66"* Jaargang. Vrijdag 23 Januari 1914. No. 14433 Verkoop van Mandenmakerstsen. De ziel van Margaret Rand. Pe28 eonreaaf verschijnt Baaelgts.- met tiitagorigarinfl raw 7.mu «n EeeaSBbggfc Prfja per kwartaalj £o«r Schiedam m EUar3ing«n E, la»! fcaoea per poet 0,1.66. Pi§8 per weeks Yoar Schiedam en Elaarïiïfiiaa 35 'omt» Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen wprdea dagelijks aangenomen» Advertentiën toot bei eerstvolgend nummer novtca 3e* nttMap rtXfc cos pot aan bet Bureau Bezorgd z§o, BureauLange Haven No. 141 (heek Korte Haven). Eifs Ser AÖTeïïefitïSnl ï*n 1—6 regels SÖ.92; iedere W£»I 15 ce&ta Reclamee SO cent per tegel, Groote letters m&t 3e plaats «fig innemen» Advertentiën Bij aBonnerüent op vooxdeelige voorwaarös& Tarieïaa Mervaas zjjn gratis aan het Bureau te bekomee* fa Qe nummers die Dinsdag-,- Donderdag)- en Zaterdagavond yaischjuenj worden zogenaamde kleine advertentiön opgenomen tot den prQ» van ÏO cents per advertentie bg vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen» Intercommunale Telefoon No. 108. Kennisgeving. farlcfcttngen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. *1 Burgemeester en Wethouders van Schie- dam; Gelet op de bepalingen der Hinderwet Brengen ter al gemeene kennis, dat op Keden vergunning is verleend lo. aan de N. V. BRANDERIJ, GIST FABRIEK en DISTILLEERDERIJ, voor heen de firma's H. Jansen Co., H. C. Jansen en Herman Jansen, en haar recht verkrijgenden, voor het uitbreiden harev kistenmaker!} aan den Noordvestsin- gel no. 1, kadaster Sectie H no. 707, met 5 electromotoren van totaal 70 P.K., voor het drriven van toestellen; 22o. aan de MAATSCHAPPIJ OZON- .WERKEN „NEDERLAND" en ham- recht verkrijgenden, voor het vervaardigen van Ozon-apparaten, sterilisatoren en hoogspan aing3 trans forma toren, aan de Nieuwe Ha ven, no. 279281, kadaster Sectie M, no. 107, 826 en 827, met 3 electromotoren, ran totaal 10 P.K., voor het drijven van toestellen. Schiedam, 23 Januari 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. R HONNERLAGE GRETE De Secretaris, Y. SICKENGA. 'Burgemeester en Wethouders van Schie- dam zijn voornemens bij openbare inschrij ving te verkoopen een partij van ongeveer 3300 bos maudenmakersteen, volgens ter Ge meente-Secretarie, afdeeling Algemeene Za ken, "ter inzage liggende voorwaarden. Inschrijvingsbiljetten (op zegel) moeien voor 5 Februari, des middags 12 uur, zijn ingeleverd in de daarvoor ten Stadhui ze bestemde bus. Gem. Gasfabriek Schiedam. Tijdelijke prijsverlaging: Cokesgruis 25 cit. per B-L. afgehaald Thuisbezorgd 5 et. hooger. Minder dan 3 HL, wordt niet ffiuisbe zorgd. i De Directeur. CokesVerkoop 9121/»' en 2—4 uur. BUITENIAÏÖ). Schiedam, 23 Jan 1914 DUITSCHLAND. In. het Buitscho rijk' is op 't oogenblik veel te doen naar aanleiding van reen ver- Roman van li L ME ARE, (Nadruk verboden.) •49)'- De groote balzaal was honderd vijftig voet lang bij zeventig voet breed. De muren waren van. den zolder tot den vloer met spiegels behangen. Do vloer was ingelegd en zoo glad als een ijsbaan. Hier regeerde lady Constance en hier kwam bet graafschap bjjeen om zich te amuseeren. Bier trachtten baar ijverzuchtige bewonderaars elkaar de loof af te steken. Ze had haar als ge sponnen goud, lang, dik, krullend, een vol maakt ovaal gezicht, een teint zoo blank en rozerood, dat geen blanketsel de schoonheid daarvan had kunnen verhoogen. Gogen groot en blauw als een cherubijn, een mond als Cupido's boog met parelwitte tanden, fijne, donkere wenkbrauwen en lange, donkere wimpers, een figuur sierlijk als een zwaan. Zjj had ook een onberispelijkcn gang en kon zoo betooverend glimlachen, da! den genen, die voor het eerst met dien glimlach begunstigd werden, meenden, dat zij oen. engel uit den hemel aanschouwden. Die vrouw stichtte veel kwaad te Mei- Chester Hall en eindigde haar zondige loop baan in de balzaal. Zij