UITGEKLEED, Rechtzaken. Verzet tegen een ambtenaar. Voor de Rotterdamse he Rechtbank heeft gisteren terechtgestaan de 52-jarige vis- schor en zotkasteloin A. B.. ie' Schiedam, die op 1 Juni onder Pernis" door een rijks veldwachter was betrapt op overtreding van de visscherijnet. Bekt. had volgens vei kla ring van den veldwaehier, verijdeld dal deze het vischtuig in beslag nam. Het 0. II., waargenomen door mr. Bon man, eischte wegens het opzettelijk verijde len van oen handeling van een ambtenaar, zes weken gevangenisstraf. Ke?& en Schooi. Nro. Hsr-v. Kerk. Het aantal vacaturen in de Xed. llerv. Kerk bedroeg op 1 dezer 133 tegen 127 op 1 Jan. Zij zijn ais volgt over de pro vincies verdeeld: Gelderland 15, Zuid-Hol land IS, Noord-Holland 25, Zeeland S, Utrecht 7, Friesiand IS, Overijsel 8, Gro ningen 16, Noord-Brabant 9 en Limburg 2. Beroepen te De Bilt en te Ameide en Tienhoven (Z.-H.) ds. S. van Dorp- te Bodegraven. Bedankt voor het beroep tc Anloo de heer G. Hom-dra, eand. te Huizum: te Kieuw-Vennep ds. J. J. G. Karros tc Oudö- inirdum. Beroepen te Delfshavcn ds. S. U. J. James te Lage Zwalmve. Geref. Gemeente, Beroepen te Ridderkerk ds. B. van Neerbos le ltijssen. UI oog er Onderwijs. Universiteit te Leiden. Bevorderd tot doc tor in de scheikunde op proefschrift: Over eenige mesoxualzuurderivaten, de heer D. J. van Prooye, geboren te Botterdam; tot idem op proefschrift: Over de wer king van oxalylehloride op eenige aniiden, de heer Th. Figee, geboren tc Weltevreden (Batavia) tot idem op proefschriftDe werking van xanthydrol op eenige amicten en aminen. de lieer W. Adriani, geboren te Parama ribo. Universiteit te Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellin gen. dc heer P. Boelmans ter Spill, ge boren te Alkmaar. Universiteit te Utrecht. Bevorderd tot doc tor in de Nederlandsche letteren op proef schrift ,.De Doelistenbeweging te Amster dam in 1748", de heer N. J, J. de Voogd, goh. te Delft. Universiteit te Utrecht. Doctoraal exa men wis- en natuurkunde, mej. A. J. C. Hoogeveen. Universiteit te Utrecht. Doctoraal examen rechtswetenschap: de hoeren F. de 3a Court en A. Brandt. Doctoraal examen Xoderlandsche lette ren: de heer M. van Leeuw«n. tc Utrecht zijn bevorde,J tot tandarts: de heeren J. de Jong en V. E. de Munck. Universiteit te Groningen. Bevorderd tot doctor in tie Nederlandsche letterkunde mej. A. L. A. Roessingh, gch. te lllijham, op proefschrift: De Vrouw bij de Diclsclie moralisten. Universiteit van Amsterdam. Doctoraal examen Nederlandsche letteren de heeren A. J. M. II. Schillings en A. Saalborn, Bevorderd tot doctor in de Nederland sche letteren op proefschrift: ,,De opkomst van den handel van Amsterdam", ue heer 11. J. Smit, geb. te Stedum. Te Amsterdam zijn tot arts bevorderd de heeren J. van Oven, geboren te Zaan dam; M, P. Lehvakabessy, geboren te Porto. Gemengd Nieuws. Voor den gemeente-werkman De Amsterdamsche gemeenteraad hoeft sinds kort een soeiaal-deniocratischen wet houder van gemeentewerken in den heer Wibaut. Eu nu deed zich gisteravond het merkwaardige en voor den buitenstaander zeer belangwekkende geval voor, dat het was bij dc vakantieregeling voor de ge meentewerklieden de vrijzinnig-democra ten de verlangens dier werklieden steunden, terwijl wethouder Wibaut, en met hem de geheele roode raadsfractie, zich van den meer behoudenden kant toonde. Zoo sprak partijgenoot Oudegecst van „onderlinge ver houdingen", waarmede rekening moet wor- dèiï gehouden en dat er in Amsterdam nog andere mcnsc-»n zijn dan alleen ge meentewerklieden I Het was nu eens net als ia don tijd, toen de vrij.