Laatste Nieuws. Y l/AABRING EN, 7 April. G i steravond hield <le commandant in "t lundweerdbtrict Delft in de „Oude Stadsschool" een be spreking owr lief do«l der schietoefeningen tot verhooging van "s lands weerkracht Hij zette duidelijk uiteen, dat de bedoeling dier oefeningen is, zich uitsluitend te bekwamen in het schieten, zonder eenige militaire dwang of tucht. Alléén stelt hef Rijk het bijzonder op prijs, dat het volk zich oefent in het "schieten en het is met liet oog daarop, dat het Rijk kosteloos, met alléén de manschappen tot onderricht, maar ook het materiaal en de ammunitie er .strekt Men wordt geheel vrijgelaten, zoodat men zelf den dag en het uur kan opgeven, waai op men wil schieten. Ook de Burgemeester wekte de aanwezi gen op, zich voor bedoelde oefeningen op te geien en zooveel mogelijk in eigen kring daarvoor te propagandeeren. Hierna dankte de commandant de ;nui- jveOgon voor hun belangstelling en den burgemeester, voor de door hem beloonde sympathie, die in deze een goed voorbeeld aan de ingezetenen geeft. Y LAARDINGEN, 7 April. Proces-verbaal is opgemaakt tegen J. v. d. li. wegens dief stal van koper ten nadeele van de Y'l. Stoom spinnerij, alhier. Ook werd verbaliseerd v. d. K. wegens opkooping van bedoeld koper. TI .AiAjR8PLNGEN, 7 April. De heer P. Dxeppert heeft met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag angevraagd als kademeester en beambte op het Havenkantoor. STADSNIEUWS. Tentoonstelling Burgeravondschool. In wnitre lokalen van de Ambachtsschool is 'gisteravond de jaarlijksche tentoonstel ling van weaken der leerlingen wan de Bm- geravondxchool geopend. In lange reeksen waren weer de tecke- ningen langs de wanden opgesteld; de ma- chinmt-ba.nïrivtffkerrf, de timmerlieden en de liandfjeekenafdeeling, ieder in een eigen lokaal. En met zorg waren ze geordend, zoorlat een duidelijk overzicht werd gegeven van de vorderingten, die er allengs m den loop van vier winters was verkregen. Som migen, die de school hebben doorloop-en, blijven nog een jaartje, in de z g. herbahngs klasse, en dan worden teekeningen gemaakt, die den practischen kijk van den leerling ontwikkelen op een .wijze, die hoven het plan van de school uitgaat. Zoo zagen we tot. in d© kleinste bijzonderheden uit gewerkte teekeningen van den Bolinder motor en in grillige lijnen den uit slag van een haggeremmer. Laatstgenoemde teekening is er bovendien een bewijs van hoe op deze school de theorie aan de practijk wordt aangepast; men denke slechts aan de YVerf Guste. De teekening is bovendien van een zoon van een baas aan deze industrieele inrichting. In de directeurskamer trekken voorts nog do aandacht eon aantal stillevens in olieverf geschilderd. Ze zijn van de hand van een aankomend fotograaf, die onder leiding van den directeur, den lieer J. Hingman, zich -den afgeloopen winter in het schilderen heeft geoefend om aldus zijn artistieken smaak te ontwikkelen. Wanneer men in aanmerking neemt, dat he.t tentoongestelde het werk is van iemand, die zich nog slechts zeven maanden heeft geoefend en dan nog maar bij kunstlicht, dan zal men moeten erkennen, -dat hier zoowel door feeraar als leerling bijzonder vruchtbaren jarbeid is geleverd. lOver al het tentoongestelde valt moei lijk uit te wijden. We kunnen echter een ieder aanraden, die dit gisteren heef! vet- zuimd, alsnog hedenavond een bezoek aan de tentoonstelling te brengen. Een weertelegraaf. Door het Technisch Bureau te Hilver