bezat een kind, een klein meisje, sa het eenige wezen, dat zij ooit oprecht bad liefgehad. Dat kind was zes jaar precies haar moeder zonder haar slechten aard. Op zekeren winteravond verliet lady Con stance de balzaal met een man, die even gadering, welke den 18en dezer door het verbond van Echt-Pruisische mannen is gehouden. Het is een oer-conservatieve ver- eeurging, en haar leden verkeeren blijkbaar in hun aanmatiging; in den waan, dat zij, echte Pruisen, alles mogen zeggen. Op bedoelde vergadering ging het zoover, dat generaals, in tegenwoordigheid van de leiders der Con servatieve partij, de Beiersche soldaten uit den oorlog van 1870 voor lafaards uitmaak ten en den Rijksdag voor een bende. Een storm van verontwaardiging rees op, vooral in Zuid-jDuitschland, toen deze bolee- digende woorden hekend werden. Een dier grootsprekers, generaal von Kracht, pro- beert nu wat achteruit te krabbelen en heeft in een officieele modedeeling verklaard, dat iiij niet over het Reiersche leger had ge sproken in dien geest als de kranten lie- weerden, maar de „Bayrisehe Staatszeitung" het officieele blad in Beieren, zegt in haar nummer van Woensdagavond, dat zij het betreurt, dat generaal von Kracht niet even het stenogram van zijn rede heeft nagesla gen, v.- ->r hij die tegenspraak te wereld in zon, Hetzelfde blad zegt ook. in een artikel oontra de conservatieven, dat niet malsch is, dat het niet alleen protest aan teekent tegen zekere sprekers van het Pruisisch verbond, maar zich tevens "verheft .tegen den geest der oud-Pruisen, wien do ver volgingswaanzin in "het hoofd .schijnt te zyn geslagen. De „Staatszeitung" eindigt met den wel- gemeenden raad aan alle Conservatieven en hun aanhangers, zich in him rede voeringen niet meer te laten kennen door hun zucht naar particularisme, die de idee van Duitsche eenheid veel schade zal be rokkenen, en zich tevens te onthouden van zelfvergoding, die blijkbaar noodza kelijk gepaard moet gaan met "het criti- seeren en beleedigen van andere staten. Ook de Beiersdhe Kamer heeft zich doen gelden. Verscheidene sprekers hebben op nieuw met kracht geprotesteerd tegen de ze „Berlijnscth'e onbeschaamdheid." Baron von Freyberg, centrum-lid, noemde het streven naar afzondering van het Prui sisch' verbond des te gevaarlijker, waar de Pruisische geest er na ruim veertig jaren nog steeds niet in geslaagd is, de sympathie van Elzas-Lotharingen te win nen. Het officieele blad in Wurtembesrg pleit evenals de Beiersche minister van oorlog voor de afschaffing van den "berechten kabinetsorder van 1820, omdat daarin aan militairen in tijd van onlusten voorrech ten worden gegeven, die in geen ekelen staat van het keizerrijk mogen voorkomen. Zoo langzamerhand is de Zabem-geschio- denis overgegaan in de Pruisisch'-DuLtscho, met in ruwe vormen dezelfde voor- en te genstanders. Pruisen tegen Duitsdhland, con servatieven tegen de rest, militairen tegen cavielen. In den Rijksdag 'heeft de radicale afge vaardigde Goth'ein, die eveneens Pruis is, slecht was als zij. Zij had haar plannen gemaakt en besloten pooit terug te koeren. Maar juist toen zij de trap opsnelde om een mantel te halen, hoorde zij haar kind gillen en op kermenden toon om haar roepen. Er klonk angst uit het stemmetje, maar lady Constance had geen tijd te verliezen. Zonde wil niet wachten. Een ander zou het kind wel hooren. Zij verliet de Hall met dien doordringenden kreet in haar ooren. Maai God kwam tusschenbeide. Zij zouden niet ongestraft zondigen. In Parijs, waarheen zij zich had begeven, bereikte haar het bericht, dat haar dochtertje, de eenige reine liefde van haar leven, haar door den dood was ontnomen. Het kind had in haar doods angst zoo luide gegild. De gordijnen van haar ledikanlje waren in brand geraakt, tengevolge van de zorgeloosheid van het dienstmeisje zelf. Ais de moeder naar de slaapkamer van haar