Bouw ran een oorlogschip. Aan het departement van marine heeli Jnea aan een berichtgever van het „Huis gezin" meegedeeld, dat do Nederlandse he regeering binnen korten tijd inlichtingen zal inwinnen hg scheepsbouwwervcn om trent den bonw- van een oorlogsschip ;an flink© grootte. Het verzoek lot het \er strekken van gegevens en het doen van prijs oj>gave zal worden gericht tot Engelscho, l'ransche en Duitsche scheepsbouwers Opcenten. Naar De Tijd verneemt, is het do bedoe ling van den minister van financien, de tien opcenten op de vermogens- en bedrijfs belasting te verhoogen tot vijf-en-twintig en op de personeel© en do grondbelasting vijftien opcenten to heffen. Dit alles als noodmaatregel bij wijze van overgang tot de Rijksinkomstenbelasting. De oorlogsbegrooling. Groote voldoening smaakte de (a.-r.) „Stan daard", toen uit de stemming over de oor logsbegrooting gebleken was, dat de sociaal democraten hun systeem van tegenstemmen ook onder dit kabinet handhaafden, zoodat dus de rechterzijde het in de macht heeft, een minister van oorlog te doen vallen, met behulp van de socialisten. Ziehier hoe het (s.-d.) „Volk" dien juich toon beantwoordt: „Overigens zit er in zijn situatie-schil dering iets waars. Inderdaad wordt de mogelijkheid voor de rechterzijde om de regeering te doen vallen over de militaire begrootingen, door de militaristische over drijvingen, waaraan minister Bosboom zich, in navolging van Colijn, te bui ten gaat, geschapen. „En dat de rechterzijde dat slechts doen zal bij een militair verschil, nu ja, dat kennen we. Zoon militair verschil te vinden, is ook al geen heksenwerk. Het eigenlijk verschil zal allicht op onder wijsgebied liggen. Vrees voor de wegne ming van de groote politieke kluif. ,jBlijft evenwel de mogelijkheid, dat juist dat militair verschil van een aard is, dat het de begrooting binnen die per ken brengt, dat socialistische stemmen niet per se tegen behoeven te klinken. „De heer Marchant heeft gezegd, dat hij en zijn vrienden het volgend jaar afwach ten om over het beleid van den minister te oordeelen. Dat is een bedeesde waar schuwing. De socialisten stemden vlak weg tegen, dat is een duidelijke waarschu wing. „Wanneer de heer Bosboom, behalve om zijn oorlogsbegrooting, ook wat geeft om 't hervormende werk, dat dit kabinet heeft te doen, dan houdt hij 't volgend jaar althans met de laatste waarschuwing reke ning. „Zoo niet, dan krijgt hij allicht de verantwoordelijkheid van te hebben ge zorgd dat het kabinet een onlijdigen dood stierf." Deze omkeering van verantwoordelijkheid, merkt de „N. R. Ct." op, is niet onaardig. Als de sociaal-democraten met hulp van de rechterzijde het kabinet doen duikelen, dan zulten daarvoor, volgens deze redeneering, n ie tde socialisten de -verantwoordelijkheid dragen, zij wasschen ook hier hun handen in onschuld maar de minister van oorlog. Deze zou dan dus eigenlijk een nieuw kabi net moeten formeeren! 't Wordt oen koddige toestand. I 1 Eem vriendelijkheid. Een beleefdheid aan het adres van „niet weinige" Roomsche Kamerleden, nit de (a.-r.) „Standaard geknipt: Wel is er onder onze Roomsche land- genooten oen wassende beweging opgang, om met ons legen het drankmisbruik te velde te trekken, maar nog lang niet zijn alle Roomsche Kamerleden tot deze be weging toegetreden. Veeleer staan niet weinigen altoos op den uitkijk, om te zien of ze hun vriendjes achter de toonbank niet wat bij kunnen "springen. De „N. R. Ct." meldt bij dit uilknipsel op Onnoodig te zeggen, dat ook een deel vnn de liberalen met deze Roomsche Kamer leden in bond worden gestuurd. Het is nog niet zooveel jaren geleden, dat de kroeg bazen" als den