sum worden voor het Wl erken lig ine i tuut van C. A. ülbrich te Zurich in verschillende gemeenten toestellen met weerkundige in strumenten z.g. weertelegrafen ge plaatst. Dit instrument geeft de plaatselijke weersgesteldheid 30 uren te voren aan. In ©en 30 plaatsen van ons land zijn reeds deze toestellen geplaatst. Het doel der plaatsing is, het publiek in kennis te brengen met deze apparaten, welke in klei nen© afmetingen geleverd, aan velen grocte diensten bewijzen. Indien toesjeprming van het geineentdbestuur wordt verkregen, zal aan bel bnnruachierslmisje, Gerrit Vei- I>otnns+raat zulk een apparaat gepkntel nor den. Hedenmorgen is de 17 jarige l>. R. al hier door de polilie naar de tucht school overgebracht, waar hij eren maand zal moe ten doorbrengen AGENDA. Heden en volgende dagen. Schïedamsche Bioscoop 8 uur. Voorstelling. Heden en volgende dagen. Casino. 8 uur. Elite Yrarieté-programma. 7 April. Tivoli Schouwburg. 8 uur. Haagsch blijspel-ensemble. De vrouw van den President. 7 Ypni. Gebouw Ambachtsschool. 70 uur. Tentoonstelling ieekeningen en werkstukken der leerlingen van de Burger-A vond sch ooi 7 April. Groot© Doélezaal, Rotterdam, 8 uur. Gemengd Koor. Directeur. Georg Rijken. Giuseppe Verdi-Re quiem. 7 April. Groote Schouwburg, 8 uur. Rot- lend. Toon. Gezel.-v. E ijs den. Ra- hagas. 8 April. Tivoli Schouwbuig, 8 uur Haagsch Rlijspelememble. Ho-tel Ylarignan. 8 en 10 April. Groote Schouwbuig, 8 uui. N. Yr. Toon. Vereen. Heyermans. Pro Domo. Kunst en Wetenschap. Jan van Rijsselberg. Aangaande de plannen van onzen oud stadgenoot Jan van Rijsselberg, heldentenor, thans te Berlijn, deelt men ons mede, dat hij begin Juni aldaar zijn eerste Gastepiel zal geren als Siegmund m „Walkure" ea vervol gens als Yfax in „Der Frcischülz." ïn dez»J maand zingt r. Rijsselberg op verschillende concerten hier te lande, o. a te Nijmegen, Arnhem, Delft en Den Haag, en den 28sten dezer te Schiedam op een Aria- en Liederavond in Odéon. Op dezen avond zullen o. a. voorts nog hun medewer king verleenen mevr. X. (Berck—Feltzer; (vleugelen de heer L. C. Keereweer (vio loncel). Een Van Dijck zoek. Het schilderij van Van Dijck, voorsteilen- de: „Christus op de knieën voor de Hei lige .Maagd", welk schilderij op een waarde van 250.000 Francs wordt geschat, is vesr- dxvenen gedurende liet vervoer per auto van Brussel naar Antwerpen, waar het kostbare doek aan den conservator van het museum Plantin zou worden afgele verd. Men weet nog niet op welke wijze liet schilderij verloren is gegaan. Rechtzaken. Loterijwet, De kantonrechter te Zuidbroek, gisteren uitspraak doende in de zaak van 1. J. S. te Ho-ogezand, aan wien was ten laste ge legd, dat hij ate agent der X. Y'. „De Tijd geest'" ten lerkoop in voorraad lieofl ge had 3 jJtCl. obligation 20e serie ©ener prenvie- leenmg ten laste dier Y'ennoetechap, zijnde deze stukken in werkelijkheid aaiulee-len in een loterij, waarvan de bij de loterijwet ran 1905 vereischle toestemming niet was verleend, ontsloeg beklaagden van alle rechtsvervolging-. Het spoorwegongeluk bij Leiden. Voor de Rechtbank te Leiden hadden zich gisteren te verantwoorden de 37-jarige rangeerder der Heil, IJ. Sp-oonv. Mij. J. 8. en de 46-jarige machinist bij de Mij, J. .T. F. R., beiden werkzaam aan dit sta tion te Leiden en aldaar wonende, beklaagd dat aan hun schuld te wijten is het op 17 Januari j.I. to Leiden plaats gehad heb bend spoorwegongeval, waarbij 'een door R. bestuurde