YOQR DAMES. Gemengd Hienws. Koloniën. eischen ro^r het opnemen van non men wen brooder or nieuwe zuster. Behalve de vergaderingen, wnai gcc--iige gezegden zich kruisten» of men in eon eerbiedig sfil/w ijgen luisterde naar do voor drarht van ecu meertor up letterkundig gebied, hadden de hoogste kringen en moei sjieciual de hofkringen iwn feesten, \va;u gedauM, gespeeld en geflirt -werd Th- me rmotten, door hnftnheid, beratlisheid nf hooge geboorte ten Ivesfe gegeven nan d<> bewonderende toeschouwei>, huilen tevens den laatsten gelegenheid voor levendig dis cours. Wilde men onder intieme vüendinnen zijn, dan kwam men met een handweikp- en zat men samen bijeen under het hou den valt een gezellig praatje. Oudere da mes, en ook jongere zaten op stoeten met hooge ruggen om een speeltafeltje, dal In licht werd door twee kaarsen, terwijl vom den familiekring het voorlezen een gelief koosde uitspanning was. Hadden de hoogere klassen haar dans partijen. Vergezeld van spel en causerie, de burgerstand bad voor uithuizig vermaak meer hel 1 iefheldK-rijteoneel, én voor hui selijk feest groote eetpartijen. Een tractatie, die in de 18e eeuw meer tot de hoogere kringen beperkt bleef, was het theedrinken. Koffievisites kende men sedert lang, maar t.hee was nog zeer kost- baar en werd slechts gedronken uit, fijne Chineescho kopjes, onder het rondgaan van hand tot hand van mooie zilveren of gou den geciseleerde snuifdoozen. ïta dames versmaadden toen een snuifje niet, ze ge noten er evenzeer ran als de lieeren. Slechts op het einde der ISe eeuw raakte deze onsmakelijke gewoonte in rliscmliet. Het op prijs stellen van kunst, geest en vernuft en het houden van literaire avond jes waaide van Frankrijk over naar de naburige landen. Mannen als Schiller en - Goethe bewogen zich in de hofkringen op gelijken voet met prinsen, diplomaten en edelen, er kwam een verfijnde toon in de gezelschappen, men begon zich af te wenden van slemppartijen. Het werd mode voorlezingen over kunst en letterkunde bij Ie wonen; op avondjes van deftige' burgers luisterde men naar liet, voorlezen van dra ma's en dichtstukken, die daarna te-spro ken en gecritiseerd werden. Letterkunde en veelal zware letterkunde was de mo destof, waar ieden-en belang in moest' stel len en deskundig over kunnen ooTdeeJen. Daar het bespreken van zulke onderwerpen voor da rues en voor een gioot. gedeelte der heeren meestal was een zicli wagen op glad ijs, muntten zulke avondjes doorgaans niet uit door levc-ndig discours, en werden ze liet onderwerp van menig Irekeldirhb TUÜKSniE VROUWEN. Waaneer men zich een voorstelling maakt van een Turksche vrouw, denkt men on willekeurig aan zwart, haar, donkere oogert en een donkere gelaatstint. Hot vrouwentype in Turkije is echter in het geheel niet zoo donker. Het meest ziet men er bruine haten en oogen en een lichtgekleurde huid. Et- zijn echter ook vrouwen met zwart en met blond haar. Vele oudere vrouwen verven hun haar: meest geven ze hel een rootte tint, die varieert fussrlion lichtrood er. scharlaken roodDe reden hiervan is, dat een Mohammedaan niet grijze haren niet bidden mag. Er is geen vreemder gezicht denkbaar dan zu-o'n oude vrouw, gerim peld, met een mond zonder tanden, bleek, doch met roode haren, waarop oen vroolijke, kleurige muls staat; haar leelijte ges tel Ir is gehuld in ruime kleoron van de kost baarste zijde, schitterend van diamanten en ongeslepen sniaragflen; ze rookt, en blaast groote rookwolken door haar neus. Een moedervlekje op het gezicht word! als een groote schoonheid beschouwdmen vertelt hiervan het aardige verhaal, dat de liefde op die plek gekust heeft, fu Tur kije wordt geen vrouw als een