steun van de liberalen 3an de Standaard-lezers werden voorgesteld. Nederland— België. Naar wij vernemen is 'te Amsterdam een comité in wording tot het brengen van hulde van Nederland aan België ter gelegenheid van de plechtige inwijding van het gewijzigde kanaal van Willebroeck. Zoo als men weet zal de opening van het kanaal in de maand Juni plaats hebben. Te dezer gelegenheid zullen groote fees ten plaats hebben, on'der patronaat van den Belgischen staat, het Provinciaal Be stuur van Brabant en Stedelijk Bestuur van Brussel. Men verneemt, dat ook verscheidene vreemde oorlogsschepen den nieuwen water weg zullen bezoeken. Zelfs deelt een der bladen mede, «lat de Lord-Mayor van Londen de hoofdstad zal bezoeken. i Inkoop van diensttijd Ingevolge de gemeen' lelijke pensioenwetten. De minister van financiën heeft aan het adviesbureau van den Nederlandsohen bond van gepieente-ambtenaren meegedeeld, da! een gemeenteambtenaar, die bij het in wer king treden van de pensioenwetten op 1 O-ctóber 1913 slechte één betrekking be kleedde en vroeger drie betrekkingen, slechte den. diensttijd in één dier betrek kingen behoeft in te koopen. Intussohea kan ook de tijd in een der beide of in de beide andere betrekkingen, naar de mi niVer schreef, worlen ingekocht, en heeft de betrokken ambtenaar bij dien inkoop belang, wanneer hij het vooruitzicHt heeft, bij zijn tegenwoouiise gemeentelijke betrek king nog een tweede gemeentelijke of bur gerlijke betrekking of nog twee andere zoodanige betrekkingen to zullen bekleeden. Immers zullen, wanneer hij. luj zoodanige cumulatie van betrekk ngc-n ook uit dat tweede ambt of uit die beide andere ambten met recht op pensioen wordt ont slagen, ook de door hern in de andere vóór 1 October 1913 vervulde betrekking of be trekkingen bewezen' umn-len, heeft de in koop daarvan plaats gehad, met pensioen worden vergolden. Pla.it-odijkr keuze. Bij de behandeling der begrooting van Binnenlandsche Zaken is o m. ter sprAe gekomen het stelsel van local option (plaat selijke keuze over de vraag of er nog tapperijen in de gemeente mogen zijn). De Minister moet daar niets, letterlijk niets van hebben. Van welken kant de Minister dit stelsel ook beziet, hij vindt het steeds inconstitutioneel. Zal de be slissing zijn bij de burgerij? Neen, dat zou al volmaakt strijden met de grondwet. Zal do Kroon dan geheel zelfstandig beslissen? Zoo ja, dan moet zij dat toch doen op grond van het gemeentebelang. De behar tiging daarvan "is zeer uitdrukkelijk aan den Raad opgedragen. Dok aldus zou het systeem in strijd met ons staatsrecht zijn. Er is meer. Het stelsel wi! gebruiken van sterken drank verbieden. Is dat gebruik onzedelijk? Zoo ja, dan moet men verder gaan en het ook in sociëteiten en. hotels verbieden. Hoe de Minister ook woog en toetste, lorcal option vond hij uit den booze. In deze dagen, nu /n petitionnement wordt voorbereid en de voorstanders van "het stelsel zich weer zoo energiek roeren, is de meening des ministers van veel belang. Zij weten nu, dat zij onder hem niets heb- bne te hopen. De heer Schaper verweet rnr. Rutgers, dat deze, nog voor het ^peti tionnement was gehouden, den minister had gedwongen over de zaak tc spreken. Nu zat hij met de gebakken peren. En de drankwet? Deze veelgeliefde wet zal worden ge wijzigd. Zeker, het zal nog een tijdje duren, maar er is een nieuw voorontwerp in studie en als dat gereed is, zal het aan vele be langhebbenden, ook aan de drankverkoo- pers zelve, worden toegezonden. Bond van Boekdrukkerijen. De Nederlandsche Bond van Boekdruk kerijen heeft, onder voorzitterschap van den heer G. J. Thieme, gisteren te Utrecht een algemeene