VICTORIA-WATER STADSNIEUWS. Kunst en Wetenschap- Rechtzaken. Men en Hcbooi. U emengd Nieuws, zullen ook de Ministers van Financiën. Oor log en Landbouw, Nijverheid en Handel de Groningse he I jmersiteitsfeesten bijwonen, De koloniale tentoonstelling te Senurnng. Naar wij vernomen ligt liet in het voor nemen van het Xedoilamlseho Comité voor de Koloniale Teutoon-delliee Semarang, zich bij de opening van die tentoonstelling te doen vertegenwoordigen door een zijner le den, die daartoe binnenkort de rei-, naar Ned.-Indië zal aanvaarden. Het aangewezen lid zou, naar verder ver nomen wordt, zijn de heer II. van der Man- dere te 's-Gravenhage. VLAAHDINGEX, 27 Juni. De rijksklerk 3de klasse, de heer P. W. Ornee, van hel kantoor Ylaardingen, is aangewezen vooi de tijdelijke waarneming van het kantnor St. Maartensdijk. KEÏHEL EN SPA1.AND. 27 Juni. J)e Stct. (mi. 148 bevat de wijzigingen in de statuten der ,.Yereeniging tot ondersteuning bij ziekten", alhier. De lieer C. H. Schwagermann alhiei', slaagde te Delft voor het candidaatsexamen bouwkundig ingenieur. Te Utrecht is gisteren bevorderd tot tend- JLrts mcj. J. A. van Buysen van hier. Met ingang van 1 Augustus zijn verplaatst de heer P. J. Marijnisse, kommies le ki, van hier naar Den Haag (directe bel.), en de lieer J. B. Overgoor, kommies 2e k!.. van Scheveningen naar hier. Geëindigd is verklaard het faillissement van D. Krommenhoek, broodbakker, alhier. In de godsdienstoefening der afdceling Schiedam van den Nederl. Pro-testantenbond zal morgen als spreker optreden de hem' G. de Leeuw, Ned. Herv. predikant te Oud- karspel. Oranje-collecte. Maandag zal 'de jaarlijksche Onuij&col- Jecfe, waarvan de opbrengst komt fen bate der Christelijke school aan de "Iroersvest, hier langs de huizen gehouden worden. Gemeente-gasfabrltk. Het Jaarverslag der Gemeente-Gasfabriek te Schiedam over 19X3, vermeldt omtrent liet gelde lijk overzicht het volgende: De bedrijfswinst is op bevredigende wijze toegenomen, in aanmerking genomen, dat de kolenprijzen dit afgeloojxm jaar zeer hoogwaren Deze lioogere winst is in de eerste plants toe te .schrijven aan de zeer tovredigende toe name met ruim 13 pCt van den gas vei koop verder werden voor de cokes goede prijzen ges inrukt, hoewel niet. in verhouding tol de hoogere kolenprijzen, en de koolteer hrachl dit jaar, evenals in 1912 veel op Het bedrag der arlveidoloonen mun matig toe, minder dan met de groeitere productie over. een zou komen. Do afgewerkte ijzeraarde kon eveneens tot goede prijzen van de tiand worden gezet. Het onderhoud was hooger dan in 1912 als gevrig van niemven aanbouw in de oude fabriek en van veel verf work. De zuivere win-t was bijna zoo boog ah in bet zoor gunstige jaar 1912; tegenover de lioogere bedrijfswinst stond dit jaar eeno zwaardere be. lasting van de interestrekening en stonden mear afschrijvingen, hoofdzakelijk als gevolg van de nog steeds toenemende aanmaak van mmitgas- installaties. Verschillende balans waarden vermeerderden, met name door terrein aan coop, door den houw eencr nieuwe stokerij en van een gebouw met installatie voor natte zuivering, door een be langrijke uitbreiding van het buizennet, en de onverminderde vraag naar mmitgas. De Gemeente verstrekte f 100.000, waarmede het kapitaal vergroot word. De tijdelijke geldleo. ning <ler waterleiding bedroeg aan liet einde van liet jaar f 41.000. Het mechanische kolentransport, dal geheel als afgeschreven beschouwd kan worden, werkte