N V. DE PHOENIX VICTORIA-WATER, zoek, en wapgde de opmerking, of het wel •weaschelijk was jonge pas uitgekomen doc toren naar de peststreken te zenden. Deze kennen land noch volk; laat men liever de beschikbare geneeskundige krachten daar heen sturen, en de jong uitgekomen medici hun opengevallen plaatsen doen innemen. In stnjd met den heer Mural t, vond kij f 400 per maand voor de gevraagde medici als aanvangssalaris niet te laag. Wij zullen het niet tegenspreken, maar to hoog is het zeker ook niet De heer Schaper hield, zooals van een goed sociaal-democraat te verwachten was, een rede, -waarvan do tekst was, dat de verwaarloozing, zooals hij het beliefde te noemen, van de pestziekte in Indië, te wij ten was aan het kapitalisme, dat wel mil- lioencn uit Indië wil halen, piaar zich niet om den zieken inlander bekommert Men houdt, volgens hem, meer vail dreadnoughts dan van pestbestrijding; wij vonden dit alles verre heneden den heer Schaper, die toch zelf niet blind bleek voor den in- invloed van sleur en bureaucratie. Gedieel sluiten wij ons echter bij hein aan, dat het treurig is, dat zich zoo weinig doctoren voor Indië beschikbaar stellen, om daar humaniteit te betrachten en de kans op carrière te hebben, maar dat die liever hier bij moeders pappot blijven zitten om elkaar op te eten. Ze bestrijden liever de Ziekteverzekering hier te lande, voegde de afgevaardigde voor Appingedam er sarcastisch aan toe. De heer Van Deventer kan met groote zelfvoldoening op zijn interpellatie terug zien; hij stond tegenover een Regeering, die bereid V-as in deze alles te doen, en die nu do wetenschap gekregen heeft, dat ze niet behoeft te vreezen, dat ze door de Tweede Kamer zal bemoeilijkt woiden, als zo voor de pestbestrijding diep in den bui del tast. De Kamer is toen gegaan aan de behan deling van art 33, de tabel van heffing, maar heeft die niet ten einde gebracht. Daarover dus de volgende week. Ons ver slag is trouwens, al lang genoeg ËraËNLMlT Hofberichten. De Koningin confereerde heden met den Minister van Marine. De Koningin-Moeder vertrekt 14 Mei naar Engeland tot hot bezoeken van Vorst en Vorstin van Teek, op Windsor en daarna de Hertogin van Albany te Claremont H. M. hoopt vóór Pinksteren op het Paleis Soestdijk terug te zijn. De reis van Prins Hendrik. Naar wij vernemen, is 3 Juli bestemd voor de uitreis naar de Scandinavische ho ven van het pantserschip „Zeeland" met den Prins aan boord. Z. K. H. zal eenige dagen tevoren H. M. de Koningin vergezellen tijdens het Ko ninklijk verblijf in Groningen. Mexico. Blijkens een van Hr. Ms. gezant te Was hington ontvangen telegram, heeft de com mandant van Hr. Ms. pantserschip „Ivorle- naer", gemeld, dat de Hollandsche kolo nie te Tampico aldaar aan boord is go- nomen, met uitzondeling der heeren Coo- remans, Ifcss, Luca, Moelier Weiter en Hooghwinkel, die er de voorkeur aan ga ven aan wal te blijven. Ook de Deenscho kolonie is op do „Kortenaer". Rechterlijke macht. Bij Kon. Besluit van 1 dezer is benoemd tot rechter in de arrondissementsrechtbank te Rotterdam, jlir. mr. dr. G. W. van Viersscn Trip, thans' in gelijke betrekking te Dordrecht Bij Kon. Besluit van 1 dezer is benoemd tot rechter in de arrondissem.cnlsechtbank te Maastricht, mr. A. P. D. Bauduin, advo caat-procureur, waarnemend rijksadvocaat en rechtcr-p 1 aatsvervanger in de arrondis sements-rechtbank te Maastricht, onder toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking. Bij Kon. Besluit van 1 dezer is benoemd tot rechter in de arrondissementsrechtbank te Assen, mr. P. J. Lisman, thans substi tuut-griffier bij de arrondissements-recht bank fe Utrecht. Het Deensche bezoek. Do Deensche Minister van Buiienlandsche Zaken ZahJc zal het Koninklijke Paar van Denemarken op hun bezoek in ons land vergezellen, gelijk mede Graaf van Lim burg Stiruin, Nederl. gezant