67* Jaargang. Zaterdag 4 Juli 1914 No. 14568 Derde Blad Alleen maar Fransch? ALLERLEI, HOE NAPOLEON IN EGYPTE VOORTLEEFT. SCHIEDAMSCHE COURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per kwartaal: jWxxr Schiedam en Vlaardingen £i. 1.25, frano» per post £1. 1.65. Prijs per woek: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 oent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags réér ma uur aan het Bureau Bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meear 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën hij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. De laatste gebeurtenissen in Frankrijk hebben betrekkelijk weinig de aandacht ge trokken. Nu ja men vond het wel ÉH| beetje kras van die postbeambten Ie Parijs, dat zij hun brieven niet bestelden en in opstand kwamen, omdat de senaat bun een toelage zou weigeren. -Maar liet waren Cosas de Espana, dingen, die alleen in zoo'n raar land kunnen voorkomen. Had Caesar al niet heel wat mals van de Gal liërs verteld En dan liet is niet alleen een raar land, hel is ook een verdorven land. De Kamerleden zien in alles poli tiek, denken uit louter politiek niet mwi aan het welzijn van het land, zijn allen strevers naar ministerportefeuilles in zoo'n land kun natuurlijk alles gebeuren. Terwijl „hij ons" alles zoo heel andere en heel veel beter is, daar is natuurlijk aan zulke malligheden niet te denken. Men is gelukkig, men is dankbaar, dat men niet is zooals „zij". De correspondenten in Parijs schrijven onbewust in denzelfden geesi. Veel meer dan elders komen in Frankrijk de politieke intriges op straat, hel openbare leven re cr tien, twintig maal zoo openhaar als in vrijwel allo andere landen van Europa. De dagbladcorrespondenten, ook zij die met al te veel achter de schermen kunnen kijken, zijn dus uit den aard beter inge licht dan hun collega's elders, zij hooien en zien meer piijuanterieën en vandaar dat koor over de bijzondere slechtheid en verdorvenheid der Fransche politiek. Nu zullen wij zeker niet het tegenover gestelde gaan betoogen. Ja wij willen zelfs gaarne toegeven, dat de politiek in Frankrijk nog „erger" is dan elders. Mits men dan maar in het oog houdt, dat bel verschil lusschen Frankrijk en de andere west-Europeesche landen op dit gebied meer berust op perspectivisch gezichts bedrog dan op de realiteit. En houdt men dit eenmaal in hot oog, dan moet men ook toegeven, dat er voor overdreven gevoelens van eigen deugdzaam heid geen plaats is en dat men niet 'al te vlug moet zijn met te danken, „dat men niet is zooals zij". Reeds eenmaal is die fout gemaakt. Met het üreyfus-proces. Toen hoorde men overal, dat zoo iels toch elders onmoge lijk zou zijn. dal een opstaan van de Sol dateska tegen het staatsgezag in landen als Engeland bijv. niei denkbaar was. En wat is onlangs in Engeland geschied Hebben daar in de terschc kwestie do of ficieren niet rondweg diensl geweigerd Zeker men liceff getracht het schandaal in den doofpot te stoppen, het schijnt zelfs alsof dit lukt. Het zal dus in de geschie denis lang niet zoo indrukwekkend srhij- nen als de dramatisch spannende Dreyfus geschiedenis. Doch is de opstand in den grond eigenlijk nog niet veel erger en void brutaler dan in Frankrijk? Veelal pleegt men in Frankrijk drama tischer op te treden; men heeR er be hoefte aan vertoon, de geste, die de hoofd zaak Is. Ook zonder .gestes" kan men groote belangwekkende daden doen. En de daad der