x 67"" Jaargang. Maandag II Mei 1914. no. S4523 De ongekroonde koning. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per kwartaal: Koor Schiedam en Xlaardingen £L 1,25, franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Koor Schiedam en Klaardingen 10 cent, Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen, Advertentiëu voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór oen uur aan het Bureau, bezorgd zijn. BureauLange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prjjs der Advertentiën: Kan 16 regels £L Ö.92; iedere regel meer 16 cents. Reclames 30 cent per regel, Groote letters naar de plaats die fcxj innemen, Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden, Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 10 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen, Intercommunale Telefoon No. 103. BUITENLAND. Schiedam, 11 Mei 1914. ALBANIË. De huidige toestand van het jonge vor stendom heeft een heel pessimistisehen in druk gemaakt op den bekenden Balkan- oorlogscorrespondent van de „Daily Tele graph", dr. Dillon. Deze toestand, aldus de Engelsche journalist, is een bron van ernstige zorg geworden voor alien, die voor liet welzijn van den jongen staat verantwoordelijk zijn en een groot gevaar voor den vrede van Europa. Krachtige, zoowel diplomatieke als andere maatrege len, zijn dringend noodzakelijk. Van een vredelievende binnenlandscho politiek in Albanië kan op het oogenblik geen sprake zijn, de uitvoering van het "programma der binnenlandscho hervormingen moet ge staakt worden, en de lust om Albanië tot een goed georganiseerden staat te maken, begint hij velen te verdwijnen. Zij, aan wie de organisatie van een aan eengesloten Albanië opgedragea is, zijl van meening, dat het nieuwe koninkrijk cr komen kan, nuts er andere toestanden ge schapen worden, maar wanneer in legended tal van hinderpalen in den weg worden ge legd, dan is het beter om voor goed van de proefneming af te zien. Dit nu schijnt thans het geval te zijn. Niet alleen toch heeft de 'Albaneeschc regeering met binuenlandsche moeilijkheden te kampen, doch ook te strij den tegen invloeden en machten van buiten. Europa breekt op liet oogenblik met de eene hand af, wat liet met de andere opgebouwd heeft. Na eerst de vorming van oen auto noom Albanië op de Londensche conferentie te hebben gedecreteerd, laat het thans een stand van zaken toe, die de uitvoering van het te Londen genomen besluit onmogelijk dreigt te maken. Wie de leiders en het volk zelf aan het weric gezien heeft om htm land te maken tot een goeden staat, moet erkennen, dat laar de goede wil niet ontbreekt. Het Al baneeschc volk is ontwaakt, beeft geestdrif V tig de landen ineengeslagen pin de ver schillende stammen tot één natie te vcreem- gen. Maar tenzij de vernielende elementen, die thans in Albanië vrij spel hebben, spoedig bedwongen worden, zal deze geest drift der Albaneezen verdwijnen, de chaos in het vorstendom nog grootór worden en de Europeesche vrede zich opnieuw ernstig in gevaar gebracht zijn. Ingrijpen is der halve noodzakelijk. De Albancesehe regecaing, zegt dr. Dil lon verder, staat tegenover opstanden mach teloos, zoolang zij niet over een betere be wapening beschikt Daarbij komt nog, dat de regeering te zorgen heeft voor oen 05.000 uitgewekenen, die van alles beroofd zijn. Te Skoetari ontving de Engelsche consul, die daar met succes als gouverneur op treedt, plotseling 19.000 vluchtelingen. Hij Roman van PAUL OSKAR HöCKER. Naar het Duitsch. (Nadruk verboden.) 