-democraat Van den Berg nog wethouder was en zich tegen de hoógc cischcn der socialistische raadsfractie verdedigde, alleen waren .le rollen nu omgekeerd. Dc sociaai-dcmocralen waren nu de verdedigers, de vrijzinnig de mocraten do eischers. Hot einde van het politieke gedoe was, dat na eenige stemmingen over verschil lende vrijz.-democratische amendementen, die werden verworpen, de voordracht van B. en W. in zake de vacanliercgeling aan genomen. t Terwijl dit tournooi voor den „werk man" zich afspeelde, demonstreerde nabij het stadhuis een groot aantal gemeente werklieden, daartoe opgeroepen door de Federatie van Gemeentewerklieden. Bij den aanvang der raadszitting waren er zoo lezen wc hierover in de „Tel." 4 a 500, later op den avond groeide dit aantal tot een 800 man. Geduldig wachtte inen den Uitslag der raadszitting af. Velen droegen de bekende kaarten op borst en hoofddek sel: „108 uren verlof, 50 procent toe slag". Een gedeelte demonstreerde Jangs destra- ten, mankte een kleine wandeling langs Vij gendam, Dim. enz. Ook was or een pelo ton fietsers, dat met brandende lantaarns en luid bellend langs het Prinsenhof para deerde. Het belgelui was luid genoeg, om de vroede, vaderen, die daar biiroen in de raadszaal over het wel en wee der ge meente-werklieden beslisten, tc bereiken. Tegen 11 uur kwam er gisting m de wach tenden. Er kwam namelijk een bezoeker van de publieke tribune naar buiten, die veel nieuws had. En aanstonds stroomde men van alle kanten op hem toe. De po litie slaagde er na dringende aanmaning in. den weg weer vrij te krijgen. Eindelijk, de raadszaal stroomde leeg en weldra ging de uitslag der stemming van mond tot mond. Ook de heer G. Messe- ling. secretaris van den Federatieven Bond van Gemeentewerklieden, verliet het Prin senhof en werd natuurlijk door de kame raden met vragen bestormd. Om allen te vreden te stellen, klom hij op de stoep van een der bureelen en vandaar maakte hij met luider stemme den uitslag bekend. Bij de mededceling, dat de voorstellen der vrijzinnig-democraten waren verworpen en alle sociaal-democraten hadden tegenge stemd, liet de menigte een luid gefluit hoo- ren. De heer V'esseling maande ieder aan kalm naar huis te gaan en verder datgene te doen, wat hel moest is in het belang van de gemeente-werklieden. Even nog was het woelig, doch <,le menigte week voor den zaehten drang der politie, die op ver spreiden en doorloopen aandrong. Bij het huiswaarts keercu werd door de Federatie-leden de uitslag nog druk be sproken. En hier en daar gaf men zeer on- oiimondin zijn wrevel tc kennen over dc houding der sociaal-democraten. „Stom rood? Sla ze dood! Zou je niet beter doen 'n eind hout mee te nemen?" zoo hoor den wij een der ontevredenen zich luchten. Doch het eind der demonstratie was ove rigens zeer kalm. En van lastig vallen van raadsleden was geen sprake. De staking le Zaandam. Over de staking in het houtbedrijf te Zaandam schrijft de heer Iharms) in het anti-revolutionaire orgaan „Het Weekblad" het volgende: „Zaandam roept om het einde." Was het eerst de vraag om een o.i. zeer billijke loonsverhooging, thans schijnt de sociale strijd in Zaandam een nieuw sta dium ingetreden. Na het gebeurde der laat ste dagen kan door de niet-Christelijke ge organiseerde arbeiders moeilijk meer ont kend worden, dat het nji ook publiek gaat om de macht m het bedrijf. Als men werk willigen op zoodanige wijze gaat „over tuigen" van het verkoelde cm den arbeid te hervatten, dat de een bijv. den volgenden dag, zenuwziek, le bed ligt en een ander den nacht gewapend opzit, uit vrees voor molestatie, dan bewijzen zulke daden ge noeg. Daden die hoe kan het anders een niet geringe wijziging brengen in de sympathieën der Zaandanischc burgerij, Men beluistert» maar de