dientengevolge voordeeiiger dan vroeger. Gemeente-drlnfewsterUldlng. Voor de Gemoento-Drinkwalerlciding vermeldt het verslag: De bedrijfswinst was wederom min. der dan in het voorafgaande jaar, eveneens het gevolg van belangrijke onderhoudswerken aan de bcziiikbakkcri, en van meer uitgave aan de zuivering. De inkomsten aan verkocht water stegen ci ter bevredigend. De zuivere winst was ongeveer 12.000, lager dan in 1912, uitsluitend ten gevolge van de lagere bedrijfswinst. De renterekening was gunstiger dan in 1912. De buitengewone reserve is wederom voor een klein bedrag aangesproken geworden wegens de verplichte uitkeering aan de Gemeente, doch is tevens uit de winst wederom aangevuld tot haar maximum. Do beleggingen zijn wederom tol de koers, waarde opgenomen, waardoor wederom een koersverlies op de reserve moest worden afgo. schreven Aan het einde van het jaar was f -11.000 aan de Gasfabriek en 19.000 aan het Electriciteitbbe drijf rentegevond ter leen gegeven. Schledamsche Gezondheldskoionle. Belangstellenden, verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie van de Sohiedamsohe Gezondheidskolonie, betreffende de uitzending Van een .beta lende kolonie" naar de Vel uwe Waar in den regel het aantal beschikbare plaatsen spoedig weg is, willen wij aanraden zich spoedig aan hét opgegeven adres aan te indoen. Goedkoope trein. De II I.T. S. M. is weer begonnen met de goedkoope treinen 2e en 3e klasse. tOp 9 Juli gaat de eerste en wel ntiar Noord-Holland. Belangstellenden venvijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Omstreeks 7tys uur gisteravond reed een fietsrijder/ kp,mende van het Broeryveld, liet schuine pad naar de Hoogstraat op. Een paar dames kwamen juist dat pad af en een harer reed daarbij tegen den fieLrijdor. met het gevolg, dat het voor wiel van de fiets van laatstgenoemde finaal in elkaar gereden werd. Nadat de politie er in gemoeid was, kwamen de partijen over de te betalen schadevergoeding overeen. Yaa 't Hoff Jongepler. i Martoe uitgenoodigd hebben wij lieden middag de nieuwe inrichting aan de Lange Ha en bezichtigd van de N. Y. Nederland- -che kantoorboekenfabrikant van 'L Hoff Jongepier. Wij hebben ons kunnen overtuigen, dat de/.e fabriek uitstekend is ingericht. Alle nieuwere machines voor liniëei-en, binden, lu.vld.en, naaien en versieren van kantoor boeken zijn er aanwezig. Daar is ook een inlichting voor het afhakken van stalen en het maken van stalenbundels enz. Te- \en- is er aan verbonden een handelsdruk kerij. De inrichting, die is gevestigd in twee uitgebroken branderijen, die tot één geheel gevormd, zich uitstrekt, au de Lan ge Haven tof. de Westvesf. ziel er tietjes uit en heeft, uitstekend licht. Üc machines worden in beweging gebracht door twee eleetrisclie motoren, van blfs en 71/2 P.K., terwijl de geheele inrichting natuurlijk ook elee.trisch verlicht is. Bij de gisteren gehouden herstemming voor een lid van het Bestuur van den Pol der Oud Mathoiiesso is met 11 stemmen gekozen de lieer M. Dijkshoorn, bouwman te Uil legs rsberg, terwijl 10 stemmen, wer den uitgebracht op den heer -Mr. A. de Jong weth. van plaats, werken te Botter dam. De 20-jarige T. die gisteravond van den Westfrankelandschon dijk de helling langs het Spuikanaal afreed, geraakte, doordat een paar jongens op het pad stonden, uit de koers 'en in het Spuikanaal. Gelukkig wist hij zich zwemmende te redden, ter wijl later zijn fiets werd opgehaald. Vrouw M. v. d. H. werd gisteravond omstreeks 