t£=£S— STADSNIEUWS. V Ooze ministers. De Minister van Koloniën, Mr. Plgijte, vertoeft voor ongeveer een week met ver lof buitenslands. Ctedenkteeken bij Quatre-Bm. Ter ondersteuning van het plan. waar voor bier te lande een commissie is gevonud tot bet doen verrijzen van een gedenkteekon bij Quatre-Bras, heeft zich een sub comité voor Brussel en omstreken gevormd. 20ste Congres der S. D. A P. Eerste dag. Te ruim 10 uur opent de voorzitter der S, I>. A. P., de heer W. H. Vliegen, in de grooie Tirolizaal te Utrecht, het 20e congres der S. IX A. P. en constateert na een korte inleiding en een welkomstwoord, dat het afgeloopen jaar het groote machts jaar is geweest voor de S. D. A. P. De ver kiezingen hebben nl, aan de sociaal-demo craten groote winst gebracht Tot alle offi- cieele lichamen woel do S. P. A. P. den toegang te forceereu, naar- o. m. blijkt uit de beide veroverde Eerste Kamerzetels. Slede herinnert spr. aan. het rood worden van Zaandam en hij constateert, dat dit jaar voor het eerst het Congres onder de controle staat van een hoofd der politie, nl. burgemeester Ter Laan, die hier aanwezig is. Dan is daar Wibaut, de Amsterdam- sche wethouder, en. Troelstra, de vice-presi dent der Kamer, kortom, aan hooge oomes ontbreekt het niet Ook de vakbeweging nam in bloei toe. In '1912 in October had het N. V. V. 56.000 leden en in 1913 was het getal gestegen tot 79.000. Het sterkst ging vooruit de Land- bouwarbeidersbond, die in 1911 totaal 870 leden telde en in 1913 reeds 4480. Echter in het afgeloopen jaar was het niet alles rozengeur. De naverkiezingen brachten eenige pijnlijke nederlagen, vooral in Amsterdam III. Inderdaad is de S. D. A. P. tijdelijk den steun van een deel harer kiezers kwijt geweest Maar reden om ter neergeslagen te zijn is er niet daar ieder een gevoelt dat er nu een werk van inner lijke versterking en organisatie moet worden verricht Daarna worden de punten der agenda be handeld. De partijleiding wordt uitvoerig besproken, waarbij ter sprake komt de hou ding van mr. Troelstra tegenover den 0. v. N. O. en het vrouwenkiesrecht Daarna Svordt het verslag der Kamerfractie be sproken. Tweede dag. 1 Maandagmorgen zette het Congres de be handeling der agenda voort, onder preti dium van den hoer W. H. Miegen. De heer Pouhona, die deze vergadering bijwoont, wordt luide toegejuicht waarvoor deze dankt Don wordt de kiesrechtactie besproken. Het voorstel van het Bestuur wordt na een kleine wijziging met groote meerder heid aangenomen. VLAARDINGEN, 14 April. Tot onderwijzeres aan de Wilhelminaschool, hoofd de heer P. .T, v. d. Schaar, is benoemd mej. A. van der Vlis, alhier. VLAARDINGEN, 14 April. Gisteravond is in den ouderdom van 60 jaren overleden de lieer L. aym Dam, .wethouder dezer gemeente. De overledene was ook voorzitter der commissie voor de zeevischhal VLAARDINGEN, 14 April. Den 29n Maart j.l. is door den chauffeur uit Vlaardingen F. H. S. nabij Wiesbaden gevonden een koffer met dames- kleedingstukken, toebekoorende aan gravin v. Z. te Berlin. Deze koffer werd teruggebracht door den chauffeur aan het hotel „Kaiserhof" te Wiesbaden, waar de gravin logeerde. Aldaar Heek, dat uit den koffer werden vermist een platina broche en een dito armband, beide met diamanten cn paarlen bezet, ter waarde van f4000. Na onderzoek door de politie te Wies- ibaden, die zich wendde tot den commissaris van politie te Vlaardingen, werd ook in Ne derland het onderzoek voortgezel, wat tot ge volg had, dat door de Amsterdamschc politie de vermiste voorwerpen werden opgespoord, die te Amsterdam bleken verkocht te zijn. Dit leidde de Vlaardingsche politie, geassis teerd door die der Rotterdamsche, tot de ar restatie van. den bierhuishouder