JULIUS WEINBERG, Gr* Zntr-üMiiop VICTORIA-WATER .BONENLAND. STADSNIEUWS. Ingezonden Mededeelingen. ROTTERDAM. WOOBDBLAAK 10, Sport Gemomartt Nieuws. V •werd met dezen nieuwen vorm. Integendeel, Mee was in een kring van stadsbestuur- der#, die natuurlijk niet gaarne zullen er kennen, dat zij iets niet kunnen, dat zij mot name niet in eigen beheer kunnen oxploiteeren. Er werd dus nogal lievig ge protesteert!. Men haalde er de trust-s bij en de gevaren, die de gemeenten van die zijde bedreigen, als zij niet zelf exploi- teeren. Men wee# met liet bekende gebaar op de bruis is he stiats-poorwegen Men wil de niet gaarne zoo maar getuigen van het bankroet van hot eigen beheer, gelijk de burgemeester van Hagen uitdrukkelijk l>e toogde. En dus nam men een tamme motie aan, die zoo voorzichtig en vaag mogelijk gesteld was. Doch niettegenstaande die vooizichtigheid of liever: juist om die voorzichtigheid schijnt deze vergadering ons groote sviuj tomaUscli© beteekenis te hebben. Bizondei duidelijk blijkt, dat de beelo vergadering zich wel bewust was, dat de ongunstige toe stand der gemeen te financi ndat met namr de reusachtige toeneming der gemeente- schulden een bedenkelijk verschijnsel was waarop do voortdurende uitbreiding der exploitatie in eigen beheer een zeer on gunstiger! invloed heeft gehad en nog steeds hoeft En dat men in deze kringen, dat men vooral in Duitschland in deze kringen, niet meer zoo vast in de leer van het heilige eigen beheer staat, schijnt ons een feit van groote beteekenis. Verdere conclusies willen wij uit de me degedeelde feiten niet trekken. Wij wezen er reeds op, dat de gemengd-economische exploitatie ons met name voor ons land niet een goede oplossing schijnt. Over het geheel schijnt ons de vraag wat do beste vorm is van exploitatie van gemeente-mono polios, niet gemakkelijk te beantwoorden En in elk geval is die oplossing voor Ne derland heel veel moeilijker dan voor Duitschland, omdat wij hier niet een van zelf sprekende diciplino heblxm en wél politieke toestanden, die exploitatie in eigen beheer veel moeilijker maken dan in Duitschland. Onze bedoeling is dan ook alleen aan te sporen tot een zeer zakelijk, minder poli tiek onderzoek naar het bedoelde vraagstuk. Er is ten onzent perieulum in mora. De vo rige week toonden wij aan hoc in een politiek zeer ontwikkeld land als Frank rijk do lagere beambten van zulk eigen beheer zelfs de hoogste staatsautoriteit de wet voorschrijven. Al is het ten onzent nog niet zoo ver, toch zien wij ook hiel de organisaties van dergelijke beambten steeds driester optreden. Naarmate hun aan tal toeneemt zal dit machtsbesef toenemen. Baan zij maar omzichtig genoeg to werk dan kunnen zij een enormen invloed bij de verkiezingen uitoefenen en zoo hun eigen arboidsvoonvaarden bepalen. En dat zij bij die bepaling meer op de belangen van hun eigen zak dan op die van het algemeen zullen letten, zal toch wel niet uitdrukkelijk betoogd behoeven te worden. Daarbij komt dat wij. als in Duitschland. gemis aan commerrieelen zin bij de ge meente exploitaties kunnen opmerken en een reusachtige aangroeiïng van de ge meenteschulden. Bovendien wordt 't steeds moeilijker 0111 voor het gemeentebestuur geschikte personen te vinden, omdat mede, dank zij al die 'exploitaties in eigen be heer, do taak van het gemeentebestuur zich zeer snel uitbreidt. Beden te over in elk geval om de lie- doelde kwestie nog eens onder de oogen to zien, zonder politiek vooroordeel zoo mogelijk. Hofberichten. De Koningin is hedenmorgen elf uur in de residentie aangekomen, om hedenavond weer te vertrekken. H. M. confereerde met minister Cort van der Linden. De Koningin-Moeder liet te Baam een krans leggen op do baar van jhr. v. rl. Wijck, oud-gouverneur-generaal van Ned.