Kunst en Wetensehap- Rechtzaken. BINNENLAND. V STADSNIEUWS. Onze marine. Blijkens bij het departement van marine ontvangen berichten: lo is Hr. M». pantserdokschip .Gelder land", onder bevel van den kapitein ter zee, L. F. H, Tnrkerinann. 20 dezer te Trondhjcm aangekomen, an waar den 22en dezer, weder werd vertrakkeu ter vomrïzel tuig va u de reis 2tv. zijn llr. Ms. pantser-chip „Keein- kerck", onder bevel van den kapitein ter zee E. ('oenen. 21 dezer van Fuuehel en Hr. Ms. torpedobooten G 0 en ,.l 'aiigmn- go. onder .bevel van den luitenant ter zee der L-te klasse F. J. Witte veen. 22 dezer van Havre vertrokken; en do. zijn Hr. Ms. torpedobooten (1 2. „Tangka", 11 13, en (1 14. onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse jhr. C. A. van der Wijck. 22 dezer van Xieu wediep vertrokken met bestemming naar Hamburg. Het woord werd gevoerd door generaal de Waal, die verklaarde, dat allen zich hadden ingespannen om personeel en ma terieel in den strijd tegen de pest te ver krijgen. Het lid wan het hoofdeoniité van het Roode Kruis, de lieer Jorissen van Amersfoort had <*en telegram niet beste wen- «chen gezonden. Hij uitte den wensch, dat de zusters zouden hooghouden den naam van iiet A'ederlandsche Roode Krui- en dien van Nederland en sprak haar moe] en op gewekt iieid in. Ook de heer Quarles de Quurle- wea-ehle haar succes hij haar taak van liefde voor den medemensch. Zu-ler lieerslee Sier dankte, ook uit den naam tier andere znstors, voor de goede wenschen. Hedenochtend te 9.3(1 uur ver- itokken zij met den Pa rijs c hen trein. Een nlenwe elevnternuatsebappU. Men deelt-aan de „N. R. Ct." mede. dat te Rotterdam een nieuwe elevatormaat- -chappij is opgericht, welke met een kapi taal van f2.500.000 zal werken. Het doel dezer maatschappij is het exploiteeren van graanelevators voor het lossen van sche llen. l)e maatschappij is opgericht onder medewerking van verschillende banken, ree- der.5, cargadoors en handelsfirma's. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Donderdag 25 dezer niet plaats hebben. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit van 19 dezer zijn be noemd tot reehter-pl aats vervanger in de arr.-rechtbank te Leeuwarden: mr. A. NV. Ivocb, advocaat en notaris te Leeuwarden; mr. M. Goslings, secretaris der gemeente Leeuwarden, wonende aldaar. Ouderscheidingen. Bij Kon. besluit van 20 dezer zijn be noemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau, mr. 3. W. S. A. Versteeg, secretaris-generaal van het departement van landbouw, nijverheid en handel, lid en voor zitter van de bij Kon. besluit van 19 Mei 190S ingestelde staatscommissie voor de arbeidsvoorwaarden der rijkswerklieden tot ridder in de orde van den Nederland schen Leeuw, H. NV. Nicolaï, referendaris vbij voormeld departement, lid en secre- [.taris van voormelde staatscommissie. Bij Kon. besluit van 18 dezer is J M. van Heel, burgemeester der gemeente Maas land, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. J. D buren ran Wusenaer van Rosaade. f Te 's-Gravonhage overleed hedennacht de heer ,1. D. bar. v. Wassenaar v. Rosande. christ.-hist, lid van de Eerste Kamer, was bijna 63 jaar oud. Opgeleid voor den zee dienst verliet hij dien in 1881 als luit. tor zee 2e klasse; hij was o. a. kamerheer des konings i, b. d.. lid van den Haagschen Gemeenteraad van 18871901 en lid van Gedept 3taten van Zuid-Holland. Sedert 1904 was hij lid der Eerste Kamer. De thans ontslapene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, curator der Technische Hooge.