vergadering gehouden, welke door ruim 40 leden werd bijgewoond. De volgende besluiten werden genomen: Een ondergeschikte wijziging van art 6 der statuten werd goedgekeurd, als gevolg van do totstandkoming van de oolleciteve arbeidsovereenkomst. De aanvulling van het hoofdbestuur, wegens bedanken van den heer Stok, werd uitgesteld en mede de verkiezing van den voorzitter van den Bond. Tot leden der centrale commissie, bedoeld in art 27 der collectieve arbeidsovereen komst werden gekozen de heeren Beckers, Knuttel, Opnchheim en G. Thieme; tot plaatsvervangende leden de heeren Bei- infante,. Duwaer, Eisma en Ketting. De volgende mo(i° werd met algemeene stemmen aangenomen- „De Ned. Bond van Bnekd-ukkerifen, ken nis genomen h°bbende van de uiteenzetting van het district Gouda, gegeven van de zaak Verzijl-Herhrlst te Gouda; van oordeel dat in deze zaak zoo spoedig mogelijk k-mVi" rn«v>t nwd-m ing-grep.«n draagt het hoof lbrstou- op onmiddriliA* in deze zaak d-m-'a^tend op te toeten en spreekt uit de dringende wopsch"Dikheid dat, indien hef hoofdbestuur de toedracht der bndee]de znAk bevindt, zooals door h^t district Gouda is voorgestold, de Wen geen papier of maf Waal mner zul'en hetrek'ton van dip leverancie-s, die aan do firma Ver zit! blüven W-eren". Voorts werrlen goedgekeurd een teeh'ni- s"he wii'zïging in het reeuw vastgespelde Boekwerk'arief en een plaatselijke toeslag op den z°tnrijs. Ten s'o'fe werden er algemeene leverings voorwaarden vastgesteld. STADSNIEUWS. Naar wij vernemen zal de heer J. L. Wolffensperger, commissaris van po'itie al hier, om gezondheidsredenen eervol ont slag uit die betrekking aanvragen met ingang van 1 Mei a.s. Mej. P. Ingenh'oes is, op baar daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Febr. a.s. ontheven uit haar betrekking als t'j- delijk onderwijzeres aan school I>, St. An na-Zusterstraat. Kotterdamsche Bankvereeniging. In de heden gehouden Buitengewone al gemeene vergadering ran aandeelhouders- der Schiedamsche Bankvereeniging is be sloten, dat deze instelling zal geliquideerd worden, terwijl de liquidatie werd opgedra gen aan den* directeur, den heer D. C. Kok Jr. De zaken, door de vennootschap gedre ven, zullen vanaf heden worden voortgezet door de Rotterdamsche Bankvereenig'ng te Rotterdam, die daartoe hier een Bijkantoor heeft geopend. Dit Bijkantoor is gevestigd in h'et pand Tuinlaan 96, waar tot heden de Schiedam sche Bankvereeniging gevestigd was. Onder goedkeuring van hoeren Comnr's sarissen, werd, overeenkomstig art 17 der statuten van de Rotterdamsche Bankver eeniging, tot Algcmeene-procuratiehouder aan h'et nieuwe bijkantoor te Schiedam be noemd de heer D. C. Kok Jr. en tot bizon dere procuratiehouder de hoer P. L. Klaas- sen Ia vrouwenkiesrecht een semnr? Over dit onderwerp sprak gisteravond in Musis Sacrum prof. Eerdmans, lid der 2e Kamer der Staten-Generaal, op uitnoodiging van de afd. Schiedam der Voreeniging voor Vrouwenkiesrecht De vergadering werd, wegens ziekte van de presidente, geopend door mej. Th. van R h ij n, die haar ingenomenheid betoonde met de goede opkomst van het publiek. Prof. Eerdmans, alsnu het woord verkrijgende, verklaarde in de aller eerste plaats te zullen aantoonen, dat we m de allernaaste toekomst ons togen wil en dank in do richting van het vrouwen kiesrecht zullen moeten begeven. Dit ligt aan allerlei oorzaken. Wij loven in een toe- s'and van parlementair samenleven, waar in de overheid volkomen rekening houdt met wat uit den boezem van het volk voortkomt. Dat sluit al in, dat het geheele volksleven in al zijn geledingen zijn in vloed op de regeering moet uitoefenen We zien dan ook het