- Indië. Vit Albanië Aan het departement van oorlog is nit Walona het volgende telegram ontvangen van generaal De Veer: Snellen, Doorman en Maünckrodt zijn hier gisteravond aangekomen, allen zijn in goeden welstand. Ook de andere offi cieren maken het goed. VLAARDINGEN, 11 Juli. Op Vrijdag 17 Juli a.s. zal in .Liefde en Vrede" door een groep Javaansche Heilssoldaten de ge bruiken en gewoonten der Javanen aan schouwelijk worden voorgesteld. VLAARDINGEN, 11 Juli. Op Donderdag 10 Juli a.s. zal in het gebouw hoek Markt— Schoolstraat, gelegenheid bestaan tot koste- loozc in- en herinenting. VLAARDINGEN, 11 Juli. De heer .1. Smit Sr., hoofd der Geref. school, heeft le gen 15 October a.s. als zoodanig eervol ontslag aangevraag'd. VLAARDINGEN, 11 Juli. De heer 'A. Kep alhier, is benoemd tot ambtenaar bij dé po litie te 's-Gravenhage. VLAARDINGEN, 11 Juli. Bij Kon. besluit van 8 dezer is ingevolge de Weduwen- wet voor de ambtenaren 1890 en de wet van 2 Juli 1898 (Stbl. 167) een pensioen ver leend aan mej. P. van den Berg, wed. L. van Dam, expert hij de scheepvaartinspectie te Waardin gen, ad f074. De Burgemeester. De Burgemeester heeft hedenmorgen voor een drietal weken de gemeente ver laten en heeft zich' naar het buitenland begeven. Callecte. Burgemeester en Wethouders van Schie dam doen le weten, dat op Dinsdag den 1 -kien Juli e.k,, aan de huizen der inge zetenen de gewone jaarlijkselx- collecte zal gehouden worden ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den ge wapenden dienst in de Neder landen en noodiger» de ingezetenen uit. naar vermogen bij te dragen, en alzoo mede te werken aan de verzorging \an verminkte krijgslieden en de tegemoetkoming in de behoeften der betrekkingen \an hen, die in den strijd voor het vaderland gesneu veld zijn. Internationaal kt-gtlconeours. Naar wij vernemen belooft dit concours, uitgeschreven door de kegelvhib „Anli- l'oedelter gelegenheid van haar 25 jarig bestaan, een waar succes to worden, ge zien de vele medewerking die het bestuur ondervindt. De burgemee-ter. de heer 31. 1,. Honuerlage Grete. In eft het eere-voor- zilb-p-rliap aanvaard. Zuster- en nuclei© -j:nrtvereenigingenalsmede particulieren en industrieelen, hebben ele, en daar onder zeer kostbare, prijzen toegezegd. Daaronder zijn zilveren lauwerkransen en -takken on bovendien fraaie kunstvoorwer pen. De belangstelling van buiten voor dit concours blijkt zeer groot ie zijn. Het vagenpersoneel der N. V. Oliesla gerij en Veevoederfabriek Zuid-Holland", alhier, dat in het begin dezer week bet werk bad neergelegd, omdat het meende, dat het onbillijk behandeld wen!, heeft het werk weer hervat. Het heeft de gestelde eisclien laten vallen en aangenomen wat do directie had aangeboden. Werf Gosto. Gisteren veriruk van de werf Gieio der Firma A. F. Smulders alhier, de door deze firma voor huitenlandsche rekening ge bouwde 60-tons mastbok om naar Reval, de piaats zijner bestemming, te worden ge sleept. De hoofdafmetingen van het vaartuig zijn: Lengte 28 31., breedte 