volmaakte schoonheid beschouwd, Wanneer ze niet één of twee moedervlekken op het gelaal heeft Het dragen van sluiers wordt niet door den Koran voorgeschreven, zooals men dik wijls meent; maar het bedekken van ge laat en haar is xo-o'n gewoonte gewor den in Turkije, dal het de macht heeft gekregen van een godsdienstige wet. Een eeuw geleden was de Turksche. kloc derdraeh! voor mannen zoowel als voor vrouwen vrooiijk en schilderachtiglang»-, ruime mantels, rijk gegarneerd, een groote tulband voor de mannen en een ieder droeg jtiweelen; doch suMn Malimoud liet Euro- peesche kostuums in Turkije komen en schafte tulband en kaftan af. De kleeding der vrouwen leed minder onder de veran dering, dan die der mannen, doch lang zamerhand kleedden de vrouwen zich meer en meer op Europeesche wijze. De klee derdracht barer grootmoeders, die bestond uit een ruime geelzijden broek, gele muil tjes, geborduurde jakjes met ruime mouwen, zctoals Turksche vrouwen nog wel eens afgebeeld zijn, is tegenwoordig alleen nog maar te zien op- een tentoonstelling of bazaar en in de kleerkasten van een oude Turksche familie. De rijke Turksche vrou wen in de groote steden kleeden zirh in huis al naar de laatste Parrjsche mode. Op straat dragen zij neg den sluier. DE AARDAPPEL'. Op de spijslijst voor de huishouding' ont breekt de aardappel nooit. Een middagmaal Zonder dit voedingsmiddel kan men zich niet denken, en toch neemt de aardappel, wat zijn voedingswaarde betreft, Lij lange pa niet een belangrijke plaats in. Zijn eigen lijke voedingswaarde is zelfs in vergelijking mot de horensoorton. erwten en bootten, vleesrh, melk en eieren, zeer gering Rij een groot gehalte aan water, bevat de aard appel weinig eiwit, kalk en phospltor/unt. terwijl hel gehalte aan zetmeel van onze am dap pelen vrij groot is en tot 26 a 27 pCt. kan bedragen; dit hangt af van de snm-t on van den toestand van den grond, waarop ze verbouwd zijn. De soort, die het rijkst aan zetmeel is, i- het meest gewild en ziet et dan ook op den schotel het smakelijkst uit. Dam de aardappel, zoowel voor anti ate rijk. ate het ware den hoofdschotel vormt, is hef niet van belang ontbloot, om hier te wij-zen oji de noodige voorzichtigheid, die bij hei gebruik, vooral van oude aard appelen, m acht dient genomen te worden. tedere hui-vrouw weet, dat in het voor jaar. ongeveer van midden Maart af. de aardappelen in den kelder beginnen te ont kiemen en dit des te meer, hoe vochtiger de opslagplaats is en hoe verder hot voor jaar vordert. In de eerste plaats worden duur die uitspruitsels vele voedende bc- -tanddeclen aan den aardappel onttrokken, maar wat nog erger is, er ontwikkelt zich in zulke uitgewassen en verschrompelde aardappelen een hoog vergiftgehalte en wef de zoogenaamde ..solanine", dat ook veel in de aardappolvmchten (zaadbolletjes) aan wezig is. "Waar inzonderheid gaarne veel aardappelen gegeten worden en soms maag aandoeningen optreden, kan men zeker zijn, tint de oorzaak ligt in minder voorzichtig toebereide aardappelen. Om aardappelen, waarvan de kiemen uitgeloopen zijn, on schadelijk te maken, is het niet alleen noodig om z<- van alle kiemen te bevrij den, maar ook alle kleine knollen.