machine reed op een andere locomotief, die kantelde en waardoor de machinist Coeleman werd gedood en nog drie andere personen werden gewond. De rangeerder S. zou in strijd met zijn plicht zonder zich te overtuigen dat alles veilig was, den machinist R. last hebben gegeven met zijn machine op te njden en deze zou niel hebben gelet op' het rangeersignnal. Uit de getuigenverklaringen hieek o.a. dat de gewonden nog niet in slaat zijn hun volledigen dienst te verrichten, voornamelijk door dat hun zenuwgestel is geschokt, doch dat geen van drieën vermoedelijk blijvende iiadeellgo gevolgen van het ongeluk zullen hebben. De officier van justitie, mr. Rrantjcs, concludeerde, dat de tenlastelegging bewe zen is. Beide beklaagden staan gunstig be kend. Zij hebben zich schuldig gemaakt •aan een ernstig misdrijf door de sleur van hun gewone dagelijkscho bezigheden. „De rangeerder S. was z.i. de hoofdschuldige. De gev-olgen zijn zeer treurig geweest. Spr. vorderde vero-ordeeling van beklaagde S. tot 3 weken gevangenisstraf en van be klaagde R. tot 1 week gevangenisstraf. De verdedigers van beide beklaagden vroegen om lichtere straffen. Uitspraak 16 dezer. Aansprakelijkheid van dagbladen voor berichten. De rechtbank te Rotterdam heeft hij' ver vroeging uitspraak gedaan in de zaak van Ch. Boissevain c.s. voor de Coöperatieve Schippers-Yrereeniging in liquidatie tegen de N. Y". Nieuwe Ro-tterdamsche Courant naar aanleiding van twee berichten op 9 en 11 Juli 1910 in de rubriek „Gemengde Be richten" van dit blad, waarin werd mede gedeeld, dat de C. S. Yr. in moeilijkheden, verkeerde. De eischeres, de TX S. V., is in haar actie niet ontvankelijk verklaard. (N. R, Ct") Gemengd Nienws. De Tielsche chanlagezaak. Siiute ©enigen tijd deed de politie te Alk maar pogingen, om een tweetal „dames" van wie ter een de in den laatsten tijd veel besproken echtgenoote is van den zaakwaar nemer Fiege te Ti-el, in hooger beroep door het Arnhemsche hof wegens chantage bij verstek tot 3 jaar werd veroordeeld, in handen te krijgen, daar de verdenking van oplichting op haar rustte. Een zoon van den landbouwer D. te Spierdijk, stond sinds eenigen tijd met deze „dames" in betrekking. De vader was zoo onverstandig om, mede op advies van zijn zoon, geld te geven op schuldbekentenissen en accepten, welke zich in het bezit van genoemde vrouw bevonden, veel geld, tot een bedrag van ongeveer f 19 {MX). oor deze som ondernamen de beide vrouwen en de jonge D. een reisje doorWest-Europa. Zij bezochten o. m, Belgie, Frankrijk, Engeland en Duitsch- land. Dezer dagen bevonden de beid© vrou wen zich alléén in Berlijn. Toevallig sloeg de jongste een Hollandsche courant op en las idaari n, dat beide aanïi ctairn g; w erd gevraagd Zij vroeg aan de oudste nadere opheldering en ontving de verzekering, dat deze zich niet bewust was van eenige schuld. Het gevolg van het dispuut was, dat er een telegram werd gezonden naar den rechter commissaris te Alkmaar: wij komen heden middag te Alkmaar." Natuurlijk dacht de .rechter-conunissarisdie te Brussel, Londen, Parijs, Darsseldorf en elders reeds pogingen had aangewend, om aanhouding te verkrij gen, aan een Aprilgrap. Zeker tot zijn niet geringe verbazing hebben beide vrouwen zich inderdaad zelf aangemeld. Zij kwamen opheldering vragenZij zitten thans in het huis van bewaring en de opheldering zal nu wel van haar kant moeten komen! Preibedervers. Talrijke wielrijders, die Zondag den Leidschen straatweg opreden om een ge noeglijk tochtje naar den tteyl oï de bloem velden te maken, zijn op laffe wijze ge dupeerd. 