Parijsche postbeambten schijn! ons, afgezien van de geste, belangwekkend en volstrekt niet alleen van lokaal belang Wij kunnen ons heel bost denken, dal iels dergelijks elders gebeurt. Of laten wij dui delijker zijn: hetzelfde wat ginds openlijk geschiedt, gebeurt ten onzent en overal elders in anderen, meer lillek ten vorm dagelijks en zal hoe langer boe meer go sollieden. Alleen hoort men er liefst niet van, bet klinkt te onaangenaam, het geeft een onpleizierig gevoel on men is dien Fransehen heel niet dankbaar, dat zij met zoo overdreven duidelijkheid een demon stratie geven van het groote gevaar, dal de democratie meer en meer gaat bedrei gen: het gevaar van beaiubtcn-terrorisino. Wij zijn een weinig bang voor dit woord, omdat wij ons bewust zijn, dat er vele duizenden beambten zijn, die hun plicht met groote nauwgezetheid vervullen en er niet aan denken om een klasse te gaan vormen, die de andere klassen wil regee- ren. Wij begrijpen, dat zij op hun beur! weer in opstand komen als men hun mot dit woord aan boord komt. En locli is het juist en toch zal liet juister worden naarmate het aantal beambten van open bare instellingen toeneemt. Dat geschiedt, jjiooals men weet, met groote snelheid. De wetgevende machine staat niet stil en als zij al vaak niet voel nuttig werk levert, nieuwe ainhlenaarsposten worden met ver bluffende regelmaat te voorschijn gebiacht. Bovendien heeft wij blijven nu voor het gemak in Frankrijk, ofschoon ook elders soortgelijke invloeden merkbaar zijn ook de politiek hier een in'vlocd ten kwade. De politici beschikken gaarne over staal— haantjes, die zij als loon voor bewezen diensten kunnen „nitkeeren" zonder de ri sico te loopen van als omkoopere terecht te slaan. F.n zij komen gaarne den mach tigen beambten in liet gevlei. Reeds begint men nu ook elders dan in Frankrijk beambren-kiesvereenigin gen op te richten. Men wordt zich meer en meer bewm-t, dat de beambten, ook al voimen zij als "kiezers nog slechts een belangrijke minderheid, vast aaneengeslo ten, een grooien invloed op hun wcik- gever den staat of de gemeente - kunnen u'toefencn. En nu wilden wij gaarne aannemen, dat er elementen onder de be ambten zijn, die zulk een invloed mof uil sluitend of niet vooral ten eigen bate wil feu aanwendenwij weten zelfs, dat er onder de meer ontwikkelde ambtenaren velen zullen zijn. die aan zulk een actie niet zullen willen meedoen het spreekt toch vanzelf, dat de groote meerderheid, vooral van do sterk in aantal toenemende lagere beambten, zich er volstrekt geen gewetenswroeging mee zullen bezorgen aJs zij ten bate van hun eigen portemonnaie wat uit politiseoren gaan. Dat is geen be ambte-fout, dat is slechts ile zwakheid van den mensch, die maar weinigen menschen vreemd zal zijn. Als men weet, dat men door zijn macht streng binnen de grenzen der wet uit te oefenen, persoonlijk voordeel kan behalen, hoe weinigen zullen zich dan door hoog-moreele overwegingen laten be wegen om zich toch te onthouden Er is hier dus een geweldig groot gevaar, dat bijna dagelijks in beteekenis toeneemt en dat worden er niet bijtijds maat regelen genomen teri slotte onze demo era tie in een geheel nieuwe tyrannis zal doen yerloopon, een tyrannis, waarvoor wij nog niet het mooie algemeen gekende woord hebben, omdat zij in dezen vorm althans geheel nieuw voor de wereld is. Welke deze maatregelen zullen zijn, laat zich niet een. twee, drie uitmaken. Het is een buitengewoon lastige