o.a. Ie Ko penhagen. Op den dag, dat het Deensche koninklijk paar met IL M, de Koningin te Rotterdam komt, Zaterdag 23 klei, tegen 11 uur des voorm., zal op de rivier hier aanwezig zijn Hr. Ms. pantserschip „Heemskorck", aan boord waarvan het gezelschap het noen maal zal gebruiken met oen 30 tal genoo digden. STADSNIEUWS. Burgemeester en Wethouder* van Schie dam brengen ie kennis van de ingezetenen, dat het kohier der plaatselijke belasting -op de gebouwde eigendommen in de Gemeente Schiedam, .welke zelve of welker aanhoo- riglieden belenden aan de openbare straten of wegen in de Gemeente Verordeningen Gemeenteblad 190 nos. 5a èn 5b dienst 1914, door den gemeenteraad vastgesteld in zijn vergadering van den 21en April 1914 en den 28sten daaraanvolgende door hee ren Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd, aan den ontvanger der ge meente ter invordering is uitgereikt en in afschrift gedurende vijf maanden, te reke nen van heden, opj de secretarie der ge meente voor een ieder ter lezing is neder- gelegd. s Wordende voorts een iedeT aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging vol gens de wet. Kiezerslijst De Burgemeester van Schiedam «brengt ter openbare kennis, dat de beslissing van liet gemeentebestuur op liet ingediend ver zoek om verbetering der vastgestelde kie zerslijst, op de secretarie der gemeente^ afdeeling Bevolking (Schoolstraat 12), voor een ieder ter inzage nedergelegd en in af schrift, tegen betaling der kosten, verkrijg baar gesteld is. Schouw OTer wegen, voetpaden en kunst werken. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen het volgende proces-verhaal door aanplakking ter kennis van belang hebbenden: Op heden, den zeven en twintigsten April negentien honderd en veertien, is door den ondergeleckende, Gerard Gerlach, directeur van Gemeentewerken van Schiedam, als daartoe gemachtigd door heeren Burgemees ter en Wethouders van Schiedam bij hun besluit van den twaalfden Maart daaraan- voorafgaande, ter voldoening aan het voor schrift, vervat in artikel G van het Regle ment op de wegen en voetpaden in de Pro vincie Zuid-Holland, opneming gedaan van de piet onder beheer van eenig Polder- of Waterschapsbestuur staande wegen, voetpa den en kunstwerken gelegen binnen het grondgebied van de Gemeente Schiedam en dienende tot hoofdverbinding tusschen de schillende bebouwde Gemeentekommen. Daarbij is gebleken, dat aan de na te melden wegen en werken de aangegeven verbeteringen behooren te worden aange bracht, om te voldoen aan de bij artikel 5 van gezegd Reglement gegeven voorschrif ten. De Hooge Schielandsche Zeedijk, volg nummer 5 van 'den legger, onderhouds plichtige: de Gemeente Rotterdam. Herstellingen van den straatweg wor den vereischt op de navolgende plaatsen: Tusschen de telefoonpalen 46—49 en tus schen de dijkpalen 201816151413. De Delflandsche Maasdijk, volgnummer 15 van den legger, onderhoudsplichtigede Gemeente Vlaardingen. Hers tellingen van den straatweg wor den vereischt op de navolgende plaatsen: Tusschen de dijkpalen 648470; 475 477; 485—486; 501—502; 507—508; 509— 510; 513514; 517 en het einde van den straatweg hij Schiedam. Wordende tevens bepaald, dat de schouw bedoeld in artikel 7 van meergenoemd Re glement zal worden gehouden op twaalf Juni negentien honderd en veertien. In de godsdienstoefening der afd. Schie dam van den Nederl. Protestantenbond zal morgen als spreker optreden ds. J. Beyer- man, predikant te Meppel. Bazar in „Constantie". In het gebouw „Constantia"', Boterstraat 30, is gedurende eenige dagen een bazar ge houden, die behoorlijk van alles wat er zoo lielioort is voorzien, ook allerlei amu sement bood. Een schiettent (niet prijs schieten), een werptent, een kop van jut en een hier ter stede nog minder bekende „vroolijke keuken"' vormden de grootste attractie. Deze bazar wordt nu Zaterdag 2 Mei en