'Eenige deugnieten hadden het druk be reden fietspad, fusschen de bocht, voorbij het Roomhuis tot aan het viaduct van de Elecfrische bestrooid met nieuwe asfallspij- kers. niet groeten plallen kop, waarvan men er ons hedenochtend eenige uit lekgereden 'fietsbanden kwam brengen. Telkens en telkens zag men groepjes wiel rijders afstappen, om teleurgesteld hun stuk- gereden handen, soms ook velgen, te be kijken. i Het meest ergerlijke was, rlat zich aan den weg een paar jeugdige klanten hadden opgesteld, die, voorzien van repaxatiemid- delen, beleefd aanboden tfe "kapotte band jes te maken. Geen wonder, dat op hen een sterke verdenking rustte, de laffe spijkerslrooiers te zijn. YVij hopen, dat de veldwachters van YVas- senaar gedurende de aanstaande feestda gen, waarop een extra-druk gebruik zal worden gemaakt van het fietspad langs den Leidschen straatweg, een scherp oog In het zeil zullen houden en de pretbeder- vers betrappen. (N. Ct.) Een krach. Gisteren is het faillissement uitgespro ken van het, warenhuis YVoïf YVertheimi^ G. m. b. II. te Berlijn. Het passief moet 25 millioen mrk. bedragen, het actief 3 millioen mrk. Diefstallen mei inbraak te Sneek. Na de arrestatie van de drie jeugdige dieven op Donderdagavond 2 April 1.1. is de Militie, onder leiding van den commis saris van politie la Sneek onmiddellijk over gegaan tot het verhoor van de verdachten, hetwelk een zeer omvangrijken aibeid bleek te zijn. Immers uit hei verhoor is geble ken. dat zij gedurende de laatste maanden heel wat hebben misdreven en reeds ter hunner beschikking hadden een groot aan tal sleutels en eenige scherpe gereedschap pen, welke zij ook door diefstal hadden verkregen. Geleidelijk hebben zij een bekentenis af gelegd en thans staat vast, dat zij rnini twintig diefstallen (met of zonder braak) hebben gepleegd bij verschillende ingeze- nen van Snoek en ook bij bewoners van nn- dere naburige dorpen, zooals Scharnegou- tum, Deersum en IJsibrechtum, alwaar hun misdadig bedrijf ontdekt Werd. Jnmiddels is het onderzoek door de politie voqt- loopig beëindigd en zijn ze Maandag ter be schikking van de Justitie jte Leeuwarden gesteld. Diefstal van ƒ1200. Gisteren in den voormiddag kwam de cais sière van een groot kleedingmagazijn te Utrecht in het bijkantoor van de firma Viaer en Kol aan de YGestraat aldaar, om oen som van f 2500 te deponeeren. Er waren op /Jat oogenblik nogal veel personen in het kantoor aanwezig. Het mefeje werd, terwijl zij haar beurt afwachtte, plotseling aangesproken door iemand, die haar in Duitsch dialect vroeg, of hij zich hier in een wisselkantoor bevond. Meteen toonde hij de jonge dame ©en briefje, waarop het woord wisselkantoor geschreven stond. De juffrouw, dio Mar geld (aan bankpapier) reeds had kl aar gelegd op de toonbank vóór de loketten, draaide zich een weinig om, om den persoon, din haar had aangespro ken, te kunnen beantwoorden. Inmiddels moet een handkmger van dezen man, vlug en geheel ongemerkt, een greep hebben gedaan in het bankpapier van de caissière, want toen deze zich weer omkeerde, ont- waardde zij tot haar grooten schrik, dat 11200 ontbrak. De persoon, die haar ha.d aangesproken, was nergens meei te vinden. De juffrouw kon van den man slechts een zéér vaag signalement opgeven. Er werd terstond door d© recherche een onderzoek ingesteld. Ongelukken. Een 