gesprekken op straat. Voor onze in shaking zijnde of wil men uitgesloten Christelijke arbeiders is het een moeilijke positie. Zij veroordeelen onvoorwaardelijk liet stellen van de machtsqnaestie. Zij hebben herhaaldelijk getracht, door onderhandeling den bedrijfsmde eer (e herstellen. En zouden ook zonder twijfel ïesultaat gehad liebhen zij het minder dan men gehoopt h.ul indien ze ook thans niet, lerwille van de inuetiKquacstie, tegenover de „roode" bonden moesten doe len in eenzelfde lot; 'l geen uil tactisch oogpunl mag verdedigd vs orden, maar in derdaad een onbillijke en onrechtvaardige houding is. En dagelijks WvrdL de ramp over onze gemeente grootor. Uit moreel en materieel oogpunt. Wat zal er van de onderlinge verhou ding van patroon en arbeider in de naaste toekomst moeten terecht komen bij de hui dige positie? En van de verhoudingen van arbeider en middenstander, die ImnkerL naar het einde ook al uit financieel belang? Voor al als de stakingsnaweeën zich ook in het win ter-halfjaar voortzetten. Ook ons gemeentelijk budget roept om het einde. Hoeveel duizenden guldens havengelden zouden nu reeds minder dan anders ont vangen zijn? En hoeveel duizenden zal de inkomstenbelasting een volgend jaar min der opbrengen, gezien de ontzettende ver liezen geleden door patroons, middenstan der en werkman? Ongedacht nog de stij gende uitgaven ten laste van bet Burgerlijk Armbestuur. Hoevelen zullen straks werk loos zijn stel al er worden geen ram cunemaatregelen genomen Wegens liet ziel) niet onmiddellijk herstellen van het bedrijf? Hoelang zal het houtbedrijf nomlig bobben om z'n vorige positie weer in tc nemen; wan! hoever i-> de industrie in deze wekenlange staking achteruit gegaan, niet he| minst ook tot schade van den werkge ver? En dat alles in dezen tijd, nu Zaan dam's financiën een crisis doormaken, zoo als nooit te voren. Zaandam verlangt naar hei einde." be werkstaking te Almelo. Na herhaaldelijk le hebben vergaderd be sloten de stakers en stanks Iers, be hooiende tot onderscheiden vak vereen igingeii, hel. werk le hervallen. Op een verzoek aan de patroons om lijs ten (e geven van de personen, die hei eerst weder "geplaatst zouden worden, is geant woord, "dat zij, die het. werk wilden lier vatten, zich konden aanmelden. De oonfe ren tie met de patroons had alken dit re sultaat, dat do vrije Zaterdagmiddag, die tijdons de staking werd ingevoerd, zal ge handhaafd blijven. Heden zullen de stu kenden weder vergaderen. („II,bid.") Leve.A Zeepaardje. Door een Amemiiidemchcn visscher werd te GalijnspluaLs aangebracht een levend zee paardje (Hippocampus antiquorum), dat door hem in de Oosterscheldc was gevan gen. Dit diertje, dat volgens Brehm thuis behoort in den Atlantiscliien Oceaan en dc Middellaudsche Zee, wordt zeldzaam in de Noordzee gevonden. Kerkbrand. De „Dordr. Ct." schrijft: Donderdag avond half negen: een troepje mcnschen in de Grootekerksbuurt, scherp1 turend naar bet Zuiderlransepl van onze Groolc Kerk. Gut ja, je kon bet duidelijk zien, daar kwam rook uil de kerk, geen twijfel aan. Waar? vroeg een oud mannetje, dal niet al te scherp van gezicht meer was. Daar, bij die steenen vaasklonk het gelijktijdig uit veler mond. Warempel, daar bij die massieve hardsteenen peer op het Zuidertransept was oen liclit wolkje, 't Werd al grootor en grooter en telkens kon je dui delijk het dwarrelen van den rookpluim zien Daar kwam een hoofdagent van jolitie aangewandeld, kalm en waardig. Niet een half -oog had hij liet geval overzien en onmiddellijk liep hij naar den koster van onze prachtige, nu zoo bedreigde Groote Kerk. Dc lieer Yan der Hum was zich niets van het gevaar bewust,* hij zat gezellig zijn krantje te