-chool en drager van het Eereteekcn voor Belang rijke Krijgsverrichtingen en van de Aljeh- medaille. Pest op Java. Regeeringstelegram betreffende pestgoval- len op Java van 3—16 dezer: Afdeeling Malang 460 nieuwe pestgqval- len 400 dooden. Toeloengagocng 6 en Bangil 2 doodclijke gevallen. Madioen 14 nieuwe gevallen 12 dooden. Ivediri 46 nieuwe gevallen 44 dooden. Soerabaja 24 nieuwe gevallen 20 dooden. Paree 60 nieuwe gevallen 59 dooden. Magelan 16 nieuwe gevallen, 12 dooden. Pestbestrjjdlng lm Indië. De twee Roode Kruis-ambulances die he denochtend per Ilollandsche Spoor via Mar seille naar Java vertrokken werden uitge leide gedaan door een groot aantal dames en heeren onder wie minister Pleijte en zijn echtgcnoote de oud-minister Foek, liet Kamerlid v. Deventer hoofdcomité-leden van liet Roode Kruis en leden van den Bond van Indische bestuursambtenaren die de vertrekkende zusters een reusachtige bloe menhulde gebonk. Even vóór het vertrek werd aan zus lei- Zwart de haar gisteren toegekende Roode Rruis-medaille op de borst gespeld. Men meldt ons uit Den Haag: Gistermiddag had in het Pagehuis een afscheidsreceptie plaats, waarop na nan- wezig warende heerende gept luitenant- generaal J. de Waal, ondervoorzitter van het Ned. Roode Kruis; jhr. O. J. A. liepe- laer van DrieJ, penningmeester: dr. G. NV. Roland, lid: overste Verspvk Mynssen. lid: jhr! .NI. Mazel, secretaris, en jhr, O. J. Quarles van Ufford, adjunct-secretaris. Ver der baron Quarics de Quarles, voorzitter van het Centraal Comité tot hulpverleening aan het Nedcrlandsche Rcode Kruis tot het uitzenden van jiersoneel en materieel naar de peststreken in Ned.-Indië, en voor zitter van den Bond van Ambtenaren bij het B. B., de heer De Bruyn Kops, onder voorzitter van dezen Bond; Kolonel Mon nikendam van den Geneeskundigen Dienst van het Indische leger; den heer Koolemans Beynen, officier van gezondheid le kl. van het Indische leger en dr. Eangenbergh, In disch geneesheer. De drie laatstgenoemde heeren hebben zich bijzonderlijk met de samenstelling der uitrusting van liet ma terieel beziggehouden. Verder merkten wij op den heer Mr. Aben- danon, en <fe ambtenaren hij het B. B. Ver schoor van Nissen, J. F. L'. Boissevain en van der Jagt. (De vertrekkende zusters Waren alle ze- aanwezig en gekleed in den nieuwen, voor haar ontworpen uniform van dunne, blauw stof, lange pelerine-mantels over heel dunne, lichtblauwe kostuumpjes, met korte mou- jven. Uit Albanië. Blijkens een hedenmorgen hij den mi ni-tor van oorlog van den kapitein Thom son, broeder van den overledene, ontvan gen telegram Maandagmiddag te 12 uur uil Durazzo verzonden was genoemde ka pitein Zondag te Duiazzo aangekomen. On ze officieren waren welvarendde toestand rustig. Bertha ven Snttmer. Hel hoofdbestuur van den Bond Vrede door Recht heeft telegrammen met betui ging van deelneming in het overlijden van Bertha von Suttner gezonden aan de fa milie van deze strijdster voor den vrede (e Weenen en aan den bond aldaar yoor de vredesbeweging ter voorbereiding van liet congres. Op het graf van Bertha von ttner zullen vanwege den bond Vrede door Recht bloemen worden gelegd. Rijkskweekschool voor vroed rronwau te Rotterdam. Gistermiddag had, zooals reeds kort gc-- meld i>, door Z.Exc. den Minister van Bin- nenland*die Zaken te Rotterdam de of/i cieele opening plaats van de Rijkskweek school voor Vroedvrouwen aan de Henegou werlaan. Tegenwoordig waren professoren, docto ren, de directies der verschillende