Zondag 3 Mei nog voor het publiek openge steld. De entree is vrij. De Alida-bewaarsck.ol. Hebben wij vóór eenige weten aanleiding gevonden om to wijzen op het krachtig ontwikkelde leven van een kind der ALoat- schappij tot Nut van 't Algemeen, de bijna 100-jarige Spaarbank, toen deze naar haar nieuwe woning aan do Lange Haven was overgegaan, waar zij, heter geautileerd en ruimer gevestigd, haar voor duizendenen nog eens duizenden zoo gezegenden arbeid op nog krachtiger wijze kan verrichten thans moeten wij de aandacht vragen voor een tweede kind dier Maatschappij, dat niet minder de vreugde barer moeder uit maakt, omdat ook dit zoo krachtig mede werkt in de richting van het ideaal waar naar ,,'t Nut" streeft Wij bedoelen de Alida- bewaaischool in de Leliestraat, die heden haar gouden feest viert. Door de milde gave van mej. Alida Loop- uyt, daartoe in staat gesteld, werd de Alida- bewaarschool vóór 50 jaren in do Lelie straat geopend, toen nog slechts een school van kleine afmetingen er slechts voldoende aan eenvoudige cischen. Maar dat zij voorzag in een behoefte voor dat toen reeds zich krachtig ontwikkelende stads gedeelte, bleek wel uit het aantal kinderen dat aan de moederlijke zorgen van mejuffr. Acnmey werd toevertrouwd, en die door haar vriendelijken omgang met de kinde ren en de ouders, niet weinig heeft bijge dragen om het hewaarschoolonderwijs te populaxiseeren. De toename van hot aantal leerlingen, de hoogcre cischen die aan het bewaarschool- onderwijs werden gesteld, maakte het nood zakelijk dat ook het schoolgebouw werd uitgebreid. En hoewel, als de meeste in stellingen, wij zouden haast zeggen, van welken aard ook, ook deze bewaarschool geen rooskleurige» financieelen toestand heeft gekend, toch begrepen directeuren dat het nut van het algemeen vóórging, dat aan de gebleken behoefte moest worden voldaan, en dus werd overgegaan tot uit breiding der school tot haar tegenwoordige grootte. Mej. J. Morion, die na mej, Aenmey tot hoofd der Alida-bewaarschool werd be- noemd, na reeds bijna 2 jaren als help- l ster daaraan verbonden te zijn geweest, herdenkt op dezen dag haar 25-jarig ver blijf aan de school, en zij mag dit met eenige trotsch doen. Zij toch heeft getoond het goede voorbeeld van haar voorgangster en inleidster in het hewaarschoolonderwijs te hebben willen volgen. Met liefde heeft zij haar taaie vervuld, met toewijding heeft zij de belangen der school en der kinderen behartigd, en, evenals haar voorgangster, heeft zij niet alleen de harten der leerlingen en der moeders dezer, maar ook de ach ting en waardeering der directeuren ver worven. En zoo is het dus heden een dubbel feest aan de Alida-bewaarschool in de Le liestraat, ter viering waarvan hedenmiddag te twee uur allen, die tot die school in betrekking staan, zich in de school ver- eenigden. Het speellokaal was tot receptie- en feest zaal ingelicht. In de hoeken cn langs de wanden waren fraaie heesters en palmen ge plaatst, terwijl de heer Boer, onderwijzer in teekenen, smaakvolle bloementcekenin- gen op de horden had gebracht met de opschriften „Hulde" en „Welkom" en de jaartallen „1864—1914" en „18S9—1914". Voorts hing het portret van mej. Alida Loopuyt, wier naam de school draagt, te midden "van een groen-versiering, op de ecreplaats aan den wand. Voor de officieele receptie waren voor de genoodigden stoelen geplaatst tegenover een tafel vol bloemen en een flink plat vorm, dat tijdens dit kinderfeest zou ingericht zijn als poppekast, waaiviui een genotvolle vertooning zou worden gegeven. Tijdens de receptie werd door de kin deren, die dit jaar van de bewaarschool naar de lagere school waren overgegaan, een feestlied gezongen. Toen Mej. Marion, die met een mot twee paarden bespannen rijtuig van haar woning was afgehaald, het lokaal werd binnenge leid, zongen bovengenoemde kinderen haar een