66* Jaargang. Zaterdag 21 Februari 1914. No. 14458 Tweede Blad Ons belang bij bet behead van India 33©delmenschen, i Deïe courant verschijnt dagel rjks, met uitzondering van Zon- Bn Ffteetdageoj Brija per kwariaalj Jfoor Schiedam en ïlaardingen fl, l.Sö, franco per poet fl. 1.85. Érip per week: ïoor Schiedam en Slaardingen lö oent, Afstonderl^ke nummers '2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen, 'Advertentiën voor hot eerstvolgend nummer moeten d« nliddcgs véir «ca nor aan het Bureau bezorgd zijn. BureauLange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). He onlangs medegedeelde cijfers, in ver band met onze rtiretpte en indirecte be langen bij Indië, hebben de aandacht ge trokken en zijn do aanleiding geworden, dat bij menigeen, meer dan lot dusver, is op den voorgrond getreden de vraagzijn deze belangen vdlig of moet gevaar voor benadeeling dier belangen worden geducht, en, zoo ja, van welken kant dreigt het gevaar? Bij 'het stelleii van die en dergelijke vragen wordt dan gedacht eenerzijds aan de onrust, eenige maanden geleden gewekt door de beweging onder de inlandsche be volking, anderzijds aan de mogelijkheid van een overweldiging van een deel van ons koloniaal bezit door een vreemden vijand. De beweging onder de inlandsche be volking, voor zoover die voortspruit uit den drang naar ontwikkeling, zoowel gees telijke ids economische, vindt haar oor sprong in de evolutie der menscheid in het algemeen, en het zon een slechte re- geering zijn, die, dit niet begrijpende, tegen het zich overal openbarende verschijnsel zou ingaan. Een dergelijke politiek zou de positie van het Nederlandsch gezag in Indië zwak maken, terwijl daarentegen de bevorde ring <dcr ontluikende beweging, mils ge leid in goede banen, slechts kan strek ken om den band tusschen moederland en koloniën, tusschen Nederland en zijn onderdanen in Azië hechter te maken, omdat daardoor ook bij de inlandsche be volking in onze Oost het gevoel zal wor den gewekt, dat de belangen van Neder land en Indië zijn gemeenschappelijke be langen,' en dat een vijand van het Neder landsch gezag in Indië zou zijn oen ge meenschappelijke vijand. Om aan te too- nen dat de verwachting, dat door wijs be stuur ook hier een gevoel van vertrou wen wordt gewekt, op werkelijkheid be rust, 'kan als jongste voorbeeld .worden aangevoerd, dat de laatste, lang voor on verzoenlijk gehouden vijanden van het Ne- derlandsche gouvernement, de Athjeërs, thans ook tot liet inzicht zijn gekomen, dat zij er nu heel wat beter aan toe zijn, dan toen zij aan de willekeur van hun eigen hoofden en priesters waren over-' geleverd. Als het de inlandsche bevolking onder (Het Nederlandsche bestuur welgaat, be hoeft een vreemde overweldiger, wie hij ook' zij, er niet op ie rekenen, dat hij bij die bevolking steun zal vinden. En hei allerminst zou dit het geval zijn, indien. door tl G. VAN HULZEN. "(Nadruk verboden.) (Langs do weg). 