- die zich aan de grootere bevinden, weg te doen, want vooral deze zijn bepaald vergiftig, dat vil zeggen: rijk aan solanine". In het voorjaar en de maand Mei moeten de aardappelen, zorgvuldig geschild, gekookt worden; daardoor gaat de giftige stof over in het kookwater. Wanneer, zooals bij en kele spijzen wel geschiedt, deze aardap pelen met bijkomende groenten gekookt wor den en het afkookwater niet wordt verwij derd, bestaat het gevaar, dat zulke spijzen minder goed zullen bekomen. Bij het schil len dienen ook alle vlekken en zwarte plaat sen verwijderd te worden; want ook deze werken niet minder schadelijk. Het vei ligst doet men om de oude aardappelen tij dens het koken af te gieten, en dan weer nieuw warm water toe te voegen. Bij velen bestaat dc gewoonte, om rleu -chilletnan groenten- en keukenafval, dus ook do mxtkippekrhillon tv.ee te geven, en toch kunnen laatstgenoemde nog goeden dienst m de huishouding bewijzen. Ge droogd kunnen ze als brandstof worden gebruikt/e branden zeer goed en geven bovendien hel belangrijk voordeel (en daar om is bet voornamelijk Ie rloen) «lat ze kachelpijp en schoorsteen goed reinigen. DE MACHT DER PERSOONLIJKHEID. Het ligt in onze na'tuur, achting te heb- i>cn voor daden, ons voor hem te buigen, die in zijn soort altijd geheel is, wat hij zijn wil. Wat is het, da*. ons in grooto en be roemde mannen zoo bijzonder aantrekt? De macht, waarmee zij alles aangrijpen; de grootte en de standvastigheid van bun' wil, waarmede zij over alle hinderpalen heen hun doei nastreven. Hun edele standvastig heid, hun wonderbaarlijke volharding, de trouw, waarmede zij aan zich zelf en hun ideaal trouw blijven, begeestert ons en sleept cms mede. Zelfs hun eigenaardighe den, hun kleine zwakheden, bevallen cms. omdat, zij met fmn kracht, met hun wijze van denken (ezamenhangen. Wij houden van deze menschen, wij bewonderen hen, utn'lni wij weten, wat zij zijn en waar naar zij streven. Daarentegen hebben wij oen natuurlijke antipathie tegen al wat op pervlakkig willoos is in het menscliclijk karakter, wanneer men niet recht weet, wat wij aan hen hebben. Menschen, die niet recht weten, wat zij willen, trekken ons weinig aan. Wie mag vriendschap slui ten en een mensoh vertrouwen, die zelf geen vertrouwen en liefde beantwoorden kan Wie mag iemand zijn liefde schen ken, 'He niemand of nooit hartelijkheid betoont? Een lauwe vriend is geen vriend. Tiourig de menseh, van wie gezegd kart worden, hij heeft geen ziel on kent geen kleuren. NIEUWTJES VAN HIER EN DAAR. Do tsaar van Kus! and is een hartstoch telijk rooker. Hij rookt bijna uitsluitend Turksche sigaretten, die speciaal voor hem gemaakt worden. Men zegt, dat de tsaar jaarlijks van 1800 tot 2400 gulden aan tabak besteedt. Het Britscho rijk voorzag de wereld in het afgeloopen jaar van 3.545.150 ton zout, waarvan er 1.873.550 uit het Vereenigd Koninkrijk kwamen en 1.300.477 uit En- gelsch-Indië. De eerwaarde dominéé Wood, die on langs op twoe-en-negentig jarigen leeftijd fo Lancashire, in Engeland, stierf, had van de zeven-en-zestig jaar, dat hij het predik ambt vervulde, slechts twee Zondagen ver zuimd. René Forschler, die te Parijs gevangen zit, houdt waarschijnlijk het record van het aantal diefstallen, gepleegd door een man ran slechts 25 jaar. Hij heeft er namelijk al 205 op zijn rekening. «MM In Japan wotrden in het huis der bruid begrafenisdiensten gehouden, den avond vóór /ij in het huwelijk treedt. Dit moet botcekcnen, dat de jonge dame roctr haar rader en moeder dood is. Tv tit tig van de mooiste meisjes van het dorp Perry, in Oklahoma, hébben den directeur-generaal van den Oklahaviu- spoorweg gekust, om hem te bedanken voor een nieuw station, dat hij in hun geboorteplaats liet bouwen. Een rector's weduwe in Engeland, me- vrouw Laine Pierce, heeft aan haar. koet sier een wekelijksch bedrag van 6 gulden nagelaten, ten einde daarvan haar hond Gyp, zoolang deze leeft, een goed bestaan te verschaffen. In Venetië, js het de gewoonte, om, wanneer er iemand sterft, op diens huis en ook in de aangrenzende straten een biljet aan te plakken, dat den naam, ge boorteplaats, leeftijd en de ziekte, waar aan hij