kind was gegaan, zou zij do kleine hebben kunnen redden. Toen de brand ontdekt werd, was. het kind reeds ge stikt Lady Constance leefde daarna nog vele jaren maar in een krankzinnigengesticht. Do groote balzaal werd gesloten en bet portret van de lady met het gezicht naar den muur gekeerd. Margaret had dit ijzingwekkende ver haal nooit gehoord. Zij was verrukt over de balzaal en toen haar echtgenoot het plan opperde om een ba! te Melchester Ilall te geven, koos zij die zaal, als de meest geschikte plaats. John aarzelde een oogenblik, gaar gaf ten slotte toe. Lady Constance was reeds meer dan hondervijftig jaar dood. Haar mooi portret hing weer op de oorspronkelijke eereplaats. Het was gezegd- „Die hoeren van bet Pruisisch- verbond hebben den Rijksdag gekwalifi ceerd als een „zeer gemengd gezelschap". Wi, zijn niet alleen een gemengd, maar ook een gekozen gezelschap, en daarom zijn we wat meer waard dan de heeren van genoemd verbond. Gekozen door het volk, willen wij een binnenlandsche poli tiek voeren, die overeenkomt met de wen- scihen van het volk. Wanneer men de re devoeringen van die groote heeren leest, dan vraagt men zich af, of ze alle be schaving en oprechtheid verloren hebben 1" GEMENGDE MED EDEEL1NGEN- Engeland. Na een gisteren gehouden ministerraad is, naar Reuter seint, het kabinet tot over eenstemming gekomen over de marinebo grooting voor dit jaar. Ook is overeenge komen, dat van het program, door minister Churchill in de jongste zitting geschetst, niet zal worden afgeweken. Het bedrag der begrooting gaat dat van alle vroegere begrootingen verre te boven, maar wordt ingediend met goedkeuring van alle ministers. België. 13e advocaten van prinses Louise van België hebben gisteren aan den Belgischen staat medegedeeld, dat de beoogde overeen komst tusscbon de prinses en haar schuld- eischers tot stand gekomen is. Er wa ren 100 schuldeischers opgekomen voor een totaal bedrag van "16 millioen frs., deze schulden zijn echter met een bedrag van 41/2 millioen vereffend. Er blijven en kele schuldeiséhers over, waarmede men nog tot overeenstemming rnoet komen. Frankrijk en Marokko. De reeds meermalen aangekondigde on derwerping van den pretendent ran Zuid- Marokko, El Iliba, schijnt thans inderdaad te zullen plaats vinden. El Iliba, die tot de overtuiging is gekomen, dat verdere tegenstand onmogelijk is, heeft verschillen de malen familieloden en aanhangers naar Marakcsj gezonden, waar zij op 13 Januari j!. aan generaal Bruiand de voorwaarden voor onderwerping door El Hiba hebben medegedeeld. Duitse h land. Volgens de Straatsburgsche "„Ncue Zei- tung" zal generaal von Heiningen benoemd worden tot stadhouder van Elzas-Lolharin- gen, de heer von Puttkamer tot staats secretaris, de heeren Gummingen en Molitor tot onder-staatssecretarissen van binnen landsche zaken en van justitie. De „Strassburger Post" echter verklaart, dwaas om te veronderstellen, dat er aan die .raai ongeluk was verbonden. Die ge schiedenis was vergeten. Zelf de oudste inwoner van het dorpje Melchester was nog niet geboren, toen Constance Rand man en kind verliet. John zou zijn lieve trouwe vrouw dat verhaal nooit vertellen. Hij wilde mevrouw Mansfield waarschuwen, er niet over te spreken. Zelfs Charlotte had er nooit van gehoord en zij zou in elk geval weg zijn. De zaal zou dus geopend, schoongemaakt en in orde gebracht worden. John geloofde, dat als Margaret op,dien vloer danste, de vloek, die er op restte, voor goed zou verdwijnen. Margaret had voor veel te zorgen. Zij moest de parelen terug hebben. Zij moest naar Dulwich gaan om Walter'Floyd het oen en ander op te dragen en te zien of haar ook brieven van de werkelijke Margaret Rand wachtten. Het kind zou op een Donderdag gedoopt worden en Charlotte wilde haar familie den daaropvolgenden Zaterdag, vergezeld van Ciair, verlaten. Niemand wist liet doel van haar reis