's Morgens hiep Ruffert al vroeg builen; hij kon het daar boven dn de kooi niet langer uithouden. Van nijd en norsehheid dof in liet hoofd, was hij gisteravond da delijk; in zware slaap gevallen, en nu drong alles 'zacli dubbel klaar voor hem op. [Wrevelig schopte hij een steen van de weg die daar zoo tartend lag voor zijn voeten, - in deze onnoortigo schop al zijn kwaadheid luchtend, zelfs hierin voelend zijn gebleken onmacht om iets te koeien of te veranderen. Trekken als een hond, dat wilde ze, hij gespannen voor een wagen, zijbeide erin, dat stelde ze hem voor, jawelJVpor zijn doffe,* omfloerste oogen doken al op; de eindelooze wegen, die hij zou hebben te doorzwoegen als een last dier. Nee, dat. nooit! Zijn vrouw kwam nu naar beneden, even kuchte liij als voor ach zelf, vroeg dan gemelijk ;,Moet ik er vandaag weer tusschen uit?" ,-,Datmot jij wetenik kommandeer je niet, 't is enkel maar voor Tilly," zei bits zjjn vrouw. Jawel... bëgreptol" Het "besef, dat, zijn Mpd en vrouw geld de veroverende mogendheid China o? Japan ware, omdat de inlandsche bevolking van onzen archipel de Chineezen en Japanners in ieder opzicht wantrouwt. En nu het gevaar van buitenaf. Onze Oost is altijd een begeerlijk bezit geweest voor iedere naar koloniën, als expansie- middel als afzetgebied voor handel en in dustrie, dorstende mogendheid. Hat de Europoesche grootmachten des ondanks do handen van ónze fcofonfën tot nu toe hebben afgehouden, wordt ge woonlijk toegeschreven aan het feit, "dat zij, de een de ander een zoo kostelijk bezit hiel gunnende, elkander in bedwang heb ben gehouden. Maar aangenomen, dat deze veronderstelling juist is, en dal de ver houding, waardoor het evenwicht werd bewaard, onveranderd voortduurt en bo- rendien de gelegenheid tot vrije mededin gen, die wij in Indie voor andere nationa liteiten openstellen, onze positie versterkt, dan is hierin toch niet meer te zien een leden voor volkomen gerustheid. Immers er dient thans met een nieuwen zeer belangrijken factor te worden reke ning gehouden. In het verre Oosten zijn do omstandigheden veranderd. In de laat ste halve eeuw, sinds de westerschc be schaving haar intrede deed in Japan, heeft dit land zich merkwaardig, snel ontwik keld. De overwinningen, door Japan be ha,aid eerst op China en daarna op Rusland, leverden daarvan het bewijs. Vooral het laatste succes was van groote beteekenïs. De beke: redeneering der Japanners na den R.ussiscben oorlog; „de Russen hebben Napoleon, den overh'eersoher van het Wes ten, verslagen en wjj versloegen de Rus sen, dus zijn wij" ook den anderen wester- Scilie volken de baas", moge naïef klinken, toch twijfelt niemand eraan, dat Japan hel bij zijn veroveringen niet zal laten. En in Japan maakt men er dan ook geen geheim van, dat gebiedsuitbreiding noodzakelijk is en de blikken ihans zijn ge richt. naar het Zuiden, in de perste plaats naar de voorioopig nog onder protectoraat van Noord-Amenka staande Philippijnen en vervolgens naar de Nederlandsche eilanden. Als geen oogenblikkelijk gevaar te duch ten is van de zijde van. Japan, ligt dit in de ongunstige financieele positie, waarin dit rijk ten gevolge van de snelle opeen volging der gebeurtenissen zicilï bevindt, maar hierin kan spoedig verandering ko men. En dan: sommigen zien juist in den be rooiden toestand van de financiën een ge vaar- Om zich onmiddellijk een bron van inkomsten te verschaffen, teneinde uit den meest dringenden nood te geraken, zou Japan zich bijv. van ons eiland Rnnka met zijn tinmijnen kunnen meester maken. Inmiddels, en dat staat vast, wordt het terrein verkend door talrijke spionnen, Ja- pansche officieren, die in allerlei vermom ming, als muzikanten, toko- en bordoel- houders, over onzen gehcelen archipel ver spreid zijn en de havens en verdedigings werken in kaart brengen. Men herinner! zich, dat. kortelings eenige dezer spionnen, inbrachten en hij voor schobbedebonk mee liep, zat hem als eon prop voor do