gestorven is. aangeeft. Tegenwoordig wordt er in Parijs kamee- lenvleesch verkocht. Do dieren komen uit Algerië en wegens hun onterribaren aard, worden zij ten slotte naar het abattoir ge zonden. Dezelfde handelaar bracht ook on langs als nieuwtje herenvlecsch aan de nïSrkf. ANECDOTEN. De onderwijzeres van een zeken? school zond een van haar meisjes-leerlingen naar buiten om aan een kar wat pruimen fe koopen. Zij gaf het meisje een kwartje in de hand, zeggend „Let nu goed op, Marie, of de pruimen wei rijp zijn, en knijp eons in een paar, vóór je ze koopt" Al heel gauw kwam het meisje met een blos op de wangen en een triomfantelij- ken blik in de oogen terug, en terwijl zij de onderwijzeres oen zak met pruimen gaf, legde zij het kwartje op tafel, zeggend: „Zooals u gezegd had, kneep ik eerst in één of twee, en toen de man niet keek, kneep ik een zak vol." Ex-president Roosevelt weid eens gewe zen op ©en schilderij, waarop hij zelf af gebeeld was, slag leverend, met een zwaard zwaaiend boven op een paard. „Vindt u dat het lijkt?" werd hem ge vraagd. „O, ja," hernam hij, ,,'t is heel goed, alleen heb ik nooit een zwaard gehad, en ik reed ook niet te paard. Maar overi gens is het heel goed." Een vrouw, die van een wandeling thuis kwam, zag lot haar schrik haar zoontje tegen hot huis op zijn hoofd staan. „Jan, ondeugende jongen, wat doe je toch?" riep ze uit. „Ik sta op mijn hoofd," antwoordde Jan, „u hebt immers gezegd, dat ik spelletjes moest spelen, waarbij mijn schoenen niet versleten." ZONDER PRATEX. Een brommerig oude heer komt haastig een barbierswinkel inloopen, en zegt tegen een persoon, dien hij daar ontmoet: „Ik wil mijn liaar geknipt hebben, maar doe het zonder praten. Ik kan niet uitstaan, dat een barbier tegen me praat, terwijl mijn haar geknipt wordt." „Ja, mijnheer," was het antwoord, „maar, ziet u „Daar hebt je het al," viel de oude heer in do rede. „Je wilt al dadelijk met praten beginnenje knipt mijn haar en houdt je mond." „Ja mijnheer, maar ik zou u toch wil len zeggen „Maar ik wi! niet luisteren," antwoord de de oude. „Knip mijn haai* en praat niet." „Maar heusch, mijnheel', u moet me toch toestaan te zeggen „Ik wil je niet toestaan iets te zeggen," bromde de ander. Ik wil ook niet naai- je luisteren. Ik geloof ook niet, dat je me iets te zeggen hebt, dat ik nog niet weet. 't Eenigc wal ik van je verlang, is, dat je mijn haar knipt, en dat je zoo spoedig mogelijk begint" Dc oude heer keek woe dend, plofte in een stoel neer, en sloot zijn oogen, ten teeken, dat hij niets meer wilde hooren. Do ander nam met een wanhopig gebaar oen schaar ter hand en begon daarmee te werken. Toen het liaarknippen afgeloopen was, oponde de oude heer zijn oogen en keek in den spiegel. Elk aangebleven haar op zijn hoofd Jxssfde ran verontwaardiging en schrik. „No-om je dat haarknippen?" riep hij uit ,,'t Is schandelijk gedaan, 't Is of de ratten het hebben afgeknaagd. Durf je je zelf barbier noemen? Je bent net zoo min barbier als ik." „Nu hebt u ten sdotte eens gelijk, mijn heer," brulde de andor ten antwoord. „Ik ben de varkensslager van om den hoek, en ik pas op den winkel, terwijl de bar bier even uit is." DE HlilSVRDUW VAN ViOORHEEN EN THANS. Welke huisvrouw heeft niet het hart en dikwyls den memd vol klachten over de dienstboden en vergelijkt deze met. de huiselijke, gezellige, deugdelijke dienstba ren van moeder en grootmoeder? Ze denkt er niet aan, dat moeder en grootmoeder ook <fen ander soort huisvrouw waren, meer huiselijk, gezellig en rijk aan hui selijke deugden, dan dodbter en klein dochter. Alen heeft niet naar de sterke vrouw uit het Evangelie of de dochteren van Odysseus terug te koeren, om