11.50 M., holte 2.75 31. Het vaartuig is voorzien van een krach- tigen stoomlier, welke kan werken met 2 verschillende snelheden voor het heffen van lasten van 60 resp. 25 tons, terwijl er voor het hetfen van lasten tot 5 tons een afzonderlijke lier is aangebracht. Tevens zijn de noodige stoomlieren aan wazig voor het bedienen der ankers en het "manoeuvreeren van het vaartuig. De henoodigde stoom wordt geleverd door een scheepsketel met een verwarmend op pervlak van 50 31.2, werkende onder een stoomdruk van 8 atm. De Alg. Ned. Bond van Gemeenteboden en Concierges zal morgen, Zondag 12 Juli, zijn jaarlijksche bondsvergadering houden to Rotterdam, in het Bodega-Café,, Bones ki". aan de Hoogstraat. De netto-opbrengst van de gehouden col lecten voor het monument-Quatra-Bras dooi de gemeenten Schiedam, Vlaa- dingen, 31aa,s- sluis, Overschie, Kethel cn Scliicbroek, ge zamenlijk gehouden, bedraagt f221.34Va- De opperman .15 J. J. alhier is gister avond in een in aanlxiuw zijnd huis in de Iludsonstraat te Rotterdam door een houten hint, dat uit de voegen schoot, op het lichaam gelioffen. Inwendig ernstig ge kwetst is hij naar het ziekenhuis aldaar ge bracht. Stedelijk Muziekkorps te Schiedam, Waarn. Dir. II. H, van Vleuten. (llIVOEBIlfe op Zondag 12 Juli, des nam. ten 1 uur, Plantage. PEOGHAMMA 1. 'I Stedelijk Vooraan, Marsoh, II. H. v. Vleuten. 2. Ouverture, Si j'ótals Roi, A. Adam. 3. TraamAValzier, C. 3lib locker. 4. Erinnerung an Tannhiiuser, R. 3Vagner. 5. Triolette, Polka voor Pic colo, Frangoise. 6. 3tarsch. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van politie: Sleutels, rijwielpomp, kinderschoentje, gummibanden, armband, rozenkrans, porte- monnaie. Aan de volgende adressen: Hond, v. d. Wilt, Maasstraat 38; para- pluie, Hagelbach, Kreupelstraat 44; porte- monnaie met geld, 3Iej. Rcuvekamp, Veen- lantstraat 28; halsketting, v. d. Berg, Nieu we Haven 163-9; een geldstuk, v. Rooij, Villastraat 81; sleutel, Bouwman, brug wachter Appelmarkt; armband, v. d. Wa ter, Kleine liaan 37; portemonnaie, t Hart, Rotterd. dijk 192; pakje thee, Yollebrcgt, Broersveld 8; hoofdstel paardentuig, Ros- man. Mariastraat 63boven; portemonnaie, de Vries, Maasstraat 2; rozenkrans, Cle mens, Ouden dijk. AGENDA. Heden en volgende dagen Tivoli Schouw burg, 8 uur. Miinchener ICunstler Cabaret met den beer en mevrouw Spcenhoff. 11 Juli. Lokaal Korte Kerkstraat no. 3. Na tionale Chrislen-gehcelonthouders- vereeniging 8 uur. Gezellige sa menkomst. 12 Juli. Rotterd. Diergaarde, 2'/a uur nam. Concert Kon. Marine. 12 Juli. Rotterdamsche Diergaarde, 8 uur. Extra-avondconcert. Kon. Scherp schutters. Voetbal. S. V. V.l—H. B. S. Morgen te 3 uur wordt to I)en Haag nor de finale der V. V.-seriewedstrijden bovengenoemde match gespeeld. Ook ver leden jaar waien beide elftallen in den eind strijd en hield S. V. V. tot 10 min. vóór 'l einde stand, toen li. B. S. met slechts 1 -0 wist te winnen, il. B. S., zich dien wedstrijd nog herinnerend, zal zoo sterk mogelijk opkomen. Ook S. V. V., dat gere geld reeds met een gebroken elftal speelde, /.il morgen geheel volledig in 't Veld ver schijnen met Slootweg, Leliveld, Noorde- graaf, Bakkes, Kroon, Osterholt, Schippers, Stekelenburg, „Stael", „Six" en Koneman. Een mooie wedstrijd is den trouwen sup portei's dus wel te wachten. Athletiek. Demonstratie te V1 aa rdinge n. Op initiatief van de Nederlandsche