verschijnsel, dat in do laatste eeuw de uitoefening van het kiesiecht zeer sterk is uitgebreid, maai toch is sinds jaar en dag het grootst deel der bevolking van de uitoefening van dit recht uitgesloten, n 1. de vrouwen. De vrouw is hier sinds lang nie-l meer mee tevreden en wel om dezelfde reden als bv. de Russische onderdanen togen de abso lute regeerwijze ten hunnent gekant zijn. Hun belangen worden nl. niet voldoende door de regeering behartigd. Dat wil nie zeggen, dat ten onzent door het mannen parlement de vrouw onderdrukt zou zijn maar wel is gebleken, dat de wetgeving geen rekening houdt met de positie van de vrouw in het hedendaagsche leven. Te dien aanzien verkeeren we nog in een verouderde positie. De vrouw bv. heeft niet dezelfde bur gerlijke rechten als de man, wat -soms tot krenkende, soms belachelijke dingen leidt. Voor de wet geldt de vrouw, ze mag nog zoo hooge maatschappelijke po sitie bekleeden, niet als gelijke van den man. liet is alleen nog de invloed van Napoleon, die zuidelijke, Romaansch-chris- telijke opvattingen in onze wetgeving neer legde, in den Code Napoleon. Deze strijL den met onze Germaansche zeden o. a. in dit opzicht, dat de vrouw op een la- geren trap wordt gesteld dan de man. De vrouw heeft dit allengs ingezien. Daarom komt zij zooals vroeger de on derdrukte volken togen hun despotische heersohers tot de kiezers met den eisch wij willen aandeel hebben aan de .stem ming, om langs dien weg de wetgeving ten onzen opzichte billijker te maken. Er wordt wel door tegenstanders van de medezeggenschap der vrouw aan de slembus geargumenteerd, dat de ytouw zich niet in het maatschappelijk leven dient te begeven, maar in den huiselijken kring op haar plaats is. Deze redeneering is hetzij een veroi. derde, hetzij één vanpoë- tischen oorsprong. Echter de maatschappe lijke omstandigheden hebben er toe geleid, dat ons leven zoo geheel veranderd is do >r beschaving etc., dat er bijna geen gebied is, waar man en vrouw niet samen gaan. Is het al niet waar, dat wij in de laatste halve eeuw zien, dat onze kin deren op school meerendoels worden op geleid door de vrouw, dat in de in dustrie arbeid wordt verricht door de vrouw, hetzij in de werkplaats ot op het kantoor, dat aan onze hoogescholen het aantal vrouwelijke ingeschrevenen steeds stijgt? Wat we op 't oogenblik zien is in de eerste plaats het gevolg van do fijner wor ding van het maatschappelijke leven. Onze maatschappij stelt haar levenseischen zóó hoog, dat men niet meer zoo vroeg een huwelijk sluit als vroeger. Dat leven dringt er daardoor ook de vrouwen toe, om zelf een betrekking in de maatschappij te zoeken Nu hebben We echter de éclatante tegen- slelling gekregen van een groote groep zelf Slandige vrouwen, dikwijls een maatschap pelijke positie van belang innemend, die evenwel nog in dezelfde minderwaardige po sitie tegenover den Staat staan als vroeger. Uit tweeëilei oorzaak meent spr. te kun non verklaren, dat de vrouw geen kies recht heeft verkregen. Ten aanzien der reeds besproken oorzaak, n.l. de Romaansohe beschouwing van de vrouw van vrouwelijk standpunt, d. w. z als de bekorende verleidelijke levensge zellin van den man, merkte spr. nog op dat wij' leven in een Germaansche wereld waarin de verhouding tusschen de verschil lende geslachten op hooger standpunt staat dan in het zuiden. En als wij nu nog onder den invloed van den Code Napoleon leven, dan is datt niet.iete uit ons volks leven opgegroeid. En als de mannen dal dan niet veranderen, "dan is het te be grijpen, dat de vrouwen er zelf toe wil len medewerken. De tweede oorzaak noemde spr. iets, dat een lange geschiedenis heeft; het zit in