de vrouw te vinden, leidend een leven, dat van den vroegen morgen tol den laten avond in beslag werd genomen door zware huishou delijke plichten, die, op zeldzame uitzon deringen na, alleen man en kinderen, en ondergeschikten golden. Ten tijde van Clo-diwig, in de zesde eeuw, bewoonde de edelvrouwe en zelfs vorstinne een villa of versterkten IniteM met een legertje van onderhoorigen, voor wier lichamelijke br heeften zij zorgen moest. Alles werd in huis vervaardigd. Alle ambachten waren vertegenwoordigd binnen de omheining dei woning van den heer, en het was de vno-u we, die liet binnenbestuur had. De huis vrouw hield het oog op het malen van het graan, op het stuksnijden ran het ge slachte vee, op het spinnen, weven er. verven van wol. vlas, garen en weefsels, op het vervaardigen van schoeisel, de Mee ding. do meubelen, de wagens. Ze hield toezicht bij het binnenkomen der vootr raden voor den winter, stelde ieders por tie vast, liet liet overige opbergen voor buitengewone gelegenheden en vond met al deze bezigheden nog tijd voor haas- plichten als echtgenoote en voor het In oefenen van schoone kunsten. In de mid deleeuwen was het gebied «Ier odelvrou we minder uitgebreid. Ze had minder personeel, omdat er minder werk was. De koopman voorzag haar van veel, wat haar voorgangster moest laten vervaardigen door haar omgeving Zij kocht stoffen, juwee len, huishoudelijke benoodigdheden van den rondreizenden koopman, wiens bezoek op den burcht niet bezongen werd, zooals dat der minnezangers en troubadour.-;, en die toch misschien nog welkomer was bij de slotvronwe. Vooral in do steden wordt het leven der rijke en der welgestelde vrouw mak keiijker, maar het .verschil met tegenwoor dig is tocfn nog groot Haar huishouden vraagt haar ge .dad: ge zorg. Ze hee't j tar markten en soms ook wokelijksche mark ten, die haar van veel in- en uitheems-ch voortbrengsel,'n voorzien; maar dit zijn meest grondstation, en wil ze een nieuw e muts hebben, dan moet ze de ben nodig de kanten, linten en stoffen naar de mu.- senmaakster brengen; heeft zij een japon rok noodig of haar man een overkleed dan moet ze zich wenden tot, den Meer maker; de schoenmaker, goudsmid, hand schoenmaker wachten op haar bestelling vóór zij iets vervaardigen; want de am bachtsman heeft niets Staan voor den vei koop; hij werkt naar opdracht en dooi gaans verwerkt hij de grondstof, waar van de huisvrouw-cliënte hem voorziet. Zoo verwerkt de meubelmaker het hout van zijn klant tot een kast of tafel, de looi gieter het ontvangen fin tot borden, 1<- pels en drinkbekers. Langzamerhand krijgen we de winkels, waar veel klaar staat om meegenomen t worden, maar veel wordt ook nog maar geleverd op bestelling en het huishouden van den rijken stand is nog steeds een ingewikkeld raderwerk, dat door de hum- vrouw in beweging gebracht moet worden en welks geregelde loop slechts verzekerd wordt door gestadig toezicht en degelijke vakkennis van haar kant De uitvindingen der moderne wetenschap hebben de huishoudkunde schijnbaar tot oen gemakkelijke wetenschap gemaakt; ze hebben de taak der huisvrouw dermate verlicht, dat deze liet dikwijls niet mectr de moeite waard acht over huishoudelijke plichten te spreken of er aan te denken. I)e moderne vrouw heeft zich aangewend huishoudelijke bezigheden b ncden zich te beschouwen; de huishoudelijke lasten heeft ze zich van do schouders geschud, om ze op die der ondergeschikten te leggen. Haar plichten zoekt ze minder binnen- dan bui tenshuis en haar genoegens eveneens. Hoe kan ze dus verlangen, dat haak dienstboden omgekeerd voelen en denken? Zij beschouwt en behandelt hot huishou den als oen bijzaak, ziet laag neer op