Athle t iek Unie zal de R. S. en G. V. (Rotter- damsche Sport en Gymnastiek Vereeni- ging) Zondag op liet Fortunaterrein te Vlaardingen een athletiek-demonstratie geven. De leiding van deze demonstratie berust hij den heer W. C. Hartman, voorzitter der N, A. U. en bij den heer C. J. J. Könings, den bekenden leider der R. S. en G. V. Het programma omvat hardloopen en snelwandelen over verschillende afstanden, hoog- en verspringen, speer- en discuswer pen, enz. i De beste krachten der R. S. en G. V. zul len hun medewerking verleenen tot het sla gen van deze athletische betooging. Wij hoorden spreken van Könings, Kloek, Grï mcyer, „Jumper", Meyer,. inderdaad na men van goeden klank in de alhletiekwc- reld. De heer Kloek heeft aangevraagd een aan val te mogen doen op de records-snelwan delen over verschillende afstanden. Indien dit verzoek wordt ingewilligd, wacht den Vlaardingcrs een bijzondere attractie. Toerisme. Voor do richting Loosduinen Hoek van Holland heeft |de A. N. 3V.B|. thans in d residentie de welbekende blauw-vit-blauwe bakens uitgezet. Ais een surprise is tevens de route naar S dieverij n.gc-n gewijzigd en wel geleid over een nieuwen weg langs do Willeb rug en over den ouden Scheveningschen weg langs het Vredespaleis en Promenade. Nieuwe wegwijzers staanHaagsche Bloscli hoek Bjoerlaan, Javabrug, Alexanders trant tegen over de Raadszaal, Zeestraat hoek Java- s traaf, Valkenbaselilaan (beide einden), Tournooivcid hoek Lange Vijverberg, Plaats, Biuitenhof, Groenmarkt, Kapelsbrug. De 'B|»nd heeft dus den nieuwen verkeers weg Spui Buitenhof voor de route Delft Hoek van Holland verkozen en van Leiden het doorgaand verkeer via Jan van Nassaustraat- Laan van Meerder- voort gekozen. De gemeente 's-Gravenhage heeft thans al deze borden in eigendom, terwijl het onderhoud ten laste van den A. N. W. BI blijft. hoek NIEUWSTRAAT. van alle voorhanden zijnde STOFFEN, Zijden, Mousse linen, Katoenen, etc. etc., tegen ipotpryzen, 2040 o/o korting. Oberlahnstein Natuurlek Mineraalwater (Radio actief) Cricket. Ned. Cricket-Bond. Ie klasse. Den Haag: 's-Gr. C. C.Hilversum. SchiedamHermes—Haarlem. Slaking bij de Haagsche Tramweg-Mij 1 Door de verbonden organisaties van hel Tram- en Spoorwegpersoneel was aan de directie der Haagsche Tramweg Mij. 'een ultimatum gericht, waarin de volgende zes eischen werden geformuleerd: lo. algemeene ioonsverhooging voor alle groepen van personeel, waarbij ook wordt gerekend op extra-loon van 25 pCt. voor overwerk, 50 pCt, voor nachtarbeid en 100 pCt. voor extra Zondagsarbeid 2o. regeling der rechtspositie; 3o. een normalen arbeidsdag van 10 uur; 4o. een verbeterde pensioenregeling waar bij op 60-jarigen leeftijd 2/3 van hel ver diend loon als pensioen wordt genoten; 5o. 52 vrije dagen per jaar waarvan 13 op Zondag; 60. 7 vacantiedagen per jaar. 3Iocht binnen drie dagen hierop geen antwoord zijn ingekomen (vandaag is de laatste dag), dan zou tegen morgen (Zon dag) de staking worden uitgeroepen. In de pers verscheen daarop het bericht, dat vanwege de directie der maatschappij hierop niet zou worden geantwoord we gens gebrek aan tijd om de voorstellen te overwegen. Heden meldt men ons uit Den Haag, dat de directie inderdaad niet zal antwoorden. Dit besluit is echter niet genomen wegens gebrek aan tijd, doch na een langdurige vergadering van den Raad van Beheer, die tot middernacht gisteren duurde. Nader meldt men ons: De Ha&g&che Tramwegmaatschappij heeft hedenmiddag tussohen 2 en 3 uur het vol gende antwoord aan de samenwerkende organisaties doen toekomen: „Onder verwijzing naar de vroeger ge voerde correspondentie heb ik de eer 11 1110de te deelen, dat uw schrijven niet in overweging kan worden genomen. (w. g.) De Directeur Van Stipriaan Luïsgius Inzake dc dreigende üvmnveg.