8 uur door oen fietsrijder om ver gereden, tengevolge waarvan haar boe nen ernstig werden liezeerd. Een 10-jarige jongen heeft bij de poli tie mm gif te gedaan dat hij door een ande ren jongen met een steen tegen het hoofd gegooid en aan het linker oog ernstig ver wond was. De politie hield vanmorgen een persoon aan als gesignaleerd in liet algemeen po litieblad voor een noeie van f3, subsidiair 2 dagen hechtenis. De man ontkende dit vonnis en werd daarom overgebracht naar Don Haag waar het verbaal was opgemaakt 43et«aMen veerirerpea. Te bevragen aan het Commissariaat van politie Meisjcszak, sleutel, een gewichtje, fiets pomp, rozenkrans. Aan de volgende adressen Ketting met medaillon. Malkus, Ooster straat 8: een gewicht, v. d. Berg, Noord- vest 48; damesring, Groenendaal, Lange Nieuwst raat 1damesring, Omvendijk, Maashofje 2; kinderarmband, Honian, Nieuwstraat 19; portemonnaie, Soeters. Sin gel 132-15; een hondje, Vermeulen Sint Pieterstecg 10; oorknopje, IJsseMein, Oud- dorpsche straat 21 hovenboezeroen, Ks- senberg, Zijlstraat 34-4; portemonnaie, Overwecd, Groote Markt 4. AGENDA. Heden en volgende dagen. Schiedamsche Bioscoop 8 uur. Voorstelling. Heden en volgende avonden. Casino, 8 u. Specialiteiten voorstelling en wor- stêlwedstqjden. Heden en volgende avondenTivoli-Schouw- burg, 8 uur. Speenhoff's Toonee]. 27 Juni. Lokaal Korte Kerkstraat No. 3, 8 uur. Gezellige samenkomst der Nat. Christen-Geheel-On th.-Yor. 28 Juni. Rotterd. Diergaarde, 2(8 uur nam. Concert 4e Regt. Infanterie. 30 Juni. Gemeenteraad Schiedam, 2 uur. 30 Juni. Ilotterdamsche Diergaarde, 8 uur. Concert. Kon. Scherpschutters. Oberlahnstein Natuurlijk Mineraalwater (Radio actief) Een legaat van een mil Hoen De pas overleden industrieel Buik* heeft aan liet Louvre te Parijs een legaat vermaakt Van 1 millioen francs van de rente waarvan elk jaar een scluldorij moet worden aangekocht Pellagra. De pellagra, een ziekte, die, ondanks zijn afschuwelijk pvezen in vele landen den pjqëtischen naam ,van ,,roos" heeft gekre gen, richt tegenwoordig in de zuidelijke pro vinciën der Vereenigde Staten groote ver woestingen aan. Een Fransch geleerde, Prof. Br. Louis Sambon, heeft speciale studie ge maakt valu de pellagra. Hij doorreisde alle werelddeelënin de Oude en de Nieuwe Wereld, 'Azië, Afrika, in Noord- en Zuid- Amerika en zelfs in schier alle landen van Europa, trof hij haar aaln. Een paai- maan den geleden heeft hij zich naar Amerika begeven, om de vreeselijko ziekte in Zuid- Carolina, waar meer dan 100.000 pt 'lagra- patiënten zijn, to bestudeeren. Thans is Br. Sam,ben teruggekeerd en deelt oen en ander van zijn ervaringen mee. I De naam roos hoeft de ziekte pvaar- j schijn lijk te danken aan dien roosachtigen I uitslag op gelaat, hals, rug, hand en voet. I In Lombardije, waar de pellagra hetsterkst I heeft gewoed, spreekt nm-n van Milanee- sche roi>s. Ia Ettropa komt zij onder dien I naam liet nietest voor in Italië, Roemenië en Spanje. Zij was needs bekend ten tijde Ivan de oude Romeinen; Plinius noemde I haar „montuera". Vooral Ulyrië. Thracië. I Gallic. Egypte en Spanjp waren er des tijds door aangetast. Den naam ptallagra kreeg dje ziekte in <to achttiende eeuw van I den ltahaanschen arts Frappoli. Sedert is I haar gebied ontzettend uitgebreid. I Pr. Sambon is ervan overtuigd, dat dfa I pellagra door insecten wordt overgebracht; evenals cle moeraskoorts, de gele koorts en de slaapziekte word t zij veroorzaakt door de steken van