STADSNIEUWS. Kunst en Wetensehap. Kerk en School. Sport Gemengd Nieuws. do heer E. 11 aan wien in hot Engosch moei worden geschreven. Hot ressort van hot viec-consulaat omvat de ambten Akorshns, en Hodemarkon, als mede do stad Moss. Dij Kon. lns-luit (s de hoer X. C'oriat. consulair agent der Nederlanden to Afarra- kesh (Marokko), oovordonl tot vice-consul aldaar. Het ressort van hot vice-oonsulaal omvat do stad Mar.tkoh en onmiddellijke oniae- ving. Dij Kon. besluit van 3 dezer is do hoer H. Hurtado erkend en toegelaten als con sul-generaal van Venezuela te Amsterdam, voor Nederland. Onze ministers. De minister van marine zal Vrijdag de munitie-inrichting in Polder VIII to Am sterdam bezoeken. Hij zal daarbij verge zeld zijn van van zijn adjudant en van don inspecteur dor marine artillerie aan bet de pai toment. kapitein tor zoo Van Hlehwijh Ris. Eerste Kamer. De Eerste Kanier zal de belasting» et- ten in do tweede helft van Soptwnl«T behandelen. Mr. A. v d. Hoeven, wethouder van Rot terdam, zal. naar de „Ned." meldt, zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer aan nemen. De belastingwetten. Thans is het zeker, dat de Eerste Kamer voor de behandeling der belastingwetten niet meer in dit zittingjaar zal terugkomen, maar deze zal behandelen in het nieuwe zittingsjaar in do tweede helft van Sep tember. Pestfeestrtydfng* In Indië. De officier van gezondheid le klasse bij de zeemacht, S. Citroen, te Watergraafs meer, is ter beschikking van den Gouver neur-Generaal van Ned.-Indië gesteld, om deel te nemen aan de pestbestrijding daar te lande. Relletjes op Noesa Kembangan. De correspondent van „Hot Handelsblad" meldt: „Dij relletjes van de dwangarbeiders op het eiland Noesa Kembangan werden zes hunner gedood, zes zwaar en velen licht gewond. Er zijn militairen naar het eiland ver trokken." Het blad teekent hierbij aan: Op het eiland Noesa Kembangan aan de Zuidkust van Java voor Tjilatjap gelegen, zijn een aantal dwangarbeiders onderge bracht, die daar worden te werk geteld in de cuotchoiic-aanplantingen van het de partement van Justitie aldaar. De Chineezcn-relletjes te Semarang. De correspondent van de ,,N. R. Ct" le Batavia seint, dat de staking van de Chi- neezen, die werkzaam waren hij de ten toonstelling te Semarang, geëindigd is. De Chinee zen zenden een vertegenwoordiger naar China om hun grieven bloot te leg gen- Risico -overdracht Ongevallenwet. Door den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel is aan den heer mr. M. Tydeman Jr., op diens verzoek, eervol ont slag verleend als lid van de commissie tot het instellen van een onderzoek naa*. de resultaten, waartoe de risico overdracht bij de uitvoering der Ongevallenwet 190L heeft geleid, en is als lid diep commissie benoemd de heer mr. J. II. W. Q. ter Spall, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. Gebouw Tweede Kamer. De Staatscourant bevat de wet van 22 Juni tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen in de gemeente 's-Gravenhago, noodig voor de verbouwing en uitbreiding van het gebouw van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal. Algemeene Rekenkamer. De Algemeene Rekenkamer beslaat heden honderd jaar. De Grondwet van 1814 erken de ons hoogste, comptabel college voor het eerst onder die" naam. Bij de wet van 9 Juli 1814 kreeg zij haar instructie, die wel iswaar later herzien werd, doch de da tum van 9 Juli 1914 is in elk geval de