lezen. Nieuwsgierig hokten jon gens vóór dc conciërgewoning samen, met spanning den uitslag van het onderzoek afwachtend. De concierge had het den hoofdagent onmiddellijk aan het verstand gebracht, dal er geen brand kón zijn, omdat er niemand boven was geweest, en de werklieden van de restauratie aan de voorzijde nooit look ten. Koster en hoofdagent naar buiten, voor de menigte ijzingwekkend langzaam, naar de samenscholenden, die steeds zenuwachtiger werden. Talrijke Gestrekte armen wezen in de richting van de massieve hardsteenen peer van het Zuidertransept, waar de verdachte rookkolom zich afteekende. Koster en hoofdagent stelden de men schen gerust, dat het niet k-on, doch de tegenspraak bleef niet uit. Eén van de me nigte had immers al vonken uit de vaas zien vliegen! De loodgieter Reinhardt en een agent van politie eerste klas, een oude rot, voor niets en niemand vervaard, leverden dc proef op de som. Ze klommen naar de zolders. Reinhardt, behendig klauteraar, als vakman, slingeide zich langs den gevel naar buiten en was spoedig bij de hardsteenen peer. Ja, toen zagen ze het duidelijk Ik-neden, een liééle rookwolk! Reinhardt en de politieman zagen het ook. maar nóg beter... een dichte zwerm muggen, die om de peer dwarrelden in de zoele avondlucht. Beneden bleef de stemming zenuwachtig, ook na de tijding der twee onderzoekers. Zo wilden liet niet geloorven. En toen de lieer Yan der Hum betoogde, dat, als er iets aan de hand was van wat zij dachten, hij niet zoo kalm bij hen zou slaan, had dil wel overtuigingskracht, maar toch, zie je, kijk, daar bij die vaas dan toch! De lieer Van der Hum naar huis, hoofd agent weg, agent eerste klas weg! De me nigte nog een kwartiertje na pleitend toen was de kalmte teruggekeerd en Onze Lieve Vrouwe of Groote Kerk stond in haar heer lijken luister in den zomersclien avond schemer, ongedeerd. Poging tot vergiftiging De dochter van den arbeider v. d. W., te Slagharen (Gron.) is Donderdag, gear resteerd, omdat zij het water in de ,put van haar buurman heeft vergiftigd. Zij neeft be kend. Ongelukken. Gistermorgen is te Middelburg de elf jarige Leendert B., door een woest ge worden koe, op den grond gegooid en even- later overleden. Gislernamiddag wilde de 76-jarige vader yan.den stationschef te Egmond aan Zee op de reeds-in beweging zijnde tram stap pen. Hij stapte mis en beide beeneri veer den hem afgeredeneven later is de oude man overleden. Een geschil in den sigarettenhandel. Men schrijft aan de,,N, 11. Ct." Er dreigt in den sigarettenhandel een geschil. Voor eenigen tijd trachtten de Rus sische fabrikanten van dit artikel tot trust vorming over te gaan. Eigenaardig genoeg bleken do conservatieve Rusissche autori teiten, ten aanzien van dat onderdeel, van een der lastigste en ingewikkeldste k'wes- tiën van onzen tijd, reeds een gevestigde meening to hebben. De Russische tabaks- Irust kwam niet lot stand. Met behulp van enkele Engelsche firma's slichtte men nu do Engelscli-Russische Tabakstrust, zoo dat do unifieering der Russische sigaretten- verkoop toch plaats kan vinden. (Deze trust, die nu nog tegenover de ..British Tobacco" staat, zal vermoedelijk eerlang ook daarin wel worden opgelost Dan is de lang gezochte eenheid daar. en kan men het publiek de wel gaan voorschrij ven. Bekend mag' hccton, dat in ons la.nd de strijd tegen de „British Tobacco" reeds is aangebonden. Zij immers ging voor haar bekendste merken (Ardath e!c-) verschillen de verkoopmethoden invoeren, die moesten strekken, om den winkelier zooveel moge lijk ondergeschikt te maken aan den fabri kant. Zij dreigde reeds met eigen verkoop plaatsen, indien haar détailafnemers nog langer tegen'haar bleven