44) ,jDie leven! die genietenI" zei Hauns- hein:. „Eén dag zonder feest of zonder iets bijzonders is niet denkbaar voor hen. Het moet altijd druk en vroolijk zijn om hen hecnl" „Alleen Beate blijft eenzaam in de st'ltc achter,* zei Erwin en keek van de veranda naar het zwarte schaduwbeeld van het bosch, dat dit gedeelte van de kolonie van het strand scheidde. j,Alleen. Zij heeft haar man toch." Gwen n0 o slon^ °P oni de speelkaarten te ha en. Sedert tante Eddy in het sanatorium mdge geleerd had, moesten alle leden van o familie het kennen. Erwin muntte erin uit en gaf Zijne Excellentie met bow on menswaardig geduld les. Zoo was menige avond van zijn verlof stil doorgebracht, het had Erwin zeer geroerd Beate woei HlJ vond dat zij sedert hun ont moeting in Genua erg verminderd waszij scheen toen zelfs ouder geworden. „Haar man 1 Vreemd. Als een aal ontglipt je die Klaus Teerbrugge altijd. Wie kent hem eigenlijk 1 Men zou een ernstig gesprek met hem willen beginnen. Onmogelijk. Mol zijn dwalenden blik ontwijkt hij je altijd begint in zijn plat Duitsch de een of andere grap te vertellen. Ik heli ook het oog op hem geboudeti gedurende de con certen, die aan boord gegeven werden. Als hij het met mogelijkheid kon doen, maakte moest hen terugstolen en thans heeft hij er nog voor 1700 te zorgen, ofschoon hij absoluut over geen fondsen voor dit doel beschikt De ellende onder deze ongeluk- kigen is dan ook groot. Aan de „Alb. korrespondenz" wordt uit Sanfi Quarania geseind, dat alle leden van de lulernalionale Controle commissie daar een samenkomst hebben gehad met Zogra- phos, den president der voorloopige regee ring van Epirus, en diens mmister van buitenlandsche zaken Karapanas. Danr zij echter te Santi Quaranta geen logins kon den vinden, zijn zij naar Karfoe vertrok ken om daar de onderhandelingen voort te zetten. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. De koning en de koningin van Denemar ken zijn Zaterdagmiddag 4 uur te Londen aangekomen. Zij werden aan het station ontvangen door den koning, de koningin, koningin Alexandra en andere leden van de koninklijke familie. 's Avonds had in het Buckingham palace een banket plaats, waarvan 132 gasten deel namen, waaronder de leden der konink lijke familie, de ministers, het corps diplo matique en verschillende bijzondere jier- sonen. Koning George en koning Christiaan wisselden hartelijke dronken, waarin zij de hoop uitspraken, dat de beide landen, die reeds door vriendschapsbanden verbonden zijn, zich op handels- en sociaal gebied nauwer aaneen zullen sluiten. Voor liet banket schonk koning George aan koning Christiaan de orde van den Kouseband. Frankrijk. Gisteren hebben de jfierstemmingen voor de Karner plaats gehad. Volgens een gister avond half-elf gepubliceerde statistiek wa ren gekozen: 5 progressisten, 4 links-repu- ldikeinen, 7 indicalen, 8 radioo-socialisten, 14 geünificeerde radico-socialisten, 8 onaf hankelijke socialisten en 22 geünificeerde socialisten. De oud-politieprefect van Parijs, Lepine, is gevallen. Behoudens den uitslag van vier herstem mingen zal de nieuwe Kamer, zoo seinde men ons hedenmorgen, als volgt zijn sa mengesteld 81 reactionairen (liberalen), monarchis ten, conservatieven, enz: 59 progessisten, waaronder 31 van de ve reen igde linkse he partij 59 links-republikeinen; 255 radicalen en radicaal-sodalisten, waaronder 188 der vereenigde radicale partij; hij dat hij weg kwam. Onrustig loopt hij op liet dek heen en weer. Hij heeft voor mij iets griezeligs." „En ik vind hem een joviale kerel!" liep Haunsheinz. „Gisteren vond ik hem hijzon der levendig." j „Ja, zelfs opgewonden," voegde Erxleben er bij, „zijn geheele manier van doen slond mij in 't geheel niet aan." Haunsheinz lachte. „U verlangt ook wer kelijk te veel van den armen man. Er wordt oen groote partij gegeven, allen zijn vroo iijk, overal woidt champagne cn hier ge presenteerd, het is snikheet, iedereen hoeft dorst en stilt dien dorst naar hartelust cn do goede Klairs mag zijn glaasje limonade slurpen. Dat Is een barbaarschheid. Ati loert steeds op hem. Hebt u op haar gelet? Niete ontgaat haar. Zij praat zoo vriendelijk mo gelijk met dpze en gene maar steeds weer vliegt haar blik naar Klausdrinkt hij ook weer verboden waar? Ik geloof, dat die twee zichzelf ongelukkig maken. Zeker, ik heb medelijden met Ati. Evelyne heeft het op 't oogenblik veel beter dan zij. Maar minstens evenveel medelijden heb ik met haar man." Zijn toon was hoe langer hoe ernstiger geworden. Envin had zijn sigaar wegge fcgd en drukte een oogenblik