lied toe, eindigende jnet deze woor den: Ja, wij hopen, beste Juffrouw, Dat de wensch u toegedacht, Door deez' blijde kinderschare, Tot ons vreugde word' volbracht. Weik hierna nog vele jaren, In deez* schoei tot heil der jeugd, Moge God uw leven sparen, Tot ons aller groote vreugd, (bis.) Dan nam dr. Vermaas, voorzitter van het College van Directeur van de Departe mentale bewaarscholen het woord, om in de eerste plaats de aanwezigen wolkom te hoeten eu daarbij speciaal het lid der familie Loopuyt, waartoe de hoogstaande Vrouwe behoorde, die deze school heeft gesticht. Hier 'is geen luisterrijke ontvangst, geen groot kinderfeest, maar toch meende het Bestuur dat 't gouden feest der school moest Worden herdacht Nagaande de geschiedenis der school, ziel men hoe duizenden uit dezé wijk daar van hebben geprofiteerd en zal men met spr. eerbiedige hulde en dank brengen aan do stichtster, die als bij intuïtie heeft ge weten wat het bew aars ehool o nderwij s zou waard zijn in een wijk als deze. Spr. moet woorden sprekea die op een dag als dezen aan enkelen misschien onge past schijnenn, maar waar het hart vol van is, loopt de mond over. De cischen, die vóór 50 jaren aan het hewaarschoolonderwijs en aan het jierso- neel werden gesteld, scheelden veel mét thans. En Directeuren hebben daaraan moe ten tegemoet komen. Er is een opleidings cursus gesticht, die in en buiten de gemeen te een goeden naam heeft verworven, maar dat eischt geld. Ziet men de Mariaschool, dan moet men erkennen, dat die rijp is om te worden gesloopt. De Alida-bewaar school is goed, ris mooi, maar de verf...? Er moet daaraan heel wat gedaan worden om die op pijl te brengen. Verleden jaar hebben Directeuren ge hucht een vermeerdering te geven aan wie hier werkzaam zijn en daarmede is een norm verkregen, maar die is nog niet enorm. Er is geen geld. Binnenkort zal een circulaire Verspreid worden en gehoopt wordt, dat die zooveel vruchten zal afwerpen, dat op behoorlijke wijze het werk kan worden voortgezet, dat zoo uitstekend door Alida Loopuyt is be gonnen. Naast het gouden feest der school wordt heden ook herdacht het zilveren feest van het hoofd der school, jllet is spr. oen oer namens Directeuren mej. Marion te mo gen gclukwenschen, dat zij liet voorreoht heeft gehad hier 25 jaren te zijn werkzaam geweest In dien wensch is Goddank 'n war men toon te leggen, omdat, zegt spr., door u op zoo voortreffelijke wijze de school is geleid. Wel staat naast u het College van Directeuren, die de algemeene leiding héb ben, maar gij drukte den goeden stempel op de school, door de zorg voor (je school, de liefde voor de kinderen, die aan uw zorgen werden toevertrouwd. En niet enkel voor de kinderen Waart gij de leidster, ook van het personeel. jWij zouden u kunnen noemen de moeder van de Alida-bewaarschool en dat wij u dien eere-naam kunnen geven, daarmede zijn wij zeer in ons schild Spr. wensoht de jubi- laress® toe, dat zij nog tal van jaren zal blijven werken voor do school tot heil dor kinderen, in het belang der school en tot eigen voldoening. Namens de Directie biedt spr. haar daarna een cadeau onder enveloppe aan. De heer B. v. B och oven, dir. van den cursus ter 'opleiding van onderwijzeressen bij bet Bewaarschoolonderwijs, heeft jaren met mej. Marion aan dien cursus samenge werkt en hjj brengt haar hulde voor de wij ze, waarop zij die taak vervult. Spr. wenscht haar geluk met dit feest en hoopt, dat zrj do lust en opgewektheid, die haar steeds heeft bezield, zal behouden, die zij 1 zoozeer noodig heeft bij de vervulling van haar zoo moeilijke taak. i Hierna feliciteert spr. ook het departe ment Schiedam met het gouden feest der school en brengt hulde voor wat het heeft gedaan in het belang van het hewaarschool onderwijs, waaraan door Rijk en Gemeente zoo weinig wordt gedaan, terwijl het voor een groot deel der