel der Com missie heeft gevraagd, o.a. bij de Gasfabriek, Drinkwaterleiding en Electricitcitsbedrijf, hebben geantwoord dal art. 14 wel duide lijk is vn zich juist aansluit aan de noo- dige htjaling, dat alleen wachtdienst wordt verricht; arbeid op Zondag moet met 100 pet. verhooging van het uurloon betaald worden. Vandaar dat B. en \Y. vragen en nu weer adviseeren het verzoek om hooger loon voor dien dienst at te wijzen op grond van art. 14 dat de wachtdienst verplich tend stelt, maar bepaald dat de arbeid moet worden betaald. Aan de koetsiers is opgedragen de wacht dienst, waarvoor hun echter sedert 1907 fl meer loon wordt uitbetaald. Elke koet sier wordt bij zijn aanstelling op de verpüch ting tot dezen wachtdienst gewezen. Door den lieer v. Hoek fs gezegd dat niet wordt geleefd naar de bepalingen van het Reglement, maar tegen die bewering moet spr. zich 'krachtig verzetten. Alleen wil hij zeggen dat de Commissie voor de Gemeentereiniging, naar aanleiding van het ■hans weer ingekomen verzoek nog eens bizonder zich met dit vraagstuk bezig houdt en zal onderzoeken of er meer werkuren zijn dan wordt aangenomen en of er aanlei ding is den betaalden tijd uit te breiden. Vaar gesproken wordt van de verzorging van een groot aantal paarden, daar wil spr. er op wijzen, dat dit op den Zondag geschiedt door 4 man. Tot 7 uur 's morgens is de stahvacht van Zaterdagavond in dienst; dan komt van 7 tot 2 uur de eerste man op den Zondag in wachtdienst, van 2 tot 9 uur 's avonds de tweede man en Maandag in dienst. na 9 uur -komt weer de stalwacht tot De Commissie zal echter bijzonder het oog houden op de werkzaamheden bij den stahvachtdienst en mocht het blijken, dat een verhooging der belooning gewenseht is. dan zal die geschieden. Nog wil spr. er op wijzen, dat de koet siers bet hoogste loon ontvangen dat aan de Gemeenteroiniging wordt uitbetaald, n.l. f 13.50. Werd aan den v. .nscli van den lieer v. d, Hoek voldaan dan zouden de uitga ven voor de Oemeentereiniging met f400 worden verhoogd en daartoe acht de Com missie zich voorloopig nog niet gerechtigd. De heer O 0 s J i n g a wil een enkele op merking maken. De heer v. d. Hoek heeft gezegd: er is strijd met de bepaling dat hoogstens 58f2 uur per week mag worden gewerkt. De hoer v. d. Hoek: Neen, ik heb alleen gevraagd of die wachtdienst niet in strijd komt met die bepaling. x heer Goslinga: De normale werk- rijj per week is 581/3 uur, maar als er in den nacht of op Zondag gewerkt wordt, komt die tijd bij die 581/2 uur; bij den werktijd per normale week wordt nacht en zondagarbeid niet meegerekend. Gesteld dat er op een oogenblik zand gestrooid moet worden, of dat sneeuw moei worden weggeruimd buiten de gewone werk uren, dan zullen die uren, daaraan be steed toch niet in de. 581/2 uur worden meegeteld. De heer v. d. Hoek: Neon, maar bel gewone werk moet blijven binnen de 581/2 uur, en werk buiten de gewone werktijden moet zoo weinig mogelijk plaats hebben. De lieer Goslinga: Men heeft een waarborg in de verhoogde belooning bij nachtwerk met 50 pet. en bij Zondagsdienst met 100 pet. Het is nooit de bedoeling geweest, en kan dit ook niet zijn, dai nacht- of Zondagsdienst wordt afgetrokken van den gewonen diensttijd. Laten we bo- vandion niet vergeten, dat dezelfde regeling ook geldt voor b.v. Gasfabriek en Gemeente werken. De heer Af r. Kavelaars wil een en kele vraag stellen; spr. hoort den heer La gerwey zeggen dat, als aan den wensch van den heer v. d. Hoek gevolg gegeven wordt, de uitgaven daardoor met f 400 zou den worden verhoogd. Mag hij daaruit op- maken dat dus in dat geval f8 aan loon op een Zondag voor den stahvachtdienst zou moeten worden betaald? De heer Lagerwey: Ja. De heer Mr. Ka ve 1 a a r sIn dat geval zou het voordeeliger zijn om daarvoor af zonderlijke personen aan le wijzen. Als de gemeente dat werk voor b.v. f5 per dag gedaan kan krijgen, zal zij toch geen f8 gaan betalen. Dat is een bezwaar tegen het voorstel-v. d. Hoek. De heer v. d. Hoek wil nog iets op het gesprokene antwoorden. In de eerste plaats heeft hij niet ge zegd dat mei den stahvachtdienst de 58-14 uur per week zou worden overschreden; hij heeft alleen gevraagd of dat het geval is. In buitengewone omstandigheden zal na tuurlijk extra w> k noodzakelijk zijn en dit zal niet van den gewonen werktijd kunnen worden afgetrokken. Maar het liier bedoelde Zomlagwerk is geen gevolg van buitengewone omstandigheden, maar het is regelmatig terugkerende arbeid, en die moet in de 58Vj uur worden meegeteld.