ageeren Hoe dat zij, in den boezem der Ned. Ver. van Si garenwinkeliers rees het veelzet, en dit kwam tot een positief resultaat in de op richting van den anti-trust Bond. Deze bond zal haar werkzaamheden aanvangen, door het publiek met de „feinere mittel" der Britisch Tobacco nader op de hoogte te brengen. Nu dreigt evenwel van de zijde der En- gelsch-Russische trust een nieuw gevaar. Reeds zeer spoedig na de totstandkoming blijkt dit consortium haar krachten tegen den georganiseciden winkelstand te wil len beproeven. Men zal beginnen met de bekende merken Chapdial sigaretten (Le- vadia, Kremlin, St Petersbourg). Do genc- raal-agentuur voor Nederland heeft aan de cliënten kennis gegeven, dat de verkoops prijs zal worden verhoogd. Op zich zelf is dit reeds minder aangenaam voor den winkelier, wiens debiet geen schokkende prijs schommeling kan velen. Deze prijsver- hooging lieeft men evenwel voorgesteld met den eisch tot handhaving van den detail prijs. Men gevoelt, dat een dergelijke bepa ling de vrijheid van den winkelier geheel aan handen legt Aanstonds is de genoem de Nederlandsche Vereeniging daartegen op getieden. De vereeniging omvat in haar 1500 loden, twee derden van den kapitaal krachtigen détail-verkoop. De Engelscli-Rusr sischo trust schijnt nu met de 4500 niet- aangesloten leden den strijd legen de Ne derlandsche Vereeniging te willen aanbin den. Het zal zeker van belang zijn, na te gaan, hoe deze verwikkelingen verder zullen verloopen. Immers het einde van al deze kleine handelssdhennutselingfen zal zijn, dat het publiek, na oen eventueide overwinning van den kant der trust, de oorlogsschatting zal moeten betalen. door J. EIGENHUIS. (Nadruk verboden). I. Juffrouw Baars gaf een bepaald cachet aan haar winkel. ïn de heele buurt was loop van ieder, die oog voor netheid, de gelijkheid en fatsoenlijkheid had, naar haar zaak. De marmeren toonbanken blonken van blankheid, de balansen en schalen fonkelden u tegen en de vloer was hel der als een brand. Ze leefde voor haar zaak en was even vriendelijk tegen een klant, die om een cent mosterd kwam, ais tegen iemand, die eenige fijne blikken sardines moest heb ben. Maar haar winkel was heeigenlijk niet. Ze had alles op naam van Henk laten stellen, haar eenigen jongen. „Je ben mal om je uit te kleejen, vóór je naar bed toe gaat," had broer Lof haar gewaarschuwd. Maar zij was er blij om, dat ze zoo gedaan had. De drie meisjes hadden haar deel al ruimschoots beet. Nog bij het leven van haar man waren die voort geholpen aan een boerderij. En als zij nu kwam te vallen, dan kon ze T gerust op wezen, dat Henk veilig zat in zijn win kel en geen inhalige zwageTS die hun portie er uit wouen schrapen. Maar na het huwelijk van Henk had ze wel eris aan de woorden van broer Lof gedacht. Ze kon zich.' nog al gemakkelijk schikken, doch liaar nieuwe schoondochter, Bertha, had haar al meer dan eens laten voelen, dat de leiding nu bij haar berustte en dat moeder zoowat geduld werd. Ze troostte zich met de gedachte, dat ze ook tc oud werd om zoo druk zich te maken met den winkel. Maar het Hel baar hard, om achter de ruiten van hiet tussohenraam te blijven en alteen met een knikje de vriendelijke groeten van de klanten te he ilwoorden. ontevreden zag ze naar een hoek van de woonkamer, waar een groot kabinet-orgel pronkte... Allemaal geld aan de zaak onttrokken... Vaste kleeden, groote spiegels in gouden lijsten... alles kon Tijen... En de zaak moest het maar opbrengen, want Bertha was er in gekomen zonder zelfs een uitzetje mee te brengen. „Dag juffrouw Baars," zei een flemciige stem. O, dat was Bertha's moeder, juffrouw Pelse, Ze hijgde van vet en knoopte de keel- bandjes van