T. te Rotter dam, die te Vlaardingen in bewaring werd ge steld, aangezien deze persoon medeplichtig bleek te zijn aan bet verkoopen der gestolen voor werpen. Inmiddels was de chauffeur S uil Vlaardingen aan den haal gegaan, die echter Maandagnacht le Vfs *uur door de Vlaarding sche politie, met behulp van de Dloemendaa! sche, te Bloemendaai al werd aangehouden Van het geld is door de politie alhier nog een gedeelte in beslag kunnen worden genomen. OVERSCH1E, 14 April. Gistermorgen is hier Zekere P. van Z. door een 'auto overreden. In den nabijzijnden molen bin nengedragen, bleek hij ernstig gewond. Ha- dat bij voorloopig verbonden was, is hij per brancard naai- het ziekenhuis t§ Bot terdam overgebracht, waar hij spoedig na aankomst is overleden. Gëmeenteraad. Vergadering van den Raad dezer Gemeen te op Dinsdag 21 April 1914 des nagid- dags 2 uur. Bij Kon. besluit van 12 Maart is, inge volge de Burgerlijke Pensioenwet, een pen sioen verleend aan den "heer R. J. G. Bakhoven, directeur van een telegraafkan toor, laatstelijk hier ter stede, van f 1669. De heer C. J. Goslinga, Theo!, Docts. al hier, is beroepen naar de Gereformeerde kerk te Molenaarsgraaf c. a. De Haarlcmsche Justitie moet voorne mens zijn, dr. Van Lissa, secretaris der Vereeniging voor lijkverbranding, die per soonlijk het lijk van dr. Vaillant in den ver brandingsoven van het crematorium te IVos- terveld beeft geschoven, te vervolgen. JairYersIag der Oranje-Vereenlglng. Wij hebben bet genoegen u hierbij ons jaarverslag aan te bieden over 1913. Met groote voldoening kan onze Ver eeniging op het afgeloopen jaar terugzien. Het was voor haar een zeer gewichtig jaar. De viering van het eeuwfeest van Neerlands Onafhankelijkheid lag daaraan ten grondslag. Onze Beschermheer de burgemeester, die hel initiatief nam voor do feestviering, hield reeds vroeg in het jaar besprekingen met ons Dagelijksch Bestuur. In het voorloopig Comité, dat door den Burgemeester uit ingezetenen der Gemeente werd gevormd, werd reeds dadelijk het gehoele Dagelijksch Bestuur der Oranje ver eeniging uitgenoodigsl zitting te nemen, ter wijl later het geheele Bestuur der Oranje vereeniging daaraan werd toegevoegd. Ook in het uit het Comité gekozen Be stuur, dat met de dagelijksche leiding werd belast, was het aantal Bestuursleden der Oranje-vereeniging overwegend. Onze vereeniging besloot aan de Commis sie Plan 1913 een twee Uil feestnummers aan te bieden, omdat het haar gewettscht voorkwam, ditmaal de gewone feestviering op 31 Augustus achterwege te laten. Lag het oorspronkelijk in de bedoeling, als ons aandeel in de feestviering een Bloemencorso en een Zwemwedstrijd te houden, dit plan werd lafor zoodanig gewij zigd. dat hot B'oemencorso plaats maakte voor een opstijging van den luchtreiziger Pottum niet een gymnastiekuitvcering in de open lucht, waartoe de Gynmastiékver- eeniging T.H.Ó.R. haar medewerking ver leende. De zwemwedstrijd, de eerste nationale wedstrijd die de Oranjevereeniging orga niseerde, was een enorm succes. De organi satie liet niets te wensehen over en zeer zeker kan onze vereeniging inet trots op zulk een wedstrijd terugzien. Verder uit te weiden over het verloop van alle feestelijkheden, die plaats hadden op 29 en 30 Augustus, zou te veel 'tijd in beslag nemen. Wij zijn daarvan bijna allen getuige geweest. T. z. t. heeft de pers er in ettelijke kolommen over uitge weid. Al onze leden kunnen weten, welk groot aandeel onze vereeniging ill de uitvoering der feestelijkheden heeft gehad. Wij vra gen u, mijne heeren. was het teveel ge zegd, wanneer wij verklaren, met zeer groote voldoening op het afgeloopen jaar- te kunnen terugzien? Wij gaan er trotsch op onze reputatie te hebben