kwestie, die de Parijsche postbeambten weer eens naar voren hebben gebracht. Moge men haar nu eerst goed begrijpen. En moge men cr zich vooral niet afmaken met een on eerlijk vertoon van eigen voortreffelijkheid Want dal is de hoofdzaakde Parijsche geste moge hier niet zijn voorgekomen of gemakkelijk kunnen voorkomen de zaak zelf beslaat bier als ginds. DE BESTE TROOST. Gij zult. treuren en in verdriet en zorg bijna ondergaan, tenvijl gij toeh te midden van een wereld vol zon en onuitpwtWijken rijkdom staat? Begrijpt ge niet ue groot' volheid der kostbare gaven, die iedervn mensch eiken dag, elk uur wordt aangebo den? Er is rijkelijk gezorgd voor de ton, nielooze oneindige behoefte aan geluk vnur de menschen. Ontevreden en somber ziet ge in de we reld, die toch zoo vrooüjk om u lacht. Wat is de oorzaak van uw verdriet, uw gedruktheid Wij zullen bel met helderen, nuchteren blik nader beschouwen. Het zijn alleen de treurige gedachten, die de oorzaak van uw ellende, uw treurige stemming zijn. Door uw kleinzielig, enghartig tobben en zorgen toch, koestert gij de giftige en op uw omgeving vernietigend werkende plant, der mismoedigheid en laat haar groeien. En dit alles om een kleine teleurstelling en onaangenaamheid, een mislukking? Peel begeerenswaardigs is er nog te ver overen en vod moois te verkrijgen, dat gij mei de door uw ontstemming verspeelde kracht, wel in staaf zmïdt zijn te bemnch tigen. Laat uw blik in het groote. in de wijde, '•nmetelijke ruimte zweven: het kleine, «ivniie punt zal u dan niet meer uit liet evenwicht brengen. Men blijft niet klagen en radeloos voor een kleinen steen staan, die op liet pad ligt, maar men schrijdt rustig voort, zoo verdwijnt hij van zelf uit onzen gezichtskring. Door de ernstige beschouwing der scha duwzijden van dit leven, door een. moedig zich opheffen uit de doffe sfeer der kleine aardsche zorgen, in de werchl van het zui ver, helder denken worstelt zich de mensch langzaam omboog, tot do heerschappij over zijn stemmingen en tot die niet te versto ren vre.olijkheid, waarin zich harmonische zielen verheugen. Een tocht door de wereld van den geest vertoont ons de dingen in hun ware ge daante; in werkelijkheid zijn zij alle veel mooier dan zij het gewoonlijk schijnen en zelfs richter het kwade is stoeds een groote gedachte verborgen. Altijd zal de mensch van daar vernieuwd en verfrisclit terugkomen en de alledaags heid en de gewone voorvallen des levens met kalmte en zekerheid tegemoet zien. Een interessant voorbeeld van de herin nering, die onder de Kgyptenareii nog i.s bewaard gebleven aan den beroemden tocht van Napoleon naar Egypte, blijkt uil het volgende In het jaar 1907 maakte een afdeeling Emreiselie troepen een ninrech door de Nijldelta, en daar men weinig voedingsmid delen had, maakte men halt hij een klein dorp, om eenige hoenders en duiven te kt, >pon. De Oindeh of schout van het dorp, die wel reden had te geloove», dat men de zaken niet betalen zou, wilde cr lieelcmaal niet over praten, maar zocht ijve rig onder zijn papieren, tot bij ten slotte een document triomfantelijk te voorschijn haalde, dat. zorgvuldig in een verzegeld pa pier lag. Hij reikte bet stuk over aan den officier van den troepen verklaarde hein, daL de soldaten uit zijn dorp niets mochten wegnemen, zooals duidelijk in het docu ment te lezen stond. De verbaasde officier zag cvn geel gewor den papier en vond een door g -neraal Bona parte oaderl eekend bevel, waarin