8-jarig meisje van den heer Brugge- man te Almelo speelde in een bak, han gende onder een verhuiswagen. De wagen zette zich in beweging, zonder dat de voer man de aanwezigheid van het meisje had opgemerkt, 't Wist echter uit den bak te kruipen, maar raakte bekneld tusschen een wiel van den wagen en een hek, zoodat de borstkas werd ingedrukt. Het kind is een dag na hef. ongeluk overleden. De landbouwer Ehren, teveim eigenaar van het café „De reizende man" te Mils- beek, kwam, toen hij met zijn vrouw van de markt te Kleef terugkeerde, door nog onopgehelderde oorzaak 'op den Dam onder Ottersum, met zijn wagen in aanraking met de kar van een anderen marktbezoeken, met het gevolg, dat de wagen op den steilen kant van den weg kantelde. De beide inzittenden kwamen onder bet voer tuig terecht en werden inwendig gekneusd en met gebroken ledematen de man moet een paar ribben, de vrouw een aim .gebroken hebben in het ziekenhuis te Gennep opgenomen. (Tel.) V Gistermiddag werd het 11-jarige zoontje van den werkman J. A. van der Blom in de Rijnstraat te Leiden door een zwaar beladen grutters wagen, waar hg opgeklom men was en weder afviel, overreden en on middellijk gedood. V Te Zevenhuizen is Zondag het 4-jarig zoontje van bakker D. Hoeksema, dat in den tuin achter de ouderlijke woning speel de, in een sloot geraakt en verdronken. Ingezonden. Het opneming wordt geen instemming der Re dactie bedoeld. Copy wordt nimmer teruggegeven- Een ander gelald. Aan de Redactie van de Sehiedarri- sche Courant. Geachte Redactie1 Ondergeteekende verzoekt u beleefd voor het volgende plaatsing in uw blad. Hij zegt u daarvoor hij voorbaat dank. In de Raadszitting van 31 Maart j.I. heeft de heer Houtman eenige opmerkingen gemaakl naar aanleiding van de benoeming ran een hoofd voor de nieuw te openen school J. Consfateerende, claL stadgenoolen voort durend bij benoemingen gepasseerd worden, zeide de heer II., dat hij „overtuigd is, dat de werkkracht en "-lust daardoor bij de onderwijzers zal lijden". Die overtuiging van den heer H- heeft blijkbaar zijn medeleden volkomen onver schillig gelaten, maar op ondergeteekende en vele zijner collega's-onderwijzers heeft ze een hoogst onaangenamen indruk ges maakt. En waarom? Men moet al zeer slecht op de hoogte zijn van wat er bij het onderwijs omgaat, als men er van overtuigd is, dat de onderwij zers hun werkkracht en werklust gaan ver liezen, als men hen voorbijgaat voor de be trekking van schoolhoofd. YYteet de heer H. dan niet, dat er tal van onderwijzers zijn, welke nimmer die betrekking ambiëeren, omdat zij1 van mea ning zijn, dat aan hun werkkracht en werk lust de nekslag gegeven wordt, zoodra zij tot ambulant schoolhoofd Worden gepromo veerd Is het nog niet bekend genoeg, dat juist de beste leerkrachten in het onderwijzers corps van een dergelijke promotie niet ge diend zijn? Ook in Schiedam is het immers reeds voorgekomen, dat een ambulant school hoofd, juist omdat hij zijn werklust en werkkracht niet wilde inboeten, verzocht heeft, weder voor de klasse te worden ge plaatst, om aldus weer in de rijen der klasse-onderwijzers te worden opgenomen. Neen, niet doordat een collega voor do betrekking van schoolhoofd wordt gepas,- seerd, verliezen de onderwijzers hun werk lust en werkkracht De rapporten en uitspraken van het Schooltoezicht zijn daar om te bewijzen, (lat het Schiedamsche onderwijzercorps, wat ijver, toewijding en plichtsbetrachting be treft, met