kunnen handhaven niet alleen, maar nog meer deze te hebben kunnen verbeteren. Dat wij ditmaal in ons verslag het be langrijkste deel der feestviering naar voren hebben geschoven, zult u begrijpelijk vin den. Dit neemt echter niet weg, (lat wij ons reeds ingeburgerde tuinfeest daarom niet vergeten. Kort voor de Onafhankelijk- heidsfeesten op den dag, dat onze Konin gin met haar Kon. Gemaal, haar koperen bruiloftsfeest vierde, waren onze leden we der bijeen. Dank zij de medewerking van den heer Th. Meichers, hadden wij tegen onze verwachting in, weder beslag kunnen leggen op den tuin der voormalige Offi- cierenvereeniging. Wij zouden zoo gaarne zien, dat die tuin voor onze vereeniging nooit verloren ging. Er is maar een plaats, waai- onze vereeniging met haar ruim 1600 leden, dames en huisgenooten van leden dat feest kan geven, zooals het behoort, en dat is daar! Laten wij daarom de medewerking niet onderschatten, en hopen, dat wij zoolang als ©enigszins mogelijk, het voorrecht zullen mogen blijven genieten om voor ons Tuin feest beslag te blijven leggen op bedoeld plekje grond. Ons Tuinfeest was ook dit jaar schitte rend. Een bijzondere attractie dient ver meld: nl. de uitvoering, waarop de Dames Gymnastic-krereeniging „Hygiea" ons on der bestraling van bengaalsch licht in de open lucht vergastte. Zangvereenigingen, en Harmonie-orkesten, Gymnasüekvereenigingen en zwemclub, wij ondervinden steeds hun medewerking; wij waardeeren die en brengen hen allen In dit ons jaarverslag nog eens in 't bijzon der onzen dank. Jammer, dat wij ditmaal ook melding moeten maken van een verlies, dat pnze vereeniging trof. Onze hooggeachte eetre- voorzitter de heer Smit ontviel ons door den dood. Eero zij aan zijn nagedachtenis. Wat het ledenaantal betreft, dit bedroeg op 1 Januari 1913 1554, bedankt, vertrok ken en overleden 199, nieuwe leden 281, totaal aantal leden 1636, zoodat een voor uitgang te constateeren is van 82 leden. Als Jbetsuursleden bedankten de heeren Van Baren, C. Goslinga en IIo or man. En nu, mijne heeren, gaan -wij met nieuwen moed het nieuwe jaar in. Moeilijker zal onze taak zijn, omdat hot schitterend feest van 1913 nog versch in het geheugen ligt. Wanneer onze burgerij échter bedenken wil, dat men maar éénmaal in de hon derd jaar een eeuwfeest kau vieren, (km zal men onze toekomstige feesten ongetwij feld naar waarde weten te schatten, wan neer wij zorgen, dat altijd weer iets moois, iets bijzonders gegeven Wordt, iets dat nog niet da gowesen ist. Dat is hetgeen, waaraan wij voortdu rend onze aandacht moeten blijven wij den, dan zal naast de vlag van ons va derland steeds ontplooid blijven de ba nier van onze vereeniging. Overzicht ontvangsten en uitgaven 1913: Ontvangsten: Saldo in kas op 1 Januari 1913 f40, contributie van 1636 leden f 1.163.75, inschrijfgeld van 237 leden a 25 ct. f59.25, duplicaten 4 stuks a 75 et. £3, rente Nutspaarbank f 16.40, totaal: f 1.242,40. Beschikbaar vóór 1913, f 1.282.40. Uitgavenaigemeene onkosten f 114.65, tuinfeest 7 Augustus 1913 f348.75, feesten S. V. V.-terrein, 29 Aug. '13 f47, Nationale zwemwedstrijd 27 Aug. '13 f712, totaal f 1.107.75. Saldo op 31 Dec. 1913 f60. Wij herinneren er aan, dat do aigemeene ledenvergadering der Oranjevereeniging zal plaats hebben heden, Dinsdagavond, le SM "uur, in het Verkooploka.il aan do Lange Haven. G jmnaatlck vr edstrljden. Begunstigd door prachtig voorjaarsweer hebben gisteren de aangekondigde wedstrij den in Ödeon plaats gehad, uitgeschreven door de gymimtiekvarceniging „Thor" al hier, ter gelegenheid van haar 10-jarig be staan. Do heer A. F. van Lissa, eere-voorzit ter van de regelingscommissie, heette des morgens te ruim 9 uur de aanwezigen