bij'bet dorp als belooning voor de diensten, die Ael aan tiet Fransche leger bewezen bad, van alle lasten bevrijd verklaarde. De En- gelschinan laclde en gaf het document terug. „Dat is door een Franseliman, meer dan 100 jaren geleden, geschreven," zei hij tot den Oindeh; „dat is niet geldig." De Egyp tenaar 'baalde de schouders op. „Fnuis-cben of Engehscben," antwoordde bij verontwaar digd, „nu of toen - - dat is voor ons ge heel hetzelfde. Wij zijn toeh nog hetzelfde volk." HET HAAR. Al bel haar, dat wordt gedragen op hoof den. waar het niet groeide, komt uil alle doelen der wereld. In Robomen. Mor.ivië en Sileziê kan do handel in metiscbenbaar en de verwerking hiervan tot netjes als /eer belangrijk wor den beschouwd. De voornaamste eentra voor deze industrie bevinden zich in het zuid-oostelijk deel van Bohemen, nl. de •steden Trhom-Knmditz, Cliotebar, ('brast e,i Raiib-owitz. Men onderecbeidt in deze ste den zoowel fabrieksnijverheid als huis industrie. teiwijl één so-or! baar uit China komt en de andere soort in'het land zelf wordt verkregen. Groote hoeveelheden z.g. „combings" worden uit China, via Triest of Hamburg ge ïmporteerd, in kisten verpakt tin strom en 12.3 ii 130 pond per baal Wegende, Dit Chinee>che haar wordt geheel chemisch ge bleekt in een oplossing van hvdrogen-pe- mxide en gesorteerd volgens de lengte en daarna geverfd. De lengte varieert van 0 tot 35 inch. Het sorteeren en klassificeeren van liet haar volgens de verschillende lengten,, ge schiedt door meisjes en vrouwen; beginne lingen omvangen 30 ii 35 cent en geoefen de woikkmehten fl a f1.50 per dag. Hel verven en Ideeken geschiedt door mannen, die 135 ;i f40 per maand verdienen. De menschen haarnetjes worden van f'hi- neescii haar gemaakt, daar liet inlieemsche product te fijn en te zacht is. Deze fabrica tie is grooteudeels huis-industrie en in han den van vrouwen en meisjes. Een geoefende kracht verdient 60 a 80 ets. per dag. doch elke netjesmaakster moot oen assistent heb ben voor het samenbinden der enkele ba ren, om zoodoende tijd te winnen. Elke week ontvangen de ne.tjesmaaksters een hoeveelheid baar, die zij mode naar huis nemen, en wanneer de netjes voltooid en door haar ingeleverd zijn, ontvangen zij 50 ets voor bet afval. De meiisehenhaar-netjes worden naar de Vcreenigde Staten. Engeland, Frankrijk en Duitschland geëxporteerd; in Oostenrijk worden ze maar weinig gedragen, liet haar, dal in Oostenrijk voor export wordt afge sneden, of liever gezegd, afgeknipt, i- van boerinnen in Bohemen. Moravië en Silex ié. De beste kwaliteit kond uit .Moravie en Bo hemen c-n bet minder waardevolle uit Sile- zië, terwijl een aanzienlijke ho-veelheid in ferieur baar ook uit Hongarije wordt he trokken. De kwaliteit van het men-chnihaar lemgl af van de volkswelvaart en san tig /mg. waarmede het vóór het knippen b 'hnmlehl werd. "Het haar wordt verzameld do<<r ventere of haarhandelaren, die voor lid uitoefenen van dit vak een gunstige reputatie meden gemeten. Deze knop,!ui maken, gewoonlijk veigezeld door hun vrouwen, reizen door het land van meestal 4 tot 6 weken, gaande van hui- tot huis, om te trachten de viou wen en meisjes te b "wegen In-ur baar ge heel of gedeeltelijk te verkoop.en, De grootste hceveelheid haar, die Jn 't algemeen door een handig venter op zulk een reis gekocht wordt, is 11—14 pond. tenvijl velen terug kwamen met 5 pond en minder. De prijs, die voor hel haar betaald wordt, hangt eerstens