de hand tegen het voorhoofd. „Ik geloof dat zij veel meer, veel dieper lijdt, dan, wij allen vermoeden." De hechte stemming wilde dien avond niet komen. Was het afmatting na den war men dag, de tegenstelling met het drukke feest den vorigen avond aan boord, of was het werkelijk het drukkende gevoel steeds weer te moeten denken mm de zware taak, die Beate te vervullen had? Dit onaan gename gevoel bedroefde Gwendoline zeer, want den volgenden morgen in de vroegte keerde Erwin weder naar Bierlijn terug. Mijn heer von Erxleben maakte vroeger dan &n- 30 i-epublikeinsche socialisten; 102 vereenigde socialisten, en 1 onafhankelijk socialist Vergeleken niet de samenstelling der par tijen in de vorige Kamer winnen de reac tionairen twee zetels. De progressisten ver liezen 20 zetels, waaronder 15 van de ver eenigde jinksche partij. De links-republikei nen verliezen 11 zetels; de radicalen cm radicaal-socialisten winnen 24 zetels, de ïvpublikeinsche socialisten winnen 1 zetel, terwijl de vereenigde "socialisten niet min der dan 31 zetels winnen. Franrijk in Marokko. De Fran se lie regeering heeft bericht ont vangen, dat de Franse be troepen onder generaal Gouraud gistermorgen JTazza heb ben bezet zonder fip giooten tegenstand van de inboorlingen ,te stuiten. De Fran- schen verloren vier man pan gesneuvel den, terwijl 13 manschappen gewond wer den. De verliezen ,van den vijand moeten zeer belangrijk zijn. Duitsch land. Zaterdag heeft in den Dom te Bronswijk de doopplechtigheid van den erfprins plaats gehad. 'Behalve de ouders, de hertog en de hertogin van Bronswijk, waren daarbij tegenwoordig de keizer cn de keizerin en de 'hertogin-moeder. Na een langdurige ongesteldheid is he denmorgen mevr. von Bethman— Hollweg, de echtgenoole van den Rijkskanselier, over leden. i Spanje. De begroeting voor '1915 wijst aan uit gaven aan 1.455.961.765 pesetas tegen 1.355.075.818 aan ontvangsten. Het tekort zal gedekt worden door de uitgifte van obligaties. De minister van financiën stelde de Ka mer voor van suiker een belasting van 25 pes. per 100 K.G. te heffen, van buiten- landsche suiker GO pes. per 100 K.G., van zout 20 pes. per 100 K.G., van zout als con serveermiddel 10 pes. per 100 K.G., die echter terugbetaald worden, als de conser ven uitgevoerd worden. Het in omloop zijnde bankpapier ten be drage van 250.000.000 pes. is voor 60 proc. gedekt door goud en de rest voor 80 proc. door zilver. Rusland. De Rijksraad heef! het wetsontwerp be treffende de invoerrechten op* hu item Iandsch giaan, benevens op erwten cn boo- non, in den tekst, door de Doema vastge steld, aangenomen. Die rechten IxMragen 30 kopeken per bruto pocd. de re een einde aan de bridgepartij en zoide goeden nacht „Nu kinderen, hen ik nu nieL heel be scheiden?" vroeg Haunsheinz toen hij ook spoedig opstond om zijn vader te vol gen. Toen viel hij zijn zuster lachend om den hals. „0, Gwendoline, wat hen je toch oen lief schepsel. Heb je 't wel gezien, Erwin? Ze krijgt een kleur!" Gwendoline trok hom aan de ooren. „Ja, oude jongen, je bent buitengewoon be scheiden," zei ze lachend. Toen ging zo gauw een shawl halen om nog even met Fa win mee te loopen tot het strand. En onderweg spraken zij weer, waar zij den laatsten tijd meestal over gesproken hadden, als ze alleen waren; over Beate. Alle gevo-el van medelijden en Leeder- heid, dat in Erwin sluimerde, scheen ont waakt te zijn, sedert hij Beate hier had weergezien. Ook Gwendoline had vol smar telijke deelneming den diepbedroefden trek op het gezicht van haar zuster opgemerkt. Maar dat geen ander onderwerp Erwin meer belang inboezemde, ook niet wanneer zij heel alleen waren, dat gaf haar te denken. „Zou hot in 't vervolg geen t'hristen- piicht zijn, Envin," ,zci zij. terwijl ze hij 'I afscheid nemen z'ijn hand vasthield, „Papa moed in le spreken, zijn vertrouwen t<' ver sterken, in plaats, van zooals van avond steeds opnieuw zijn hart te bezwaren?" Hij schrikte. „Je hebt gelijk, Gwendo line. Het zal niet weer gebeuren. Maar kan men dat zoo gemakkelijk van zich