eere genoemd mag worden en dat. het de resultaten van zijn moeizamen arbeid met trots aan ieder toonen mag. Er is reden genoeg, om daarover ver wonderd te zijn. YY'ant, nog altijd worden hier de onderwijzers in vergelijking met de schoolhoofden schandelijk laag gesala^ riëerd. Nog altijd worden de onderwijze ressen in bezoldiging op onrechtvaardige wijze achtergesteld bij haar mannelijke col lega's. Nog steeds bestaat hier een groot, "en door niets gemotiveerd verschil in salaris tusschen leerkrachten zonder- en met. hoofd acts. i Nog altijd stelt men de onderwijzez-s aan op een minimum-salaris, waarvoor een ge meente als Schiedam zich schamen moest en geeft men hun als maximum na 22- jarigen dienst een bedrag, dat ver blijft, beneden redelijke eischen. Nog altijd wordt het avondwerk der on derwijzers dubbel moeilijk na hun wel ft ischen de dagtaak treurig laag geho-nq- reerd. Ondanks hun herhaald aandringen zijn hier ter stede nog altijd geen verplichte schoolvergaderingen ingevoerd. Daardoor word! hun de invloed op de regHin:; der -chool zaken onthouden, die hun, krachtens renvoi ven kennis en bekwaamheid toekomt Ondergeteekende zou zoo kunnen blijven opsommen, maar hg mag van lie welwil lendheid der Redactie niet te veel verren. Liever illustreert hij met een recent "ge val, hoe de werklust en werkkracht der dp- derwijzters worden bedreigd. Toen den 16den Februari j.I. aan school D een nieuw-benoemd hoofd (voor de Schie dammers een totaal onbekende) werd ge- installeerd, achtte men het noodig alle leer lingen dier school te onthalen op sinaas appelen en chocolade. Den Sisten Maart d. a.. v. vertrek van dezelfde school de onderwijzer J. van Rhijn die 43 jaren achtereen de gemeente diende en daarvan 41 jaar aan school D zijn werklust en werkkracht gaf. Y'an Iractatie was geen sprake. Yeker, de goede geest bij het ondervi ij.,end personeel, waarover de heer Houtman ach bezorgd maakt, wordt voortdurend scherp op de proef gesteld. Dat' desondanks de schooiarbeid geen schade lijdt, is, naast de liefde voor hun taak, te danken aan het onverwoestbaar op timisme dor ©ndenvijzters. Dit optimisme doet hen hopen, eenmaal den tijd te beleven, dat achter de grreue tafel raadsleden zullen zetelen, die warm voelen voor de belangen van onderwijs en onderwijzers en zich daarvoor offers willen getroosten. Hartelijk hoopt ondergeteekende, den heer Houtman onder deze mannen te zullen vip- den. En bij het streven naar verbetering van onderwijstoestanden in deze gemeente zij bem de werkkracht en ,-lust gowenscht, die hij zoo gaarne in de onderwijzers ziet Dan komt ook met zijn hulp de tijd, dat willekeur heeft plaats gemaakt voor rechtvaardigheid, en geringschatting voor waardeering. -Moge die tijd "niet verre meer zijn! Y'an u, geachte redactie, de dienstw. dienaar YV. STERK. Schiedam, 6 April 1914. Weersverwachting, Verwachting tot den avond van YVoms- dag 8 April.' Aanvankelijk nog zwaarbewolkt me! re gen of hagelbuien. Wind uit het N.Y\% zelfde temperatuur. Tan het hof. De Koningin bracht lieden ochtend een bezoek aan de Koninklijke Nederlandsdie Kantwerkschool aan de Javasfraat te 's-Gra ven hage. Onze ministers. De Minister van Oorlog is heden voor een achttal dagen naar YVjeshaden vertrok ken. Ds Slotemaker de Brnjrne Men seint ons uit Utrecht dat ds. Slote maker de Bruyne bedankt heeft alp direo feur der Heldringgestchten te Zetten. Moord en diefstal. Aan de N. R. C. wondt uit Batavia