keuken- en huiswerk; het is van haar kant dan ook billijk, te vorderen, dat de keu kenmeid het koken van het middageten als een hoofdmoment van haai' dag be schouwt en niet haar ontspanningstijd, en dat de tweede-meid meer denkt aan haar kamers en bel, dan aan dc pretjes, die haar 's avonds en op uitgaansdagen wach ten. Bijzonder- erg is de toestand in menig gezin te Parijs, waak men slechts leettt voor uithuizig pteizier en genoegens. Het is niet meer de vrouw des huizes, die den rooster der werkzaamheden opmaakt of de vrije uren van het personeel regelt De tweede-meid, die te Parijs den titel van kamenier draagt, wil niet vóór acht uur 's morgens luisteren naar de bel als er kinderen in huis zijn, die vroeg naar school moeten, dan moet de moeder ze wekken en aankleeden en voor haar ont bijt zorgen. Het is voorgekomen, dat de knecht de aanmerking maakte, dat hij het niet kon doen met een tafel als die zijner meesteres, en bijna algemeen wordt door het mannelijk personeel geëischt, dat geen diner gegeven wordt qji den uitgaansdag door hen bepaald. Een meesteres, die slecht aangeschre ven slaat in de dienstbodenwereld, wordt eenvoudig geboycot door het corps der on dergeschikten. Wil zich de een of andere onwetende aanbieden, dan wordt ze door den con cierge onderhanden genomen en haar wordt de mevrouw zoo zwart afgeschilderd, dat zij zich haast te vertrekken zonder zich aan gemeld te hebben. Zelfs een 'schoon maakster of hulp voor eenige uren is on vindbaar geworden. Het begint in menig gezin een nood wendigheid te worden voor de vrouw des huizes, de handen uit de momven te ste ken en pak-aan te spelen, wil ze de bed den opgemaakt krijgen, en eten op latei hebben. En noodgedwongen leert ze de dienstbode ontberen. Misschien wordt het voor een volgend geslacht mode, da,t me vrouw en de dochters zich met het huis houden bemoeien en het. huiswerk, dat zoo vergemakkelijkt wordt door de vele uitvindingen, niet meer willen toevertrou wen aan een duur betaalde en slecht werk verrichtende vreemde. Dan zou er mot meer sprake zjjn van diensteodennood,wat een prachtig compli ment zou zijn voor de beschaafde vrouw. Een vèr-stuurboot. Da jonge Amerikaansehe ingenieur John Hammond Jr. te dezer dagen voor den dag gekomen met een verbluffend mooie uitvin ding- een verbeterd sytseem vèr-stuurboot, door middel van draadlooze telegrafie. Do jonge uitvinder in de 25-jarige zoon van den bekenden mijnbouwkundigen ingenieur en heeft zich in zijn woning to Massachu setts sjieciaal gewijd aan de studie der radio- dynamiek Zijn eerste experimenten be trof fen de werkingen, die met zoeklicht op selenium waren Ie bereiken. Daarbij vond hij een heel aardig stukje speelgoed uit: een hond, die vooruit wandelde, wanneer men een lichtje voor hem hield. liet geheim© mechaniek bestond uit een motor, een bat terij, twee stukjes selenium en magneten. Het dier stond op wieltjes. Na deze uitvinding heeft Hammond een tijd lang beptoefd, de gevoeligheid voor licht van selenium zoodanig aan te wenden, dat men van den oever af een schip kon besturen. Hij nam hiervoor een groo te zoeklichtlamp, die hij in zijn draad- looze-fclcgrafiostation aan do Gloucester. Bay opstelde, en die oen lichtsterkte ont wikkelde van 680 millioen kaars. Met do zoeklichtlamp trachtte hij de seleniumcelien, die zich aan boord van dit type vèr-stuurj boot bevonden, te beïnvloeden. Inderdaad gelukte het hem zijn schip veilig de haven binnen te loodsen. In den loop van de verdere proefnemin gen veranderde Hammond den aard zijner bemociïngen en richtte hij zich op het stu ren van uit de verte door middel van draad looze telegrafie. Een kleine boot met noo dige