zieken huizen en een groot aantal dames. Verder de burgemeester, oenige wethouders en Ge meente raadsleden. De voorzitter van het uitvoerend comité, dr. tBiereus de Haan, opende de samen komst met een woord van welkom en trad daarna in een historisch overzicht, waarin hij aantoonde hoe reeds in vroegere eeuwen wel aan de opleiding van vroedvrouwen de aandacht werd gewijd, doch hoe gebrek kig dit geregeld was. Eerst in 1818 werd de uitoefening der verloskunde voor liet eerst over het gelieele land wettelijk gere geld en in 1823 hij Kon. -Bia-luit de stichting van klinische scholen mogelijk gemaakt. Vier jaar later werd «aan Rotterdam ver gunning verleend tot hel oprichten van een dergelijke school. Het duurde echter lot 1831 alvorens het practised onderricht in de ver loskunde een aanvang kon nemen. Toen in 1866 de klinische school werd opgeheven, besloot de Gemeenteraad echter de daar aan verhonden kraamzaal te behouden en uit te breiden. In 1861 verrees in Amsterdam de eerste Rijkskweekschool en in 1883 de tweede aan de Sehiekade te Rotterdam. Langzamerhand nam de toeloop van ver pleegden zoo toe en werden ook in andere richting steeds hoogere eischen gesteld dat dit gebouw te klein werd en zoo kwam dit nieuwe gebouw tot stand, dal in een woord aan de hoogste eischen voldoet, zoodat Rotterdam thans de grootste en best inge richte kweekschool voor vroedvrouwen heeft. Met erkentelijkheid voor het brecde in zichtder Regecring, noodigde spr. th:ins den Minister van 'BËnnenlandscho Zaken uit de nieuwe Rij-kweekschool te openen, aan welk verzoek de Minister gehoor gaf met het uitspreken van een korte rede. Al-nu nam de geneesheer-directeur, dr. De Snoo. het woord. Deze sprak zijn erkente lijkheid uit jegens de Regeering voor de tot standkoming van dit gebouw, waarin alles aanwezig is om de verzorging en verpleging der kraamvrouwen aan de hoogste eischen te laten voldoen en schetste voorts de ge wichtige taak van de vroedvrouw, de waarde van haar arbeid en de groote verantwoor delijkheid van haar werkkring. De verzor ging van de jonge moeder en hef kind stellen tegenwoordig hooge eischen. ook wat de regeling van de voeding van het kind betreft, en juist hier ligt voor de vroed vrouw een schoon arbeidsveld, waarvaan de beteeken is nauwelijks is te schatten. Na aldus op de taak van de vroedvrouw te hebben gewezen, zeide hij, dat het de taak van deze school is haar daanrin te bekwamen, dat een verlenging van den stu dietijd het peil der vroedvrouwen zeker zou verhoogen en dat op een punt nog weinig verbetering in de positie der vroedvrouwen gekomen is, nl. wat de salarieering betreft. Djaar echter de 'Minister zijn sympathie met. de vroedvrouwen en haar werk betoonde, gelooft spr. te mogen verwachten een kente ring in deze ten goede. Alsnu noodigde dr. Böerens de Haan de aanwezigen tot oen rondgang door hel ge bouw, na afloop van welke de genoodig- den in de eetzaal onthaald werden op de traditionecle kandeel. Gedurende de wandeling werd den ge- noctligden een fraai boek aaangeboden, ver meldende de geschiedenis der school, ter wijl allen gelegenheid werd gegeven hun naam [in het gedenkboek dezer openings plechtigheid te plaatsen. Yolkshnlsvestlng. Naar wij van welingelichte zijde verne men bereidt het bestuur van liet Centraal Bureau voor Sociale Adviezen te Amster dam de oprichting van een centrale ver- eeniging voor volkshuisvesting voor, eeq vereeiïiging die het gelieele gebied der volkshuisvesting zou hebben te bestrijken, adviezen zou geven, gegevens zou verza melen, studie zou maken en wellicht ook propaganda voeren. De oprichting .van een dergelijke vereeaiging zou van belang zijn omdat weliswaar verschillende verenigin gen zich aan de verbetering der volkshuis vesting hebben laten gelegen liggen, maar geen enkele het geheele gebied in zijn vol len omvang omvat Met bestaande veroeni- gingen zou aanraking en samenwerking wor den gezocht. Van verschillende zijden moet reeds instemming met het denkbeeld zijn betuigd. rtanntieel nieuws. 