-taking acht de Directie der H. T. M. het niet wenschelijk 0111 tactische redenen, zich over den stand van zaken uit te laten. Komt het Zondag tot een staking, dan zal men zoo mogelijk en voor zoover dat gaat, beproeven den dienst te onderhouden. Echter erkent de Directie, dat verreweg het grootste gedeelte va.n het personeel is aangesloten bij de samenwerkende vereeni- gingen. Zoo mogelijk zal bij staking met behulp van niet-stakend personeel de dienst nog worden onderhouden. Het aantal dienst aanbiedingen, waarover do Directie beschik ken kan, bedraagt pijn. 400. De samenwerkende organisaties hebben een oproep verspreid, waarin het perso neel krachtig wordt aangespoord tot bij woning der vergadering van hedennacht, waarin de beslissing zal vallen. Detachementen marechaussées komen met verschillende treinen aande politie neemt uitgebreide maatregelen, die heden vastge steld worden in verschillende conferenties van den waarnemenden hoofdcommissari met autoriteiten en politieafdeeling.schefs. Aan het Staatsspoorvvegslation alhier zijn maatregelen genomen, 0111, mocht het mor genochtend tot een staking van het Tram wegpersoneel komen, een buitengewonen dienst van de stoomtram der Btaatsspoor te kunnen organisceren. Staking te Amsterdam. Onder de arbeiders van N. V. Nederland sche Plantenboterfabriek, aan do Buiksloter- ham, is gisteren een staking uitgebroken. De directie weigert de arlieidersorganisatie te kennen. De staking omvat 200 man. Sluitzeyels. De biscuitfabriek „De Lindeboom", fa Wed. B. .v. Doesburg, heeft een aardige sluitzegel-rec'ame bedacht. Ieder kooper van een ons Jiarer bescuits ontvangt een sluit- zegel, waarvan ,er 35 verschillende zijn, die een aardige .afbeelding geven van de pro- ductcn der firma, omvat in een in frissche kleuren uitgebeelde randversiering. Pnilverordeningen. In een onlangs gehouden vergadering van den gemeenteraad te Schoonhoven heeft de wethouder H. A. Sc,hrender alle veror deningen dier gemeente prul-verordeningen genoemd. t Vrijdagmiddag zijn in de raadszitting aldaar dc notulen der vorige vergadering, welke deze uitdrukking bevatten, voorge lezen en onveranderd vastgesteld. Nadat de burgemeester, de heer P. K. P. J. van Sloten, dit geconstateerd had, deelde hij mede dat hij den raad. door deze uitdruk king' Ibdeedigd en het algemeen belang er door benadeeld achtte. llij (zal een aanklacht indienen bij den officier van justitie. De barrevoeters. Men schrijft ons uit Amsterdam: Het is nu bijna een jaar geleden, dat wij de aandacht .vestigden op een nieuwe be weging, nl. die der hoedeloosheid. ZooaJs alle belangrijke cultuurbewegingen ging die ook van de hartader des lands uit. Amster dam is nu eenmaal het centrum van Neder land. Die hoedeloosheid, zooals wij de beweging nu maar zullen blijven noemen, viel te beschouwen als een deel der z. g. humani taire beweging, waartoe wij b. v. ook het geheel-onthouden, het planten-eten, hetniet- rooken en het rein leven rekenen. Die ge