keel, nu ze 't hem zoo lieten voelen. Hij moést zijn goeden uil toonen. Dan zei hij stug: „Kan ik niks voor je doen? Geef mij die zak maar te dragen I" „Och, dat heeft niks te beduijo, zoo licht als een veer." „Wat zit d'erin?" vroeg hij weer. 5,Van alles wal Tilly krijgt langs de deu ren ballastkorule wc maar ldein geld ervoor makel" „Wjl ik het prob'eorc?" vroeg hij dade lijk, oen kans ziende om zich verdienstelijk le maken. „Och," ontweek ze, „dat geeft hier niks, wa.t zeg jij Til? mot je voor in de stad weze." Tilly trok haar neus op, gaf geen ant woord Raar gezicht stond minder strak dan gisteren, ook minder benepen, docii er lag iets over heen als een stille jui- cliing van wel haar zin te zullen krijgen. Dat vaste, welbewuste in hel kind hinderde hem mec-r dan haar onverzettelijkheid van gisteren. „Affijn." 7,ei nu zijn vrouw, „baat 't 't niet, 't schaadt ook nietGa je gang, aio wat je er voor krijge kunt." „Wat moet het opbrengen)1" „Mot je zellef maar zien!" Met een linksch gebaar nam hij de zak over, en zij frommelde erin, haalde een~en ander eruit: „Bijvoorbeeld .dit: twee kwartjes... as je hiervoor dertig cent kunt maken is h al .goed. Maar voor dit en ze toonde liem een kinderjurkje moet je minstens veer tien stuivers hejobe." Prijs der Advertsntiënl San 1—'8 regel» fl, Ö.32; ieder» regel meer 15 öente. Reclames 80 cent per regel, Groote letters naar de plaats die fcij innemen, Advertentiën big abonnement op voordoeliga voorwaarden.; Jartefen hiervan ffn gratis aan het Bureau te bekomen, In de nummer» dis Dinsdag-,- Donderdag- en Zatsrdagavend venohijnen,- worden Zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van '40 cents per advertentie, bij Vooruitbetaling aan "het Bureau te voldoen, Intercommunale Telefoon No. 108. die als ïnedieijnverkoopers het hond aflie pen, te Batavia werden veroordeeld. Doch niet alleen van Japar. uit dreigt liet „gele gevaar". Nu ook door China de nieuwe koers is ingeslagen, kan met roden worden verwacht, dat ook dit Rijk zicli spoedig zal ontwikkelen. Gelukkig bedreigt het „gele gevaar" niet alleen onze Oost, doch ook de zichzelf be sturende Engelsche Koloniën in Australië, onze naaste huren. Een aaneensluiting van degenen, die ge lijke belangen hebben, ligt ook in dezen pet eerst voor de hand, hetgeen hier betee ken I een gezamenlijke maohts-ontwikkeling legen de Aziatische rijken. In de Austra lische pers werden reeds stemmen in dien zin vernomen. En ook vernam men bij geruolïhe, dat een dergelijk werken in dezelfde richting zou kunnen rekenen op den steun va.ri de Vercenigde Slaton van Noord-Amerika. Australië nam reeds de vlootversterking fei Jiand. Als wij nu hel onze ertoe bijdragen om een voldoende weermacht in het Oosten aanwezig te doen zijn, dan zal de ■vraag', aan den aanvang dezes gesteld, of de groote belangen, «lie wij bij Indië hebben, veilig zijn, in de toekomst niet meer met een stellige -ontkenning behoeven te woi'- den beantwoord. STADSNIEUWS. Wit den Gemeenteraad. IV- Erfpac'h t. (Vervolg.) De Voorzitter merkt op dat door den heer «Ie Bruin teleurstelling* is uitge sproken dat het advies van Mei 1913 niet is teruggenomen, althans geen nader advies is uitgebracht. Hij heeft daarbij op een be paalde omstandigheid gewezen. Spr. moet echter opmerken, dat het verbazend moei lijk is mei zaken rekening te houden, die er nog niet zijn. Door den heer de Bruin is gezegd, dat hij aan deze zijde ontken nend schudden had waargenomen, maar de reden zal hij daarvan ook wel begrijpen. Uitgespeeld Worden nu eenerzijds het voorstel van 13. en W. en anderzijds de mo tie-Smit, als ware het antijwden. Maar dat is toch niet juist. 