behalve haar moeder en de zaakwaarnemers. Zij was in hét bezit van haar duizend pond en dus goed van geld voorzien. Charlotte had het kind een prachtige kanten jurk gegeven, waarvoor zij zestig pond had betaald. Dat kostbare klee-ILng- stuk moest hij in het kerkje van St. John the Divine dragen. Clair was erin geslaagd het Charlotte naar den zin te maken. Clair was sluw on begreep, dat als zij achter geheimen kon komen, die voor Charlotte van belang waren, dat Charlotte haar zou vertrouwen. Zij zou haar best doen om Charlotte te hei dat nog geen beslissing is gevallen over een wijziging in de regeenng R u s 1 and. Naar aanleiding van den Itennnenngsdaa van 1905 zijn gisteren in verschillende steden stakingen uitgebroken. Te St Po tersburg staakten 70000 arbeiders Rij het verlaten van eenige fabrieken liach ten de arbeiders revolutionnairo liederen aan te beffen en te betoogen, maar die p'xrn gen werden door de politic onderdruki Ook op het Newski Prosiiekt en in de Sadowahstraat kwamen zulke tooneeb-n voor. Op het Newski Prospekt maakte de politie van de wapens gebruk om do me nigte te verspreiden Zes meri«chen wer den gearresteerd. Tc Riga werd eveneens op verschillende fabrieken gestaakt Te Moskou staakten nog geen 6 pro cent der fabrieksarbeiders. Te Warschau legden 2600 man het werk neer. Albanië. Een Reutertelegram uit Valo-na meldt, dat de Grieksche troepen de districten in Epirus ontruimen, die zij tot dusverre be zet hielden- De Albaneezen zijn daarop be gonnen het ontruimde gebied binnen te drin gen. Zij verspreiden zoodanigen schrik on- der de bevolking, dat deze op de vlucht gaat. De Commissie van Contróie heeft de Nederlandsche officieren verzocht om on middellijk een bataljon gendarmen naar de bedreigde streken te zenden. Tuïkije. Uit Konstantinopel wordt aan het „Berl. Tagebl." bericht, dat in diplomatieke krin gen aldaar wordt verteld, dat Turkije aan Italië het eiland Stampalie hoeft afgestaan in ruil voor vier torpedobooten en drie adviesjachten. De desbetreffende overeen komst zou bekend worden gemaakt, nadat de kwestie der ei Landen geregeld is. Haiti. 'Naar uit Port au Prince wordt gemeld, hebben de opstandelingen zich meester ge maakt van Cap Haitien, waar ze een co mité van orde instelden. Weldra wordt een Amerikaansch oorlogsschip vervracht. De deken van hot corps diplomatique ontving van den president der republiek Haiti de verzekering, dat alle mogelijke maatregelen zullen worden genomen om de openbare veiligheid te waarborgen. De nieuwe kamers zullen op 25 Jan in buitengewone zitting bijeenkomen. BOTMLAm Tan het hof. H. M. de Koningin heeft gisteravond de opvoering van Agneta. in het Gebouw voor pen. Geld was natuurlijk haar prikkel en Charlotte zou haar ruim betalen voor het geen Clair haar kon geven. Clair was nog niet lang bij dc familie Mansfield of zij wist heel goed dat mevrouw Rand's kind in het kerkje van St. John the Divine zou gedoopt worden. Clair kon het waarom en hot waartoe hiervan niet begrijpen, maar dat was een reden te meer voor haar om allo bijzonderheden van die gebeurtenis te widen te komen Zij wist den dag en hot uur waarop do plechtigheid zou plaats hebben. Charlotte had haar volop werk voor haar vlugge vingers gegeven. Maar Charlotte was nog geen vijf minuten weg en met haar ouders en haar zusje naar St. John te Divine gereden, of Ciair volgde haar. Zij huurde een taxi en beval den chauf feur haar op den hook van de Alders-gate Street te laten uitstappen. Van daar wandelde zij vlug naar de kerk. Zij ging rustig achter een gordijn zitten, op hetzelfde plekje waar zij vroeger had ge zeten. De koster kwam naar haar toe. „Wat doet u hier?" „Ik ben moe, en kom hier om uit te rusten en te bidden." „Er zal hier over een paar ipinulen e< n kind uit de groote wereld gedoopt worden, u moest liever in oen andere kerk uitrusten „Neen, juist niet," zei Clair met schil terende oogen. „Ik wil gaarne dien mooien stoet zien; laat het gordijn maar vallen ik kan er dan af en toe omheen gluren. De groote lui zullen mij niet zien, maai- ik het des te beter." 