0e minister van financiën maakt bekend a. dat op 20 Juni jl. bij de betaalmeester- in kas was. i i 8,521,356861/2 b. dat op denzelfden dag door de Nederl. Bank, inge volge art. llbis van haar ectrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage vanf 14,450,168.34 e. dat op den genoemden datum in omloop was aan schatkistbiljetten f 14,620,000. en aan schatkistpromessen f22,500,000 OVERSCHIE, 22 Juni. De gehouden col lecte voor Quatie-Bras heeft alhier op get bracht f 29.75. 1 De Goten in Spanje en hun ondergang. In -een Engelsclie verzameluitgave, zooals er heden ton dage zooveel ver.-clnjiK.-n, zooals van elk onderdeel door de specialiteit belian- deld is, komt een nieuwe bewering voor omtrent de verhoudingen in liet Wost-Goljsclie rijk in Spanje. De uitgave, die wij bedoelen heet: The Cambridge Mediaevei History en de schrijver van liet hoofdstuk over de \Ve»l Goten is een Spanjaard, Dr. Altamira, wat wel aardig is, daar anders altijd vreemdelingen over hot onderwerp schrijven. De gewone opvatting is, dat het West Gotische rijk ten buit viel aan de Arabieren, doordat de koningsmacht verzwakt va- in de worsteling tegen de oproerige geestelijkheid. Dr. Altamira denkt er anders over. Hij, een Span jaard, i- niettemin geen papenhater, en neemt het op voor de clerus, die volgens hem den koning juist steunde. De rebellen waren di edelen, en dat dus otp rijn -eigen houtje, piet als werktuigen vau den clerus. De bewerin i< nieuw en men behoeft geen antipapist te zijn om haar in dit geval .weinig aannemelijk te vinden. 1 Altamira moet erkennen, dat Envig onder, steuwl werd door aartsbisschop Juliaan. Nieuwe vondsten uit het sternen tijdperk. In een klein land in de nabijheid van Ipswick (Engeland;, waar de Üritsche geleerdeJ.NeiJ Moir sedert eenigen tijd opgravingen doet, zijn dezer dagen een paar interessante vondsten gedaan. Moic ontdekte de overblijfselen en en scherven van zeer primitief kleien vaat werk. De vondsten zijn afkomstig uit een zand laag, waarin men tot .nu toe niet gedolven had en staan in nauw .verband met een aantal vuurstceninstrumenten, die tot de oudere perio de van den jongeren .steentijd behooren. By de opgravingen werden drie .verschillende cut tuurtagen blootgelegd; onder de oudste onl dekte men de kleien voorwerpen. Het grootste stuk heeft een lengte van ongeveer acht tiuim De archaeoloog Smith van het Brit-ell Mti-eum onderzocht het, en verklaarde, dat het ,1 mond stuk van een drinkvat wa-, en dat tiet een opening had van 13.5 duim. Dit is de eerste maal. dal op Engelscheai bodem kleien voorwerpen uit dezen rijd geven den werden. De steenen werktuigen komen ge heel overeen met de vondsten uit de holen van Aungnae. Het schijnt than- bewezen, dat d< holbewoners van het steenen tijdperk in staat waren kleien vaatwerk le constmoeren. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad dezer ge meente op Dinsdag 30 Juni a,s., des na middags 2 uur. Voor de betrekking van ambtenaar bij het 'Rouw- en Woningtoezicht alhier, heb ben zich 53 soliieitanten aangemeld. •Blij Kon. Besluit van 15 dezer is aan dr. R II. van Roojen, arts alhier, de me daille van het Roode Kruis met een daaraan toegevoegde gesp. van zilver, met het opL schrift Balkan, 1912/13", verleend. Zen Mn est. Ter gelegenheid, van hel te houden Zendingsfeost zal NVoensdag 1 'Juli a.s. te 4t/i u. vjn. een extra tram van hier ver trekken naar het Maasstation te Rotter dam. NVij venvijzen belanghebbenden jaaar de betreffende advertentie in dit nummer. Gisternamiddag omstreeks 5 uur is liet 6-jarig zoontje van den lieer J. .1. Schafthui zen, wonende in de Vriendschapstraat, door een met steenen beladen wagen, die in de Brug ma nitraat reed, overreden, ten gevolge waarvan de knaap ernstig verwond werd nart den linker arm 011 het linker been. Iemand, die zich in de nabijheid bevond, droog het ventje naar de ouderlijke wo ning, vanwaar hij per vigelant naar het ziekenhuis werd vervoerd. Het jongetje schijnt spelende onder den wagen te zijn gekomen, althans de koetsier had het kind niet gezien. Gein. Zweminrichting. Do temperatuur van het water was het denmorgen 66, hedenmiddag 67 graden Fahrenheit. t Yolkubfidbul» In de week van 4420 Juni 1914 wer den genomen 714 baden. ltto 8<Se Klute Kuipbaden 51 Kuipbaden 112 Regen 52 Regen 456 5 ot». kinder 43 AGENDA. Heden «n volgende dagen. Sefaledimflcbe Bioscoop 8 Car. Vööcb telling. Heden en volgende avondan. Casino, 8 u. Specialiteiten voorstelling en wor stelwedstrijden. Heden en volgende avondenTivoli-Schouw- burg, 8 uur. Speenhoff's Tooneel. 23 en 26 Juui. Rotterd, Diergaarde, 8 uur. Concert. Kon. Scherpschutters. 28 Juni. Rotterd. Diergaarde, 2Va uur nam. Concert 4e Regt. Infanterie. 30 Juni. Gemeenteraad Schiedam, 2 uur. Het Stedelijk Museum aan hel Doeleptein alhier, ia eiken Woensdag van 2 tot 4 uur voor het publiek opengesteld Den eersten Dinsdag van iedere maand wordt in de Ambachtsschool een openbare les gegeven, die dus door Belang stellenden kan worden bijgewoond. Van vergaderingen; bijeenkomsten, con eerten, vermakelijkheden, e. A g. verzoe ken wij steeds geregeld mededeeling, op dat w(j die ia onze agenda kunnen op nemeoe Oplichting en hel gebruik maken van valeche geschriften. Voor de Arrondissements-Reehtbank te Alkmaar, hadden zioh heden te vcranlwoor den (Blarbara M, Au pers, gescheiden huis vrouw van NV. Fiege, eu Maria W. van Rossuin, le Arnhem. Bieiden zijn gede tineerd en bobben zich wegens oplichting en het gebruik maken van valsehe geschrif ten te verantwoorden. De toedracht der zaak is in het kort als volgt: j Die zoon van den veehouder G. Duijn te Spierdijk, was verb'ondcn aan een Voor schotkantoor te Amsterdam en maaakte ten huize van een agent van dat kantoor ken nis met de beide beklaagden. BSekl. Au pers, van haar te Tjel wonenden echtgenoot ge scheiden levende, en betrokken in een clian- tage-zagk te Tjel, had geld noodig, o. a. zooals ze beweert om haar advocaat, Mr. Kokooker, te Amsterdam, te betalen. Met goedvinden van bekl. van Rossum laat zij op naam van deze door C. NV. H. Kniestedt, makelaar te Amsterdam, een gezegelde valsche schuldbekentenis ad f5000 vervaardigen ten laste van notaris II. A. Bjeets te Utrecht. Nadat beide vrouwen tevergeefs elders gepoogd he.bben geld op dat stuk te bekomen, verklaart de zoon van voornoemden veehouder, NVillem Duijn, zioh bereid te trachten daarop f4000 van zijn vader te verkrijgen, in de meening ver klarende, dat liet stuk echt is. Zoowel hij den zoon als later hij den vader wordt de echtheid der handteekening van notaris Beet- aannemelijk gemaakt door het. ver tonnen van de gelijkluidende handteekening voorkomende op de presentielijst van de deelnemers aan een banket door voorname ingezetenen, aangeboden aan den vïuier van notaris'Bt, ter gelegenheid van diens 70s ten verjaardag. 