historische dag, waarop de Algemeene Re kenkamer onder den naam, waaronder wij haar nu kennen, haar eeuwfeest mag her denken. De Nederl, officieren In Albanië. Aan het departement van oorlog is giste ren het volgende telegram ontvangen: „Koritza is 6 Juli 's avonds gevallen in handen van de Epixoten in verbinding met de opstandelingen. De Nederlandschc officieren zijn op weg naar Valona. Geen der officieren gedood of gewond." (Voor zoover hier bekend zijn de namen van die officieren: Snellen van Vollenho ven, Doorman en Malinckrodl). Het anti-Servische incident te Amsterdam. Naar aanleiding'van 'het gebeurde aan het consulaats'gebouw van Servië te Am sterdam, heeft de regeering last gegeven in plaatsen hier te lande, waar consulaire posten van Servië gevestigd zijn, de consu laatgebouwen streng te bewaken, terwijl tevens aan politie en Justitie te Am-; sterdam een onderzoek is opgedragen naar de feiten, welke daar hebben plaats ge had. Op last van de justitie is men den gehee- len morgen bezig geweest met. dreggen naar bet- afgerukte wapenbord van het Servische consulaat*te 'Amsterdam. Een duiker liet zich herhaalde malen in het water zak ken. In den middag was echter nog niets gevonden. Ook omtrent de daders had men toen nog geen enkele aanwijzing. Wethouders-salarissen en -pensioenen. iHior de Raad-leden Droegleover l'nr- tuijn en Gerritsen i> een vooi-tel bij den 1 lottei da mschen Gemeenteraad mge tiend, om Gifxlep. Staten te verzoeken ook de jaarwedde van de wethouder- te verheugen, nl au f 4.000 op 1' 0.000 en m verband daarmede ook de verordening, regelende de pen-ionneeung der wetlioudei- te wij /.tgon. Tram vcrbl «dingen, Behalve dat hij den Rotterdam-dien Gemeentela.ul enkele adre-sen zijn inge komen, houdende verzoek om wijz'gma te brengen in den loop der nieuw ontworpen tramlijnen 11 en 1.'. beeft hef Daad-lid, die heer Hollander, ook een voor-te! inge d.i'iid om B eu W te verzoeken mede een voor-tid m U> dienen lot uitbreiding van het tramnet naar het Zuiden. Ilieden komen de "voorstellen tot uitbrei ding van het tramwegncf in behandeling. Medezegglngsschap in de schoolleiding. Door het lmofdimd.nir van liet Neder- landsch Omlervv ijzersgenoot-ehnp is een schrijven gezonden aan de bo-turen der po-litieke partijen, waarin verzocht wordt op de programma's dier partijen te willen plaatsen bet punt: Medezegging-chup van de onderwijzers en omlervvij/c-res.-en (niet- hoofden') in de schoolleiding. Jn de toelichting wordt o.a. gezegd, dat bij het Nederlandsch Ondom ijzer- Genoot schap, de grootste en oudste onderwijzers corporatie in Nederland, tellend 721S lo den, beneveti- hij bijna alle andere onder- vvijzen-corporatie-, ,-inds lang het bc-el be staat, dat het tegenwoordige artikel 21 der Wet op het. lager onderwijs, verouderd is, en dat noodzakelijk is in hot belang van het onderwijs een wijziging van dat arü kei, waarbij ook aan de mei-hoofden in liet onderwijzend personeel invloed gege ven wordt op de regeling der schoolzaken. Sinds 1 OOG heeft het hoofdbestuur de aandacht van regeering en Kamer op de urgentie van een wijziging van artikel 21 gewezen en het hoofdbestuur wijst er op, dat door ver-chillende Kamerleden thans die urgentie wordt ingezien. Opvoedingsgestichten. Men schrijft uit Harncveld aan het,,N. v. d. Nauvvelijk- zijn de opvoedingsgestichten te Aehleveld, onder deze gemeente, ge opend. of de ruimte blijkt onvoldoende, In verband