bepaalde insecten. De epide- I nnoën komen hoofdzakelijk voor in 't voor- I en najaar, dus in den tijd, dat die muggen I het drukst dansen. Overal waar pellagra- I gevallen voorkomen, constateerde Dr. Sanv j bon de aanwezigheid der beruchte kleine krieuwel muggen "(simuldüdae), alleen niet) op Barbados; doch daar ontdekte hij pen naverwante familie der simuldiidate. Men kan dus met zekerheid beweren, dat pel lagra door deze/ kleine steekinuggen wordt overgebracht. De inicrobische aard der pel lagra Is onlangs nog bewezen door Dr. Harris te New-Orleans. Hij entte apen in fnet oen gefiltreerd mengsel van huid, her senen er weefsel van een overleden pel lm grapatiënt, waarna de huid der apen even eens denzelfden roosachtigen uitslag kreeg. Een afdoend middel tegen pellagra be staat nog niet. Intusschen is het pellagrage vaar grooter, dan men geneigd is aan te nemenhet is minstens even groot als het lepragevaar, waaraan men voor eenige ja ren ook nog niet geloofde. Ten slotte moet nog worden opgemerkt, dat de pellagra speciaal voorkomt in lan den, waar maïs wordt verbouwd. Vroeger heeft men daarom aangenomen, dat de ziekte afkomstig was van zwammen, die op het maïs woekeren. 'Behalve door uitslag kenmerkt de ziekte zich door allerlei storingen in de spijsver tering, gepaard met zenuwpijnen, zwakte en psychische neerslachtigheid. Aanvanke lijk treedt zij periodiek op, doch later wordt zij een duurzame kwaalde sympto men worden sterker, de melancholie wordt krankzinnigheid. Vrij spoedig treedt de dood in. Carnegie's Peace March. Men meldt ons uit 's-Gravenhage; Onze stadgenoot de beer J. J. H. van Rosmalen, lid der Koninklijke Militaire Ka pel heeft, een door hem gecomponeerden mar»ch, onder den titel van: Mr. Andrew Carnegie's Peace March „Vrede door Recht" opgedragen aan den heer Carnegie, die hem een schrijven van dankbetniging heeft doen toekomen. Op het titelblad van het muziekstuk straalt de zon der Gerechtigheid en prijkt een afbeelding van het Vredespaleis. De Groningsche waterleiding. Naar gemeld wordt, gaat de gemeente Groningen, vrij zeker in hooger beroep van liet gisteren door de Groningsche rechtbank gerelde vonnis. Een korte uiteenzetting der kwestie la ten we hier nog volgen: De eisch der N. Venn, de Gron. Water leiding was, dat do gemeente .Groningen de geheele, door haar aangelegde, leiding zoude sluiten, en de rechtbank de gemeente zoude veruordeeien tot oen boete van f 1000 per dag voor iederen dag, dat door de ge meente water geleverd was na den ge- .stelden termijn. De gemeente van haar zijde, oordoeleiule, dat de Nanml. Yonn het contract had ge schonden door te werken met de door. den Raad uiet-goedgekeurde taneven, stelde een tegenovergestelden eisch in, een eisch ge lijk aan die van de Vennootschap. Door de rechtbank nu wordt zooals reeds gemeld in het vonnis overwogen, dat van contract-breuk geen sprake is. De tarieven waren eenmaal door den Raad goedgekeurd, üe goedkeuring bepaalde zich tot de controlo van bet naleven van de tarie ven, zooals deze in het contract waren vastgesteld. De rechtbank, oondeelende, dat de ge meente voor eigen gebruik van haar gehou wen en straten niet het recht van water- levering kan ontzegd worden, acht. dat do gemeente wel ter doge de waterleiding voor eigen gebruik mag exploiteeren. Geheel anders staat liet met de levering van water aan de ingezetenen. De gemeen te heeft aan de N. Venn. .,de Gron. Water leiding" het monopolie gegeven voor cle