haar- onnoozel klein kapot- hoedje los, dat op haar groote hoofd stond, als een knop op een botervlootje. Ze baas de maar in de kasten, waar ze haar man tol en hoed Wegborg, schonk zich een kopje thee in, liep alle kamers door... „Wel gezellig, hé, zoo'n muziekdingetje in huismeTkte ze op, zich ook naast het tusscJïerrraam opstellend. „Als j'er nou op spelen kan," antwoord de juffrouw Baars gemelijk. „Dat zal wel korame, Bertha is nog a' flink van anneme." „Ze zal genoeg aan Te nemen hebben in d'r zakie," opponeerde juffrouw Baars bits. „Nou, een beetje sjeuigheid mag er toch wel wezen," zei juffrouw Pelse. En zoo bleven ze voortredeneeren, zooals altijd eigenlijk allebei giftig, onbewust voetend, dat er hier maar plaats was voor één van beiden. „Wacht, ik kom u even een advocaatje inschenken," kwam Bertha boren, ,,'t is nou nog' a.l niet zoo druk in den win kei „Ja, da's zoo' goed voor m'n borstigheid, moid, dat weet je wel... U ben heelemaa1 niet borstig','1' informeerde juffrouw Pelse als om haar dochter den pas af te snijden, aan haar schoonmoeder hetzelfde te pre- sisteeren. „Nee, advokaatjes kon het bij mij niet lijen," snikte dc oude vrouW. „Och, as je 't nou niet noodig hebt, zou ik "r ook niet naar talen." En van haar glaasje lepperend: „Hoor 'ris, wat een weer. Zoo kan 'k or niet door... 'k Ben zoo bang van onweer... As je nou 'n bed over had, dat zou nog 'ris makkelijk' wezen met slecht weer en anderszins... Maar je bent te klein behuisd om geregeld een kamer te kunnen missen.'''- „Ja, as nou moeder Baars de kleine ka mer niet had....,v merkte Bertha kwam argeloos op. Juffrouw Baars zat een bandje van haar tulen muts uit te strijken tussohen duim en vingers. Maar haar onderlip trilde ze nuwachtig en ze blad veel te doen, toan niet boos uit te vallen, of ze hier gems 'fce veel was. Ze stond maar Vis op, ging b,-:ar kamertje binnen, en zette zich voor 1 raam, waaruit ze door haar brillegku .i heen staarde naar den blinden muur Va bakk »r Sanen, die op een paar nieter a". stand haar het uitzicht belemmerde, J;,u muur moest heel veel interessants heb ben, want ha,ar brilleglazen staarden tr nog even strak naar, toen het al pikdonk r was en Henk de deur opende, waardoor een breede lichtbundel op haar gelaat viel. „Zeker vermoeid, zeker wat aan het dut ten," zei Henk en hij sloof de 'kamer weer, zoodat hij op den tast een stoel moest nemen. Zijn moeder zuchtte alleen wat en de handen vouwend op haar voorschoot, richt- te ze den blik weer op den blinden muur van bakker Sanen, alsof ze daardoorheen in de toekomst wou dóór dringen. Ze voelde Monk's hand langs haar wang streden, zoooLs in de dagen van ouds vóór liij getrouwd was. In tegenwoordig- heid van zijn vrouw scheen hij zooteis niet te durven. IJenk zocht haar hand en drukte die. „Kom, moeder, Bertha vindt het zoo raar, dat u altijd wegloopt, als haar moe der er is," zei hij. Ze wou niets terugzeggen, want ze was bang, ongenoegen te stichten tusscihen hem en zijn vrouw. Maar de tranen biggelden langs haar neus onder de brilleglazen van daan, en ze had Keel wat te beredderqn vóór ze meegaan kon. Gelukkig waren Ber tha en baar moeder in den winkel en zoo kon ze wat op verhaal komen. Henk pro beerde wat met een vinger op het kabinet- orgel en zoo zat ze weer al teen achter het tulen gordijntje in den helder verlichten winkel te staren, waarin ze haar laatst kapitaaltje en al haar illusies had gesto ken „Nou Honk, telefoneer effentjes om een rijtuigje," schrok ineens juffrouw Pelse's jordanarige stem uit haar mijmerend ge tob. ,,'k Heb bet hart niet met zulk Weer langs stiaat te gaan..." ,,'s Is nou andere droog," protesteerde Henk zwak, maar Bertha