hiermede heeft 'het be-lmir der verceniging tol duurzame verzorging van minderjarigen besloten, aan de be staande gebouwen nog toe le voegen: ver schillende paviljoens, een school, eenelec- trische centrale en oen grooto landbouw- schuur. Veiliooglng. De tarieven voor het afhalen on bestellen van IJl- en vrachtgoederen zullen ingaande 1 Augustus pp alle stations der Neder- landschte spoorwegen vvoiilen verhoogd, ter wijl voor hfet afhalen van he-telgoedjOixm ook loon gul vferschuldigd zijp. Dir. bel., Invoerr. en Acc. Bij Kon. besluit van G dezer is aan den heer II. Damsté, op zijn verzoek, met ingang van 16 Augustus, een eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van hoofd-inspec- leur dpr directe belastingen, invoer rechten en accijnzen bij liet departement van finan ciën, zulks met dankbetuiging voor de vele diensten door hem aan den lande bewezen. Asserstichting In het Vredespaleis Toen in 1910 wijlen de Minister van Staat Mr. T. M. C. Asser het 50-jarig jubileum van zijn promotie tot doctor in de rech ten herdacht, werd hem als bewijs van hulde en \ereering een bedrag door zijn vrienden in verschillende landen bijeenge bracht, ter hand gesteld met de uitgespro ken bedoeling dal daarvooi zou worden ge sticht een zoo volledig mogelijke bibliotheek van lioekeii en tijdschriften over internatio naal privaat recht, die deel zou uitmaken van dc bibliotheek der Camegie-stichting te 's-Gravenlvage. Teneinde aan den wensch der commissie, die zich voor dit hulde betoon had gevormd te voldoen is door den gehuldigde een paar jaren later in het leven geroepen de Asser-Stichting, waarin door hem het bovenbedoeld bedrag werd ingebracht, teneinde daan'oor boe ken en tijdschriften, uitsluitend op het ge bied van internationaal privaatrecht aan te koopen, om deze deel van (le bibliotheek van bet Vredespaleis te doen uitmaken. Bij acte van 21 October 1912 werd deze stichting in liet leven geroepen; doch eerst na het overlijden van den stichter kon door verscliillendc omstandigheden tot de uitvoering van deze acte worden overge gaan. Naar wij vernemen zijn door het Bestuur der Asser-stichting do noodige stappen ge daan, teneinde liet Restaur der Carnegic- stichting van den inhoud der acte op' de hoogte te stellen en is door laatstgenoemd bestuur te kennen gegeven volgaarne te willen medewerken om het bestuur der As ser-stichting in staat le stellen de bepalin gen der akte ten uitvoer tc brengen. Dczo bedoelen, dat de aldus aangekochte boeken en tijdschriften over internationaal privaat recht niet alleen eigendom zullen blijven van de Asserslichting en slechts in bruik leen aan de Carnegie-Slichting worden af gestaan, maar ook dat zij zullen worden bewaard in een afzonderlijke afcleeling van dc Carncgie-Süchüng ".net een hierop doe lend opschrift, terwijl liet bestuur der As ser Miehüng een afzonderlijk Bureau in of nabij die afdecling zal worden aangewezen waarin zijn secretaris geregeld zijn func ties van beheerder der stichting zal kun nen uitoefenen. In dit Bureau zal tevens naar den wensch van den stichter ter in zage liggen een lijst van allen, die finan cieel tot het totstandkomen der stichting hebben medegewerkt. Naar wij tevens vernemen zijn door den stichter voor de eerste maal tot leden van den Raad van Commissarissen benoemd de li et vren Air. W. 11 de Beaufort, oud-Minister van Buitenhmdsclie Zaken; Air. Th. Stuart te Amsterdam; J- ter Heulen