levering van water aan particulieren en voor particuliere bedrijven. Uit de verschillende overwegingen, waar op het vonnis berust, wordt deze naar vo ren gebracht, dat de rechtbank de voor naamste kwestie die te beslissen was. na melijk wat het voorwerp van het con tract", was, aldus heeft opgevat: dat voor wierp is ''t ondt'gwe.rp deroveye'-'ukoineten di onderwerp is „de watervoorziening van Gro ningen door A id del van een waterleiding". Nu oordeelt de rechtbank, dat de gemeente zich vroeger heeft verbonden daaromtrent niet met anderen dan de mede-contraotanten. d. i. de Vennootschap een overeen komst aan te gaan en dus mag de gemeente niet leveren aan particulieren. l)e conclussie van het vonnis luidt aldus „De Rechtbank Rechtdoende in naapi der Koningin! 'A'. In reconventie: Verklaart den eisch niet ontvankelijk; ■Bi. In conventie: Verklaart dat liei exploiteeren van eene waterleiding in de gemeente Groningen door die gemeente ten behoeve van de ingezete nen dier ggmeente is in strijd met de tus schen haar en eischeres bestaande over eenkomst; Veroordeelt den gedaagde qq. om aan eischeres te vergoeden alle kosten, schaden en interessen door eischeres geleden en te lijden tengevolge van boveng m ']d 'onrecht matige handelingen van de gemeente, nader op te maken bij staat en te vereffenen vol geus het voorschrift der wet. Gelast den gedaagde qcp 0111 de aanslui tingen van particulieren aan de gemeente waterleiding binnen drie piaandc-n n.i de b toekening van dit vonnis op te beffen. Ontzegt den eisch voor het overige." De gemeente zal, naar men nog"meldt, -,s der kosten van het proces moesten dra gen en de N. Venn. 1/3. Er zijn p(m. 3000 aansluitingen bij de Gem- waterleiding. Ne», Herv. Kerk Beroepen te St. Johannesga en Delf- strahuizen (toez.) ds. 1. C. Gj. Gobius du Sart fc Wijk bij Iteusden. Aangenomen het beroep te Tubber- gen (toez.) ds. D C. Goedhart te Leilens (Gr.).' Hoooer Onderwijs. Universiteit te Leiden. Bevorderd tot doc tor in de rechtswetenschap op stellingen, de heer J. L. A. van Opheusden, geboren te 's-Gravenhage. Doctoraal examen rechten de heer A. P. van den Blink. Te Leiden zijn bevorderd tot arts de hoe ren J. Koch, C. M. 11. Gerke. Universiteit te Utrecht. Bevorderd tof doe tor in de scheikunde de heer A. M. Vatoton. geb. te Utrecht, op proefschrift „Piëzodyna mische sludis over de inversie van rietsui ker"; en de heer J. \V. Ie Ileus, geb. te Deventer, op proefschrift „Over de in wendige aethers van onverzadigde glvku len." Te Utrecht zijn bevorderd tot tandarL mcj. P. S. F. Aukes en de heer B. H. de- Beer. UniveiMteil te Groningen. Doet. examen plant- en dierkunde mej. R. v. d. IMeulen. Universiteit van Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de plant- en dierkunde op proefschrift De functie van de zwemblaas bij eenige onzer zoetwatervissehen, de heer K. Kuiper Jr., gebaren te Haarlem. Vrije Universiteit doctoraal examen rech ten de heer C'. Dijkstra. Het foutieve meelkundc-vraagstuk op het eindexamen der B S. Naar aanleiding van het request, door ver schillende examinandi aan den Minister van Biimenlandsche Zaken gericht, betreffende bet foutief opgegeven meetkunde-vraagstuk bij het eindexamen der H. B. Scholen in dit jaar, vernemen wij thans uit goede bron, dat Z.Exe. opdracht heeft gegeven, het vraagstuk te laten vervallen voor hen, die dat wenschen. Zij zullen daarvoor dan een ander vraagstuk te maken krijgen. Dit vraag stuk werd gistermidda, gemaakt. - De