apparaten toegerust, voldeed echten niet. Hammond bouwde een nieuwe, spe ciaal daarvoor ingerichte boot, die met oen lengte van 40 voet en een krachf| van 180 P.Keen snelheid van 33 zee mijlen per uur kan ontwikkelen. De nieuw ste radiodynamische apparaten werden er in aangebracht. Thans kan men dif ranke sclieej,je zonder bemanning zien rondvaren in de Gloucester Bay, waar hef veiiig vaart, alle schepen netjes ontwijkt, naar wensch mol halve kracht of op volte stoom voor waarts stoomt, terwijl op een afstand van 10 K.M. iemand rustig aan wal zit en het bootje in zijn macht heeft. De uitvinder wil nog verder. Hij zegt, dat de constructie van een vèr-stuur-onder- zeeboot nu nog maar een kwestie van tijd is. Eén ding is jammer bij deze ingenieus© vinding: Liet terrein van vèr-stuurboot is niet grooter dan eens menschen gezichts veld. Bij helder weer kan de stuurman-aan- wal zijn schip op grooter afstand dan 10 K.M. niet meer zien. Doch ook dit be zwaar zal misschien gauw de wereld uit zijn. De reis van den Landvoogd, De landvoogd maakt 21 Februari van Bandoeng uit oen reis naar Pasoeroean. Z.-Exc. reist met een speciale trein via Tarik en Sidhoardjo. Zondagmorgen 22 Februari zal een confe rentie p'aats hebben met resident Peere boom en den hoofdinspecteur van den ge neeskundigen dienst, ter beraming van maat regelen inzake do jiestbestrijding. Maandag bezoekt de landvoogd Malang, om van daar uiteen tournee te ondernemen. De duur der tournee zal naar gelang der omstandigheden worden vastgesteld. Een Incident. Bij inhuldiging van den majoor Chinees te Soerabaja had het volgende incidenjf plaats. Toen na eedsaflegging alle Euiro- peesohe en Chineescho en Inlandsche auto riteiten bijeen waien in de woning van den nieuwen majoor, werden verschillende toespraken gehouden, waaronder een door den President der Chineos-che Vereenigtag Soe Po Sa, die zeide, dat de Ghineezen alhier veel grieven tegen het gouvernement hadden. Hij a-iep de hulp van den nieuwen, ma joor in tot overbrenging dier grieven aan de rogeering; hierop volgden toejuichte}- gen van do jong-Chineezen. Daarop nam de resident het woord, en hield een krach tige toespraak, waarin hij zeide niet te begrijpen, waarom dc tusschenkomst van den majoor in casu was ingeroepen, wijl grieven en wensclien bij het Europeesch bestuur moesten voorgebracht worden. Bo vendien gaf vorige spreker onjuiste voor stelling omtrent den toestand der Clninee- zen, die hem, den resident, steeds hadden verklaard dat de toestand hier voor hen veel beier dan in China was; hierop krach tige toejuichingen van het Europeesch ele ment (Java Bode.) Tamil] getjinfjangil Een afschuwelijke moord had 12 Februari plaats pp de rubber-onderneming Si Boedan in Padang-Bedagei, Een kongsie Chineezen heeft den. tand.il van een andere kongsie op gewacht en op beestachtige wijze geslacht Niet minder dan veertig steekwonden wer den het slachtoffer toegebracht Zoodra de beheerder der onderneming van het feit verwittigd werd, telefoneerde hij de politie te Tebing Tinggi. Een van daar uitgezonden politic-detachement {ont moette onderweg een 'troep van 23 Chinee- zen van de onderneming. Aanvankelijk be weerden dezen dat zij zicli over een loon- kwestie gingen beklagen, maar bekenden ten slotte, dat ze den tandil hadden ver moord. Ze werden allen gevankelijk mee gevoerd naar de afdeelingshoofdplaats. Wat de aanleiding was tot deni moord, is nog niet met zekerheid bekend. De kongsie had met den tandil niets uit te staan. Het verhoor, dat heden door den magistraat werd afgenomen, heeft nog geen licht over d« aanleiding verschaft. (Sum. Post),

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 10