13. en W. zeggen niet: de motie is verkeerd, maar zij zeggen enkel laten wij ons niet aan handen en voeten binden. B. en W zijn ran meaning dal het voor de gronden aan de Maas, voor zoover die voor Handel, Industrie of Scheepvaart be stemd zijn, niet gowenscht is die te ver koopfin. B. en W. zijn dus volstrekt niet tegen het denkbeeld dat aan de motie ten grond- slag ligt. Juist de omstandigheid, waarop de lieer do Bruin het oog had, zal dezen doen in zien, dat B. en W. dien weg willen be- „Akkoord!" „Niet besjoechele, hoor!" „Ik heb nog niks verkochtfluisterdo hij, „Goeie zaken dan I" Hij wilde zich omkeeren en op weg, gaan, maar hij herinnerde zich dat een mensch wat eten moest en vroeg: „Wat mag ik voor mezelf neme?" „Voor je zelf," verwonderde ze zich, „nou koop een brood." „Niet meer...? Geen borrel?" Ze keek hem aan met oogen van: wnl- zeg-je-me-daarvanVervolgens draaide ze hem de rug toe zonder antwoord to ge ren. Hij greep de zak met de gebedelde spul len die hij zou trachten te verkoopen, en zij ging mot Tilly om nieuwe te bedelen. Van een zworen klem ontlast liep hij luchtig; ijl on vluchtig do gedachten die nu vreemd dwarrelden door jrijn hoofd. Ja, zoo kon hot beter gaan; op zijn vrouw cn kind te hangen maakte hem tureluurs en 't leidde tot niets. Stevig stapte hij door om ook maar ineens oen flinke af stand te verkrijgen en die nog aldoor te ver- grooten. Zoo vlak op elkaar gaf de men- sohicn argwaan, hij moest het gebedelde goed ook niet verkoopen, waar zijn vrouw en Tilly straks nog zouden aankloppen. Ver weg had hij het te zoeken, vóór ran- avond hoefde hij niet terug te zijn., Breed-leeg strekte zicli voor hem uit de groote weg, met aan weerszijden het dood- sclio zwart dor ongeploegde velden. Een enkel vak pas opgeschoten winterkoren ver brak de egaalhead met jonge glans, en dan naderde hij weer een eenzaam huis, wandelen. Hel zal blijken dal verpachting of verhuring langs de Maas wc-rkelijk ook ln'er wel mogelijk is. Maar dit neemt niet weg da.t B. en W. bet. toch niet wen-die- lijk achten dat de Raad zich vei bindt b.r. tot *n diepte van 500 M. niet le vei ko<>|>eti. F.en strook daarvan zou noodig kunnen worden voor woningbouw. Bovendien kan het ook blijken dal op meer d.m «fl!) M. van de rivier de grond op sommige p'n.it sen moet in handen gehouden wonten. Spr. hoopt door deze niededediiig-n mi— hdiien een verkeerd denkbeeld te hebben weggenomen. B. en V. slaan weikehjk niet zoover van de motie af. Men wijd hier zoo dikwijls, ook heden weer, op Rotterdam als voorbeeld en B. en W. willen bel goede daar ook wel be zien, maar dan wil spar. ook er eens op wijzen dat, als in Rotterdam sprake is van verkoopen dan het voorstel daartoe zonder verziet en bij acclamatie wordt aangenomen, terwijl niet kan gezegd worden, dat grond- verkoop hier ooit Zonder bespreking voor bijgaat. De.gelicele Boschpolder word door Rotter dam verkocht zonder hoofdelijke stemming. Vaar zijn in den Rotterdamschen gemeente raad de sociaal democraten dan tocli zou men vragen. Het z'ijn trouwens geen prin- dpieele kwestiesen waarom komt liier van bepaalde zijde telkens oppositie en niet ook elders. Het voorstel-mr. Kavelaars tot uitstel der behandeling van het advies van B. en