Ijevering dat hij de scheikunde-op gaven ook een foutieve zou zijn, blijkt on juist. Een uitvinding. Gisterochtend werden op de Waaldorp- vlakte, in tegenwoordigheid van den Mi-~ nister van Oorlog, den waarnemend kapi tein-adjudant van Everdingen, Majoor Ton- net, den waarnemend chef van de 4e af- deelina, kapitein Förstner, den waarn. di recteur van de Schietschool, en den chef van de artillerie-inrichting aan de Hem- brug v. Dam, proeven genomen met een uit vinding van luitenant Bolton, om den rook van de mitrailleuse naar een bepaald punt af te leiden. Deze voorloopige proefneming slaagde naar wensch. De rook, die anders voor uit den mond van de mitrailleuse komt en het juist richten zeer belemmert, werd dom een zeer eenvoudig toestel opzijde afge voerd, zoodat de richter er geen hinder van heeft. De proefnemingen zullen worden voort gezet om het toestel te verbeteren. Straatrcovers. Door de politie te Rotlerdam zijn aange houden de varensgezel C. J. v. W., wonende Wildezeesteeg en diens zuster de werkster C. K. v. W., wonende Tholenstr., verdacht deze week een persoon beroofd te hebben van zijn horloge en f850 aan bankpapier. Nog f 200 werd op hen bevonden. Van het overige had de geheele buurt goede oei gqmaakt. Onder zand gestikt. De ongehuwde arbeider V. uit Echt i hij het uitgraven van een kelder te Heerlen onder instortende zan((massa's bedolven en gestikt. Dievegge aangehouden. Door de politie te Rotterdam is aange houden die 17-jarige S. wonende Sion- 'dWarsstraat die bleek te zijn het dienst meisje, dat deze week te 8 uur, bij mej. 11. in dienst kwapi en reeds 81/» uur verdwenen was pret medeneming van een aantal voor werpen toebehoorend© aan inej. L. E. W. die daar woonde. Een deel van het gestolene is nog in haar bezit gevonden. De rest was bij een goudsmid aan den Binnenweg ver koelt t. De Duilsche Rijnmond. In de Donderdag te Keulen gehouden verga, dering van de Vereeniging tot bescherming van de belangen van de Rijnvaart sprak de voorzitter OU uil Keulen, direcfeur.generaal van de Deut-che Jihem-SeeschiffahrtgeselKchaft over de ontwikkeling en beslaansvoonva.irJen van liet Rijnzeeverkeor. Hij gewaagde van liet streven, dat reed, in de zeventig van de vorige ceuvv aan den dag 1, gekomen, om den Him voor groote zeeschepen bevaarbaar te inakou. In J892 had de Pruisische regeering een onder zoek ingesteld, dal de mogelijkheid van de uitdieping van die mier tol ten hoogste 4 3 M. by gemiddeld peil voor liet Pruisische gedeelte van Keulen tot de Nederlandsche grens aan. toonde. Nadat de uitkomsten van dit onder zoek bekend waren geworden, verflauwde de agitatie, lot verleden jaar het denkbeeld van liet maken van een Dnilsclien Rijnmond in ruimeren kring veld won. Spr. stond stil by verschillende ontwerpen 0111 den Rijn een uit monding in de Duitsdio Noordzee te geven, en kwam tot de slotsom, dat het wenschelyk was dat de Nederlandsche waterstaat ten spoedig! ste een onderzoek instelde, of de gewenschta diepte op het Nederlandsche riviergedeelte be. reikbaar was. Een oplossing, zonder dat men overging! ot het graven van een Rijn zeekanaal, verdiende ook van bet standpunt van de Rijn. vaart de voorkeur hoven alle andere oplos- singen. (N. R. Crt.) Moordaanslag. De gehuwde vrouw v. d. B., in de Johan- nastrant te Arnhem, stond reeds geruimen tijd in jntieme verhouding met zekeren G., •eveneens gehuwd, doch de vorige week was het tot oneenigheid gekomen, zelf, zoo, dat de politie zich met