Jr., direc teur der Hollandscbe Lloyd le Amsterdam, tie eerste en laatste voorzitter en penning meester van de commissie van 1910, de tweede secretaris der commissie, die zich vormde bij Assers vertrek uit Amsterdam en Air. C. D. Asser Jr., advocaat en pro cureur te Amsterdam, die allen deze functie op zicli hebben genomen. Tot leden van bet bestuur der stiehting zijn voor de eer ste maal benoemd dc beeren Afr. B J. A. A. II. de 'Beaufort, "hoofd-commissaris ami het Departement van Bnitenlandsehe Zaken te 's-G ravenhage, Air. Dr. F. Donker Curtius, advocaat te 's-Gravenhage, H. van der Alandere te 's-Gravenhage, alle drie le den der commissie van 1910, en J. Asser. Dc laatste treedt als secretaris van het Bestuur der stichting op. VLAARDINGEN, 9 Juli. Loop der bevol king van deze gemeente van 1 Januari tot en met 30 Juni *1914. M, V. Tot. Bevolk, op 1 Jan. 1914 11527 lj510 23037 Vermeerd.: M. V. Tot. Geboorte 162 159 321 Vestiging 205 228 428 367 382 749 11894 11892 23786 Vermind,:M. V. Tot. Ov lijden 61 57 118 Vertrek 300 286 586 361 343 704 Bevolk, op 1 Juli 1914 11533 11549 23082 Aantal huwelijken in Juni14. Vermeerdering in Juni4. VLAARDINGEN, 9 Juli. Rot de ,,St.ct."' no. 158 zijn verzonden de afdrukken der statuten van de conferentie van den H. (Jo hannes den Dooper, alhier. VLAARjDlNGEN, 9 Juli. De heer .T. F. Vlasblom, alhier, komt als no. 3 voor op een voordracht ter benoeming van een on derwijzer bij het lager onderwijs te Rot terdam. Zilveren jubilee. Dinsdag 22 Juli a.s. ggd de heer L. Bok horst den dag herdenken, waarop hij vódr 23 jaren als bode van de bureaux ten raad- huize in gemeentedienst trad. Met de „St.ot" no. 158 zijn verzonden de afdrukken der statuten van de Wijkver pleging vanwege de afdeeling Schiedam van den Ned. Protestantenbond. Gistermiddag omstreeks lialvier is in de sloot van een hooiland aan den Rol berd aan belt en dijk een beladen hooiwagen terecht gekomen. liet paard werd zonder veel moei te op het droge geholpen, de lading hooi werd op een andere wagen overgeladen en daarna werd de wagen Weer uit ,de sloot gehaald. Gem. Zweminrichting. De temperatuur van liet water was lieden- morgen 68 en hedenmiddag 71 graden Falir. AÖ13NDA. Heden en volgende dagen TivoTi Schouw burg, 8 uur. Miincliener Kunstier Cabaret met den heer en mevrouw Speenhoff. 9 Juli. Rotterd. Diergaarde 8 uur. Extrar avondconcert. Kon. Alarinc, 19 en 14 Juli. Rotterd. Diergaarde, 8 uur. Concert. Kon. Scherpschutters. 11 Juli. Lokaal Korte Kerkstraat no. 3. Na tionale Christen-geheelonthouders- vereeniging 8 uur. Gezellige sa menkomst. 12 Juli. Rotterd. Diergaarde, 21/» uur nam. Concert Kon. Marine. 12 Juli. Rotterdamsche Diergaarde, 8 uur. Extra-avondconcert. Kon. Scherp schutters. 14 Juli. 'Gemeenteraad van Schiedam, 2u. Tol leeraar in het vioolspel aan de „Haagsche Stichting voor Muziek" is benoemd de heer A. Orobio de Castro. Rembrandts ontdekt'. Twee Holtandsche kunsthistorica, dr. Bre- dius en de heer AI, Kranig, zouden in het Nationaal Museum le Stockholm een twee tal Rcinbrandts ontdekt hebben, voorstel lende „Het offer van Abraham" en een portret. Het eerste schilderij' was toegeschre ven aan Van den Eeckhoudt, terwijl het andere naamloos was. Geref. Kerken. Beroepen te Nieuw-Lekkerland ds. A. Scheele te Veere. Hoooer Onderwijs. Universiteit te Leiden. Bevorderd tot doc tor in de rechtswetenschap, op stellingen, de heer II. A. Wassenbergh', geboren te 's-Gravenhage. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap, op stellingen, de heer H. F. .van Walsom, geb. te Alkmaar, Eindexamen Ned. Ind. adm dienst do heer H. E. J. Alolt. Bevorderd tot doclor in de rechtsweten schap, op stellingen, B. Edersheim. geb. le 's-Gravenhage, bevorderd tot doclor in de rechUwetenschap, op proefschrift: Hand having van de orde in parlementaire ver gaderingen", AV. Couterier. gel), te 's-Gra venhage. Universiteit te Utrecht. Doctoraat exa men rechten mej. B. A- AI. Houwing. Universiteit te Groningen. Bevorderd tol doctor in de plant- en dierkunde de heer C. J. Baart de la Faille, geb. Je Gronin gen, op proefschrift: Statistische onderzoe kingen hij Senccio vulgaris L. Universiteit van Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de scheikunde ojp "proefje schrift „Het stelsel Ainmoniak-Water'de heer S. Poslma, geboren te Kinswerd, en tot doctor in de wis- en natuurkunde pp proefschrift „Afagnetische splitsing en tem peratuur" do heer II. R. Woltjer, geb. te Amsterdam, en op proefschrift „Isothermen van waterstof bij 15°5 C. en 20" C. tot 2200 atmosfeeren' de beer K. W>. Walstra, geb. te Arnhem. Doctoraal examen geneeskunde de hec- ren P. Bisschop en II. C. J. Hoek. Kegelen. Een nieuwe club. Gisteravond is er alhier een kegelclub opgericht onder dan naam „Overal Thuis". Deze sport zal beoefend worden op de nieuwe kegelbanen van het, café-restaurant „De Yereeniging"'. t Schaken. Internationaal tour no oi te At a n n h e i m. De ofticieele lijst van deelnemers is thans bekend gemaakt, en ziet er als volgt uit: Aljecbin, Bogoljuboff. Breyer, C'arls, Du- ras. Fahrni. Janowski, John, Krüger, Alars- hall, Atieses, 'Post, Reti, Rubinstein, Smo- rodski, Spielmann, Tarrasch, Tartakower, Teiehmann en AUdniar. Aten is dus van het oorspronkelijke idee afgeweken, om slechts 18 deelnemers toe te laten. De in de schaakwereld welbekende pro fessor I. Rice te New-York, heeft een zeer belangrijk bedrag voor dit tournooi beschik baar gesteld. Rotterdamsche Diergraarde. De Rotterdamsche Diergaarde zag in de paar laatste weken haar dierenverzameling weder verrijkt met een aantal fraaie die ren, waaronder een volwassen zwarten pan ter, aangeboden door den heer B. C. D. Hanegraaff te Rotterdam. De sultan van Solo zond een kostbaar geschenk bestaan de uit 1 oeran oelan, 1 moensaitg), 1 zwarte koekoek, 1 witsnavelige neushoornvogel, 2 Javaansche boomeenden en 4 Schneider's pythons. Behalve dat nog een aantal andere ge schenken werden ontvangen, werden ook verschillende dieren aangekocht, waaronder- vele merkwaardige aapsoorten. Geboren werden 1. leeuwinnetje dal door de moeder veronachtzaamd werd en nu rnet de zuigflesch wordt opgekweekt Voorts 1 zebra, 1 rendier, 1 guanaco, 2 sica- lieiten en 1 damhert. De staking te Winschoten geëindigd. De staking iaan de Noord-Nederiandsclie A[aehiniefabriek te (Winschoten is gisteren opiglolieven. De (heer Dekkers, bestuurslid van den jSJ eta albe werkers bb nd, is met de diriectie overeengtekomen, dat alle zooge naamde besmette materialen, alk'omstigivan die firma Gonnerman te Haarlem, niet zul- Hen worden g-obrujikt voor de door de firma Rührig en König to Maagdenburg bestelde bakken. De goedkeuring op deze overeen komst vanv,(ego de Nederlandsche Verceni ging van werkgevers in de metaalindustrie is vkrkregen, zoodat hedenochtend het werk kon wordfen hervat. De staking te Almelo. Men