hartelijk welkom, sprak den wenseh wit dat deze wedstrijden zouden bijdragen om bet nut der gymnastiek me«r en meer te doen waardeeren en was overtuigd, ge zien de voreenigingen, die aan dezen wed strijd deelnamen, dat de jury een moeilijke taak zou hebben bij de aanwijzing van de vereenigingen, die nóg beter werkten dan de overigen. Dan werd tot de uitvoering der oefenin gen overgaan. Mot belangstelling weerden deze door de toeschouwers gevolgd cn erkend werd al gemeen dal zeer goed gewerkt werd. Zm als wij reeds mededeelde, was deze wed strijd een driekamp bestaande in vrije oefe ningen, hoogspringen en barrenturnen on in elk dier afdeelingen. weid. zeer mo'oi werken gezien. De springoefeningen hadden in den tuin plaats. Tegen 1 uur werd de wedstrijd onderbro ken voor de groote optocht, waaraan 13 vereenigingen deelnamen. Het Stedelijk Muziekkorps aan liet licofd en St. Ambrosius aan de staart werd door de TuinJaan, do Hoofdstraat, de Gorzen, Lange N ioinvs traaf, Hoogstraat, .Markt. Lange Kerkstraat cn Broers-vest weer naar Odeon gemarcheerd in breede rijen van vier, elke vereeniging met haar banier en allen jn hun gynmastiékpak, en omstuwd, voo.raf- geagan en gevo'gti door honderden, die de marsch mede maakten. Deze optochl, die een aardig schouw spel gaf van gezonde jonge mannen, jonge lieden en knapen, maakte een uitstekenden indruk en bracht een opgewekte levendig heid in de sla/1. In Odeon teruggekeerd, werd kort daarna weer met den wedstrijd voortgegaan. Te 4 uur waren de wedstrijden afgeloo pen en in den tijd die nog moest verloop en tot het diner zou plaats hebben, gingen zeer velen der gymnasten de stad in om een indruk van de stad. mede naar huis te nemen. Tegen 6 uur keerden allen weer paar Odeon terug, waar intusschen de tafels, in hoefijzervonn opgesteld, waren gedekt cn met groen en bloemen keurig waren ver sierd. Nadat allen bun plaatsen laadden ingeno men, heette do eere-voomtter der regelings- commissie, de heer v. Lissa hen welkom, den wensch uitsprekende, dat nu even hard aan tafel zou gewerkt, worden als dezen morgen en middag bij de ""wedstrijden. Er heerschte aan tafel een opgewekte stemming als gevolg van bet welslagen dor we 1 strijd in en mmig hartelijke speech Ijpgda daarvan getuigenis af. Do heer Kryger, ec*re-directeur van T.H.O.R. huldigde het Bestuur dier vereeni ging voor do kranige wijze, waarop het dit feest had voorbereid en georganiseerd en vooral den tegenwoordige directeur, die met bekwaamheid en energie als leider na hem was opgetreden. De beer Heymans, eere-voorzitter, bracht den dank der vereeniging over aan de Jury, aan het eere-eomrité, aan de Regelingscom missie en aan de gevers van medailles, voor hun medewerking en bewijzen van sympathie. De heer Coert, lid des" jury, zeide, dat alle jury-leden gaarne de uitnoodiging hadden aangenomen, omdat men bij ervaring wist, dat wat T. H. 0. R. ter band neemt, steeds in orde is, een vereeniging, die altijd bard heeft moogewerkt in bot Verbond en van wie men wist, dat deze dag weer zou zijn een geslaagde gymnastiekuiting, omdat goed samengestelde wedstrijden den onderlingen band nauwer aanhalen en een een uitstekende propaganda bij de Tur ners is. Als voorzitter der Technische Commissie bracht hij T. H. 0. R. dank voor wat zij in Schiedam en daarbuiten heeft gedaan voor de bevordering der gymnastiek. Aan den lieer Krijger, een der nestoren, in dat Verbond, braStit spr. hulde voor wat bij als leider van T. H. 0. R. heeft tot stand gebracht. Daarna volgde nog een reeks van toe spraken, o. a. van den heer v. Zuilen, lid van het Hoofdbestuur van het Gymnastiek Verbond, van den heer Hage, lid van het Gewestelijk Verbond, van den heer v. Dolder, lid van