ge seind: Een Chineesche gelddrager mot 11.000 dollar op weg paar de stad is in de tunnel bij Bandoeng vermoord. Zijn lijk werd op de spoorlijn geworpen. De moordenaars zijn gevat Albanië. DURAZZO, 7 April. Een telegram meldt, dal de Alhaneesche Gendarmerie 300 man der geregelde Grieksche troepen heeft ver slagen. HandelmiHeiSrtf!. Bears van Schiedam. DINSDAG, 7 April. Officieels roteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel aan de Beurs. MOUTWIJN£10 p H.L., zonder fust in zonder belasting. Namens de Comm. voor de noteering, B. A. J. WITTKAMPF, Noteering der Vereeniging Bond van Dis tillateurs", gevestigd te Botterdam. MOUTWIJN: £11.50 per H.L, JENEVER: £15.50 per H.L. AMST. PROEF: 117.— per HU De Commissie voor de noteering MOUTWIJNStemming traag. SPOELINGf 1.40. SPIRITUS: fl93/4 a f20. RUWE SPIRITUS; ffD/i'. Op de veemarkt te Rotterdam waren be den aangevoerd 37 paarden, 2 veulens, 1762 magere runderen, 712 vette runderen, 249 vette kalveren, 1569 nuchtere kalveren, 1 schaap1, 261 biggen, 5 bokken. Besteed werd voor. koeien le kw. f0.86, 2e kw. kw. f Q.80, 3e kw. f 0.78ossen le kw. f0.84, 2e kw. fÖ.80, 3o kw. f 0.74stieren le kw. 10.76, 2e kw. f0.7ö, 3e kw. f0.68; kalveren le kw. f 1.20, 2e kw. f 1.10, 3e f 1. Melkkoeien £165—290; kaJfkoeien f180 310; stieren f 130—360; pinken f90130; vaarzen f100175; paarden f65260; nuchtere kalveren £918; fokkalveren f20 32; biggen £9—17. Koeien, ossen, stieren en kalveren rede lijk; melkkoeien, kalflcoeien, stieren, pinken, vaarzen, paarden, nuchtere kalveren, fok kalveren, biggen over 't algemeen redelijk. BjolermorkL Aangevoeld 54 achtste en 32 zestiende ton en 170 stukken. Prijzen £56, f52, 150 en voor de stukken 70 75 c-t. Salarieerlng onderwijzeressen ia handwerken. Namens de afd Schiedam van den B v. K. O is het volgende adres aan den Gemeente raad toegezonden Namens en in opdracht van de ufdeelmg Schiedam van den Bond van Nederlaudsche Onderwijzers nemen ondergeteekenden beleefd de vnjbeid, onder de aandacht van Cw Col- loge te brengen «at aj met Ingenomenheid kennis genomen hebben van het aan Uwen Raad ge/onden voor stel van Burgemeester en Wethouders dezer ge meente, om het onderwijs in de Nuttige Hand werken hooger te bezoldigen; dat echter naar de meening van adressanten do onderwijzeressen bij de vak-ondenvqzm es sen worden achtergesteld dat' toch de laatsten ais maximum-salaris f35 pei wekeiijksch lesuur zullen ontvangen, terwijl aan de eersten daarvoot slechts f .10 wordt uitbetaald; dat geen enkel argument, pleitende voor die lageie bezoldiging, kan worden aangevoerd, aan gezien nimmer is gebleken, dat de arbeid der onderwijzeressen van geringer beteekems voor de school is, dan die der vak-ondenvijzeres«en, dal integendeel ^zou zijn aan te toouen, boe de meerdere opvoedkundige onderlegdheid der onderwijze!essen op de resultaten van liet ouder wijs m Nuttige Handwerken van invloed moet zijn, en dat bovendien de onderwijzeressen toch al op onbillijke wijze in salarieeiing zijn aelderge steld bij de mannelijke leerkrachten en dus voor haar veihoogiug van salaris een klemmende eïseb is Ri led waarom ondergeleekenden zich lol UE. u enden mei het verzoek, met op het loon der onderwijzeressen te beknibbelen, maar haai voor het hand werk-onderwijs buiten de gewone schooluren hetzelfde maximum salan<- toe te kennen, dat den vak onderwijzeressen .wordt gewaarborgd.

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2