de wording van onzen Staat. Deze heeft een tweeledig doel, nl. de regeling van de sa menleving der burgers en. voorts de be scherming naar buiten, de instandhouding dus van die samenleving. Het eerste, 'tg bied van't binnenlandsche bestuur is niet 't oorspronkelijke. In de ge schiedenis van de vorming van den start voert het militaire^ dus de bescherming van den staat, den bo-ventoon. Het militaire was noodig ter uitoefening van het ge zag, dat de instandhouding en uitbreiding van den staat vereischen, en verdrong het vroegere patriarchale gezag der familie groepen. Het gevolg was echter, dat alles in den staat in de eerste plaats rekening hield met het verweer naar buiten. Zoo is in de staatsidee de vrouw als publick persoon natuurlijkerwijze uitgeschakeld. Vandaar ook dat in de staten, waar het militaire er nog bovenop ligt, gelijk in Duitschland, de rechten van do vrouw het meest miskend worden,- Daartegenover ziet men in Engeland, dat reeds lang zijn militaire regime te boven is, een veel groote waardeering der vrouw. Wellicht zou daar reeds het vrouwenkies recht een feit zijn, indien de onbezonnen actie van een deel der kiesrechtvrouwen niet een zekere reactie had uitgelokt Men ziet daar, dat een staat, die rege ling der samenleving van zijn burgers wil, niet aan 't verweer naar hui ten onderwor pen hoeft te zijn. Dus moet daaruit ook wel volgen, dat de vrouw in die regeling even goed als do man, daaraan kan meewerken. Maar dan hoort mon wel vragen: waar toe komen we daarmee? Spr. erkent dat we dan een sprong In 't duister doen. We moeten echter inzien, dat de sprong niet grooter is dan ze inderdaad is. Bjj ons moeten we wel in 't oog hou den, dat in ons land een klerikale politiek gevoerd wordt. Nu Zegt men, dat als de vrouwen het kiesrecht krijgen het kleri kale element onevenredig zal worden ver sterkt, want, zoo heet het, de man is lang niet zoo kerksch als de vrouw, die tevens veel leidzamer is. Voor het zuiden van het land gaat dit zeer zeker niet ap, meent spr. Daar is de meerderheid zóó klerikaal, dat er geen vooruitzicht op politieke ver andering bestaat in afzienbaren tijd. In de gemengde districten laat zich na tuurlijk niet zeggen, wat de uitslag zal zijn. Maar spr. gelooft toch, dat we voor dit «onzichtbare gevaar niet zoo bevreesd moeten zijn. De belangstelling der kiezers is in de laatste 25 jaar aanmerkelijk toe genomen tengevolge van de actie, uitgaan de van elke verkiezing. Zeker is, dat door meer samenhang met het publieke leven de menschen gebracht worden tot allerlei din gen, die ze anders- niet zouden hooren. "Wanneer de vrouw ook sn. die wereld wordt gebrs cht, moet dit ook op den aard van de belangstelling- der vrouw invloed uitoefenen en zal dit haar zelfstandigheid zeer zeker moeten versterken. Teekenend is daarom ook het verzet der kerkelijke partijen tegen invoering van het vrouwenkiesrecht. De leiders, dia hun volk kennen, zien in, dat, hoe zelfstandiger de vrouw zal worden, hoe meer ze de klerikale greep zal ontworste len. Daarom is spr. volstrekt niet blind voor de mogelijkheid dat, en ongetwijfeld in den 'eersten tijd, het vrouwenkiesrecht de kleri kale partijen versterking zou brengen. Hij gelooft echter, dat, wanneer het samenleven van vrouw en man in de politiek niet al leen bestaat in het samen stemmen, maar dat ook daar over wordt gesproken, dat dan op den duur dit zal leiden in een richting die een andere is, dan velen wel zouden meenen. We zijn thans zoo ver, dat de regeering de beletselen tegen het vrouwenkiesrecht zal wegnemen. Dat is voor vele vrouwen niet voldoende. We zullen waarschijnlijk bin nenkort een beweging zien voor de