heel-onthouders, vegetariërs, enz. zijn hun tijd een heel eind vooruit. Het zijn eigenlijk menschen van het jaar 2000, en moet er dus op het gebied van cultuur iets nieuws worden uitgevonden, dan is zoo'n lid van de humanitaire beweging daarvoor de aan gewezen man. Hij heeft z'n hoed opgeborgen uit principe, dat is hier de groote kwestie. En die andere hoedeloozen, die bij gebrek aan vlasblonde krullen hun gepomadeerde scheiding' door de zon laten roosteren, zijn na-apers, zonderlingen, kudde-dieren, enz. De humanitairen zijn de stuw. Met die hoedeloosheid hebben zij een enorm succes gehad. Zelfs menschen, die tweemaal op een dag vleesch eten, hebben zij tot de hoedeloosheid beteerd. U moet eens in Amsterdam komen kijkenom nog niet eens over het Gooi te spireken. Werke lijk, mevrouw, echt ohicque mijaheeren, die u zich alleen maar kan voostellen in ge kleed oostuum, laten hun hoogen hoed thuis, en doen mee aan de hoedeloosheid. En nunu moet de kous, de sok, de bottine, de laars, de pantoffel en de slof verdwijnen. De jonge humanitairen willen zoo. En nu zal hel Zelfs de muil wordt niet meer geduld. Natuurlijk gaat dat niet zoo maar ineens. Er zijn verschillende o 11 tmkkelings-stadia. Maar de propagandisten zijn al druk aan den gang, en demonstreeren zoo krach tig mogelijk tegen die verdorven schoen, kous en pantoffel. In Laren en Bttaricuni krioelt het al van barrevoeters. Over enkele jaren zullen ze daar misschien al de meerder heid hebben, en zal men u aankijken of willen bekeeren, wanneer men uw teentjes ziet schuilgaan, of liever, ziet, dat uw teentjes zijn schuilgegaan onder een laat schoentje met hoogen luik. Maar dat do barrevoeters in .Vuist-r lam demonstreeren, zelfs dn de drukste straten, is dat niet kras, teekent dat niet do tijden De vorige week' b.v. zijn wij drie per soden tegengekomen, die blootsvoets Amsterdam schenen te doorkruisen; alleen' een hypermodern reform-sandaaltje be- sclicrmde den voet tegen glasscherven eu paardevijgen. In liet Muiderpoortkwarticr hebben da barrevoeters hun tenten opgeslagen. Daar is gevestigd het secretariaat van de> jonge liedendub 35). H. B. (Bloot hot been). Naar wij vernemen telt Amsterdam nu reeds oen twintigtal IL B.-ers, en maakt men voortdurend bekeerlingen. Inmiddels staat nog zeer te bezien, of die barrevoeterrj in de hoofdstad oven snel populair zal worden als de hoedeloosheid. De meeste Amsterdammers denken ervoor- loopig waarschijnlijk net zoo over als een Jordaansohe schoone, die, toen ze een natuurlijk hoedelooze Bt H. B.-er tegen kwam met bruine lokken lachend uit schreeuwde ieder vogeltje zingt nu eenmaal, zooals het gebekt isi „Keijk heij 'r 's! Heij hèt de sajet mot om z'n pooten, maar heij hèt se op z'n kop l'i Het weer in het buitenland. In heel Europa h'cerscht tamelijk goed weer. In Schotland komt lidhtgotempende zonneschijn voor. In Engeland is do zonne schijn ongetemperd. In Frankrijk en Duitsch land is hot oveneens zonnig; de thermo meter blijft daar stijgen, de onweerkans neemt er eer toe dan af. In Baden (en Beieren zijn opnieuw onweders tot uitbar sting gekomen. In Zwitserland eu 0 os ten rij k-J longaiijc heer&Cht er over het algemeen goed weer. liet lijden van een Afrika-expeditie. De poging, in het laatst van Augustus van het vorige jaar door kapitein Kelsey en zijn metgezellen gedaan, om Afrika per automobiel van Kaapstad tot Caïro door te trekken, heeft