- Spr. wil voorstellen deze zaak nog aan le houden. Ilaast heeft ze niet zoo zeer. Door den heer Lagerwey is gezegd dat de Commissie zal onderzoeken hoe de werk tijd bij den stahvachtdienst is. Spr. stelt zich voor dat dit voor elke man meer dan één uur is; wanneer dat onderzoek "heeft plaats gehad kan geoordeeld worden of het loon voldoende is of niet. De Yoorzitter merkt op dat de heer v. d. Hoek met dat uitstel niets zal be reiken. Als geconstateerd kan worden dat in plaats van 2 uur, zooals de Commissie meent, op Zondag b.v. 4 uren gewerkt wordt, dan zal ook voor 4 uren betaald wor den. zooals de Voorzitter der Commissie heeft toegezegd. Hoe dus de Raad besluit, die verhoo ging zal, als ze billijk en gewensch! blijkt,- tocli gegeven women. Het gaat nu alleen om den wachtdienst* daarover handelt het adres. B. en V, hebben deze zaak ernstig overwogen en met den directeur van dezen dienst gesproken. Maar zij hebben zich toen kunnen vereenigen met het standpunt der Commissie, omdat de koetsiers voor dien dienst f 1 meer weekloon ontvangen en de moesten aan genomen waren op de verplichting van Jen wachtdienst op Zondag. Teen B. en AY, dat hoorden hebben zij zich onmiddellijk vcreenigd met het stand- pun! der Commissie. Belaald moet worden het werk dat niet in het loon begrepen is, maar niet wat tot den verplichten dienst behoort. Do lieer De Bruin acht deze zaak op het oog een vrij onnoozele kwestie eri spr. zal zich er voor wachten daarop te zeer in te gaan. Maar zeker is, dat alle menschen gaarne den Zondag vrij hebben. Dat hebben wc gevoeld bij het AYerklieden-Reglement en daarom werd een hooger toeslag daar voor vastgesteld. Nu reclameeren dc men schen en er is dus iets in wat niet in orde is. Zondagarbeid is iets, waarmede men zuinig moet wezen en het heeft voor iedereen, maar vooral voor de antirevolu- tionnairen groot belang, den Zondag als rustdag te bestemmen. Vandaar, dat spr. wel iets in deze zaak heeft willen zeggen, hoe wel hem die niet geheel duidelijk is. De opvatting van den heer Goslinga lijkt hem onlogisch. Z. i. moei extra werk extra betaald worden. Maar als dc werktijd per week vastgesteld wordt, dan moet alle ar beid, die geregeld elke weck terugkeert,! binnen de vastgestelde grens blijven; dus met inbegrip van dezen Zondagarbeid mag de 58V2 uur niet worden overschreden. Spr. weel niet of die grens wordt over schreden en ook de heer v. d. Hoek heeft daarnaar slechis gevraagd en daarom acht spr. het wel goed, dat daaromtrent nog inlichtingen worden verstrekt en kan hij zich vereenigen met (het voorstel—v. d. Hoek' om deze zaak uil te stellen, totdat de com missie haar onderzoek heeft ingesteld. De Aroorzitter: Ze ontvangen voor het meer-werk f 1 per week. De heer De Bruin: Best mogelijk, maar de werktijd is vastgesteld op 58Va uur per week en werkt een arbeider langer, dan moet hij daarvoor extra betaald worden. Misschien heeft men bij de samenstelling van het Reglement niet op den stahvacht dienst gelet, maar de regeling, door den Raad vastgesteld, dient gehandhaafd. Sinds 1907 is de wachtdienst ingesteld. Maar is het gcheele tegenwoordige per soneel na dien dautm in dienst gekomen Bij het in dienst treden kan men zeggendat hebt ge voor uw loon te doen; maar als iemand reeds in dienst was, kan men hem geen werk opdragen, waarvoor hij niet be huild wordt. Spr. heeft den lieer Lagerweij hooren uitroepende menschen, die dien dienst wordt opgedragen, verdienen het hoogste loon en men meende toen een heel be drag te zullen liooren, het was113.50. Maar als daarin ook begrepen is de opoffe ring van den Zondag, begrijpt spr. niet, dat men nog koetsiers voor dat loon kan vinden. Spr. kan begrijpen, dat de commissie de :aak altijd heeft beschouwd als ze nu doet. Maar waarom hebben B. en AY niet ook de arbeiders eens gehoord; daardoor leert met dc zaak ook van den anderen kant bezien. Over de werkweek zal nog nadere inlich ting moeten worden gegeven; er zal dus nog een nader onderzoek moeten plaats hebben en spr. wil vragen dat ook de werklieden geboord worden. Hebben ze ongelijk, dan zullen ze dat moeten erkennen. Om de zaak goed af te doen, acht spr. het wenschelrjk de zaak tot een volgende vergadering aan te houden. De heer Lagerweij dacht, dat hij de zaak duidelijk genoeg had uiteengezet om een beslissing te kunnen nemen, maar er schijnen nog meer vragen bij de heeren. te zijn gerezen. Zoo vraagt de heer De Brain nu of alle menschen. die in betrekking' kwamen, wel op de hoogte waren van hun verplichtingen. Bij schrijven van 12 Mei 190G werd een nieuwe loonregeling bij den Raad ingediend en 15 Mei d. a. v, werd die vastgesteld. In hot loon van den. koetsier is inbegrepen den slajjvvac.iltdiensl, die zij om beurten heb ben waar te nemen. Dat werd aan allen, die reeds in dienst waren, medegedeeld. Zij heb ben daarvan dus kennis gekregen en dia taak ook aanvaard. Men wil nu de betrokken menschen doen hooren, maar men kan elke zaak op die wijze wel ophouden. De heer Evers gelooft, dat het advies van B. en AY. volkomen rationeel is, Zooals

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2