het cere-coraité, enz., en waarschijnlijk zouden nog meer sprekers zich hebben doen hooron, i^vare het niet, dat te S uur de eere-avond zou aanvangen en dus de tafel moest worden opgeheven. Op het tooneel werden de leden. ien adspirant-ledcn opgesteld, ter wij de zaal vrijwel gevuld was met gymnasten en be langstellenden, die de uitreiking der prij zen cn de nog uit te voeren gynmastiek- nummers wenseihten bij te wonen. De heer Heymans heette allen in de zaal welkom, in het bijzonder den Burge meester voor zijn aanwezigheid. Ilrj wees er op, dal do gymnastiek alleen door samen werking mot de autoriteiten, vooral op onderwijsgebied, haar doeL kon bereiken-. De woorden van dank, die spr. aan tafel reeds had geuit, herhaalde hij bier in het openbaar en sprak vervolgens de turners toe. Hij wees daarbij op wat T. H. 0. R. in de 10 jaren van baar bestaan had bereikt, wat zeker voor het grootste deel te danken is geweest aan den heer Krijger, die ruim 9 jaren haar leider is geweest. T. H. 0. R. had behoefte haar dank daar voor te toonen in een stoffelijk voorwerp en namens de vereeniging bood spr. den heer Krijger aan het mooie beeld van de Venus van Millo op piëdestal, het beeld, dat werd gemaakt in de dagen, dal in Griekenland lidhaam en geest beide tot zoo hooge ontwikkeling waren gebracht. Een donderend applaus en de turnklap volgden op deze aanbieding en getuigden van de instemming met de woorden van den spreker en van de waardeering voor den beer Krijger. De heer Krijger dankte, getroffen door deze onverwachte hulde, voor dit geschenk, dat liy gaarne aanvaardde. Hij had steeds met genoegen met T. H. 0. R. samengewerkt on gaf de verzekering, dat deze vereeni ging steeds, waar dit noodig en mogelijk was, pp zijn medewerking zou kunnen reke nen. P© hulde, die de heer Heijmans hem gebracht had, moest hij echter ten declo overdragen aan den heer v. Dijk, den legen- woordigen directeur, die de middelen had weten te vinden om het aantal leden zoo enorm uit te breiden. Hij wenschte dezen toe, dat hij' de energie, moed en lust zou blijven behouden om een zoo groote vereeniging met dezelfde bekwaamheid te blijven leiden en de veroeeniging zich zou blijven ontwikkelen. De heer Heijmans bracht vervolgens dank aan den heer v. Dijk, directeur van T.H.O.R. cn bood deze als bewijs van waartLeering der vereeniging voor wat deze voor de ver eeniging is, een fraaie krans min. Dan verlieten de turners het to meel en word hun plaats ingenomen door het ecre- cornité en de jury-leden ter mededeel in,g van den uitslag der wedstrijden en ter uit reiking der prijzen. De hoer Krijger leidde dit gedeelte van den avoiwl in met een uitvoerige piteen- zotting van het doel der gymnastiek, ver dedigde het houden van wedstrijden daarbij, liet nut voor allen om de gymnastiek te beoefenen, wat nog veel te goring is, zoo- aLs spr. met cijfers aantoonde, om ten slotte te eindigen mot een kiachtige opwek king lot alten om zich bij gymnastiek- vt rocnigingen am te sluiten. De Burgemeester, die de taak had pp zich genomen om de medailles uit te rei ken, liet dit voorafgaan door een korte toe spraak. Hij verklaarde dat hij persoonlijk mot de wethouders gaarne de uimoodiging hadden aanvaard om in hot eere-comité zitting le nemen en het was ,hem aange naam, dat zoo velen onmiddellijk bereid waren met hem dat comité te vormen. Het is niet onbekend dat Schiedam veel voelt en doet voor lichamelijke opvoeding en gymnastiek, zoo door het beschikbaar stellen van gymnastieklokalen als door ge leidelijke invoering vandltonderwijsopalle scholen. En nog onlangs hebben wij ons mogen voir heugen over het bezoek van Z. E. den Minister van Oorlog, die zich kiwam overtuigen van do wijze