afzetten? Wat kan het leven toch wreed zijn! Niet waar, Gwendoline?" Zij knikte zwijgend. En toen kuste hij haar hand tot afscheid. Langzaam keerde Gwendoline naar huis terug, een weinig beschaamd over zich zelf. Jn haar hart was nog niet lang ge leden dat eerste geheimzinnig-heeriijke ver- De wet treedt in werking een week na de afkondiging. Vereenigde Staten. In New-Oork gaan de „rouwdragers" nog steeds voort betoogingen tegen de Rocke fellers te houden naar aanleiding van de stakingsonlusten in Colorado. Dat de justitie echter zeer rtreng is in liaar optreden tegen deze lieden, blijkt wel hieruit, dat een man. die Donderdag in een zwart kleed gehuld een Touwprocevsie langs Rockefellers kantoor leidde, thans tot twee maanden gevangenisstraf is veroordeeld. Yeieen. Staten en Mexico. In de laatste dagen is de Mexicaajisclie crisis weer zoo ernstig geworden, dat thans weer de meening bovenkomt, dat het toch nog tot ooilogsdaden zal komen. De Amen kaansche minister van oorlog heeft na een langdurige conferentie der regeering te Was hington aan de gouverneurs der Staten New-York, Pennsylvania en Ohio om op gave geseind, binnen welken tijd de militie- troepen van deze drie Amerikaansche Staten in de Atlantische havens kunnen worden bijeengetrokken, 'ten einde naar Mexico scheep te gaan. Voorts worden troepen en transportsche pen geconcentreerd te Galveston. Schout-bij-nacht Mayo. bericht uit Tam pico. dat een onmiddellijke bezitting van deze plaats noodzakelijk is om verdere ge vechten tussehen de Ruertisten en de rebel len en de verwoesting van deze stad te voorkomen. Op bevel van het departement van ma rine zal de monitor „Ozark" met twee 12-duims kanonnen zich aansluiten bij de vloot van schout-bij-nacht Mayo te Tam- pico. Daar dit schip slechts weinig diep gang heeft, zal het de Panuca-rivier op kunnen stoomen. In een rapport aan het departement van marine in antwoord op een hem gister avond geseinde vraag om inlichtingen, spreekt admiraal Howard het bericht legen, dat Mazatlan in handen 'der constituliona- listen gevallen zou zijn. De strijd aldaar duurt nog voort. Op bevel van Hoeria zijn de vuren op de westkust van Mexico: gedoold. BINNENLAND. Onze Marine. 'Blijkens een hij het departement van ma rine ingekomen bericht zijn llr. Als. torpedo- bootjagers „Panter" en „Vos", onder be vel van den luitenant ter zee der jsie 'B. Schreuder, 9 dezer te Sabang aangeko men. langen ontwaakt, dal Erwin al jaren lang verwacht en verlangd had, In bijna koorts achtige opgewondenheid had zij zijn komst tegemoet gezien. Bijna sdhaanide zij zich heit zichzelf te bekennen: zij was verliefd. .Op do warme, drukke dagen waren feestc- lijko avonden gevolgd met dans en muziek en warme nachten vol onrustige droomon. He,t bloed was in haar beginnen te spreken. Was lire niet meermalen gebeurd dat zij, de plichtmatige, midden in haai' werk den bediende van den professor het liefst zou hebben toegeroepen: „Neen, niemand meer aannemen, ik wil vrij zijn!" Zij wou naar buiten in den zonneschijn, ze Wilde Erwin afhalen, met henï lachen, gekheid maken, jong fijnMaar dan kwam haar steeds weer in de gedachte hoe zwaar de be zorgdheid voor de arme Beate op zijn stemming drukte, sedert hij haar had weer gezien En gedurende haar werkuren wachtte hij niet met ongeduld op haar ia 't hotel, maar ging naar daar ginds aan boord van het jacht of hij deed een tochtje met Haunsheinz of iemand anders uit Bea- te's omgeving met wien hij over Beate kon spreken Nu hadden zij elkander vaarwel gezegd, als vrienden, als kameraden. En Gwendoline voelde: zijn gedachten volgden haar niet. Zij waren hij Beate. Hel was in do viilaslmat reeds tamelijk donker. Bij hel schijnsel der weinige straat lantaarns zag Gwendoline een lange, slanke vrouw met onvaste schreden haastig voor zich uit loopen. Zij liep zonder hoed, in ecu lichte teagown met wijde mouwen, zooals hier noch op straal, noch aan het strand gedragen werd. Hoe kwam die dame alleen in deze eenzame buurt? Was iemand haar gevolgd, die haar verschrikt