bevolking van zoo groote beteekenis is. i De heer v. Harwegen den Brcems, eere-voorz. heeft liet voorrecht gehad mej. Marton in deze school te hebben zien ko men en kan getuigen dat dadelijk is gezien met hoeveel toewijding zij haar taak op nam en er steeds naar heeft gestreefd om haar taak zoo goed mogelijk te vervullen. Hij brengt haar daarvoor gaarne lof en zegt ten slotte „blijft streven in die goede rich ting" om met een hartelijke gelukwensch te eindigen. De heer Bitter, voorzitter der plaat selijke Schoolcommissie denkt bij het be treden der bewaarschool steeds aan heit Fransche versje: Fais énergiquement cette longue et lourde tache. Want hier is energie, een krachtig,, vol hardend streven noodig; de taak is lang, want steeds zullen in een Vijk als deze, de kinderen naar de school stroomenen zwaar is de taak, omdat ze onder zoo moeilijke omstandigheden wordt vervuld. Spr. heeft zooeven gehoord dat circulai res zullen worden verzonden om bijdra gen te verzamelen en dat juicht hij too, maar hij kan daarnaast zeggen dat we hier een wethouder van onderwijs hebben dio genegen is om alle edele pogingen van het particulier initiatief te steunen wan neer hem de noodzakelijkheid daarvan wordt aangetoond. Spr. brengt den directeur geluk met wat in die 50 jaren is bereikt Zich dan tot Mej. Marion wendenden wenscht hij haar geluk, hij doet dit gaarne •omdat hij haar kent èn als hoofd dezer school èn als leerares aan den cursus èn als examinator. En bij alles wat ze deedt, deedt ze veel en goed. Spr. hoopt dat zij gesterkt door het verleden met dezelfde liefde voor haar werk de toekomst zal ingaan. Mej. L. de Koning, pamens het per soneel en de kinderen het woord voeren de wijst op wat mej. Marion in deze 25 jaren voor de school is geweest, hoe zij steeds gezorgd heeft dio op de hoogte van den tijd te houden. Namens liet perso neel brengt zij dank voor alles wat mej. Marion voor dat personeel is geweest. Ojok namens de ouders der leerlingen brengt spr. dank en zij heeft daarvan dezer dagen do duidelijkste bewijzen ondervon den. Namens deze allen biedt zij hiern'a een cadeau aan. Mej. Marion dankt ontroerd directeu ren, dames en kinderen voor dezen feest dag. Haar taak is' een zware, maar waar di recteuren en personeel zoo met haar samen werken, werd haar taak zeer verlicht. Hartelijk dankt zij alten voor jvat zij dezen dag mocht ondervinden. Aan mej. Marion werd, namens de leer lingen der Alida-bewaarschool en namens het onderwijzend personeel aan de Maria- en de Alida-bewaarscholen een prachtige theetafel met Japansch theeservies aange boden. Een tafel vol bloemen getuigde van de hartelijke sympathie, die op dezen dag voor mej. Marion tot uiting kwam en aardig was het ook hoe telkens een der kleinen wc-er aan de hand van een onderwijzeres naar de jubilaresse werd geleid om opnieuw een ge schenk of bloem te overhandigen. Na de receptie werden de stoelen ver wijderd en werden rijen banken voor de kinderen geplaatst, vanwaar dezen de voor stelling van de poppenkast konden bewon deren. En heerlijk hebben de kinderen daar van genoten, zoodat voortdurend een "har telijk gelach weerklonk. Onder de aanwezigen waren de Burge meester met den heer Goslinga, de School commissie, de leeraren van de opleidings cursus, oud-bestuursleden en bestuursleden van het Departement en tal van oud-leer lingen dezer school. Hedenavond zal het feest worden voort gezet. Dan zullen de dames der heide scholen met mej. Marion in feestelijke sa menkomst doorbrengen, waarbij ook Di recteuren van hun sympathie opnieuw ge tuigenis zullen komen afleggen. In de Leliestraat wapperden uit tal van woningen de vaderlandsche driekleur ter eere van het gouden feest der school en het zilveren juhilé van het hoofd der school. Heden en volgende avonden. Casino, 8 u. Specialiteiten voorstelling. Heden en volgende avonden Tivoli Schouw burg, 8 uur. Gezelschap-Nap. de la Mar. Artikel 284. 