waarop hier nan de H. B. S. het onderwijs in lichamelijke opvoeding wordt gegeven. Zooals men weet is deze school te dien opzichte een unicum. Op initiatief van den hooi' Hom, waarbij s'pr. gaarne zijn medewerking heeft ver leend, is hier in liet rooster der werkzaam heden voor de H. B, S. opgenomen 2 uur per Week openluchtspelen en l uur gymnastiek, voor pile klassen verplich tend, zoowel voor jongens als voor-meis jes. Spa*, brengt daarvoor alsnog hier den lieer Hom hulde en dank. Spr. heeft met genoegen gehoord, de uit spraak der voormannen, dat dit feest uit stekend is geslaagd en hij brengt daarom hulde en gelukfwenschen aan het Bestuur der feestvierende vereeniging, daarbij den wensch voegende dat T.H.O.R. steeds krach tiger zich zal blijven ontwikkelen. Dan gaat spr. over fat de uitreiking detr pa-ijzen, waaïbij hij de winners met bet behaalde succes geluktwenscht Eere prijs. Bronzen medaille, aangeboden door II. M. de Koningin-Moeder, voor het hoogst aan- tal punten over bet geheel, Sparta, Delft, met 46% p. In de 1ste klasse, 1ste ptr., zilveren me daille, aangeboden door het Ministerie van Binnenl. Zaken, eveneens aan Sparta, Delft. 2e prijs, zilveren medaille, aangeboden door den heer Jhr. Mr. D. J. de Geer, aan K. Di O., Dordrecht, met 427/12 p. 3e prijs, zilveren medaille, aangeboden door de Directie van de stearinekaarsenfa briek Apollo, aan Leonidas, Utrecht, met 41% p. In de 2e kl., le prijs, zilveren medaille, aangeboden door de gemeente Schiedam, aan S. V. D. B., Rotterdam, met 42V9 p. 2e prijs, zilveren medaille, aangeboden door de Schiedamsche Voetbalvereeniging S. V. V., aan Lichaamsontwikkeling, Delft, met 387/9 p. In de 3e kl. le pirijs, zilveren medaille, aangeboden door het Volkshuis, aan U. D. 1., Naaldwijk, met 415/6 p. 2e prijs, verguld zilveren medaille, aan geboden door de Oranjevereeniging Schie dam, aan O. K. K., 's-Gravezande, met 4H/3 P1- Optocht. 1ste ptrijs, zilveren medaille, aangeboden door de Vereenigde Schiedamsche Tooneel- diletlantcn, aan Leonidas, Utrecht, met ge ntiddeld 8 pi. (Bij loting) 2e pirijs, zilveren medaille, aangeboden door T. II. O. It., Schiedam, aan Spuria, Delft 3e pirijs, zilveren medaille, aangeboden door de damesgymnastóekvereeniging Hy giea, aan Donar, Delft Persoonlijk. Eereptijs, zilveren medaille, aangeboden door de Mannenzangyereeniging Zang en Vriendschap, voor het hoogst aantal pun ten van alle turners, 'aan Van Daalen, van Donar, Delft, met 53 punten. 3 persoonlijke prijzen voor het hoogst aantal punten van elke sterkte-klasse (zil veren medailles). In de 1 Me Merfcte-klavw, winner A.Bmg horn, van Sparta, Delft 2e sterkte-klasse, II. Gordijn, van S. V 1>. B,, Rotterdam. 3e sterkte-klasse, P. Wiieland Los, van Turnlust, Beverwijk. De heer Krijger dankt liierna den Burg©- meester voor diens bereidwilligheid om de j,'rijzen uit te reiken, een bewijs van sym pathie voor het onderwijs in de gymnastiek dat deze daarmede geeft, dat niet hoog genoeg geschat kan worden. Hij is over tuigd, dat alle turners daarvoor dan ook ten zeerste dankbaar zijn, en hij noodigt allen uit tot het aanheffen van een driewerf „Leve de Burgemeester!", een uitnoodi ging, waaraan uit volle borst wordt ge volg gegeven. .Nadat deze plechtigheid was geëin digd, werd door de gymnastiekvereeni- ging Leonidas, van Utrecht, een onderoffi- cierenvereeniging, gegeven een colonne op langen stok, die zeer kranig werd uitgevoerd en zeer veel succes had. Daarna voerde Thor eenig- vrij» oefenin gen uit, die mede een welverdiend, harte lijk applaus verwierven, waarna tenslotte Sparta van Delft zeer mooie slaafoefenin- gen uitvoerde, die mede bleken zeer ge waardeerd en bewonderd te Worden. De bioscoop