124 December 1913 gaan beklaagden, Duijn Jr. en de agent Levie NVillem Jacobs, per auto naar Spierdijk. Duijn Jr. gaat alleen zijn vader op de hoogte brengen van het doel van zijn komst. Er is haast bij de zaak, daar het geld. moet dienen om oen faillissement van een familielid der dames te voorkopen en met het oog op de Kerstdagen de banken te ANnsterdam ge sloten' zijn. Duijn Sr. gaat op het ,vqorstel van zijn zoon in, beiden overtuigd met de op 1 April 1914 ven-a Hen de schuld bekentenis f1000 te kunnen verdienen, daar die vordering voor f4000 zal worden over gedragen. Duijn Sr. verstrekt 2500 plus een schuld bekentenis voor f1500. tegen overgiftevan de valsdhe schuldbietkentenis. De agenjtj Jacobs draagt te Alkmaar, ahvaar gedineerd wordt, het geld .af, na er f500 provisie voor zich en '(Duijn Jr. te hebben afge houden. j 31 December wordt uloor hetzelfde ge zelschap per auto de schuldbekentenis ad f 1500 bij Duijn ,Sr. ingelost, en al het geld samen spoedig verbrast. Op gelijke wijze hoeft bekl. bij denzelfden makelaar ralschelijk laten opmaken nog an dere gezegelde accepten, ten laste van den heer mr. P. 11. A'. Tydeman en va.11 den heer F. H. v. Resteren, beiden te Tiel, ook deze werden aan Duijn Sr. verkocht, die in 't geheel f 19.500 aan de dames utibetaaldo en daarvoor een Weede hypotheek op zijn land moest sluiten- i i i jB|ehalve voormelde stukken verstrekte de makelaar Kniestedt aan bekl. 'Aupers op haar schriftelijke verzoeken allerlei brie ven en briefjes, resp. met dezelfde hand geschreven als de accepten Tydeman en van Hesteren, (hiervoor gebruikte K. zijn beide zoons), met welke brieven Duijn Sr. overtuigd werd van het bestaan van zekere betrekking tusschen bekl. Aupers en de onderteekenaars der accepten, en van de echtheid dier handteekeningen. Al dit gold werd verbrast te Amsterdam, den Haag, vervolgens in Londen, Birming ham, Parijs, Straatsburg en Berlijn. Duijn Sr. verliet liet gezelschap te Londen en do boide beklaagden, door Fiege en zekeren kdlner G. le Straatsburg, in den steek gelaten, kwamen zonder middelen van Berlijn zich aanmelden hij de Alkmaar.-ehc Justitie, aan vankelijk beide bewerende van niet- te weten. Ten slofte bekende l>ekl. van Rossum, docli Itckl. Aupers bleef ontkennen, niette genstaande zij al? van haar hand afkomstig moest erkennen de door liaar aan den makelaar Kniestedt geschreven en hij dezen, in heglag genomen schriftelijke opdrachten en concepten van de schuldbekentenissen en accepten. Beide !>eklaagden staan terecht voor op lichting, het gebruik maken van valsche geschriften, en bekl. van Rossum subsidiair voor het voordeel trekken van door misdrijf verkregen goed. Er worden II getuigen gehoord. t (De zitting duurL nog voort.) j Moord. De rechtbank le Assen behandelde de zaak tegen den 20-jarigen arbeider Roe lof JL, geb. te Gieten, nu te Ga-selt. Vol gens dagvaarding is hem ten laste gelegd, datt Jiij in den nacht van 9 op 10 Mei te Gasselte opzettelijk Geert Moek door een hevigen slag met een paal oen levensgof- vnarlijke hoofdwonde heeft toegebracht, welk feit tengevolge heeft gehad, dat Geert Mot-k jn dienzelfden nacht is overleden. Eisch 6 jaar gevangenisstraf. Onbevoegde