schrijft aan „Het Volk" Dinsdagmorgen heeft reeds een onder houd plaats gehad tussehen de fabrikanten en een commissie uit de stakers. Direct resultaat heeft deze conferentie niet op geleverd. -Ten opzichte van enkele meer ondergeschikte punten .verklaarden de fa brikanten zich wel tot concessies bereid, maar ten opzichte van de tomen niet. Blij ven de patroons bij dit laatste volhar den, dan as de kans op een bevredigende oplossing van dit conflict buitengesloten. Staking geëindigd. Te Zaandam was een week geleden een staking uitgebroken onder de timmerlieden van den aannemer den heer L. Alolenaar, werkzaam bij den bouw van een graansilo voor de N. V. Stoomgortpellerij voorheen J. Zwaardemaker Hzn. in de Oostzijde al daar, omdat eenigen van hen niet samen wilden werken met een gezel, die anderhalf jaar geleden als „onderkruiper" zou gewerkt hebben aan den bouw van een tramremise aan den Amstelveenschen weg te Amster dam. Aangezien de patroon weigerde don betrokken gezel te ontslaan, hebben de .sta kers hun verzet opgegeven en is gisteren de staking opgeheven. Van de stakers kon den echter met het oog op de wijziging in den stand der werkzaamheden niet meer dan zes" worden teruggenomen. De 16 overige gezellen, meest allen Amsterdam mers, zullen trachten elders werk te uil- den. '.ttt _Hi» ga Een opengev tVen raadsze'el Men schrijft uit Hengelo aan „Het Volk": De vorige weck Woensdag is R. Kuipers, lid der afdeeling Hengelo van de S. D. A. P. en lid van den Baad, zonder achterlating van adres vertrokken en tot heden niet teruggekeerd. Hij was den laatsten tijd met eenigo anderen als aannemer opgei eden en voerde daarvoor de administratie. Zijn boeken waren niet in orde. Door een van ben. met wie bij samen werkte, is aan gifte gedaan bij de politie, die hem wel nu opspoort, maar tot nog toe vruchte loos. Hij werd in 1913 door de partij-af- deeling candidaat gesteid en gekozen. Een dreigbrief Ken der .werkgevers in het houtbedrijf t)e Zaandam beeft dezer dagen een anoniem, briefje van den volgenden inhoud ont vangen „Vandaag otter ,acht dagen moeten'alle ■houtfabrieken stilstaan, zoo niet, dan. zullen wij i7.o wel laten stilstaan; goed. begrepen, en wanneer de houtbazen van huis gaan, jietzij 's morgens of 's avonds, dan moeten ze de huisgenooten maar vaar wel zeggen, .Goed begrepen." De betrokken ptatroon heeft hiervan aan gifte bij de politie gedaan. De geheimzinnige verdwijning. Aten meldt uit Arnhem aan dc „Tel.": Er begint eenig licht te komen in zake de geheimzinnige verdwijning van den heer E., reiziger Lij den ijzerhandelaar L. hier tor stede, wiens rijwiel en hoed, zooals wij dezer dagen meedeelden, bij het Ka- tervecr bij Zwolle in den IJsel gevonden zijn. Thans is n.l. hier ter stede op even geheimzinnige wijze verdwenen zekere mej. V., die, naar gemompeld wordt, tot E. in intieme relaties stond. Genoemde juf frouw heeft in een achtergelaten brief te kennen gegeven, dat zij zich van liet le ven ging berooven. Vermoed wordt thans, dat beide verdwenenen in eikaars gezelschap er tussehen uit zijn, pf dat zij gezamen lijk een eind aan hun leven gemaakt heb ben. Kerkdiefstallen. Gistermiddag omstre?if> Iha'f vijf h bfi n, jeugdige dieven in St. Jacobskerk te'sHer- togeuboscih een offerblok geledigd. Zij werden ontdekt, maar toen men de kerk deur sloot hadden zij reeds kans gezien te ontvluchten door den tuin van de pastorie. De politie, die terstond werd gewaarschuwd, slaagde er in de dieven te arresteeren'. Het bleken te zijn de geh'r. v. d. Heuvel, 14 en 20 jaai oud. beiden woonachtig te LHer- togenboscb, die vroeger reeds vier maan den voor kerkdiefstallen in do gevangenis hebben doorgebracht. Van hun jeugdige leeftijd hebben zij reeds twee jaren ia de gevangenis vertoefd. 