gai' daarna nog de film, ge nomen op het Amsleulamsche terrein, waar een grcot aantal d a in es - g y mn ;is tiekveree-n i gingen een programma afwerkte, ter illus tratie van wat de damesgymnastiek reeds heeft bereikt. Ken paar komische films besloot dit num mer. I Een opgewekt bal hiejd daarna velen nog ;u de zaal bijeen. Dooi AV, A Jloek's Machine- en Zuurstof fabriek alhier is «1e \orige week de tweede auto brandspuit afgeleverd, en wel aan <!e ge meente Ter Aar. Deze spuit is daar onder technisch loffiutht beproefd en heeft in alle opzichten ruim aan de gestelde eischen \ol- daan Een deule is reeds in aanbouw. Op de yischinaikt is Zaterdagavond ecu par tijtje viscii voor de consumptie afgekeurd cn op de psehstaal vernietigd. Een bewoner van do Noordruoiensfra.it heeft bij de politie kennis ^.gegeven, dat Zaterdag avond een konijn uit een hok, staande kr een gang naast zijn woning, is onlvieeind. Zaterdagmorgen is de 8 jarige L. van AVnl- sum, wonende in de Koitlandslra.it, toen hij over de Nieuwe Iiaven liep, door een trekhond van den lieer Goemans in het redderbeen ge beten en ernstig verwond, zondei dat de knaap daartoe ejydge aanleiding had gegeven. Door den vader is do jongen naar huis gebracht.,, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Veldoefening Vrijdag 17 April a.s. zat door de afdeeling mariniers uit Rotterdam, in vereeniging met af deelingen van het militair opleidingskorps, een velddienstoefening worden gehouden m don ter- reiustrook, gelegen binnen den vierhoek Schie dam, Vlaardingen, Kethel en Oversciiic Deer iemand is Zondagavond bij de po litie aangegeven, dat hij op do Hoogstraat dcor den Rotterdammer P. E. is mishan deld, waarbij' hij eenige schrammen in liet gelaat kreeg en zijn hoed werd beschadigd. De politie moest Zondagavond een einde maken aan een vechtpartij tusschen een aantal Rotterdammers en Schiedammers, waarbij de agenten gebruik moesten nia- kcii van den gummistok. Zondagmorgen omstreeks 9% uur ont dekte de politie in het postkantoor alhier oen groote vlam. Bij onderzoek bleek, dat verzuimd was een gasvlam uit te doen en dat de gummislang in brand was ge raakt en afgebrand, waardoor het gas aan de gaspij'p mede vlam had gevat. Gelukkig was er in de omgeving van den vlam niets brandbaars, zoodat met het afdraaien van de kraan, de vlam verdwenen was. Bij liet spelen op haar terrein, lieeft Zondagmiddag een der leden van Hermes een schop tegen het been gekregen, ten ge volge waarvan dit is gebroken. De 18-jarige C. K., wonende in het Spin huispad, is Zondagmorgen op het Hoofd plein over een uitstekenden steen geval len, ten gevolge waarvan zijn pols is ge broken. Hij heeft zich onder geneeskundige behandeling gesteld. De 8-jarige Oor de Bruin, wonende in de Ketlielstraat, is Zaterdagmiddag om streeks 4 uur nabij de woning gevallen en kreeg daarbij een ernstige verwonding. Na door den heer Leemans tie eerste hulp te zijn verleend, is het meisje door een. dokter vei bonden. Hedenmorgen omstreeks 7 Va uur is een begin van brand ontstaan in een woning aan de ItozenburgerstraatTerwijl de vrouw- bezig was een klein kindje met een insta!- latietoestel te sloomcn. is dit uit elkaar ge sprongen, waardoor het beddegoed in brand geraakte. Het kindje kreeg daarbij brand wonden aan de handjes, waarvan het ecne nogal ernstig schjjnt te zijn verwond. liet beddegoed is door twee te hulp schie tende gemeentewerklieden gebluscht AGENDA. Heden en volgende dagen. Schiedamsche Bioscoop 8 uur. Voorstelling, lieden en volgende dagen. Casino. 8 uur. Elite .Varieté-progi amma. 14 en 17 April Groot© Schouwburg, 8 uur. Rottere!Gezelsch. v, Eysden. Ra- bagas.

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2