2 Mei. Lokaal Korte Kerkstr., 8 u. Nat. Cbr. Geb. Ont. Vereen. Gezellige bijeenkomst 3 Mei. Volkshuis, 8 uur. Muziekavond. 4 Mei Beursgebouw 8\'uur. K. v. Arh, v. d. Voed. en Gen.m. Vergadering, 4 Med. Groote Schouwburg, 6 uur. Stadt- theater Elberfeld. Parsifal. 5 Mei. Volkshuis, 8 uur. Vereeniging Volks huis'. Lodenvergadering. 6 Mei. Groote Schouwburg. 6 uur. Stadt- tbeater Elberfeld. Parsifal. Oberlahnstein Natuurlijk Mineraalwater (Radio actief), Kunst en Wetenschap. Zangwedstrijd voor mannen en gemengde koren. De Liedertafel „Zang en Vriendschap" Amsterdam, Dir. L. C. Keereweer, heeft in liaar Verg. d.d. 28 April 1914 beslo ten, bij voldoende deelname, ter gelegen heid van haar 20-jarig bestaan, in de eerste helft van 1914 een Concours te ge ven voor mannen- en gemengde koren. Kerk en Scheel. SeTODdea voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van politie Hoedenspteld, sleutels, dameshorloge. Aan de volgende adressen: Gummiband, van Oers, Polderstraat 20b; kinderportenxonnaie, van der Toom, Laa 38; gouden damesring, SwaTtjes, Villastraat 105; Tijdgeestobligatie, v. Ginkel, Fabri- slraat 27; portemonnaie, Wey, Breedstraat 29; kinderknooplaaïzan, v. d. Bosch, Lau rens Costórstraal 2; portefeuille met in houd, Hoenderman, Houtstraat 7; Mode- boek, van der Heiden, Hoogstraat 122; Bril, Blom, Nieuwstraat 5; damesparapluie, Gebr. Rertels, Dam 9; portemonnaie. Noorder- graaf, Hoogstraat 67Draagzeel en jongens jas, Alblas, Broersveld 21-3. AGENDA. Heden en volgende dagen. Schiedamsehe Bioscoop 8 uUr. Voorstelling. Nsd. Hkp.v. Kerk Beroepen te Bennebroek ds. P. J. F. van Voorst Vader teNederhemert. Beroepen-: te Blitterswijkds. J. II. de Vries, gep>. predikant Ned.-Indië. Geref. Kerken. Beroepen te Ouddorp de heer J. IL Telkamp, cand. te Hillegom Hooger Onderwijs. Universiteit te Leiden. Doctoraal examen staatswetenschap de heer mr. P. C. Witte. Gisteren is te Utrecht bevorderd tot arts do heer W. C. do Haas. Universiteit te Groningen. Doctoraal exa men wis- en natuurkunde de heer J. H. "Leijds. Te Leiden is bevorderd tot arts do heer F. E. van der Gugten. Vrije universiteit te Amsterdam. Bevor derd tot doctor in de letteren de heer F. Postma, op proefschrift: le Numine Divino quid senserit Vergilius; tot doctor in 'de theologie cle heer S. Volbeda, op proefschrift: de intuitieve phi losophic van James Mc. Cosh. Sport. Voetbal. Ned. Voetbalbond. (Het programma voor Zondag a.s. Kampioenschap van Ned. Arnhem: VitesseJï. V. V. iWiest le klasse. Dordrecht: D.F.C,Sparta. 'AmsterdamAjaxU.V.V. Kampioenschap West. 3e kl. Den Haag: A.D.O.—W.F.C, Vlaardingen: FortunaSchoten. Schiedam: HennesVictoria Ingezonden Mededeelingen. TROY-Laundry-Works ST00MW&SSCHERIJ Wasscherij Mach naïe Drogerij Strijkerij Tetof. So. 15. Gemengd Mleaws. Siberische boter, Onze Consul-Generaal te Kopenhagen, de heer Rietbergen, wijst er opj, dat de Ne- derlandsche heter, die in 1908 de eerste plaats op de Duitsche markt veroverd (iad, die in 1909 aan de Siberische heeft moe ten afstaan. Vroeger kochten alleen de De nen de Siberische boter op; bun magazijnen leverden tevens land- en tuinbouwwerktui- gen enz. aan de Siberische boeren Zoo sneed het mes van twee kanten. Tegenwoordig zijn echter de Duitschers als concurren ten verschenen.- Zij hebben nu hun eigen inkoophuizen in Siberië. Moeilijk is het echter voor hen, dat de Duitsche tarieven den invoer niet in alle maanden veroor loven. De Denen daarentegen verkoopen zonder moeite het geheele jaar door aan de dichtbevolkte Engelsche i ndus tries treken* Zij hebben nu ook verkoophuizeriUiSj Duitschland gesticht. De Siberische boter wordt door de Deen sche banketbakkers geprefereerd boven do inlandsche, omdat ze niet gauw bederft.

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 6