V. en de motie, totdat «ren erfpaclitsvororde- ning, zal zijn gewijzigd, wordt thans onder steund door de heeren Koopmans en v. d. Schalk. De heer v. d. Zee zou wel gaarne zien dat de motie-Smit en de toelichting daarop werd opgenomen in de bijlagen. De heer G o s li n ga merkt op dat de mo tie feitelijk niet meer bestaai, omdat de beer Smit geen raadslid meer is. Men zon evenwel de motie kunnen overnemen: dat is slechts een vormkwestie. Maar in ieder geval hebben B. en W. aan de orde ge steld de behandeling van het advies van B. en W. Het hoeft spr. d.ulelijk gespelen dat de voorzitter direct is ingegaan op liet ver zoek van den heer de Bruin om de ge- heele orfpaclitskwestie hij die motie 1e be handelen, maar de voorzitter is altijd een. Welwillend man, die niet gaarne een ver zoek afwijst Spa*, betreurt dit niet die welwillendheid maar liet aan de orde stel len van de volledige erfpachlskwestie ■omdat daarmede de eigenlijke kwestie wordt vertroebeld. Alle raadsleden zijn het er natuurlijk over eens dat er een verschil beslaat tusschen de gronden aan de Maas en die in de stad. Door den heer de Bruin is nu de heer Smit voorgesteld als rolbloed erfpachter, maar dat is toch niet juist. In den brief een buitenplaats, kenbaar aan do altijd groene heesters en de verzorgdheid van de wedden, die er rondom lagen. Aan die, groote huizen, die mooie bui tenplaatsen behoefde hij niet aan te gaan om de gekregen plunje te verkoojien. In een dorp deugde hef ook al niet, do nien- schen zijn diuir te eigen me! elkaar, als je bij de één uitpakt stormt heel dc buurt op je af, en al was nu alles eerlijk verkregen goed, gevenscht bleef het geen overtollige wind op je molen te halen, dat brengt je meer last dan winst. Hebben moest hij de arbeiders, de keuters, die af zonderlijk wonen, niet de allerarmsten, cn die vin je niet aan do groote weg, daarvoor moet je zijwegen op en dwalen diep in hot land. Nou goed, niets zou hem to veel zijn, als hij maar geld kou mee brengen en vanavond or niet bij stond als verlamde Lowie! Zonder hedenkon sloeg bij een zijlaan in, stapte onbezorgd voort over hei zanderig pad. Bij hot eerste huis hield het, geboomte op, cn daarachter het wijde land, de' lucht, hier en daar een sloot cn een groep hoo rnen die wel t.ot een hoeve zou behooren. Tot aan dit eerste huis doorgeloopen, klopte hij aan en bood do gekregen kin- derkleeren te koop. De vrouw keek scherp, snibde dal ze allang uit de kleine binders waren, en of hij maar dadelijk van het erf wou gaan. 5,Wel ja, ik waag toch enkel!" „Ga maar door, niet noodig," snerpte ze nog. Hij Hop al voort, de kale Weg op om spoedig pan gindscho hoeve te zijn. Wat dat wjjf drwr töi deerde hem niet, hjj waaruit de heer de Bruin die bewering putte staat ook: Nochtans ik houd rekening met de om- ..standigheden. Nu dit stelsel als een nieuw „instituut naar voren treedt, is het niet „doenlijk het in alle gestrengheid toe te „passen. "Omdat bouwers en ondernemers ..geen erfpacht willen en o-mdat geldschie ters terughoudend zijn omtrent voorschot- ten, hypotheken of bouwcredieten, zou het „streng doorvoeren van het erf pacht-stelsel „belemmerend op de ontwikkeling onzer „stad werken; vandaar dal ik ook steeds „vóór verkoop heb gestemd van gronden „in de binnenstad." Wat hem tot de motie gebracht heeft is, dat hij doodsbenauwd was geworden dat de gronden der Gemeente door particulieren gekocht zouden worden om later met winst aan