snibdeNou. dat zou wat moois wezen, als je V tegen op zag, zoo'n oud mensch thuis te lalen brengen met zulk weer..." Henk stond al aan de telefoon en juf frouw Pelse hijgde: „Nou meid, krijg m'n hoedje en manteltje maar 'iris... Hè, hè, maar '1 is wel naar, dat je nog niet een kamer hét... Niet de bevalling zie je, dan zou 'k een paar weekjes al vooruit bij je kenne komma...'1' II. ,,'k Kom moeder weer terugbrenge, hoor," roept Piet Zwaag met zijn zangerige neus stem en hij draagt de oude vrouw reis- lolletjes, hocdedoos en koffertje na, ze met een zekere gejaagdheid stevig op de toonbank neerplakkend. ,,'t Was wel druk met de paarden, maar 'k heb toch inge spannen; je fail zooi'n oud mensch toch die heele jveg niet laten knapen..." 'Alles is ju den winkel te hoop geloo- pen. Ilenk zet den schroom voor vxo.w en schoonmoeder ,op zij en aan zijn na tuurlijke gevoelens gehoor gevend, kust hij de oude stekker stevig op de beide wan gen en helpt haar het trapje op naar de tusscbenkamer, bedeesd mompelend„Zoo, zoo, da's onverwacht weer terug...., wel onverwacht" Bertha en juffrouw Pelse gaan zwager Piel te lijf in een duet van bezwaren. „Eerlijk gezeid, 'k ben blij de goeie ziel weer le zien, maar waar ik ze bergen moot," oppert Bertha. En juffrouw Pelse, de handen in de beu pen, verspert hem de buitendeur: „En dat zoo maar zonder te waarschuwen.... Je begrijpt wel, Bertha is zwak, die kan mijn nog niet misse... En de tweeliiigetjes heb ben toch ook 'er ruimte noodig... En bij jullie in zoo'n groote boerderij is plaats genoeg-i.'' ,,!k dacht, dat je vrouw moeder nog wel graag een poosje over den vloer hield...," inriteert Bertha. „Och, een groot liuishouën, wat zal ik je zoggen," roept Piet. En grinnékend met een „Nou, gedag, hoor," loopt hij baast de dikke deurver- ipemng omver, stept in z'n tentwagen en, de zweep pver z'n bruine merrie halend, maakt hij dat hij het gevaar ontkomt, om weer de oude vrouw te moeten meene men. Henk is al bezig dc tweelingen te too* nen, en zonder haar hoed af te 'zetten en al het grievende van dc ontvangst vergetend, maakt ze trararietjes en glimlachjes te gen de kieroogende wichtjes, haar bewonde ring in blijde uitroepen luchtend: „Wat een dotjesWat een schatjesEn wat lijken 'ze op mekaar.... Bertha, je mag ze wel een lintje om bet armpje doen... Ja, ja, knijp jij je- oogjes maar diclit... En jij ook... En slaap maar lekkertjes... Och, odh', en wat zoet dat ze zijn... Je hoort ze niet... Eventjes in m'n arm houën..." En zoo gaat de grootmoederlijke bewon dering door en vinden de moeder en de twee grootmoeders elkaar in een gemeen- scbappelijken moederlijken trots. Maar als de zuigelingen weer zijn op geborgen en Henk het z'n moeder gemak kelijk wil maken en haar mantel en hoed begint af te nomen en baar bagage op te bergen, barst juffrouw Pelse uit: „Maar in mijn kamertje ken je dat toch niet bergen, Henk. Wat doe je iigu? Daar kennen wo toch niet allebei slapen...?" ,,'k Dacht, dat u weer naar uw eigen, huis ging," zuchtte Henk schuchter. Maar daar brak het onweer los. Kijrerig' viel Botha uit: „Ja, mijn moeder, die is altijd te veel... En die moet nou zeker maar weer ophoepelen... Maa.r ik kan 'er nog' niet missen... Jij beseft niet half, hoe naar ik wel ben en hoe weinig' ik nog doen kan en hoe niemand anders me zoo kan helpen als m'n eigen moeder. Onderwijl staat de oude juffrouw Baars gedachtenloos in den winkel te kijken, te verlamd om wat in bet midden te brengen. Ineens ontwaakt ze ouder de kijfuitbarsin- gen van de beide vrouwen tegen haar zoon, en den deurknop in de hand nemend, zucht ze: „Dan zal ik wel g'aam,. Ik wil

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 6