een ontijdig einde gevon den. Den 12en April werd kapitein Kelsey gedurende een jaebtexpeditie door een lui paard aangevallen. De daarbij bekomen ver wondingen veroorzaakten een bloedvergif tiging, die een voortzetting der expeditie onmogelijk maakte. Kapitein Kelsey vroeg daarom aan zijn begeleiders, hem langs den koristen weg naar Brookenhill te bren gen; onderweg vond de expeditie in een dorp een Europeeschen arts, die een on middellijke operatie voor noodzakelijk hield om de giftstoffen uit de wonde te verwijde ren. De kapitein stierf in de narcose. Zijn lijk werd in het bosch onder een reus achtig rotsblok begraven, waarop een kruis en de naam van den doode werden ingo- grift. Aan de expeditie nam ook een ver tegenwoordiger van de „Daily Telegraph" deel, en uit de beschrijvingen, die hij aan zijn "blarl deed toekomen, krijgt men een voorstelling van de moeilijkheden, waar mede de expeditie te kampen had. In de eerste dagen bleef de auto herhaaldelijk in het slijk steken. Somtijds* ontbrak' het de expeditie ook aan voedingsmiddelen. Dik wijls verdwaalden de reizigersherhaaldelijk stortte ook de auto 0111. De chauffeur werd ziek aan malaria. Boomen moesten uit den weg geruimd en andere hindernissen over wonnen. Zelfs met oen reusachtige cobra moesten verscheidene medeleden der expe ditie eens vechten. Het onaangenaamste was de reis door het gebied der Afrikaansche paardevliegen. Manneken-pis als bierfontein. <- De vreemdelingen, die gedurende het aajistaande nationale feest de mooie Bel gische hoofdstad bezoeken, zullen een zeld zame verrassing Beleven, die bovendien lichtelijk aan de middeleeuwsche gebruiken der hertogen van Bjourgondië herinnert ledereen tent den „oudsten burger van Brussel", het kleine knaapje in de Rue de l'Etuve, in de nabijheid van het be roemde stadhuis te B|russel, dat daar reeds eeuwen staat en in zijn natuurlijke, onge geneerde houding een krachtig© waterstraal in een wijd bekken zendt. Op feestdagjen draagt hij een prachtig goudgestikt Franschi markiezen-gewaad, dat Koning Lodewijk XV van Frankrijk hem cadeau deed, en ook dit feestkleed hindert hem absoluut niet in zijn weinig kiesöhe bezigheid. Den 21sten, 22sten en 23sten Juli zal het schaamte- looze mannetje nu niet water spuiten, maar bier, uitsluitend bier, het Bjrusselsche biei', bekend onder den naam Faro. De B|russel- Sjche brouwerijen zullen het bier gratis leveren, en iedereen zal zijn glas onder den straal kunnen houden, om het door manneken-pis te laten vullen. Algemeen ver wacht men, 'dat het standbeeld het pp de feestdagen vreeselijk idrukl zal hebben. Een speciale pol i tie wacht zal dan ook' aanrukken, om goedgeefsch mannete-pis op de feest dagen te beschermen. Een anecdote van Paus Pius. De ,,'Gaulois" weet een aardige anecdote van Paus Pius te vertellen. Blij de audiëntie, die de Servische .Gezant te Parijs dezer dagen in het Vaticaan had, werd door den 'Heiligen Vader ook de Pastoor van Taggia, een klein plaatsje aan de ItaJiaansche grens, ontvangen. De geestelijke, die deel genomen had aan de verhandelingen over de hernieuwing der relaties van den'Heili gen Stoel met de Servische Regeering, werd door Kardinaal Merry del Val voorgesteld en door den Paus begroet met de woorden: ,Ik Verheug mij;, oo-k U te zien, Mjonsigjiore". De goede pastoor moest toen heel erg

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2