Rotterdam weer te verkoopen. M.aar die vrees is ongemotiveerd. De gemeente aaat zoo maar geen grond ver koopen. Alvorens een voorstel tot gronJ- verkoop bij den Raad komt, Ls tusschen aanvrager en B. en W. vastgesteld, dat en h'oe dien grond zal worden bebouwd, en binnen welken tijd. Dadelijk reeds bij do aanvrage wordt gewaagdwat Wit gij met den grotnl doen. Dat iemand 90 RA. grond zoo maar zou komen koopen, i« op zichzelf til zeer ondenkbaar' en dan nog wordt door de gemeente geen giond verkocht, zonder be spreking en vaststelling van het gebruik, flat er van gemaakt wordt Over hypotheek zal spr. nu niet spre ken. Het is een platgetreden pad, pui ui bel komt spr. voor, dat de lieer ueRruiii da ar o vei' weinig heeft nagedacht .Spr. wil hem gaarne ter beschikking stellen het boekje van Hudig, waarin bij kan lozen, dat er toch nog wel eenige bezwaren zijn legen het opstal-instituut Verschillende juristen van naam hebben liet onderwerp eveneens besproken, en door oen hunner is ver klaard, dal het is „ecu aan Onze zeden, vreemd instituut", terwijl een ander zeïde: „in de juristen-begripstempol is voor erf pacht geen plaats". Als wij over erfpacht spreken, is dat meest, het recht van opstel, maar Wij zul ten het daarom toch niet op etal zetten., Hoor den heer de 'Bruin is ceil cardi nal e vergissing begaan met Kampen. Do inokmsten uit het grondbezit van Kampen is niet de vrucht, van exploitatie, anaar van ontginning. Hjer wonlt bedoeld een recht ran /op stal, en dat is ren cardinaal verschil. fn do literatuur ziet men overal, da.t er groote bezwaren tegen beslaan en er zijn dan ook nog slechts enkele gemeen ten toe overgegaan, zooals b.v. Amsterdam en Den lfaag, die daartoe ecu kredietbank heeft moeten oprichten en da,aroYex' nog genoegeljjk met Uedep. Staten ion bet vech ten is. Een der groote bezwaren is ook' do groote bestaansonzekerbeid vooir wie grond in erfpacht lieoft bebouwd en de wisse lende Canon is een groot bezwaar tegen do Schjodamsclio verordening. B>. en W'- heb- schooide toch niet, hij bood te koop! Indien moest hij om zijn verweer; al 'be delde Iiij nou niet, de spullen waren dan toch gebedeld, voel verschil gaf 35t niet! De schrale zon, die over do Weg kleu rige plekken lei, school nu weg achter, eeri grauwe wolk en meteen bespeurde hij dat ook de wand keerde en naar het Noord-Oosten liep; 't werd ineens vinnig koud. Dat tweede huis bleek ook veel ver der af te liggen dan hij eerst meende.. Oppassen moest bij niet af to dwalen,- al kon hij van hier de groote weg nog Sienj zoodal hij zich niet zoo bezorgd hoefde te maken. Ha, daar had je nu locli dat keulerhuis, hij zou zyn bost doen! Vol moed liep hij 't kleine erf 'op, 'al sprong er ook een keffende hond op hem loe. De vrouw, verwonderd, een bind "aan; de borsl, schoof onvriendelijk uit do lage, dour, wantrouwig haar blikken, „Ik heli wat voor je te koop; moeder tje," haastte hij zich te zeggen. ,,To koop?'-' „Ja., allemaal duur goed, en voor 'n prikkie... wil je 'es zien?'-' „Zien wel, maar koope geen denken anm'n man ligt al zes weken met rimmetick, ik wou zelf wat ran-de hand, doen." Schichtig koek zo, alsof ze daar iets schuldigs zei,- en wilde dan jveer ïyteg-i gaan, J 1 1 „Nou, kjjk nou effe, tijken, kost toch.' niksl"- i 1 i Hij haalde de klecren uit de zak en hield ze haar voor.. „Mooi zijn ze genoeg, maar' wat helpt dat,.,- dag man!"- j SCHIEDAMSCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 5