geneeskundige behandeling. Een echtpaar te Groningen, zoo lezen vrij in fle „Tel.bezat een dochtertje van 16 maanden. (Het kind was zwak en wilde niet groeien. Nadat het reeds geruimen fijd onder behandeling van een medicus was geweest, zonder flat de ouders verbetering in den toestand bespeurden, werd hun 'door ken nissen te Groningen den raad gegeven, hun heil te probeeren hij een zekere mevrouw de weduwe van Gelderen, 1e Amsterdam, die patiënten genezen kon, alleen door het zien ,van een haarvlok. De (vader riep per brief de hulp van me vrouw y. Gclderen in en ontving daarop eenige flagen later een brief met liet ver zoek pen haarvlok van de kleine gewikt keld jn een zijden lapje te willen zen den. .Dit is geschied en daarop schreef mevrouw ,v. Gelderen een brief, waarin naast verschillende raadgevingen omtrent behandeling jn een „P.S."> gezegd wordt „medicijnen worden gezonden."' Gedurende langen tijd ontvingen de ouders elke week, onder rembours één fiesch medicijnen, waarvoor f2.85 moest worden betaald. Op het pakje stond .steeds mevrouw ,v. Geldcren, als afzendster ver meld. Ondanks dezen zoogenaamd en heilzamen drank js het kindje den 12den November j.I. overleden eu had mevrouw de wed. v. Gelderen zich gisteren voor den kantonrech ter jte Amsterdam te verantwoorden ter za ke, rial zij, ofschoon met toegelaten tot de uitoefening der geneeskunst, buiten nood zaak pis bedrijf geneeskundigen raad en hij stand Jieeft verleend ten behoeve .van ge noemd kindje. Mevrouw de weduwe" v. Gelderen was niet ter (Zitting „verschenen. Gehooid, wedden de ouders ,van het inmiddels overleden kindje, die h°i hierboven uiteengezette bevestig den. De zaak werd tot 13 Juli a.s. uitge steld. Raad voor de scheepvaart. Men meldt ons uit Amsterdam: In zijn hedenmorgen gehouden zitting heeft dc Raad voor de Scheepvaart in behandeling1 genomen den eisch tot schade vergoeding, ingediend door de N. V. Ree- derijkantoor v. h. M. Dirkzwager Gzn., te Maassluis, wegens aanhouding op 16 Mei j.I. door den. Inspecteur voor de Scheep vaart te 's-Gravcnhagc van den motorlogger „M. A. 2". In de klacht, hij den Raad ingediend, wordt betoogd, dat de aanhouding van het vaartuig wederrechtelijk is geschied, o. a. omdat aanvankelijk' geen kennis is gege ven, dat de cylinders geperst moesten wor den: voorts, wijl op 15 Mei certificaat'Van deugdelijkheid is afgegeven. Op grond van art. 15 der Wet op dc Scheepvaart nu eisclrt het Rpederijkantoor een schadevergoe ding van HOOP, benevens circa f90 aan uitbetaalde gage. Op .23 Mei j.I. zijn de cylinders zjeperst geworden en goed be vonden. De Raad hoorde in verband hiermede als gevolmachtigde der 1\'. V. den heer Dirk zwager, die zeide, dat er geen bezwaar is gemaakt tegen het voorschrift 0111 de cy linders te persen. Het bezwaar was ech ter, ilat men aan liet voorschrift niet heeft kun 11111 voldoen, aangezien aanvankelijk niet is medegedeeld, dat het persen der cy linders moest geschieden. Als expert word vervolgens gehoord de heer den Hollander, die mededeelde, dat hom geen kennis is gegeven van de veran dering van den motor. Dit heeft hij go- zien, toen het vaartuig op de helling lag- De heer Den Hollander erkende, dat dool4, hem niet aan den patroon is gezegd, dat de cylinders geperst moesten worden, doch wel aan, de fabriek, waar het persen even tueel zou plaats hebben. Herhaaldelijk zelfs heeft spr. bij deze far h'riek er op aangedrongen, dat de cyliUf

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2