't Lijkt me, dat ik uw gezicht ken," zei de koster. „Ik kan u hetzelfde compliment niet ma- Kunsten en Wetenschappen in Den Haag door de Nederlandsche Operavereenigjng van het begin tot bet einde bijgewoond. H. M. werd ontvangen door den secre taris van het hoofdbestuur der Nederl, Operavereeniging, den heer Henri Völlmar,- wiens dochter H. M een ruiker aanbood. De heer Yéllmar stelde vervolgons de overi ge aanwezige leden van het hoofdbestuur aan H. M. voor, til. de heeren N. de Voogd, voorzitter, J. J. Broek, penningmees ter, A. C. Sommer en Herman Rutters. Na afloop van de opvoering heeft H. AL den componist Julius Röntgen bij zich doen. komen en hem in zeer vleiende bewoor dingen gecomplimenteerd. De Koningin vroeg ook met belangstelling naar de schrijf ster van het dramatische gedicht, mevrouw G. van Uildriks, die wegens ziekte en an dere omstandigheden de opvoering niet kon bijwonen. Koninklijk bezoek. Naar de N. R. Ct verneemt, heeft de heer de Grevekop CastenskjoJd, de Deensche ge zant bij ons hof, aan H. M. de Koningin; meegedeeld, dat H.H. M.AI. de Koning en de Koningin van Denemarken haar een be zoek wonschen te brengen, en heeft H. M. zich gaarne bereid' verklaard hen te ontvangen. Het bezoek zal in dé tweede helft van Mei worden afgelegd, vermoede lijk omtrent den 19en. De Koning en de Koningin van Denemar ken gaan over zee en door een paar oor logsschepen begeleid eerst naar Enge land en dan naar België. Van Brussel ko>- men zij in Den Haag. 1 Ll.-generaal G. C. E. ran Haaien. Bij Kon. besluit van 20 dezer is de luite nant-generaal, commandant van het leger en chef van hel departement van oorlog in Ncderlandfcch-Indiè, G. C. F., van Daa- len, op zijn verzoek met ingang tan 2 April. 1914, eervol uit 's lauds dienst ontsla gen, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen. l)s. Talmn. Onder voorbehoud deelt de N. Haagsche Ct. mee, dat ds. Talma ernstig in aanmer king komt voor predikant te Bennebroek bij Haarlem. Hoek- Tan-Holland Bij Kon. besluit van 21 dezér is Benoemd tot commissaris van politie der gemeente Rotterdam, en tevens tot commissaris van Rijkspolitie, C. F. Jas, hoofdambtenaar der gemeente Rotterdam in Hoek van Hollands ken. Het is akelig weer, om met zoo'n kleinen jongen door de kou te gaan voor den doop en dan zoo ver?" „Hoe weet u, dat het een jongen is?" „0, ik raad dat maar." ,jNu, blijf waar u is en houd u doodstil daar komen ze aan. Ik moet weg." Clair zat achter haar gordijn. De dienst nam een aanvang en verliep rustig en plech tig. Clair gluurde. Zij zag Margaret in haar statige schoonheid en merkte het zure go- zicht van haar eigen meesterres op. „Ik zou heel wat liever bij mevrouw; Hand dienon," dacht Clair. „Haar tegen woordige kamenier maakt heur haar niet zoo mooi op als ik dat deed. En toch was het altijd mijn eigen verzinsel. Zij ziet er toch lief uit. Mijn juffrouw zet een gezicht als een oorworm. Mevrouw Rand zou ver standig geweest zijn als zy mij had ver trouwd, maar ik moet zijn waar ik een vette boterham krijg." Hef gezelschap begaf zich na afloop der ceremonie naar de consistoriekamer. Clair, sloop hen na. Zouden zij den naam van. Margaret Itand zien, dio nog geen twee jaar golx>ekt stond? Zij verborg zich achter de deur. Het schemerachtig winterlicht was haar gunstig. De dikke, gele mist maakte bet donker Neen, men had niets ontdekt- Clair sloop weg en toen Charlotte na het doopfeest en de gelukwenschen terug kwam, was haar kamenier al terug. „Wij moeten voortmaken, Clair,"- zei zij, „Morgenmoel nog al ons goed gepakt wor den." Wordt vervolgt.) SCHIEDIMSCHE COURANT m 'réd

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1