af van de lengte en voorts van de kleur, die wel den voornaamsten fac tor vormt. Het geheele hoofdhaar wordt nocit op ééns verkochtgewoonlijk eerst één vlecht en na vier jaar een under gedeelte. Van doode menschen, of van hen. die de een of andere kwaal hebben, wordt geen baar gekocht. De prijzen, die voor vlechten Ihi- taald worden, varieeren lusschen f 51 en f52.50; de lagere prijzen hebben lief rek king op kleine vlechten van kort haar. De prijzen, die per pond berekend worden, wisselen af lusschen f29.15 en £200; de laatste prijs wordt betaald voor blond ol grijs haar, dat 24—28 inch lang is. Al het inlieemsche haar wordt in zijn natuurlijken staat verscheept, zonder gebleekt of ge verfd te zijn, en 73e jaarlijkse)te uitvoer wordt op 13.000 }>ond geschat. TELLEN. "t ts van algemeene bekendheid, dat do wilde en onbeschaafde volksstammen al h<"o] slecht niet cijfers om kunnen gaan. Weini gen weten evenwel, dat het met hun cij ferkunst zoo slecht gesteld is, als we! uit 't onderstaande blijkt. Zoo moet het ""be paald grappig zijn om ;uui te zien, als de bewoners van Iviiusehatka beproeven hoven de 10 te rekenen, want als zij één maal de vingers van bun beide handen ge leid hebben, slaan zij z» dicht en dal lm- teckenl 10; daarna beginnen ze aan bun toenen te tellen lol 20, maar dan worden zij verlegen en roepen: „Mateha". hetgeen zog gen wil: „waar moe! ik meer vandaan ba len?" Een Moravisch zendeling verhaalt van de Groenlanden-, dat zij, bij liet tellen, mét groeten tegenzin boven de 20 gaan en door gaans aan alle getallen daarboven een naam geven, die „ontelbaar" beleekent. Bar ry <b* gr.xik' onderzoeker in de Poolstre ken, vertelt van sommige stammen der Eski mo's. dat zij hun vingers er bij noodig heb ben oni lot drie te tellen, en zich door gaans al vergissen, VOór zij aan de zeven zijn. Verscheidene Zuid-Afrikann.-che stammen hebben niet meer dan vier verschillende cij fers; vandaar, dal zij zich moeilijk een be grip van groote getallen kunnen vormen. Humbolt deelt daarvan een aardig staaltje mode, als hij verhaalt, "lat hij nooit een Indiaan ontmoette, wicn hij naar zijn leef tijd vroeg, of liet antwoord was onveran derd „zestien" of „zestig"', alsof danrtus- iehen weinig verschil ivns. Dit wordt bevestigd door de volgende anecdote van een reiziger in Zuid-Amerika, Op oen tocht vergezeld van tien of twaalf Indianen, vroeg bij een hunner: „Zijn wij met vee-l?" „Ja, wij zijn met veel „Zijn wij' ontelbaar?" „Ja, wij zijn ontelbaar." „Als de Indianen van 'dien siatn," zegt hij, „wilden zeugen, hoeveel gevangenen zij gemaakt hadden, konden zij het getal niet opgeven, maar teekenden oen ruimte o-p den grond af, en zeiden, dat or zooveel waren, als daarin slaan konden. De bewoners van eenige West-Indische eilanden rooien, als een getal boven de lien is: „Zooveel, als haren op mijn hoofd", of: „Als het zand der zee". De Yank-os, die in de nabijheid der Ama- zone-rivier wonen, hebben gum naam voor een getal boven de drie, en dat is ge lukkig voor degenen, die met boa te doen hebben, zegt de reiziger, die dit vermeldt, want hun woord voor drie is „Po el-tar-ra- ro rin-w-a ro-ac", een woord van lit-n let- tergtepen. Waarlijk geen wonder, dat in zoo'n land de rekenkunde niet kan bloeien. NIEFWTJES VAN HIER EN DAAR. Het gouvernement van Nieuw Zeeland heeft een voorstel ingediend om aan we duwen met één kind een jaarlijkseh pen sioen te geven van 100 gulden. Die met drie kinderen of