wette lijke gelijkstelling van vrouw en man. Op 't oogenblik acht spr. die beweging niet wenschelijk, indien zij bedoelt ook voor de vrouwen het algemeen kiesrecht op te eischem. Men zou dan op teleurstel ling moeten rekenen, want het stellen van een dergelijk vèrgedreven eisch, kan alleen uitloopen op een minder gebeuren dan men had gehoopt. Velen, ook spr., meenen, dat de tijd voor algemeen kiesrecht nog niet is ge komen. Tien-, ja honderdduizenden vrou wen weten van de politieke dingen nog niets. Nu is het de vraag of men goed doet om deze menschen iets to geven, wat ze lang niet begrijpen. Gekregen dingen zijn als men ze niet begeert, weinig waard. Wanneer men van het kiesrecht iets za! mogen verwachten, dan is het alleen van hen, die dat willen. Zoo niet, dan wor den de menschen dikwerf 'n speelbal van allerlei dwaze dingen. Het mannenkiesrecht bewoog zich langs 'n bepaalde lijn sedert 1848. Zoolang hoeft het met't vrouwenkies recht niet te duren. 'tMoet echter ook gaan langs een Irjn van ontwikkeling en van kring tot kring. Wanneer 3e ééne kring het heeft, zal ook bij de andere groepen de wensch naar hot bezit daarvan ko men. l Zoo sfou 't goed zijn om kiesrecht te geven aan een deel der vrouwen, om het daarna aan een grooteren kring te geven. Nu weet spr., dat de sociaal-democraten het algemeen kiesrecht ook voor vrouwen ïn haar program schrijven. Ze beschouwen de heele wereld als een groote fabriek en bezien het. vrouwenkiesrecht alleen uit het standpunt van de fabrieksarbeidster. Wanneer ze techter mochten meenen, dat daardoor het aantal roode stemmen zou toe nemen, dan feal een dieper inzicht hun echter wel een anderen kijk geven. Ten slotte wees spr. er nog op dat de vrouwen zullen moeten inzien, dat, hoc meer het ledental van organisaties als de vereeniging, die deze vergadering uitschreef, toeneemgt, hoe uitgebreider het vrouwen kiesrecht zal worden. (Applaus). Van de gelegenheid tot gedachtenwisse'.ing werd gebruik gemaakt door de h.h. Snij der (s. d. a. p.) en Koopmaas (v. d.) De heer Snijder was teleurgesteld, om dat de spreker niet had uiteengezet aan welke groep van dames hij het kiesrecht zou willen zien toebedacht Ook had hij wel een hak gezet aan de s. d. a. p., maar daarmee had hij deb. niet bekeerd, want desondanks blijft hij by zijn overtuiging, dat de fabrieksarbeidster in de eerste plaats het kiesTecht toekomt De heer Koopmans wenschteeveneens aan a 1Jvrouwen bet kiesrecht toebedeeld. Prof. Eerdmans, de debaters beant woordend, verklaarde eveneens gaarne aan alle vrouwen het kiesrecht te geven. Van een theoretisch oogpunt uit is daar alles voor te zeggen. Maar spr. gelooft toch, dab wanneer het er op aankomt om dien wensch tot werkelijkheid te brengen, s, d. a. p. en vrijz.-dem. bond beide heel weinig kans zullen hebben, om dat tot stand te brengen. Er zijn nu eenmaal veel menschen, dié zich, zooals spr., op het zooeven uiteenge zette standpunt hebben geplaatst, en die menschen zullen er blijven. En men moet niet vergetendat wanneer men wat wil heb ben, men daarvoor den steun moet zien te krijgen van menschen, die een stem uit brengen. En dan lijkt het verstandiger urn, geleidelijk iets te verkrijgen dan om radicaal alles te willen enniets le krijgen. Het gaat natuurlijk buiten de vraag wat bet meest wenschelijke.is. Een andere vraag aan spr. gedaan is: wat wilt ge dan? In de eerste plaats zou spr. dan willen opmerken, dat hij geen dameskiesrecht wil. Het zou in den legeu- woordigen tijd onmogelijk zijn het criterium tusschen een dam© en een niet-dame te stel len. In de tweede plaats niet, omdat onder al de vrouwen juist de arbeidsters, de vrou