'sAIorgens om acht uur hadden de jeug dige misdadigers reeds een bezoek gebracht aan de Eerw. zusters Theresianen. Daar zijn zij brutaalweg de kapel binnengedron gen, maar 'wenden door de zusters in het oog gehouden. Een der beide dieven had reeds een offerblok opengjeblroken, docH toen de zusters op hom toekwamen ging hij op den vlucht, zonder dat hij zijn slag heeft kunnen slaan. De andere was even te voren weggegaan. Aten vermoedt, dat zij zich ook hebben schuldig gemaakt aau de deze week vermeldde kerkdiefstal in de kathedraal. Twee menschcn gedood. Omtrent het ongeluk, dat gistermorgen op de in aanbouw zijnde Friesch Groningsche Beet wortelsuikerfabriek aan liet Hoendiep to Gro. ningen heeft plaats gehad, meJdt men ons nog hel volgende Het was eenige minuten voor twaalf uur, dat een vijftal' werklieden bezig was aan het versjouwen van een lier, die voorbij den schoor steen gebracht moest worden. Toen is, men vermoedt door den wind, een aantal steenen van den schoorsteenrand, wel. ken men bezig was le metselen, losgeraakt en naar beneden gestort van een hoogte van 65 M. De werklieden werden 'door de vallende stee. nen getroffen. Van twee werden de hoofden verpletterd, zoodat de dood dadelijk intrad. Het waren F. Hofstede, vader van 7 kinderen, en J. Noord, van Aduard, die eerst vier weken geleden gehuwd is. De doktoren Van den Berg en Van Catear waren spoedig ter plaatse. De zwaar gekwetste Stuivenwold, van Hoogkerk, werd naar hetR. K. ziekenhuis vervoerd. De beide lichtgekwetsten werden naar huu wQningon gebracht. Het ongeluk veroorzaakte onder de talrijke werklieden groote ontroering. Aan opeet kan natuurlijk niet gedacht worden. De metselaars waren diep onder den indruk. Of echter het vermoeden juist is, dat de wind de steenen naar beneden deed tuimelen, moet het onderzoek nog uitmaken. Het kan zijn. dat men er bijv. mot iets tegenaan geslooten. heeft. Met de auto. Men schrijft ons: Ze moesten naar Groningen, een drietal Wes. terwoldingers. Doch toen ze in Winschoten aan- kwamen, was de trein reeds vertrokken. En toch moesten ze op 'n bepaald uur m de hoofd, stad zijn. Met den volgenden trein zouden ze te laat komen. Wat nu? 'n Autol En ze huur- den 'n auto, namen piaats en daar tuften zo heen. Door Winschoten ging het nog zoo wat, maar daarbuiten, toen de snelheid toenam, sloeg het drietal woldra liet benauwde zweet uit. „God, Jan goa ics venr 't sputterbred lig gen en kiek wat oet," aldus de oudste, en ■Tan knielde neer en toerde angstig door het glas van de auto vooruit. „Koetsier, 'n tien op de weg," riep hij onverwachts. ,,'t Gaat wel goed," aldus de chauffeur lachend. „Koetsier, 'n hond doar gunders!" „O, dat 's niets, die redt zich wel." „Koetsier 'k mout d'r even oet,"' de oude. L„ De chauffeur stopte en de oude verdween in den onderwal van de sloot „„Weldra stapt hij weer in en voort gaat het, nu nog wat sneller, de verloren tijd moest weer worden ingehaald. En als men een bon- denkar passeert, de auto wat scheef gaat. roe. pen alle drie tegelijk: A,

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2