meer ontvangen 360 gul den. Dc apothekers van de 16e eeuw maakten veel gebruik van de zoogenaamde gene zende eigenschappen van de spin. Spinne- draadjes werden voorgeschreven legen an- derdaagsclie koorts en oorpijn. Zelfs le vende spinnen droeg men in een zakjo om den hals tegen verschillende kwalen. Turksche dame? beschouwen moesjes op de wangen als een groote schoonheid. Zij zeggen, dal het 't plekje is, waar de liefdé haar gok i ret heeft. Geen Turksche vrouw zal voor werkelijk schoon doorgaan, als zij niet een paar moesjes heeft. De beide pailemenG huizen op IJsland geven aan ie de reu man en iedere vrouw bo ven de 25 jaar het kiesrecht. De vrouwen zijn ook volkomen gelijk voor de wet, en zij hebben het recht iedere s taats Intrek king te hekleeden. Reeds in de middeleeuwen verstonden de handelaars en he-bergiers de kunst om wijn te vcrvalschcn. De vele verordeningen, die er door de oveiheid tegen gemaakt weiden, zijn er het bewijs van. Het postpapier van den koning van Enge- la.ng is in den lantslen lijd voorzien vjjrf een kleinen Tudor kroon in rood, met dén naam van de vorstelijke residentie in de zelfde kleur. Dit is gedaan om de corres pondentie van den iegenwoonligen koning te kunnen onderscheiden van die van koning Edward. r Het laatste nieuwtje op het gebied vafïr vrouwen vereenijgliigen is de „Kus niet"- elub, die door Miss Gladys Hunter, te Cin cinnati, i» opgericht. De vereemging heeft reeds 5274 ehlen. In de bergachtige streken van den Tau- nus, hij liet dorp Rcmlnrn, is een linde boom, die 1200 jaar oud moet zijn. In den zomer is de hoorn prachtig, en de blade ren. bieden schaduw aan 200 personen. De stam is 39 voel in omtrek en zoo uitge hold, dat 12 menschen er plaats in kun nen vinden. Bloemen op aangerichte tafels is .een zeer oud gebruik. Reeds bij de Grieken en Romeinen waren er tafels met rozen bestrooid of versierd met slingers van ro zen, en de gasten zeiven waren er mede gelooid. ANECD0TEN, „Wat voor vleesch héb je voor morgen?" vioeg mijnheer, toen hij' naar 't kantoor gaande, den slager op de stoep aantrof. ..Het beste rundvleescli, dat we ooit ge had bobben, mijnheer. Zoo zacht als zij, en zoo week als een vrouwenhart,." Mijnheer keek den slager gun en zei „Geef dan liever maar kaif.-vlcesch." Hij (de courant lezend): „Er is een onge luk gebeurd bij dc familie de IVit. De meid kreeg hij toeval wat kruit in handen, dal ze op het vuur gooide, waardoor ze door het dak geblazen werd." Zij (medelijdend): „Arme mevrouw de "Wit. dat is nu al de vierde me'irl, die er zonder iets te zeggen, van door gaat," Zij was ruim tachtig jaar oud _gewor- den, toen men haar voor 't eerst meenam naar de bioscoop. Toen zij er uitkwam ont moette zij in de vestibule een kennis, die zei: „Ik hoop, dat u zich geamuseerd licht, mevrouw." „Ja," antwoordde de oude dame, „daldecd ik. Maar ik merk nu toch. dat ik doof begin te worden; ik heb géén woord verstaart, van wat er gezegd werd." „Maar, juffrouw N„ wat. zie je er feeste lijk uit, wat is er aan de hand?" „Wat;, hel) je dart niet geli'oo-rd. dat mijn Tom vandaag vrij komt?" „Maar ik dacht, dat hij zeven jaar ge kregen had?" „Ja, maar ze laten hem bijna twee jaar vroeger gaan, om zijn goede gedrag." „Lieve hemel, juffrouw N„ wat een troost moet 't voor u zijn, zoo'n goeden zoou te hebben." Een oude hut, die aan den rand vaat een dorpsweg stond en jaren lang er zeer yex-

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 9