het geval bemoeien moest. Donderdagmiddag, omstreek s 4 uur, kwam G. bij vrouw v. d. B,, die echter niets meer met hem te doen wilde hebben, G. pakte haar toen bij de keel, doch door haar geschreeuw liet hij haar los. Om 6" uur kwam hij echter terug. De vrouw had echter de deur op slot en zelfs de deur gebarricadeerd. Toen G. eenigen tijd tevergeefs spekta kel had gf-maakt, zonder binnen te kun nen koniien, posteerde hij zich op een op eten plaatsje gelegen privaat en loste een revolverschot in de richting van de wo rn ng. Even later verschafte hij zich toegang lot de woning door een gebroken ruit. De vrouw vluchtte toen naar de achterplaats, waar G. haar echter wist te grijpen. Toen G. onder die worsteling wilde schieten, wist de vrouw hem.die revolver uit de handen te slaan. Daardoor kroeg zij alteen een schamp schot aan het hoofd. Toen snelden, de huren toe, waarop G. de vijucht nam. Later kwam hij nogmaals terug, doch hij werd spoedig door de politie gearresteerd. De man is naar het Huis van BIjwaring overgebracht. Een halo Omtrent de gisteren in verschillende plantsen waargenomen zoogenaamde kring 0111 de zon, vernamen wij bij informatie aan het Met. Instituut te De Bildt, dat het zelfde verschijnsel ook daar waargenomen werd omstreeks 4 uur 's namiddags en dat men hier te doen heeft met een „boven- raakboog", ontstaan door straalbreking van bet licht door ijskristal'en,. Nederl. kapitaal in Congolcesche suiker- aanplantingen. Men meldt ons uit Brussel: Tot op he den bestond er in den Belgischen Congp geen enkcie suikerrietplantage. Naar wjl vernemen, heeft zich thans een naamlooze vennootschap gevormd, waarin aanzienlijke Nederlandsche kapitalen deelnemen, en wel ke zich ten doel stelt het suikerriet op groote schaal te exploiteeren. De te behouwen oppervlakte zal ongeveer 5000 Hectaren bedragen. Vreeselijke val van een auto. Uit Los Angelos (CaliforniëJ maakt een telegram melding van een ontzettend auto ongeluk. Een automobiel viel van een hoog te ,van ruim dertig meter, bij San Pedro in een ravijn. Dc lijken van drie vrouwen en één man werden uit de ruïne van het voertuig gehaald. De vierde inzittende leef de nog, maar men' denkt niet, dat hij er het leven a.f zal brengen. Het was do eerste maal, dat de eige naar van het voertuig met de auto reed. De brand te Salem. Volgens Re latere berichten heeft de brand te Salem (in den Amdrikaanschen staat Massachusetts;'2000 huizen en 20 fabrieken verwoest; 25.000 mensdien zijn dakloos. Do .brandweer heeft lieelc rijen huizen mot dynamiet moeten vernielen om den brand paal en peak te stellen i Het staat vast, dat ÖQ me>«>chen gewond zijn. Zoover weet, zijn er vier mensdien omgekomen. De schade, door den brand in de eind aangericht, wordt op ongeveer tien millioen dollars gesebat. De Hartford - en j nne et i c u t- bra nd vei'Ke- keaïngmaatsehappijon schatten hun verhes door den brand op 1.215.000 dollars. Daarbij is niet begrepen de scba.de, die door bier- verzekering gedekt wordt. Een krach". Uit New-York wordt gemeld van een geweldig faillissement', het grootste, dat «n het financieel© ramp-jaar 1907 in de Ver eenigde Staten is voorgekomen. Het betrett hier het faillissement van de firma .Clat- lin Co., handelende in galanterieën. Het is teen oud handelshuis) dat needs oneer dan 00 jaar bestaat) en eerst voor eeni ge jaren ook in 't klein gmg handelen, doox -het oprichten aUerwege van filialen.

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2