wen, die dus werken in de maatschappij, bare nooden dus het best kennen, het eerst voor de uitoefening van het kiesrecht in aanmerking dienen te komen. Echter moet spr. erkennen, dat hij nog niet de oplossing heeft weten te vinden voor de moeilijkheid om ook getrouwde vrouwen, die niet zelfstandig zijn, het kies recht te ver-chaifen. Voor algemeen vrou wenkiesrecht acht spr. niettemin de tijd nog niet aangebroken, ook al daarom niet, omdat het, thans ingevoerd, de klerikale macht zoo zou versterken, dat ons land er een eeuw door zou worden achte; uitgezet. Van een schakeering tusschen dames en niet-damea wil spr. echter Sn geen geval tots weten, (Applaus). De voorzitster sloot daarop de veigst- dering met een Woord van dank aan den spr. voor zijn heldere uiteenzetting, daaraan eea gelukwensch met zijn verkiezing tot Tweede- Kamerlid vastkno-openó, welke woorden door de aanwezigen met een warm applaus wer den onderstreept Het was gruwelijk' koud ïn de zaal. De 46-jarige spoelinglater M. Ruisbroek?* Wanende in den Kothelpolder, is vanmorgén omstreeks 8V2 uur, door het verward ge raken in ©en lijn waaraan de spoelingschouwj getrokken werd, in d© Schie nabij do spoor brug geraakt en onder het ijs geschoten. Ge lukkig kon hij onmiddellijk gered en op hét droge geholpen worden, waarna bij in ©én branderij aan den Noordvestsingel is ge bracht, waar hij van droge kleeren werd voorzien. De man is vervolgens naar huis gegaan. Hedenmorgen omstreeks 8 uur is de 13-jar jarig© W.vanBaarle, wonendein het Broers raid, doordat zijn fiets slipte* met zyn rijwiel in de Buitenhaven terecht gekomem Gelukkig was een schipper in de nabijheid* die hem weer spoedig op het droge hielp. De jongen is vervolgens naar huis gegaan, Ook de fiets werd opgehaald. Gistermiddag is de 22-jarige schipper Van Dijk, uit Schiedam, die met zijn schip te 's-Hertogenbosch in de Zuid-Willem# vaart lag, op het Bungensdh veld door het ijs gezakt en verdronken. („Tel."; Be IJsclub. De banen der Schiedamsche IJsclub le verden ook hedenmiddag ©en opwekkendea aanblik. Daar de scholen weer een vrijen middag hadden was er aan schaatsliefheb bers en -bebsters geen gebrek, die in de vroolyke stralen van het winterzonnetje en door geen scherpen wind gehinderd naar hartelust de ijsgeneugten konden sma ken. Een draaiorgel zorgde heden voor del muziek. Evenals vandaag het geval 'was, zal 00K morgen de baan voor 25 cent worden open gesteld. Zondagmiddag is ©r weer ©en muziek corps, cn, om dan zoovelen als maar moge- lyk is in staat te stellen de baan te be zoeken, zal dien dag de entrée op 10 cent worden gesteld. Sohoonrïjden. Naar men ons mededeelt zal op de ba nen der S. IJ. V. morgenmiddag een wed strijd in schoontijden gehouden voor paren, uitsluitend ingezetenen van Schiedam. Gereilde en verkochte onroerende goedereni Notaris Mr. G. M. Poortman. Geveild 23 Januari: Een pakhuis (vroeger kuiperij) met schuur en erven, groot ongeveer 165 vierk. ellen; te Schiedam aan de Groene laan no. 18» moo. Twee percenten open grond, geschikt tot bouwgrond, te zamen groot ongeveer 467 vierk. ellen, gelegen als voren, f 1130, 1520, Een woonhuis (vroeger ingericht voor winkel) met slachtplaats en erve te Schie dam a<on de Groenelaan no 20, op de.n hoek van het Wilhelminaplein, groot 52 vierk. ellen £1245. Vier woonhuizen en erven met open grond en achteruitgang te Schiedam nevens elkander aan het Wilhelminaplein no. 2, 4, 6 en 8, te zamen groot 225 vierk. ellen, P 5 £1300, P 6 f1045, P, 7 £1090, T8 f i440. Een pakhuis met bovenwoning, erve ca open grond te Schiedam aan de Hoofdstraat --I.—..-,,

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2