had? Kijk plotseling voor het tuinhek van het pension bleef de vreemde dame Andlëntles. De gewone audiëntie van den minister van landbouw, nijverheid, en handel zal Woensdag, die van den minister van fi nanciën Donderdag a.s. niet plaats heb ben. De geest op de vloot. In verband met het door de Tweede Kamer aan den heer Troelstra verleende verlof tot hot richten van wagen aan den minister van marine betreffende de maat regelen genomen ter verbetering van den geest op de vloot en naar aanleiding van de te zijner keunis gebrachte algemeene strekking dier vragen, heeft de minister aan de Kamer aangeboden oen tiental exemplaar van het boekwerk Marxisme en klassenstrijd, teneinde deze ter griffie ne der te leggen ter inzage van de- leden. G. G. Idenburg. De correspondent van de „N, R Ct." te Batavia seint: Gouverneur-generaal Idenburg heeft der regeering den heer D. F. W. van Rees, vice- president van den Raad van Ned.-Indië, warm aanbevolen om hem op te volgen als gouverneur-generaal van Ned.-Indië. De landvoogd werkt hard aan een voor IL M. de Koningin bestemd geschrift, waar in hij, evenals de gouverneurs, generaal Roo- seboom en Van Heutz gedaan hebben, een overzicht geelt van de gedurende zijn vijf jarige bestuursperiode gevoerde politiek. Het staat vast, dat de landvoogd in De cember a.s. a's zoodanig aftreedt. Het blad teeltent hierbij aan: Men behoeft niet al te veel gewicht te hechten aan dit bericht omtrent een aan beveling van den heer Van Rees voor het einde dezes jaars openvallende ambt van gouverneur-generaal van Ned.-Indië. Bij de benoemingen van gouverneurs-generaal pleegt do Nederlandsche regeerins een ge heel eigen koers te sturen. Er zijn hier te lande trouwens ook al namen genoemd van politieke en niet-p/iiüeke personen, die den lieer Idenburg zouden vervangen. Hel blijft overigens altijd een groote waag of hol nu al met zekerheid bekend kan zijn, wien de gouverneur-generaal als zijn opvolger heeft aanbevolen. Dergelijke stuk ken worden toch. zooals Ie begrijpen is, met zooveel geheimzinnigheid behandeld, dat oen correspondent niet anders kan doen dan geruchten die daarom nog wel waar kunnen zijn overseinen. Dat de heer Idenburg in De cember zeker aftreedt 18 December pic cries is zijn tijd om was langzamerhand al hekend geworden. Er zijn wel geruchten in omloop geweest, dat hem wellicht ver zocht zou worden nog een jaar aan te blijven, zooals me! andere gouverneurs-ge neraal ook vel eens geschied is, maar nooit zijn die geruchten op eenige wijze bevestigd, integendeel zij waren, de Meur slaan. Zij tastte naar den knop van hot hek. En nu zij schreden achter zich hoorde, keek zij om in do richting van waar Gwendo line kwam. Do lantaarn aan den hoek van het huis bescheen een bleek, verwrongen vrouwen gezicht. Een roede vlek een bloedige streep liep schuin over voorhoofd, oog en wang. Haar oog was geheel opgezwollen en maakte haar gezicht onkenbaar. Maar het blonde baar, de gestalte en nu dat plotseling, zachte snikken In vliegende haast deed Gwendoline de laatste schreden. „Beate!" riep zij uit. Onwillekeurig hield Beate de hand voor- oog en wang. „Slaapt Papa al?" vroeg zij mei loonlooze stem, gesmoord van tranen, „Wat is er gebeurd? Klaus? Zeg toch liefste." Zij was builen adem. „Hij is ais krankzinnig hij isIk ben voor hem op de vlucht gegaan. Het bootje ligt nog ginds." „Kom binnen, Ati. Om Godswil I" In Gwendoline's kamer zatten de beide zustere bij elkander. Ilier hoorde vader hen niet Maar Haunsheinz was ongerust hij hen gekomenhij luid dadelijk Beate's stem herkend. Beate moest op de chaise-longue gaan liggen. Iloar zuster legde compressen op haar gezicht Zij wilde telkens Haunsheinz de kamer uit zenden, maar de jongen was zoo verschrikt zoo ontsteld, dat zijn vader het dadelijk gemerkt zou hebben. Beate sprak haastig, in korte afgebroken zinnen, met een door tranen verstikte stem. En als laaar zuster of broeder haar toespraken, barstte zij' opnieuw in tranen uit {Wordt vervolgd^

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1